Szolnok Megyei Néplap, 1963. május (14. évfolyam, 100-125. szám)

1963-05-21 / 116. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1963. május Sí. ca Martfűi MSE—Bp Vörös Meteor 16:8 (7:5) Budapest, vezette: Hor­váth. Martfű: Varga, Tóth, (1), Csabai, Horváth (2), Pál (3), Kesjár (3), Gálik (4), csere: Simon Gellér (3), Kóródi, Rékasi. Bp. Vörös Meteor: Arató, Kiss (1), Kóch (2), Szilágyi (1), Simkó (1), Kövesi (2), Szabó, csere: Koterba, Horváth (1), Sze­derkényi. Vasárnap reggel, amikor útnak indultak a martfűi kézilabdázók a fővárosba, sokan azzal búcsúztatták a csapatot: „Továbbra is úgy mint eddig!” A já ikosok igyekeztek is a bizalmat jó játékkal viszonozni. Kellemes, igaza sportidő­ben vonulták ki a csapatok a pályára. A szerencse a fő­városiaknak kedvezett, így ők indították el az első tá­madást. A gól nem vára­tott sokáig magára, szép átlövés, s máris 0:1 volt az eredmény. A martfűiek kissé kapkodva játszottak. A hazaiak továbbra is ro­hamoztak, gyors húzásokkal igyekeztek áttörni a vendé­gek védelmi falát. Több esetben ez sikerrel járt, mivel a martfűiek lazán fogták a Meteor csatárokat. 3:0-ra vezettek a főváro­siak. Az idő múlásával egyre jobban játékba len­dült a martfűi támadósor és 3:l-re szépítettek. A ha­zaiak keményen védekeztek Törökszent* miklósi vívók Salgótarjánban több esetben is durván tá­madták a martfűi játéko­sokat. Ezt látva, taktikát változtattak a cipőgyáriak. Gyors mozgással igyekeztek lerázni a védőket. így sike­rült egyenlíteni. 4:4. A vé­dekezésben is feljavultak a vendégek, szorosan fogtak embert, így rendre szerel­ték a fővárosi támadásokat. Gyors indítások következ­tek és máris 6:5-re vezettek a martfűiek. A félidő hátra­lévő perceiben mindkét kapu előtt adódott helyzet, de ebből csak egyet értéke­sítettek a cipőgyáriak. 7:5-ös martfűi vezetéssel ért véget az első félidő. A második félidő mart­fűi rohamokkal imduiw Igien szép akcióból máris 8:5-ös vezetésre tettek szert. A hazaiak szinte tehetetle­nek voltak a vendégek meg­megújuló rohamaival szem­ben. Ebben az időszakban igen jól, a kézilabdasport szépségeit felvonultatva, sokat mozogva érték el a gólokat a martfűiek, s 11:5- re elhúztak; A fővárosiak támadásait a jó formában lévő Varga rendre hárította, három hétméterest is kivé­dett. A szépszámú martfűi szurkológárda óriási lelke­sedéssel biztatta csapatát. Ez szinte növelte a játéko­sok küzdeniakarását. Meg­állás nélküli nagy iramot diktálva, szinte ellenállha­tatlanok voltak a cipógyári Játékosok. 15:7-re vezettek. A fővárosiak emberelőny­höz jutottak, s ezt kihasz­nálva, 15:8-ra szépítettek. A mérkőzés hajrájában az MSE játékosad több kapu­fát lőttek. A hátralévő per­cekben még egy újabb martfűi gól következett, s 16:8-as győzelemmel hagy­ták ed a játékteret. Amikor a játékvezető a mérkőzés végét jelezte, bol­dogan ölelkeztek össze a martfűi kézilabdázók. Győ­zelmükkel újra az NB I. élére kerültek. Igen jól ját­szott az együttes, s csak dicsérni lehet lelkesedésü­ket. A forduló további eredményei: FTC—Debreceni Dózsa 21:19 (12:6), Győri ETO— Újpesti Dózsa 21:16 (11:5), Bp. Spartacus—Pécsi Bá­nyász 21:11 (9:6). Elektro­mos—Bp. Honvéd 14:13 (8:6). KosSHabda; Vereség ha/ai pályád VTSK—Szolnoki Vörös Meteor 75:45 (31:10) Szolnok, — közgazdasági technikum, 250 néző, vezet­te: Gilly, lványi. — VTSK: Schneider 13, Kocsor 