Szolnok Megyei Néplap, 1977. november (28. évfolyam, 257-281. szám)

1977-11-29 / 280. szám

1977. november 29. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Tíz mérkőzésen veretlenül zeptember' 18-a óta — tíz héten keresztül — őrzi veretlenségét a Szolnoki MTE NB Il-es labdarúgó-csapata. A szép szériához csak gratulál­ni lehet a játékosoknak és Friedmanszky Zoltán vezető edzőnek. A szezon nem ígér­kezett könnyűnek, sem a csapattagok, sem a szakveze­tés számára. Három játékos — Garics, Budavári és Simon — távozott az együttesből, és sokan már kiosztották a kö­zépszerűség címét a piros-fe­ketéknek. Hiszen olyan lab­darúgók írták alá az átiga­zolási lapokat, akik megha­tározói voltak a szolnoki csa­patnak. Az idény ennek ellenére jól kezdődött — az első mér­kőzés a Debrecen ellen 3:2- es győzelmet hozott a Tisza- ligetben — a következő for­dulók azonban lelohasztották a vérmes reményeket. Vere­ség a fővárosban az Izzótól, majd az örökmozgó Geiger vezényletével 2:l-re nyert Szolnokon a Kossuth KFSE. Az újonc Kazincbarcika elle­ni pontszerzés idegenben csak arra látszott elégnek, hogy ne kerüljenek kilátás­talan hátrányba Kolláthék, hiszen egy másik újonc, a Vác szintén két ponttal tá­vozott Szolnokról. Aztán győ­zelem itthon a Dorog ellen és vereség az alsóházban ta­nyázó Várpalotától, de ez már az utolsó volt. Azóta vendégként menetrendszerű pontossággal szállítja az egy pontokat az MTE, és itthon „zsugorian” őrzi a két baj­noki pontot. Hogy mi történt közben, ez alighanem Friedmanszky Zoltán edzői titka. A játéko­sok arról beszélnek, hogy jobb lett a kollektív szellem, végre mindenki egyet akar — győzni. Ami a lelátó em­berének feltűnik a csapat egységen túl az az, hogy el­tűnt a fiatal-öreg generációs probléma, és a tapasztaltabb játékosok rutinja mindjob­ban érvényesült. Sebők re­mek formába lendülve igazi karmesterré vált, de Kolláth és Lódi is lendítője lett az együttesnek. Ami pedig az újonc Dákayit illeti: egyre jobban belelendült, s amikor a kiállítása miatt négy hétre nélkülözni kellett, az egyik erősségét veszítette el vele a csapat. Aligha tudott volna ilyen hamar lábra kapni, ha a társak nem segítik ebben ... siker titka — ha van ilyen — maradjon Friedmanszky Zoltá­né. A közönség — mint minden közönség — azért szurkol, hogy vége ne szakadjon a szép sorozatnak. Ezzel a várakozással ül majd fel a lelátóra vasárnap az Eger elleni hagyományosan presztízs mérkőzésen is. — Pb — Táblázatok LABDARÚGÓ NB II. 1. SBTC 17 10 3 4 30-16 23 2. Vác 17 10 2 5 29-13 22 3. V. Izzó 17 10 2 5 24-17 22 4. K.