Szolnok Megyei Néplap, 1962. szeptember (13. évfolyam, 204-229. szám)

1962-09-25 / 224. szám

1962. szeptember 25. •SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP s Csak a Jászberényi Vasasnak sikerült a héten a labdarúgó NB Ill-ban TANÁCSOK Mi vonható le a munkabérből és az egyéb járandóságokból — Tájékoztatás a levonást szabályzó rendelkezésekről Az érvényes szabályok ér­telmében a munkabérből ál­talában legfeljebb 33 száza­lékot szabad levonni. A jog­szabályban meghatározott egyes kivételes esetekben azonban a levonás a munka­bér 50 százalékáig terjedhet. Így tartásdíj és szüléssel kapcsolatos költség megfize­tése, a tévesen kifizetett és rosszhiszeműen felvett mun­kabér és társadalombiztosí­tási szolgáltatás (pl. táppénz, családi pótlék stb.) vissza­fizetése, továbbá a társadal­A tartozások sorrendje A jogszabály rendelkezést tartalmaz arra az esetre is, ha a dolgozó munkabéréből több címen van levonásnak helye. Erre vonatkozóan sor­rendet állapít meg a kielé­gítésre, ami azt jelenti, hogy a sorrendben hátrább álló Levonások a táppénzből, nyugdíjból, családi segélyből, családi pótlékból mi tulajdonban okozott kár megtérítése és a természet:- beni juttatások térítési díja fejében a munkabér 50 szá­zaléka erejéig van helye le­vonásnak. ötven százalék fö­lé a levonás azonban akkor sem emelkedhet, ha több cí­men van helye a levonásnak. Mint azt a rendezések hang­súlyozzák, a levonás alapja a munkabért terhelő adó- és nyugdíjjárulék levonása után fennmaradó minden olyan juttatás, amelyet a béralap terhére kell kifizetni. követelés kifizetésére csak akkor kerülhet sor, ha a sor­rendben előbb álló követe­lést már kielégítették. A tar­tozások kielégítésének sor­rendjében első helyen áll a gyermektartásdíj és a szülé­si költség. Továbbra is gyengén sze­repelnek megyénk NB III-as labdarúgócsapatai, kivéve a Jászberényi Vasast, amely volt NB Il-es ellenfelét, a Ceglédi Vasutast fektette kétvállra. Változatlanul hul­lámvölgyben van a Jászberé­nyi Lehel és a Szolnoki MTE is. A sikeres rajt után vissza­esett a Törökszentmiklósi Vasas, de nem nyújtotta szo­kott teljesítményét a Mart­fűi MSE sem. Igen érdeke­sen alakul a tabella, mivel az eddig veretlen Békéscsa­bai Építők otthonában szen­vedett vereséget az újonc Mezőhegyestől. így Gyula került az élre, s a táblázat tömörségére jellemző, hogy az első helyezett Gyula és a nyolcadik helyen álló Martfű között mindössze 2 pont különbség van. Tudó­sítóink az alábbiakban szá­molnak be a forduló esemé­nyeiről. Jó játékkal győzött a Jb. Vasas Jászberényi Vasas—Ceglédi Vasutas 2:1 (1:0) Jászberény, 1000 néző, ve­zette: Tausz (Budapest). Jászberény: Szabó — Dá- nyi, Túri, Helle — Iványi, Pintér — Csizmadia, Rétsági, Keresztesi, Kovács II, He­ring. Edző: Bíró István. Cegléd: Hamza — Gyikó, Mednyánszky, Császár — Csontos, Oláh —- Kubinyi, Tóhátá, Molnár, Nagy, Ko­vács. Edző: Darányi Miklós. Néhány percig tapogatózó játék folyt, majd fokozato­san feljött a Vasas és fö­lénybe került. A vendégek az első félidőben mindössze egy-két ízben tudtak átmen­ni a Vasas térfelére. A 10. percben nagy helyzetet hagy­tak ki a hazai csatárok. Csizmadia beívelt