12, Bo­­hátyné 13, Verbélyiné 4, Ud­vardiné 25, csere: Katona 5, Deákné, Gujzon, Csúcs 3. — Szolnok: Lőrinczné 2, Szabó 2, Dobosné 8, Fodor 14, Bíró 4, csere: Pogányné 4, Ba­jusz, Horgász 3, geller 7, Nagyístván, Tóvizi 1. Tetszetős adogatásokkal kezdett a VTSK, szépen szőt­ték támadásaikat és két ket­tős kosárral kezdtek. Később kiegyenlített volt a játék, a palánk alatt viszont a fővá­rosi csapat eredményesebb volt. A Meteor játékosok el­vétették a lepattanó labdá­kat és ennek tulajdonítható, hogy az első félidőben mind­össze tíz pontot szereztek. A második félidőben a kö­vetkező csapattal kezdett a Meteor: Dobosné, Bajusz, Horgász, Bíró, Zeller. La­zább lett a védekezés, na­gyobb az iram. A nyílt já­ték következtében sűrűbben hullottak a kosarak, de eb­ben a VTSK járt az élen. Magassági, technikai fölény­ben voltak, biztosan dobtak távolról. A Meteornál vala­mennyi játékos Igyekezett, küzdött, de a nagyobb tudás előtt meg kellett hajolni. P Izgalmas mérkőzés - igazságos döntetlen Vasárnap Salgótarjánban, az ottani Kohász SE rende­zett II. osztályú női tőr és 111. osztályú férfi tőrver­­senyt, — amelyen a DVTK, Salgótarjáni Kohász, Salgó­tarjáni Bányász, a Budapes­ti MEDOSZ és a Törökszent­miklósi MÁV SE vívói vet­tek részt. A törökszentmiklősiak kö­zül Seller Magdolna és Váj­ná Edit került a döntőbe, közülük Seller két győzel­met szerzett, s rosszabb ta­lálati aránnyal hetedik lett. Két biztosnak látszó csőriét veszített. Nem tudott végig összpontosítani, Vájná egy győzelemmel lett nyolcadik. Végig a lábát fájlalva, fáradtan vívott. A férfi tőrben mindössze öten indultak, közöttük há­rom törökszentmiklósi, — Dókus László minden ellen­felét legyőzve szerezte meg az első helyet. Túri két győzelemmel lett harmadik. A küzdőkedvvel nem volt hiba nála sem, de a riposztokat többször rosz­­szul védte. Katona egy győzelemmel lett negyedik, J. J. Budapesti Spartacus—Szolno­ki MÁV 1:1 (Itt) Spartacus sporttelep, 800 néző, vezette: Borzásl (Va­das J.—Barta). Bp. Spartacus: Csekő — Szabó, Naszádi, Dankó — Kóczián I., Tóbiás — Dalnoki II., Szentgróti, Szőczei, Fehér, Bekő. Edző: Magyar Aladár. — Szolnok: Cselényi — Sándor, Józsa, Kegyes — Karkecz, B. Nagy — Tóth, Csete, Csábi, Gom­bás, Dobos L Edző: Kolláth Ferenc, Érdekes és helyenként színvonalas mérkőzést hozott a két középcsapat találkozó­ja. Már a mérkőzés előtt is izzó volt a hangulat. A kije­lölt játékvezető váratlan „megbetegedése”, a szövet­ségi ellenőrök megjelenése, a „konkurrens” csapatok meg­­bízottainak jövés-menése — csak fokozta az izgalmakat és nagyon jól jellemezte a mérkőzés fontosságát. Pontosan 11 órakor tűző napsütésben kezdődött a já­ték. Rövid tapogatózás után rohamra indult a hazai csa­pat: a balszélső kicselezte Sándort és egészen hátra, a 16-osra gurított, ahol Szent­gróti teljesen üresen állt és a kapu előtti tömörülésben éles lövéssel megtalálta a rést. 1:0. A MÁV fokozta az iramot, előbb Csábi nagyere­jű lövését védte Csekő, majd Dobos váratlan fejesét a léc alól ütötte ki a kapus. A 11. percben Tóth elfutott, be­adása kissé erős volt és a bevetődő Csete és Dobos a hálóba estek — de a labda elsuhant a kapu előtt. A me­zőnyben Szolnok volt a kez­deményező, — a támadósor szinte percenként veszélyez­tetett, de a hazai védelem jól és elég szerencsésen áll­ta az ostromot. Az egyre fo­kozódó szolnoki nyomás meg­kavarta a Spartacus védő­ket. Tóth elől két ízben is esak az utolsó pillanatban tudtak szögletre menteni. Pár perccel a félidő befeje­zése előtt pergőtűzszerű so­rozat után a kipattanó lab­dát Csete n hálóba küldte. 