Szolnok Megyei Néplap, 1960. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-13 / 216. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1960. szeptesA« Jt. ü Az NB II. keleti csoportjának további eredményei Ózdi Kohász—Budapesti Spar­tacus 2:1 (2:1), Ganz-MAVAG— Ceglédi VSE 0:0, Budapesti Elő- re—Miskolci VSC 1:1 (1:0), Diós­győri Bányász—VM. Egyetértés 1:0 (1:0), BVSC—Borsodi Bányász 3:1 (2:0), Kecskeméti Dózsa— Nyíregyházi Spartacus 2:0 (1:0), Jászberényi Vasas—Szegedi VSE 1U (0:0). * KELETI CSOPOh'í 1, Ganz-M, 6 i * — 12: S 10 2, BVSC E 5 —* 1 13: 6 10 3, Ózd 6 4 1 1 9: 2 9 4, Cegléd g S 2 1 7: ä 9 5, Szolnok 8 3 1 2 11: 5 7 0, Bp. Spart, 6 3 1 2 12: 7 7 7. Pénzgyőr. 6 2 3 1 10: 8 7 8. Diósgyőr 6 3 1 2 8:9 7 9. Nyegyháza 6 3 1 2 4: 6 7 3, Kecském. 6 4 1 1 13: 5 9 11. Egyetértés 8 1 3 2 5: 6 5 12. Miskolc 6 2 1 3 5:10 5 13. Sze. VSE 8 114 3: 8 3 14. Bp. Előre 6 — 2 4 4S13 2 15. Borsod 6 — 2 4 2:11 2 16. Jberény 6 — 1 B 6:1S 1 Szolnok megyei néplap a Magyar Szocialista Munkás- oart Szolnok megyei Bizottság® és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztőt Varga József Szerkesztőség» Szolnok, Irodaház. L emelet Telelőn: 20—98. 23—20. 80—00 Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal! Szolnok. Irodaház. fszL l> Telefoni 80—*« A tápot előfizetésben es árusí­tásban á Szolnok megyei pos­tahivatalok és fiókposták tör­lesztik. A lap előfizetési dija: egy hóra 11.— Ft. Előfizetheti bármely postahivatalnál és kézbesítőnél Szolnoki Nyomda vállain i960, szeptmber 12. — 3207 Felelős nyomdavezetői . Mészáros Sándot Ö Káprázatos ünnepséggel zárult vasárnap este a római olimpia Több mint kéthetes küz­delemsorozat után, vasárnap befejeződtek Rómában a XVII. nyári olimpiai játékok küzdelmei. Világméretű fejlődést je­lentettek a római olimpiai já­tékok küzdelmei. A legna­gyobb és az újkori olimpiák történetében a legjelentősebb változását hozó esemény mé­gis a gyarmati sorból felsza­badult országok sportolóinak megjelenése volt f Eldőlt a végső sorrend Is, amelynek alapján a Szovjet­unió lett az első, az Egyesült Államok a második. A rende­ző Olaszország a negyedik és az egységes, kitűnő csapatot felvonultató Németország a harmadik. — Magyaror­szág a szokásos és használat­ban lévő 1—6. helyezés pon­tozása szerint a hatodik. Dicséret illeti a magyar színeknek sok dicsőséget szer­zett, kiváló sportolóinkat Több mint negyvenszer csendültek fel a szovjet him­nusz hangjai az olimpiai já­tékok sportszínhelyein, a „Protocoll ceremon” alkalmá­ból. A szovjet himnuszt száz­ezrek tanulták meg az olim­piai küzdelmek során, ami­kor szovjet zászlót vontak fel a legmagasabb rúdra és szov­jet versenvzők álltak a dobo­sé legfelsőbb fokán. A szov­jet versenvzők teljesítményé­ről általában a felső fokon emlékeznek meg az olasz la­pok. Nem kopott meg a magyar kard fénye, ez az általános vélemény kardcsanatunk győ­zelme után. „Megerősítve Kárpáti arany és Horváth ezüstérmét — írja az Unita — a magyarok megszerezték kardcsapat olimpiai bajnok­ságot is. Felesleges mondani, hogy a magyar csapat ezút­tal is csodálatosat nyújtott, kiemelkedett a mezőnyből. Győzelmét még akkor sem veszélyeztették a lengyelek, amikor már 3:0-ra vezettek. A magyarok sziporkáztak.” A Stadio Olimpico zsúfolá­sig megtelt vasárnap a XVII. nyári olimpiai játékok záró- ünnepségére. A főárbócon a hófehér, öt színes karikás lo­bogó lengett és magasan lo­bogott az olimpiai tűz láng­ja. A közönség ütemes tap­sa kísérte a római játékokon résztvevő 84 nemzet táblái­val és zászlóival felvonuló csapatot, amelynek élén ez­úttal is a klasszikus olimpiá­kat és az első modern olim­piai játékot rendező Görög­ország zászlóvivője haladt Citius, Altius, Fortius — ál­lott a stadion hatalmas ered­ményhirdető tábláján fényes betűkkel az olimpiai jelmon­data. Zúgott az „Italia” ami­kor az ötkarikával díszített szónoki emelvény mellett fel­vonták a görög zászlót, majd felcsendült a görög him­nusz. Aztán Avery Brundage, a Nemzetközi Olimpiai Bi­zottság elnöke lépett- az emel­vényre. Szavai ünnepélyesen, messzehangzóan csengtek, — amikor megköszönte az olasz állam vezetőinek, az olasz nép­nek, az olasz Olimpiai Bi­zottságnak a XVII. olimpia megrendezését. Beszéde vé­Olimpiai eredményfábla Vasárnap délután befejeződtek a XVTI. Nyár! Olimpiai Játékok versenyei. A 16 versenynap alatt 150 versenyszámban dőlt el a bajnoki cím és a helyezések sorsa. Az alábbiakban közöljük az I—VI. helyezéseket országonként. A nemhivatalos pontverseny pontozása alapján az I—VI. helyezésekért 7—5—4— 3—2—1 pontot számítottunk. Az olimpián résztvevő 85 ország közül 52 ország versenyzői szereztek I—VI. helyezést. I. n. m. IV. V. VL Pontsz. 