Szolnok Megyei Néplap, 1961. szeptember (12. évfolyam, 206-231. szám)

1961-09-19 / 221. szám

4 SZOLNOK IVieOYW NftPl.AP 1901. szeptember 19. A labdarúgó NB //-ért Vérszegény játék, újabb érzékeny vereség Láng SK—Szolnoki MÁV SE 1:0 (1:0) Kiküldött tudósítónktól. Rcmnyal üti pálya, 800 nózö. tte: Hegyes (Oere—Csontos), láng SK: Gulyás — Szebeni, Hruoi, Juhász — Fischer, Mészá­ros — Tetnovszki Szűcs, Tímár, Molnár, Balog. — Edző: Készéi László. — Szolnok: Cselényi — Sándor, Abonyi, Kegyes — Dras- kóczl, B. Nagy — Tóth, Pintér. Kiss M„ Sós, Dobos. Edző: Fa­zekas László. Mintegy 30 fokos hőségben, — szikrázó napsütésben” futott ki a két csapat a Játéktérre. A ha­zaiak első akciója a tizenhatosnál elakadt; — az ellentámadásnál Tóth futott el, de öt Juhász szerelte. Lanyha Iram, kezdetleges próbálkozások jellemezték az első negyedórát. Már éltkor kitűnt, hogy a vasa­soknak a védelme Is jobban áll a lábán és a csatársoruk is ve­szélyesebben szövi a támadáso­kat. A 21. percben Molnár, a Láng balösszekötője mintegy 22 méterről hatalmas lövést kül­dött a felső lécre — a visszapat­tanó labdát Tímár élesen újból rálőtte, de Cselényi ragyogóan kiöklözte. A 24. percben a bal- szélsőnek sikerült Sándortól el­futni — a 16-oson belül járt, ami­kor a lövés helyett az előrefutó és lesen álló Molnár elé gurított, aki közelről a hálóba vágta a labdát. A játékvezető némi ha­bozás után megadta a gólt. 1:0. Unalmas, lanyha mezőnyjáték után a 30. percben Draskóczi került jó helyzetbe — már csak a kapussal állt szemben, amikor a lövés pillanatában hátulról fel­lökték. A játékvezető azonban li-es helyett sarokrúgást ítélt. Több sarokrúgást, majd közve­tett szabadrúgást harcolt ki Szolnok. A szabadrúgásból a labda jól szállt a kapura, Kiss !YC. fejéről azonban irányt vál­toztatva, léc fölött hagyta el a játékteret. Szünet után Szolnok tűző nap­pal szemben — néhányszor elju­tott az ellenfél kapujáig, de könnyedén szerelték, — Később egyre Inkább a MÁV térfélen folyt a küzdelem. Mindkét csa­pat sok hibával játszott; a szín­vonal tovább csökkent. A nagy melegben csak lézengtek a pá­lyán a játékosok. A 75. percben belső csatárainkat les elmén ál­lította le a játékvezető — Ismét tévesen. A választámadásnál pa­rázs jelenet alakult ki a kapunk torkában — a fedezetlenül ha­gyott Molnárra Cselényi kétszer is kidobta magát, de nem tudta megszerezni a labdát. — Végül Ahonyl megszerezte és kihozta a bolyból. Ezzel biztosnak lát­A labdarúgó NB II. állása 1. DVSC 7 5 1 1 23:10 11 2. Egyetértés 7 5 — 2 10: 3 10 3. Bp. Előre 7 5 — 2 21:15 10 4. Diósgyőr 7 4 2 1 ll: 9 10 5. Láng 7 4 12 12:11 9 6. Cegléd 7 2 3 2 14: 8 7 7. Miskolc 7 2 2 3 10: 8 6 «. Kecském. 7 2 2 3 11:15 6 8. KISTEXT 7 2 2 3 10:14 6 10. DEAC 7 2 2 8 4: 6 6 U. Bp. SO. 7 3—4 10:17 6 12. Szolnok 7 2 14 14:10 5 13. Nyiregyh. 7 1 3 3 7: 9 3 14. Borsod 7 2 1 4 5:9 5 15. Sze. Ep. 7 2 1 4 7:18 5 16. Ganz-M. 7 2 14 id» 5 A forduló eredményei Debreceni VSC—Ceglédi VSE 3:1 (1:1) Debrecen, 10 000 néző. KISTEXT—Szegedi Építők 0:0, KISTEXT pálya, 800 néző. Bp. Előre—Miskolci VSC 2:1 (1:0) Sport utca, 700 néző. Diósgyőri VTK — Ganz-MAVAG 3:2 (2:1) Diósgyőr. 