labdáját Hamza csak kiütni tudta és Hering az üresen maradt kapura fejelte a labdát, de az a kapufáról visszapattant. A 40. percben Rétsági 18 'méterről nagy lövést küldött a kapura és a labda a bal kapufa tövéről a hálóba vá­gódott 1:0. Fordulás után nagyerejű szél támadt és a Vasas ez ellen küzdve, néhány percig beszorult. A védelem azon­ban kitűnően állt a lábán. Majd ismét feljött a Vasas és formás támadásokkal kö­zelítette meg a ceglédi ka­put. A 60. percben Hering kiugrott a védők közül, de lövés előtt Mednyánszkinak sikerült előle szögletre men­tenie. A 70. percben Rétsági tiszta helyzetbe hozta Ke­resztesit, akit a lövés pilla­natában fellökték a védők. A játékvezető túl szigorúan 11-est ítélt Cegléd ellen. Ezt Pintér értékesítette. 2:0. A gól után tovább támadott a hazai együttes. Rétsági, majd Kovács II. lövését védte szé­pen Hamza. A 89. percben feljött a vendégcsapat. Pin­tér és Molnár összecsapott a Vasas tizenhatosán belül, Molnár elesett. A játékvezető meglepetésre 11-est ítélt a Vasas ellen, melyet Csontos értékesített. 2:1. Kezdésre már nem volt idő. Sípszó után Mednyánszki a játék­vezetőt megsértette, amiért az kiállította. Egy pillanatra sem volt két­séges a győzelem. Ezen a mérkőzésen további javulás volt észlelhető az egész csa­pat játékán. Most a lelkese­dés sem hiányzott. Cegléd együttese végig alárendelt szerepet játszott. A Vasas védelem kitűnően, magabiz­tosan mozgott. A mezőnyben kiemelkedő teljesítményt nyújtott Pintér, de a töb­biek is hiba nélkül játszot­tak. Meglepően jól mozgott a Vasas támadósora, igen sok szép akciót vezettek. Főleg fordulás után volt játékuk igen jó. Köztük is a legjobb teljesítményt Hering és Ko­vács II. nyújtott. A ceglédi csapat csalódást keltett Lég- jobbjaik: Gyikó, Csontos és Molnár. Tausz játékvezető a két 11-es megítélésénél nagyon elhamarkodottan ítélkezett. Egyébként jól vezette a mérkőzést. — Gervai — Pont nélkül tért haza a Jb. Lehel Csongrádi Petőfi— Jászberényi Lehel 3:0 (1:0) Csongrád, 700 néző, vezet­te: Lajkó (Békéscsaba). Csongrád: Pusztai — Bor­da, Vikor, Bánfi — Szonda, Kálmán — Gál II, Gál I. Gát, Papcsik, Busa. Edző: Szilasi Vilmos. Jászberény: Sándor — Gubicz, Fortuna, Novák — Pecha II, Nagy I. — Sánta, Nagy III, Páncsic-s, Lugosi, Fülöp. Edző: Kuttk Sándor. Csongrád indította el a labdát, Novák azonban sze­relte Gál II-t. Ezután Nagy III. lövése kapu fölé szállt. Csongrádi ellentámadás so­rán Papcsik 10 méterről csú­nyán kapu fölé lőtt. Kirúgás után Szonda Gál I. elé fejelt, aki két védőt kicselezve ka­pura tört. Sándor kifutott kapujából, elvétette a lab­dát és a befutó Gál II. 7 méterről az üres kapu mellé lőtt. Ezután még nagyobb nyomás nehezedett a herényi kapura. A Lehel védelem csak nagy üggyel-bajjal tud­ta hárítani a veszélyes hazai támadásokat. A csatársor vi­szont szétesően játszott. A 8. percben Nagy I. beszéde miatt szabadrúgáshoz jutott a Petőfi a Lehel térfelének közepén. Szonda az ötös sarkáról ívelte a labdát, majd a felugró Busa kapu fölé fejelt. Lehel ellentáma­dás során Sánta elhúzott a jobbszélen, beadása azonban a kapu mögé szállt. A 13. percben góllá érett a csong­rádi fölény. Gál I. elhúzott a jobbszélen, beadását Pap­csik rálőtte, Páncsics azon­ban a gólvonalról röviden rúgta ki a labdát. A befutó Gát a 11-es pontról a be­avatkozással késlekedő For­tuna mellett fél magasan a jobbsarokba talált. 