Szolnok Megyei Néplap, 1978. február (29. évfolyam, 27-50. szám)

1978-02-28 / 50. szám

1978. február 28. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Egyelőre: elindultak A sportmozgalmunk­ban is vannak divat­hullámok. Néhány év­vel ezelőtt az egyesü­letek összevonására es­küdött a sportközvéle- mény. Országszerte szer­veződtek a mammut- klubok, amelyek milli­ós nagyságrendű költ­ségvetéssel gazdálkod­tak, s zászlójuk alá egész hadseregnyi spor­tolót állítottak. Aztán kiderült, hogy a túlszer- vezettség önmagában még nem csodaszer. A megnövekedett lehető­ségekkel nem mindegy miként élnek: ha rosz- szul gazdálkodnak az adottságokkal, a ver­senypályán elmarad a bizonyítás, ami pedig egyetlen próbája bár­miféle rendszer életre­valóságának. Egyszóval a sportve­zetésben, sportszerve­zésben a magas fokú hozzáértést, a lelkiis­meretes edzői nevelő­munkát semmiféle ösz- szevonással nem lehet pótolni. Pótolni nem — segíteni viszont éppen a megnövekedett lehető­séggel igen. Így hát rit­kább lett az öncélú fú­zió, ma már jobbára az ésszerűség diktál a klu­bok egyesülésében. Kisújszálláson 1976. december 30-án jött létre az egységes váro­si sportegyesület, a‘z Egyetértés és a MÁV- MTE „házasságából”. Amilyen mély ponton volt a város sportja, minden változás csak jót hozhatott. Az első tanulóév azt bizonyítot­ta be, hogy a kisújszál­lásiak valóban előbbre tartanak, mint az egye­sülés előtt. Először is több lett a pénzük — igaz, nem annyival, amennyivel tervezték, hiszen a Férfi Fehérne­műgyár, a 7-es sz. Vo­lán, a Téglagyár elzár­kózott a támogatás elől. A tervezett 475 ezer he­lyett így is összejött 385 ezer, amiből csak a vá­rosi tanács 20 ezer fo­rintja „lóg ki”. Ettől bizony jóval nagyobb segítséget adhatna a sport gazdája! A tíz szakosztállyal rendelkező egyesület a megye nagyobb klubjai közé- számít, s ezt a jö­vőben eredményeikkel is igazolni kell majd. Az asztaliteniszezők, a£- •léták, sakkozók, súly­emelők, 'kézilabdázók, kosárlabdázók, labdarú­gók, túramotorosok kö­zé feliratkoztak a vívók és cselgáncsozók is új szakosztályukkal. Egy­szóval a város sportéle­te úgy tűnik., jó úton indult eű. Az egyesület ügyvezető elnöke, Ga­lambos Tamás sokat tett azért, hogy Kisúj­szállás sportja elmoz­duljon a holtpontról, ám sem ő, sem az egye­sület elnökségének tag­jai nem vállalhatják magukra az egész vá­ros sportéletének koor­dinálását. Sportfelügye­lőre van tehát szükség, akinek munkába állítá­sát nem lehet tovább halogatni. Mert Kisúj­szállás sportja jó úton ind.ult él — ám nem mindegy a jövőben mer­re tart! — Pb — Táblázatok NB II: 1. V. Izzó 22 14 3 5 39-16 31 2. Salgótarján 22 13 4 5 40-20 30 3. Kazincb. 22 11 6 5 41-26 28 4. Eger 22 11 6 5 38-25 28 5. Dorog 22 11 4 7 24-19 26 6. Volán 22 7 11 4 31-25 25 7. DVSC 22 11 3 8 23-26 25 8. Vác 22 10 4 8 27-25 24 9. BTASK 22 8 7 7 22-25 23 10. SZMTE 22 7 8 7 31-23 22 11. Budafok 22 8 6 8 33-28 22 12. Olajbányász 22 8 6 8 31-26 22 13. Komló 22 8 5 9 25-26 21 14. Fűzfő 22 9 3 10 35-40 21 15. KKFSE 22 4 12 6 30-36 20 16. BKV Előre 22 6 6 10 23-31 18 17. BVSC 22 4 9 9 22-31 17 18. MAV-DAC 22 6 3 11 27-43 15 19. Várpalota 22 4 3 15 24-48 11 20. Szekszárd 22 3 5 14 20-47 11 Eredmények: Budafok—Békés­csaba 3:1. BVSC—Nagykanizsa 1:1, Kazincbarcika—Vác 2:1 Sal­gótarján—Szekszárd 4:0, Debre­cen—BKV Előre 1:0. Fűzfő—Vo­lán 2:2, MÁV DAC—Dorog 1:0, Vasas Izzó—Várpalota 2:1. Eger —Komló 1:0. NB III, KELETI CSOPORT 1. Szarvas 2. Ózd 3. Nyíregyh. 