Szolnok Megyei Néplap, 1975. március (26. évfolyam, 52-76. szám)

1975-03-11 / 59. szám

© sfOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1973. március TL Javuló játékkal biztos győzelem Szolnoki MIÉ—Budapesti Spartacus 2:1 (2:0) Budapest, Kőér utca, 1000 n. v..: Mohácsi. SZMTE: Fiedler — Öze, Arany, Si­mon, Kovács, Árvái, Czir- mák, Gálvölgyi, Garics, Für­tös, Szolnoki. Edző: Czibul- ka Mihály dr. Bp. Spartacus: Szőke — Trenkó, (Idei), Szá­lai, Dunai, Raab, Strasz- szer, Ollári, Zöldi, Németh Budavári. Edző: Szimcsák István. Ragyogó, tavaszi időben, pompás játéktéren, enyhe hátszéllel kezdett az MTE. Az első 10 perc tapogatózó játékkal és némi hazai fö­lénnyel telt. Németh kétszer is veszélyeztette a kaput, ám Fiedler a helyén volt. Tíz perc után az MTE mindin­kább magához ragadta a já­ték irányítását, s egy remek Árvái—Garics akció után az utóbbi alig lőtt mellé, majd a 15. percben Garics ismét feltartóztathatatlanul vihar­zott el a jobb oldalon, és pontos beadását Fürtös 8 méterről fölé bombázta. Egy ártatlan Spartacus-támadás végén Arany hibázott, ám Németh rosszul vette át a labdát az ötösön, s a védők közbe tudtak avatkozni. A 25. perc meghozta az MTE vezető gólját: Raab balszerencsésen nyúlt a lab­dához, az elpattant tőle, Ga­rics rácsapott, majd remekül tálalt az üresen hagyott Czir- nák elé, aki 15 méterről a kapu közepébe lőtt, 1:0. A hazai együttes megzavaro­dott, az addig is enerváltan játszó Spartacys-fiúk az ele­mi hibák sorozatát követték el. A 27. percben Szolnoki szögletét Szőke röviden ütöt­te ki, s Garics 6 méterről a léc alá bombázott, 2:0. A 33. percben Kovács beadása Du­nai kezén irányt változtatott, ám így is Fürtös elé pattant, aki a kapust találta telibe. A második félidőben sem változott a játék képe, a szervezetten, fegyelmezetten játszó MTE nem engedte ki­bontakozni a hazai csapat tá­madásait. Jellemző a szolno­kiak fölényére, hogy a Spar­tacus az első szögletét csak az 57. percben érte el. A 60. percben Fürtös elől Szőke önfeláldozó vetődéssel men­tett, majd Czirnák fejes gól­ját les címén nem adta meg a játékvezető. A félidő köze­pétől megpróbálta megfordí­tani az eredményt a Sparta­cus; a 72. percben Zöldi 6 méterről alig fejelt fölé, majd Kaszás 20 méteres lö­vése kerülte el a kaput. A hajrá ismét az MTE-é volt: Fürtös lövését Szőke kiütöt­te, és Garics tiszta helyzetből a kapufát találta el. Az el­lentámadás során Németh négy védőt is kicselezett, ám ekkor Fiedler mentett nagy bravúrral, öt perccel a be­fejezés előtt már a negyedik holtbiztos gólhelyzet maradt kihasználatlanul a Spartacus kapuja előtt: a nagy kedv­vel játszó Garics ismét fa­képnél hagyta védőjét, s be­adását Szolnoki kapta, aki a kapust is kicselezve lőtt, ám a gólvonalon álló Idei hárí­tott. A 87. percben szépítet­tek a hazaiak: Németh lövé­sét Fiedler