Szolnok Megyei Néplap, 1960. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-14 / 217. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1960. szeptember W m Olimpiai mérlegünk Véget ért a nagy küzde­lem. Nyolcvanöt nemzet fia­taljai eldöntötték egymás kö­zött: ki a legjobb egy-egy sportágban. Mire e sorok napvilágot látnak a nemze­tek küldöttségei otthon em­lékeznek a Rómában töltött napokra, a szemet lelket gyö­nyörködtető viadalokra. Haza érkeznek a mi fiaink is, kik sikeres szerepléssel adták tudtul a világnak: Magyar- országon csakúgy, mint a vi­lág sol; más országaiban fel­felé ível a sport színvonala. Mit lehet elmondani álta­lában erről az olimpiáról? Azt, hogy az újkori játékok sorában a legnevezetesebb helyre került, hiszen sport még sohasem állt olyan ma­gas nívón, mint Rómában. Ennek bizonyítására elég el­mondani csak ezt: a játékok során közel ötven világ- és olimpiai csúcsbeállítás tör­tént, illetve váltak már csak emlékké a születésükkor még túlszámyalhatatlannak tar­tott rekordok. — S hogyan szerepeltek fiaink, a magyar sportolók? Sokan, amikor a kérdést így felteszik, kicsit nosztalgiku­san jegyzik meg: szerepel­hettek volna jobban is Ró­mában, hiszen Melboume- ben a XVI. játékokon spor­tolóink más légkörben, fe­szültebb helyzetben is na­gyobb sikereket értek eL A melboumei olimpia na­gyobb sikere vitathatatlan. Azonban a kérdést feltevők számításon kívül hagyják, hogy négy év alatt a sport fejlődése világméretekben is óriási volt. A hat arany-, 8 ezüst- és 7 bronzérem, amit soprtolóink szereztek — meg­elégedéssel tölthet el ben­nünket. Tisztes, dicséretre méltó eredmény ez minden idők legnagyobb olimpiáján. S amit nem tudtak megsze­rezni — a nagy várakozás ellenére — azért sem érde­melnek szemrehányást. A sport ugyanis nem mechani­ka, nem szerkezet, hanem küzdelem, az erő, az ügyes­ség, az idegek harca a ma­gasabb teljesítményekért. — Kétségtelen, hogy minden sportoló a sikerre összponto­sította erejét. S ebben a nagy összpontosításban a leg­alaposabb számítások ellené­re is jöhet váratlan körül­mény. Ez magyarázza talán labdarúgóink és vízilabdá­zóink gyengébb szereplését is. S még egy: fentebb már érintettük a gondolatot éspe­dig azt, hogy világméretek­ben előretört a sport. Hogy a fejlődés nálunk sem maradt el, arra bizonyíték: olyan nagy sportkultúrával rendel- , kező államokat utasított ma­ga mögé a küzdelmek során olimpiai csapatunk, mint Anglia, Franciaország s egy sereg más állam. A nem hivatalos pontver­seny szerint hatodik helyen állunk. Ez a helyezés méltó a magyar sport tradícióihoz, hírnevéhez. Mindent egybe­vetve: a mérleg pozitív. Di­cséret illeti a magyar szí­neknek újab dicsőséget szer­ző sportolókat. Igen erős, jó küzdőképességű és alaposan felkészült mezőnyben küz­döttek. Erre bizonyság a 8 ezüstérmet jelentő második helyezésünk, melyek eseté­ben csak centimétereken, ti­zed másodperceken múlott az elsőt jelentő arany. Nem akar a dicséret ke­délynyugtató lenni. Erről