Szolnok Megyei Néplap, 1960. október (11. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-25 / 252. szám

I960, október 25. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP B^deked edetnények A FILM VILÁGÁBÓL NOVEMBERI KISFILMEK A novemberi moziműsor­ban újctöbb érdekes nép­szerű tudományos rövidfilm kerül a nézők elé. Az 1959. évi cannes-i film- fesztiválon díjat nyert, fel­nőttek , 'szere készült BOM­BAMÁNIA című csehszlovák rajzfilm az atomőrületet os­torozza. Az IONCSERÉLŐK című szovjet kisfilm az ionizáció folyamatát, annak felhaszná­lását a gyógyászatban, az iparban, a természetben, tár­ja a nézők elé. A 9 PERC című magyar sportfilm a sportszerűségre tanítja a versenyzőket. Box- mérkőzést izgulhatunk végig, amely nemcsak a sportdicső­ségért, hanem szerelmi vetél­kedés miatt is szembeállítja a küzdő feleket. Érdekes tanulmányokat mutat be a hormonok szere­péről a HORMONOK A NÖ­VÉNYEK ÉLETÉBEN című NDK film. Mindenki számá­ra érthetően, szemléltetően tárja a néző elé a hormonok jelentőségét a növekedésben. A HOLLÁDI BALLADA című magyar kisfilm a nagy­üzemi gazdálkodás előnyét mutatja be az elmaradott kisparaszti gazdálkodással szemben. A kisfilm felvételei különlegesen szépek. Szovjet rövidfilmet látha­tunk az ÓVJÁTOK MEG A GYERMEKEKET A BAL­ESETEKTŐL címmel. Ez a téma egyaránt érdekli a szü­lőket és a gyermekeket. MAURICE CHEVALIER NEM ÁLLHATATOS A napokban Maurice Che­valier egy interjúban úgy nyilatkozott, hogy Brigitte Bardot a legkívánatosabb nő egész Franciaországban. Más­nap Martine Carol, a szintén igen népszerű francia film­színésznő a következő dühös nyilatkozatot adta a sajtónak: „Két évvel ezelőtt egy levél­ben rólam mondta ugyan­eztr­A SZÁLLÁSADÓNŐ NEM ÉRZELGŐS Évekkel ezelőtt, amikor Danny Kaye még igen mesz- sze volt a világhírtől, albér­leti szobát keresett Rich- mondban. Miután a háziasz- szonnyal megállapodtak a lakbérben, a filmszínész ked­vesen így szólt: „Nem lesz rám panasza. A hölgy aki­nél legutóbb laktam, sírt, amikor elköltöztem tőle.” — „Velem ez nem fordulhat elő — szólt az új szállásadónő hűvösen — mert nekem a lakbért mindig előre fogja fizetni.1” KÁRTÉRÍTÉSI PER FRANK SINATRA ELLEN Frank Sinatra amerikai énekest 350.000 dollár kárté­rítésre perelte egy fiatal há­zaspár, akiket egy közleke­dési baleset nyomán megtá­madott. Az eset egy évvel ezelőtt történt a híres holly­woodi Sunset Boülevardon. Sinatra kocsijával nekiment a házaspárnak, de utóbb még meg is fenyegette őket, hogy elgázolja, amennyiben felje­lentik a rendőrségen. FILM A „MAGÁNYOS SARKI VADÁSZOKRÓL” Paul Adams londoni író és Kent Lancing californiai filmproducer és fényképész, nemrégiben felütötték téli szállásukat a norvég Spitz- bergákon. Céljuk, hogy fil­met készítsenek a „ Magá­nyos sarki vadászok igaz tör­ténetéről.” FILMEZIK JAYNE MANSFIELD KISBABÁJA Jayne Mansfield 22 hóna­pos Miklós nevű kisbabája „elvállalta” az első filmszere­pet. Az „Athénben történt” című filmben azt a hálás sze­repet kellett eljátszania, hogy az elébe tett levest a főszereplő