kiejtette, majd hibáját helyrehozva szöglet­re mentett. A beívelt sarok­rúgás nyomán Németh az el­mélázó védők között 5 mé­terről kapásból a bal felső sarokba lőtt, 2:1. A szövetkezetiek számára nem sok sikert hoz az MTE- vel' való találkozás. A szol­noki csapat hagyományosan jól szerepel a Kőér utcában, s ez most sem történt más­ként. Már a Dorog elleni mérkőzésen is nyilvánvalóvá vált, hogy jó erőben kezdi az esztendőt a megfiatalított szolnoki csapat. A kirobbanó erőnléthez ezúttal már időn­ként jó játék is párosult. Nagy-nagy akarással játszott az MTE, egyetlen játékosa számára sem volt elveszett labda. A hazaiak viszont szét- esően és indiszponáltan küz­döttek, és ha az MTE játéko­sai kihasználták volna hely­zeteiket, akár megsemmisítő vereséget is mérhettek volna rájuk. A szolnoki együttes­ben Garics volt a vezéregyé­niség, de Árvái. Simon és Szolnoki is méltó társa volt. A Spartacusból Strasszer és Kaszás neve érdemel emlí­tést. Mohácsi játékvezető példás nagyvonalúsággal, hi­ba nélkül vezette a találko­zót. Szekeres József Táblázatok LABDARÚGÓ NB n 1. SZEOL 21 13 4 4 40-21 30 2. K. Rákóczi 21 10 5 6 32-19 25 3. Volán SC 21 11 3 7 34-24 25 4. Komló 21 8 8 5 23-21 24 5. MÁV DAC 21 6 11 4 27-20 23 6. Bp. Spartac. 21 7 8 6 34-30 23 7. Dorog 21 7 8 6 21-21 22 8. KKFSE 21 8 6 7 24-26 22 9. Szekszárd 21 8 6 7 30-36 22 10. Oroszlány 21 5 11 5 19-23 21 11. Olajbányász 21 7 6 8 35-32 20 12. Budafok 21 7 6 8 29-27 20 13. Várpalota 21 7 6 8 26-26 20 14. SZMTE 21 7 6 8 24-24 20 15. DVSC 11 7 5 9 28-28 19 16. Dunaújv. 21 6 7 8 28-32 19-17. Szállítók 21 8 3 10 26-37 19 18. G.-MAVAG ' 21 4 9 8 18-22 17 19. Ózd 21 5 6 10 20-34 16 20. Eger 21 5 4 12 19-34 14 nb : m 1. V. Izzó 21 15 5 1 48- 9 35 2. Sz. MÁV 21 15 2 4 50-19 32 3. KSC 21 12 6 3 32-14 30 4. Szarvas 21 11 5 5 38-27 27 5. SZVSE 21 10 5 6 33-24 25 6. KTE 21 8 9 4 36-28 25 7. ÉPGÉP 21 9 7 5 36-31 25 8. BTASK 21 11 1 9 41-38 23 9. ÉGSZÖV 21 8 5 8 37-32 21 10. Szabó L. SE 21 8 5 8 26-27 21 11. V. Láng 21 9 2 10 30-31 20 12. Jánoshalma 21 7 5 9 25-25 19 13. Szegedi D. 21 8 2 11 35-25 18 14. KELTEX 21 6 G 9 29-33 18 lő. Kiskunh. 21 5 7 9 21-36 17 16. ESMTK 21 7 2 12 33-42 16 17. ceglód 21 3 10 8 29-41 16 18. Mezőfi SE 21 4 5 12 10-35 13 19. Gyula 21 5 3 13 25-54 13 20. Kilián FSE 21 2 2 17 16-56 6 1. Gyöngyös 21 13 3 5 41-25 *>0 2. Nagybátony 21 11 7 3 34-18 29 3. DMTE 21 12 4 5 41-31 23 4. MVSC 21 11 5 5 45-23 27 5. Kazincbarc. 21 10 5 6 40-24 25 6. Nyiregyh. 21 9 7 5 38-24 25 7. Rudabánya 21 7 10 4 28-22 24 8. Lehel SC 21 10 3 8 33-30 23 9. Leninváros 21 7 8 6 30-19 22 10. SKSE 21 9 4 8 43-36 22 11. Záhony 21 10 2 9 38-99 22 12. Kisvárda 21 7 5 9 31-34 19 14. S.