Szolnok Megyei Néplap, 1975. július (26. évfolyam, 152-178. szám)

1975-07-22 / 170. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1975. Július 32. Vízilabda Magyar győzelem a jubileumi tornán Bartalis István, a Magyar Úszószovet^cg emoi&scgi tagja atacija a cüjat a gyű.*««»» nu* gyár ifiknek Fotó: Novák Labdarúgás Győzött a MÁV és a Lehel Magyar junior—Holland junior 13:9 Lendületesen, jól játszott a magyar csapat. A gólzáporos mérkőzésen kevés szerep ju­tott az átgondolt védekezés­nek, és a magyar csatárok nagyobb tudása döntött. Jugoszláv junior—Magyar ifiválogatott 4:3 Az IBV-csapat nem tudta megismételni az előző két találkozón mutatott teljesít­ményét. Nagyon sok hibával, tartózkodóan játszottak. Az ideges hangulatú, kemény mérkőzésen a jugoszlávok erőszakos küzdő modorukkal valósággal „maguk alá gyűr­ték” a látványos játékra tö­rekvő ifiket. Magyar Ifiválogatott— Holland junior 5:2 A kapu előtt határozatla­nok voltak a magyar fiatalok, ezért az eredmény nem tük­rözi azt a fölényt, amelyben végigj átszőtték a találkozót Magyar Junior—Szolnok junior 12:4 A jugoszláv játékvezető érdekes felfogásban bírásko­dott, ennek eredményeként valóságos négyméteres pár­baj alakult ki. A szolnoki csapat védőjátéka kritikán aluli volt, veresége nagyobb arányú is lehetett volna. Szolnok junior—Holland junior 11:4 Ezt a játékot vártuk! Ered­ményesen, szemre is tetszető­sen játszott a szolnoki együt­tes. A találkozó végére a holland csapat teljesen elké­szült erejével. Magyar junior—Jugoszláv junior 6:5 Nagyon kemény mérkőzé­sen a magyar csapat önmaga számára nehezítetté meg a győzelmet. Mindkét váloga­tott rengeteg hibával játszott A torna végeredménye: 1. Magyar IQV-válogatott, 2. Jugoszlávia, 3. Magyar ju­nior, 4. Szolnok, 5. Hollandia. Európa vízilabdasportjának jövőjével randevúztunk a ki­tűnően sikerült nemzetközi tornán. Janus arcot láttunk, és emiatt vegyes érzelmekkel búcsúztunk vendégeinktől. Lehangoló volt látni, hogy már a legfiatalabb játékosok is a zárt védekezésre épülő játékfelfogást erőltetik. Nem megverni akarják az ellenfe­let, hanem megvárják, amíg az hibázik, elveszíti a talál­kozót. A „semmit se kockáz­tatni” irányzat előtérbe ke­rülése lassan kiszorítja a lát­ványosságot, a szellemessé­get a medencékből. Az ér­vényben levő szabályok szin­te megkövetelik ennek a küz­dőmodornak az alkalmazá­sát, ezért alig számíthatunk kedvező változásra. Ez az oka annak, hogy valamennyi résztvevő csapat ugyanazt a stílust játszotta, nem volt já­tékuknak egyedi, megkülön­böztethető sajátossága. Ha ehhez hozzávesszük, hogy még ezt a viszonylag egysze­rű, jól ismert sablont is na­gyon sok hibával tarkítva adták elő, akkor nincs sok okunk az örömre. Sokkal derűsebb a kép, ha a bemutatkozott játékosok tehetségét, képzettségét tesz- szük mérlegre. A jugoszláv csapatban nem nagyon lát­tunk senkit, aki megoldhatja majd déli szomszédaink egy­re súlyosbodó gondjait. A hollandok ugyan legjobbjaik nélkül jöttek, de ezt figye­lembe véve sem mondhatunk róluk sok jót. Így még éle­sebben, még erőteljesebben szembetűnt, hogy mennyire jó úton halad a sportág után­pótlásának biztosítása ha­zánkban. Míg