Szolnok Megyei Néplap, 1975. április (26. évfolyam, 77-100. szám)

1975-04-02 / 77. szám

© SZOLNOK MLGYEI NÉPLAP 1975. április 1 Igazságos pontosztozkodás Szolnoki MIÉ—Fősped Szállítók 0:0 Kosárlabda NB. II. Szolnoki MTE—Debreceni USE 62:37 (26:11) Tiszaligeti stadion, 2500 n. v.: Fehér II. SZMTE: Fied­ler — Öze, Arany, Simon, Kovács, Árvái, Czirnák, Gál- völgyi, Garics, Fürtös, Szol­noki. Edző: dr. Czibulka Mihály, Fősped Szállítók: Lanczkor — Kárpáti, Mol­nár, Hirbeck, Aspirány, Ka- nyó, Major, Losonczi, Már­kus, Csépány, Stefán: Edző: Bundzsák Dezső. Nyárias idő, jól előkészí­tett pálya várta a játéktérre kivonuló csapatok. A ven­dégek indították a 90 perces útjára a labdát. Az első tíz perc tapogatódzó játékot, s enyhe Fősped fölényt hozott. Már ezekben a percekben feltűnt, hogy a fővárosi já­tékosok bátran vállalkoznak távoli lövésekre. Előbb Hir­beck, majd Losonczi lövése veszélyeztette a hazaiak ka­puját Tíz perc után ki­egyenlítettebbé vált a játék. A 14. percben tűzijáték ala­kult ki a vendégek kapuja előtt, melyből nehezen tisz­tázott a Fősped védelme. A 16. percben Szolnoki a bal oldalon vezetett támadást, a belőtt labdát Lanczkor me­rész vetődéssel tisztázta szögletre Czirnák elől. Nem sokkal később Árvái lőtt ka­pu fölé. Az első szép akció a 24. percben gördült a ven­dégek kapuja felé: Árvái átadását Czirnák a felfutó Gálvölgyi elé tette, aki éles szögből lőtt, s Lanczkor nagyszerűen védett. A ( ven­dég együttes egyre inkább átvette a játék irányítását Tapasztalt középpályásai se­gítségével uralta a pálya kö­zépső harmadát, gyors csa­tárai pedig sokszor megza­varták az MTE védelmét Ennek ellenére igazán gól­veszélyes helyzet nem ala­kult ki Fiedler kapuja előtt Losonczi lövését védte Fied­ler, majd Stefanik lövése szállt a kapu mellé. A 35. percben meghűlt a hazai szurkolók ereiben a vér: Csépány pattogós lövése meglepte Fiedlert, a labda, melléről alig jutott a jobb sarok mellé. Az utolsó tíz perc mezőnyjátékkal telt el. A második félidőben azt várta a hazai közönség, hogy az MTE végre magára talál. Nem így történt. Lassan, kö­rülményesen, sok hibával játszottak továbbra is a pi­ros-feketék. A vendégek me­zőnyfölénye ellenére mégis a hazaik előtt nyílt lehetőség gól szerzésére. Az 56. perc­ben Gálvölgyi baloldali be­adását vétette el Garics és Szolnoki. Az 59 percben Ga­rics labdájával Árvái törte­tett kapura, és Lanczkor is­mét bravúrosan védett. A 69. percben egy szép Fősped ak­ció után Hirbeck alig lőtt 16 méterről fölé. A 72. percben hagyta ki a hazai együttes a mérkőzés legnagyobb hely­zetét. Czirnák játszotta ma­gát tisztára, s 6 méterről le­adott lövését Lanczkor óriási bravúrral védte. (Képünkön.) Nem sokkal később Kovács mentett fejjel meleg helyzet­ben. A 78. percben Szolnoki szabadrúgása került centi­méterekkel a bal kapufa