Szolnok Megyei Néplap, 1961. október (12. évfolyam, 232-257. szám)

1961-10-24 / 251. szám

4 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1961. október 24. Súlyos pontozóbírói tévedések miatt vesztettek a MÁV öklözői Szolnoki MÁV—Honvéd Kun Béla SE 11:9. Szolnok, Járműjavító mű­velődési otthon, 300 néző. Vezette: Sárközi. (Előlállók a szolnoki versenyzők.) Légsúly: Sütő—Kozma ösz- szecsápás döntetlen ered­ményt hozott. A tisztábban ütő és többet kezdeményező Sütő győzelmet érdemelt vol­na. Harmatsúly: A kiskun­félegyházi André ellenfél nélkül győzött. Pehelysúly: Király pontozásos vereséget szenvedett Varga ellen. Pon­tozóbírói tévedés fosztotta meg Királyt a győzelemtől, amit misem bizonyít jobban, mint az, hogy ellenfelére kétszer is nyolcat számiltak. Köny- nyűsúly: Métyus vereséget szenvedett Simontól. Egy ütéssorozat következtében Simon gyomron találta Má- tyust, így a szolnoki ver­senyző nem tudta tovább folytatni a küzdelmet. Kis- váltósúly: Antal kiütéssel győzött Szatmári ellen. An­tal nagy ütéssorozattal kez­dett. Eközben ellenfelét gyo­morszájon találta, akit a vezetőbíró kiszámolt. Váltó­súly: Miklós pontozással győ­zött Farkas ellen. A szolnoki versenyző első két menetét fölényesen nyerte. Ezzel biz­tosította be pontozásos győ­zelmét. Nagyváltósúly : A kis­kunfélegyházi Pozsonyi ellen­fél nélkül győzött, mivel a vezetőbíró a szolnoki Beviz orvosi igazolását nem tartot­ta megfelelőnek és így nem engedte Indulni. Középsúly: Török pontozással győzött Flórián ellen. Hatalmas ütés­váltásokkal kezdődött a küz­delem. Egy ilyen ütésváltás közben Török ellenfelét ál­lón találta, mire a vezetőbíró nyolcat számolt. A tisztáb­ban ütő és kezdeményező Török megérdemelten győ­zött a jóval nagyobb képes­ségű Flórián ellen. Félnehéz­súly: Fcsédi pontozásos győ­zelmet aratott Szarka ellen. Ecsédi végig irányította a küzdelmet és biztosan nyert. Nehézsúly: Vigh pontozással vesztett Hertel ellen. A légsúlyban és pehely­A megyei labdarúgó bajnokság eredményei A megyei labdarugó baj­nokság október 22-i forduló­jában a legnagyobb megle­petést a nagykunságiak okoz­ták, akik az utóbbi hetekben jól szerepelő karcagiakat fek­tették kétvállra. Ezen kívül talán még a T. Fáklya Jász­apátiban elszenvedett nagy­arányú veresége számít meg­lepetésnek. A többi mérkő­zések általában a papírforma szerinti eredményeket hoz­ták. T. Vasas — Jászják'halma 6:3. Mezőtúri Honvéd — Kun- szentmárton 2:0. Kunhegyes Szolnoki MÁV II. 3:4. Nagykunság—Karcag 2:0. Tiszaföldvár—Szó. Vasutas 1:1. Üjszász—MAFC 6:0. Jászapáti—T. Fáklya 4:0. Jászárokszállás — Jászkisér 1:0. A Totó 43. heti eredménye 1. Magyaro.—Hollandia x 3:3 2. Ataianta—Torino 1 3:0 3. Catania—Bologna x 1:1 «. Lecco—VenP7ia 1 4:1 5. Juventus—Inter. 