Szolnok Megyei Néplap, 1963. április (14. évfolyam, 77-99. szám)

1963-04-23 / 93. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1963. április 23. Borsodban sem tudott javítani a MÁV Nagy küzdelmek, jó mérkőzések az NB 111-ban Borsodi Bányász—Szolnoki MÁY 3:0 (1:0) Sajószentpéter, 2500 néző, vezette: Lengvári (Egervári— RácZ). Borsod: Veress — Né- gyesi, Kovács, G. Szabó — Benkő, Hajas — Verebélyi, Vécsei, Kőhalmi, Szőcs, Bá­rányt. Edző: Hollányi Béla. Szolnok: Cselényi — Sándor, Abonyi, Kegyes — Karkecz, B. Nagy - Tóth, Csábi, Jó- zsa, Tamás, Dobos. — Edző: Kolláth Ferenc. A jó formában lévő borso­diakkal szemben nem sok reményük lehetett a szolno­kiaknak. A MÁV szakveze­tője ezt figyelembe vette és Tamással erősítette meg a védelmet. Tűző nappal szem­ben a MÁV kezdte a játékot, de azonnal a rendkívüli becs­vággyal küzdő hazaiak len­dültek támadásba és szögle­tet értek el. Baranyi jó be­adását Vécsei csúsztatott fe­jessel küldte kapura, de Cse­lényi résen volt. A 2. perc­ben Abonyi leperdült labdá­ja a felső lécre esett, majd­nem öngól! A gyenge MÁV ellentámadások csak két eredménytelen szögletrúgást hoztak és utána továbbra is a bányászok rohamoztak. — Mindkét csapat nagyon ide­gesen játszott. Szolnok igye­kezett lelassítani a Bányász támadásokat — a borsodiak viszont 2(1—25 méteres nagy- erejű lövésekkel próbálták „átlőni” a 16-os vonal körüli védelmi vonalat. A 13. perc­ben Kőhalmi lövése a felső lécet találta el. — Ügy tűnt, hogy az egyre fokozódó ha­zai rohamok megtörnek az elszántan védekező védelmi vonalon. A 22. percben azon­ban Karkecz is és Abonyi is elvétett egy keresztbe vágott labdát és a résen álló Szőcs nagyerejű lövése utat talált az ellenkező alsó sarokba. 1:0. Kezdés után Tóth ragyo­góan kiugrott — egyedül ro­hant Veress kapuja felé, de mintegy 10 méterről futtából csúnyán kapu fölé lőtt. Pár pillanattal később Csábi éles lövését fogta Veress. Rövid szolnoki percek után ismét borsodi rohamok következ­tek és újra a felső lécet ta­lálták el a hazaiak. A 35. perctől mintegy nyolc percen át Szolnok többször is meg­kavarta az előrehúzódott Bá­nyász védőket, de Tóth, Do­bos és Csábi még a legjobb helyzeteket is elidegesked- ték, egész sor egyenlítési le­hetőséget kihagytak. Szünet után változatos hul­lámzó játék alakult ki. A ha­zaiak is gondosabban véde­keztek, csak ritkábban tá­madtak. Az 50. percben a hazaiak jobbszélsője kiug­rott, Kegyes beérte és elrúg­ta előle a labdát, miközben a játékos elesett. A játékve­zető 11-est íltélt. — Áz egész szolnoki csapat tiltakozott, de a játékvezető a határjelző megkérdezése után sem von­ta vissza ítéletét. A labda a jól vetődő Cselényiről per­dült a hálóba. 