Szolnok Megyei Néplap, 1974. október (25. évfolyam, 229-255. szám)

1974-10-01 / 229. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1974. október 1. Tovább tart a hazai kudarc-sorozat Várpalota—Szolnoki MTE. 3:1 (1:1) Itt még volt remény... Czir nák belövi az MTE vezető gólját Szolnok. 3 000 néző. v,: Jármai dr. Varpalüla: Palo­tai—Molnár (Bor. a 76. Derű­ben). Csapó, Albu. Czompo— Kisbej, László. Bertalan— Kerkai, Baranyai. Mártái. Edző: Palovecz Béla S/.MTE: l'ieaier — ttacz, önnön, Ár­vái, Kovács—Köböl (Vitéz, az 59. percben), Porhanda— Szatmári. Czirnák (Bujdosó, a 70. percben), Szolnoki. Ga- rics. Edző: Kiss János. Öt perc üresjárat, után fel­jött az MTE. A 7. perc­ben Szolnoki szögletét Palo­tai az alapvonalon túlra ütötte. 8 a második szöglet Rűlt hozott. Szolnoki kapu eié adott labdája egy várpalo­tai védőről a teljesen egye­dül álló Czirnák elé került, a a csatár közeb-ől a hálóba lőtt. 0:1. Tartósnak mutat­kozott a szolnoki fölény, né­hány tetszetős adogatást tap­solt meg a közönség, egy íz­ben Palotai a levegőben úszva mentett. A 13. percben növelhette volna előnyét az SZMTE. Szatmári jó cselek után kapu elé perditett s Czirnák — a gól előtti hely­zethez hasonlóan — a kapu közelében Palotai lábának lőtte a labdát. Nagy helyzet volt! A bányászok csak húsz perc elteltével kaptak lábra. Mártái lövését védte Fiedler, Baranyai a léc mellé fejelt, a 26. percben pedig a kapura törő Kerkai t Porhanda a 16-oson belül szerelte. A 35. percben egyenlített a bá­nyász csapat. Árvái a 16-os vonalánál feleslegesen bukta­tott. Kerkai ívelt a kapu elé, s az üresen hagyott Berta­lan mintegy hat méterről élesen a jobb felső sarokba fejelt. 1:1. Az MTE továbbra is fölényben játszott, tárfia- dásaiban azonban nem volt semmi elgondolás. Szünet után nagy ostrom­ba kezdett a szolnoki gárda. A 47. nercben Kovács bea­dását Garics fejelte kapura, a léc alá tartó labdát Palo­tai szögletre ütötte, öt perc múlva Czirnák bombáját ök­lözte mezőnybe a várpalotoi kapus, Garics a háló tetejére felelte a labdát, az 55. perc­ben Szatmári, maid Garics lövését ütötte ki Palotai. A 60. percben védelmi hibából megszerezték a vezetést a bányászok. Mártái a balol­dalon olvan tisztán kápta a labdát, mintha egyedül lett volna a pályán. A szolnoki Labdarúgó NB III BP. ÉPGÉP SE— SZOLNOKI MÁV 1:1 (0:0) Alberfalva, Vegyész u. 300 n. v.: Lábodi. SZMÁV: Fe­hér — Csontos, Repka, Tóth Gy., Földesi, Varga, S., Pa­gonyi (Géczi), Kalmár, Mol­nár, Szabó Gy., Papp (Kol­lár). Edző: Hímer István. A. hazaiak azonnal táma­dásba lendültek, előbb egy jó elfutás és veszélyes be* adás okozott gondot Fehér­nek, két perc múlva lesről Indult el az ÉPGÉP-csatár, és Fehér csak kockázatos ki­futással tudott mentem. A MÁV fokozatosan átvette a kezdeményezést; az első ak­ció Varga S. szép