6000 néző. Bp. Sparta­cus—Debreceni EAC 2:0 (0:0) Apaffy utca, 200 néző. Borsodi Bányász—Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0) Sajószentpéter, 2000 néző. A Totó 38. heti eredménye 1. Ferencváros—Győr 1 1:0 2. Komló—Tatabanya l 1:0 3. Szeged—MTK * 2« 4. Ózd—Pécs 2 2:5 5. Pénzügyőrök—Kaposvár 2 1:3 6. ZTI5—BVSC 2 1:6 7. Oroszlány—SVSE 1 1:0 8. Borsod—Kecskemét 1 1:0 9. KISTEXT—Sze. Építőt X 0:0 10. Bologna—Milan 1 l:o it. Lanerossl—Padova l ::o 12. Juventus—Borna 1 1:0 A labdarúgó NB III. állása Délkeleti csoport 1. Jb. Lehel 6 4 2 — 18: .1 10 2. Jb. Vasas R 4 2 — 19: 8 10 3. Bcs. Ep. 5 SÍ-1 14:4 9 4. Csongrád 6 8 2 1 14:12 8 5. Szó. MTE 6 3 1 2 16: 3 7 6. Martfű 6 3 1 2 15:10 7 7. Gyula 6 3 1 2 10: 7 7 8. Szentes 6 3—3. 11:1« 6 9. Orosháza P 2 2 2 8: 2 6 10. Sze. VSE 6 3—3 11114 6 11. Szó. Kin. 6 2 2 2 11:16 6 12. HMTE 6 1 2 3 8:12 4 13. Bcs. MÁV 6 2 — 4 7:20 4 14. Szeg. Sp. 6 1—5 9:13 2 15 Kecském. 3 — 2 4 6:13 2 16. Szarvas 6 1 — 5 6:22 2 A forduló eredményei Csongrádi Petőfi—Szolnoki Ki­nizsi 4:4 (3:3) Csongrád, 1100 né­ző. Gyulai MEDÖSZ-MEDOSZ Hódmezővásárhelyi MTE 1:0 (0:0) Gyula, 1200 néző. Orosházi Kini­zsi-Szegedi Spartacus 1:0 (1:0) 600 néző. Szegedi VSE—Kecske­méti TE 2:1 (l:l) Kecskemét, 2200 néző. Szentes! Kinizsi—Szarvasi se a-n /i :fli Szentes. 1500 néző. sző gólhelyzetben mentett. Az utolsó tíz percben akadt néhány erőtlen MÁV ellentámadás, de ezen a napon semmi sem sike­rült a, vasutas csatároknak. A mérkőzésre a nagy hőség rányomta a bélyegét. A színvo­nal még pillanatokra sem ütötte meg az NB II. mértékét. Mind­két . csapat Igen gyenge teljesít­ményt nyújtott és nagy csaló­dást okozott híveinek. A hazai együttes valamivel nagyobb aka­rással játszott, s a győzelmet megérdemelte. A szolnoki együttes feltűnően kedvetlenül, sablonosán mozgott. Az egész csapatból csak Kegyes; helyenként Ahonyi és Cselényi játéka érte el az átlagot. A fe­dezetsor szürkén mozgott. A csapat leggyengébb része ezúttal a csatársor volt. A két szélső teljesen behúzódott, s ezzel ele­ve eredménytelenségre Ítélte próbálkozásainkat. — Az egész mérkőzésen képtelenek voltak egyetlen épkézláb akció felépí­tésére. Sokan az összeállítást hi­báztatják a kudarcért; az igaz­ság azonban az, hogy ezen a mérkőzésen az ötösfogat minden tagja kiábrándítóan, gyámolta­lanul játszott. Ebben az össze­állításban és Ilyen felfogásban jóformán semmi veszélyt nem jelentettek a védekezésre gon­dosan ügyelő ellenféllel szem­ben. A játékvezető a lesgól megadá­sánál nagyot tévedett. Draskóczi fellökéséért viszont feltétlen ll-es járt volna. h. Ry. Több nagy meglepetés a labdarúgó NB l-ben a labdarúgó NB I. szeptember 17-i fordulóig több nagy megle­petéssel szolgált, ide tartozik a Vasas veresége Dorogon, a Tata­bánya veresége Komlón. így a Tatabánya már csak gólarány- nyal vezet a tabellán. A pécsiek nagy győzelme özdon szintén váratlan volt. A Honvéd egyre jobban tör az első hely