képébe hajítja. CapróhirdetéseÍT) ÁLLAMI gazdaság felvételre ke­res mélyépítésben és vízépítés­ben tökéletes Jártassággal ren­delkező mélyépítés vezetőt és mélyépítési technikust, lehetőleg férfi munkaerők jelentkezését kérjük. i.Allami Gazdaság” Jel­igére a kiadóhivatalba. Fizetés besorolás szerint. KÖZGAZDASÁGI technikusokat, gyakorlott gyors- gépírót és se­gédmunkásokat kerea felvételre az Alföldi Kőolajtermelő Válla­lat, Szolnok, Körösi út. GONDNOKOT oktatási intéz­ményhez felveszünk. Jelentke­zés: általános iskola, Öcsöd. Te­lefon: 13. * 14 * 14 ZETOR vontatót pótkocsival ke­res állami vállalat. Cim a ki­adóban. A SZOLNOK megyei Közegész­ségügyi Járványügyi Állomás november 1-én gyors- és gépíró­nőt alkalmaz. — Jelentkezés a Járványügyi állomáson. Szol­nok, Hősök tere 2—4 szám alatt. SZOLNOKON lakást keresek megegyezéssel. Cim a szolnoki Hirdetőben. 4lltllllllllllHHIIIIIIIIIIIIIIII|llllllllllllllllllllt> A Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Gépgyár műszaki képzettséggel rendelkező beruházási előadót keres azonnali belé­péssel. Jelentkezni lehet a vállalat mun­kaügyi osztályán. illllllllHllllllllimilllMHIMUMHIHmlHIlHIII BEKÖLTÖZHETŐ félházat, vagy beköltözhető lakást esetleg ro­mosat vagy félig készet veszek megegyezéssel. Szolnok, Acs u. 14. Bema Ferenc. Az ÉM. SZOLNOK MEGYYEi Állami építőipari válla­lat felvesz ács szakmunkásokat JELENTKEZNI LEHET: Szolnok, Irodaház II. eme­let Munkaügyi Osztály. Vidékieknek szállást és étkezést biztosítu^'­— A SZIGLIGETI Színház mai műsora (25-én) este 7 órakor a „HAMLET”, Törökszentmikló- sons az „ALKALMI FÉRJ”, Felhívás A Szolnok Megyei Tanács Végrehajtó Bizottsága köz* 13, hogy a Végrehajtó Bizottság Titkárságán és a VB. szakigazgatási szerveinél 1960. november 1-től kezdődően az ügyfélfogadási időt az alábbiakban szabályozta: hétfőn: 8—14 óráig, kedden: 8—18 * szerdán: 8—18 9 csütörtökön: 8—14 * pénteken: 8—18 ■ Szombati napokon ügyfél fogadás nincs. A fent közölt időpontokban a VB. egy-egy vezetője is ügyfelek rendelkezésére áll. Oláh György vb. elnök Tudósítóink jelentik a megyei labdarúgó bajnokságról A labdarúgó NB III. október 23-i eredményei Szolnoki Kinizsi—Karcag 2:1 (0:1) Karcag, vezette: Kiss (Deb­recen). Kinizsi: Kóródi — Gyémánt II., Szabó, Germán — Kiss II., Sokvári — Má- tyus, Munkácsi, Géczi II., Kolláth, Feigl. Karcag: Kiss — Bártfai, Tárnái, Zsíros — Kovács, Kós — Takács, Zi­lahi, J Nagy, Bóta, Agócs. Mindkét csapat nagy becs­vággyal készült a mérkőzés­re, mivel a győzelem a Kini­zsinek nagy esélyt adhatott az első hely elérésére, míg Karcagnak az élcsoportban való maradását jelentette volna. Ügy is indult a mér­kőzés. Már az első perctől kezdve komoly küzdelem alakult ki. A 3. percben Bó­ta 12 méterről fordulásból leadott lövése alig szállt fö­lé. A másik oldalon a Kini­zsi csatárok késtek le egy kapu előtti labdáról. Ered­ménytelen Kinizsi szögletek után a 13. percben a kapu előtti kavarodásnál Agócs közelről a hálóba lőtt és megszerezte Karcagnak a vezetést, 1:0. Tíz perccel ké­sőbb Bóta