mellé. Az utolsó tíz percben a hazaiak szorongattak — ám minden elgondolás nél­kül. Ezen a mérkőzésen a ha­zaiak adósok maradtak az elmúlt hetek jó játékával. Hiányzott a tervszerűség, ke­vés elgondolással, sok hibá­val, s lassan szőtték táma­dásaikat. A játékosok aka­rása, mely az előző mérkő­zéseken lendületes, helyen­ként jó játékkal párosult, most görcsös erőlködéssé vált. A védelem és a közép­pályás sor feladata lett vol­na a szoros emberfogás, s mivel ezt nem tudták meg­valósítani, a mérkőzés túl­nyomó részében a vendégek uralták a mezőnyt. Néhány helyzet így is adódott a ha­zaiak előtt, ám ezen a dél­utánon hiányzott a határo­zottság, amely döntő pilla­natokban szükséges. Vég­eredményben a nagyobb helyzeteket kidolgozó hazai­ak és a mezőnyben, átgon­doltabban játszó vendégek összecsapása igazságos pont- osztozkodással végződött. A szolnoki csapatból Simon és az első félidő alapján Garics emelhető ki. A vendégek kö­zül Lanczkor, Hirbeck és Lo­sonczi nyújtott átlagon fe­lüli teljesítményt Fehér II. jól bíráskodott. Szekeres József Táblázatok NB n: 1. SZEOL 24 14 4 6 44-26 32 2. Volán SC .24 12 4 8 33-29 28 3. K. Rákóczi 24 11 5 8 37-24 27 4. MÁV DAC 24 8 11 5 35-25 27 5. Komló 24 8 11 5 26-24 27 6. Dorog 24 9 8 7 25-26 26 7. Szekszárd 24 9 8 7 36-39 26 8. SZMTE 24 9 7 8 28-25 25 9. Bp. Spart. 24 8 8 8 40-36 24 10. Olajb. 24 8 8 8 38-34 24 11. Budafok 24 8 8 8 33-30 24 12. DVSC 24 9 6 9 32-29 M 13. Oroszlány 24 6 12 6 21-28 24 14. Dunaújv. 24 7 9 8 30-33 23 15. Várpalota 24 8 6 10 30-29 22 16. KKFSE 24 8 6 10 25-33 22 17. Szállítók 24 8 6 10 27-38 22 18. G.-MAVÁG 24 6 9 9 25-27 21 19. Eger 24 6 4 14 22-38 16 20. Űzd 24 5 6 13 21-40 16 NB ni: 1. V. Izzó 24 17 6 1 53-12 40 2. Sz. MÁV 24 17 3 4 55-20 37 3. KSC 24 14 6 4 37-16 34 4. SZVSE 24 12 6 6 38-24 30 5. Szarvas 24 11 7 6 39-29 29 , 6. KTE 24 9 9 6 39-32 27 7. ÉPGÉP 24 9 9 6 36-32 27 8. BTASK 24 12 2 10 42-41 26 9.Szegedi D. 24 11 2 11 41-27 24 10. Szabó L. SE 24 9 6 9 29-30 24 11. ÉGSZÖV 24 8 7 9 37-34 23 12. V. Láng­24 10 2 12 32-34 22 13. Jánoshalma 24 8 5 11 27-30 21 14. KELTEX 24 6 8 10 31-40 20 15. ESMTK 24 8 3 13 38-46 19 16. Cegléd 24 4 11 9 32-44 19 17. Kiskunh. 24 5 7 12 22-43 17 18. Gyula 24 6 5 13 28-55 17 19. Mezőfi SE 24 4 6 14 11-39 14 20. Kilián FSE 24 4 2 18 20-59 10 1. Gyöngyös 24 15 3 6 50-28 33 2. Nagybát. 24 13 7 4 37-21 33 3. DMTE 24 14 5 5 49-34 33 4. Kazincb. 24 13 5 6 48-27 31 5. MVSC 24 12 6 6 49-31 30 6. Nyíregyh. 24 10 7 7 43-32 27 7. Lehel SC 24 12 3 9 36-32 27 0. Leninv. 24 9 8 7 36-22 26 9. Rudab. 24 8 10 6 33-27 26 10. Záhony 24 12 2 10 44-44 26 11. SKSE 24 9 6 9 46-41 24 12. S.