felé. A forduló eredményei Komló — Tatabánya 1:0 (0:0) Komló, 8000 néző. — Vezette: Srankó. Góllövő: Fekete. Pécs— Ózd 5:2 (0:0) Ózd, 12 000 néző. Vezette: Vadas Gy. GóUövők: Dunai I. (3) Komondl, Rádl, Ha­lasi (öngól), illetve: Frenkó. Fe­rencváros—Győr 1:0 (1:0) Üllői üt, 25 000 néző. Vezette: Katona. Góllövő: Fenyvesi dr. Szeged— MTK 2:2 (2:1) Szeged, 15 000 né­ző. Vezette: Pősa. Gőllővők: Por­törő (U-esből), Nemes, Illetve: Sándor. Bödör. Bb. Honvéd—Sal­gótarján 4:2 (2:1) Kispest, 10 0.-) néző. Vezette: Balia B. Góllövő: Tlehi (3, kettőt u-esből), Ádá- mosi. liléi ve: Csáki. Taliga ill­ésből). Dorog—vasas 4:2 (2:i) Do­rog. 0000 néző. Vezette: Dorogi. Góllövő: Monostori (2), Oláh. Csóri, illetve: Machos, Mathesz. A bajnokság állása 1. Tatabánya 7 5 — 2 15: 7 10 2. Bp. Honv. 7 5 — 2 20:11 10 3. FTC 7 3 3 1 8: 5 9 4. MTK 7 3 2 2 18:13 8 5. Dorog 7 3 2 2 12311 8 6. Vasas 7 3 1 3 18:11 7 7. U. Dózsa 7 2 3 2 9: 7 7 8. Komló 7 3 1 3 12:12 7 9. Salgótarj. 7 2 2 3 12:14 6 10. Pécs 7 3—4 11:14 6 11. Csepel 7 2 2 3 10:16 6 12. Szeged 7 2 1 4 8:13 5 13. Győr ‘7 2 1 4 6>:16 5 14. Ózd 7 2—5 10:19 4 A labdarúgó NB lll-ért A labdarúgó NB Hl. Délkeleti csoportjában a szeptember 17-1 fordulóban megyénk csapatai közül csak a Martfűi MSE tért haza pont nélkül. Talán a leg­szebb eredményt az eddig igen egyenletes teljesítményt nyújtó és jelenleg is az élen álló Jász­berényi Lehel érte el, amely a kiváló játékerőt képviselő Bé­késcsabai Építők otthonából Is gól nélkül tért haza az egyik ponttal. — Utána sorrendben a Szolnoki MTE-t kell megemlíte­nünk, mert — ha ugyan hazai pályán is, de nagy gólarányú győzelmet aratott az eddigi mér­kőzéseken jól szereplő Martfűi MSE ellen. Értékes a Szolnoki Kinizsinek Csongrádon az ottani Petőfi ellen elért döntetlenje is, valamint a Jászberényi Vasas otthoni nagy gólarányú győzel­me a Békéscsabai MÁV ellen. Tudósítóink az alábbiakban szá­molnak be a mérkőzésekről. Szolnoki MTE—Martfűi MSE 5:1 (2:0) Szolnok, MTE pálya, 2000 néző. Vezette: Geréb. Szolnok: sár­kány — Tóvlzl, Sári, Zalai — Török, Papp — Bosnyák, Eánhl- di, Fallal Wilisch, Cs. Farkas. Martfű: Csendes — Böjti, Seres, Kovács — Mészáros, Szűcs — Pá­linkás, Nagy, Vízhányó, Miku6, Mezőtelekl. Nagy melegben mindkét rész­ről nagy iramban kezdődött a mérkőzés. Az első támadást az MTE vezette és Seres az utolsó pillanatban tudott csak menteni Wilisch elől. — A mezőnyben mindkét csapat játékosai szépen adogattak, a kapu előtt azonban csak az MTE csatárok voltak ve­szélyesek. A 13. percben Bánhidi nagy lövését Csendes először kiejtette, majd utánaugorva megszerezte. Állandósult az MTE fölénye. A 25. percben wilisch jó labdát adott Bánhidinak, aki ellenálhatatlanul futott el és nagy erővel küldte a labdát Csendes hálójába. 1:0. A gól után fokozódott az MTE nyomása. A martfűiek szórványos támadá­sait a hazai védők könnyedén verték vissza. — A 28. percben újabb MTE támadásnál Bosnyák beívelt labdáját Fallal willsch- hez továbbította, alti a hálóba lőtt. 2:0. A martűi csatárok adó­sak maradtak a kapuralövéssel. Szünet után már a 47. percben Cs. Farkas stopplövéssel küldte a labdát a hálóba, 3:0. — Az 52. percben Cs. Farkas elölt nyílott újabb gólszerzés! lehetőség, de gyenge lövését Csendes hárítot­ta. Az 55. percben Palid! 