2 2:4 6. Mantova—Fiorentina x 0:0 7. Milan—Róma 1 3:1 8. Padova—Palermo x 0:0 8. Sompdoria—Udínese x 2:2 in. Spal—Canerossi 1 1:0 11, Strasbourg—Monaei 2 0:1 12. Montpellier—Nancy 1 1:0 súlyban a szolnoki öklözök ellen elkövetett súlyos pon­tozóbírói tévedés döntően be­folyásolta a végeredmény kialakulását. Hatalmas küzdelemben győztek a Vörös Meteor lányok Szolnoki Vörös Meteor- Szolnoki MÁV 55:50 (27:24) Közgazdasági technikum, 300 né­ző. Vezette: Mészáros—Gilly. — Meteor: Bajusz, Horváthné (19), Pataki (18), Zeller (7) Dobosné (18). Csere: Szabó K. (3), Kovács E., Bíró G„ Urban, Kuvik. MÁV: Lőrlnezné (6), Bíró (4), Paczall (0), Szurmal, Tóth (16). Csere: Katona (8), Szilágyi M. (10), Kiss, Szilágy iné. Mint az előre is várható volt, izgalmas és jóiramú mérkőzést hozott a két helyi NB n-es csa­pat találkozója. A szépszámú közönség végig érdekes és izgal­makban bővelkedő mérkőzésnek lehetett szemtanúja, a sérült Fodort nélkülöző Meteor felfor­gatott csapattal volt kénytelen kiállni. Éppen ezért kezdés után a mávlsták kaptak lábra. Gör­dülékeny támadásaik során már a 3. percben l4:7-re, majd a 16. percben 23:18-re vezettek. A fél­idő utolsó perceiben Dobosné kettős kosara és Pataki dobása megfordította az eredményt. Ek­kor a Meteor vette át a vezetést — 27:24 arányban. A szünetben a MÁV öltözőjében bizakodó volt a hangulat, a Meteornál pe­dig Horváth János edző a szoro­sabb védekezésre és a kombiná­lj'' Játékra hívta fel a lányok figyelmét. Fordulás után percekig fel­váltva estek a kosarak. A MÁV — Tóth révén — mindig nyílttá tudta tenni a mérkőzést. — Az utolsó tíz percben mindjobban kezdett a Meteor felülkerekedni. A kosárlabda-sport hívei sokáig emlékeznek majd Zeller három parádés kosárdobására, mely a Meteor javára döntötte el a mérkőzést. Fzután már 10 pont­tal vezetett a Meteor, előnyét szinte végi* tartani is tudta. — Igaz, az utolsó pillanatban do­bott kettős MÁV kosár 5 pontra csökkentette ezt az előnyt. A látottak alapján elmondhat­juk, hogy mindkét együttes nagy becsvággyal küzdött és Jó játékot nyújtott. A Meteor győ­zelmét nagyobb rutinjának kö­szönheti. Egyénileg: Bajusz, Szabó és Horváthné hátvédek szinte ural­ták a palánk alatti mezőnyt. Do­bosné és Pataki végig egyenle­tes, jó teljesítményt nyújtott. Zeller döntő pillanatban elért kosaraival nagy részese a győ­zelemnek. Kovácson meglátszott az edzéshiány. — A többiek is igyekeztek. A MAV-nál Lőrinez­né és Bíró egyenletes, jó játé­kot mutatott. Elől Tóth kiemel­kedő formában játszott. A já­tékvezetők jól működtek a bí­rói szempontból elég nehéz mér­kőzésen. H. A Heves megyei fiafalok álltak közelebb a győzelemhez Szó. megye ifi válogatott— Heves megye ifi válogatott 2:2 (2:1) Szolnok, MÁV sporttelep, 400 néző. Vezette: Egervári. Vasárnap folytatódtak a me­gyék közötti ifi labdarúgó váloga­tottak tornájának küzdelmei. Megyénk együttese a csoportel­ső Heves megyeiekkel került szembe. A két csapat a követ­kező összeállításban lépett pá­lyára: Szolnok megye: vasas (T. Vasas) — Benke (Jb. Vasas), Tóth (Szó. MÁV), Kováos (Szó, MÁV) — Mihályi (Szó. MÁV), Papp II. (Szó. MTE) — Keresz­tesi (Jb, Vasas), Csizmadia (Jb. Vasas), Inges (Jb. Lehel), Palla (Olajbányász), Vidra (Jb. Lehel). Edző: Bulyáki László. Heves megye: Géczi (Egri Sportiskola) — Huszár (Gyöngyösi