2:0. Szolnok megpróbált erősíteni, de tá­madásait a sok bosszantó hiba meddővé tette. A néhány erőtlen szolnoki lövést Ve­ress biztosan hárította. A kedvét vesztett szolnoki gár­da az utolsó negyedórában erősen visszaesett, de a für­ge hazai csatárok nem tud­ták többször bevenni a jól védő Cselényi kapuját. A szolnoki csapat ezen a mérkőzésen sem tudta azt nyújtan5 amire képes. Véde­kező taktikájával eleve fel­adta a győzniakarás remé­nyét. A védelem gyakran bi­zonytalankodott. A fedezetek közül csak Karkecz játszott higgadtan, egyenletesen. A támadósor gólképtelensége és lövőiszonya az önbizalom tel­jes hiányára vall. l:0-ás ál­lásnál döntő egyenlítési, sőt győzelmi lehetőséget szalasz­tottak el. A szerencse is tel­jesen elhagyta a csapatot. A Borsodi Bányász győzel­me megérdemelt, főleg moz­gékony és sokat lövő csatár­soruk tetszett. A játékvezető erélytelenségét jól kihasznál­ták. A játékvezető fordított ítéletei kis részben mindkét csapatot sújtották. a Gy. Továbbra is az NB I. élén a martfűi kézilabdázók Martfűi MSE—Bp. Vasas 17:11 (9:4) Budapest, vezette: Szolno­ki. Martfű: Varga, Tóth 1, Csabai 2, Horváth 4, Kesjár 6, Gálik 4, Gellért, csere: Kó- ródi, Rékasi. Bp. Vasas: Kol- ta. Pór, Schümpfer 2, Bán- kuti, Juhász 2,! Tarpásdi 3, Horváth 4, csere: Pető, Fe­hér, Pál. Kellemes tavaszi napsütés­ben a martfűiek támadásával kezdődött a játék. A nagy tét miatt mindkét csapat ideges volt, így a játékba sok hiba csúszott. A martfűiek Gálik révén szerezték meg a veze­tést. 1:0. A Vasas Tamásdi Az NB II. Keleti Csoportjának állása 1. Diósgyőri VTK 20 12 7 1 37:12 31 2. Ózdi Kohász 20 13 4 3 37:14 30 3. Nyíregyháza 20 10 6 4 32:27 26 4. Miskolci VSC 20 9 6 5 31:18 24 5. Láng Gépgyár 20 9 6 5 29:27 24 6. Egyetértés 20 9 4 7 29:24 22 7. Ganz-MÁVAG 20 7 6 7 32:20 20 8. Borsodi Bányász 20 3 4 8 25:27 20 9. Szolnoki MÁV 20 8 3 9 18:22 19 10. Kecskeméti D. 20 5 6 9 22:23 16 11. Debreceni EAC 20 6 4 10 24:32 16 12. Szegedi VSE 20 5 6 9 20:36 16 13. Budapesti Előre 20 7 1 12 26:33 15 14. Bp. Spartacus 20 6 3 11 23:36 15 15. Egri Dózsa 20 6 1 13 18:30 13 16. Salgótarj. KSE 20 4 5 11 '19:35 13 Az NB III. állása Délkeleti csoport 1. Gyulai MEDOSZ 20 13 5 2 49:16 31 2. Szolnoki MTE 20 12 5 3 35:12 29 3. Jberényi Lehel 20 9 3 8 38:26 21 4. Kecskeméti TE 20 10 1 9 25:21 21 5. Szegedi Építők 20 5 11 4 19:16 21 6. Bcsabai Előre 20 7 7 6 35:33 21 7. Traiklósi Vasas 20 10 1 9 23:33 21 8. Mezőhegyesi M. 20 7 5 8 30:32 19 9. Hm. MEDOSZ 20 8 3 9 36:39 19 10. Ceglédi VSE 20 7 5 8 23:25 19 11. Orosházi Kinizsi 20 7 5 8 17:25 19 12. Jberényi Vasas 20 6 6 8 24:26 18 13. Martfűi MSE 20 8 2 10 28:36 18 14. Csongrádi Petőfi 20 7 3 10 29:32 17 15. Makói Vasas 20 4 9 7 24:34 17 16. Szarvasi Spart. 20 1 7 12 12:41 9 Kézilabda férfi AB I. 1. Martfűi MSE 3 3 0 0 48:33 6 2. Bpesti Honvéd 3 3 0 0 64:48 6 3. Bpesti Spartacus 3 2 0 1 38:36 4 4. Csepel 3 2 0 1 34:34 4 5. Pécsi Bányász 3 2 0 1 38:40 4 6. Győri ETO 3 1 1 1 39:36 3 7-8. Elektromos 3 1 0 2 38:38 2 7-8. Újpesti Dózsa 3 1 0 2 40:40 2 9. Bp. V. Meteor 3 1 0 2 45:49 2 10. Budapesti Vasas 3 1 0 2 41:50 2 11. Debrecent Dózsa 3 0 1 2 48:59 1 ez. Ferencváros 3 0 0 3 43:53 0 révén átlövésből egyenlített. 1:1. A martfűi csapat óriási iramot diktált. Szinte lehen­gerelte a fővárosi csapatot és 4:l-re elhúztak. A Vasas bün­tetőből szépített. 4:2. Ezután a játékvezető két martfűi já­tékost is kiállított 2—2 perc­re. Ez szinte növelte a mart­fűiek küzdeniakarását, — s meglepetésre emberhátrány­ból két gólt is lőttek. 