-újhely 21 7 4 10 19-27 18 13. Hajdú V. 21 7 5 9 28-40 19 15. Borsodi V. 21 4 9 8 24-36 17 16. Borsodi B. 21 5 7 9 23-35 17 17. Kisterenye 21 5 5 11 27-38 15 18. H. Bocskai 21 5 5 11 19-39 15 19. Tuzsér 21 4 4 13 28-43 12 20. DEAC 21 3 6 12 27-49 12 Labdarúgó KB ID Győzött a MÁV és a Lehel Szolnoki MÁV—Jánoshalmi Spartacus 3:0 (2:0) MÁV-sporttelep, 1800 n. v.: Faragó. SZMÁV: Fehér — Csontos, Repka, Tóth Gy, Földes i, Tóth I., Kovács S. (Kalmár) N. Szabó T. (Var­ga S.) Géczi, Molnár, Papp. Edző: Himer István. János­halma: Csermák — Faddi, Német S., Fenyvesi III. — Maráczi L, Angeli, Ádám, Bucsi, Burányi (Horváth) Ádám F. Fenyvesi IV. Edző: Nagy Tibor. Az első gólveszélyes alc- eió során Géczi lövése a ka­pu fölött hagyta el a játék­teret. A 6. percben szemre is szép szolnoki támadásnál N. Szabó közeli lövése a bal sarokban kötött ki, 1:0. A vezető gól után hullámzó lett a játék, bár a MÁV-lefutá- sok egyre veszélyesebbek voltak. Papp átadását a szemfüles N. Szabó értéke­sítette, 2:0, A vendégcsapat is eljutott a szolnoki kapu előterébe, és a 21. percben bravúrosan védett Fehér. Szünet után megváltozott a jútSc képe: a vendégek erő­teljesen támadásba lendül­tek. Az 50. percben Molnár közeli fejesét kivédte Cser­mák, két perc múlva már Fehérnek sikerült szögletre menteni, az újabb lövésnél a felső kapufára esett a já- noshalmiak ívelt labdája. Az 57. percben Géczi egyéni akciói során kiugrott, és la­pos lövése a vetődő Cser­mák hasa alatt a jobb sa­rokba vágódott, 3:0. A MÁV csatár játéka elszürkült, és egyre nagyobb nyomás ne­hezedett a védelemre. A 75. percben sakk-matt helyzet­ben előbb kapu mellé lőtt az ellenfél, két perc múlva pedig Fehér csak óriási sze­rencsével mentette meg há­lóját a góltól. A 80. percben sorozatos szabálytalanságért Fenyvesit a játékvezető ki­állította. Jók: Repka, Tóth Gy, Tóth J, Molnár, M. Szabó illetve Angeli és Ádám T. H. Gy Lebe! SC—Salgótarjáni Kohász 2:1 (1:1) Jászberény, 1000 a. tz BártfaL Lehel: Vasas — Karkusz, Benke, Kátai, Ke­lemen (Hajdú) Sárközi, Sán­tha, Lukácsi, Ambrus L, Urbán, Bacher, (Bugyi). Ed­ző: Bíró István. Kohász: Rá- di — Kasza (Dózsa), Gulyka, Kapás, Szőke, Lisztóczki, Fodor, Bábel, Nagy, Fekete, (Ruzsnyák), AntaL Edző: Wahlkámpf Lajos. Jó iramú, küzdelmes és változatos volt a játék. A 28. percben megszerezte a vezetést a Lehel: Lukácsi el­ment a bal oldalon, beadá­sát Sántha rálőtte, Rádi ki­ütötte a labdát, és a jókor érkező Urbán a hálóba lőtt, 1:0. Tíz perccel később jobb oldali vendégtámadás után kavarodás támadt a Lehel kapuja előtt és Fekete ki­egyenlített, 1:L Egy perccel később Sántha, majd Urbán hagyott ki gólhelyzetet Szü­net után fokozódott az iram, fölénybe került a hazai csa­pat. A 65. percben Karkusz futott fel a jobb szélen, be­adását Urbán egyből a jobb alsó sarokba lőtte, 2:1. Két perccel később Lukácsit visszarántásért a játékveze­tő kiállította. Jók: Benke, Sárközi, Ambrus L, Sántha, Urbán ill. Gulyka, Losztócz- ki, AntaL — László — Kiskunhalasi