-barc. 17 8 5 4 28-18 21 5. Volán 17 7 7 3 25-18 21 6. Dorog 17 9 3 5 21-15 21 7. SZMTE 17 7 6 4 27-16 20 8. Eger 17 7 6 4 28-21 20 9. Komló 17 8 4 5 25-21 20 10. B. TASK 17 6 6 5 17-19 18 11. Kanizsa 17 6 5 6 24-19 17 12. DVSC 17 7 3 7 14-17 17 13. Fűzfő 17 8 1 8 30-34 17 14. KKFSE 17 4 8 5 27-32 16 15. Budafok 17 5 5 7 25-24 15 16. BKV Előre 17 5 4 8 20-25 14 17. Várpalota 17 4 3 10 20-38 11 18. MÁV DAC 17 4 2 11 21-36 10 19. BVSC 17 1 7 9 15-27 9 20. Szekszárd 17 2 2 13 15-39 6 Eredmények: BKV Előre—Bu­dafok 2:1, Volán—Nagykanizsa 2:1. Dorog—V. Izzó 3:1, Kazinc­barcika—Szekszárd 1:1, Debre­cen—Kossuth KFSE 1:1, Eger— Vác 2:0, Salgótarján—MÁV DAC 2:1, Békéscsaba—Komló 1:0 Fűzfő—Várpalota 5:0. NB III. KELETI CSOPORT 1. Szarvas 17 11 2 4 35-19 24 2. Özd 17 9 5 3 31-12 23 3. MVSC Í7 10 1 6 43-25 21 4. Papp SE 17 8 5 4 31-19 21 5. Sz. Dózsa 17 8 5 4 32-21 21 6. Leninv. 17 8 4 5 29-20 zp 7. DMTE 17 9 2 6 24-19 20 8. Nyíregyh. 17 6 8 3 12- 8 20 9. Szabó SE 17 8 2 7 30-24 18 10. Lehel SC 17 8 2 7 29-33 18 11. Gyula 17 6 5 6 21-23 17 12. Kisvárda 17 6 4 7 24-28 16 13. Szó. MÁV 17 5 5 7 28-38 15 14. Bors. B. 17 5 5 7 23-35 15 15. HMSE 17 4 6 7 26-31 14 16. S.-újhely 17 4 6 7 20-29 14 17. Recsk 17 4 5 8 20-28 13 18. SZVSE 17 2 8 7 12-21 12 19. H.-szob. 17 2 6 9 19-34 10 20. Salg. Sík. 17 2 4 11 16-38 8 Leninváros—DMTE 1:0. Bor­sod—Hajdúszoboszló 2:0, Szege­di Dózsa—Recsk 4:1 Miskolc— PapR J. SE i:l, Sátoraljaújhely —Gyula 2:2, Szarvas—Kisvárda 2:0, Salgótarjáni Síküveg—Szege­di VSE 0:0. Üjabb pont idegenből BVSC—Szolnoki MTE 1:1 (0:0) Bp., Szőnyi út, 800 n., v.: Farkas. BVSC: Pálinkás — Bodnár, Szigeti, Gellért, Ga- ra — Nagy, Krómer, Ara­nyosi — Fekete (Enzsöl a 61. percben), Szanyi, Papp. Edjző: Vasas Mihály. SZMTE: Szendrei — Kántor, Sebők, Kolláth, Zielbauer — Por- handa (Simon a 62. perc­ben) Lódi, Baran — Szat­mári, Szakács, Melis. Edző: Friedmanszky Zoltán. Az első veszélyes helyzet a hazaiak kapuja előtt adó­dott: Zielbauer jó labdával indította a halszélen Kol- láthot, akinek lapos beadá­sát Székács átlépte, és a jó­kor érkező Baran mintegy tíz méterről kapufára lőtte. Aztán Krómer távoli lövése suhant el a jobb kapufa tö­ve mellett, majd a 20. perc­ben Porhanda labdájával Szakács fordult le védőjé­ről, kapura húzott, de éles szögből a jobb sarok mellé bombázott. Hét perccel ké­sőbb egyedül ugrott ki közé­pen Papp, de Szendrei me­rész kivetődéssel megszerez­te a labdát. A 32. percben Aranyosi balról beívelt lab­dáját Papp mintegy tíz mé­terről lőtte a bal sarok felé, a szolnoki kapuvédő azon­ban gyors vetődéssel hárított. A 42. percben Szigeti figyel­metlenül adta haza a lab­dái, Melis rácsapott, de Pá­linkás vakmerő eiőrevetődés- sel tisztázni tudott. A 61. percben Szakács jobboldali beadását Pálinkás kiejtette, de a rárohanó csatárok elől sikerült megszereznie a lab­dát. Pár perccel később Lódi jobbról ívelt keresztbe, Si­mon a bálösszekötő helyéről kiugrott, és balsarokra tartó lapos lövésébe beleléptek a védők. A 75. percben Nagy húszméteres szabadrúgása a jobb kapufa mellett zúgott el, majd három perc múlva Gara mintegy 12 méterről lőtte hatalmas erővel a lab­dát a bal felső sarokba, 1:0. A 80. percben Simon húsz­méteres szabadrúgását Pá­linkás • bravúros vetődéssel még kiöklözte, a 85. perc­ben azonban villámgyors, korszerű támadást követően megszületett az egyenlítő