Szolnok Megyei Néplap, 1962. június (13. évfolyam, 126-151. szám)

1962-06-12 / 135. szám

1M2. Június 12. 8/OLNOK MEGYEI NÉPLAP » A magyar labdarúgó válogatói! kiesett a további küzdelemből Vasárnap este a chilei vi­lágbajnokság negyeddöntői során a magyar labdarúgó válogatott Csehszlovákia vá­logatottjával mérkőzött, a magyar együttes vereséget szenvedett, és ezzel kiesett a további küzdelemből. Csehszlovákia— Magyarország 1:0 (1:0) A magyar csapat a követ­kező összeállításban lépett pályára: Grosics — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Solymosi, Sipos — Sándor, Rákosi, Al­bert, Tichy, Fenyvesi dr. A rancaguai pályán lezajlott mérkőzésen a VB eddigi leg­kedveltebb együttese, a ma­gyar válogatott „elvérzett” kiesett a további küzdelem­ből. Pedig a magyar együttes ez alkalommal is mindent megtett, hogy győztesen hagyja el a játékteret. A sze­rencse azonban nem szegő­dött melléjük. Valamennnyi külföldi hirügynökség egyön­tetűen állapítja meg a mér­kőzésről. hogy annak há­romnegyed részében a ma­gyar válogatott uralta a já­tékteret és a különböző tudó­sítások szinte percről-percre megemlékeznek a magyarok rohamairól., kihagyott gól­helyzeteiről. Tichy szabadrú­gását — amely a felső kapu­fa alsó lapjáról pattant a gól­vonal mögé — mindenki gólnak látta. Fordulópont le­hetett volna a találkozó ered­ményének alakulásában, ha Latisev játékvezető megítéli. Hiába támadta ezután vé­gig a magyar válogatott, szin­te az egész mérkőzést, gól­előnyüket kitűnően védték a csehszlovákok. Ha túl^ is jutottak játékosaink védőso­raikon a VB legjobb kapusa Schroiff állta útjukat. Annak ellenére, hogy vá­logatottunk a negyeddöntő első mérkőzésén vereséget szenvedett és ezzel kiesett a további küzdelmekből nem -szabad elégedetlenkednünk, játékosaink mindent megtet­tek a siker érdekében. A Chilei vb vasárnapi eredményei: Chile—Szovjetunió 2:1 (2:1) Brazília—Anglia 3:1 (1:1) Jugoszlávia—NSZK 1:0 (0:0) A labdarúgó világbajnok­ság negyeddöntőjében kiesett magyar válogatott szerdán indul haza Rancaguából. A magyar együttes Rómáig repül, itt két napot töltenek el a küldőt.'ség tagjai s in­nen térnek haza Budapestre. Brazília a favorit A szakértők véleménye sze­rint a Jules Rimet-kupa el­nyerésére újból Brazília a legnagyobb favorit Anglia el­leni játékuk ugyanis minden kétkedőt elnémított: nagysze­rűen játszott a védelem és helyenként briliánsán a csa­társor. Elsősorban Garrio- chát dicséri mindenki, aki feltartóztathatatlannak bizo­nyult a jobbszélből és két góljával a világbajnok együt­tes győzelmének fő részese volt. Általános hang az, hogy Brazília második világbaj­noksága előtt áll. A magasfokú dicséretet Pe- le nélkül kapta a brazil együttes, s ha ehhez a csa­társorhoz még hozzájön a „fekete gyöngy”, akkor nem valószínű, hogy akárcsak megszoríthatja valamelyik együttes is a kapu védőit. Pele hétfőn elmondotta, sé­rülése nagyon szépen javul és reméli, hogy szerdán dél­után a Chile elleni elődön­tőben. ismét pályára léphet. Technikai tanácskozás Hétfőn 23 ország 59 edzője, szakembere kezdte meg a ta­nácskozást a labdarúgósport technikai és taktikai kérdé­seiről. A legnagyobbszámú küldöttséggel — 12 fővel — Argentína képviselteti magát, a csoport vezetője Juan Car­los Loranzó, az argentin vá­logatott trénere. A tanácskozás részvevői között ilyen nevek találha­tók: Walter Winterboon (Anglia), Kari Rappan (Svájc), Baróti Lajos (Ma­gyarország) Helenio Herrera (Spanyolország), Sepp Her- berger (NSZK), Giovanni Ferrari (Olaszország), Gavril Kacsalin (Szovjetunió), Geor­ge Boulogne (Franciaország), Bozsik József (Magyarország). Húsz lövés Itat ellen A csehszlovák—magyar mérkőzésről szóló kommen­tárok ismételten kiemelik, hogy az utóbbi időben di­vatossá vált szolid futball — amely főleg védekezésből áll — diadalmaskodott a na­gyobb technika, a nagyobb játéktudás felett. A számadatok szerint a magyar válogatott tagjai csaknem húsz lövést küldtek Schroiff kapujára, míg a csehszlovákok mindössze hat lövéssel kísérleteztek, ezek egyikéből született meg a gól. Arról is írnak azonban a különböző kommentárok, hogy a magyar csapat ered­ménytelenségéhez nagyban hozzájárult Fenyvesi dr. és Rákosi mérsékelt formája, akik megközelítőleg sem tudtak felnőni három másik csatártársukhoz. Pedig a ma­gyarok gólja elsősorban úgy születhetett volna meg, ha az említett két játékos jól szerepel, hiszen őket sokkal kevésbé fogták, mint Sán­dort, Albertet és Tichyt, akik állandóan védőgyűrűben voltak, s szinte lélegzethez sem engedték őket jutni. Va­lamennyi hírügynökségi je­lentés megemlíti, hogy Tichy hatalmas szabadrúgása a felső léc alsó lapjáról tisztán láthatóan a gólvonal mögé pattant, s hogy a szovjet Latisev hibázott a gól meg nem adása miatt Vereséget szenvedett a Mezőtúri Mezőtúr? AFP—fnszárokszai* lás 3:1 í2:t). Mezőtúr, 800 néző, vezette: Pálinkás. A hazai csanat támadásával in­dult a mérkőzés és a második nercben Magvar meg 1« szerezte a vezetést. A n. percben sza- badrúeáshnr iutott a MAFC. Ve­res nacv lövése a felső kapufá­ról pattant vissza. Kiss, a ven- déekapus csak érinteni tudta a labdát, a szemfüles Magyar nagy­szerű érzékkel a kapu balolda­lába feléké. 2:0. A vendégek is '^ettok támnd.ást de a bazM vé­dők idei óben hárítottak. A 20. nerohon Selmeczi egy ívelt lab­dára kifutott közben Egei T. el­fejelte. balszerencséiére Baei eléj percben gólt ért el. Egy 16-oson belül megítélt közvetett szabad­rúgást Bóka Kávási elé gurított, kinek nagy lövése a Jobb felső sarokba vágódott. 1:0. A 12. perc­ben egy kapu elé ívelt labdára Bíró II. futott rá, összeütközött a kifutó kapussal, a labda Lu­kács elé pattant, aki az üres kapu közepébe fejelt. 2:0. A má­sodik félidő 48. percében Vida 16-osról leadott nagy lövése a hálóba jutott. 2:1. Az 50. percben pedig szögletrúgás után Fábián közelről a kapuba lőtt. 2:2. A 62. percben a tiszaföldvári csapat szerezte meg a győztes gólt. Ká­vási—Lukács—Gazsó volt a labda útja és az utóbbi 12 méterről le­adott nagy lövése a léc alá vá- ! gódott. 3:2. A tavaszi idény leg­izgalmasabb és legszínvonalasabb mérkőzésén a jobb támadójáté­kot nyújtó tiszaföldvári csapat megérdemelten győzött. Jók: Ko­vács, Biró II., Lukács, Bóka, il­letve: Csortos, Vida, Szakái. T. Fáklya ifi—Tiszaföldvár ifi 1:0 — Verbók — Karcag—Szolnoki MÁV II. 3:0 (0:0). Karcag, vezette: dr. Barna. Lanyha iram, sok kihagyott helyzet, pontatlan játék jellemez­te a mérkőzés első felét, főleg a hazai csapat részéről. Fordulás után a MEDOSZ 20 perc alatt lőtt három góljával eldöntötte a mérkőzés sorsát. A karcagi csa- j pat csak rövid időn keresztül nyújtott elfogadható teljesít­ményt. A MÁV fiataljai mezőny­ben szénen kombináltak, de a kapura nem voltak veszélyesek. A 40. percben a karcagi Nagy megsérült és kiállt. A MEDOSZ 50 percen keresztül 10 emberrel játszott. A mérkőzés mindhárom gólját Róla lőtte, egyet tizen­egyesből. K«. ?agi ifi—Szolnoki MÁV TT ifi 3:1 Szöllősi A megyei labdarúgó bajnokság június 10-i fordulójának legna­gyobb meglepetése a bajnokje- !