1:0. Fordulás után a Lehel lé­pett fel támadólag, azonban Lugosi elől mentettek a Pe­tőfi védők. Az 57. percben Nagy III. elhúzott a bal­oldalon és az ötös sarkáról leadott ballábas lövése le­pattant a csongrádi kapuról. Óriási helyzet volt! Fokoza­tosan feljöttek a hazaiak. Busa, majd Kálmán távoli lövéseit védte Sándor. Lehel ellentámadás során Pecha 16-os vonalig cipelte a lab­dát, az egyik csongrádi védő azonban kézzel érintette. Nagy III. szabadrúgása la­posan a kapu mellé szállt. Űjabb Lehel támadásnál Lugosit a 16-oson belül el­húzták, a játékvezető azon­ban nem ítélt büntetőt. A 65. percben, húsz méter­re a Lehel kaputól Páncsics szabálytalanul akasztotta Gál I-et. A sza­badrúgást Kálmán kapura emelte, a labda lepattant a kapufáról, s a befutó Gál I. kézzel a hálóba sodorta. A játékvezető gólt ítélt. 2:0. A 77; percben Pecha kihozta a labdát a Lehel térfél köze­pére; A játékvezető szabály­talanság miatt lefújta, sza­badrúgást ítélt. Az egyik csongrádi játékos a szabad­rúgás helyéről a labdát az ellenkező oldalra, a szabad­rúgás helyétől mintegy 20 méterre elvitte; Míg a já­tékvezető, a partjelző és a játékosok a szabadrúgás he­lyéről vitatkozik, a játékve­zető háta mögött füttyszó nélkül — a csongrádi játé­kos kapura lőtt. Ezt az ak­ciót a játékvezető nem látta, s érthetetlen módon gólt ítélt. Ezután hiába reklamál­tak a Lehel védők és játé­kosok. Az eredmény: 3:0. A gól után egyre sportszerűtle­nebb lett a játék. A 85. perc­ben Nagy III. és Borda ösz- szecsapás után a jobbhátvé­det levitték a pályáról, aki vissza sem tért. Ezt követően csapkodó játék folyt a pá­lyán: A hazai csapat lelkes já­tékával megérdemelten győ­zött. Különösen kitűnt Kál­mán és Gál I; A vendégcsa­pat szétesően, tervszerűtle- nül és csapkodóan játszott. Senki sem dicsérhető.­bával vezette a mérkőzést. Főleg a Lehelt sújtotta. — Benke — Kikapott a T. Vasas otthonában Gyulai MEDOSZ— Törökszentmiklósi Vasas 3:1 (0:1) Törökszentmiklós, 1500 né­ző, vezette: Virágh. Gyula: Vidó — Linden- berger. Pásztor, Petrovszki — Guti, Dajka — Fábri, Himmer I;, Borús, Himmer II., Jenei. Edző: Vasvári Pé­ter. Törökszentmiklós: Va­sas — Sz. Kiss, Balázs, Fe­kete — Szedlák, Szabó — Darvasi, Hálák, Frikker, Pa- tó, Kiss. Edző: Selmeczi Já­nos. A 19. percben Frikker át­adásából Kiss kapusba lőtte a labdát, majd a visszapat­tanó labdát Kiss másodszor­ra a hálóba gurította; 0:1. Feljött a gyulai együttes, s levegőben lógott az egyenlí­tés. Himmer nagy lövése a kapufáról pattant vissza, de Fábri kapu fölé fejelte. A félidő végéig változó játék folyt a pályán.­Fordulás után a Vasas tá­madott. Frikker elfutott a balszélen, beadását Kiss fölé lőtte. A 61.- percben Fábri szabadrúgását Vasas bra­vúrral mentette. A 70. perc­ben Fábri elment a jobbszé­len, s mintegy 20 méterről nagy gólt lőtt; 1:1; A labdát Fábri mintegy 2 méteres le­sen kapta, a partjelző azon­ban nem intett. A 78. perc­ben Himmer lövésével Gyula a vezetést meg is szerezte. 