hibázott jó hely­zetben. Ebben a játékrészben Karcag többet támadott, de csatáraik nem bírtak a jól hárító Kinizsi védelemmel. A második félidő első 10 percében a két 16-oson belül folyt a játék, a kapuk nem kerültek veszélybe. Az 56. perc sorsdöntő volt a mérkő­zés kimenetelére. Ártatlan Kinizsi támadásnál Kovács senkitől sem zavartatva ha­za akart gurítani, labdája azonban az 5-ös közelében teljesen tisztán álló Feigl elé került, aki a meglepett Kiss mellett kiegyenlített, 1:1. A csaknem öngól számba menő hazaadás a karcagiakat le­törte, a Kinizsiben pedig fel­csillant a győzelem reménye. A vendégek fölénybe ke­rültek és a tétovázó védelem mellett a 82. percben Géczi II. megszerezte a Kinizsi második, egyben győzelmet jelentő gólját. A karcagi fia­talok lendülete az első fél­időben enyhe hazai fölényt hozott. A második félidőben a rutinosabb Kinizsi taktikai fölénybe került, s nagysze­rűen adogató Kiss II. ve­zényletével, ha szerencsével is, de sikerült megfordíta­nak a mérkőzés eredményét. Jók: Szabó, Kiss, Mátyus, Illetve: Kiss, Tamai, Kós. Kinizsi ifi—Karcag ifi 2:1. — Szöllősi — Kunhegyes! MEDOSZ— Jász árokszállás 2:1 (0:0) Kunhegyes, 500 néző. Ve­zette: Szarka. Kunhegyes: Kiss I. — Szabó III., Boda, Horgosi — Kiss II, Lévai — Tóta, Szabó I., Lipták, Sző­ke, Szalai — Jászárokszállás: Kiss — Győző, Sipeki, Racs- kó I. — Nagy, Sümegi — Kó- kai, Bagi, Kóczián, Racskó XI., Czagány. Mindvégig jóiramú mérkő­zést vívott a két együttes. Hazai fölénnyel indult a já­ték. Fölényük azonban mind­össze 15 percig tartott. Ezidő alatt is három nagy gólhely­zetet hagytak ki. A 15. perc­ben fokozatosan feljöttek a vendégek. Több veszélyes tá­madást vezettek a hazaiak kapujára. Majd mezőnyjáték alakult ki. Ebben az időben a hazaiak sok hibával ját­szottak. A csatársor nem tudta tartani a labdát. A vendégek erőteljes húzások­kal igyekeztek a kapkodó védelmet átjátszani, ami si­került is. A hazaiak kapu­ját négy esetben csak a sze­rencse mentette meg a gó­loktól. Eredmény azonban az első félidőben nem született. A szünet után mindjárt a hazaiak kezdeményeztek és most már pontos adogatással közelítették meg a vendégek kapuját. A vendégek telje­sen beszorultak, nyoma sem volt az első félidőben nyúj­tott erőteljes játékuknak. Annál jobban támadtak a hazaiak. A kunhegyesiek nagy fölényét csak ritkán váltotta fel a vendégek erőt­len támadása. És mégis a 65. percben a vendégek értek el gólt. A sarokrúgást Kiss, a hazaiak kapusa először ki­ütötte a kipattanó labda a balösszekötő Racskóhoz ke­rült, aki nehéz szögből a ka­pura lőtte. A labda a vetődő Kiss keze alatt a balsarokba kötött ki. 0:1. Kezdés után hatalmas haj­rába kezdett a hazai csapat, s a 75. percben a vendégek védőjéről kipattanó labdát, Szőke 20 méterről kapásból a meglepődő kapus keze kö­zött a hálóba lőtte. 1:1. Tovább rohamoztak a ha­zaiak, a vendégek kétségbe­esetten védekeztek. A 80. percben egy kapura tartó labdát Kiss, a vendégek ka­pusa kiejtett, s a befutó Lip­ták mellel a hálóba nyomta. 