6:2 A félidő hátralévő részében kis­sé esett az iram. Az első fél­idő 9:4-es martfűi vezetéssel ért véget. A második félidő Vasas tá­madásokkal indult, de a jó formában védő Varga, rend­re hárított. Gyors támadás a martfűiek részéről, s máris 10:4 az eredmény. Ezután a Vasas percei következtek. Egymásután három gólt lőt­tek, s így 10:7-re megközelí­tetek a martfűieket. A ven­dégek ismét rákapcsoltak, — nagy iramot diktálva igye­keztek a Vasast kizökken­teni játékstílusából. A szépszámú martfűi szur­koló gárda, óriási lelkesedés­sel buzdította a csapatát. 16:8-ra húztak el a cipőgyá­riak. Az utolsó perc esemé­nyeként még két büntetőt ítélt a játékvezető a mart­fűiek ellen, amit értékesített a Vasas. — Végül is 17:il-es martfűi győzelemmel ért vé­get a mérkőzés. A martfűi csapat ezen a mérkőzésen is igazolta, hogy jő formában van, s nem vé­letlen az NB I-ben elfoglalt első helye. A csapat nagy lel­kesedéssel játszott, minden tagja dicséretet érdemel. A Totó 16. hété eredménye 1. Újpesti Dózsa—Győr 1 2:0 2. Szombath.—Honvéd x 1:1 3. SBTC—Dorog 2 1:2 4. Pécs—Komló 1 2:0 5. Tatabánya—SZEAC 1 1:0 6. Egyetértés—Ózd 2 0:3 7. DVTK-MVSC x 1:1 8. EVTK—Dunaújy. 1 2:1 9. Kaposvár-MAV-D. x 1:1 10. ZTE-MTE x 0:0 11. Modena—Juventus x 0:0 12. Torino-Milan x 0:0 Az NB III. délkeleti cso­portjában megyénk csapatai Törökszentmiklós kivételével egymás ellen játszottak. Iga­zi rangadót hozott a Szolno­ki MTE—Jb. Lehel mérkőzés. A Jb. Vasas a második fél­idei jó játékával győzte le a .martfűieket. Törökszentmik­lós megerősítette helyét a tabellán. Fordulás után javult fel a Jb. Vasas Jászberényi Vasas—Martfűi MSE 3:1 (0:1) Jászberény, 800 néző, ve­zette: Pengő. Vasas: Csikós — Benke, Bukhár, Szívós — Dányi, Pintér — Urbán, Ke­resztesi, Kovács II., Bíró, Csizmadia. Edző: Túri Lász­ló. Martfű: Németh — Nagy II., Seres, Száraz — Mészá­ros, Szűcs — Papp, Mester, Vízhányó, Bíró, Mezőteleki. Edző: Horváth Ferenc. Már a 2. percben Csizma­dia előtt nyílott helyzet, — azonban hat méterről leadott lövését Németh lábbal men­tette. A 4. percben ismét nagy helyzetet hagyott ki a Vasas. Kovács II. nyolc mé­terről küldött nagy lövése a kapufáról pattant ki, s azt Keresztesi mellé lőtte. A 8. percben Martfűnek volt biz­tató helyzete, de Mezőteleki elkapkodta. Néhány perces Vasas ostrom után újra fel­lőtt a vendégcsapat, Papp el­futott a jobbszélen és beadá­sát Vizhánvó közelről kenu­ra lőtte, a labda kipattant és másodszor Vízhányó már nem hibázott. 0:1. A gól után nagy erővel támadott a Va­sas. Fordulás után már a 47. perc meghozta a Vasas egyenlítő gólját. Urbán nagy erővel lőtt a jobbsarokba. 1:1. Pár perc múlva egy kapu­előtti kavarodás után a lab­da Urbán elé került, aki ka­pásból a hálóba lőtt. 2:1. Ha­talmas Vasas nyomás követ­kezett csak percekre szaba­dult fel a martfűi kapu. A vendégek szórványos táma­dásai azonban mindig veszé­lyesek voltak. A 85. percben Keresztesi kiugrott és az el­mozduló Németh mellett a hálóba lőtt. 3:1. Az első félidő elején kiha­gyott sok biztos helyzet meg­zavarta a Vasast és csak a második félidőben nyújtott jó játék után tudta az ered­ményt megfordítani. A ven­dégcsapat nagy lelkesedéssel játszott. Egyénileg a Vasas­ban Csikós biztosan