Sparta­cus), Szerdahelyi (Gyöngyösi Spartacus), Ambrus (Gyöngyösi Spart.) — Bakó (Gyöngyöst Spar­tacus), Geiger (Gyöngyösi Vasas) — Potye (Gyöngyösi Spartacus), Borosi (Gyöngyösi Spartacus), Varga II. (Gyöngyösi Bányász), Petes (Gyöngyösi Bányász), Zl- monyi (Gyöngyösi Spartacus). — Csere: a második félidőben: Zi- monyl helyett Húgai (Gyöngyösi Spartacus). Szolnok megye kezdeti, de a hevesiek vezették az első táma­dást a jobboldalon, A szélsőt azonban védőink szögletre sze­relték. A beívelt labdát Benke küldte a mezőnybe, A másik ol­dalon jobbszélsőnk futott el, be­adását azonban Géczi kifutva hárította. Ezután szabadrúgáshoz Jutottak a vendégek és Szerda­helyi veszélyes lövése kapu mel­lé szállt. A másik oldalon hazai támadásnál Inges tört ki, de Az MTE jobban játszott Szolnoki MTE NB III.— Szolnoki MÁV NB II. 1:1 (0:0) MÁV sporttelep, 1000 né­ző. Vezette: Závodszky (Hol­ló—Honti). MTE: Solti — Cs. Farkas, Karakas. Zalai — Török, Sári — Bosnyák, Bán- hidi, Papp, Pallai, Pusztai. Edző: Szántó József. MÁV: Donka — Tamás, Abonyi, Kegyes — Draskóczi, B. Nagy — Pintér, Csábi, Bor- zi, Józsa, Tóth. Edző: Faze­kas László. Az MTE frissen mozgott, a játékosai gyorsan szőtték támadásaikat, a játék irá­nyítói is ők voltak. A MÁV csak lassan lendült bele. A támadásokban nem volt át­ütő erő, sem a távoli lövé­sek, sem a sarokrúgások nem jelentettek veszélyt a jól védő Solti számára. Az első félórát élénk mezőny­beli küzdelem jellemezte. Az MTE kombinatív játékát gyakran megszakították a MÁV rajtaütésszerű próbál­kozásai. A 30 perctől állan­dósult az MTE fölénye és a 31. percben gólt értek el, de les cfmén a játékvezető nem adta meg. A következő támadásnál Pusztai jó hely­zetben mellé lőtt, a 35. perc­ben pedig Donka csak nagy szerencsével mentett az utolsó pillanatban. Szünet után az MTE át­csoportosított és Sári helyett Wilisch jött be. A játék képe nem változott és az 50. perc­ben gól is született. Egy ka­pu előtti tömörülésnél Abo­nyi kifelé irányított labdá­jába Pallai belelépett és az előrehúzódott Donka fölött a hálóba hullott. 1:0. Kemé­nyebb lett a játék. Az MTE csatárok megnövekedett bi­zalommal, nyugodtabban, tervszerűbben, a MÁV vé­dők erőtlenül, helyenként kapkodva játszottak. A 75. percben Török nagyszerű helyzetben a kapu mellé lőtt. Az utolsó 10 percben a MÁV csatárok egyre több­ször jutottak el Solti kapu­jához. A 85. percben Csábi kapás lövésébe Török nagy szerencsével belelépett és kirúgta az üres kapuba tartó labdát. A 88. percben ismét Csábi ugrott ki a jobbszár- riyon, éles szögből az ellen­kező oldallécre lőtt, s a visszapattanó labdát fekté­ben a hálóba továbbította. 