2:1. A 79. percben Kisst a já­tékvezető kiállította. A 81. percben Darvasi és Frikker már csak az üres kapuval állt szemben, de egymást akadályozták és így Vidó megkaparintotta a labdát. Három perccel befejezés előtt Borús védelmi hibából megszerezte a harmadik gólt. 3:1. A Gyulai MEDOSZ a má­sodik félidei játéka alapján megérdemelten győzött.- Jók: Fábri, Petrovszki, Guti, Himmer I., illetve: Hálák, Szabó, Frikker; Virágh já­tékvezető a nehéz mérkőzést jól vezette, partjelzői azon­ban nem segítették kellően. — Magas — Igazságos döntetlen Martfűi MSE—Szolnoki MTE 1:1 (1:D Martfű, 700 néző, vezette: Vörös B; Martfű: Csendes — Molnár Seres, Papp R; — Száraz, Szűcs ■— Pálinkás. Sagát, Honti, Mészáros, Gachal. Szolnok: Solti — Zalai. Ma­kai, Borzi — Sári, Papp I. — Pálmai, Bánhidi, Kolláth, Wilisch, Karakas II; Kissé felázott, csúszós pá­lyán kezdődött a márkázás. Mindkét csapat vezetett tá­madásokat, de a csat írók a kapuralövésekkel adósok maradtak. A 15. percben Papp I. 25 méterről kapura lőtt, és a csúszós labda Csendes ke­zét érintve a jobb felső sa­rokban kötött ki; 0:1. Ese­ménytelen mezőnyjáték kö­vetkezett. majd a 25. perc­ben ismét martfűi fölény után Honti 20 méteres nagy­erejű lövése a bal kapufa mellett vágódott a hálóba. 1:1:= Fordulás után az MTE szebben és többet, a Martfű pedig veszélyesebben táma­dott. Az MTE csatársorában főleg a belsők késlekedtek a labda megszerzésében, így lövéseiket a hazai védők könnyedén hárították. Az utolsó percekben nagy izgal­mat kéltett egy martfűi ha­zaadás, amit Wilisch elcsí­pett, de Csendes merész rá- vetődéssel tisztázott; Az eredmény a helyzetek alap­ján igazságos. Jók: Makai (a mezőny leg­jobbja). Zalai. Papp I., illet­ve: Mészáros. Sagát, Honti. A játékvezető jól működött. S. T. A forduló további eredmé­nyei: Hódmezővásárhely— Kecskemét 5:1 (2:1), Szegedi Építők—Orosháza 1:0 (1:0), A hatályos rendelkezések szerint a táppénzből csak a tartásdijaikat, valamint a táppénz címén tévesen ki­fizetett összeget szabad le­vonni. A levonás együttes összege azonban a táppénz 33 százalékát nem haladhatja meg. A nyugellátásból (nyugdíj­ból, baleseti járadékból stb.) a jogszabályban felsorolt sor­rendben bármely követelés fejében van helye levonás­nak. A levonás általában itt is a nyugellátás legfeljebb 33 százaléka, gyermektartás­díj és szüléssel kapcsolatos költség, tévesen kifizetett és rosszhiszeműen felvett nyug­ellátás esetén azonban a le­vonás 50 százalékig terjedhet. A tartalékos katonai szol­gálatot teljesítő részére járó családi segélyből csak a mun­kabért terhelő adónak (nyug­díjjáruléknak) és a tartás­díj címén fennálló tartozá­soknak akkora hányadát sza­bad levonni, amekkora há­nyadát alkotja a családi se­gély a munkabérnek. A le­vonások együttes összege azonban a családi segély 50 százalékát nem haladhatja meg. A családi pótlékból csak a családi pótlék címén jogosu­latlanul felvett összeget, to­vábbá annak tartásdíját le­het levonni, aki után a csa­ládi pótlék jár. A jogszabály külön kieme­li, hogy a kiküldetési díjból, különélési díjból és egyéb illetményekből, valamint — bizonyos kivétellel — az újí­tási és ésszerűsítési