2:1. A 82. percben újabb gólt értek el a hazaiak, azonban a játékvezető les címén nem adta meg. A hátralévő idő­ben mezőnyjáték alakult ki. Az eredmény már nem vál­tozott. Jók: Lipták, Boda. A má­sodik félidei lelkes játéku­kért az egész csapat dicsére­tet érdemel. A vendégek az első félidőben mutattak jó játékot. A játékvezető hármas igen jói vezette a nagyiramú, ke­mény mérkőzést. MEDOSZ ifi—Jászárok­szállási ifi 3:0 (2:0) — Barócsi — Mezőtúri AFC—Tiszaföld- vár 8:1 (3:0) Mezőtúr, 900 néző, vezette: Klimon. MAFC: Kerékgyártó — Szűcs, Török I., Nagy I. — Egei I., Tóth — Gombás II., Nagy II., Csete, Máté, Gom­bás L Tiszaföldvár: Tóth — Szán­tai, Szécsi, Kőműves — La­Szandaszöllős férfi- és Beseoyszög női kézilabda-csapatai az élen Vasárnap rendezte meg a Szolnoki járási TST az egy­fordulós járási kézilabda­bajnokságot. Hat férfi- és négy női csapat vetélkedett körmérkőzés formájában a helyezések eldöntéséért. A mérkőzéseket Szolnokon, az MTE sporttelepen reggel 9 órától délután 2 óráig bonyo­lították le. A férfiak kétszer tizenöt, a nők kétszer tíz­perces mérkőzéseket játszot­tak. Különösen a férfiak cso­portjában láthattunk szép, izgalmas küzdelmeket. t Az egyes csoportokban az alábbi helyezési sorrend ala­kult ki: FÉRFIAK: 1. Szandaszöl- lős, 2. Besenys^ög, 3. Zagy- varékas. NŐK: 1. Besenyszög, 2. Szajol, 3. Szandaszöllős. Délután két órakor került sor az ünnepélyes eredmény- hirdetésre. A csoportok első három helyezettjei oklevelet kaptak, örömmel üdvözöl­hetjük a bajnokság megren­dezését, mert így az elmúlt évekkel szemben a kézilab­da-sportban is előrelépés tör­tént a járásban. katos. Sági — Eszteré, Bállá, Gazsó, Szatmári, Kávási. Enyhe széllel szemben a MAFC kezdi a játékot. Az első negyedóra némi vendég­fölénnyel telt el. A 16. perc­ben Nagy támadását szabály­talanul akasztják a vendégek, a 16-oson belül. A megítélt büntetőt Nagy II., a sorfal között vágja a balsarokba. 1:0. A tiszaföldváriak rekla­máltak, de a játékvezető hajt­hatatlan maradt. Ezután egy­re élénkebbé vált a játék. A vendégek is rohamoztak, a 19. percben Szűcs a gólvonal­ról mentett Kávási elől. A 23. percben mintaszerű hazai támadás végén Máté a balsa­rokba lőtt. 2:0. Majd a ven­dégek ismét veszélyeztettek, és Kávási lövése a kapufá­ról pattant ki. A 34. percben Csete révén újabb gólt sze­rez a MAFC. A hátralévő idő váltakozó játékkal telik el. A szünet után a földváriak támadnak, de a hazai véde­lem biztosan hárít. Az 51. percben Gombás I. a jobbszé­len bukkan fel, szép helycse- rés támadást hajtanak vég­re Máté Nagy II-vel, Gom­bás I. négyre szaporítja a MAFC góljainak számát. 4:0. A nagy kedvvel játszó hazai csapat ezután egymás után érte el góljait. A vendégek teljesen beszorulnak. Gombás II. az 56. és a 60. percben újabb két gólt lő. A 65. perc­ben Máté bombagóljával már 7:0-ra vezetnek a hazaiak. Ezután több helyzet kima­rad fölé vagy mellé lőnek a hazai csatárok, még a fede­zetek is kapura lőnek, példá­ul a 68. percben Tóth lövése a kapufáról vágódik a me­zőnybe. amit Egei szerez meg Nagy II-höz továbbítja, aki gyorsan kiugratja Gombás II- őt és a fiatal szélső a háló­ba lő. A 78. percben Gombás nagyszerűen kiugrik és a há­lóba lő. A játékvezető érthe­tetlenül nem adja meg a sza­bályos gólt. A 80. percben egy ártatlannak látszó ven­dég támadást a hazai véde­lem szabálytalanul akaszt meg, a 18 méteres szabadrú­gást Szatmári jól eltalált lö­véssel a jobb felső sarokTSa vágja. 