25 mé­teres váratlan lövése a felső sa­rokban kötött ki. 4:0. A 67. perc­ben tűzi játékszerű támadás ala­kult ki a martfűi kapu előtt. A védők kétszer Is a kapu torká­ból mentettek. Ezután feljöttek a martfűiek, de lövéseik rendre A megyei labdarúgó bajnokságért \ megyei labdarúgó bajnokság szeptember 17-1 fordulójában sem maradtak el a váratlan eredmények. A Nagykunsági MEDOSZ otthonában is nagy­arányú vereséget mért a Szol­noki MÁV NB ll-es tartalékcsa­patára. A tiszaföldváriak viszont megszerezték az első idei győ­zelmüket és nem kisebb fegy­vertényt hajtottak végre, mint hogy a jöltépességfl Mezőtúri MAFC-ot fektették kétvállra. A jászsági csapatok tovább folytat­ták jó szereplésüket, ezúttal Jászkisér, Jászjákóhalma mind a két pontot, Jászapáti pedig az egyik pontot tartotta otthon. EREDMÉNYEK: Tm. Vasas—Üjszász, 3:0 Szabó L. HSE—T. Fáklya 1:1 Tiszaföldvár—MAFC 2:1 Szó. MÁV II.—Nkunsági M. 1:8 Jászkisér—Kunhegyes 3:2 Jászapáti Kunszentmárton 1:1 lálcóhalma—Szó. Vasutas 3:1 Jászirokszállás—Karca* 2:1 kapu mellé szálltak. A 70. perc­ben az MTE kapujától 16 méter­re szabadrúgáshoz jutottak a ci­pőgyárlak. Mikus lövése a sor­falról szögletre vágódott. A 72. p-ben újabb MTE támadásnál Pál­lal két csel után nagy lövést kül­dött a kapura, s a labda Csen­des kezét érintve vágódott a jobb felső sarokba. 5:0. A 77. percben martfűi támadást lát­hattunk. Mezöteleki 25 méteres szabadrúgása a jobb alsó kapufá­ról Sárkány hátára, onnan pedig a kapuba vágódott. 5:1. A mér­kőzés végéig továbbra is MTE fölény volt. Színvonalas és nagyiramú mér­kőzést láthatott a közönség. Az MTE-ből mind a csatársor, mind a védelem lelkesen és jól Ját­szott. — A martfűiek lelkesen kezdtek, a mezőnyben szépen is játszottak. Csatáraik azonban — két esetet kivéve — nem tudtak veszélyes helyzetet teremteni. — Jók: Bánhidi, Török, Bosnyák, Papp, illetve: 'Mezőtelekl, Nagy. P. I. Jászberényi Vasas—Békés­csabai MÁV 8:1 (5:1) Jászberény, 1000 néző. Vezette: Dr. Tóth. Jb. Vasas: Kohári — Végh, Kovács I., Helle — Rétsá­gi. Pintér — Kovács ITT., Szán­tai, Túri. Bató, Hegedűs. Edző: Kerekes Imre. — Békéscsaba: Unyttyinszky —• Moravszki, Bla- hut, Valent — Kovács, Barát — Petőnyi, Csicsely, Gazsó, Belen- ka I., Belenka n. Edző; Andó Tamás. Érdekesen indult a mérkőzés. A Vasas vezette az első táma­dást, ezt a vendégvédők szerel­ték és egy hosszan előreívelt labdát Belenka II. megszerzett, Végh mellett elhúzott és a kapu­ra ívelt. A labda a meglepett Kohári felett a hálóba hullott. 0:1. A gól után nagy erővel tá­madott a Vasas és a 7. percben Túri fejesét a kapus a gólvona­lon belülről halászta ki. A játék­vezető azonban nem adta meg a gólt. A kirúgás után Túri fejese vágódott a hálóba. 1:1. — A 10. percben Hegedűs beadását Túri Szántai elé fejelte, aki kapásból a jobbsarokba vágta. 