Szolnok Megyei Néplap, 1975. április (26. évfolyam, 77-100. szám)

1975-04-22 / 93. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1975. április 2X. flz ellenfél jobban kihasználta helyzeteit SZEOL—Szolnoki MTE 3:1 (2:0) Szeged, 4000 n. Lauber. SZEOL: Nagy — Zámbori, Bánfalvi dr. Kozma III., Hevesi — Hojszák, Mészár, Birinyi, (Antal a 62. percben) — Szeghalmi, Vass, Kanász, Edző: Kontha Károly. SZMTE: Fiedler (Fekete az 59. percben) — öze, Arany, Simon, Kovács — Árvái, Üjvári, Gálvölgyi — Garics, Magos, Fürtös. Edző: dr. Czibulka Mihály. Az elmúlt hetekben gyen­gébben játszó szegediektől azt várták a hazaiak, hogy már az első percekben igye­keznek rohamaikkal beven­ni a vendégek kapuját. Ehelyett némi meglepe­tésre az MTE kezdett bizta­tóbban az első 10 percben. Ezt jelezte, hogy a 8. perc­ben már a harmadik szögle­tét rúgta. A lendületet a 12. percben megtörte egy vá­ratlan gól. Kapukirúgásnál Fiedler késlekedett, Vass igyekezett megzavarni, eköz­ben Arany szabálytalanko­dott a szegedi csatárral, amit a bíró közvetett sza­badrúgással torolt meg. A kaputól 14 méterre leállított labdát Birinyi Vassnak gu­rította, aki a rosszul helyez­kedő Fiedler mellett a kapu oldalába lőtt, 1:0. A gól megzavarta az eddig fegyel­mezett és okosan játszó szolnokiakat, a szegedieket viszont lendületbe hozta. A 15. percben Mészár jobb oldalról magasan beívelt labdáját Fiedler kiejtette, és Vass alig fejelt mellé. A 19. percben Birinyi 20 méteres lövése kevéssel kerülte el a vendégek kapuját A 23. perc meghozta a hazaiak második gólját. Hevesi az alapvonalig vezette a labdát, lágyan be­ívelt, a nyurga Vass nagy­szerűen fejelt Szeghalmihoz, aki. közelről nem hibázott, 2:0. Még ebben a percben egy váratlan szolnoki táma­dásnál Fürtös 5 méterről Nagyba lőtte a labdát. (Nagy gólszetzési lehetőség volt!) Továbbra is a SZEOL irá­nyított jobb középpályásso­ruk révén uralták a játék­tér középső harmadát. A 30. percben Hojszák 25 méter­ről a kapufát találta el. Az utolsó negyedórában ismét az MTE vette át a kezdemé­nyezést. A 32. percben Ma­gos ment el a jobb oldalon, beadását Gálvölgyi lőtte mellé. A 37. percben ismét Magos viharzott el, beadott ám Gariccsal szemben sza­bálytalankodtak a hazaiak. Garics 16 méteres szabadrú­gása nyomán a labda a sor­falról Magos elé perdült, kö­zeli fejesét Vass a gólvonal­ról vágta ki. A második félidő ismét MTE-rohamokkal kezdődött. Az 50. percben egy szöglet nyomán Simon fejesét men­tették nehezen a hazaiak, majd az 54. percben Ga­rics beadásával Fürtös tört kapura, azonban a fiatal csatár kisodródott, így be­adását Nagy bravúrral men­tette. Az 57. percben egy újabb hiba nyomán ismét a szolnokiak hálójába került a labda. Égy ártatlan partdo­básnál Vass csúsztatott lab­dáját Szeghalmi megtoldta, ezzel annyira meglepte a végig bizonytalankodó Fied- lert, hogy kiejtette, s Szeg­halmi másodszor nem hi­bázott, 3:0. A gól után a SZEOL irányított