1:1. Edzésjellegű, baráti talál­kozónak szánták ezt a mér­kőzést a két együttes ve­zetői és játékosai, sőt a szur­kolótábor nagyobbik része is. Ha itt-ott felütötte a fe­jét a régi klubsovinizmus — amely a játéktéren né­hány felesleges belemenés- ben, a nézőtéren egymás gúnyolásában nyilvánult meg, — nagyjából és egészé­ben érdekes, változatos sportszerű küzdelemnek le­hettünk tanúi. A jobb játékot ezúttal is az NB III-as csapat nyújtot­ta. Lelkes, lendületes összjá- tékkal helyenként felülmúlta az NB 11-es MÄV-ot. Kis higgadtsággal a győzelmet is megszerezhették volna. A seregszemle feltétlen az MTE híveinek hozott örö­met, s a jobbára fiatalok­ból álló gárda — ha min dig ilyen becsvággyal és győzni akarással küzdenek — még sok sikert hozhat a dicső múltú fekete—fehér színeknek. A MÁV együttese most hullámvölgyben van, de még «mn^k figyelembevételével is feltűnően gyenge volt a csapat összteliesítménve. — Idegesen, erőtlenül játszot­tak. A tartalékok bevetése sem hozott sok jót. Űgv tű­nik, hogv n csapat nem tud magára találni. H. Gy. gáncsolták. A szabadrúgást a Heves megyeiek hárították. Ezt követően hevesi fölény alakult ki mintegy 10 percig. A 15. perc­ben Szolnok megyei támadásnál Palla lövését Géczi kiütötte, a labda Inges elé került, aki a há­lóba lőtt. 1:0. A gól fellelkesítet­te fiataljainkat és néhány percig sokat Ígérőén támadtak. A 20. percben azonban Ismét a Heves megyeiek jöttek fel és Varga II. közeli lövése Vasas lába között a hálóba jutott. 1:1. A 25. perc­ben egy Szolnok megyei táma­dásnál 11-est vétettek a Heves megyeiek. A büntetőt Papp biz­tosan lőtte a hálóba. 2:1. A fél­idő hátralévő része hevesi fö­lény jegyében zajlott le, de az eredmény már nem változott. Fordulás után Heves megyei támadások következtek. Egy ve­szélyes lövést Vasas felugorva csak kiütni tudott, és a balolda­lon gyors Szolnok megyei táma­dás indult el, melyet a Heves megyeiek szögletre szereltek. A beívelt labdát Géczi vetődve há­rította. Újra feljöttek a Heves megyeiek és a 23. percben Var­ga-Szerdahelyi összjáték után utóbbi a hálóba lőtt. 2:2. A göl után Jobbára Heves megyei fö­lény alakult ki. Csak az utolsó öt percben Jöttek fel Ismét a Szolnok megyeiek, de körülmé­nyes és lassú játékukkal nem tudtak eredményt elérni. A 35. percben Húgait — mert sípszó után belerúgott az egyik Szol­nok megyei Játékosba — a já­tékvezető kiállította. A hátralé­vő Időben említésre méltó ese­mény már nem történt. Közepes színvonalú Játékot ho­zott a két csapat találkozója. A Heves megyeiek ötletesebben játszottak és Jóval gyorsabbak voltak a mieinknél. Közelebb álltak a győzelemhez. Jók: Papp II,. Benke. Keresztesi, Tóth, il­letve: Szerdahelyi, Huszár, Gei­ger. Varga II. Az V. csoport állása a vasárnapi eredmények után: 1. Heves 3 2 1 — 4:2 5 2. Nógrád 3 1 1 1 2:1 3 3. Szolnok 3 — 2 1 2:4 2 4. UEFA III. 3 — 2 1 0:1 2 A csoport további eredménye UEFA III.—Nógrád megye 0:0. Budapest, Vágóhíd utca. Keserves döntetlent ért el válogatottunk Hollandia—Magyarország 3:3 (2:2). Népstadion, 30 000 néző. Vezette: Phillips (skót). — Hollandia: Graafland — Wi- ersma, Pronk, Veldhoen — Kreijermaat, Muller — van der Kuli, Groot, van der Linden, van der Cijp, Bos­selaar. Magyarország: Gro- sics — Mátrai, Sipos, Sóvári — Sólymost, Kotász — Sán­dor, Göröcs, Tichy, Monos­tori, Fenyvesi dr. Góllövő: Linden, Linden, Monostori, Göröcs, Groot, Tichy. A vártnál