Szolnok Megyei Néplap, 1963. június (14. évfolyam, 126-151. szám)

1963-06-04 / 128. szám

1963. Június 4. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP s Kajdi János okolTÍTÓ Earópa-bajnok Amikor szombaton este megtudtuk, hogy Kajdj Já­nos könnyűsúlyú verseny­zőnk a moszkvai Európa- bajnokságon kiharcolta a döntőbe jutást, nagy vára­kozással tekintettünk az utolsó nap küzdelmei elé. A könnyűsúlyú Kajdinak a döntőben a szovjet Nyika- norov volt az ellenfele. Kajdi János igen idegesen lépett a szorvtóba, hiszen nem kisebb tét. mint az Európa-bajnokj címért folyt a küzdelem. Az ideges kez­dés után a magyar fiú jól hajrázott és végül ;s sike­rült a nehéz küzdelemben kiharcolni' a 3:2-es győzel­met. A délutáni versenyek so­rán Kajdi János volt az, akinek sikerült megállítani a szovjet versenyzők győ­zelmi sorozatát és könnyű- súlyban a dobogó legmaga­sabb fokára kerülni. Tartalékos labda­rúgó válogatottunk döntetlent ért el Csehszlovákia ellen Prágában játszották le vasárnap a Csehszlovákia— Magyarország nemzetek kö­zötti válogatott labdarúgó találkozót. A magyar együt­tes tartalékosán vette fel a küzdelmet, így az előjelek elég rosszak voltak. Végülis sikerült a 2:2-es döntetlent kiliarcolniók. A csapat ez­úttal eléggé lelkesen küz­dött, különösen a második félidőben. A döntetlen ered­ménnyel elégedettek lehe­tünk. A magyar együttes góljait Tichy és Machos szerezte. A csapatból Mé­szöly, Rákosi és Tichy tel­jesítménye emelkedett ki. Kevés gól esett a megyei labdarúgó bajnokság e heti mérkőzésein Mezőtúri MAFC—Nagy­kunság 2:0 (1:0) Mezőtúr, 400 néző, vezet­te: Géczi. MAFC: Kerék­gyártó — Jancsa, Tóth, Ve­res — Máthé, Sztankó — Gombás II., Nagy, Csete, Magyar, Gombás I. — Edző: Magyar Zoltán. Nagykun­ság: Szarka — Gábor, Las- kovics, Bodor — Kárpáti, Dajkó — Kun, Topodi, Dá­vid, Sotus, Tóth. Edző: Bu­ka János. A választás a hazaiaknak kedvezett, így széllel hát­ban a MAFC játszott. A 35. percben Gombás I. lövését Bodor a gólvonalról kézzel ütötte ki: 11-es. Ezt Nagy biztosan értékesítette. 1:0. Szünet után a MAFC len­dületesen támadt és sokkal jobban játszott, mint első félidőben széllel hátban. Az 52. percben Gombás II. nagyerejű gólt lőtt. 2:0. Jó: Tóth, Máté, Sztankó, Nagy, illetve: Szarka, Laskovics, Kárpáti, Topodi. MAFC ifi—Nagykunság ifi 1:0 (1:0). S. I. Rákóczifalva—Tiszaföldvár 1:1 (0:1) Rákóczifalva, 450 néző, — vezette: Baranyi. Rákóczi­falva: Varczag I. — Barhács, Dósa I„ Ungvári — Komá­romi, Kiss — Varczag II., Bujdosó, Perei, Hamar, An­gyal. Edző: Mancza János. Tiszaföldvár: Szelindi — Kiss, Gazsó, Pete — Bállá, Sági — Molnár, Lukács, Ber­ta, Bóka, Kávási. Edző: Fa­zekas László. Hatalmas küzdelem és kö­zepes színvonal jellemezte a „rise-tise” rangadót. A nagy széltől támogatva a hazaiak támadásaival kezdődött a mérkőzés, a vendégek jól tartották magukat, sőt a 20. Támad a Szolnok A Szolnok} Dózsa—Újpesti Dózsa vízilabda mérkőzés utolsó negyedében Dózsa támadásnál Kanizsa veszélye­sen lőtt Lukász kapujára. Mögötte fehér sapkában Hasz­nos H látható, fekete sapkában pedig Mayer, az Ü. Dózsa védőjátékosa Színvonalas atlétikai verseny Martfűn Kitűnő időben, jól előké­szített pályán rendezték meg Martfűn az atlétikai egyesületi bajnokság Ili. osztályában a második for­dulót. Több kitűnő ered-' meny született és az Indu­lóit száma is igen magas volt. Nagy küzdelem ala­kult ki a pontokért és a helyezésekért. A nap ki­emelkedő eredményét a jászberényi Károlyi János ' érte el 180 cm-es magas­ugrásával. A női távol ug­rásban Nagy Julia (Martfű) 