MEDOSZ—Szabó Lajos SE 2:1 (1:0) Kiskunhalas, 500 n. v.: Sző­ke. Kiskunhalas: Dömény — Juhász, Tóth, Gulyás, Ko­csis, Mackó (Tapai) Szőke, Mészáros, Karsai, Oláh, Cser- nák. Edző: Zag József. Hon­véd: Frák — Lakatos II., Jancsa, Kürschner, Papp, Géczi a MAY harmadik gól ját lövi Gugyerás, Naumann, Fekete I. (Mondi) Kálmán, Szabó, Tóth I. (Tóth II.). Edző: ' Bencsik Gyula. A hazai csapat rohamai­val indult a mérkőzés, és a 7. percben meg is lett az eredmény: szabadrúgáshoz jutott a hazai együttes, a bal oldalról benyesett labdát Csermák egy méterről fejel­te a hálóba, 1:0. Továbbra is a széltől támogatott hazai együttes irányította a játé­kot, A 17. percben egyenlít­hetett volna a Honvéd, de Kálmán nagy lövését Dö­mény a felső sarokból “tor­názta ki, a 23. percben. Fe­kete lövése pedig elkerülte a felső sarkot. A második félidőt a vendégek kezdték Jobban. Az 50. percben szög­letrúgáshoz jutott a honvéd csapat, Tóth I. iveit kapu elé, és a védőkről lepattanó labdát Kirschner egyből a hálóba lőtte, 1:1. A hazaiak is vezettek egy-két táma­dást, de a verdégek védel­me biztosan hárított. A 70. percben Mészáros a jobb ol­dalon hozta fel a labdát, el­ment Gugyerás mellett, be­adását Neumann röviden fe­jelte ki, és a jókor érkező Szőke 18 méterről nagy gólt 5 lőtt a bal alsó sarokba, 2:1. A hátralévő időben jobbára a halasiak voltak a kezde­ményezőbbek. Jók: Karsai, Gulyás, Kocsis, Juhász ill. Jancsa, Kálmán, Neumann. — sindeí — Vasas Izzó—Honvéd Kilián FSE 1:0 (1:0) Tíszaliget, 400 n. v.: Mé­zes. Vasas Izzó: Horváth — Révész, Szántó, Fekete, Vág- völgyl, Majsai, Pintér, Szi­lágyi (Bódis), Menczel, Han- zel (Bozi) Sebes. Edző: Ko­vács József. Honvéd: Varga — Nagy I., Czínkos, Kán­tor. Holler, Moldván, Baran, Kiss, Hegyesi, (Tóth M.) Pla- usin, Török, (Csordás) Edző: Keserű László. A 11. percben szabadrú­gáshoz jutott az Izzó, és Menczel léc alá tartó lövé­sét Varga kiöklözte. A 19. percben az ötösön, Plausin feje előtt elcsúszott az éle­sen belőtt labda. A 32. perc­ben adódott az Izzó első iga­zi helyzete: Piptér azonban csúnyán mellé lőtte a lab­dát A 41. percben esett a mér­kőzés egyetlen gólja: Men­czel pontos labdával indí­totta a bal szélre húzódó Pintért. Nagy Imre ugyan megszerezte a labdát, de gyengén adott haza, és pin­tér beugorva a tétován ki­futó Varga mellett a kapu jobb oldalába küldte a lab­dát, 1:0. Szünet után előbb Pintér fejese ment a kapu mellé, majd Plausin lövését védte Horváth. A 60. percben egy szabadrúgást Menczel lőtt mellé. Jók: Vágvölgyi, Pin­tér, Menczel, ill. Czinkos, Holler, Baran, Kiss. — Pálffy — Röplabda HB I. Egy győzelem - egy vereség Leiiel—BSE 3:0 (11,3,10) Női. Jászberény, Hűtőgép­gyár, sportcsarnok. V.: Szele. Lehel: Zsidai, Nagy, Lankus I., Móri, Szabó, Szathmári. Csere: Lenkus M., Szilágyi. Sép számú nézősereg gyűlt össze a Lehel első