Szolnok Megyei Néplap, 1977. november (28. évfolyam, 257-281. szám)

1977-11-15 / 268. szám

1977. november 15. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Kik játszanak velünk? érlelhetetlen törvé­K nyek uralkodnak a sportvilágban. A sportpályákon — fő­leg a „világ tetején” — az egyetlen közös nyelv, az eredmény. A csúcson szá­mon tartják egymást az el­lenfelek, és a felkészüléseik során elsősorban már azt méricskélik, miként tudnak egymás fölé kerekedni ? A legjobbak meg is ragadnak minden alkalmait, hogy ran­devúzzanak. A gyengék vi­szont hiába áhítoznak világ­sztár játszótárs után —alig­ha találnak olyan küzdőiéi­re, akitől a sportág tudni­valóit a legmagasabb fokon sajátíthatják el. Ezért van az, hogy azokban a sport­ágakban, amelyekben jegyez­nek bennünket, minden to­vábbi nélkül tudunk Euró­pába jnoki szintű mezőnyt toborozni versenyeinkre, míg sikertelen versenyszá­mainkban csak kínkeserve­sen találunk szóraérdemes edzőpartnert. A kétévenként sorra ke rülő nemzetközi asztalite­nisz bajnokság olyan rande­vú, ahová nem kell különö­sebben hívogatni senkit, mindenki magától jön, hi­szen válogatottunk ereje, klasszis játékosaink tudása garanciája annak, hogy min­denképp magasszintű csatá­ban fürkészhetik egymás tit­kát a 'résztvevők. Egy-egy ilyen rangos összecsapáson már a részvétel is megtisz­telő, és a jelenlétnek sodró ereje van, arról nem szólva, hogy a sportcsemege pótol­hatatlan propagandája az asztalitenisznek. Ott lenni a legjobbak között — olyan feltétele ez az előrehaladás­nak, amit nem lehet semmi mással helyettesíteni. Ezért örvendetes, hogy megyénk képviseletében ott voltak a miskolci versenyen a Kilián FSE legjobbjai, és közülük az egyik legnagyobb szenzá­ciót éppen a frissen igazolt Kreisz Tibor szállította. okán elnézően mo­solyognak: ugyan, az utánpótlásunk leg­tehetségesebbjei a re­pülő műszaki főisko­lán töltik katonaidejüket, é,s ez alatt a Kiliánt erősítik, így az ő szereplésükkel nem lehet mérni megyénk aszta­liteniszsportjának színvona­lát. Van ebben igazság, két­ségtelenül. Ám mindjez nem véletlen! Attól a műhelytől, melyet Kövecses Ferenc ve­zet nagy-nagy szakértelem­mel, tanulni lehet; így hát jó kezekre bízzák a jövő pingpongozolt az egyesüle­tek. Ezek a fiatalok viszont derekas helytállásukkal be­kapcsolják Szolnokot a ma­gyar és a nemzetközi aszta­litenisz-élet vérkeringésébe. E tőkével tehát élni lehet, — élni kell, a jelenleginél is jobban! — pb — Nyolc hete veretlen az MTE Szolnoki MTE—Budafok 1:1 (1:0) Budafok, 1000 n. v.: Mar­ton. Sz. MTE: Szendrei — Kántor, Sebők, Kolláth, Ziel- bauer, Porhanda (Kupeczky 63. percben), Lódi, Baran, Szatmári, Szakács, Melis. Ed­ző: Friedmanszky Zoltán. Budafok: Lengyel — Hor­váth, Mészöly, Gergely, Vízi, Paizs, Kapitány (Szabó a 46. percben), Harangi, Zöldi, Ra- dics, Tátrai. Edző: Dobesch Gyula. A hazaiak kezdtek jobban, Zöldi húszméteres bal alsó sarokba tartó lövését Szend­rei vetődve csípte el. Lassan feljött az MTE: a 25. perc­ben Szakácsot buktatták, a szabadrúgást mintegy 25 mé­terről a sértett végezte el, Lengyel azonban védett. A 30. percben Melis ugrott ki, már gólhelyzetben volt, ami­kor Horváth elnyomta a lab­da elől. A 37. percben ismét Melis tört kapura, de a tizen­hatos előtt felvágták: Szakács 17 méteres szabadrúgása a felső lécről pattant a kapu mögé. A 40. percben azon­ban már a kapuba talált a szolnoki középcsatár. Lódi jobb oldali szögletére ő ug­rott a legmagasabbra, és fe­jéről mintegy 10 méterről a bal felső sarokba hullott a labda, 1:0. Szünet után a 49. percben Szatmári került jó helyzet­be, de nehéz szögből leadott közeli lövését Lengyel a bal sarokból szögletre ütötte. Ez­után a hazaiak támadtak többet, és a 62. percben ki­egyenlítettek. Harangi rosz- szul sikerült lövése után a labda Paizs elé került, és a középpályás mintegy 10 mé­terről a bal alsó sarokba lőtt, 1:1. A 65. percben Zielbauer elvétette a labdát, Tátrai egyedül törhetett kapura, kö­zeli lövésébe azonban Szend­rei belevetődött, és a labda a kapusról szögletre pattant. Egy perccel később Vízi lőtt hatalmas erővel kapura, és a jobb alsó sarokba tartó lab­dát Szendrei csak bravúr árán tudta szögletre tolni. Az utolsó 20 percben meddő ha­zai fölény közepette az MTE- nek voltak gólszerzési lehe­tőségei. A 70. percben Sza­kács bal oldali szögletét Len­gyel alig tudta a léc alól szögletre menteni, majd Szat­mári keverte meg a budafoki védelmet, de rosszul helye­zett lövését Lengyel kivédte. A mérkőzés legnagyobb hely­zete is a szolnoki jobbszélső előtt adódott: a 78. percben teljesen egyedül ugrott ki, de elhirtelenkedve, senkitől sem zavartatva mintegy 12 méter­ről fölé lőtt, majd két perc­cel a befejezés előtt Szatmá­ri beadásából Zielbauer for­dulásból, kapásból mintegy 8 méterről Lengyelt találta te­libe. A mérkőzés változatos küz­delmet hozott. A Budafok valamivel többet, az MTE vi­szont veszélyesebben táma­dott. Igazán nagy gólhelyze­te a piros-feketéknek volt, több szerencsével mindkét bajnoki pontot megszerezhet­ték volna. Jó: Szendrei, Se­bők, Kolláth, Baran, Szakács, ill. Gergely, Vízi, Paizs, Ha­rangi. Verbók Attila Színvonalas verseny vívásban Vasárnap a megyei vívószövet­ség a MÁV sportcsarnokában or­szágos másodosztályú férfi tőr­versenyt rendezett. Nyolc egye­sület 40 vívója Indult, akik közül 24-en másodosztályüak voltak, így a verseny minősí­tett. Színvonalas nagy küzde­lem után a szolnoki Szelei és Hamzi (MTK-VM) vívott az első helyért,- az összecsapást 5:3 arányban Hamzi nyerte. A dön­tősök megvédték a másodosz­tályú minősítésüket, az első há­rom pontot szerzett az első osz­tályú minősítéshez. Eredmények: 1. Hamzi (MTK-VM) 6. 