ölt Mezőtúri Honvéd veresége Jászjákóhalmán. Tudósítóink az alábbiakban számoltak be a mér­kőzésekről. Tiszaföldvár—Törökszent­miklósi Fáklya 3:2 (2:0). Tiszaföldvár, 700 néző, vezette: Zsalkó. Nagy lendülettel kezdett a ti- szaföldvárl csapat és már a 10. Színpompás általános iskolai tornaünneoély A szolnoki általános iskolák vasárnap nagy érdeklődés mellett rendezték meg a MÁV sporttelepen színpom­pás, közős tornaünnepélyü­ket. Különösen az 1200 tanuló közős gimnasztikái szabad- gyakorlata, valamint 260 első és másodosztályosok ritmikus gimnasztikája aratott nagy tetszést. Igen szép volt a 380 8—10 évesek népi tánc bemu­tatója is. A fotóriporter a né­pitáncosok bemutatóját, va­lamint a leányok közös szekrényngrását örökítette meg. c jókedv, szépség, — A kulturális szemle évadzáró díszbemutatója a Szigligeti Színházban — Lezárult a nagy vetélkedő. Tizenkilencezer fiatal — mert a kulturális szemlén a részt­vevő hetvenéves is fiatalos lendülettel és példamutatás­sal vett részt — szóval tizen­kilencezer fiatal kultúrmun- Jcás vett részt szvalattal, szín- játszással, dallal, tánccal, ze­nével abban a nagy áramlat, ban, amelyet művelődési for. radalomnak neveznek. Ennek a hatalmas tömegnek leg­jobbjai szombaton este dísz­előadáson mutatták be tudá­sukat Szolnokon, a Szigligeti Színházban. Molnár Dezső, a KISZ me­gyebizottság szervezőtitkára megnyitó beszédében arról szólott, hogy a szemle ke­resztmetszetét mutatják be ezen az estén. Valóban min­denből kaphatott ízelítőt a sok megjelent állami, párt-, tömegszervezeti és gazdasági vezető. Énekkar, népi tánc és A Tisza táncegyüttes leánytánca öreg ember nem vén ember... A vezsenyi citerások nagy sikert arattak színjátszócsoport, irodalmi színpad, népizenekar, citera- és tánczene-együttes egy­aránt fellépett a közel három és félórás bemutatón. Leg­többjüket dübörgő taps kö­szöntötte, hiszen a kimagasló színvonal az igényesebb néző. közönségnek is teljes műélve­zetet nyújtott. Nehéz is len­ne hamarjában rangsort fel­állítani, Hiszen a maga ne­mében kitűnő teljesítményt nyújtott a Tisza táncegyüttes Honvéd aki egyből az üres kapuba lőtt. 2:1. Szünet után a vendégek tá­madtak. Tíz perc után feljöttek a hazaiak. Az 57. percben Sánta a jobbösszekötő helyéről gölt lőtt. 3:1. A 1. percben Kóczián Sánta után rúgott, amiért a já­tékvezető kiállította. Ezután a MAFC nagy fölényben játszott, de az eredmény már nem vál­tozott. Jók: Egel I., Nagy II., Selmeczi, Török II., illetve: Si- peki, Racskő, Csordás, Bagi. MAFC ifi—Jászárokszállas Ifi 5:0 (3:0). A mezőtúri ifi csapat ezzel a mérkőzéssel megnyerte a megyei Ifjúsági bajnokságot. — Sindel — Jászjákóhalma—Mezőtúri Honvéd 2:1 (1:0). Jászjákóhalma, 500 néző. ve­zette: Balczó (Lauer, Pintér). Nagy játékkedwel kezdett a helvi csapat, de a vendégek vé­delme jól hárított. A 17. perc­ben Kozmóczky lövését Novak nem védhette. 1:0. Fordulás után a helyi csapat kezdeményezett, és a 63. percben Lukácsi talált a hálóba. 2:0. Ezután gyors Hon­véd támadások következtek és a 67. percben a tétovázó helyi védők közül a kiugró Mikes volt eredményes. 2:1. A 84. percben még nagy helyzethez jutottak a helyiek, de az eredmény már nem változott. Magas színvonalú és végig sportszerű mérkőzést vívott a két csapat. A játékveze­tői hárma«; mintaszerűen vezette a mérkőzést. — sas — Törökszentmiklósi Vasas— Nagykunság* MEDOSZ 1:1 (0:0). Törökszentmikiós. 800 néző, ve­zette: Sándor János. Az első félidőben mindkét csa* nat részére akadt gólszerzési al­kalom. hol az egyik, hol a másik kapu előtt hibáztak a csatárok. A második félidő elején a Va- v»s támadott többet. Ekkor el móljukat is Kics révén. Ezután ickozatosan a Nagykun­ig vet'e kezébe a játék rranvi­táját. A vendégek az utolsó nerc- bru ért^k el egvonlftő gőliukaf Tő+b révén. A d^n tef'en ered- ménv tvnzo^ffns. Jőkj Vasas, he- '■*mr*Vőnf pMá^e. illetve: Polgár. /"l/zncr»' T3. Na^v. T. Va«!ac (f?