hazai baj­noki mérkőzésére. A jászbe­rényi lányok jó játékkal há­lálták meg a lelkes szurko­lást. Az Almásfüzitő elleni rossz játékot feledtetve nagy­szerű csapatmunkával fek­tették két vállra a tavalyi bajnokság 7. helyezettjét. Az első játszma fej-fej melletti, küzdelemmel indult. Már ek­kor látszott, hogy sokkal job­ban megy a játék, mint egy héttel ezelőtt. Biztos mezőny­munkával és ponterős táma- dás-befejezéssekkel Sül­ről nyerte a Lehel a játszmát. A második játékrészben rit­kán látott nagyszerű kombi­nációknak, cseles megoldá­soknak és bombaerős leüté­seknek tapsolhattak a szur­kolók. Ebben a játszmában szinte lelőtte ellenfelét a pá­lyáról a jászberényi csapat: mindössze 12 percig tartott a küzdelem. A harmadik szett­ben feljött a vendégcsapat, s 5:4-re, majd 6:5-re is vezetett. A jól sikerült cserékkel és lelkes játékkal azonban si­került megfordítani a játsz­mát. Nem várt biztos győzelem született az első hazai bajno­ki mérkőzésen. Szinte nem le­hetett ráismerni az egy héttel korábbi Lehelre. Rendkívül fegyelmezett és lelkes me­zőny- és hálójátékkal lepte meg ellenfelét, és a hazai szurkolókat. A csapatból kü­lönösen Lankus I., és Szat­mári játéka emelkedett ki, de mindenki nagyszerűen helyt állt. A juniorok mér­kőzését is a Lehel nyerte 3:0- arártyban. — Sárközy — tekémén SC—Szolnoki Víziigy-3ózsa 3:1 (15, —13,13,131 Férfi. Kecskemét. 300 n. v.: Bors. KSC: Konyári, Hegedűs T., Börcsök, Mizsei, Hegedűs K., Kocsis, Edző: Dunszt Fe­renc, Csere: Nagy, Pápai VD: Nyári S, Mészáros, Zsolt, Tö­vis. Boros, Pelei. Lagymatag játékkal kezdő­dött a mérkőzés — a vendég­látók mégis meglepték a Dó­zsát. Már 8:0-ra vezettek, amikor a szolnoki csapat megkezdte a felzárkózást. 12:12-nél egyenlő volt, és 14: 12-nél már ők vezettek, de Farkas hálóba ütötte a játsz­malabdát. Felforrósodott a hangulat, és öldöklő küzde­lemben 18:16-ra nyert a KSC. A második játszmában fel­váltva szereztek pontot a csa­patok, majd 10:5-re megug­rott a Dózsa, ám utána a KSC , v,ez.§Jjptt;43£l0-re; .-Rendek haj­rá, látványos játék — 16:14-re nyer Szolnok, és máris egyen­lő a jáíszrpaafány- .A folyta­tásban á kecskemétiek már nagyon odafigyeltek esélyte­lennek tartott ellenfelükre. Teljes efőbedobássál küzdöt­tek és — ha minimális kü­lönbséggel is, de — megsze­rezték a vezetést. Az utolsó játékrészben igazi röplabdát láthatott a közönség: 9:4-re és 14:tl-re vezetett a KSC, s minden labdamenetet végig­tapsoltak a nézők. 