lövésével fejeződött be, majd Pagonyi csavart kapás lövése oko­zott izgalmat. A 20. percben a kapu torkában — Pago­nyit a fővárosi kapus leterí­tette; a játékvezető határo­zottan 11-est ítélt A bünte­tőt Repka gyengén helyez­te, és a kapus kiütötte az alapvonalon túlra. A máso­dik félidőt — heves szolno­ki rohamok vezették be, de gól nem esett. A 60, perc­ben Pagonyi nagyszerű hely­zetben az üres kapu fölé emelt. Szórványos hazai kí­sérletezések közben Szabó Gy. kicselezte a védőket — egyedül tört kapura, amikor a 16-os közelében csúnyán felvágták: a megítélt sza­badrúgást Csontos nagy erő­védőit lest vélve elméláztak, a balsaédső beadott. és László a kapu előtt kapás­ból hálószaggató gólt lőtt a bal felső sarokba. 2:1. Ismét rákapcsolt az MTE. Nagy tömörülés volt a vendégek kapuja előtt. olyannyira, hogy Kovács nagy erővel Szatmáriba lőtt, végül Ár­vái messze fölé durrantott. A 67. percben László éles lövését; védte Fiedler, az úiabb szolnoki támadások a rossz átadásokon akadtak eL A 75. percben László zúgó kapufát lőtt. majd új­ra az MTE kezdeményezett, de a várpalotai kapu előtt keresztbe ívelgették a labdát. A 82. percben Kerkai mint­egy 25 méterről küldött erős lövését Fiedler a felső kapufára ütötte. A 85. perc­ben úiabb elképesztő védel­mi hibából kapott gólt az MTE. Egy kapu elé küldött labdára hárman futottak. Fiedler Simon elől magasra ugorva könnyedén megfog­ta. — aztán a kezei közül kiejtette a labdát. Mártái­nak már csak elegánsan a hálóba kellett helyezni. 3:1. Utána Bor futott el. Rácz gólhelyzetben szerelte, maid a 88. percben Palotai rossz kiugrása Porhanda elé ke­rült. A játékos 40 méterről kapura lőtt, és a visszafutó Palotai szögletre hárított. vei a felső lécre lőtte. A levágódott labdát a szem­füles Kollár a kapuba fe­jelte, 0:1 a 70. percben. A váratlan gól után a pesti együttes fergeteges rohamo­kat indított, és a hajrában Bleicher jól eltalált lövése a a szolnoki kapuban kötött ki, 1:1. Jók: Földesi, Varga, Kalmár, Szabó Gy., Csontos, a fővárosi csapatnál főként a védelem nyújtott jó tel­jesítményt. j H. Gy. SZEGEDI VSE—KILIÁN LSE 7:0 (3:0) Szeged, 1000 n, v.: Túr csányi, Kilián: Varga — Kántor, Nagy I., Holler, Tóth, Márton, Szabó, Ha­lász, Nagy A., Plausin, Tö­rök (Bojki), Hegy esi. Edző: Halász József. . A 10. percben szerezte meg a vezetést a hazai csapat. Bal oldalról rúgott szöglet­nél Varga aláfutott a lab­dának, és Tóth akadályta­lanul a hálóba rúgta, A má­sodik gólnál is elaludt a Ki­lián kapusa: ismét Tóth volt eredményes. A harma­dik gólt jobb oldali támadás soráa szerezték a hazaiak; keresztbe lőtték a labdát, s Czibere nem hibázott. Szü­net után Nagy t. szépen sze­relt. ám érthetetlen módon a játékvezető 11-est ítélt, amit Tóth értékesített. Az ötödik gól lesgyanús hely­zetből született. Czibere volt