—N^o-vkunságl mfdosz ifi 2:i. űjszászl Vocífic—Jászapáti 4-f (2:1). Jászkispr—**■'•*,<”* "vi (marton 2:1 (0:1) Szólító»-» V"»-4-"—Klltl- herves 1:2. Kádár /ános elvtárs távirata a magyar labdarúgó válogatott tag faihoz és vezetőihez A magyar labdarugó-válogatott­nak, Barcs Sándor kezeihez, Rengő Chile Természetesen sajnáljuk, hogy a negyeddöntőben bennünket ért kudarc következtében csapatunk kiesett a további küzdelmekből. De mindnyájan büszkék vagyunk arra, hogy válogatottunk ellen­feleink által Is elismert sport­szerű eszközzel, önfeláldozóan küzdve, csoportelsőként a világ jelenleg legjobb nyolc labdarúgó- csapata közé jutott. Tény, hogy evés közben jön meg az étvágy, de az igazat megvallva, a válo­gatott csapat által elért ered­mény így is sokkal jobb annál, mint amivel indulás előtt köz­véleményünk reálisan számolha­tott. Legjobb kívánságainkat, honfitársi üdvözletünket küld­jük Barcs Sándornak, Baráti La­josnak, szakvezetőinknek, s a becsülettel helytállt válogatott csapatunk minden tagjának. Budapest, 1967. június 11. Baráti üdvözlettel: KADAR JANOS éppenúgy, mint Horváth Ju- ’it szolnoki gimnazista, aki döbbenetes átéléssel tolmá­csolta Anna Frank naplójá­nak egyik részletét. (Azért nem ártott volna, ha leg­alább akkora tapsot kap, mint a cigánytánc. Megérdemelte volna.) A megjelentek fogalmat al­kothattak arról, milyen ma­gas színvonalat érhet el egy öntevékeny együttes, ha szak­avatott és pedagógiai érzék­kel rendelkező nevelője, ve­zetője van, ha a fenntartó művelődési ház, termelőszö­vetkezet vagy más szervezet nem sajnálja az anyagi áldó. zatot sem az erkölcsi támo­gatás mellett. A vezsenyi Ti­számén« Tsz citerazenekara éppúgy megérdemli a legna­gyobb dicséretet, mint a jász- árokszállási népi játék sze­replőgárdája. A túrkeveiek meg annyi jóízzel, lendülettel játszották el különben elég gyenge kis darabjukat, hogy méltán szolgáltak rá a közön, ség vastapsára. Kitünően szórakoztunk és egy kicsit a jövőbe is pil­lantottunk ezen az estén. Mert a cél — és nem kétsé­ges, hogy ezt el is érjük — a megye legtöbb öntevékeny cserportját felzárkóztatni ezekhez a legkiválóbbakhoz. Ügy gondoljuk, nem is sok idő kell hozzá. — ht. — PANNÓNIA, TÜNDE motorkerékpárok, ke­rékpárok, varrógépek garanciális javítását gyorsan és szaksze­rűen végzi: Vasipari Vállalat, Mezőtúr. (apróhirdetések) ÁLLAS KÖNYVKÖTŐ szakmunkást ke­res a Megyei Könyvtár könyv­kötészete. Jelentkezés: Megyei Könyvtár, Szolnok, Kossuth tér 4. szám. A FALOTASI Állami Gazdaság — Besen yszÖg-Palotás — alkal­maz kubikos, öntöző és egyéb mezőgazdasági munkásokat. Ér­deklődők forduljanak a gazdaság Központjához. A MESTERSZ ÁLLÁSI Gépállo­más július 1-ére főkönyvelőt ke­res. Lakás biztosítva. Fizetés megegyezés szerint. Értesítést: Gépállomás, Mesterszállás. ADÄS—VÉTEL HÁROMFÁZISÚ villanymotor szi­vattyúval eladó. 2800 fordulat, 1,8 lóerő. Érdeklődni: Szandaszöllős, Kossuth Lajos út 15. MUNKÁSSZÁLLÓ felszereléséi szükséges vaságyak és matracok eladók. Cím a kiadóhivatalban. INGATLAN BEKÖLTÖZHETŐ kétszoba kom­fortos OTP-s családi ház elad»’. Németh, Szolnok, Kertváros. Szellő utca 28. TÖRÖKSZENTMIKLÖSON 2 szo­ba, konyha, melléképületekkel 600 n-öl kerttel, udvarral, beköl­tözhetően eladó. Nátuly, Lenin út 183. ELADÓ Kunmadarason, főútvo­nalon 3 szobás, zárt verandás családíház, gazdasági épületek­kel, szőlőskerttel. Beköltözhető. Kunmadaras, Lenin u, U, GÉPJÁRMŰ 175-ÖS JAWA isényesnek *(ndő. Szolnok, Delta u. IS., du. 3—8-ig.