díjból, továbbá a segélyekből és ju­talmakból levonásnak nincs helye. A jogszabályban em­lített kivételt az az eset ké­pezi, hogy az újítási és ta­lálmányi díjból a bűncselek­ménnyel okozott kár, vala­mint a tartásdíj összege le­vonható. A levonás módja A munkáltató a letiltás értelmében köteles az adós dolgozó munkabéréből és egyéb járandóságaiból a le­tiltásban meghatározott ösz- szeget levonni és a letiltás­ról a dolgozót egyszersmind haladéktalanul (24 órán be­lül) értesíteni. Ha a dolgozó Ki volt az a Beethoven? A római Beethoven teret Piazza Luigi Sturzo névre keresztelték át, a névváltoz­tatás azoknak a követelésére történt, akik a téren álló ke­reszténydemokrata székház­ban dolgoznak. Kérésüket azzal indokolták, hogy a hoz­zájuk címzett levelek egyré- sze elveszett, mert a levél­írók képtelenek megbirkózni Beethoven nevének leírásá­val. munkabéréből a meghatáro­zott, rendszeresen visszatérő részletekben levonandó tar­tozást (pl. tartásdíjat stb.) va­lamelyik hónapban nem le­Csütörtökön reggel nyolc­tól délig Kapás Rezső (10. sz. választókörzet) a városi tanács épületének emelet 106. számú szobájában; dél­után kettőtől hatig Makkai Jakabné (119. sz. Választó- körzet) a Csallóköz utca 1- ben; kettőtől hétig Seres Sándor 0.18. 6Z. választókör­zet) az állami gazdaság iro­ÄLLAS A JASZKARAJENOI KTSZ női fodrász részlegvezetőt keres. Je­lentkezés személyesen, vagy le­vélben. Felvétel esetén faz úti­költséget térítjük. SZAKKÉPZETT villanyszerelőt felvesz a Szolnoki Dohányfer­mentáló Uze*n, Vöröshadsereg u. 1—3. SZÁMVITELI képesítéssel és legalább 3 éves szakmai gya­korlattal rendelkező dolgozót kontírozó könyvelőnek felve­szünk. Fizetés 1950.— Ft-ig. — Pénztáros adminisztrátori mun­kakörbe alkalmazunk gyons- és gépíró képesítéssel. Vili. általá­nos iskolával rendelkező dolgo­zót. Fizetés 1100.— Ft-ig. Üzemi étkezést biztosítunk, szállást biz­tosítani nem tudunk. A jelent­kezéseket írásban folyó hő 30-lg önéletrajzzal az eddigi munkahe­lyek megjelölésével kérjük a Cibakház! Gépállomásra megkül­deni. ÁCS, KŐMŰVES szakmunkást és segédmunkásokat azonnali belé­péssel felvesz a Jászberényi Tsz- közi Vállalkozás. — Jelentkezés: Jászberény. Városi Tanács VB. Mezőgazdasági Osztály, 31 sz. szoba. A 44. sz. Építőipari Vállalat Bu­dapestre felvesz KUBIKOSOKAT VEGYES MUN­KÁRA, SEGÉDMUNKÁSOKAT és LAKATOSOKAT. Tanácsigazolás és munkaruha szükséges. Szállást és napi két­szeri étkezést biztosit. Jelentke­zés: Budapest- v.. Kossuth Lajos tér 13—13. A PATYOLAT Vállalat karban­tartó lakatost vesz fel azonnali belépéssel. Fizetés megegyezés szerint. Jelentkezni lehet a Pa­tyolat Vállalat irodájában: Szol­nok, Mártírok útja 19. GÉPÍRNI tudó nőt adminisztrá­tornak felveszünk. Szolnok, Ma­gyar u. 7. HORGOLONOKET bedolgozó tagként felvesz a Szolnoki Házi­ipari Szövetkezet. Jelentkezés: Szolnok, Magyar utca 14. 