eredményes. Két gólt szerez­tek még a hazaiak a kötiy- tiyelmüsküdó Kilián védők. A mérkőzés előtt kedélye­sen beszélgető szolnoki szur­kolók könnyű győzelemre számítottak. Feljogosította őket erre az MTE idegenbe­li sikersorozata s azt is vár­ták, hogy a rossz hazai sze­replés végre megszakad. Sajnos, ezúttal is csalódot­tan távozott mindenki. Min­den elképzelés nélkül, rosz- szul játszott az MTE s en­nek jellemzésére szolgáljon néhány adat abból a statisz­tikából. amelyet a mérkőzés alatt készítettünk. A szöglet­arány 11:2 az SZMTE javá­ra. — a kapuralövésekben viszont a bányászok voltak jobbak 12:7 arányban, eb­ből három gólt szereztek és két kapufát lőttek. A kettős csere sem lendített a szol­nokiak játékán s mélyreha­tóbban felül kellene már vizsgálni, mi okozza a soro­zatos rossz hazai szereplést. A bányászok tervszerűbben, fegyelmezettebben, lelkeseb­ben játszottak, s teljesen megérdemelten győztek. A bányászoknál László volt a mezőny legjobbja, kívüle Csapó. Czompó. Kisbej. és Mártái játszott még jól, az MTE-ből Kovács, Árvái. Ga­rics és Szatmári küzdött el­fogadhatóan. (pl) mellett. Jók: Terhes T. .Tí­már, Tóth, ill. Kántor, Hol­ler. MEZŐTÚRI SZABÓ L. SE­VAS AS IZZÓ 0:0 Mezőtúr, 600 n. v.: Mézes. Mezőtúr: Kovács — Neu­mann, Jancsa, Kirchner, Papp, Cziffra, Horváth, Fe­kete (Szabó), Kálmán, Gás­pár, Tóth. Edző: Bencsik Gyula. A Szabó SE támadásaival indult a játék, de az Izzó- védelem biztosan hárított. A 10. percben Tóth beadá­sáról késtek le a belsők, és Bene felszabadított. Mind a két csapat teljes erőbedo­bással játszott, és egyre fo­kozódott az iram is. A fél­idő hajrájában a hazai csa­pat volt a többet kezdemé­nyező, A 45. percben az igen sokat mozgó Kálmán szép cselekkel került a vendégek kapujának előterébe, és nagy lövését Horváth csak ujj­heggyel tudta szögletre men­teni, A második félidőt, a ven­dégek kezdték jobban, de a 10. perc elteltével a mező­túriak magukhoz ragadták a kezdeményezést. A 60. percben a jobb oldalon ve­zette támadását a hazai gárda, és Horváth beadását Gáspár csukafejéssel küldte kapu mellé. A 75. percben gyors ellentámadás végén Pintér biztos helyzetben ka­pu fölé lóit, A 80. perebpn maradt ki a mérkőzés leg­nagyobb helyzete; a vendé­gek kapuja előtt pattogott a labda, de sem Gáspár, Táblázatok Az NB U állása 1. MÁV DAC 10 4 6 — 15- 7 14 2. Szeged 10 6 2 2 18-11 14 3. K. Rákóczi 10 5 3 2 16- 9 13 4. Volán 10 5 3 2 16-10 13 5. Komló 10 5 3 2 12-12 13 6. Bp, Spart. 10 4 4 2 19-14 12 7. N.-kanizsa 10 4 3 3 17-12 11 8. Dorog 10 4 3 3 11-11 11 FOSPED 10 5 1 4 11-11 11 10. Ganz-M. 10 2 6 2 10- 9 10 11. D.