8:1. Góllövők: Nagy Ií.; Máté (2), Gombás I., Gombás II (3) Csete, illetve: Szatmári. Jók: Szűcs. Gombás I., Gombás II.. Tóth, illetve: Lakatos. Kávási, Szatmári MAFC ifi—Tiszaföldvár ifi 2:0. — Sindel Imre — Egyéb megyei eredmények: Tmiklósi Vasas—Mezőtúri Hon­véd 3:0, UJszász—Szó. MÁV II. 3:2, Jászkisér—Fegyvernek 1:0, Jb. Vasas II.—Kunszentmártoni MEDOSZ 4:0, Szó. Vasutas- Jászapáti 2:0. Orosházi Kinizsi — Kecskeméti TE 1:1 (1:0), Szegedi Spartacus —Csongrádi Petőfi 3:2 (2:1), Ma­kói Vasas—Békéscsabai Agyag­ipar 2:0 (0:0), Szegedi Építők— Békéscsabai Építők 3:0 (2:0), MÁV Hódmezővásárhelyi MTE— Jászberényi Lehel 7:2 (4:1). A bajnokság állása DELEJEI ET 1. Kecském. 12 6 4 2 22:10 16 2. Gyula 12 6 4 2 26:17 16 3. Orosháza 12 5 6 1 16:13 16 4. Szarvas 12 6 3 3 22:16 is 5. Csongrád 12 5 4 3 28:17 14 6. Sze. Sp. 12 6 2 4 24:16 14 7. Szó. MTE 12 6 1 5 24:16 13 8. Sze. Ep. 12 5 3 4 19:16 13 9. Martfű 12 6 — 6 25:25 12 10. Makó 12 3 6 3 14:19 12 11. T. Fáklya 12 4 3 5 16:14 11 12. Bcs. Ép. 12 4 3 5 19:24 11 13. Jb. Lehel 12 3 4 5 19:24 10 14. M-HMTE 12 3 3 6 23:34 9 15. Bcs. Agy. 12 1 4 7 10:29 6 16. Kiskfh. 12 1 2 9 8:25 4 A labdarúgó NB I. eredményei Csepel—MTK 3:2 (2:1) Ü. Dózsa—Dorog 3:2 (0:2) Győr—Bp. Honvéd 2:1 (1:0) Tatabánya—Debrecen 2:0 (2:0) Szeged—Pécs 2:0 (0:0) Salgótarj.—Diósgyőr 3:0 (1:0) a bajnokság Állasa 1. Ü. Dózsa 9 7 1 1 20:10 15 2. FTC 9 6 2 1 21:12 14 3. Salgótarj. 9 6 1 2 20: 7 13 4. Szeged 9 5 3 1 16:11 13 5. MTK 9 6 — 3 21:15 12 6. Vasas 9 4 3 2 21:Í4 11 7. Csepel 9 2 6 1 11:11 10 8. Győr 9 2 3 4 15:13 7 9. Pécs 9 2 3 4 12:15 7 10. Bp. Honv 9 2 3 4 13:17 7 11. Tatabánya 9 2 3 4 10:17 7 12. Debrecen 8 1 2 5 2:11 4 13. Dorog 8 — 3 5 9:19 3 14. Diósgyőr 8—18 1:26 1 iönvonat Ceglédre A L hó 30-án Cegléden sorrakerülő Cegléd—Szolnok NB Il-es bajnoki mérkőzésre különvonatot szervez a MÁV. Részvételi díj 8.50 Ft. Indu­lás 30-án 13 órakor. Jelentkezni lehet az IBUSZ Menetjegyirodában 26-án, szerdán estig Új meteorológiai muster A lett ipar bevezette egy új műszer gyártását, amely- lyel meghatározzák a repü­lőtér és a felhők alsó határa közötti távolságot. Nagytel­jesítményű reflektorral su­garakat bocsátanak a fel­hőkre, azok visszaverik a fényt, a visszavert fényt pe­dig a földön fényelemekkel fogják fel. E módszer segít­ségével a repülőtéren min­dig tudják, hogy milyen ma­gasságban húzódik a felhők legalsó rétege. (TASZSZ). Fejletlen, ; i (tokostollú) sovány pulykát exportra feldolgozni |! nem lehet. F , Mielőbb gondoskodjon a pulykák bőséges takarmányozásáról, ne sajnálja tőlük a kukoricát, mert csak így fejlődik gyorsan a tollazat, növelhető a puly­ka súlya és minősége. fcXnlíLmjF