2. Szelei (Sz. MÁV) 6. 3. Bagoly (Álba Regia) 5, 4. Szilvási (MTK-VM) 4, 5. Horváth (Álba Regia) 4 győzelem. Sportszerű magatar­tást tanúsítottak az Álba Regia vívói, akik közül Horváth elis­merő oklevélben részesült. Ké­pünkön a szolnoki Szelei készül a következő csörtére, Táblázatok LABDARÚGÓ NB II 1. Izzó 15 9 2 4 26-10 20 2. Vác 15 9 2 4 21-13 20 3. S.-tarján 15 8 4 3 25-15 19 4. Komló 15 8 3 4 25-20 19 5. K.-barc. 15 7 4 4 26-17 18 6. Eger 15 6 6 3 26-20 18 7. Volán 15 6 6 3 23-17 18 8. Kanizsa 15 6 5 4 23-16 17 9. SZMTE 15 G 5 4 22-15 17 10. Dorog 15 7 3 5 17-14 17 11. B. TASK 15 5 6 4 16-16 16 12. DVSC 15 7 2 6 13-14 16 13. Budafok 15 5 5 5 23-20 15 14. Fűzfő 15 7 1 7 25-30 15 15. KKFSE 15 3 7 5 20-30 13 16. BKV E. 15 3 4 8 14-23 10 17. MÁV D. 15 4 2 9 19-30 10 18. Várpalota 15 3 3 9 18-32 9 19. BVSC 15 1 6 8 12-23 8 20. Szekszárd 15 2 1 12 13-32 5 Eredmények: Nagykanizsa— Komló 3:0, Fűzfő—Vác 3:0. BVSC —Kazincbarcika 0:0:. Vasas Izzó —Szekszárd 2:0 Várpalota—MÁV DAC 2:2, Békéscsaba—BKV Előre 0:0, Dorog—DVSC 1:0, Eger— Kossuth KFSE 5:2. Volán—Salgó­tarján 0:0. NB m, KELETI CSOPORT 1. Ózd 15 8 4 3 28-10 20 2. Szarvas 15 9 2 4 31-18 20 3. Papp SE 15 8 3 4 29-17 19 4. MVSC 15 9 — 6 39-23 18 5. DMTE 15 8 2 5 21-16 18 6. Nyíregyh. 15 6 6 3 10- 6 18 7. Sz. Dózsa 15 6 5 4 26-19 17 8. Lehel 15 8 1 6 26-28 17 9. Leninv. 15 6 4 5 25-20 16 10. Szabó SE 15 7 2 6 27-23 16 11. Kisvárda 15 6 4 5 24-23 16 12. Gyula 15 6 3 6 17-19 15 13. HMSE 15 4 5 6 25-29 13 14. Recsk 15 4 5 6 18-22 13 15. Szó. MÁV 15 5 3 7 27-37 13 16. Bors. B. 15 4 5 6 19-32 13 17. S.-újhely 15 4 4 7 16-25 12 18. SZVSE 15 2 6 7 12-21 10 19. H.-szob. 15 2 5 8 17-30 9 20. Salg. Sík. 15 2 3 10 16-35 7 Szegedi Dózsa—Papp J. SE 4:1, Leninváros—Recsk 3:2, Szarvas— HÖDGÉP 2:1, Ózd—Hajdúszo­boszló 4:1. DMTE—Kisvárda 0:0, Gyula—Salg. Síküveggy. 1:0, Mis­kolc—Szegedi VSE 2:0. Borsodi B.—Sátoraljaújhely 1:0. A totó 46. heti eredménye 1. Dorog—Debrecen 1-0 1 2. Szekszárd—V. Izzó 0-2 2 3. BVSC—Kazincbarcika 0-0 X 4. Fűzfő—Vác 3-0 1 5. Volán—Salgótarján 0-0 X 6. Nagykanizsa—Komló 3-0 1 7. ÉGSZÖV—Pénzügyőr 1-1 X 8. D.-keszi—Bp. Spart. 1-1 X 9. Gyöngyös—B.-gyarmat 1-2 2 10. Enying—D.-újv. Ép. 1-1 X 11. Alumínium—Bauxitb. 