1:1. Szünet után a hazaiaknak ment jobban, szögletek és szabadrúgások jelezték fö­lényüket. Az 50. percben Be­kő átcselezte magát a kissé merev védelmünkön és a 16-osról nagy erővel mellé lőtt. A 60. percben sakk­matt volt a Szolnok, de Be­kő az 5-ösről csúnyán mel­lé lőtt. Az enyhe Spartacus fölényt gyakran váltották fel a viharos erejű MÁV roha­mok. A hullámzó játék, a pillanatonként változó he­ves küzdelem — nagyon tet­szett a közönségnek, de a győzelmet jelentő gólt egyik csapatnak sem sikerült meg­szereznie. A MÁV ezen a mérkőzé­sen kitűnően játszott, nem­csak méltó ellenfele volt a jóformában lévő piros-fehé­reknek, hanem — főként az első félidőben - felül is múlta azokat. — Cselényi egész sor veszélyes helyzet­ben tisztázott és időnként a mezőny fölé nőtt. Sándort megzavarta a gyors kapott gól és ez rányomta bélye­gét játékára. Józsa higgad­tan latta el nehéz feladatát. Kegyes váltakozó sikerrel játszott. B. Nagy és Kar-TABELLÁK kecz higgadtan és főleg a kritikus percekben nagy ön­feláldozással szerepelt. Oly­kor a támadás elindítására Is volt erejük. A csatársor­ban Tóth vállalkozó kedvét és Dobos óriási munkabírá­sát örömmel nyugtázzuk. — Csábira nagyon vigyáztak, de Így i9 veszélyes volt. A két fiatal összekötő jól egé­szítette ki a gyors szárnya­kat. Gombás sérülésével, — Csete lámpalázával küzdve is sokat volt játékban. A MÁV csanatlátéka nagy el­ismerést váltott ki az igé­nyes fővárosi sportemberek körében és átmelegitette a már-már elcsüggedő vasutas szurkolók szívét. A Bp. Spartacus igazolta eddigi teliesítménvét. Mind­végig teljes erőbedobással küzdöttek és igen veszélye­sen, gőlratörően játszottak. Borzásl játékvezető gyors és határozott ítélkezéseivel sikert aratott. Alacsony színvonal Jászberényi Vasas—Ceglédi VSE 1:1 (1:1) Cegléd, 800 néző, vezette: Dukai. Jászberény: Csikós — Benke, Bukhár, Helle — Szí­vós, Pintér — Urbán, Keresz­tesi, Kovács II., Bíró, Csiz­madia. Edző: Túri László. — Cegléd: Hamza — Pákozdi, Kiss, Csontos — Kubinyi, Oláh — Pintér, Nagy, Lippai, Halmi, Gyikó. Edző: Dará­nyi Vilmos. Lendületes Vasas támadá­sokkal indult a játék. A 7. percben Bíró senkitől sem zavarva az üres kaput sem tudta eltalálni. Feljött a he­lyi csapat és a 16. percben Nagy közeli fejesét Csikós védte. A félidő közepétől nagy Vasas nyomás neheze­dett a helyi kapura, s a 31, percben Bíró a befutó Ko­vács II. elé gurított, aki négy méterről a hálóba vág­ta a labdát. 1:0. A 36. perc­ben Halmi jól eltalált ka­páslövését Csikós bravúrral ütötte szögletre. A 38. perc­ben Gyikó elhúzott Benke mellett és a labdát a Vasas kapuja elé ívelte, amit Buk­hár felugorva kézzel érin­tett. A megitélt 11-est Cson­tos értékesítette. 