máshol gondot okoz a visszavonuló' klasszi­sok pótlása, nálunk a bőség zavarának kellemes gondjá­val küzdenek a válogatók. A három magyar csapatban legalább egy tucat olyan fia­tal játszott, aki elhomályo­síthatja elődei hírnevét. Ki­tűnő erőnlét, magasszintű technikai képzettség, taktikai érettség és a játék sajátos követelményeivel szemben mutatott fogékonyság jellem­zi ezeket a legényeket. Csak egy kicsit felszabadultabban tudnának játszani! Nyitrai Gyula Evezés Két negyedik és egy ötödik helyezés az országos nci bajnokságon Szombaton és vasárnap 15 egyesület versenyzőjének részvételével a csepeli Du- naágban, vb-rendszerben bo­nyolították a női evezősök idei Országos Bajnokságát. A Szolnoki VlZÜGY-Dó- zsa SE evezősei két felnőtt-, 1 serdülő- és 1 úttörőszám­ban voltak érdekeltek, s a serdülő négypárevezős hajó kivételével biztositották rész­vételi jogukat a döntőben. A szolnoki hajók eredmé­nyei: Felnőtt egypárevezős: 1. Ambrus (Hajógyár), 4. Puskár (Szolnoki VD), Fel­nőtt kétpárevezős: 1. MTK—^ VM A. 5. Szolnoki VD (Mol­nár—Puskár); ’Úttörő egy­párevezős: 1. Velencei Sí, 4. Szolnoki VD Sportiskola (Du­dás Kati) A felnőttek pontversenyé­ben az 5. helyen végeztek a szolnoki VD versenyzői. A jövő hét végén Tatán a férfi evezősök Országos Baj­nokságával folytatódik a küzdelem, melyen 6 szolnoki hajó indulhat. Sakk Mesterjelöltek megyei versenye Három fordulót bonyolí­tottak le a Szolnokon zajló megyei mesterjelölt-ver- Senyből. Eredmények: első­forduló, Schubert-—Oros 0:1, Kádas—Kasnya 0,5—0,5 Lő- rinczy—Bánczy 1:0, Pete— Kovács 1:0, Kiss L.—Tóth J. 0:1, Pafféri—Pálvölgyi 0:1. Második forduló: Oros—Lő- rinczy 0,5—0,5 Kasnya—Pete 0:1, Kiss L.—Kádas 0:1, H. Kiss—Schubert 0:1, Pál­völgyi—Tóth J. 1:0, Bánczy— Paff éri 0:1. Harmadik for­duló: Pafféri—Oros 0:1, Ká­das—Pálvölgyi 0:1 (!) Ko­vács—Kasnya függő, Lő- rinczy H.—Kiss 1:0, Tóth J.— Bánczy 0:1, Pete—Kiss La­jos 1:0. A verseny állása a harmadik forduló után: Pál­völgyi, Pete 3—3, Lőrinczy, Oros 2,5—2,5, Kádas 1,5 Schubert, Pafféri, Bánczy, Tóth J. 1—1 pont. Szombaton 10 órakor 17 papíripari üzemi vállalat képviseletében 700 versenyző a sportinduló ütemére vo­nult fel a tiszaligeti stadion zöldgyepére. A kétnapos or­szágos verseny zászlófelvo­nással vette kezdetét, majd Dohanics János, az Orszá­gos Papíripari Vállalat igaz­gatója tizennégyezer papír­ipari dolgozó nevében kö­szöntötte a résztvevőket Nagy feladatot vállalt ma­gára a Szolnoki Papírgyár, hiszen rangjához méltó ver­senyt rendezett — közmeg­elégedésre. Szombaton 13 órakor tizenkét pályán egy­szerre harsant fel a sípszó Ekkor még nyomasztó volt a hőség, ám alig melegedtek bele a versenyzők a játékba, éjszakai sötétség borult a vá­rosra, s hatalmas zápor kényszerítette pihenőre a versenyzőket. Vasárnap került sor mind az öt sportágban az országos verseny döntőjére, majd 15 órakor a díjkiosztásra. Eredmények: Kézilabda női: 1. Dunaújváros, 2. Szol­nok, 3. Fűzfő. Kézilabda ffi: 1. Nyíregy­háza, 2. Dunaújváros, 3. Lá­batlan. Kispályás labdarúgás női: 1. Szentendre, 2. Lábatlan, 3. Szolnok. Kispályás labdarúgás ffi: 1. Dunaújváros. 