4. MVSC 5. Sz. Dózsa 6. Papp SE 7. Szabó SE 8. DMTE 9: Leninv. 10. Gyula 11. HMSE 12. Lehel SC 13. Szó. MÁV 14. Kisvárda 15. S.-újhely 16. Borsodi B. 17. Recsk 18'. H.-szob 19. SZVSE 20. Salg. Sík. 22 15 2 5 50-26 32 22 11 8 3 45-17 30 22 9 10 3 22-11 28 3 7 51-29 27 7 5 42-30 27 8 5 39-25 26 3 8 38-27 25 5 7 32-27 25 22 12 22 10 22 9 22 11 22 10 22 9 6 7 35-28 24 22 9 6 22 8 22 6 22 22 22 22 22 22 22 7 30-30 24 8 7 32-32 22 5 9 31-41 21 8 8 36-48 20 7 9 30-40 19 7 10 25-39 17 5 11 30-47 17 6 11 26-41 16 9 10 23-37 15 9 11 14-31 13 6 13 19-44 12 Miskolc—Leninváros 0:0. Nyír­egyháza—DMTE 2:l. Szegedi Dó­zsa—Borsodi Bányász 2:0. Ózd— Recsk 5:1. Hódmezővásárhely— Sátoraljaújhely 1:0. Hajdúszo- szoszló—H. Papp J. SE 0:0 Sal­gótarjáni Síküveggy.—Kisvár­da 1:1. A totó 8. heti eredménye 1. Milan—Roma 1:0 1 2. Fiorentina—Juventus 1:1 X 3. Lazio—Internazionaíe 1:0 1 4. Napoli—Atalanta 2:2 X 5. Perugia—Bologna 2:0 1 6. Pescara—Lanerossi 1:2 2 7. Verona—Genoa 2:0 1 8. Brescia—Palermo 3:2 1 9. Catanzaro—Avellino 1:0 1 10. Cesena—Varese 3:0 1 11. Modena—Taranto 2.*0 1 12. Monza—Teraana 2:0 1 13. Pistoiese—Rimini 1:0 1 14. Cagliari—Como 3:1 1 Fekete hétvége a röplabda NB l-ben Férfi: MALÉV—Szolnoki Vegyiművek 3:2 (10, —13, —6, 10, 4). Budapest, 200 n., v.: Lajos, Békési. Vegyimű­vek: Policsányi, Páncsity, Boros', Nyári, Horváth, Zsolt. Csi: Balogh, Péter. Edző: Nyári Sánd,or. A pénteki, Szolnokon el­ért győzelme után magabiz­tosan kezdett a fővárosi csa­pat. A Vegyiművek nyugod­tan játszott, s az elvesztett első játszmától kezdve át­vette a kezdeményezést. A második játékrészt lelkes játékkal drámai végjáték utáni, a hamadikat fölénye­sen nyerte a vendégcsapat. Női. A hétvégén az Ű. Dó­zsa volt a Lehel ellenfele, s a jászberényi csapat nem tudott játszmát nyerni egyik mérkőzésen sem. Pénteken: Ű. Dózsa—Lehel SC 3:0 (1, 12, 5). Vasárnap: Ü. Dózsa—Le­hel SC 3:0 (3, 4, 5). Az ered­mény nagy különbséget mu­tat, de az egyes labdamene­tek nagyon szorosak vol­tak. A lányok tartva a nagynevű ellenfelüktől, nem mertek bátran ütni. A két mérkőzésen a felállítás: Mó­ri, Lankus M. Sósné, Szat­mári, Fülöpné, Nagy E. Cs.: Alrnási, Szabó Á. Edző: Rausch László. Az első mér­kőzésen Lankus M., a máso­dikon Szatmári játszott ki­emelkedően. Birkózás A Túrkevei AFIT birkózói szombaton és vasárnap Győrben serdülő szabadfogá­sú versenyen indultak. A túrkevei fiatalok szép sike­rekkel tértek haza. Eredmé­nyeik, 42 kg: 1. Kiss Ferenc, 53 kg: 1. Lakatos Győző, 72 kg: 1. Papp Tibor, 78 kg: 1. Kiss Sándor, 45 kg: 2. Tö­rök. A Debrecenben rende­zett Kelet-területi ifjúsági bajnokságon Vad László ne­hézsúlyban ezüstérmet szer­zett. Közgyűlések Lehel SC Jászberény, Hű­tőgépgyár 15. Jászberényi