szó sincs. Mindössze arra próbál­ja irányítani a figyelmet, hogy Rómában nagyon sokat tanultak soprtolóink. Kiváló képességű vetélytársakkal is­merkedtek meg a pályákon. Látták a győzők technikáját, taktikáját. S ez eredményein­ken túl alap arra, hogy to­vább szilárdítsuk helyünket a nemzetek fiataljainak bé­kés, felemelő, embert neme­sítő versenyében 1964-ben a XVIII. nyári játékok alkal­mával Japán fővárosában. N. L NB II. férfi kézilabda- mérkőzés Debreceni VSC—MSE I 11:7 (6:4) Góllövők: Varga 3, Rékasi 1, Molnár 1. Csabai I. A min­den kombinatív játékot nél­külöző martfűi csapat ilyen arányban is megérdemelten kapott ki. Egyes játékosok­nál az edzéshiány nagyon meglátszott. Ez a vereség is az edzések hiányának tud­ható be. Akik dicsőséget szereztek a magyar színeknek Már hazaérkeztek. Rómá­ban a XVII. Nyári Olimpiai Játékokon dicsőséget szerez­tek a magyar színeknek. — Képességük, küzdeni tudásuk bizonyítéka a hatodik hely. amit a nemzetek nem-hi­vatalos pontversenyében el­értek. Kik ők? Aranyérmet nyertek: Parti János (kenu egyes, 1000 méter), Török Gyula (ökölvívás, — légsúly), Németh Ferenc (öttusa, — egyéni), öttusa-csapatunk. (Balcző András, Nagy Imre, Németh Ferenc), Kárpáti Rudolf (kard egyé­ni), Férfi kardvívő-csapatunk: fGerevich Aladár, Kovács Pál, Kárpáti Rudolf, Horváth Zoltán, Mendelónyi Tamás. Delneky Gábor). Ezüstérmet nyertek: Szöllősi Imre (kajak egyes), Szente András — Mészáros György (kajak kettes, 1000 méter), 4x500-as kajak-váltó (Ke- mecsei, Mészáros Gy., Szente, Szöllősi). Pólyák Imre (kötöttfogású birkózás, pehelysúly). Zsivóczky Gyula (kalapács­vetés)^ Horváth Zoltán (kard egyé­ni). Női tőrvívó-csapatunk (Rej­tő Ildikó, Dömölky Lidia, Székely Tibomé, Juhász Ka­talin, Kovácsné Nyári Mag­da-) Nagy Imre (öttusa egyéni). Bronzérmet nyertek Farkas Imre — Törő And­rás (kenu kettes). Bánfalvi Klára — Egresi Vilma (női kajak kettes). Vízilabda-csapatunk (Boros, Bodnár, Dömötör, Felkay, Gyarmati, Hevesi, Jenei, Ka­nizsai, Katona, Kárpáti dr., Konrád II., Markovits). Rózsavölgyi István (1500 ni­es síkfutás). Kulcsár Gergely (gerelyha­jítás). Veres Győző (súlyemelés, váltósúly). Labdarúgó-csapatunk (Tö­rök, Faragó, Novák, Dudás, Várhidi, Dalnoki, Kovács III.. Vilezsál, Solymosi, Sátori. Göröcs Albert, Rákosi, Orosz. Dunai, Pál II.. Pál IJ Néhány „külön díj” az olimpia után A Corierre dello Sport, az egyik legnevezetesebb olasz sportláp hétfői száma „különdí- jakat” állapít meg papíron. — Eszerint a legszenzációsabb tel­jesítmény díja az etióp Bikilót illeti, aki 8 perccel futott jobb Időt marathoniban, mint Zato- I pék. A leglátványosabb teljesít­mény díját a szovjet női torná­szoknak, a legjobban ünnepelt siker díját Beruttinak, az olasz ; vfágtázónak, a legjobb együttes teljesítmény díját az őt arany­érmet szerző olasz kerékpáro­sodnak, a legjobb stílusú atléta különdíját Armin Harynak, a német sprintemek, a legfantasz­tikusabb csúcs díját a szovjet Vlaszovnak ítéli oda, aki több mint 