14 és 16 év közötti férfi munka­vállalót napi 4 őrás elfoglaltság­gal azonnali belépéssel felvesz a Posta Központos Üzeme, Szol­nok. PAPRIKA szeletelésre és burgo­nya válogatásra női dolgozókat felvesz a MEK kirendeltség, — Jászberény, Szabadság tér 17. hét levonni, az elmaradt részleteket a munkáltató kö­teles levonni, mihelyt az le­hetséges. Ha az adós havi­díjas, tartozását — a bérfi­zetési napok száma szerint — havi egy, illetve két egyenlő részletben kell le­vonni. Ha a dolgozó nem ha­vidíjas, tartozásait egy ősz- szegben, a havi részfizetés­ből kell levonni. A dolgozó írásbeli kérelmére azonban megengedhető, hogy a rend­szeresen visszatérő levonáso­kat a részfizetésből és a végelszámolás alapján ka­pott munkabérből havi két egyenlő részletben vonják. A munkáltató köteles — mint azt a rendelkezések elő­írják — a munkaviszony megszűnése, vagy a dolgozó áthelyezése esetén a dolgoz;; munkabéréből levonandó, ki nem egyenlített tartozásairól igazolást kiállítani. A mun­kabérből való levonás hatá­lyát nem érinti az a körül­mény, ha a dolgozó munka­helye megváltozik. Az új munkáltató tehát a levonást külön letiltás nélkül, a ko­rábbi munkahely által kiál­lított igazolás alapján köte­les a dolgozó munkabéréből, Illetve egyéb járandóságából eszközölni. A munkáltató a levonás teljesítéséért anyagi­lag, szándékos szabálytalan­ság esetén pedig büntetőjogi­lag is felelős. dájában; öttől hatig özvegy Kovács Jánosné (25. sz. vá­lasztókörzet) a Koszorú utca 11-ben tart fogadóórát. Tanácstagi beszámolóját Kovács István (8. sz. válasz­tókörzet) és Péntek Béla (7. sz; választókörzet) pénteken délután hatkor tartja az I. kerületi pártházbanj VILLANYSZERELŐ és lakatos szakmunkásokat felvételre kere­sünk. Jelentkezni lehet naponta az Országos Villamostávvezeték Vállalat transzformátor állomá­sán, Szolnok. Rékasi út — 14—13 óra között. ADÁS—VÉTED' VENNEK hordozható cserépkály­hát és fürdőkádat Cím a kiadó­ban. HASZNÁLT cserépkályha eladó. Szolnok, Tófenék u. 23. Érdek­lődni délután 5—7-ig. 2+1 Orion rádió lemezjátszó, le­mezzel együtt eladó. Szolnok, Ságvári körút G-épület. HL lép­csőház, fsz. 1. EGY Marabu nullás kazán (etás fűtésre alkalmas) eladó. Érdek­lődni lehet Szolnok 11—75-ös te­lefonon minden este. SÖTÉT modem tálaló eladó. — Szolnok, Liget utca 63. Érdek­lődni 14 óra után. Telefon: 13—31. NAGYMENNYISÉGŰ vegyes mé­retű virágcserép eladó, — kis­ipari munka. Petőfi Termelőszö- vetkezet, Mezőtúr. INGATLAN ELADÓ egy höld szőlő, — fél­holdanként is, Tiszaföldvár, O- virághegy n. úton, autóbusz, is­kola közelében. Érdeklődni: Ti­szaföldvár, Kossuth u. 162, UJ családi ház melléképületek­kel, 40« n-öl gyümölcsösei eladó. Szandaszöllős, Szabadság út 7. Autóbuszmegálló mellett. KÉTLAKÁSOS 2 szobás beköl­tözhető ház eladó. Jászberény, Ibolya u. 1. sz. GÉPJÁRMŰ 250-es Pannónia TLF, 24 000-et futott, sürgősen eladó. Megte­kinthető: Szolnok, Vas Gereben u. mellékköz 5. 40l-es Moszkvics eladó. Állator­vosi Rendelő, Szolnok. 1102-es Skoda, két-ajtós, kor- mányváltős eladó. Cserkeszöllő, Beton út 22. EGYÉB felhívás KIJAVÍTOTT CIPÓK ATVETELERE. — A SZOLNOKI BORIPARI KTSZ FELHÍVJA AZ Érdekeltek figyelmet, — HOGY JAVrrORÉSZLEGEIBOL AZ ELKÉSZÜLT JAVÍTÁSOKAT OKTOBER 15-IG VEGYÉK AT. MERT A HAT HÓNAPNÁL RÉ­GEBBI, AT NEM VETT KIJAVÍ­TOTT cipőket értékesíte­ni FOGJA. Lajkó játékvezető sok hi­Mezőhegyes—Békéscsabai Építők 2:0 (1:0), Szarvas— Makó 1:1 (l:l)i Tanácstagok fogadóórái, beszámolói Szolnokon (apróhirdetések)