s bár hely­zeteket nem tudott kidolgoz­ni, mezőnyben többet birto­kolta a labdát. A hajrá az MTE-nek sikerült jobban: ismét újítani tudtak. A 67. percben Fürtös remekül ment el a bal oldalon, be­adásával Űjvári kitört, és 11 méterről a kifutó Nagy mel­lett a kapu mellé lőtt. Né­hány távoli lövést védett az időközben beállt Fekete, majd ismét az MTE dolgo­zott ki egy-két helyzetet. A 82. percben Garics remek lö­vését védte ismét Nagy óriá­si bravúrral. A 86. perc meg­hozta a vendégek szépítő gólját Fürtös indította Gá­ncsot, aki faképnél hagyta védőjét, és biztosan lőtt Nagy mellett a hálóba, 3:1. A hátralévő időben is inkább a szolnokiak támadtak. Az elmúlt vasárnapi hazai kisiklás után nem sok esélyt adtak az MTE-nek Szege­den. Az eredmény is ezt lát­szik igazolni. Aki azonban látta a mérkőzést, elmond­hatja, hogy a szolnokiak sokkal jobb játékot nyúj­tottak, mirt az elmúlt he­tekben. S hogy mégis vere­séggel tértek haza, annak kettős oka vein. Az egyik: égy-két játékos minden mékőzésen csődöt mond. A szakvezetőknek fel kell fi­gyelni erre a jelenségre. A másik a helyzetek elhibázá- sa, amely sorozatban jellem­zi az MTE játékát. Ezen a mérkőzésen is bebizonyoso­dott, hogy az a csapat tud eredményesen szerepelni, amelyik az adódó helyzeteit maradéktalanul kihasználja. Vasárnap délután ebben ma­radt alul az MTE. Egyéni teljesítményeket te­kintve őze, Simon, Magos és Garics játékával lehettünk elégedettek. Meg kell emlí­teni Újvárit, aki ezen a mér­kőzésen debütált az MTE csapatában. Bár nem játszott kiemelkedően, játéka nem okozott csalódást. A hazaiak közül Nagy, Hevesi, Vass és a szemfüles Szeghalmi neve érdemel említést. Lauber kir Sebb hibáktól eltekintve el­fogadhatóan bíráskodott. Szekeres József Táblázatok LABDARÚGÁS NB n L SZEOL 27 15 5 7 48-29 35 2. Komló 27 10 12 5 29-24 32 3. K. Rákóczi 27 13 5 9 42-27 31 4. Volán SC 27 13 5 9 41-31 31 5. Dorog 27 11 8 8 29-28 30 6. MÁV DAC 27 8 13 6 36-28 29 7. DVSC 27 11 7 9 37-32 29 8. Szekszárd 27 18 9 8 38-42 29 9. Dunaújv. 27 9 9 9 34-35 27 10. Várpalota 27 wD e 11 35-31 2$ 11. Bp. Spartac. 27 * 10 9 43-40 26 12. Olajbányász 27 t 8 10 40-37 26 13. Budafok 27 • 10 9 36-35 26 14. SZMTE 27 9 8 10 30-31 26 15. Oroszlány 27 ♦ 14 7 23-32 26 16. KKFSE 27 9 7 11 27-35 25 17. Szállítók 27 9 7 11 32-41 25 18. G.-MAVAG 27 6 ? 12 25-32 21 19. Eger 27 8 4 15 26-43 20 20. Ózd KKFSE—Voftn 27 7 6 14 26-44 20 1:0 Ózd—Ganz-MAVAO 1:0 K. Rákóczi—Dorog 1:0 Várpalota—Szekszárd 2:0 Bp. Spartacus—Budafok 2:2 Eger—FÖSPED 3:2 Oroszlány—DVSC 1 :l Komló—MÁV DAC 2:0 Olajbányász—Dunaújváros 1:0 NB ra L V. Izzó 27 18 7 2 56-14 43 2. Sz. MÁV 27 18 4 5 63-26 40 3. KSC 27 17 6 4 44-19 40 4. Szarvas 27 13 8 6 43-30 34 5. BTASK 27 15 2 10 52-47 32 6. SZVSE 27 12 6 9 38-28 30 7. KTE 27 10 9 8 41-36 29 8. ÉPGÉP 27 9 10 8 38-36 23 9. ÉGSZÖV 27 9 9 9 39-34 27 10. V. Láng 27 12 3 12 39-37 27 11. Szabó L. SE 27 10 7 10 34-33 27 12. Szegedi D. 27 12 2 13 43-34 26 13. Jánoshalma 27 9 6 12 31-33 24 14. Cegléd 27 6 11 10 36-48 23 15. KELTEX 27 7 8 12 32-42 22 16. ESMTK 27 9 4 14 43-54 22 17. Gyula 27 8 5 14 33-58 21 18. Kiskunli. 