200 kilót emelt fel, minden korábbi határt túlszárnyalva. A legszorosabb verseny díja Davisé és Kaufmané, a 400 méteres sík­futás óriási hajrájáért. A leg­jobb taktikus díja Elliotté, az 1500-as síkfutás világcsúcstartó­jáé, a legjobb csapat díja az olasz vízilabdázóké, a legsikere­sebb sportoló díja a négy arany­érmet szerző tornászé, Sahliné, a legeredményesebb sportolónő díja a három aranyérmet szerző Wilma Rudolphé, a legfegyelme- zettebb sportoló díja az Indiai gyeplabda csapat kapitányáé, a legkétségtelenebb sikert elért csapat díja az amerikai kosár­labdázóké. Végül a legbalsze- rencsésebb sportoló díja az amerikai Larsoné, akit a lap szerint a célbírók vertek meg 100 méteres gyorsúszásban. A Szolnoki Rádió műsora 223 méter — 19.S0—20.30-lg Jászkunsági krónika! Hírek, riportok, tudósítások a nap ese­ményeiből. — Kórusaink műso­rából. — Békéscsaba ipari üze­meiből jelentjük. — Évadnyitás előtt a Szigligeti Színházban. — Varga Viktória zenés riportmű­sora. Startra készen Húsz ország legjobb körrepülő modellezői versenyeztek 3 na­pon keresztül a sebességi, műrepülő és túramodeUező körrepülő kisgépeinek csapat és egyéni világbajnoki elmeiért Budapesten. Képünkön az USA csapatának egyik tagja Bob Talmer áU startra készen 3,5 kem-es motoros mürepülő gépével. Az MTE az NB IlI-as tabella élén Szolnoki MTE—Kiskunfél­egyházi Építők 2:0 (0:0) Szolnok, 1200 néző, vezette: dr. Gyöngyösi. Szolnoki MTE: Sárkány — Papp, Török, Bánhidi — Nyári, Danka — Pusztai, Pallai, Cs. Farkas, Wilisch, Pálmai. Kis­kunfélegyháza: Cseh — Parádi I., Martinovits, Cserka — Pala­tínus, Vereb — Kelemen n., László, Istvánfi, Móczár, Párád IL A nagy melegben nehezen in­dult a játék. A 2. percben Pusz­tai fejjel küldte kapura a dab- dát Cseh azonban szögletre ütötte. Támadnak a vendégek. Nagy kavarodás az MTE kapuja előtt, a védők azonban menteni tudtak. A 12. percben majdnem gólt kap az MTE, Istvánffi azon­ban jó helyzetben kapu fölé rúgta a labdát. Támadnak az MTE csatárok is. Wilisch kapura lövését Cseh szépen védte. Nincs tervszerű­ség egyik csapat játékában sem. Sok a kapkodás. A játékosok különösen az MTE-nél egymás hibájából élnek. A 33. percben az , MTE kapujától 18 méterre szabadrúgáshoz jutottak a ven­dégek. A megítélt büntetőt Ke­lemen n. csúnyán kapu mellé rúgta. A félidő befejezéséig ér­demleges esemény nem történt. Szünet után folytatódott a lanyha és tehetetlen játék. Az MTE háromszor egymásután is szögletrúgáshoz jutott, de a szél­sők minden esetben kapu mögé rúgták a labdát. Határtalan lel­kesedéssel küzdöttek a vendégek ellentétben az MTE-vel. Az 54. percben egy felső kapufáról Békéscsabai Építők—Török­szentmiklósi Fáklya 1:0 (0:0) Békéscsaba, 3000 néző, vezette: Dukai. A T. Fáklya a következő ősz- szeállításban vette fel a küzdel­met: Ernst — Szecsei, Fakkel- man, Fábián — Karakas II., Ha- Jik — Deák, Karakas L, Muszka,. Szakái, Horváth. Békéscsaba kezdett. Az 1—2. percben a balszélső elől Szecsei, majd Fakkelman