492 cm-es eredménye emel­kedett ki. Színvonalas ver­seny alakult ki a férfi 200 méteres síkfutásban. Szen­tesi Mihály (Martfű) 23.6 mp-et ért el. A női 800 méteres futásban a török­szentmiklósi Palócz Anna 2.38.8 perces idővel győzött. A férfi dobószámokban a veterán Porcsalmi Lajos (Szolnoki MÁV) mindkét számot megnyerte. Disz­kosszal 32.95, kalapáccsal 34.35 métert dobott, A férfi hármasugrásban a kisúj­szállási Szőke Endre dia­dalmaskodott 12.73 méteres igen jó eredménnyel. A versennyel egyidőben bonyolítottak le több meg­hívásos és megyei serdülő versenyszámot, melyben a martfűi Száraz Irén 80 mé­teres gáton 12 mp, 200 mé­teren 26.8 mp-et futott. A serdülő fiú távolugrás­ban igen szoros küzdelem­ben a jászberényi Farkas József győzött, 555 cm-rel. A női serdülő távolugrás­ban kimagasló eredményt ért eQ a jászberényi Gergi Erzsébet 502 cm-es ugrásá­val, a serdülő fiúk 100 mé­terén Körmendi Sándor (Szó ITSK) 12.1 mp-el, míg a serdülő lányoknál Gergi Erzsébet (Jászberény) 13.2 mp-el győzött. A női súly­lökésben Ferenczj Anna (Tiszaföldvári gimn.) 8.89 cm-rel első letfc percben Berta ügyes góljá­val vezetéshez jutottak. A második félidőben meglepe­tésre az ügyes taktikával ját­szó hazaiak teljesen beszo­rították a vendégeket. A ha­zaiak egyenlítő gólját Var­czag II. szerezte. Jó: Dósa I., Ungvári, Komáromi, il­letve: Szelindi (a mezőny legjobbja), Kiss, Gazsó. Rákóczifalva ifi — Tisza­földvár ifi 2:1.- M ­Karcagi MEDOSZ— Szolnoki Honvéd 1:1 (1:1) Karcag, 200 néző, vezette: Kiss (Debrecenből), Karcag: Kiss — Tüdős, Szabados, Székely - Varga, Tárnái - Radványi, Nagy, Bóta, ör- lős, Takács. — Szó. Honvéd: Csomós — Tóth, Kovács, Il­lés — Bige, Borbás — Sár­közi , Dikó, Halász, Bagi, Weimann. Gyenge erők küzdelmét hozta a mérkőáts. A hely­zetek alapján Karcag meg­szerezhette volna a győzel­met. Góllövő: Dikó (19. p.), örlős (32 perc). Jó: a hazai közvetlen védelem, vala­mint Nagy, illetve: Kovács, Borbás, Csomós. Sz. I. Kisújszállási MÁV—Mező­túri Honvéd 0:1 (0:1) Kisújszállás, 400 néző, ve- zete: Pálinkás. Kisújszállás: Kovács — Csizi, Márton, Sá­fár — Radics, Balogh — Ba­rabás, Gy. Nagy, Farkas I., Nánási, Farkas II. Mezőtúr: Fenyvesi — Veres, Kará- csondi, Vágner — Ifi, Gyu- ricza — Simon, Veres, Hites, Vékony, Haász. A vendégcsapat támadá­sával kezdődött a mérkőzés. A győzelmet jelentő gól a 10. percben esett Vékony lövéséből. Utána a hazaiak nagy akarással küzdöttek a kiegyenlítésért. A Honvéd az első félidőben teljesen beszorult, a vendégcsapat védelme nagy munkában volt. A kiegyenlítés a leve­gőben lógott, de a hazaia­kat nem kísérte a szerencse. A második félidőben inkább mezőnyjáték folyt, mindkét oldalon a védelem reme­kelt. A döntetlen eredmény lett volna az igazságos. Gól­lövő: Vékony. Jó: Márton, Csizi. Farkas X., illetve: Hi­tes és Vékony. Kisújszállási úttörő válo­gatott—Karcagi úttörő válo­gatott 2:2. Szolnoki Kinizsi—Jász- árokszállás 1:1 (1:1) Jászárokszállás, 1000 néző, vezette: Marsi. Mostoha körülmények kö­zött indult a Szolnoki Kini­zsi Jászárokszállásra. A csa­pat Munkácsit és Mátyust nélkülözte. Amellett az első féldő 35. percében Szabó sú­lyosan megsérült. A Szolno­ki Kinizsi csapatának min­den játékosa nagy akarással küzdötte végig a mérkőzést és megérdemelten szerezte meg az egyik pontot. — A Jászárokszállásból Sipekit, Bagit és Kókait lehet ki­emelni. A játékvezetői hár­mas kifogástalanul műkö­dött. Jászárokszállási ifi—Szol­noki Kinizsi ifi 2:1. G. L. Kunhegyesi MEDOSZ— Űjszászi MÁV 2:0 (1:0) Kunhegyes, 400 néző, ve­zette: Halmi. — Kunhegyes: Kiss — Szabó IV., Végső, Lukács — Tóta, Lévai — Szokolai, Borsós, Szabó III., Szabó II., Szabó I. Ojszász: Dancsó — Három, Kovács, Zimonyi — Molnár, Varga — Simon, Tóth, Szurmai, Far­kas, Ivanics. Az első félidő csapkodó játéka után a második fél­időben színvonalas, jóiramú mérkőzést vívott a két csa­pat. A szél segítségével ját­szó hazaiak az első félidő­ben igen sok támadást ve­zettek, azonban ezek nagy részét a vendégek szögletre tisztázták. Egy ilyen szög­letből a 44. percben Szabó XII. megszerezte a vezető gólt. A második félidőben igen sok szép hazai táma­dást láthatott a közönség, de a jobbnál jobb helyzetek rendre kimaradtak. A 60. percben most már széllel szemben is Borsósnak sike­rült 2:0-ra növelni a hazaiak előnyét. Jó: Borsós, illetve: Dancsó, Kovács. A játékve­zető jól bíráskodott. Kunhegyes ifi—Üjszász ifi 2:0 (2:0). B. S. Jászapáti—T. Fáklya 3:1 (2:0) Szolnoki MÁV II —Jász- jákóhalma 1:0 (1:0) A SZOLNOKI VASIPARI VÁLLAI,AT autószerelő és esztergályos szak man kasokat, valamint egy fő, aeenmnlátor üzemi szakmunkában jártas technikust keres felvételre — JELENTKEZÉS a vállalat központjában: Szolnok, Hunyadi János út. 4 sz. FIGYELEM! FIGYELEM! Feltétlenül kóstolja meg ! A dolgozó nők második műszakjának megköny- nyítése céljából a FÜSZÉRT és a Szolnok me­gyei Élelmiszer Kiskereskedelmi Vállalat jómi­nőségű, ízletes EXPRESS leves készítményekből, kóstolóval egybekötött árubemutatót rendez. Törökszentmiklóson június 5-én délelőtt 9—12-ig a Tejboltban. Szolnokon június 6-án 9—12 óráig 13-án 9—12 óráig boltban. Martfűn június 7-én lélelőtt 9—11 óráig, délután 3—5 óráig a 639. sz. Önkiszolgáló, boltban. A levesek elkészítését a helyszínen bemutatjuk. Minden élelmiszerboltba n beszerezhető: magyar gulyás, marhahúsleves, zöldségleves és rizses hús. ízletes, tápláló, percek alatt tálalásra kész. az EXPRESS leves. Az árubemutatón minden háziasszonyt szeretette] várunk FÜSZÉRT és KISKERESKEDELMI V. SZOLNOK a Tej boltban és 61. sz. önkiszolgáló A szolnoki FFASZ Énekkar sikere Hajdúszoboszlón „Dallal a békéért, a le­szerelésért, a népek barát­ságáért” jelszóval vasárnap rendezték meg a hagyomá­nyos dalos ünnepet Hajdú­szoboszlón. A seregszemlén résztvevő 14 kórus és ének­kar színes felvonulásával kezdődött a gazdag ese­ménysorozat. A délelőtti napfényben fürdő szabad­téri színpadon több száz főnyi hallgató előtt tartotta meg Nánási László, a Ha­zafias Népfront Országos Tanácsának titkára, me­gyénk országgyűlési képvi­selője ünnepi beszédét, melvben a béke, a teljes leszerelés és a népek kö­zötti barátság fontosságát hangsúlyozta. Az ünnepi beszéd után a résztvevő énekkarok, köz­tük a szolnoki FMSZ 40 tagú énekkara, a Könnyű­ipari Minisztérium szocia­lista kultúráért jelvénnyel kitüntetett Bartók-kórusa a hajdúszovátai FMSZ Ko- dály-kórusa adott nagysi­kerű hangversenyt. A sok tehetséges együttes között a szolnoki énekkar Budai Péter vezényletével kiemel­kedő sikert aratott. Délután városnézésen voltak a ven­dég énekkarok tagjai, majd este részt vettek a dalosok bálján. Gyerekek a harci eszközök birodalmában Feljegyzések egy honvédelmi hemutatóról A parancsnok zászlójel­zésére felbúgnak a katonai gépkocsik motorjai, az utolsó megállási helyről megindul a légvédemi tüzér üteg harci alakzata. A gép­kocsik platóján egymás mellett katonák ülnek fe­szes rendben, kezükben fegyvert szorítanak, a ko­csi után hatalmas lövegek gurulnak. Egyik tiszt ügyes riporterként hangszórón ke­resztül „közvetít”, magya­ráz a nézőknek. Hirtelen minden zajt