1-0 1 12. Siófok—Bakony 3-0 1 13 Sopr. Textiles—PVSK 2-0 1 +1 14. Síküveggyár—Gyula 0-1 2 ORSZÁG—VILÁG Kevés babér termett a magyaroknak a .... . Tizennyolc Asztalitenisz orS7^g ver­senyzőinek részvételével ren­dezték meg a hét végén Miskolcon a XI. Magyar Nemzetközi Asztalitenisz Bajnokságot. Számos megle­petés akadt, — sajnos több olyan is, amely minket kel­lemetlenül érintett. Az 1959 óta megtartott nemzetközi bajnokságok mérlege a kül­földiek felé billen, hiszen Bérezik Zoltán mesterhárma­sa (1959, 1960, 1962) után csaik Beleznay Mátyásnak és Klampár Tibornak sikerült győzni a férfi egyesben. A nőknél Kóczián Éva szer­zett három győzelmet (1959, 1962, 1963) aztán a külföldiek következtek hosszú sorban. Ezúttal Gergely Gábor kö­zelállt ahhoz, hogy Berczi- kék nyomába lépjen, ám a biztosan megnyert első .két játszma után — ugyanolyan biztosan veszített- el hár­mat. A nőknél esélyünk sem volt a magyar sikerre, hi­szen a döntőt az angol Hammersley és a svéd Hell- man vívta. Nem hozott ma­gyar aranyérmet a vegyespá­ros sem, végül is mondössze egy fél győzelemmel vigasz­talódhattunk, Gergely révén, aki Orlowskival az oldalán nyert a férfi párosban. A döntők eredményei, női egyesben: Hammersley— Hellman 3:1 (—14, 16, 13, 15). Férfi egyes: Martin (francia) —Gergely 3:2 (—10. —15. 19, 16, 16). Női páros: Palatinus Perkucsin (jugoszláv)—Hir- schmüller, Schmitz (NSZK) 3:0 (16, 18, 18). Férfi páros: Gergely, Orlowski—Jónyer, Klampár 3:1 (14, —14, 12 18). Vegyespáros: Sztipan- csics, Palatinus (jugoszláv) —Engel, Hirschmüller (NSZK) 3:1 (—16, 13, 15,19). A magyar Gergely Gábor és a jugoszláv Palatinus Er­zsébet nyerte el a bajnokság legeredményesebb férfi, il­letve női játékosának fel­ajánlott tiszteletdíjat. T A szegedi sport­lorna csarnok volt a há­zigazdája a nemzetközi tor- nászbajnokságnalk, ahol a magyar és a szovjet verseny­zők vívtak nagy csatát. Ko­vács Péter három, Kanyó Éva 'két szeren győzött, így méltán vívták ki a lelkes szegedi közönség elismerését. A szerenkénti döntők győz­tesei, férfiak: talaj: Kovács (magyar) 18.45, lólengés: Ke­lemen (magyar) 18.9, gyűrű: Kovács (magyar) 18.65, ug­rás: Kovács (magyar) 18.55, korlát: Fedorenko (szovjet) 18.75, nyújtó: Kulakszizov (szovjet) 18.45, nők, ugrás: Alekszjutyina (szovjet) 18.75, felemáskorlát: Klotzak (NDK) 18.08, Gerenda: Ka­nyó (miagyar) 19.0. talaj: Ka­nyó 19.0. Nagoj ában befejeződött a hagyományos nemzetközi tornaverseny a Csunicsi Ku­páért. A férfiaknál a japán Kaszamacu, a nőknél a szov­jet Agapova győzött. Eger­vári Márta 6—8. lett. U •• I II üapauuo Koplabda SO(j^ nőí Világ Kupa küzdelmeiben az 5—8 helyért játszó magyar válo­gatott 3:0 (11, 8, 9) arány­ban vereséget szenvedett Pe­ru együttesétől. Az Egyesült Államok 3:1 arányban győ­zött a Szovjetunió ellen, míg a legjobb négy között a következő eredmények szü­lettek: Japán—Kuba 3:0, Dél-Korea—Kína 3:0, q ,, Belgrádban kedden pakk délután 5 órakor a szakszervezetek székhazának nagytermében ünnepélyes keretek között megnyitják a sakkvilágbajnok-j elöltek rendkívül nagy érdeklődéssel várt mérkőzését, a Szpasz- kij—Korcsnoj páros viadalt. Az ünnepélyes megnyitón jelen