Szolnok Megyei Néplap, 1977. október (28. évfolyam, 231-256. szám)

1977-10-11 / 239. szám

1977. október 11. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 Táblázatok ŐK RETTEN Ízlelgetem a szót: sport­ember, és magam elé kép­zelem testi valóságában is a fogalomhoz tartozó képet Széles vállú férfi körvona­lazódik a fantázia képernyő­jén, remek felépítésű spor­toló, kicsit hasonlít a görög szobrász diszkoszvetőjéhez. Az alakhoz tartozó habitus természetesen „faír” — olyan, aki felemeli.az elbukó ellen­felet és úgy száguld tovább célja felé. Mondom, ilyennek képze­lem a sportembert — saj­nos. Sajnos, mert elfogult vagyok, rabja ósdi előítéle­teknek. A valóságban oly­kor törékeny nők a hordozói a sportemberi tulajdonsá­goknak. Olyanok, mint a len­gyelek sokszoros olimpiai bajnoka, Irena Szewinska. Tizenhárom évvel ezelőtt már állt a dobogó legmaga­sabb fokán Tokióban a 4x 100-as váltó tagjaként. Most harmincegy évesen 200 és 400 méteren a világ első számú versenyzője, és a ti­nédzserek optimizmusával tervezi a jövőt. Aki látta pompás alakját, elhiszi, hogy a sport képes megálljt pa­rancsolni még a múló idő­nek is. Nemrék közöltük fényképét — és most egy kunmadarast kislány szülei­nek is. Nemrég közöltük li fotót, akik azért nem en­gedik futni leányukat, mert úgymond: „tönkre megy a lába”. Irena — ha úgy tet­szik — érv is lehet ebben a vitában. A másik sportember Erdé­lyivé Szabó Ildikó. A szezon végére időzítette az országos csúcsát távolugrásban, amely- lyel egyben a világranglista második helyére is „ugrott”. E kiemelkedő teljesítmény­hez elegendő lenne egy si­ma gratuláció, ám Ildikó csúcsa ennél többet érdemel. Az idény végeztével — háta mögött valamennyi jelentős versennyel — akár ki is en­gedhetett volna, és senki nem tesz szemrehányást, ha egy „protokoll ugrással” bú­csúztatja az évadot. Edzőjé­vel, Molnár Istvánnal azon­ban egy ráadást szántak a nyíregyházi közönségnek, hiszen az anyaegyesület ren­dezte azt a nemzetközi ver­senyt, amelyen Erdélyivé hírnevéhez méltóan kívánt szerepelni. Az eredmény 676 centi — tíz centivel több a korábbi országos rekordnál. És a színhely: a Nyíregyházi Vasutas Spartacus nemzet­közi versenye! A hírt a hely­színnel együtt viszik szét szerte a világba. A város nevével marad egy ideig sporttörténelem a rekord. Egy versenyző tehet-e töb­bet városáért, klubjáért? Sportemberek — ízlelge­tem a szót. És két csinos, szellőlábú nőre gondolok. — pb — LABDARÚGÓ NB II: 1. Vác 10 7 1 2 15- 5 15 2. V. Izzó 10 6 1 J 16- 6 13 3. Volán 10 5 3 2 16-11 13 4. Komló 10 6 1 3 17-13 13 5. Budafok 10 5 2 3 19-13 12 6. Kanizsa 10 4 4 2 15- 9 12 7. Dorog 10 5 2 3 12- 8 12 8. DVSC 10 5 2 3 10- 7 12 9. S.-trján 10 5 1 4 17-11 11 10. K.