27 6 7 1* 25-47 19 19. JWezőfi SE 27 4 8 15 15-45 16 20. Kilián FSE 27 4 2 21 22-66 10 Cegléd—Kiskunhalas 2 :l ÉGSZÖV—Szarvas . 0:0 Kecskeméti SC—ÉPGÉP 3:2 KELTEX—Szegedi VSE 1:0 V. Láng—Gyula 3:0 V. Izzó—Mezőfi SE 2:0 Jánoshalma—Kecském. TE 2:0 L Nagybátony 27 15 15 15 15 15 13 14 2. DM1E 3. MVSC 27 4. Karincbarc. 27 5. Gyöngyös 27 6. Lehel SC 7. Záhony 8. Lenlnváros 9. Nyiregyh. 10. Rudabánya 11. SKSE 12. Hajdú V. 13. Borsodi V. 14. Borsodi B. 15. S.-újhely 16. Kisvárda ]7. H. Bocskai 18. Kisterenye 19. Tuzsér 20. DEAC 10 10 11 8 9 12 10 9 8 7 8 7 1 7 7 5 3 46-22 38 53-36 37 58-34 36 56-33 35 51-30 35 42-35 31 49- 47 31 38-23 30 46-37 30 36-29 30 50- 44 28 31-51 24 35-49 23 38-48 22 24-39 22 42-49 21 26-46 21 35-57 14 33-08 12 Egy vereség és egy döntetlen Szombat: Ferencváros—Szolnoki Vízügy-Dózsa 6:4 (1:2, JA, 0:1 3:1) Sportuszoda, 400 n„ v.: Csillag dr. Vízügy-Dózsa: Ugrál — Pin­tér, Hecsei dr., Urbán, Pásztrai, Varga. Edző: Kanizsa Tivadar. A gólok sorrendje: Weisner (e), Hecsei dr. (4 m), Hecsei dr (4 m), Debreczeni (4 m), Bállá (e), Pintér (e), Gerendás, Győré (4 m), Pintér, Debreceni. Szombaton este a Sport­uszodában a bajnokjelölt Ferencváros látta vendégül a szolnoki csapatot. Egetverő hangorkánban kezdődött a találkozó. Meglepetésre a Dózsa lépett fel támadólag; Pintérék sorozatban dolgoz­ták ki' a helyzeteket, és az első negyed végén 2:l-re ve­zettek. Rengeteg szabályta­lanság tördelte darabokra a találkozót, amely az utolsó játékrész előtt még 3:3-as döntetlenre állt. A hajrában a Fradi némi szerencsével felülkerekedett ugyan, de a döntetlen jobban megfelelt volna a látottaknak. Vasárnap: Szolnoki Vízügy-Dózsa—Bp, Spartacus 5:5 (0:1, 2:0, 3:2, 0:2) •»solnok, »«rriianich uszoda, 6P0 n., v.: Kántor. Szolnok: Ugrai — Pintér, Varga, Urbán, Cseh, Hecsei dr., Pásztrai. E<|ző: Kanizsa Tivadar. A gólok sor­rendje: Koller, Pintér (e), Cseh Somossy (e), Pásztrai (e), Ke­mény (4 m), Pásztrai, Hecsei dr. (4 m), Kemény (e), Magas. Nem sokat tétovázott a Dózsa. Lendületes táim.dások gördültek Molnár kapuja fe­lé, és a fiatal Varga tanári módon tette próbára a válo­gatott „portást”. A Sparta­cus „felvette a kesztyűt”, és Ugrai is bizonyíthatta jó for­máját — Magas és Barsi lö­vését. ütöttte kapu fölé, He­csei dr. gólhelyzetben ellen­félhez passzolt, Koller tett pontot az ellentámadás végé­re, 0:1. Somossy kiállítása után Pintér használta ki az előnyt, 1:1, majd Urbán pre­cíziós átadását Cseh vágta Molnár háta mögé, 2:1. So­mossy előnyből egyenlített, 2:2. Pásztrai kitűnő csellel csapta be a Spartacus kapu­sát, 3:2. Kemény 4 méteres­ből egyenlített. 