-újhely 24 8 6 10 24-31 22 13. Kisvárda 24 7 6 11 35-40 20 14. Borsodi V. 24 5 10 9 28-40 20 15. Borsodi B. 24 6 8 10 28-42 20 16. Kisterenye 24 7 5 12 34-39 19 17. Hajdú V. 24 7 5 12 28-53 19 13. H. Bocskai 24 6 6 12 23-44 18 19 Tuzsér 24 5 4 15 33-52 14 20. DEAC ’ 24 3 6 15 30-57 12 Megyei bajnokság állása: 1. Tisza Cipő 18 12 3 3 38-17 27 2. Cukorgyár 18 11 4 3 29-15 26 3. Mezőtúr 18 10 5 3 32-19 25 4. Fegyvernek 18 9 6 3 20-11 24 5. Tm. Vasas 18 9 5 4 29-12 23 6. Jb. Vasas 18 8 4 6 27-19 20 7. K. MEDOSZ 18 7 6 5 24-21 20 8. Túrkeve 18 6 7 5 24-28 ! 9 9. J.-jákóh. 18 3 10 5 21-25 16 10. Sz. Olajb. 18 5 5 8 16-24 15 H. R.-falva 18 5 4 9 21-27 14 12. tJjszász 18 4 6 8 16-22 14 13. J.-fénysz. 18 5 4 9 19-26 14 14. Tószeg 18 4 4 10 14-29 12 15. T.-földvár 18 3 5 10 21-33 11 16. Sz. Vegyim. 18 1 6 11 23-46 8 Női Debrecen. DVSC-sport- csarnok, v.: Jeng Attila. SZMTE: Kálmán (25), Echbauer (8), Ónodi (5), Czi- tán (8), Herczeg (3), Toros (6), Szekeres (6), Hán (1), Szántó, Edző; Balogh Gyula. DASE: Tóth (2), Simon (2), Békési (9), Elek (6), Bagi (2), Hor­váth (4), Vesza (8), Kiss (4), Berényi. Edző: Farkas István. Az elmúlt két bajnoki mér­kőzés kapkodó és idegeskedő játéka után ezen a mérkő­zésen nyugod'tabban és hig­gadtabban játszottak az MTE- lányok. A mérkőzés első per­cétől kezdve a vendég szolno­kiak irányították a játékot. Pontjaikat percről percre nö­velték, s az eredményt nem engedték szorossá tenni. Az első félidőben a csapat kissé álmosabban játszott és ne­hezen tudtak a lányok alkal­mazkodni az ellenfél kapkodó stílusához. A másodil* félidő­ben szinte tetszés szerint sze­Férfi. Nyíregyháza 150 n. v.: Zsíros, Bartha. Szolnok: Pál Szabó (17), Csató (19), Szabó (15), Majzik (7), Mé­száros (8). Csere: Acsay (6), Kollár, Werovszky, Kovács, Zádori. Edző: Acsay Attila. A ragyogó, új csarnokban került sör az eddig még nye­retlen két csapat találkozó­jára. A főiskolások kezdtek jobban, a bányász kissé ál­mosan játszott a hosszú autó­út után. Fokozatosan lendült játékba a szolnoki csapat, de az első három percben' meg­szerzett vezetést a hazaiak tartani tudták, jól szervezett zóna védekezésükkel. rezték a szolnokiak pántjai3 kát. Dicséretes Rádiné ered­ményessége, valamint Czitán, Ónodi és Herczeg irányító já­téka. A csapatban szerepelt cserejátékosok feladatukat jól látták el, eredményes tag­jai voltak az együttesnek. A tavaszi forduló második győzelme remélhetőleg na­gyobb önbizalmat ad a to­vábbi küzdelmekhez, elsősor­ban az április 5-én a Kandó Klámán Műszaki Főiskola el­len Szolnokon sorra kerülő mérkőzéshez. Szolnok kosár­labda kedvelői ezen a héten két alkalommal is buzdíthat­ják kedvenceiket, ugyanis az MTE-lányok április 4-én 10 órakor MNK-mérkőzást ját­szanak a DASE ellen, más­nap a tavaszi forduló negye­dik mérkőzésére kerül sor a Kandó Kálmán Műszaki Fő­iskola ellen 11.30 órakor a Közgazdasági Szakközépisko­la tornatermében. A második játékrész bá­nyász rohamokkal indult, nyolc perc alatt ledolgozta a hátrányt a csapat — sőt 