túlharsogó ve­zényszó hallatszik; — Repülő! — Deltaszár­nyú gép húz el fölöttünk éles zúgással, de a repülő már messze megelőzte ro­baját. A nézők a célkövető ágyúkat figyelik, mert a cél már eltűnt a láthatárból. A kezelőket hátra rendelik, s a következő pillanatban az ember irányzását a mű­szer veszi át. Célt kutat a lokátor forgó ernyője, moz­gását pontosan követik a fémesen csillogó ágyúcsö­vek; A harci bemutató végén a nézősereg közelebb húzó­dik a lövegek állásához. Az önként jelentkezők (először csak ketten, azután mindig többen) kicsit félszegen, de nagy érdeklődéssel foglal­tak helyet a lövegekben. Főleg a gyerekeknek jelen­tett ez nagy élményt. Két iskolás kislány vállalta el­sőnek az ágyúk kezelését; Egész kevés segítséggel si­került. A kisebb gyerekek pedig körbe-körbe forgatva a löveget. mint sergőt al­kalmazták. Rövid félórára ártatlan játékszerré változtak a fegyverek az ifjúság kezé­ben. Egyszer, ha nem lesz már szükség rájuk, még já­téknak sem lesznek' jók... Simon Imre Karcag, MN 4465,3 Levelezőink írásából Artézi kutat építünk Jánoshidán már évek óta nagy probléma az ivóvízel­látás. A megszaporodott la­kosság igényeinek kielégíté1- séhez új, bő vízhozamú ar­tézi kút megépítése szüksé­ges. Elhatároztuk, hogy tár­sadalmi munkában segífcke- zünk a vezeték lefektetésé, ben. Először a helyi KISZ szervezet tagjai, és a peda­gógusok, diákok fogtak ásót, lapátot, hogy megkezdjék a földmunkákat. A példamu­tatás hatására szombaton és vasárnap csaknem négyszáz ember végzett a községből társadalmi munkát. így mintegy 1450 folyóméter csővezetéknek készítettük él az árkot. Érdemes megje­gyezni, hogy a résztvevők többsége egész héten csa­ládjuktól távol dolgozó munkásokból került ki, akik a község érdekében, feláldozták kevés szabad­idejüket is. Berkó Sándor Jánoshida, Dózsa Gy. út U Csak a lámpa hiányzik Még áprilisban betonosz­lopokat állítottak a fa vil­lanypóznák helyett a Vörös­hadsereg és a Temető út mentén. A, póznák tetejére annak idején higanygőzös kandeláberokat szereltek. Sajnos, hiányosan. A Teme­tő úton három, a Vöröshad­sereg útján öt lámpáról fe­lejtkeztek meg a TITÁSZ dolgozói. Ezen a szakaszon igen sötét van éjszaka, ami — tekintettel az út nagy forgalmára — veszélyes le­het. Elsősorban a gépjármű- vezetők érdekében szeret­ném, ha itt minél előbb kigyulma a fény. Kálmán József Szolnok. Temető út 48. Júniusi pövidíilm bemutatók .Júniusban hat ország nyolc érdekes rövidfilmje kerül bemutatásra a mozik­ban. ', A „Fény és árnyék” című szovjet népszerű-tudomá­nyos film a műszaki kultú­ra terjesztésének szolgála­tában áll. Közérthetően tárja a néző elé a külön­féle fotocellák működési el­vét és felhasználási terüle- 1 teit. — Ifj. Tildy Zoltán, alkotása, a „Hófehér szár­nyak” című színes magyar természetfilm csodálatos szépségű, költői képekben mutatja be hazai vízimada­raink egyik legszebb és igen ritka fajtáját, a ne­mes kócsagot. — Mai mű­vészek jelentős alkotásait ismerhetjük meg a „Ma* román festészet” című szí­nes, román rövidfilmben. Az NDK rövidfilmjei kö­zül ebben a hónapban a „Vágta” (Revű V.) cimű vi­dám, zenés film kerül a mozik műsorára. — Minden élet egyik alapfeltételének, a -sok örömet és felfrissü­lést jelentő víznek körfor­gásáról, a csapadékmennyi­ség szabályozásának lehető­ségeiről szól „A víz körfor­gása” című színes csehszlo­vák népszerű-tudományos rövidfilm. Egyéni látásmód jellemzi a „Balaton 1962” című színes magyar riport- filmet; amely a tó sokszínű arcát, a mellette élő, dol­gozó és pihenő embereket mutatja be.