1:1. A 44. percben Bukhár újabb hi­bájából Halmi teljesen tisz­tán tört a Vasas kapura és a kifutó Csikós csak nagy sze­rencsével mentett. Fordulás után párperces hazai nyomás után a Vasas vette át a játék irányítását. Egymás után több szögiéhez és szabadrúgáshoz jutottak, de ezek sorra kihasználatla­nul maradtak. A 83. percben Benkét kiállították, Jótramú, de elég alacsony színvonalú mérkőzést vívott n két csapat. Mindkét olda­lon sok helyzet maradt ki­használatlanul, így az ered­mény igazságosnak mond­ható. A Vasas mélyen a leg­utóbbi mérkőzésen mutatott formája alatt játszott. Ceg­lédből Kiss. Oláh és Nagy játéka emelkedett ki. Dukai játékvezető különösebb hit"** nem vétett. G. J. Keserves győzelem Jászberényi Lehel—Csongrádi Petőfi 2:1 (1:1) Jászberény, 800 néző, ve­zette: Halász. — Jb. Lehel: Sándor — Fortuna, Páncsics, Novák — Nagy I., Pecha — Sánta, Szántai, Nagy II., Fü­­löp, Tóth. Edző: Korompai István. A Lehel kezdte a játékot és az első percben a balszé­len veszélyes támadást ve­zetett, de Fülöpnek a 16-os sarkáról leadott nagy lövé­sét a kapus szögletre tolta. Tíz perc elteltével a cson­grádiak feljöttek és átvették a játék irányítását. A Lehel — helytelenül — magas lab­dákkal erőltette a játékot, de a jól megtermett csongrá­diak fejjátékban jobbak vol­tak. A Lehel nem tudott ki­bontakozni, több veszélyes csongrádi támadást csak nagy üggyel-bajjal hárítot­tak a védők. Egy váratlan jászberényi támadásból a 35. percben Szántai közelről ne­héz szögből lőtt gólt. 1:0. - Középkezdés után azonnal kiegyenlített Csongrád. Egy hosszan előrevágott labdára Sándor feleslegesen kifutott kapujából és Gát az üres ka­puba lőtte Csongrád egyen­lítő gólját. 1:1. Ezután a Le­hel támadott, de Nagy II., Sánta és Szántai biztosnak látsző helyzetben hibáztak. A második félidőben ha­talmas erőbedobással küz­dött a jászberényi együttes. A csongrádiak teljesen be­szorultak, — igyekeztek az eredményt tartani. A 82. percben a Lehel — Fülöp ré­véh — megszerezte a győztes gólt. 2:1. A Lehel csupán második félidei játékával érdemelte meg a győzelmet. Jó: Fortu­na és Fülöp, illetve a cson­grádi kapus. A játékvezető jól működött. Biztos hazai győzelem Szolnoki MTE—Martfűi MSE 3:1 (2:1) Szolnok, 1000 néző, vezet­te: Orosz (Varga—Rácz). Szó, MTE: Sárkány — Sári I., Ma­kai, Zalai — Nyári, Papp II, — Cs. Farkas, Bánhidi, Sári II., Vilisch, Karakas. Edző: Szántó József. Martfű: Csen­des — Vízhányó, Seres, Szá­raz — Jakab, Szűcs — Kato­na, Pálinkás, Mészáros, Hoh­­ti, Mezőteleki. Edző: Hor­váth Ferenc. MTE rohamokkal kezdő­dött a játék, ami már a 3, percben gólt eredményezett. Vilisch mintegy tíz méterről laposan a jobb sarokba lőtt, 1:0. Ellentámadás során sza­badrúgáshoz jutottak a ven­dégek, Seres lövése azonban a sorfalban elakadt. A 12, percben Vilisch távoli nagy­erejű szabadrúgása Csendes­ről kipattant, a résen lévő Sári II. a bal sarokba gurí­tott 2:0. Ezután kigyenlítet­­té vált a játék, bár az MTE támadásai továbbra la ve­szélyesebbek voltak. A 42. percben Honti lövése a ka­pufáról pattant a hálóba. 2:1, A második félidő nagy iramban kezdődött, Az 50. percben Vilisch fejesét Csendes nehezen védte, — majd a kitörő Bánhidi elől mentett a martfűi kapus. Az 57. percben Seres 25 méteres hatalmas szabadrúgása a fel­ső lécről vágódott ki, A 61, percben egyik MTE táma­dás során Sári II. lábáról már Csendesen is túljutott a labda, a kapufának pattanó labdát azonban a védőknek sikerült szögletre juttatni. A 81. percben Bánhidi szögle­tét Sári II. magasan felugor­va a bal alsó sarokba fejel­te. 3:1, Jóiramú, színvonalas mér­kőzést hozott a találkozó. Az MTE támadósora ötletes játékkal igen sok gólhelyze­tet dolgozott ki, a befejr zé­sekkel azonban nagyr^szben adós maradt. — A martfűi