1 pontos vezetéshez jutott. Ez­után 1—2 eladott labda és ki­maradt helyzet ismét felhozta a nyíregyházaikat. Ezután a szolnoki játékosok egymást múlták felül, és a főiskolá­sok nem tudtak ezzel lépést tartani. Az utolsó három percben bemutatót tartott az Olajbányász. Végül értékes győzelem­mel térhetett haza az együt­tes. A játékvezető mindvégig magas színvonalon vezette a találkozót. Sakk Kádas mester a megyei bajnok Szolnoki Olajbányász—Nyíregyházi Tanárképző F. 70:61 (28:34) Labdarúgó E III. Győzelmek idegenben Gyulai SE—Szolnoki NÁV 0:0 Gyula, 1600 n. v.: dr. Jármai. Gyulai SE: Széplaki — So­mos, Molnár, Otott, Szatmári, Szabó, Csőke, Cserháti, Novák, Kádár, Búzás (Sallós). Edző: Himer József. Szolnoki MÁV: Fehér — Csontos, Repka, Tóth Gy. Földesi (Varga S.), Tóth J., Kalmár, N. Szabó, Géczi (Nagy A.), Molnár, Papp. Edző: Himer István. A MÁV széllel szemben kezdte a játékot; Géczi ke­rült lövőhelyzetbe, de. fölé durrantott. A vasutasok tá­madásai lesen akadtak el. A hazaiak óriási becsvággyal küzdöttek; a hátszél segítsé­gével egyre többször eljutot­tak a kék-fehérek kapuja elé, de helyzeteiket elkap­kodták. Folyamatos, színvo­nalas játék nem alakult ki, mert a játékvezető a legki­sebb szabálytalanságot is le­fújta, így a kemény küzde­lemben szinte percenként állt a játék. Egy szolnoki rajtaütésnél a keresztező hát­véd csak az utolsó pillanat­ban mentett Papp elől. A 45. percben szögletet rúgott a MÁV; a beívelt labda a ka­puba tartott, amikor a já­tékvezető a MÁV ellen ítélt szabadrúgást. Szünet után elcsendesedett a szél, és ki­egyenlítettebb lett a játék. A gyulai csapat továbbra is többet kezdeményezett, és mintegy öt percen át szög­letekkel és szabadrúgások­kal veszélyeztettek. Az 57. percben Csontos tört előre, és nagyerejű lövését a hazai kapus bravúrosan védte. A 60. percben Földesi helyett Varga S., Géczi helyett Nagy A. lépett a pályára. Kalmár irányításával támadásba len­dült a MÁV, de az akciók elakadtak a hazaiak lestak­tikáján. A két jó képességű csapat találkozója végig iz­galmas, de alacsony színvo­nalú küzdelmes mérkőzést hozott. H. Gy. Mezőtúr, 450 n. v.: Koszó. Honvéd: Frák, — Neumann, Kiss Lakatos II.,' Papp, Czifra (Szabó), Gugyerás, Kálmán, Kirschner, Gáspár, Tóth. Edző: Bencsik Gyula. KELTEX: Szentirmai — Faragó, Ivitz, Pozsgai, Cseh, Túri, Kiss, (Csen­géi) Dvorák, Kerekes, Németh, (Urbán), Tóht. Edző: Cserjés István. Széllel és nappal szemben kezdett a Honvéd, és rögtön támadásba lendült, a KEL- TEX-védelem azonban hárí­totta a hazaiak meg-megúju- ló rohamait. A 20. percben balszerencsés gólt kapott a hazai együttes: Dvorák jobb oldalon vitte fel a labdát, beadásra szánta el magát, Kiss rosszul találta el a lab­dát, amely a saját kapujába vágódott, 0:1. A Honvédőt nem törte le a gól. A 40. percben a vendégek szabály­talankodtak