gól. Kolláth hosszú labdá­val indította a jobbszélen Melist, akinek pontos beadá­sát a nagy lendülettel érke­ző Szatmári tíz méterről lőt­te a jobb alsó sarokba, 1:1. A mérkőzés végig nagy iramú, heves küzdelmet ho­zott. Az egész napos hóesés­től felázott talajon sokat csúszkáltak a játékosok. Az első félidőben az MTE, szü­net után viszont a BVŠC kezdeményezett többet. A já­ték képe, valamint a helyze­tek alapján igazságos a dön­tetlen eredmény. Jó: Pá­linkás, Szigeti, Gellért, Papp, ill. Kántor, Sebők, Kolláth, Zielbauer, Szatmári. — Verbók — A totó 49. heti eredményei 1. Eger—Vác 2-0 1 2. Dorog—Vasas Izzó 3-1 1 3. Szekszárd—Kazincb. 1-1 X 4. BVSC—Szolnoki MTE 1-1 X 5. MÁV DAC—Salgótarján 1-2 2 6. Bcs. TASK—Komló 1-0 1 7. Sabaria—Répcelak 4-2 1 8. Rákóczi SE—Bauxitb. 1-1 ' X 9. Pét—Bakony 0-0 X 10. Alumínium—PVSK 0-0 X 11. Lanerossi—Róma 4-3 1 12. Perugia—Torino 2-0 1 13. Pescara—Milán 1-2 2 +1 14. Miskolc—Papp J. SE 1-1 X Teke Bajnokságot nyert a Szolnoki MÁV NB II. férfi: Szolnoki MÁV—Ózdi Kohász 6:2 (2743:2537 fa) Szolnok, MAv-tekecsarnok, v.: Kántor. ' A zord idő ellenére szép számú közönség biztatta a kék-fehé­rek csapatát a bajnokságot eldöntő találkozón, amelyen a házigaz. dák biztosan vívták ki a bajnoki címet, s ezzel egyéves távoliét után ismét az NB 1-be kerültek. Részletes eredmények Sz. MÁV: Magda Lajos 425 fa, Dedrák György 466, Kántor Sándor 470. Má­tyás Púi 469, Dobos Sándor 441 Bíró József 472. Özd: Baji 383. Vi­rág 397, Nagy 445, Révai 450, Dürst 432, Klakk 430. Miskolci EMTE—Honvéd Gyulai SE 5:3 (2616:2585 fa) Miskolc, v.: Juhász. Legjobb dobók: Kubacsek 474, Német 457 Pinczls 450, ill. Schneider 473. Fehér 451, Kalics 438 fával. Az idegenben játszó Honvéd-együttes egyenrangú eUenfélnek bizonyult, a hazaiak csak a hajrában bizonyultak jobbnak. A Szolnoki MÁV NB l-be jutóit csapata, állnak balról jobbra: Dobos Sándor, Hamar Zsigmond, Mátyás Pál, Laurincsik János edző, Bíró József. Guggolnak: Dedrák György, Kán­tor Sándor, Magda Lajos, Vígh Albert. ORSZÁG—VILÁG viiiiobdo mhk sasr-* Komjádi uszodában csak­nem telt ház előtt befejező­dött az idei vízilabda Ma­gyar Népköztársasági Kupa. A győzelmet 1955 óta, ezútr tál már kilencedik alkalom­mal szerezte meg a Ferenc­város csapata a BVSC és az U. Dózsa együttese előtt. Eredmények: FTC—V. Izzó 12:6 (4:0, 3:1, 2:3, 3:2), SZE- OL AK—U. Dózsa 2:2 (0:1, 0:0, 1:1, 1:0, 0:0, 0:0). BVSC—Szolnoki Vízügy SE 7:5 (1:2, 3:1, 0:1, 3:1). V. Bíró, Kásás. BVSC: Gál — Haltai, Czigány, Potyondi, Horkai, Gém, Kiss. Csere: Varga Gy., Szöghy. Edző: Babarczy Roland. Szolnoki V.: Ugrai — Berkes, Varga J., Cseh, Tóth Cs., Tóth 1., Rekita. Csere: Földi. Edző: Bartalis István. A gólok sor­rendje: Horkai, Cseh, Berkes, Kiss (e), Tóth Cs. (e), Gém, Kiss (e), Rekita, Kiss, Szög­hy (e), Cseh (e), Kiss (e). Jó: Kiss, Gém, Czigány, ill.: Cseh, Berkes. Az MNK kel­lemes meglepetésének bizo­nyult a szolnokiak lelkes, öt­letes játéka. Az MNK végeredménye: 1. FTC 2. BVSC 