-újváros 10 3 4 3 15-15 10 12. Szó. MTE 10 3 3 4 12-13 9 13. Oroszlány 10 2 5 3 7-13 9 14. Várpalota 10 3 2 5 14-14 8 15. Budafok 10 2 4 4 13-16 8 18. Ózd 10 3 2 5 12-15 8 17. KKFSE 10 3 2 5 10-14 8 18. Szekszárd 10 2 3 5 14-21 7 19. DVSC 10 3 2 6 8-14 6 20. Eger 10 2 1 7 9-18 5 A Bp. Spartacus—KKFSB mér­kőzést (2:0) hét közben Játszot­ták le. K. Rákóczi—Budafok 1 :t (1:0) FOSPED—Dorog 1:o (1:0) Szék szard—Debrecen 1:0 (0 :0) G.-MAVAG—N.-kani/.sa 2:2 (2'2) D.-új-város—Oroszlány o:o Ózd—Eger 3:0 (1:0) SZEOL—MÁV DAC 1:1 (0:0) Komló—Volán l :0 (1 :ü) NB Hl, Északkeleti csoport 1. Kaztncbarc. 10 6 2 2 25-16 14 2. DMTE 10 6 2 2 18-17 14 3. Nyíregyh. 10 5 3 2 21-10 13 4. Gyöngyös 10 6 1 3 22-15 13 5. Záhony 10 6 1 3 19-15 13 6. Rudabánya 10 5 3 2 17-14 13 7. Leninv. 10 4 4 2 17- 5 12 8. Nagybátony io 3 6 1 16-10 12 9. MVSC / 10 4 4 2 19-17 12 10. Lehel 10 5 1 4 16-12 11 11. DEAC 10 3 4 3 >17-16 10 12. Saig. KSE 10 4 2 4 18-18 10 13. Kis várda 10 4 1 5 19-17 9 14. S-újhely 10 4 — 6 9-13 8 15. K.-terenye 10 2 3 5 12-15 7 16. H.-böszörm. 10 3 1 6 13-21 7 17. Hajdú V. KJ 2 2 6 11-21 6 18. B. Volán 10 1 4 5 11-22 6 19. B. Bányász 10 2 2 6 13-25 6 20. Tuzsér 10 1 2 7 9-23 4 DMTE—Kazincbarcika 3:2 DEAC—Nagybátony ):i Borsodi B.—Hajdú V. 4:3 Nyíregyháza—H. Bocskai 4:0 Gyöngyös—Tuzsér 2:0 Záhony—SKSE 3 ;i Rudabánya—M VSC 1 :o Lenin város—Borsodi V. 1:1 Kistereny e—Kis várda 2:0 NB m, Délkelet] csoport t. V. Izzó 10 8 1 1 23- 1 17 2. Szó. MÁV 10 7 1 2 22-10 15 3. Szarvas 10 7 1 2 21- 9 15 4. BVTSK 10 6 — 4 29-23 12 5. KTE 10 4 4 2 20-14 12 6. Szabó L. 10 5 2 3 14-13 12 7. Sz. Dózsa 10 5 1 4 19- 8 11 8. SZVSE 10 4 3 3 17-11 11 9. KSC 10 4 3 3 14-10 11 10. V. Láng 10 5 1 4 19-18 11 11. EPGÉP 10 4 2 4 15-19 10 12. EGSZÖV 10 3 3 4 17-16 9 13. Mezőfi SE 10 4 1 5 7-19 9 14. Jánoshalma 10 3 2 5 12-10 8 15. KELTEX 10 3 2 5 15-18 8 16. Kiskunh. 10 2 4 4 7-16 8 17. ESMTK 10 3 1 6 15-22 7 18. Cegléd 10 1 5 4 13-21 7 19. Kilián FSE 10 2 — 8 9-31 4 20. Gyula 10 1 1 8 9-28 3 EGSZÖV—Cegléd 4:0 Kiskunhalas—Kecsk. SC 0:0 Szarvas—KELTEX 1 :t Szegedi D.—ESMTK 4:0 BVTSK—Vasas Láng 3:1 Gyula—Jánoshalma 2:o Mezőfi SE—Kecskeméti TE 1:1 sem Kálmán, de Szabó sem tudta értékesíteni a kínál­kozó lehetőséget. Jók: a ha­zai csapat valamennyi tag­ja, ill. Horváth, Szántó, Menczel, Pintér. — sindcl — Röplabda NB II Nagyszerű győzelem Dunaújvárosban Szcduoki VíziLy-Dóz^a—Duó-új városi Kohász 3:0 (8,12,12) Kohász-stadion, 100 n., v.: dr. Bots — kiválóan. Szol­nok: Mészáros, Nyári S., Bo­ros, Nyári E., Somodi, Tö­vis. Csere: Kolozsi. Edző: Nyári Sándor. Dunaújváros: Szélig, Tőrös, Ancsa, Mánk, Somogyi, Kelemen. Csere: Kovács. Edző: Fehér József. A hazai paltra előnyét él­vező Kohász erejét megkét­szerezte az a tudat, hogy egy esetleges győzelemmel ver­senyben marad a Szolnok­kal és a MAFC-cal a baj­noki címért. A Vízügy-Dó- zsa kemény munkával ké­szült a rangadóra, igy min­den feltétel adva volt a színvonalas mérkőzéshez. Az első pillanattól mindkét csa­pat tagjai nagy akarással