a 16-os oldalvo­nalánál, Tóth lőtte be a lab­dát, mely a védőkről lepat­tant és Gáspár a hálóba vág­ta, 1:1. Két perc múlva szög­letre mentettek a vendégek, ismét Tóth lőtt a kapu elé, és Kirschner magasan fel­ugorva yecineletienül fejelt a jobb felső sarokba, 2:1. A vendégek még fel sem ocsúd­tak, s a 44. percben ismét a hálójukban táncolt a labda: a helyzetet ezúttal Gugyerás értékesítette, 3:1. Szünet után változatos, küzdelmes játék alakult ki, mindkét csapat Hazai támadással kezdő­dött a mérkőzés, és egy kö­zeli lövést hárított bravúro­san Kupái. Nem sokkal ké­sőbb a másik oldalon Baran előtt adódott kecsegtető helyzet, amit azonban el­kapkodott. A 20. percben egy hazai támadásnál Ko­vács kapott jó labdát, aki fejjel továbbította a hálóba, 0:1. A 30. percben sikerült a Kiliánnak egyenlíteni. Ba­ran ugrott ki jó helyzetben, és biztosan lőtt a hálóba, 1:1. Ezután ismét a hazaiak játékosai lelkesedésből jeles­re vizsgáztak. Jók: Papp, Gáspár, Lakatos II., Kiss, ill. Szentirmai, Pozsgai, Dvo­rák, Kerekes. — slndel — veszélyeztettek, de a Kilián- védelem Kupáival az élen hárítani tudta a hazai roha­mokat. Fordulás után a Ki­lián került fölénybe és szé­leken vezetett gyors támadá­sai minden esetben veszélyt jelentettek. A 65. percben gyors szolnoki támadás so­rán Hegyesihez került a lab­da, aki az alapvonalról kö­zépre játszott, és a jókor ér­kező Holler mintegy nyolc méterről a kapus mellett a hálóba továbbított, 2:1. Tizenegynapos küzdelem után véget ért a megyei egyéni sakkbajnokság „A” csoportjának versenye. Amint várható volt, az első helyért két NB Il-es csapat az Olajbányász és az MTE első táblásai küzdöttek leg­több eséllyel. Kádas (Olaj­bányász) végig hatalmas iramot diktált, s a 3. fordu­lótól egyedül állt az élen. Szász (Sz.MTE) volt egyet­len riválisa, akit azonban si­került legyőznie. Kádas mes­ter küzdeni tudásból ismét példát mutatott, bár a me­zőnyben nem volt vele egy- súlycsoportban levő ver­senyző. Egy évvel korábbi bajnoki címét veretlenül védte meg. Szász (MTE) bár néhány alkalommal bizony­talankodott, a mezőny má­sik kimagasló versenyzője volt. Elméleti képzettségével és rámenős játékával tűnt ki. Nagy továbbra is csak a továbbjutást ambicionálta, szeretnénk már egyszer a dobogó felsőbb fokán is lát­ni. Kiss előkelő helyezése meglepetés; jól küzdött, a szerencse is mellé állt, s mesterjelölt minősítést szer­zett. A többiek csak egy-egy mérkőzésen villantak fék Végső sorrend: 1. Kádas Gábor 10.5, 2. Szász János 10, 3. Nagy Zsolt 8, 4. Kiss Lajos 7.5 5. Fodor István 6, 6. Bánczi László 4.5, 7. Rithnoszky Antal, 4, dr. Horgosi Ödön 3.5, 9. Illés Dezső 3.5, 10. Lőrinczy László 3, 11. Feke­te Ferenc 3, 12. Tóth József 1.5 ponttal. Kisújszálláson a „B” cso­portban a hetedik fordulót játszották le. Eredmények: Szabó Gy—Fabó J 1:0, Völ­gyi