14:13-ra jött fel a Dózsa, majd egy rossz mozdulat és vége. A KSC tavaly a vidék leg­jobbja volt, a Vízügyi-Dózsa újonc. Olyan gyorsan esett az első 8 pont, hogy már kezd­tük elkönyvelni a sima vere­séget. Szerencsére a játékosok nem adták fel. Csak kimon­dott balszerencsével vesztet­ték el az első játszmát. A ta­lálkozó egyes időszakaiban valósággal „muzsikált” a csa­pat. Nyári Sándor sokszínűén, ötletesen, nagyon jól játszott. Ha kicsit önfaládozóbb lenne — kiemelkedő alakja lehet­ne a mezőnynek. Kitűnően szerepelt a csereként beállt Farkas László is. Ami érthe­tetlen: miért nem figyelnek a játszmák elején a szolnoki­ak? — rai — Vívás Az SZMÁV legvédie a kapát Rémetl! Ilona (SZMÁV) vidékbajnok Szombaton és vasárnap Sal­gótarjánban a Nógrád megyei vívó szakszövetség rendezte az országos vidéki egyéni fel­nőtt bajnokságot. A négy fegyvernemben százötven ví­vó küzdött a Vidék bajnoka címért. Szombaton a női és férfi tőrszámokat bonyolították. Női tőrben 6 csoportban vív­ták a selejtezőkét. A 12-es középdöntőbe nagy harcok árán a Szolnoki MÁV-ból Németh és Szathmáriné ju­tott be: Németh itt is bizto­san vette az akadályokat, s bekerült a legjobb nyolc közé. Szathmáriné két győzelmével — csak találataránnyal ma­radt el, a továbbjutástól. Né­meth Ilona energikus vívása a döntőben is kiemelkedő Volt, s veretlenül 7 győzelem­mel tizedszer nyerte el a „Vi­dék baj noka” címet. A férfi tőr selejtezője ugyancsak 6 csoportban kez­dődött. Az első fordulók aka­dályát hét szolnoki vette, s a középdöntőbe öten kerültek. Itt négyen — Zimonyi, Da- nics, Orosz és Dávid — har­colták ki a nyolcas döntőbe jutást. A klubtársi mérkőzé­seken Zimonyi bizonyult a legjobbnak. A késhegyig me­nő küzdelemben végül is a szombathelyi Komatics nyer­te a Vidék bajnoka címet, az igen szerencsésen vívó pé­csi Puskás előtt. Zimonyi jó teljesítménnyel a harmadik lett. A 6—7—8. helyen sor­rendben Danics, Orosz és Dá­vid végzett. Danics a végén elfáradt. Orosz a 4—4-es állásoknál hagyott ki több­ször. Vasárnap a párbajtőrre és kardvívásra került sor. A pár­bajtőr volt a bajnokság leg­színvonalasabb száma, itt volt a legnagyobb küzdelem is. A nyolcas döntőbe három szolnoki, B. Nagy, Pákái és Szabó került. A kezdő klub­társi mérkőzéseken körbever­ték egymást, így a további küzdelmek még élesebbé váltak. Végül is 5—5 győze­lemmel Pákái és B. Nagy állt az élen. Közöttük az első he­lyet eldöntő holtversenyt vé­gül is 4—4-es állás után 5:4- re Pákái nyerte, s ezzel a „Vidék bajnoka” címet is. Igen, jól vívott Szabó is, aki a 6. helyen végzett. Kardban Mádi (DVTK) bizonyult a legjobbnak az. egri Fekete előtt. A vidéki vívóbajnoksá­gon legtöbb pontszámot el­ért egyesület jutalmazására alapított „Veszprém Kupa” vándordíját sorrendben im­már hatodszor a Szolnoki MÁV vívói nyerték, 34 pont­tal, a 21 pontos pécsiek előtt. A totó 10. heti eredménye 1. Fiorentina—Torino x 2:8 2. Ascoli—Roma x 0:0 3. Lazio—Napoli x 1:1 4. Sampdoria—Cagliari x 0:0 5. Avellino—Foggia 1 2:0 6. Novara—Verona 1 2:0 7. Sambened.—Brescia 1 2:0 8. Taranto—Pescara 1 2:0 9. Eger—Budafok 1 1:0 10. Volán—MÁV DAC 1 2:1 11. Pénzügyőr—BVSC 2 0:1 12. Székesf. MÁV—Előre x 2:1 13. Lőrinci Fonó—Táncsics 1 5:0 + 1 14. KELTEX-KTS ^