-barc. 10 4 3 3 12-13 ll 11. KKFSE 10 3 5 2 11-14 11 12. SZMTE 10 4 2 4 13-10 10 13. B. TASK 10 3 4 3 9-10 10 14. Eger 10 2 5 3 12-16 9 15. Fűzfő 10 4 1 5 13-19 9 16. BKV El. 10 3 1 6 11-17 7 17. Várpalota 10 2 2 6 11-21 6 18. MÁV D. 10 2 1 7 10-18 5 19. Szekszárd 10 2 1 7 9-18 5 20. BVSC 10 — 4 6 8-17 4 Eredmények: Vasas Izzó—MÁV DAC 1:0, Kazincbarcika—Volán ?:0, Dorog—BKV Előre 2:1, Deb­recen—Budafok 1:0, Vác—Nagy­kanizsa 3:0. %ger—BVSc 2:0. Bé­késcsaba—Kossuth 1:1, Várpalo­ta—Salgótarján 4:3. Szekszárd— Fűzfő 3:0. NB III, KELETI CSOPORT L Papp SE 10 6 3 1 25-10 15 Z. Ózd 10 6 2 2 18- 7 14 3. Lehel 10 6 1 3 17-13 13 4. Nyíregyh. 10 5 3 2 8-4 13 5. Szarvas 10 5 2 3 18-14 12 6. Sz. Dózsa 10 4 4 2 16-14 12 7. Kisvárda 10 4 3 3 17-14 11 8. MVSC 10 5 — 5 24-18 10 9. Leninváros 10 3 4 3 15-11 10 10. Recsk 10 3 4 3 10-13 10 11. S.-újhely 10 3 3 4 14-15 9 ÍZ. Gyula 19 3 3 4 10-11 9 13. Hód. MSE 10 2 5 3 17-19 9 14. Szabó SE 10 4 1 5 16-18 9 15. DMTE 10 4 1 5 10-13 9 16. Szol. MÁV 10 3 3 4 20-25 9 17. B. Bányász 10 3 2 5 15-27 8 18. H.-szobosz. 10 1 5 4 11-16 7 19. SZVSE *10 1 5 4 ll-lS 7 Z0. Sál. Slküv. 10 1 2 7 13-27 4 DMTE—Szegedi VSE 2:1, Szarvas—Gyula 2:1. Borsodi B.— HÖDGÉP 1 :l, Hajdúszoboszló— Szegedi Dózsa 1:1, Nyíregyháza— Salg. Síküveg. 1:0, Papp J. SE —Recsk 4:0, Ózd—Miskolc 4:1. Ismét csak a Lehel nyert az NB lll-ban LEHEL SC—KISVARDAI SE 2:1 (1:1) Jászberény, 1200 n. v.: Drahos. Lehel SC: Vasas— Karkusz, Hajdú, Kátai, La­katos, Postás, Szívós, Sántha, Lukácsi, Kelemen, Szabó (Vágó). Edzó: Buchár László. Kisvárda: Vincze (Nagy Cs.)—Takács, Tóth, Komáro­mi, Gólyán, Batári, Lakatos, Szeregnyi, Nagy G., Dajka, Molnár. Edző: Baksa Gyula. A 40. percben védelmi hi­bából a vendégek szerezték meg a vezetést: Molnár be­adását Nagy G. három mé­terről zavartalanul fejelte a kapuba, 0:1. A félidő utolsó percében Kelemen lövését a kapus kiütötte Lukácsi elé, aki nagy nyugalommal lőtte a labdát a hálóba, 1:1. Az 50. percben Szívós betört a 16- oson belülre, s mintegy 10 méterről leadott lövésébe Tóth kézzel ütött bele. A 11- est Kátai nagy erővel lőtte a kapu közepébe, 2:1. A 65. percben körülbelül hatszor juttathatták volna a jászbe­rényiek a labdát az ellenfél kapujába, amely mindvégig a gólvonalon pattogott. A 72. percben előbb Nagy G. fejese csattant a felső kapufán, majd három perccel később Postás találta el a kapufát. Az utolsó negyedórában visz- szaesett a Lehel, s a vendé­gek nagy erővel rohamoztak az egyenlítésért. A mérkőzés nagy részében a színvonal alig haladta meg a közepes szintet, a játékot sok sza-- bálytalanság tarkította. A hajrára elfáradt hazaiaknak nagyon meg kellett küzdeni­ük a két pontért. Jók: Haj­dú, Szívós, Lakatos, Lukácsi, ill. Komáromi, Szeregnyi, LENIN VAROS! MTK—ME­ZŐTÚRI HONVÉD 2:1 (1:1) Mezőtúr, 800 n. v.: Mézes. Leninváros: Dohány—Van­ezó, Vágási, Kovács II, Lázár, Győri (Kapus), Sztankó (Pal- kovics), Leitenbohr, Tóth, Kiss, Répási. Edző: Nagy György. Mezőtúr: Hegedűs— Spacsek, Papp, Dávid, Dinya, Kovács (Molnár), Kléninger, Petényi ((Farkas), László, Bácskái, Kupcsok. Edző: Bencsik Gyula. A 7. percben