2:1. A 12. percben a vasas kapuja előtt 6 méterről közvetlen szabadrúgás­hoz jutottak a vendégek. Ezt elő­ször Gazsó kapufának, majd a visszapattanó labdát Csicsely nagy erővel lőtte fölé. A 20. percben a tisztán álló Túri elé gurított és a középcsatár 6 mé­terről a hálóba lőtt. o:l. A gól után változatosabb volt a játék, a Vasas támadott többet. A 42. percben szép adogatás után Ö2ántal 16 méterről leadott nagy lövése a felső sarokban kötött kt. 4:1. A 44. percben Kovács III. faképnél hagyta a védőket, Bató elé ívelt, akinek nagyenejű lövé­se a jobbsarokba Vágódott. 5:1. Fordulás után azonnal a vasas támadott ismét. Nagy fölénybe került. Ennek eredményeképpen már a 47. percben Szántai lab­dáját Bató kapásból vágta a Jée alá. 6:1. A 48. percben Szánta! 17 méterről leadott nagy lövését szépen védte a vendégek kapu­sa. Az n0. percben Szánta! szög­letét Hegedűs kapta és egy esel után a hálóba helyezte a labdát, 7:1. Az 53. percben Kovács I. és Gazsó egyszerre ugranak fel a labdáért, Gazső elesett, a játékve­zető meglepetésre 11-est ítélt á Vasas ellen. Ezt Unyatyinszki a kapu mellé küldte. A 72. perc­ben Szántai átjátszotta magát a védőkön és a tisztán álló Hege­dűs elé gurított, aki 13 méterről beállította a végeredményt: 8:1. A hátralévő időben óriási fö­lényben játszott a Vasas, Túri, Kovács III. hagytak ki egy-egy nagy helyzetet. Legjobbak: Kovács irt., Bató, Hegedűs, Szántai, Rétsági, illet­ve: Blahut, Barát, Gazsó és Csi­csely. Dr. Tóth játékvezető igen sok hibával vezette a mérkő­zést. — Gervai — Jászberényi Lehel—Békés­csabai Építők 0:0 Békéscsaba, 4000 néző. Vezette: Stark. Jászberény: Sándor — Fortuna. Pancsics, Pecha — Jő- zsa, Nagy I. — Kiss, Fekete, Nagy m., Zaják, Fülöp. Edző: Kclláth Ferenc. — Békéscsaba: Krátki — Horváth, Popol, Sziko- ra r— Lonovic^, Rieger — Mik- lyá, Farkas, Molnár, Mityfcó, Pa­tai. Edző: Léby Emil. Erős iramú, változatos játék mellett mindkét csapat sportsze­rű keretek között küzdött. Bé­késcsabai támadásokkal indult a mérkőzés, amit a Lehel védők sorra hárítottak. A 12. percben Fülöp a balszélen elhúzott, be­adását azonban Fekete gyengén küldte kapura. Ezt követően a csabaiak a jobbszélen veszélyes támadást indítottak. A jobbösz- szekötő erős, Jól helyezett labdá ját Sándor biztosan védte. Tíz percig változatos mezőnyjáték folyt, amelyet a Lehel jobb­szárny szakított félbe. Nagy III. kiugratta Fülöpöt, aki a balszé­len elhúzott, majd élesen kapura lőtt. Erős gólhelyzet volt. A hát­ralévő Időben az első félidő vé­géig csak mezőnyjáték folyt. A második félidő elején a Le­hel vette át az irányítást, majd a 49. percben Kiss a jobbszélen — Fekete átadásából — erős szög­ből élesen kapura ívelt, amit az Építők kapusa csak nagy ügy- gyel-bajjal tudott kapu fölé üt­ni. Az 52. percben Nagy m. me­redeken szöktette Zajákot, aki kapura lőtt. de a játékvezető lest jelzett. Ezután mintegy li percig mezőnyjáték folyt. A ha­zaiak is próbálkoztak támadás­sal, de a Lehel védelem biztosan hárított. A 63. percben a Lehel Nagy TIT. révén szép gólt