3:3. Ezután teljes sebességre kapcsolt a szolnoki csapat. Ellenállha­tatlanul rohamoztak a legé­nyek, és előbb Pásztrai meg­szerezte a vezetést 4:3, majd Hecsei dr. 4-méteresből nö­velte az előnyt 5:3. Ez a 4- méteres megérdemli, hogy egy pillanatra rácsodálkoz­zunk. Pásztrai egy expressz­vonat sebeségével hagyta ma­ga mögött a védőket. Barsi ököllel kétszer fej bevágta, ezután a labdát ököllel az arcába ütötte. Végleges, cse­re nélküli kiállítás helyett 4! méteres! Ritkán látható sprotszerűtlen jelenet és ko­moly játékvezetői hiba volt. A negyedik negyed elején Somossy áthúzta magát Cseh fölött, de a játékvezető a szolnoki játékost küldte pi­henni. Az előnyt Kemény használta ki, 5:4. Pintér szép gólját szabálytalannak minő­sítette a bíró, majd Magas lőtt a hálóba szabálytalan­ságsorozat után, 5:5. Ke­mény került partra egy percre, Varga addig forgo­lódott, míg elvették tőle a labdát. Az utolsó percben valósággal fortyogott a via a Spartacus kapuja előtt. A Dózsa elkeseredetten táma­dott, a Spartacus védők stí­lusa egy kocsmai verekedés hangulatát idézte. Gyors, szellemes, sportsze­rű játéka alapján a szolnoki csapatnak gólokkal kellett volna nyernie a mérkőzést, amelynek eredményét dön­tően befolyásolta a Sparta- cusnak kedvező játékvezetői felfogás, Nyitral Gyula VÍZILABDA 1. Vasas 3 2 OB I 1 — 16-14 5 2. BVSC 3, 2 1 — 11- 9 5 3. Ü. Dózsa 3 2 — 1 14- 9 4 4. OSC 3 1 2-L. 16-13 4 5. Bp. Honvéd 3 2 — 1 10- 8 4 6. Bp. Spart. 3 1 2 — 14-13 4 7. FTC 3 1 1 1 16-15 3 8. Szentes 3 — 2 1 14-15 2 9. Szolnok 3 — 2 1 11-13 2 10. Egri Dózsk 3 — 1 2 10-13 1 11. V. Izzó 3 — 1 2 9-14 1 12. SZEOL 3 — 1 2 6-11 1 Labdarúgó KB Dl Élvezetes mérkőzésen győzött a MÁV SZOLNOKI MÁV—SZEGEDI DÓZSA 4:0 (2:0) Szolnok, MAV-sporttelep, 1800 n. v.: Alberti. SZ- MÁV: Fehér — Csontos, Repka, Tóth Gy„ Nagy A., Tóth J., Pagonyi, N. Szabó, Géczi, Molnár, Papp. Edző: Himer István. Szegedi Dózsa: Újhelyi — Ződi, Emődi, Csanádi, Pikó, Szalai, Nyári (Kozma II.), Csömör, Csömör, Veres, Héger dr. Edző: Zallár András. ▼olt rá, ellentámadásokat is vezettek. A 70. percben Pikót a já­tékvezető egy megjegyzésért kiállította! A 75. percben sza­badrúgáshoz jutott a MÁV mintegy 35 méterről; Csontos élményt jelentő nagy erejű lövése a felső léc alá vágó­dott, 4:0. A vasutas csapat jól hajrázott, rajtaütéseik azon­ban nem voltak eredménye­sek. A 84. percben szabadot rúghatott a Dózsa 18 méter­ről, ám Kozma lövése a ka­pu fölött hagyta el a játék­teret. A két együttes találko­zója változatos, sportszerű küzdelmet hozott. Ä szolnoki gárda csak fokozatosan nyer­te vissza önbizalmát, de vé- gülis lelkes, fáradhatatlan já­tékával megérdemelten sze­rezte meg a győzelmet jó nevű ellenfelével szemben. Az együttes jó teljesítményét az sem kisebbíti, hogy a négy gólból csak egyet ért el csa­tár. Egyénileg Csontos, Rep­ka, Nagy A. és Géczi emel­hető ki. A Szegedi Dózsa csapatából Újhelyi kapus és a védelem nyújtott jó telje­sítményt H. Gy. LEHEL SC—RUDABÄNTAI ÉRCBÁNYÁSZ 1:1 (1:1) Jászberény, 800 n. v.: Nagy M. Lehel: Vasas — Hajdú