3. Ú. Dózsa 4. SZEOL AK 5i. Szolnok 6. V. Izzó (Az azonos gólkülönbség 5 5 ------- 45-30 10 5 3 — 2 32-26 '6 5 3 — 2 30-26" 6 52—3 26-37 4 51—4 28-32 2 51—4 28-38 2 pontszám esetén a döntött.) . . i/ Pécsett Steinmetz Kupa vasárnap a döntőkkel véglet ért a nem­zetközi ököl vívó verseny, a Steinmetz Kupa. A tizenegy döntő közül kettőt nem ren­deztek meg, mivel a papír­súlyban Kálmán (Honvéd Steinmetz SE), harmatsúly- ban pedig Dudus (ÉVIG) nem léphetett a kötelek közé, mert az elődöntők során megsérült, Eredmények, pa­pírsúly : 1. Pinyelnyikov (Gor- lovka), légsúly: 1. Orbán (Bp. Honvéd), harmatsúly: 1. Mirosnyicsenko (Gorlovka), pehelysúly: 1. Előd (Honvéd Steinmetz SE), könnyűsúly: 1. Káseiber (NDK, kisváltó- súly: 1. Jakupov (Gorlovka), válitósúly: 1. Rákosa (Kapos­vári Dózsa), nagyváltósúly: 1. Bakos (Bp. Honvéd), kö- zépsúly: 1. Andreas (NDK), félnehézsúly: 1. Tolka (Bp. Honvéd), nehézsúly: 1. Lé­vai (U. Dózsa). A legtechni­kásabb ökölvívónak járó tiszteletdíjat Jakupov kapta, a legharcosabb versenyzőnek az NDK-beli Zornow bizo­nyult, a legeredményesebb helybeli ökölvívónak Előd István, míg a legfiatalabb versenyzőnek járó tiszteletdí­jat Rákosa kapta. A Stein­metz Kupa végeredménye: 1. Gorlovka 22 (több helyezés­sel), 2. Bp. Honvéd 22, 3. NDK 14 ponttal. u...... i. A legjobb Női röplabda hat női röplabdacsapat számára va­sárnap véget ért az 1977. évi bajnoki küzdelem. A sor­renden az utolsó fordulóban már egyetlen találkozó ered­ménye sem változtathatott — az aranyérem és a helyezé­sék sorsa már korábban el­dőlt — mégis tartogatott ér­dekességet az utolsó össze­csapás. A bronzérmes V. Iz­zó az ezüstérmes U. Dózsa otthonába látogatott, és 3:0 arányban maradt alul, míg a bajnok NIM együttese ugyanilyen arányban nyert á Bp. Spartacus ellen. A baj­noki küzdelmek során a Le­hel SC vasárnap megszerez­te első és egyben egyetlen győzelmét a Közgazdasági Egyetemmel vívott mérkőzé­sen. Az egyórás összecsapá­son a határtalan lelkesedés­sel játszó jászberényiek mindhárom játszmát vesztett állásból fordították a maguk javára, tetemes hátrányt le­dolgozva. Végülis 3:0 (14, 12, 10) arányban győzedelmes­kedtek. A bajnokság élcsoportjának végeredménye 1. NIM 30 27 3 85:15 57 2. O. Dózsa 30 26 4 83:22 56 3. V. Izzó 30 19 11 61:43 49 4. Bp. Spartacus 30 11 19 46:66 41 5. Köz. Egyetem 30 6 24 27:79 36 6. Lehel SC 30 1 29 10:87 31 A Szolnoki MÁV sok kihagyott helyzete közül az egyik: Ezúttal Nász lő kapu mellé Ózdi Kohász— Mezőtúri Honvéd 1:0 (0:0) Ózd, 500 n. V.: Kóródi. Ózd: Szabó — Pribék, Szilá­gyi, Murányi, Varga, Fűkő I., Bácskái I., Bácskái II., Csu- hány, Konyha, Tóth. Edző: Frenkó László. Mezőtúr: He­gedűs — Molnár, Dávid, Ti­hanyi, Papp, Takács, Spa- csek, Batári, Papp II. (Ber- náth), Gulyás, László. Edző: Bencsik Gyula. Bokán felül érő hóban mérkőztek a csapatok. A ha­zaiak a 9. percben tizen­egyeshez jutottak, amit a já­tékvezető túl szigorúan ítélt meg. A büntetőt Tóth a kapu mellé lőtte. Ezután