szer­zett. de a partjelző belntésére a Játékvezető les elmén nem adta meg. Ezután az Építők is támad­tak. de eredménytelenül. Lehel akcióval ért véget a mérkőzés. Igazságos eredményt hozott a találkozó. Jők: Nagy I., Sándor, Pancsics, Fortuna, illetve: Popol, Miklyfi, Lsnovics. Stark Játékvezető kifogástala­nul működött. — Fodor — — FflP.FI ÉS Nőt KEPÉK PAPOKAT szolgáltattak be talált tárgyként a szolnoki városi ás járási rendőrkapi- tányságra. Jogos tulajdono­saik. kellő Igazolás után Báe- vári Endre u. 11. szám. 14. alatt átvehetik a kerékpáro­kat. A Jászberényi Építőipari Szövetkezet Jászberényben, boldogházi és pórtelki részlegein OTP És ma^án erőből építendő kislakást vállal Részlegei: Bádogos, villanyszerelő, ács. szobafestő, asztalos és vízvezetékszerelő, kútfúró és cement­gyártó részleg, kályhás, kádár. — Azonkívül min­denféle kisebb építési munkákat kifogástalanul és rövid határidőre végez. Kérjük, keresse fel biza­lommal szövetkezetünket. Központi iroda: JÁSZBERÉNY. Lehel u. 1. Tel.: 24. Egy érdekes szakkörről „l/níteraá/ís“ művészetbarátok — A képző- művészeti technikától — az esztétikáig Májusban érdekes ötlete támadt Barna Gábornak, a Szolnok megyei tanács épí­tészmérnökének. Arra gon­dolt: vannak fiatalemberek, akik elvégzik a nyolcadik osztályt, s nem tanulnak to­vább középiskolában, vagy technikumban, hanem ipari- tanulónak mennek. Számukra a különféle művészetek! — kezdve a festészettől a szob­rászatig. a filmig stb. — na­gyobbrészt fehér foltok ma­radnak, mert nincs rá mód­juk, lehetőségük, hogy e mű­vészetek titkai, értékei, szép­ségei birtokukba kerüljenek. Nem azért, mintha nem néz­hetnének meg egy tárlatot e fiatalok, vagy nem olvashat­nának megfelelő szakkönyve két. Másért. Nincs, aki hoz­záértően, szeretettel tanítsa, vezesse a művészet birodal­mába vezető szép, de zökke­nőktől nem mentes úton ; fiatalokat. Megalakult egy szakkör Az ötletet elhatározás, az elhatározást cselekvés követ­te. A szolnoki Iparitanuló In­tézet önként jelentkezett ta­nulói közül nevelőkkel, ok­tatókkal egyetértésben 33 fiatal lett tagja a Barna Gá­bor vezette Művészetbarátok -Szakkörének. Hosszadalmas lenne e kollektíva megalaku­lásának, későbbi munkájá­nak minden részletét felele­veníteni, de legalább vázlato­san érdemes ismertetni a ki­tűzött feladatokat. A szakkörben két évig ta­nuló fiatalok, mivel semmi­féle előképzettséggel nem ren­delkeznek, vagy ha előfordul valamelyiknél ilyesmi, egyen­lő a kispolgári giccs ismere­tével. Éppen ezért a tematika el­ső része, így hangzott: A mű­vészetek kialakulása, célja és jelentősége, majd következ­tek a további előadások: A művészetek fajai és azok technikája. Lakóhelyünk mű­vészete. Művészet, elméleti kérdések. A tematika máso­dik részében művészettörté­neti ismeretekkel és korunk művészetének sajátosságai­val ismerkedhettek meg a szakkör tagjai. Azóta minden két hétber, összegyűlnek a szakkör tag­jai a Ságvári Endre Kultúr- otthonban. Eddig több kirán­dulást is szervezett Barna Gábor a szakkörnek. Jártak a szolnoki