küzdöttek. A Szolnok az első játszmában két-három pont­tal végig vezetett, majd 10 fölé érve Mészáros és Nyá­ri E. két-két remek nyitása megoldhatatlan feladatot jelentett a Kohásznak. A második játékrészben foko­zódott a küzdelem és az iz­galom. öt percig nem tudott egyik csapat sem pontot sze­rezni. Minden labdamenet külön kis dráma volt, me­lyek végén mindkét szur­kolótábor nagy tapsa jelen­tette az elismerést. A Kohász 5:2-re, majd 7:3-ra elhú­zott, de újabb remek hajrá, s máris 2:0. Az utolsó játsz­mában a hazai csapat fog­csikorgatva küzdött 5:5-ig együtt volt a két együttes ekkor azonban a Szolnokot kísérő lelkes szurkolók biz tatásától újra lábrakapott». Vízügy-Dózsa, és nagyszerű küzdelemben nvert. Játszma veszteség nélküli győzelmé vei az igényes és szigorú hazai közönség rokonszenvét is elnyerte a vendégcsapat A végig magas színvonalú mérkőzéshez méltó volt a kitűnő játékvezetés is, mely­nek eredményeként sportsze­rű küzdelemben dőlt el a listavezető Szolnok és a má­sodik helyezett Kohász rang­adója. A szolnoki csanat minden játékosa remek tel­jesítményt nyújtott. Boros és Tövis ütései. Nyári S. irá­nyítókészsége így is kiemel­kedő volt. Újabb győzelmé­vel a Vízügy-Dózsa nagy lé­pést tett a bajnoki cím felé vezető úton. Kosárlabda NB II Női: Egyesült Gyógyszer— Szolnoki MTE 59:43 (38:16). Budapest, vezette: Szász— Budai. MTE: Herczeg (5), Czitán (10), Tőrös (12), Sze­keres (6), Echbauer (8), cse­re: Szinka (2), Hán, Óno­di, Hudu, Ökrös. Edző: Bo- kody Károly. A rutinos, volt NB I-es játékosokkal ren­delkező és jelenleg holtver­senyben első helyen álló Egyesült Gyógyszer az első félidőben megérdemelt, 22 pontos vezetést szerzett. Eb­ben a játékrészben az MTE több cserét hajtott végre. Fordulás után ismét a kez­dő összeállításban lépett pá­lyára, és végig így játszott. Ügy látszik, ez használt is, mert ezt a félidőt az MTE nyerte 27:21 arányban. Többre azonban már nem tellett erejükből a lényege­sen rutinosabb fővárosiakkal szemben. Sajnos az MTE- nek még mindig nélkülöznie kell legjobbját, a sérült Rá- dinét. Orvostudományi Egyetem SC—Szolnoki MÁV 60:35 (36:15), Budapest, vezette: Balázs—Szabó. Szolnoki MÁV: Szántó, Kovács, Pala­tínus, Lőrincz, Holló, cserei Klimó, Dobos, Pólyák, Ba­logh, Várkonyl. Az első per­cekben rnegilletődötten ját­szottak a MÁV-lányok, a nagy magassági fölénybea levő OSC-vel szemben. For­dulás után feljavultak a szolnokiak, és erővel is bír­ták a nagy iramot, de a hát­rányt már nem tudták le­dolgozni. H. Gy. Férfi; Miskolci EAFC— Szolnoki Olajbányász 81:63 (41:25). Közgazdasági iSzaiST középiskola, 50 n„ v.: Have) •—Nemessánvi. Szolnok: La­dányi (2), Maizik (6), Szabó (19), Csató (26), Ácsa”’ (4). csere: Mészáros, Pál Szabó (4), Vidra (2), Kollár. Má­jercsik. Edző: Acsay Atti'a. Az első hazai mérkőzés