2. Szentend­re. 3. Szolnok. SZOLNOKI MÄV—BP. TÖREKVÉS SE 2:0 (1:0) Vasutas Kupa. Törekvés pálya, 400 n. Vezette: Alber­ti. Sz.MÁV: Fehér — Cson­tos, Repka, Holler, Nagy (Varga S) (Földesi) Tóth Gy. Pagonyi, Kollár Gy. Géczi, Molnár, Papp. Edző: Himer István. Bp. Törekvés: Tobak — Holubkó. Paulik, Molnár, Balázs, Zsidi, Horváth, Ko­vács, Pető, Olasz, Pistár (Sze­pesi) Edző: Jávorka József. Kezdés után a hazai csapat lendült támadásba, gyors le­futásokkal és távoli lövések­kel kísérleteztek. Az első jó szolnoki támadást az 5. perc­ben láthattuk: Pagonyi lefu­totta védőit, ám egy pillana­tig késlekedett, és nem sike­rült a várt lövés. A harcias felfogásban küzdő pestiek el­len csak lassan bontakozott ki a szolnoki csatársor. A 14. percben Pagonyi tört ismét előre, és egy csel után meg­szerezte a vezető gólt (1:0). Hullámzó mezőnybeli küzde­lem során Molnár nagyerejű lövését védte ki Tobak. A 36. perc a Törekvésnek ígért egyenlítési lehetőséget, de kapu mellé ment a lövés. A 40-ik percben a 16-os vonal közeléből szabadot rúghatott a Törekvés — a sorfal felál­lásánál Hollernek nézetelté­rése támadt, és a játékvezető kiállította. A MÁV nagysze­rű ellentámadással válaszolt: Kollár közeli lövése a felső­léc éléről levágódott az alap­vonalra, onnan ismét a felső kapufára, és oda lett a nagy helyzet Szünet után a tíz főre csök­kent MÁV kezdeményezett de nem boldogult a kímélet­lenül játszó ellenféllel szem­ben. Sorozatos belemenések, összecsapások jellemezték ezt az időszakot is — többen meg is sérültek. Á hajrában ügyes összjátékkal mégis a szolnokiak irányítottak. A 75. és a 76. percben Csontos re­mek szabadrúgásait mentette a jól védő hazai kapus, de a Lövészet csapat ffi: 1. Nyí­regyháza 251 köregység, 2. Szentendre 232 köregység, 3. Dunaújváros 227 köregység. Lövészet csapat női: 1. Szentendre 182 köregység, 2. Szolnok 179 köregység, 3. Dunaújváros 168 köregység. Lövészet egyéni ffi: 1. Nagy Árpád, Nyíregyháza 93 kör- egység, 2. Kravján András, Szentendre 85 köregység, 3. Cseri Miklós, Pesterzsébet 84 köregység. Lövészet egyéni női: 1. Bosnyák Lászlóné, Csepel 81 köregység, 2. Rigó Rozália, Szolnok 77 köregység 3. Sza­bó Gizella, Szentendre 74 köregység. Sakk csapat ffi: 1. Duna­újváros, 2. Nyíregyháza, 3. Kiskunhalas. Sakk egyéni ffi: 1. Lehócz­ki István, Kiskunhalas, 2. Horváth Sándor, Dunaújvá­ros, 3. Halász Ferenc, Szol­nok. Asztalitenisz ffi egyéni: 1. Nemes Tibor, Szentendre, 2. Mihalik Béla, Csepel, 3. Zsil- ka Sándor, Újpest. Női egyéni: 1. Elbert Ka­talin, Kiskunhalas. 2. Hosz- tafi Józsefné, Dunaújváros, 3. Kovács Ibolya, Budai Doboz. Férfi páros: 1. Mihalik— Szadai, Csepel, 2. Kalmár— Pálfalfi, Dunaújváros, 3. Várvölgyi—Nagy, Lábatlan. Női páros; 1. Horváth— Sezenik, Lábatlan, 2. Ko­vács—Szűk, Budai Doboz, 3. Simonná—Papp, Szentendre. 