védett, Bukhár szünet után nagyon feljavult, a fedezetek közül Pintér végig kitűnően ját­szott. — A csatársorban az újonc Urbán játéka kellemes meglepetése volt. A martfűi csapat legjobbja Németh ka­pus volt, ezenkívül. Nagy II., Mészáros tetszett. Pengő já­tékvezető mindkét csapat megelégedésére vezette a mérkőzést. Gervai Szerencsés győzelem Törökszentmiklósi Vasas— Szarvas 1:0 (0:0) Szarvas, 1000 néző, vezet­te: Dukál. Vasas: Vasas — Leza flott a falusi dolgozók sakk és asztalitenisz spartakiádjának megyei döntője Vasárnap Szolnokon, a Ti- sza-parti gimnáziumban ke­rült megrendezésre a falusi dolgozók XII. spartakiádjá­nak sakk és asztalitenisz me­gyei döntője. Pontban 9 óra­kor Závodszky Sándornak, az MTST elnökének megnyi­tója után a versenyzők bir­tokukba vették a korszerű gimnázium földszinti részét és pattogott a fehér labda a késő délutáni órákig, míg a sakkozók a tantermek szék­soraiban törték fejüket a győzelmet jelentő lépéseken. Kár, hogy az asztalitenisze­zőknek szűk volt ‘a hely és egymást zavarták a verseny­zők és az is veszélyeztette a spartakiád jelentőségét, hogy a benevezettek közül sokan távolmaradtak. A megjelen­tek közül néhányan egysze­rűen otthagyták a versenyt arra való hivatkozással, hogy indul a vonat. A női sakk egyéniben például négyen in­dultak, s ez kihatott a ver­seny színvonlára is. A legnépesebb mezőnyök asztaliteniszben voltak. Fér­fiaknál 36, nőknél 34 induló volt. A nők mezőnyéből a mezőtúriak emelkedtek ki. Jánosi régi rutinjával, Szilá­gyi fejlődőképes játékával nyert, rajtuk kívül felcsillant még a tehetség a martfűi Stanga Éva és a kunhegyesi Broínás íátékáhan. rp vnMENTEK Nők1 csanat: 1. Mezőtúr (Jánosi—Szilágyi), 2. Kun­szentmárton (Szabadkai Éva- Szabadkai Hajnalka), 3. Tö­rökszentmiklós (Tóth—Bog­nár). Egyéni: 1. Jánosi Edit (Mezőtúr), 2. Szilágyi Kata­lin (Mezőtúr), 3. Kontra (Kunhegyes). Páros: 1. Já­nosi—Szilágyi (Mezőtúr), 2. Túlik—Lóránt (Tiszafüred), 3. Brojnás, — Kontra (Kunhe­gyes). Férfiak; csapat: 1. Karcag (Pádár, Tasnádi, Bankós), 2. Mezőtúr (Kovács, Szabó, Ma­jor), 3. Szolnok (Kalla, Vin- cze, Nyolcas). Egyéni: Törő- csik (Kunhegyes), 2. Kovács (Mezőtúr), 3. Pádár Karcag). Páros: Kovács—Szabó (Mező­túr), 2. Major—Iván (Mező­túr), 3. Pádár—Tasnádi (Kar­cag). Vegyespáros: 1. Kovács —Szilágyi (Mezőtúr), 2. H. Nagy—Stanga (Szolnok), 3. Sonhádi — Brajnás (Kunhe­gyes). Sakk női egyéni: X. Hor­váth Gáborné (Jászapáti), 2. Kovács Margit (Tiszatenyő), 3. Vadász Béláné (Tószeg). Csapat: 1. Kunszentmárton, 2. Jászberény, 3. Fegyvernek. Férfi egyéni: 1. Vál Tamás (Karcag), 2. Balogh József (Fegyvernek), 3. Pomádi Ká­roly (Jászkisér). — Csapat: 1. Karcag, 2. Szelevény, 3. Kun­hegyes. Halász, Frikker, Fekete — Szedlák, Hálák — Darvasi, Muszka, Buczkó, Kovács, Kiss. Szarvas: Hévízi — Fi- czere I., Csernus, Rohony — Gáspár, Burázs — Járó, An­tal, Szalontai, Ficzere IL, Uhjár. Szarvasi támadásokkal kez­dődött a mérkőzés, majd az a. perc után a Vasas is ma­gára talált és ettől kezdve mindkét csapat vezetett tá­madásokat, de a jól záró vé­delmek mindig idejében tisz­táztak. A második félidő heves szarvasi rohamokkal