biztos vendésgyőzelmet ho­zott. Az egyetemisták végig irányítottak a játékot. A hazaiak távoli dobásai sóé­ra kimaradtak, míg a vendé­gek távolról és palánk alól is eredményesek voltak. A találkozó végig snortszcü légkörben zajlott. A játék­vezetők túl szigorúan ítél­ték meg a büntetőket mind­két oldalon. Tollaslabda Jól szerepellek a Szofnoki Kilián versenyzői SÁTORALJAÚJHELY— LEHEL SC 1:0 (0:0) Sátoraljaújhely, 400 n. v.: Király. Lehel SC: Vasas — Karkusz, Benke, Hajdú, Ká- tai, Sárközi, Sánta, Lukácsi, Urbán, Bugyi, Bacher. Edző: Bíró István. Az első félidőben Sántáék ügyesen kombináltak, vil­lámgyors kiugrásaikat azon­ban nem kísérte szerencse. A 10. percben szabadrúgás­ból érvénytelen gólt szer­zett a Lehel. Öt perc múlva Sánta fejesét védte nagy bravúrral Vakles. A 17. percben viszont csak Vasas pompás reflexének volt kö­szönhető, hogy nem kaptak gólt a vendégek. A 32. perc­ben ismét Vakles bravúrjá­ra volt szükség, hogy védje Sánta bombáját. A második félidőre mint­ha kicserélték volna a csa­patokat; a hazaiak játszot­tak mozgékonyabban, céltu­datosabban, s az 53. perc­ben Sütő közelről élesen a léc alá fejelt. Ennek a fél­időnek a hőse Vasas volt, aki — miként az első játék­részben Vakles — három­négy esetben is biztos gól­tól mentetté meg csapatát. Jók: Vakles, Toronyi, Te térikó, ill. Vasas, Santa, Sár­közi, Bacher, A magyar tollaslabda sport „krémje” vett részt vasár­nap a Szoluoki Honvéd Ki­lián FSE jubileumi verse­nyén. A válogatott verseny­zők -egyenesen a tatai edző­táborból utaztak Szolnokra, és a megterhelő edzések el­lenére Is, helyenként na­gyon jó játékkal bizonyítot­ták fejlődésüket. Papp Jó­zsef — a főiskola válogatott versenyzője — játszmát vett el a magyar pályán 10 éve veretlen Csemi Jánostól, és a döntő játszmában is volt esélye a győzelemre, de meg­ijedt a nagy lehetőségtől. A nők versenyében a hat­vani Szabó Ildikó — Cserei Éva egyetlen komoly hazai riválisa — az elődöntőben megsérült, és bár a döntő­ben az első játszmát meg­nyerte, a folytatásban már nem tudott komoly ellen­állást tanúsítani. Meglepő és némileg ért­hetetlen, hogy a Szolnoki MTE nem nevezte Farkas Katalint, akinek jó esélve volt a legjobb nyolc közé ju­tásra, és ezzel négy olyan pont megszerzésére, amely beszámított volna az első- osztályú minősítésbe. Jól szerepeltek a szolnoki versenyzők, a rendkívül erős mezőnyben, a férfiak közül hárman (Paűp. Révész, Eng- lert). a nők közül ketten (Németh. Virágos) jutottak a legjobb nvolc közé. Kitűnő teljesítmény a mindössze 16 éves ifj. Eng- lert István hatodik helye. Eredmények: nők: 1. Cser- ni Éva (FŐKÉRT SE). 2. Szabó Ildikó (Hatvani Spar­tacus), 3. Németh Erzsébet (Szolnoki Kilián). Férfiak: t. Cserei János (FŐKÉRT SE), 2. Rolek Ferenc (Zrínyi SE). 3. Papp József (Szol­noki Kilián). — ral —