I., Benke, Kátai, Sárközi, Kelemen (Karkusz), Sántha, Lukácsi, Ambrus L., Urbán (Bacher) Bugyi. Edző: Bíró István. Rudabánya: Birkás — Tires, Békéi, Völgyesi, Röti, Sütő, Baffi, Rutkai, Mikszkai, Karcagi, Sarkadi. Ed­ző: Olaj György. Repka egy kavarodás során a hálóba bombáz Közepes iramban, tapoga­tózó játékkal indult a mér­kőzés. A vendégek szabadrú­gása, két perc múlva Géczi éles lövése hozott izgalmat. A 7. percben Pagonyi jól he­lyezett lövését Újhelyi kivéd­te. Fokozódó iram; hullámzó mezőnybeli küzdelem jelle­mezte az első negyedórát. A 18. percben Tóth J., Molnárt hozta gólt ígérő helyzetbe, de a csatár perdített rúgása el­suhant a bal felső sarok fö­lött. A 25. percben Héger lö­vését Fehér elcsípte. A 28. percben Csontos nagyerejű szabadrúgását a bal felső sarokból kitornászta a kitű­nő szegedi kapus. Felgyor­sult a játék, és néhány perc núlva Panp beadását Csaná- ii a saját kapujába rúgta — ingói, 1:0. A váratlan ese­mény fellelkesítette a szol­noki gárdát, ám a Dózsa sem hagyta magát, és több jó tá­madást vezetett. A félidő utolsó percében szögletet rúghatott a MÁV, és az elő­rehúzódó Repka közeiről a hálóba vágta a második gólt, 2:0. Szünet után mindkét együttes támadásba, lendült, az 52. percben nagy kavaro­dás támadt a szegedi kapu előterében: Pagonyi lövését kivédte a kapus, de Géczi bombalövésével szemben már tehetetlen volt, 3:0. A nagy kedvvel játszó vasutas csa­tárok pergőtűzszerű lövések­kel nróbálták átlőni a jól tö­mörülő szegedi védelmet,\ ám az egyelőre nem sikérült. A Dózsa-védők lestaktikával igyekeztek lefékezni a kék­fehérek rohamait s ha mód Változatos játékkal Indult a mérkőzés, mindkét csapat csak a 16-osig jutott el, így igazán veszélyes helyzetet nem tudtak kialakítani. A 22. percben szöglethez jutott a Lehel, Kátai beívelését Kele­men mellé fejelte. A 30. perc­ben megszerezte a Lehel a vezetést. Szögletrúgás után Sárközi fejejt a hálóba, 1:0. A gól után percekig jól is játszott a Lehel, de az újabb hazai gól helyett váratlanul kiegyenlítettek a rudabányai- ak; egy ártalmatlannak lát­szó jobb oldali támadás után Baffi lőtt a hálóba, 1:1. Szünet után mintegy 20 percig a bányászok játszot­tak jobban. A 67. percben szöglet után nehezen tisztáz­tak a herényi védők. A 70. percben Lukácsi nagyszerű ütemben ugrott ki a védők közül, gólhelyzetben hosszan szöktette magát, és a labda a kapusé lett! Óriási helyzet volt. Továbbra is szoronga­tott a Lehel, s a 73. percben Birkás a bal felső sarokból ütötte ki a labdát. A 80. perc­ben Bugyi beadását Bacher mintegy 7 méterről fölé emelte. Ez is nagy helyzet volt. A Lehel nem tudta az elmúlt hetek jó játékát meg­ismételni, és a lelkesen ját­szó rudabányaiak, ha sze­rencsével is, de megérde­melten vitték el az egyik pontot. Jók: Kátai, Bugyi, Sántha, ill. Sütő, Baffi, Kar­cagi. — László — ERZSÉBETI SPARTACUS-MTK—MEZŐTÚRI HONVÉD 3:2 (2:1) Budapest, Ady u. 500 n. v.: Zsalakó. Erzsébet: Soly- mosi.