Bácskái, a kapufát találta el, s a vissza­pattanó labda már a kapus zsákmánya lett. A 15. perc­ben Kiss bombáját védte He­gedűs, három perccel később Bácskái kapott jó labdát, kö­zépen kiugrott, s a kifutó Dohány mellett a kapuba lőtt, 0:1. A 32. percben a 16- os tájékáról Répási célozta meg a kaput, s a labda Dá­vidot érintve pattant a háló­ba, 1:1. Ezután mindkét ka­pu előtt adódtak helyzetek, de a védelmek biztosan hárí­tottak. A 65. perc után izgal­massá vált a játék, ebben az időszakban meleg percei vol­tak a hazai védőknek. A 82. percben eldőlt a mérkőzés sorsa: a csereként beállt Pal- kovics elment középen és a kifutó Hegedűs mellett meg­szerezte a győztes gólt, 2:1. Végeredményben a jobb csa­patjátékot nyújtó, egysége­sebb Leninvárosi MTK meg­érdemelten győzött. Jók: Do­hány, Vanczó, Vágási, Ko­vács II, Répási, ill. Hegedűs Papp. — sindel — SÁTORALJAÚJHELYI SPARTACUS MEDOSZ __ M ÁV—SZOLNOKI "MÁV 4:2 (2:2) Sátoraljaújhely, 100 n. v.: Demeter. Sátoraljauhely: Vakles—Perecsi, Forgács, Li- sovszki, Sütő, Kovács (Sztan­kó), Csongrádi, Suller, Te- lenkó, Dutkiewicz, Szűcs. Edző: Cserépy László: Sz. MÁV: Pelyva—Tóth, Árvái, Ábel, Szabó Z. (Nagy), Deb- reczeni, Juhász, Varga (Er­dei), Rózsavölgyi, Papp, Nász. Edző: Sztancsek János. A 28. percben Varga remek labdájával Szabó Z. lépett ki a védők közül és szorongatott helyzetben a kifutó kapus mellett a kapuba talált, 0:1. A 35. percben Szűcs összeüt­között a kifutó Pelyvával, s a játékvezető nagy meglepe­tésre 11-est ítélt. A büntetőt Suller értékesítette, 1:1. Há­rom perccel/később Szabó Z. ívelte be a labdát Rózsavöl­gyi elé, aki laposan a bal al­só sarokba lőtt, 1:2. A félidő hajrájában szögletrúgáshoz jutottak a hazaiak és a be­ívelt labdát a tétovázó véde­lem és az elalvó Pelyva mel­lett Suller fejelte a jobb sa­rokba, 2:2. Az 53. percben egy lepattanó labdát a kap­kodó védők között Telenkó küldött a kapuba, 3:2. A 70. percben Nász fejese már túl­jutott a gólvonalon, amikor az egyik védő kirúgta a lab­dát a mezőnybe, a játékveze­tő azonban nem ítélt gólt. Tíz perccel -később jobbolda­li szabadrúgás után Dutkie­wicz fejese kötött ki a kapu­ban, 4:2. A sátoraljaújhelyiek második félideji lelkesebb játékukkal, vesztett állásból is tudtak nyerni a gyengélke­dő MÁV-val szemben. Jók: Csongrádi, Suller, Telenkó, a szolnokiak közül senki sem játszott kiemelkedően. — tamási — Ország-világ Tízek után, liga mérkőzés előtt Asztalitenisz A hét------------------------- gén a fő­városban rendezték a felnőtt férfi és női asztalitenisz Tí­zek bajnokságot. A bizal­mában megrendült közvéle­mény a svédektől elszenve­dett ligamérkőzés után arra számított, hogy válogatottja­inkat esetleg megszorítja va­laki, a sorrend viszont Bér­ezik Zoltán válogatását iga­zolta. A férfiaknál Gergely Gábor, a nőknél Kisházi Be­atrix szerezte meg az első helyet. Az 1977. évi férfi Tízek- bajnok: Gergely Gábor (BVSC) 