Gy—Herbály 1:0, Kóré L— Keczel 0:1, Wolf Gy— Varró S 0:1, Babucs I—Ta­kács L 0.5:0.5, Dr. Csertő E—■ Fodor K 1:0, A „B” döntő jelenlegi állása: 1—2—3, Ta­kács L, Völgyi Gy, Dr. Cser­tő E 6—6,4. H Kiss 5.5, 5—6 —7 Kecze I Fodor K Szabó Gy 4.5—4.5 ponttal. Kilián FSE—Mezöfi SE 2:1 (1:1) Kecskemét, 400 n. v.: Szabó J. Kilián Kupái —Tóth, Kántor, Kiss, Czinkos, Hegyesi, Moldván, Plausin (Nagy Im­re), Csordás (Terjéki), Baran, Holler. Edző: Keserű László. Mezőfi; Horváh — Szabovik, Kubacsi, Nagyhegyesi, Tóth, Kovács, Magyar, Radics, Szabó, (Szevegni), Némedi (Patyi), Nagy Gy. Edző: Krivy Ottó. Lehel SC—Kisvárdai SE 1:0 (0:0) Ökölvívás, serdülők Kisvárda, 1000 n. v.: Makó. Lehel SC: Vasas — Karkusz, Sárközi, Hajdú I., Kátai, Kelemen, Lukácsi, Ambrus, Bacher (Sánta), Urbán, Bugyi Edző: Bíró István. Kisvárda: Kovács — Regőczi (Rátái), Kulcsár, Komáromi, Gál, Dócs, Batári (Marczi), Turtóczki, Bácskái, Gólyán, Nagy. Edző: Oláh Tibor. Nagy lendülettel kezdtek a hazaiak, a Lehel szervezett védekezéssel állta útját a meg-megújuló rohamoknak. A 15. percben nagy helyzet­ben a hazai középcsatár mel­lé fejelt. A Lehel ellenak­ciói veszélyesebbek voltak. A 30. percben Ambrus L. egye­dül tört kapura, de lövése mellé szállt. A félidő befeje­zéséig a többet átmadó kis- várdaiak nem tudtak gólt szerezni. Szünet után a Le­hel került fölénybe. Az 52. percben Urbán 20 méterről fölé lőtt, majd nem sokkal kesébb Kelemen gólt lőtt, de a játékvezető nem adta meg. Már-már úgy látszott, hogy gól nélküli döntetlen marad az eredmény, amikor a 90. percben villámgyors Lehel-akció után Karkusz— Ambrus—Kelemen volt a labda útja, és az utóbbi biz­tosan fejelt a hálóba, 1:0. a Lehel javára. Újrakezdés után a játékvezető lefújta a mérkőzést. Jó iramú mér­kőzésen értékes két pontot szerzett a taktikai utasítást remekül betartó Lehel. Jók: Vasas, Kelemen, Sárközi, Ambrus L. ill. Komáromi. Sikerrel mutatkoztak be a szolnokiak Miskolcon A Szolnoki MTE és a 605­ös DSK ifjúsági és serdülő ökölvívói Miskolcon a felsza­badulási versenyen léptek kötelek közé. Tizenöt egye­sület száz versenyzője vett részt a háromnapos rendez­vényen. Mindkét szakosztály­nak ez volt az első komo­lyabb bemutatkozása, mely várakozáson felül sikeres volt. Eredmények. Ifjúságiak. Kisváltósúly: 2. Fejes Mihály -(805. DSK), nagy váltósúly; 3. Villányi Károly (SZMTE), középsúly: 2. Sinka Lajos (SZMTE), serdülők. Harmat­súly: 2. Búzás Ferenc (605-ös DSK), kisváltósúly: 1. Nagy Mihály (605-ös DSK. 2. Liber László (605-ös DSK). Nagy­váltósúly: 2. Juhász István (SZMTE), 3. Vallyon Béla (SZMTE). Félnehézsúly: 1. Jónás Gábor (SZMTE). Április első hetében újabb erőpróba vár a kemény öklű fiúkra, ugyanis április 5—8 között Budapesten a serdülők országos vidéki seregszemlé­jén szerepelnek. -. Jh Mezőtúri Honvéd—KELTEX 3:1 (3:1)