szokatlanul gyen­gébben és némi fölényeske­déssel kezdett a magyar csa­pat. A hollandok annál lel­kesebben játszottak, s már az első negyedórában 2:0-ás vezetéshez is jutottak. Csa­patunk nagy védelmi hibá­kat követett el. Ezután a közönség biztatása közben rákapcsolt a magyar váloga­tott és 20 percen át sokat rohamozott. Ekkor néhány formás támadást is láthat­tunk a fiúktól. A 19. perc­ben Monostori 2:l-re szépí­tett, majd a 21. percben egy szép támadás során Sándor Göröcs elé tálalt, aki közel­ről a kapu oldalába lőtt. 2:2. A gól után úgy nézett ki. hogy játékosaink magukra találtak. A félidő hátralévő részében jobbára magyar fö­lény volt, de az eredmény nem változott. A második félidő elején Tichy előtt nyílott helyzet, de ezt nem tudta kihasznál­ni. Ismét a hollandok jöt­tek fel és az 56. percben ve­zetéshez is jutottak. 3:2. A játéknak ebben a részében a hollandok sokat mozogtak, gyors és pontos összjátékot mutattak és erővel is kitű­nően bírták. A magyar csa­pat csak az utolsó 20 perc­ben jött fel ismét és a 80. percben Tichy közeli jobb íelsősarkos lövésével sikerült egyenlíteniök. 3:3. A magyar együttes ezen a mérkőzésen mind a csapat­játékban, mind az egyéni teljesítmények terén messze a várakozás alatt maradt. A hollandok a játékidő nagy­részében győzelemre álltak. Az űj holland csapat min­den várakozást felülmúlt. iVííjgy küzdelem és színvonalas összecsapások jellemezték Keletmagyaror- szág ifjúsági birkózó bajnok­ságát. A versenyre Nagykő­rösön, az ottani Kinizsi szék­házban került sor. Megyénk ifjúsági csapatai közül a Jász­berényi Lehel, a Szolnoki MÁV és a Karcagi MEDOSZ vett részt. Közülük is legjob­ban a Jászberényi Lehel sze­repelt. Azonos pontszámmal, de rosszabb győzelmi arány­nyal szorult csupán a harma­dik helyre. Részletes eredmények: A Lehel Dunakeszi ellen 9,5— 0.5-re, a Nagykőrösi Kinizsi ellen 5,5—4,5-re, a Szolnoki MÁV ellen pedig 6:4-re győ­zőik Abonytól viszont 8:2-re kaptak ki. Az együttest a kö­vetkező birkózók képviselték: Nagy János, Molnár László, Vass István, Papp Miklós, Sinka Gyula, Csoszanszki Fe­renc, Csibra István, Mizsei István, Váradi István, Kocz- ka Ferenc. A Szolnoki MÁV csapata a negyedik .helyen végzett. Győzelmet szereztek Karcag Jó! szerepeltek a Szolnoki Dózsa úszók a fővárosban A Szolnoki Dózsa ifjúsági fiú- és leány úszói a főváros­ban, a Császár uszodában rendezett országos versenyen álltak rajthoz. Szép eredmé­nyeikkel további értékes pon­tokat szereztek és öregbítet­ték szakosztályuk hírnevét. Különösen figyelemre méltó Csontos Gábornak az 50 mé­teres mellúszásban elért 45.2 mp-es eredménye, örvende* tes, hogy Katona Gábor a ne­ki idegen mellúszásban is ki­tett magáért. A Szolnoki Dó­zsa úszók összesen három el­ső, négy második és két har­madik helyet szereztek. EREDMÉNYEK 50 m gyermek fiú mell: 1. Csontos Gábor 45.2 mp. 50 m újonc fiú mell: 3. Erdei Kálmán 44.4 mp. 50 m újonc leány mell: 1. Deés Agnes 44.0 mp. 50 m újonc fiú gyors: 3. Hegedűs László 34.5 mp. 50 m újonc leány gyors: 2. Deés Ágnes 36.5 