8, 2. Klampár (Bp. Spartacus) 8, 3. Jónyer (Bp. Spartacus) 7, 4. Takács (BVSC) 6, 5. Molnár (Bp. Spartacus) 5, 6. Asztalos (Ganz-MÁVAG) 5, 7. Kreisz (Postás SE) 3, 8. Tímár (Bp. Spartacus) 2, 9. Papp J. (MÉMTE) 1, 10. Fahári (Ganz-MÁVAG) 0 győzelem. . Az 1977. évi női Tízek- bajnok: Kisházi Beatrix (Sta­tisztika) 9, 2. Szabó (Statisz­tika) 8, 3. Oláh (Statisztika) 7, 4. Magos (Statisztika) 6, 5. Iváskó (BSE) 4, 6. Csík (31. sz. Építők) 4, 7. Balogh (Tol­nai VL) 3, 8. Urbán (FTC) 2, 9. Gárdosné (31. sz. Építők) 2, 10. Ruzsenszky (BSE) 0 győzelem. A verseny után a győztese­ké volt a szó: Kisházi Beatrix (Statiszti­ka) — először pontosan 10 évvel ezelőtt nyertem tíze­ket, Kóczián Éva előtt. Az­után 1970-ben és most har­madszor. Nekem az első nap volt a nehezebb, hiszen Ma­gos, Szabó és Oláh ellen is kellett játszanom, miután mindhármukat legyőztem, megnyílt az út az elsőség le­ié. Ha visszagondolok, úgy érzem, a Magos elleni talál­kozó volt a legnehezebb. Örülök az elsőségnek, idén itthon már megnyertem egy versenyt, egyszer második voltam, most újból első. Gergely Gábor (BVSC) — nagyon készültem a tízekre, s örülök, hogy nemhiába. Igaz, a végső győzelemhez Asztalos is hozzásegített. A Jónyer elleni 0:3-at viszont sokáig nem felejtem el, egy­szerűen képtelen voltam elle­ne kibontakozni. Klampár el­len azonban minden sike­rült. Ez a második első he­lyem ezen a nagy tornán, egyik legnagyobb fegyver­ténynek tartom ezt a győzel­met. Remélem, most már hét- ről-hétre folyamatosan javul a formám, visszanyerem a régi játékom. Bérezik Zoltán, a váloga­tott vezetőedzője dicsérte a győzteseket, de az egész ver­senyről nem volt túl hízelgő a véleménye. Ezt mondta: — Volt jobb! — Néhány találkozó és néhány játékos teljesítménye elmaradt a vá­rakozástól. Ezúttal például a női mezőnyben láthattunk több jó mérkőzést, ami a ki­egyensúlyozottságot mutatja. A válogatottaktól további ja­vulást várok. Ez elengedhetetlen, hiszen már csütörtökön a sportcsar­nokban újabb erőpróba vár az élgárda tagjaira: a Szov­jetunió elleni szuperliga mérkőzés. Bérezik még el­mondta, változtat azon a csapaton, amely két hete a svédektől 6 :l-es vereséget szenvedett. Az asztalhoz álló együttest szerdán jelöli ki. Atlétika A Nyíregyhá­------------------ zi Vasutas S partacus versenyének szen­zációja Erdélyiné Szabó Ildi­kó csúcsjavítása volt. A 676 centiméteres rekord nem volt véletlen, a nagyszerű sporto­lónő remek sorozat közben érte el: 654, 661, 663, 661-es eredméuyeket rögzítettek Il­dikónak a térmérők. A Kin­csesbányai Szikra országos dobóversenyén Saskői Al­fonz, a Csepel versenyzője 1.5 kilogrammos diszkosszal nem kevesebb, mint két mé­tert javított az országos if­júsági csúcson. Az új rekord 68.84 m. Tájfutás A Mecsekben------'--------- rendeztek a t ájfutó országos bajnokságot, -melyen a nőknél Monspart Sarolta tizenegyedszer győ­zött, a férfiaknál Szabó Lász­ló a Pécsi