Damjanich Mú­zeumban, ahol a gazdag ré­gészeti gyűjteménnyel ismer ­kedtek meg. Illusztrált, vetí­téssel kísért két előadást kaptak a film-készítés módszereiről. Megismerked­tek a Szigligeti Színház szce­nikai berendezésével és a színházi előadás technikájá­val. A Munkácsy Mihályró' szóló dokumentum film leve- títése mellett a festészet és a szobrászat technikájáról Bá­rányé Sándor, a szolnoki Mű­vésztelep tagja tartott elő­adást. Somogyvári Rudolf é? Győri Ilona, a Szigligeti Szín­ház művészei aprói beszél­gettek el a fiatalokkal: . ho­gyan készülnek szerepeikre? A Bartók Béla Zeneiskolá­ban tett. látogatás során a hangszerekkel ismerkedtek. Az eddigi felsorolás is mutatja rendkívül sokoldalú téma­köre van a szakkörnek, Ilyen alapokon aztán nyugodtan tarthatott Bokros László fes­tőművész ilyen nehéz témáról is előadást; Szépség a festé­szetben, vagy Budai Péter ze­netanár arról: Hogyan hall­gassunk zenét. A szakkör munkájában rendszeresek a „Kérdezz — felelek” előadások, ahol a már megtanult anyagból, an­nak elsajátításából kerül ki a kérdések többsége. Lesz-e, aki követi a pél­dát? — ez még válaszolatlan maradt Szolnokon és az egész megyében. Egy bizonyos. A fővárosban már felfigyeltek a szakkör munkájára, és Barna Gábor a Köznevelés című fo­lyóiratnak és a Jász-Kunság­nak is megírja a szakkör munkájáról szóló cikkét. Iga­zat kell azonban adnunk Bar­na Gábornak, aki ezt mon­dotta készülő cikkéről: — Nem az írás, nem a sza­vak a fontosak, hanem az, hogy ha nem is sokat, de valamit tudunk nyújtani né­hány fiatalembernek a kü­lönböző művészetek kincses­tárából. S emellett az érdek­lődést, az igényt is felébreszt­jük ilymódon a művészetek iránt a fiatalokban. Ogy gon­dolom, ha ez a két dolog meg­valósul, akkor a szeptemberi munkaértekezletünkön már elmondhatjuk: nem volt hiá­bavaló a munkánk. Mit tehetnénk még hozz:; Barna Gábor szavaihoz? Azt. hogy jó lehne, ha a- megyoh. népművelési csoport mellett' működő népművelési tanács­adó, a Ságvári Endre Kultúr­otthon segítségével Szolno­kon, s a megye más városai­ban, községeiben is mielőbb alakulnának a fentihez ha­sonló szakkörök. — bgy — iiiiiiiiiiiiiiiiiiímiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiH A világűrben miért fekete az ég? Innen a Földről kéknek látjuk a nappali égboltot, azonban J. A. Gagarin, majd G. Sz. Tyitov a világűrben feketének látták. Mi ennek az oka? Az, hogy a napfény az atmoszféra sűrű rétegein áthatolva szétoszlik, a leve­gőrészecskék pedig a nap­fény kék színű alkotórészét vetítik a szemünkbe. A koz­mikus térségben nincs leve­gő, következésképp nincsenek olyan részecskék sem, ame lyek visszaverik a kék suga rakat. E részecskék hiányt1 miatt látja a szem a világűr­ben fekelcnek a nappali ég boltot. I ^ I Hétszer-okkK urnán Mftumad, ifim EGYSZERI rfmMíMM HM! Tűz. üveg, betöréses-lopás, csőrepedés következtében előálló elázási károk, baleset estén, szavatossági ká­roknál, tv-antenna ellopása vagy viharkára esetén kártérítést kap.- í.> t&PK> i&pte&rtPfQSZrtPSK>& ~p KtfMPlOßMPSÜ ßWDf© SQ £