Pedagógus SE, Lehel vezér Gimnázium 15. Igazságos döntetlen Kossuth KFSE—Szolnoki MTE 0:0 Óbuda, Hévízi út 1200 n. v.: Rúzsa. HKFSE: Pájer- De­ákvári, Szegő, Éger, Pozsgai - Ambrus, Horváth, Szíjgyár­tó-Szabó, Magos, Fürtös (Pethö a 80. percben). Edző; Bu­dai László. Sz. MTE: Szendrei - Kántor, Sebők, Simon, Ká­bák - Kolláth, Porhanda (Baran a 62. percben), Lódi, Ziel­bauer (Szakács a 46. percben) - Szatmári, Dákay. Edző: Friedmanszky Zoltán. Az első gólhelyzet a Kos­suth kapuja előtt adódott, de Porhanda jobb oldali beadá­sa elpattant Dákaytól. A 8. percben Lódi indításával Szatmári futott el, jól ívelt a kapu elé, Pajer azonban ki­vetődve a mezőnybe öklözte a labdát. Aztán Kolláth cé­lozta meg a bal alsó sarkot, és a kapus csak nagy üggyel- bajjal tudott védeni. Lassan feljöttek a hazaiak. A 21. percben Fürtös magasan ívelte keresztbe a labdát, és a berobbanó Szabó óriási helyzetből élesen a bal ka­pufa mellé fejelt. A 30. percben Magos hú­zott el a jobb szélen, ő is ke­resztbe ívelt, és Szendrei nagy bravúrral öklözte le a labdát Fürtös elől. Nyolc perccel később a szolnoki kapus rosszul dobta ki a lab­dát, amely Horváthoz került, s a középpályás azonnal ka­pura lőtte. A visszafutó Szendrei nagy nehezen tud­ta kiütni a bal alsó sarok fe­lé tartó labdát. A 42. percben a kaputól mintegy 18 méter­re szabadrúgáshoz jutottak a főiskolások. Szegő remekül csavart a balsarokba a sorfal fölött, Szendrei azonban ve­tődve kiütötte a labdát, majd Magos fejesét is elcsípte. A 63. percben egy kapu elé ívelt beadást a szolnoki ka­puvédő kifutva kiütött, a labda Magos elé került, aki viszont a kint álló Szendrei kezébe emelte. Négy perccel később Szatmári tört kapu­ra, de a kifutó Pájer fel­szedte előle a labdát. Égy perc múlva „tűzijáték” ala­kult ki a szolnoki kapu elő­terében, amelynek végén Fürtös közeli léc alá tartó bombáját Szendrei óriási bravúrral tolta kapu fölé.. A 72. percben Kolláth 20 m-es bal sarokba tartó kapáslövé­sét Pájer kitűnő vetődéssel mentette szögletre, öt perc múlva Kolláth kitűnő labdá­val indította Szatmárit, a csatár nehéz szögből leadott nagy bombáját a hazai kapus csak kiütni tudta, Baran ka­pásból lőtt, óm a gólvonalon álló védők kifejelték a lab­dát. A kitűnő talajú’pályán vé­gig nagyiramú, kiegyenlített küzdelmet vívott a két együt­tes. Mindkét kapu gyakran került veszélybe, a befejezé­sek azonban egyik oldalon sem sikerültek. Az MTE já­téka az elmúlt hetihez képest némi javulást mutatott. A döntetlen eredmény reális. Jó: Pájer, Szegő, Ambrus, Szijgyártó, Magos, ill. Szend­rei, Sebők, Kolláth, Lódi. Szatmári. Verbók ORSZÁG—VILÁG Taróczy Balázs sikere VÍZILABDA. A Szovjet és a magyar vízilabdázók két fronton is mérkőztek egy­mással. A felnőtt együttes Moszkvában, a junior gárda Budapesten szállt vízbe a szovjet fiatalok ellen. Ma­gyar junior válogatott—Szov­jet junior válogatott: 4:4 (2:0, 0:0, 1:1, 1:3), Komjád,i uszoda, 500 n., v.: Peraso- vits (osztrák), Prelovski (csehszlovák). Magyarország: Márton — Kun, Sike, Tóth Cs., Varga, Bozsó, Kiss. I., cs. Tóth I., Udvardi, Kohón, Magyari. Edző: Bolvári An­tal és dr. Mayer Mihály. Szovjetunió: Georgadze — Bekrinyev, Pilonján, Nyi- kiforov, Szulakadze, Ivanov, Alekszakin. Cs.: Klejmenov, Msvenieradze, Sajszutganov, Perepelkin. Edző: Borisz Po­pov és Jurij Szomov, A visszavágón: Szovjet­unió—Magyarország 5:3 (1:1, 1:1, 1:1, 2:0), Magyarország: Bors — Kun, Kiss, Tóth I., Tóth Cs., Kohán, Varga. Cs.: Magyar I., Bozsó, Ud­vardi. Edző: Bolvári Antal, dr. Mayer Mihály. Moszkvában a felnőtt vá­logatottak találkozóján: Szovjetunió—Magyarország 6:4 (1:0, 2:1, 2:2, 1:1), v.: Angela (francia), Nowbold. (angol). Magyarország: Mol­nár — Faragó, Sudár, Ge­rendás, Somossy, Csapó, dr. Horkai, cs.: Fehér, Magas dr., Vindisch K. Góldobó: Msvenieradze 2, Gorskov, Kabanov, Grisin, Ajanberd- janov, ill. Faragó 3, Geren­dás. KÉZILABDA. Kupamérkő­zéseket játszottak a magyar kézilabda-együttesek. A fér­fiaknál nyugatnémet, a nők­nél francia ellenfele volt a magyar együttesnek. Férfiak: Bp Honvéd—GW Dankersen 24:20 (11:11), Í500 n., V.: Vitols, Kusul (mind­kettő szovjet). Bp. Honvéd: 1, Kovács P. 10, Szabó 8, Verőci — Füzes IJ, Kocsis Kovács M., Kenyeres 1. Cs.: Tiffinger 3, Bakos, Zuber, Makai, Ursuly. Ed.ző: Dékán Rezső. GW Dankersen: Nie- meyer — Janssen 5, Axels- son 4, Budanhohn 1, Kramer 3, Waltke 6, Meyer. Cs.: Amann, Van Oepen 1, Busch. Edző: Spannuth Fitz. Női KEK: FTC—Bordeaux 39:11 (18:5). 1500 n., v.: Kypson, Ryban (mindkettő csehszlovák). FTC: Berzsenyi — Tavaszi 5, Csajbókné 2, Lelkesné 4, Takácsné 11, Csuilikné 9, Csiha 4, cs.: Kunstárné, Zwickné 1, Rácz 3, Szalai. Édző: Elek Gyula. TENISZ. Taróczy Balázs győzött. Az egyesült álla­mokbeli Ocean Cityben, • a nemzetközi fedettpályás te­niszversenyen nagyszerű ma­gyar siker született. Taróczy Balázs kitűnő játékkal — életében először — győzte le a román Ilié Nastasét, s ez­zel bekerült a döntőbe. Itt a dél-afrikai Ray Moore volt az ellenfele, akit szintén le­győzött Taróczy, és megnyer­te a rangos versenyt. Második győzelmét szerezte a Mezőtúr Mezőtúri Honvéd— Szegedi YSE 2:0 (0:0) Mezőtúr, 1000 n., v.: Tóth B. M. Honvéd: Hegedűs — Molnár, Tihanyi, Dávid, Ta­kács, Kovács, Papp, Kúp­osok, László, Bánfi (Gulyás), Bernáth. Edeő: Bencsik Gyu­la. Sz, VSE: Gilicze — Czi- bere, Vass dr., Huszka, Ko­vács, Pelsőczi, Szabó, Tóth L., Molnár, Sándor, Ge- recz. Edző: Möszmer Jenő. Lendületes hazai támadá­sokkal kezdődött a találkozó, amelyeket a szegediek igye­keztek lassítani, illetve idő­húzással és taktikai faul­tokkal széttördelni. A 35. percben Bánfi saját térfelé­ről indult a labdával, a fe­lezővonalnál az egyik szege­di játékos hátulról fellökte, és olyan szerencsétlenül esett a cserepadra, hogy a mentők kórházba vitték. A szünetig tíz emberrel ját­szottak a mezőtúriak. A 46. percben jobb oldali támadás végén Gulyás a jobb sarok­ba vágta a labdát, 1:0. Egy­re szikrázóbb lett a játék, a játékvezetőnek sűrűn kel­lett, sípolnia. A 61. percben Tóth M. Gulyást terítette le akkor, amikor a labda ott sem volt, s így a kiállítás sorsára jutott. Hat perccel később Bernáth hagyott ki nagy helyzetet, majd a 75. percben Lászlót