VSK versenyzője viszont először nyert orszá­gos bajnoki címet. Labdarúgás, Nagyra----------------2— becsüli a n yugatnémet sportközvéle­mény az olaszok ellen ara­tott 2:1 arányú hazai győzel­met. Az NSZK már a VB 16- os döntőjének tagja — az olaszok számára viszont hát­ra van még november 15-én az angol válogatott elleni összecsapás a Wembley sta­dionban. A nyugatnémetek elleni játékkal a szigetország­ban is kiegyeznének az ola­szok. VB selejtező: Portugá­lia—Dánia 4:2 (2:1), előké­születi mérkőzések: Francia- ország—Szovjetunió 0:0, Ro­mánia—Lengyelország „B” 0:0. Feljövőben az MTE Szolnoki MTE—Komlói Bányász 2:1 (1:1) Szolnok, 3500 n., v.: Nagy M. SZMTE: Szendrei—Kántor, Sebők, Kolláth, Kábák (Baran az 50. percben), Porhanda, hódi, Zielbauer, Szatmári, Dákai, Varga (Melis a 46. perc­ben). Edző: Friedmanszky Zoltán. Komló: Bien (Erdősi az 55. percben)—Gyurina, Kovács, Steib, Bartha, Hohmann, Gal- lai, Lahó (Bányász a 70. percben),. Hegyi, Kolesánszky, Gru- bovics. Edző: Csaba Gábor. Az első percben egyperces gyászszünetet tartottak Szat­mári elhunyt édesapja em­lékére. A hazaiak vezették az első veszélyes támadást, Porhanda tört előre, s mint­egy húsz méterről alig lőtt a bal sarok mellé. Az 5. perc­ben váratlanul mégis a bá­nyászcsapat szerzett veze­tést: Gallai jobbról ívelt a kapu elé, a teljesen fedezet­lenül hagyott Kolesánszki fejese a felső léc éléről le­pattant, és ezután Szendrei már hiába fogta meg a lab­dát, a játékvezető gólt ítélt, 0:1. Három perccel később a gólhelyzetben levő Dákaitól Varga elé pattant a labda, de a balszélső közeli lövését a védők kivágták a gólvo­nalról. A 14. percben ismét Porhanda tört előre, a 16- oson belül felvágták. A 11- esből Dákai egyenlített, 1:1. Ezután mindkét csapat előtt adódott még lehetőség a gól­szerzésre a félidő végéig. A 49. percben Steib éles fejese alig csúszott a léc fö­lé. Az 55. percben Szatmári élesen kapu elé lőtt beadá­sát Melis nehéz szögből az oldalhálóba vágta. Tiz perc­cel később jobboldali táma­dás befejezéseként Baran kö- iépen kapta a labdát, és mintegy tíz méterről lapo­san a kapu közepébe bom­bázott, 2:1. A 85. percben Melis a baloldali szögletzász­ló közelében szerzett meg egy már elveszettnek hitt labdát, pontosan gurította Dákai elé, de a középcsatár óriási helyzetben, senkitől sem zavartatva ballal a ka­pu fölé lőtt. Két perc múl­va Zielbauer ugratta ki Szat­márit, a jobbszélső a ki­mozduló Erdősi mellett a bal kapufa mellé lőtt. Az első félidő alacsony színvonalú, sok hibával tar­kított játékot hozott. Szünet után jobbára az MTE irá­nyított, összjátéka valame­lyest felgyorsult, lényegesen több helyzetet teremtett az ellenfelénél, ennek alapján megérdemelten nyert. A Komló nem igazolta jó hírét. Jók: Sebők, Porhanda, Ba­ran, Melis, ill. Steib, Hoh­mann, Grubovics. Verbók Attila Dákai 11-esből egyenlít Fotó: Novak Egy a sok kihagyott mezőtúri helyzet közül Fotó: NZS