együttes játéka is jó benyo­mást keltett. A játékvezetői hármas jól látta el feladatát, B. Bajnok jelölthöz méltóan Gyulai MEDOSZ—Török­szentmiklósi Vasas 6:1 (3:0) Gyula, 2000 néző, vezette: Kasza. Gyula: Vidó r Kiss, Pásztor, Szilágyi - Csűri, Sas — Lovász, Himmer 1., Borús, Himmer II., Pintye, T. Vasas: Vasas — Balázs, Frikker, Fekete - Szedlák, Hálák — Darvas!, Szabó, Buczkő, Pató, Kiss, Az első félidőt végig a he­lyiek irányították. Nagy fö­lényüket két kapufa és sok szöglet jellemezte. A Vasas védelem nem tudta megaka­dályozni a gyorsan mozgó gyulai csatárok rohamait. A 19. percben született meg az első gól Himmer I. révén, majd a 30. és 42. percben Borús góljával 3:0-ás ered­ménnyel ért véget az első félidő. Fordulás után szintén a hazaiak Irányították a játé­kot. A Vasas csak a 60. perc­től tudott áttörni a helyiek térfelére. A 65. percben Him­mer I., a 70. percben Lovász lőtt gólt. 5:0. Ettől kezdve alábbhagyott a helyiek ro­hama és a Vasas is vezetett támadásokat. A 75. percben Darvasi szépített. 5:1. A 85. percben Pintye állította be a végeredményt. 6:1. A gyulai együttes végig szép és ötletes játékával igazolta első helyét a tabel­lán. A Vasas védelem na­gyon gyenge napot fogott ki. Az eredmény igazságos. Jó: Himmer I., Himmer II., il­letve: Hálák, Szabó. Kasza játékvezető jól működött. P. S. a Gr. a a. Labdarúgó NB It., keleti csoport I. Diósgyőr 24 14 7 3 42:16 35 2. Ózdi Köb. 24 14 6 4 43:17 34 3. Misk. VSC 24 13 6 5 37:19 32 4. Nyíregyh. 24 11 7 6 38:33 29 5. Láng SK 24 10 8 6 33:31 28 6. Egyetértés 24 10 6 8 33:27 26 7. Ganz-M. 24 9 7 8 35:29 25 8. Borsodi B. 24 10 5 9 30:31 25 9. Szó. MÁV 24 8 5 11 21:28 21 10. Szeg. VSE 24 7 7 10 27:40 21 II. Bp. Előre 24 9 2 13 30:38 20 12. Bp. Spart. 24 8 4 12 27:39 20 13. Keesk. D. 24 5 8 11 23:28 18 14. Egri Dózs. 24 7 3 14 22:33 17 15. Saig. KSE 24 5 7 12 22:38 17 16. Debr. EAC 24 6 4 14 24:40 16 NB I. Férfi kézilabda 1. Martfű 7 6 0 1 120: 87 12 2. Bp. Honvéd 7 5 1 1 138:107 11 3. Bp. Spart ac. 7 5 0 2 104: 88 10 4. Győri ETO 7 4 1 2 112: 99 9 5. Pécsi Bány. 7 3 1 3 97:106 7 6. Újpesti D. 6 3 0 3 95: 89 6 7. FTC 7 3 0 4 109:103 6 8. Elektromo. 7 3 0 4 88: 93 6 9. Csepel 7 3 0 4 81:101 6 10. Vasas 7 2 0 5 91:120 4 11. Debr. Dózsa 6 1 1 4 101:118 3 12. Bs. V. Met. 7 10« MU16 2 Labdarúgó NB III., délkeleti csoport 1. Gyula 24 16 5 3 60:20 37 2. Szó. MTE 24 14 6 4 43:18 34 3. Jb. Lehel 24 11 5 8 44:30 27 4. Szeg. Ep. 24 7 12 5 28:21 26 5. Kecskemét 24 11 2 11 30:27 24 6. Bcsaba 24 8 8 8 43:41 24 7. Jb. Vasas 24 8 8 8 29:28 24 8. Mezőhegy. 24 9 6 9 38:41 24 9. T.. Vasas 24 11 2 11 26:40 24 10. Orosháza 24 8 7 9 20:28 23 11-12. H. Med. 24 9 4 11 38:45 22 11-12. Martfű 24 10 2 12 38:45 22 13. Makó 24 6 9 9 31:33 21 14. Cegléd 24 7 6 11 28:36 20 15. Csongrád 24 7 5 12 33:38 19 16. Szarvas 24 3 7 14 17:50 13 A kosárlabda NB I. állása 1. MTK 24 23 1 1603:1050 47 2. Bp. Petőfi 24 19 5 1517:1172 43 3. Székesfeh. 24 17 7 1359:1150 41 4. Bp. V. M. 24 17 7 1383:1061 41 5. Diósgyőr 24 15 9 1262:1142 39 6. VTSK 23 14 9 1240:1109 37 7. Csepel 24 12 12 1219:1233 36 8. TF 23 11 12 1098:1294 34 9. Bp. Előre 23 10 13 1206:1265 33 10. Pécs 24 8 16 1105:1268 32 11. Baja 24 8 16 1204:1314 32 12. Komárom 23 6 17 1027:1258 29 13. Szolnok 24 4 20 1109:1503 28 14. BVSC 24 2 22 854:1367 26 Újra az NB. I. élén a martfűi kézilabdázók