78. percben Molnár egyéni akcióból mégis megszerezte a második gólt, 2:0. Ugyanak­kor utánrúgásért a játékve­zető leküldte a pályáról Ho- lubkót, a Törekvés jobbhát- védjét. Az utolsó percekben még fellángolt a harcikedv, de az eredmény már nem változott. A két vasutas csapat talál­kozója nem hozott magas­színvonalú játékot. A harcos küzdőszellem, a gyakori ösz- szecsapások, játékvezetői bev avatkozások széttördelték a folyamatos játékot, de izga­lom volt bőven — mind a 'pályán, mind a nézőtéren. Fehér, Csontos, Papp L. illetve Tobak, Balázs és Pe­tő nyújtott az átlagosnál jobb teljesítményt. H. Gy. LEHEL SC—FŐVÁROSI 1 SÜTŐIPAR 1:0 (1:0) Totó-Kupa. Jászberény, 500 néző v.: Gergely. Lehel: Vasas — Karkusz, Sárközi, Bérezési, Kátai, Kelemen (Hajdú), Lukácsi, Kupcsok, Urbán, Gergely (Marczis) Bacher, edző: Bíró István. A kezdés után a Lehel lendült támadásba, és az 5. percben Urbán előtt adódott gólhelyzet, majd Gergely rú­gott lyukat a 11-es pont tá­jékán. A vendégakciók sem hoztak gólt, mert a lövések célt tévesztettek. Félóra el­teltével szerezte meg a veze­tést a Lehel. A térfél köze­pén a frissen igazolt Kup­csok kapta a labdát, és mint­egy 20 méterről a kinn tar­tózkodó kapus fölött a kapu közepébe emelt, 1:0 a Lehel javára. Szünet után mintegy 20 percig a fővárosiak roha­moztak, majd ismét a Lehel támadott többet, de gólt el­érni már nem sikerült egyik csapatnak sem. A 80. perc­ben Pánczél utánrúgásért ki­állítva. Jók: Karkusz, Sárközi, Lu­kácsi, Kupcsok ill. Fodor, Dédes, Szabó, Hrick. Vegyes páros: 1. Szadai— Hajdú, Csepel, 2. Vicián— Elbert, Kiskunhalas, 3. Nagy—Jerevieczki, Lábatlan. összetett pontverseny: 1. Dunaújváros 173 pont 2. Szentendre 132 pont 3. Nyíregyháza 119 pont 4. Szolnok 115 pont A dunaújvárosi csapatkapi­tány a kupával Birkózás Á Budapesti Vasas nyerte a Tisza Kupát Hegedűs Csaba (jobbról) ezüst érmes lett. Testvére, Mik­lós ehhez is gratulál. Ö tudja, hogy minden kezdet — újrakezdet — nehéz... A Szolnok megyei birkózó szakszövetség a hét végén a Szolnoki MÁV új csarnoká­ban rendezte meg a hagyo­mányos Tisza Kupa országos kötöttfogású versenyét. A versenyen hetvenhárom fel­nőtt és harminc ifjúsági versenyző vett részt. Eredmények, 52 kg: 1. Rácz (BHSE), 2. Sugár (ÉVIG), 3. Karpácsi (Ceglédi VSE), 57 kg: 1. Csillag (Szondi), 2. Kiss (BHSE), 3. Sáróssi (Ceglédi VSE), 62 kg: 1. Kolarics (BHSE), 2. Kiss (Vasas), 3. Kucsera (Szondi SE), 68 kg: 1. Barát (Vasas), 2. Nemes (BHSE), 3. Németh (DVTK), 74 kg: 1. Torna (Vasas), 2. Csapó (BVSC), 3. Varga (Dunaújváros), 82 kg: 1. Hegedűs M. (Vasas), 2. Soós (Szondi SE), 3. Nagy (Ganz-MÁVAG), 90 kg: 1. Juhász (DVTK), 2. Hegedűs Cs. (Vasas), 3. Nagy (Ganz- MÁVAG), 100 kg: 1. NagyB. (Vasas), 2. Varga (Ganz- MÁVAG), 3. Szabari (Újpes­ti D.), Nehézsúly: 1. Nagy I. (BHSE), 2. Kovács (Szondi SE), 3. Burucs (DVTK). Pontversenyben: 1. Vasas 27 pont, 2. Bp. Honvéd 21. 3. Szondi SE 12. Ifjúságiak: 52 kg: 1. Hor­váth (BHSE), 2. Mihalik (SZMÁV), 56 kg: 1. Rácz (Eger), 2. Müller (BHSE), 3. Pádár (SZMÁV), 60 kg: 1. Szalaka (Vasas), 2. Matura (Vasas), 3. Karcsai (Vasas), 65 kg: 1. Törnek (Vasas), 2. Nyitrai (Jászapáti), 3. Ma­tura (Vasas), 70 kg: 1. Vana (Vasasl. 2. Fóris ÍBHSEL X. Náder (Újpesti D.), 75 kg: 1. Ocsai (Vasas), 2. Földeák (Újpesti D.), 3. Péter (Mar­cali), 81 kg: 1. Horkai (Va­sas), 2. Tóth (Vasas), 3. Tóth Gy. (ÉVIG), 87 kg: 1. Len­gyel (Vasas), nehézsúly: 1. Krakó (BHSE), 2. Tóth (Szol­nok). Pontversenyben: 1. Va­sas 38 pont, 2. B. Honvéd SE 16. 3. Szolnoki MÁV 7. Papíripari sportnapok