mentett szög­letre. A labdát a balszélső ível­te be és mindkét esetben Fak- kelman fejjel mentett. Ezután Fakkelman 8 vezetett szép táma­dásokat. Egyik támadás végén Muszkával szemben szabályta­lankodtak a tizenhatos oldalvo­nalától 3 méterre. A szabadrú­gást Karakas L végezte el és a laposan kapu elé küldött labdá­ja elgurult a védők lába alatt. A kapus kivetődött az ötösre, azonban a keze alatt elcsúszott a labda, Deák ott állt egyedül tisztán és meglepődöttségében ő is elengedte a gurulós labdát. Nagy gólhelyzet voltl Ellentá­madás során a jobbösszekötő 22 méterről lőtt és a labda a felső kapufáról vágódott a kapu mö­gé. Utána Szakái hozta fel a labdát, Muszkához játszott, ő el­futott, már csak a kapussal állt szemben, amikor futtából kapu mellé lőtt. Állandósult a Fáklya támadása, szinte fél pályán folyt a játék, beszorultak a csabaiak. Szünet után is a Fáklya táma­dott. Az egyik támadás során Horváth szépen futott el balszé­len és a tizenhatoson belül olló­ba fogták. A játékvezető nem sí­polt. Az 54. percben Karakas II. vezette fel a labdát. Deákhoz adott és 6 elfutott, jobbszélen beadott, beadását a középhátvéd a tizenegyesen állva kézzel tes­téhez szorította, és utána kirúg­ta a labdát. Ez tiszta ll-es volt! Ellentámadás során a közép­visszapattanó labdát Sárkány csak nagy bravúrral tudott ka­pu fölé tolni. Egy perc múlva újra megismétlődött. Egy ellentámadás során Cs. Farkas előtt adódott nagy hely­zet, de Cseh a lába elől felszed­te a labdát. Nincs az MTE csa­társorban átütő erő. A rosszul játszó halfsor játéka rányomja bélyegét a színvonalra. Az MTE szerencséje volt, hogy a vendég­csapat csatárainak lövései rend­re kapu mellé szálltak. A mér­kőzés vége felé feljött az MTE. Az első gól a 86. percben szüle­tett. Wilisch középen szépen ki­ugrott és futtából hatalmas lö­véssel küldte a jobb felső sa­rokba a labdát, 1:0. A gód után Martfűi MSE—Makói Vasas 5:2 (4:1) Martfű, 1000 néző, vezette: Hozár. Martfű: Csendes — Papp, Böjti, Sagáth — Seres, Mészáros — Mezőteleki, Ba­kos, Mikus, Nagy I„ Pálin­kás. Makó: Szabó — Rózsa, Varga, Dobozi — Tóth, Ká­dár — Tálmayer, Kovács. Marcsika, Szolvák, Baranyi. Hazai támadásokkal kez­dődött a mérkőzés és már az első percekben veszélyes tá­madásokkal ostromolták a martfűi fiúk a még jól hárí­csatár lőtt kapura, melyet Emst szépen védett. Utána Fakkel­man mentett, majd Szecseinek akadt munkája. Egy előrevágott labdát Hajik vezetett fel és 22 méterről ballal erősen kapura rúgott, a kapus szépen védte a labdát. Ezután a hazai balösszekötő­höz került a labda, aki a kapu­tól 14 méterre ballal a Jobb alsó sarokba lőtt, 1:0. Erősített a Fáklya, szinte egy kapura folyt a Játék. Szakái Deákhoz adott, ő felvezette és Muszkához továbbított a tizen­egyesre, Muszka Innen ballal erős félmagas lövést eresztett meg a jobb felső sarok felé, a kapus azonban a levegőben úsz­va szépen védett. Utána Hajik vezette fel a labdát és 20 méter­ről lőtt, a kapus ezt Is védte. Kirúgás után szépein