mp. 200 m serdülő leány mell: 1. Kuti Mária 3:28.5, 2. Kiss Margit 3:29.7 perc. 200 m serdülő fiú mell: 2. Katona Gábor 3:09.4 perc. 100 m serdülő fiú gyors: 2. Katona Gábor 1:09.5 perc. ellen 5,5—4,5, Cegléd ellen 6,5—3,5 arányban, Abonytól 7:l-re, a Jb. Leheltől pedig 0:4-re kaptak ki. A Karcagi MEDOSZ ötödik helyen végzett. A Szolnoki MÁV-tól 5,5—4,5-re, Abony­tól pedig 7:3-ra kaptak ki. Eredmények — sorokban A Szolnoki MÁV NB II-«« te­kézői Nyíregyházán szerepeltek, ahol 7:1, 2612:2470 arányú vere­séget szenvedtek. A találkozó igen gyenge játékvezetés mellett zajlott le, ami Hozzájárult az. eredmény kialakulásához, — A MÁV tekézők sok szép dobását érvénytelenítették. Éppen ezért a játékosok Idegesek voltak és nem tudták a tőlük megszokott teljesítményt nyújtani. A Szol­nokiak közül Vörös nyújtotta a legjobb teljesítményt; 422 fit dobott. Az MHS Szolnok megyei mo­toros klubjának tagjai Tatabá­nyán. a területi túrabajnokság utolsó fordulójában szerepeltek. A szolnoki motorosok a kővet­kező eredményt érték el: A kez­dők versenyében (minősítés nél­küli versenyzők) 125 kem-es ka­tegóriában tíz Induló közül Lam­bert Ernő első lett, Csőke János pedig második helyezést szer­zett. A fő verseny eredményei: 125 kom: Nagy József harmadik lett. 330 kem-ben Kulcsár Gábor motorhiba miatt nem Indult. — 500 kcmi Polacslk András a fő­városi Rúzsa József és a nagy­kőrösi Podhorszki előtt első he­lyen végzett. Felvétel a szegedi védőnőképző iskolába A szegedi Állami Védőnő­képző Iskola 1962. március hónapjában új védőnőképzö tanfolyamot indít. Az iskola kétéves, a növendékek kol­légiumi ellátásban és taní­tásban részesülnek. Munka­ruháról és tankönyvekről az iskola vezetőség gondosko­dik. A tanulási évek végén a jelöltek képesítő vizsgát tesznek. A sikeres vizsga le­tétele után egészségügyi vé­dőnői oklevelet és azonnali kinevezést nyernek városok­ba, falvakba. Jelentkezhetnek mindazok az érettségizett leányok, akik szeretnének egészség­ügyi védőnői kOpocftésl nyerni. Szükséges iratok: érettségi bizonyítvány, orvo­si bizonyítvány, szülők va­gyoni bizonyítványa, anya­könyvi kivonat, kérvény, kézzel írott önéletrajz és 1 db fénykép, valamint a ta­nács, a párt- és tömegszer­vezet javaslata. Az irato­kat a megyei tanács VB egészségügyi osztályához az illetékes járási, városi ta­nács vb. eü. csoportján ke­resztül 1962. január 5-ig kell beküldeni. Az iskola megkezdése előtt a jelentkezőknek a lakhe­lyükön működő egészségvé­delmi szolgálatnál a védőnő mellett hathetes előgvakor latot kell letöltenie. A gya­korlatot az illetékes járási, városi főorvos irányítja, Már 30 millió lakosa van a Lengyel Nép- köztársaságnak A Lengyel Központi Sta­tisztikai Hivatal legutóbbi je­lentése szerint a Lengyel Népköztársaság lakóinak szá­ma július 31-el elérte a 30 milliót. A statisztikai adatok­ból az is kitűnik, hogy évről évre javul a lengyel lakosság egészségügyi helyzete. A cse­csemőhalandóság az utóbbi négy év alatt 77 ezrelékről 56 ezrelékre csökkent. 4U metprfdja I a ^Wé/xln/xían