kezdő­dött. 20-25 percen át kapu­jához szegezték a Vasast. A gól a „levegőben lógott”, de a jól védő törökszentmiklósi kapus remek3 reflexszel már a gólnak látszó lövéseket is védte. A 75. pere után alább­hagyott a szarvasiak roha­ma. Ettől kezdve a Vasas kezdeményezett. A befejezés előtt 10 perccel Kovács a félpályáról indult el halszé­len, a helyiek védelmét ma­gára vonta. Az alapvonalról visszaadott labdája az üre­sen hagyott Kiss elé került, aki 8 méterről biztosan lőtt a hazaiak kapujába. A gól letörte a szarvasiakat, ettől kezdve a Vasas vezetett több támadást, de az eredmény már nem változott. Jó: Vasas (a mezőny leg­jobbja), Frikker, Szedlák, Muszka, illetve: Csernus, Já­ró, Gáspár. Góllövő: Kiss. A játékvezető a nagyiramú mérkőzést mindkét fél meg­elégedésére vezette, Méltó volt a rangadóhoz Szolnoki MTE—Jászberényi Lehel 1:0 (1:0) Szolnok, 2000, néző, vezet­te: Jurka. MTE: Sárkány — Sári I., Makai, Zalai — Papp II., Borzl — Cs. Farkas, Bán­inál, Sári II., Vilisch, Kara* kas. Edző Szántó József. Le­hel: Sándor — Fekete, Pán- csics, Novák — Józsa, Pecha — Sánta, Szántai, Nagy L, Nagy II., Fülöp. Edgő: Ko- rompai István. Mindkét csapat öltözőjében lázas készülődés folyt a mér­kőzés előtt. — Ez érthető Is volt a nagy tét miatt. Kez­dés után rögtön az MTE kez­deményezett. A 9. percben Vilisch lövését Józsa a gól­vonalról fejelte szögletre, — majd Karakas lőtt kapu mel­lé. A vendégcsapat, a 16, percben vezette első veszé­lyes támadását. Nagy I. át­játszotta Sári I-et és Makait, beadását Szántai Sárkány kezébe fejelte. A 22. percben Sári II. jó helyzetben hibá­zott. A 26. percben Papp II. szabadrúgását Sári II. Kara- kashoz továbbította, aki rit­kán látott szép lövéssel küld­te a hálóba.. 1:0. Szünet után Sári II. távoli szabadrúgása volt az első esemény, majd Nagy I. lö­vése adott munkát Sárkány­nak. A 67. percben Nagy I, szabadrúgása Sárkány kezé­ből kiperdült, de még a gól­vonal előtt megfogta. A jász­berényiek gólt reklamáltak, a játékvezető azonban a part­jelző jelzése alapján továb- bot intett. A 73. percben szép Szántai szabadrúgást hárított nehezen Sárkány. A 80. perc­ben Cs. Farkas váratlan nagy lövése alig kerülte el a jász­berényi kaput. A mérkőzés mindvégig iz­galmas, rangadóhoz méltó küzdelmet hozott. Az első félidőben az MTE volt a kez­deményező, szünet után a védelmet Cs. Farkason kívül Vilisch is erősítette az MTE- ben. A kezdeményezést ek­kor átengedték a Lehelnek, de a határozott hazai védel­met nem sikerült áttörniök. •Tó: a közvetlen védelem, Pann Tt.. Karakas, Sári TI., — illetve: Sándor, Fekete, Pecha és Nagv T A ’átékve- zető többször tévedett. EL Az NB I. állása 1. Újpesti Dózsa 18 8 6 4 36:19 22 2. Ferencváros 18 8 6 4 29:21 22 3. MTK 18 8 6 4 32:26 22 4. Bp. Honvéd 18 8 5 5 39:23 21 5. Dorogi Bányász 18 6 8 4 24:19 20 6. Győri V. ETO 18 8 4 6 23:21 20 7. Tatabányai B. 18 7 5 6 21:18 19 8. Szegedi EAC 18 7 5 6 12:21 19 9. Budapesti Vasas 18 5 7 6 22:22 17 10. Pécsi Dózsa 18 5 7 6 23:25- 17 11. Debreceni VSC 18 4 8 6 20:31 16 12. Komlói Bányász 18 4 7 7 19:26 15 13. Salgótarj. BTC 18 4 4 10 18:27 12 14. Szombathelyi H. 18 3 4 11 13:32 10