lesz a Nemzetközi Sakkszövetség vezérkara, élén dr. Max Euwe elnökkel. Szpaszkij és Korcsnoj szer­dán ül először a sakktáblá­hoz a 2000 személyes nagy­terem színpadán. A prog­ram szerint a játszmákat mindig hétfőn, szerdán és pénteken bonyolítják le 16 és 21 óra között. A függő- játszmák esetén a verseny­zők 21 órakor borítékolnak, s a folytatásra a következő nap délutánján (16 órától) kerül sor. összesen 20 mérkőzést játsszanak, az győz, aki el­sőként szerzi meg a 10,5 pon­tot. Döntetlen esetén a vég­ső győzelemig folyik tovább a küzdelem. Ha mind a 20 mérkőzést lejátsszák, akkor december 31-én ér véget a találkozó. A két főszereplő már Belg­rádban tartózkodik. A belg­rádi sajtó egyébként ezek­ben a napokban beszámolt arról is, hogy a párosmér­kőzés ideje alatt ülést tart a Nemzetközi Sakkszövetség elnöksége — és ezen, a hí­rek szerint, dr. Euwe lemond tisztségéről. Egyik utódje­lölt az elnöki székbe a ju­goszláv Gligorics... Belgrád vasárnap délután ritka órákat élt át. A román—jugoszláv váloga­tott labdarúgó mérkőzés köz­vetítési ideje alatt a jugosz­láv főváros utcái teljesen el­néptelenedtek. Ezt követően viszont zászlók és transzpa­rensek alatt az utcákon és tereken ünneplő fiatalok ez­rei vonultak fel, jelszavakat kiabálva és dalolva éltették a „kékeket”, Valók szövetsé­gi kapitányt és a 3 gólt szer­ző Szusicsot. Nem kétséges, hogy a november 30-án Spa­nyolország ellen Belgrádban sorrakerülő sorsdöntő VB-se- lejtezőn megtelik a 100 ezres Zvezda stadion, s akár hazai győzelem, akár balsiker ese­tén nehéz lesz megjósolni hogyan hullámoznak majd az érzelmek ... Labdarúgás Labdarugó NB III A MÁV nyerte a megyei rangadót Szolnoki MÁV—Lehel SC 1:0 (1:0) Szolnok 1000 n. v.: Nagy B. Szolnoki MÁV: Pelyva — Ábel, Árvái, Tóth Gy., Deb- reczeni, Varga, Szabó Z. (Tóth A.), Papp, N. Szabó (Kántor), Rózsavölgyi, Nász. Edző: Sztancsek János. Lehel SC: Vasas — Karkusz, Haj­dú, Bércesi, Lakatos, Szívós, Sánta, Lukácsi, Kelemen, Vágó, Bacher. Edző: Buchár László. Már jóval a mérkőzés előtt megkezdődött a szurkolók közti hangpárbaj, melyből a vendégek kerültek ki győz­tesen. Kezdés után azonban csalódást okozott a Lehel a híveinek: a MÁV lendült tá­madásba, a vendégek védeke­zésre rendezkedtek be. Mind­két oldalon sok hiba csúszott a játékba. A 17. percben Sza­bó Z. remek cselekkel lerázta magáról őrzőjét, az alapvo­nalról visszagurított, de Va­sas jó ütemű előre vetődés­sel felszedte a labdát. A 25. percben Nász jobb oldali ka­pufája, majd Varga távoli lö­vése okozott izgalmat. A 42. percben született a MÁV ve­zető és egyben győzelmet je­lentő gólja. Szabó Zoltánt csak szabálytalanul tudták akadályozni a 16-ossal egy magasságban. A szabadrú­gást Szabó végezte el, át­emelte a labdát a sorfalon, s a jókor érkező Nász védhe- tetlenül fejelt a bal sarokba. 