adogattak a Fáklya játékosok. Hajik tört előre és a tizenhatoson belül lövő helyzetben ollóba fogták. Játékvezető sehol! Teljesen be­szorultak a csabaiak. Karakas I. vezette fel a labdát, Deákhoz játszott, aki a tizenhatosról la­posan lőtt és a labda a Jobb ka­pufa külső éléről vágódott ki vonalon túlra. Ez még egyenlí­tési alkalom volt. Fáklya táma­dással ért véget a mérkőzés. Jók: Hajik, Szecsei, Fakkel­man, Karakas I. A hazai csapat­ból nem érdemel senki dicsére­tet, mért igen gyengén Játszot­tak. A játékvezető gyengén műkö­dött, sok fordított Ítélete volt. A szabálytalanságokat a tizenhato­son belül nem merte megítélni. — Több tizenegyest nem adott meg. A látottak alapján a nem dur­va mérkőzésen a Fáklya több góllal megnyerhette volna a mérkőzést, mert szépen játszot­tak. Ernst mindössze négy lab­dát fogott a mérkőzésen. —! Papp István — rohamozott az MTE és két perc múlva újabb gól. Pusztai be­adásából Pallai kapura lőtte a labdát, amit Cseh kiejtett és az ott termett szemfüles Wilisch a hálóba küldte, 2:0. Gyenge színvonalú mérkőzés. Az MTE játékával a győzelem ellenére sem lehetünk megelé­gedve. Tervszerűtlenség, pontat­lan átadások jellemezték a csa­pat játékát. A csatársor erőtlen volt. A halfsor Is gyenge napot fogott .ki, Így a csatároknak kel­lett felhordani a labdát. A játékvezető kitűnően vezet­te a mérkőzést. — Jók: Wilisch, Török, Bánhidi, — Illetve; Cseh, Palatínus, Parádi L *- P. L — dő makói védelmet. A 10. percben Mezőteleki bombája a kapufán csattant. A 24. percben szögletet ért el a hazai csapat. A vendégek nehezen hárítottak és ezút­tal először indult komoly tá­madás a martfűi kapu ellen, amely góllal végződött. A fe­dezetlenül hagyott Marcsika szép fejese góllal terhelte meg Csendes kapuját, 0:1. — Csendes a gólt nem védhet- te. Tovább támadtak a hazai csatárok és a nagy nyomás­nak a 32. percben meg volt az eredménye. Bake® bal lá­bas lövése a kapuson átszállt és a bal felső sarokba vágó­dott, 1:1. A gól szárnyakat adott az ebben a játékrészben kitű­nően játszó martfűi csatá­roknak. A 38. percben Mező­teleki nagy lövését a gólvo­nalról fejelik ki a védők. A 42. percben Mezőteleki át­adását Pálinkás védhetetle- nül a bal sarokba lőtte, 2:1. Kezdés után a hazaiak sze­rezték meg a labdát és Mikus—Bakos összjátékból megszületett a 3. martfűi gól, 3:1. A 45. percben ismét eredményes volt a hazai csa­pat. Mezőteleki nagy lövése kipattant és a jó iramban ér­kező, nagy játékkedvvel ját­szó Pálinkás lövése már a hálóban táncolt, 4:1. A második félidőben to­vább tartott a martfűi csatá­rok támadássorozata. A 48. percben Bakos, majd az 52. percben Mezőteleki szép fe­jese veszélyeztette a makói kaput. A 64. percben ismét góllá ért a martfűi fölény. Nagy i, bal alsó sarkos lövé­sével szemben a vendégek kapusa tehetetlen volt, 5:1. A gól után csökkent az iram, a martfűi fiúk mintha meg­elégelték volna a gólok szá­mát. A makói csatárok nyo­más alatt tartották a hazaiak kapuját és e nyomás ered­ményeként