a valami­vel többet támadó Kohász nem birt a jól záró Honvéd­védelemmel. Szünet után mindkét kapu gyakran forgott veszélyben, a védők azonban biztosan őrizték kapujukat. Már úgy tűnt, hogy gól nél­kül végződik a találkozó, amikor a 84. percben ■ Tóth egy a védőkről lepattanó lab­dát élesen lőtt a kapuba, 1:0. A látottak alapján igazságo­sabb lett volna a döntetlen, hiszen a mezőtúriaknak több helyzetük volt. Jó: Konyha, Szilágyi, Bácskái I., Tóth, ill. Tihanyi, Dávid, Papp, László. — sindel — Szolnoki MÁV— HÓDGÉP Metripond SE 0:0 Szolnok, Véső út, 800 n. V.: Mézes. Sz. MÁV: Pelyva — Ábel, Árvái, Tóth Gy., Varga (Juhász), Debreczeni, N. Sza­bó (Tóth A.), Rózsavölgyi, Szabó Z., Papp, Nász. Edző: Sztancsek János. HMSE: Ke­lemen — Nagy F., Sisa, Lan- csa, Patócs, Káplár, Antal, Olasz (Megyeri), Kovács, Ná- dasdi, Bunda. Edző: Mészá­ros Imre. A havas, csúszós talajú pá- lván előbb N. Szabó hibázott, majd az 5. percben újabb gólbiztos helyzet maradt ki­használatlanul. Papn bal ol­dali szögletét Nász fejjel csúsztatta Rózsavölgyi elé, de az egyedül álló csatár a kapu torkában sem tudott a háló­ba találni. A 15. percben Bunda fejese centiméterek­kel szállt el a léc fölött. A 38 percben Nász remekül kapu elé csavart szögletét a kétségbeesetten menteni aka­ró Patócs saját kapujára fe­jelte, a labdát Kelemen már a gólvonalon túlról kanalaz­ta ki, a gólt azonban nem ad­ta meg a játékvezető. Négy perc múlva Rózsavölgyi feje­sét tenyerelte a felső lécre a vendégek kapusa. Az 55. percben Nádasdi futott el a balszélen, és középre adott labdáját Bunda rögtön ka­pura küldte, de Pelyva a fel­ső kapufa segítségével hárí­tott. Gyors ellentámadás vé­gén Rózsavölgyi már csak a kapussal állt szemben, lab­dája azonban a jobb kapufa mellett süvített el. A hajrá­ban Nász előbb az oldalháló­ba lőtt, majd kétszer egymás után az üres kapu mellé, s. végül a már vert helyzetben lévő Kelemenbe rúgta a lab­dát. A kék-fehérek a rossz talaj ellenére számtalan gól­helyzetet dolgoztak ki, a csa­tárok azonban egymást múl­ták felül a jobbnál jobb hely­zetek kihagyásában. Végül ez megbosszulta magát, és a fe­gyelmezetten játszó vendé­gek értékes egy pontot vittek el a Véső utcából. Jó: Árvái, Debreczeni, Tóth Gy., ill. Nádasdi, Antal, Lancsa. — tamási — Nyíregyházi $p— Lehel SC 2:2) (1:1) Nyíregyháza, 600 n. V.: Jaczina. Nyíregyháza: Pil- csuk — Neumann, Ambrus, Kléninger, Juhász, Lengyel (Teschmayer), Moldván, Ma­jor (Bor), Farkas, Szekrényes, Kubik. Edző: Gerliczki Já­nos. Lehel: Vasas — Kar- kusz, Hajdú, Lakatos (Fejes), Bérezési, Szívós, Postás, Lu­kácsi, Sántha, Kelemen (Vá­gó), Bacher. Edző: Buchár László. Az első félidőben a Nyír­egyháza, szünet után pedig a Lehel SC alkalmazkodott jobban a sáros, mély talaj­hoz. A találkozón igazságos eredmény született. Kiállít­va: Farkas a 60. percben utánrúgásért. Góllövők: Moldván (2), ill. Postás (2). Jó: Neumann, Juhász, Mold­ván, Szekrényes, ill. Karkusz, Bérezési, Postás, Sántha.