1:9, Fordulás után a 47. perc­ben a mérkőzés legnagyobb helyzete maradt kihasználat­lanul: N. Szabó futott el a jobbszélen, élesen átlőtt az ellenkező oldalra. Nász Ró­zsavölgyihez csúsztatta a lab­dát, de a csatár senkitől sem zavartatva a kapu torkából a léc fölé bombázott. A MÁV kapuvédőnek a 63. percben adódott először dolga; Vágó léc alá tartó szabadrúgását nagy bravúrral tolta szöglet­re. A 75. percben növelhette volna előnyét a vasutas csa­pat; N. Szabó visszajátszott a jó ütemben érkező Nász elé a szélső ügyesen elpörge­tett a kimozduló Vasas mel­lett, de Hajdú a gólvonalról kivágta a labdát. A hajrá­ban keményebb lett a küzde­lem, az egyébként jól bírás­kodó játékvezető kiengedte kezéből a mérkőzést. A 87. percben egy gyors ellentá­madás végén Rózsavölgyit le­terítették a 16-oson belül. A partjelző, aki tisztán látta, mi történt, nem szerzett tu­domást az esetről, de a játék­vezető sem látott okot a be­avatkozásra. A hazaiak rek­lamálására állította meg a játékot, melynek szabadrúgás lett az eredménye. Vágó állt a labda mögé, a sorfal mel­lett ravaszul elnyesett lab­dát Pelyva kitűnő reflex­szel tette ártalmatlanná. A mindkét oldalon sok hi­bával tarkított küzdelmes megyei rangadón a MÁV megérdemelten szerezte meg a két bajnoki pontot a ve­szélytelenül támadó Lehellel szemben. Jó: Árvái, Debre- czeni, Varga, ill. Vasas, Hajdú. — Tamási — Nyíregyházi Vasutas Spartacus—Mezőtúri Honvéd 1:1 (0:0) Nyíregyháza, 2600 n. v.: Varga J. Nyíregyháza: Pil- csuk — Neumann, Ambrusz, Gáspár, Juhász, Moldván, Kondor, Major, Bor (Szekré­nyes), Kléninger, Kubik, (Borbély). Edző: Gerliczki János. Szabó L. SE: Hegedűs — Molnár, Takács, Dávid, Tisza, Spacsek, Papp, Kúp­osok (Batári), László, Bánfi (Bernáth), Gulyás. Edző: Bencsik Gyula. A hazai csapat lendült tá­madásba, de nem birt a ki­tűnően játszó honvéd véde­lemmel. A nehéz, csúszós ta­laj nagy feladat elé állította a két csapat játékosait, sok volt az eladott labda. Szüne­tig nem sok eseményt lát­hatott a közönség. A máso­dik félidőben erőteljesen ro­hamozott a hazai együttes, és az 59. percben meg is sze­rezte a vezetést. Moldván mintegy 22 méterről hatal­mas lövést eresztett kapura, Hegedűs nem látta a labdát a védőktől, és az a felső sá­rokban kötött ki, 1:0. A gól után is a hazai együttes tá­madott, a vendégek védelme azonban biztosan hárított. A 73. percben egyenlített a Honvéd. Tisza szerezte meg a labdát, élesen kapu elé lőt­te. László rácsapott és a há­lóba vágta, 1:1. A gól után a hazaiak mindent egy lap­ra tettek fel, de eredményt nem tudtak elérni a jól záró védelemmel szemben. Az eredmény igazságosnak mondható. Jó: Juhász, Mold­ván, Major, ill. Takács, Ti­sza, Dávid, László. Sindel