Talmayer a 81. percben szépített, 5:2. A mérkőzés hátralévő ré­szébén ismét a hazaiak tá­madtak és Bakos lövését elő­ször a kapus védi, majd a 88. percben a kapufa mentett Az NB III, Dél-keleti csoportjának eredményei Orosházi Kinizsi —MÁV Hód­mezővásárhelyi MTE 0:0, Kecs­keméti TE—Szarvasi SC 3d (1:1), Csongrádi Petőn — Békéscsabai Agyagipar S:t (3:0), Szegedi Spartacus — Jászberényi Lehel 3:3 (2:1), Gyulai MEDOSZ—Sze­gedi Építők 2:2 (2d)), Martíül MSE—Makói Vasas 3d (2:0). DÉLKELET 1. Szó. MTE 6 S — 1 18: í 10 2. Gyula 6 3 3 — 16: 6 9 3. Kecském. 6 4 1 1 13: S 9 4. Orosháza 6 3 3 — 9: 5 9 5. Sze. Ep. 6 3 1 2 11: 8 7 6. Sze. Spart. 6 3 1 2 13:10 7 7. Szarvas 0 3 1 2 11: » 7 8. Csongrád 8 2 2 2 11: 7 0 9-10. BCS. Ep. 6 2 2 2 9: 9 6 9-10. Jászber. 6 2 2 2 10:10 0 11. T. Fáklya 6 2 1 8 6: 6 5 12. Martfű 6 2—4 11:16 4 13. Makó 6 1 2 3 8:17 4 14. Bcs. Agy. 6 1 2 3 4:14 4 15. M.-HMTE 6 — 2 4 7:19 2 16. Kfh. Ep. 6—15 2:12 1 Apróhirdetések A SZOLNOKI Víz- és Csatorna­művek Vállalat többéves gya­korlattal rendelkező két fő férfi vegyésztechnikust keres azonna­li belépésre. Fizetés megegyezés szerint. Lakást biztosítani nem tudunk. — Jelentkezés: Szolnok, Arany János utca 2. szám alatt. A TÓSZEGI AUaml Mezőgazda­sági Gépállomás traktoros bri­gádvezetőket. brigádszerelőket, mezőgazdasági erőgépek Javítá­sában Jártas szerelőket, autogén és villanyhegesztő szakmunkást vesz lel. Fizetés kollektív 3ze- rint. Jelentkezés: Tószegi AMG naponta 7 Órától 9-ig. 175-ős Jawa igényesnek eladó. Törökszefttmiklós, Mártírok út­ja 102. FŰRÉSZPOROS kályha két be­téttel, egy samottozott Kalbr kályha és egy tűzhely eladó. Szolnok, Mártírok útja 33/a. KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS! Kö­szönetét mondunk minden ro­konnak szomszédnak és isme­rősnek, akik feleségem és édes­anyánk temetésén részvétükkel és virágaikkal fájdalmunkat enyhítették. Külön a Mü.M. 605 intézet vezetőinek és összes dol­gozóinak a gyászoló Pallagi csa­lád. ____________ Sz olnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás­járt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Varga J ozset Szerkesztőségi Szolnok, irodaház. L emelet Telefon: 20—93. 23—20. 20—69 Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal: Szolnok. Irodaház, tszt L Telefoni 30—9« A lapot előfizetésben és árusí­tásban a Szolnok megyei pos­tahivatalok es fiókposták tér­ié sztlk. a lap előfizetési dlta: agy bóra ti.— ot Előfizetheti bármely postahivatalnál és kézbesítőn éh Szolnoki Nyomda Vállair-t 1960. szeptember 13, — 3259 Felelős nyomdavezető: Méazároe Sándoi tó és nagy szerencsevei küz­T örökssentmiklósi fölény, Békéscsabai győzelem Megérdemelt győzelem srp^Q/R^r---.......................................................................................■......-.............................................................................................................................................. - ~ - Ml ■ II - ----------------------------------—