a 16-oson belül felvágták, s a megítélt 11-est Papp élesen lőtte a bal sarokba, 2:0. — sindel — Gyulai SÉ—Lehel SC 1:1 (1:0) Gyula, 1800 n., v.: Csányi. Gyula: Szabó — Szűcs, Mol­nár, Cseh, Ótott, Hirka, Dá­vid, Cserháti, Tóth II. (Ott- lakán), Tóth I., Kuti. Edző: Szilágyi János. Leheli Lász­ló — Karkusz, Sárközi, Ka­tar, Postás, Hajdú, Sántha, Lukácsi. Lakatos (Vágó), Szívós, Bacher. Edző: Buk- hár László. A hazaiak kezdtek job­ban, negyedórán át nagy erő­vel rohamoztak s egy sze­rencsés góllal megszerezték a vezetést is. A 15. percben egy előre ívelt labdát Sár­közi rögtön visszarúgott, de a közelben álló Hajdúról visszapattant Kuti elé aki nem hibázott. 1:0. Továbbra is a gyulaiak támadtak, ám a Lehel középpályás sora magára talált, s mindinkább átvette az irányítást. A 35. percben Postás több csel után már a kapus mellett is elhúzta a labdát, de kisodró­dott, s mellé gurított. A második félidő elején újra a hazaiak támadtak, de ahogy fogyott az erejük, úgy estek vissza. Az utolsó félórában szinte egykapura játszottak a jászberényiek’, sokszor csak a szerencse se­gített a gyulai csapaton. A ■ 78. percben a második szög­letet rúgta egymás után a Lehel, amikor Postás a rö­vidsarok felé nyeste a lab­dát, és Sárközi azt fejjel csúsztatta a kapura, 1:1. Tíz perccel később Dávid sza­badrúgása alig kerülte el a kaput. A Lehel a hazaiák kezdeti nagy rohamait fegyelmezett, taktikus játékkal törte meg, veszélyes ellentámadásokat vezetett, s közelebb állt a győzelemhez. — erdős — Szarvasi Főiskola Spartacus—Szolnoki MÁV 3:0 (2:0) Szolnok, 3000 n., v.: Bo- dó. Szarvas: Pocsai — Kere­kes, Gajdos, Filyó, Molnár, Plástyik, Szűcs (Kajtár), Ja­kab, Brakszatórisz, Lakatos, Orovecz. Edző: Pállagi Ró­bert. Sz. MÁV: Pelyva — Juhász, Árvái, Tóth Gy,, N. Szabó (Papp), Szabó Z., Debreczeni, Németh (Há- bensusz), Varga, Szilágyi, Nász. Edző: Sztancsek Já­nos. A kitűnően előkészített pá­lyán a vendégek már az 5. percben megszerezték a ve­zetést. Orovecz jobb oldal­ról beívelt szöglete Pelyva fölött érintés nélkül hullott a hálóba, 1:0. Váltakozó me­zőnyjáték után a 22. perc­ben Szilágyi már csak a ka­pussal állt szembe, d.e a ka­pu mellé lőtt. Nem sokkal később Szabó Z. nyolc mé­terrel sem tudott a kapuba találni. A 36. percben Nász lépett ki a védők közül, egyedül tört kapura, de lab­dája az üres kapu mellé ment. Három perccel később Orovecz jobb oldali szöglete ismét érintés .nélkül jutott a kapuba. 2:0. Fordulás után mindössze két percet vára­tott magára a főiskolások harmadik gólja. Árvái a 16- os oldalvonaláról hazagurí­tott Pelyvának, de a labda kiperd.ült a kapus kezéből a szemfüles Orovecz elé. aki most sem hibázott, 3:0. Ez­után a kék-fehérek elkese­redetten rohamoztak, de a csatársor a legbiztosabb helyzetek sorát is kihagyta. Szilágyi és Nász kétszer is az üresen hagyott kapuval állt már csak szembe, ám a lehetőséggel egyikük sem tu­dott élni. Három végzetes kapushi­ba pecsételte meg a vas­utas csapat sorsát, de a csa­tárok gólképtelensége is elő­segítette a vereséget. — tamási — Munkában a szarvasi kapus Fotó: Kőhidi