— Pálinkás (Tóth), Öberfrank, Dudás, Torma, Bárá­nyos, Steinbeiszer, Erdei, Sátrán, ^ Gyurováth (Kern), Széchy. Edző: Molnár Péter. Szabd L. 'SE: Frák — Neu­mann, Kiss, Jancsa, Papp, Gugyerás (Lakatos II.), Kál­mán, Gáspár, Tóth, Fekete (Szabó L.) Kirschner. Edző: Bencsik Gyula. percben a vendégcsapat ka­pujánál pattogott a labda, több védő elrúghatta volna, de valamennyien tétováztak és Bárányos az üresen ha­gyott kapuba vágta a hazai csapat vezető gólját, 2:1. Szünet után ismét a Hon­véd kezdett jobban, s az 52. percben egyenlített. Kálmán, — Jancsa adogatás után Fekete kapta a labdát, egy csel után kapyra lőtt, és a bal kapufa éléről a hálóba perdült a labda, 2:2. Nem so­káig örülhetett a Honvéd az egyenlítésnek, az 59. percben megszerezte a vezetést a ha­zai csapat. Szabadrúgáshoz jutottak az erzsébetiek, a le­gurított labda Sáfrán elé ke­rült, és nagy lövése Gugye- rásról vágódott az ellenke­ző sarokba, 3:2. BÉKÉSCSABAI TASK—KILIÁN FSE 3:2 (2:2) Szolnok, 200 n. v.: Feigl. Békéscsaba: Kovács — Han- csák, Gaál, Laczó, Kiss, Hajas, Zahorán, Bunda, Varga, Rétlaki (Bodó), Kuti L. Edző: Micskó András. Kilián FSE: Kupái — Tóth M., Kántor, Czinkos (Nagy I.), Szabó, Hegyesi, Plausin, Kiss, Török, Moldván, Holler. Edző: Keserű László. A Kilián kezdett jobban; a harmadik percben sokat ígé­rőén Török elhúzott, végül a védelem tisztázott. A 11, percben 16-oson belül Hollert fellökték, a megítélt 11-est Török biztosan értékesítette, 0:1. Nem sokáig örült a Ki­lián a vezetésnek, mert a 12. percben a bal oldalon futó Kiss a késve kifutó kapus mellett egyenlített, 1:1. A 20. percben Kuti a 16-osról lói eltalált lanos lövéssel megszerezte a vezetést a Bé­késcsabának. 2:). A 31. nerc­ben Heller elL’tatt a ba’szé- len, de a l"-oson b-’ül hosz- szan szöktette magát. A 43. percben 11-esből egyenlített a hazai csapat, melyet ismét Török értékesített, 2:2. A második félidőben a hazaiak kezdtek jobban, Hegvesi 25 méterről váratlanul lőtt, de Kovács a bal felső sarokból nagy bravúrral kitornászta a gólba tartó labdát. A hátra­levő időben váltakozó játék folyt, végül védelmi hibából a 85. percben Bodó megsze­rezte a vendégek győztes góbit. M~gérdemelten nyer­tek a csaba1 ok. .Tők: Hapcs.ák, Gál, Kuti ill. Holler, Török, Nagy I. — k — A Honvéd támadásaival indult a mérkőzés, és az 5. percben meg is szerezte a ve­zetést a vendégcsapat. Jobb oldali támadás során Gugye­rás labdáját Tóth kapta két védőt is becsapott, és a háló­ba lőtt, 0:1. A gól után a ha­zai csapat óriási iramban támadott. A 12. percben gól­lá érett a nagy nyomás. Kiss fölöslegesen, magas lábbal rúgta el a labdát. A játékve­zető közvetett szabadrúgást ítélt a 16-oson belülről, ve­szélyes játékért. A legurított labdát Sáfrán nagy erővel a szétugró védelem között a hálóba lőtte, 1:1. A-19. perc­ben Fekete egyedül tört ka­pura, már csak a kapussal állt szemben, de gyengén lőtt, és a kapus védett. A 44.