1. Szovjetunió 43 29 31 20 22 13 687 2. Egyesült Államok 34 21 16 9 9 9 461 3. Németország 12 19 11 13 6 9 283 4« Olaszország 13 10 13 7 6 8 234 5. Japán 4 7 7 12 9 6 151 6. Magyarország 6 8 7 9 4 5 150 7. Lengyelország 4 6 11 5 14 4 149 8. Ausztrália 8 8 6 3 5 4 143 9. Nagy-Britannia 2 6 12 8 9 7 141 10. Románia 3 1 6 1 10 8 11. Csehszlovákia 3 2 3 7 4 5 12. Törökország 7 2 — 2 1 — 67 13. Svédország 1 2 3 5 4 8 60 14. Finnország 1 1 3 3 8 3 52 15. Franciaország — 2 3 6 3 5 51 16. Dánia 2 3 1 2 2 2 45 17. Bulgária 1 3 3 — 1 4 40 18. Hollandia — 1 2 5 5 1 29 gén bejelentette: A XVII. római, nyári olimpiát befe­jezettnek nyilvánítom! Felejthetetlenül szép lát­vány tárult a hatalmas stadi­on közönsége elé. .Nyolcvan- négy nemzet zászlója tisztel­gett félkörben az emelvény körül, majd a japán him­nusz akkordjai szárnyaltak a levegőben. Róma, a XVII. olimpiai játékok rendezője köszöntötte Tókiót, a XVIII. olimpiai játékok rendezőjét. Az olimpiai láng még lo­bogott, de a reflektorok fé­nyét lassan elszürkítette a közönség tíz- és tízezer alkal­mi fáklyája. Kihunytak a ref­lektorok és most már csak az olimpiai tűzön meggy újto+t kis fáklyák világítottak, árasztották el meleg fénnyel a Stadio Olimpicot. És ami­kor az olimpiai himnusz cso­dálatosan szép akkordjai fel­hangzottak, az egész stadion némán, mégis ujjongó büsz­keséggel búcsúzott a lassan kihunyó olimpiai lángtól. A káprázatosán szép ün­nepség véget ért. A Stadio Olimpicoból távozó tízezrek, de az olimpiai záróünnepélyt televízión végignéző, rádió­ból végighallgató milliók és milliók szívében — minde­nütt a világon — különös erővel tört fel a forró vágy: sikerüljön az olimpiák, a bé­ke fenséges eszméjét nemcsak az elkövetkező négy évre, nemcsak Tokióra megőrizni, hanem minden időkre! A megyei bajnokságról jelentjük Végig támadott a Vasas Jászapáti—Szolnoki Kinizsi 2:1 (2:0) Szolnok, cukorgyár! pálya, 200 néző, — vezette: Fülöp (Gyula). Jászapáti: Sinkóká- li — Pataki, Mihályi Rusvai — Polgár, Kökény II. — Horváth, Blyós, Szirze, Uta- si, Demeter. Szolnoki Kini­zsi: Bánhalmi — Molnár, Szabó, Gyémánt I. — Gyé­mánt II., Germán — Szaba­dos, Munkácsi, Géczi II., Kiss II., FeigL Nagy küzdelem jellemezte a mérkőzést. — A Kinizsi mindkét félidőben nagy fö­lényben játszott, szinte kapu­jához szögezte ellenfelét. Saj­nos, csatársora nem találta meg azt a rést, amely a ven­dégek kapujához vezetett vol­na. Jászapáti az első perctől kezdve védekezésre rendezke­dett be. A mérkőzés ideje alatt hét-nyolc emberrel vé­dekezett, egy-két csatár tar­tózkodott elől, amely komoly veszélyt tudott — ha ritkán is — a Kinizsi kapuja előtt teremteni. A két gól is úgy esett az első félidőben, hogy a Kinizsi védelem ezt a két embert se fedezte. A Kinizsi játékosai az első félidőben nagyon gyenge tel­jesítményt nyújtottak. Játé­kukat idegesség és kapkodás jellemezte. A második fél­időben a Kinizsi nagy hajrá­ba kezdett, végig támadott, de a csatársor ekkor sem boldogult a kemény és jól záró vendég-védelemmel. A biztosnak látszó lövéseket vagy a kapufa, vagy pedig a jászapátiak kapusa — ha szerencsével is, de • hárította. A hazai fedezetpár nagyon rossz felfogásban játszott, sokáig tartották maguknál a labdát. A helyes az lett vol­na, ha minél gyorsabban in­dítják a támadásaikat. így a tömörülő védelem mellett a csatárok gyorsabban tudtak volna kiugrani. A védelemnek kevés fel­adata volt, de ezt is rosszul oldotta meg. Könnyelműen játszottak, ennek következté­ben kapták a két gólt. A csa­társor az első félidőben na­gyon gyengén játszott, szünet után feljavult, de a kétgólos előnyt nem birták behozni. Sok pontatlan leadás, bátor­talanság jellemezte a játékot. Végeredményben a sportsze­rűen és lelkesen játszó jász­apáti együttes megérdemelte a győzelmet. Dicséretet érde­mel Jászapáti egész labdarú­gó csapata. A Kinizsiben min­den játékos átlagon alul ját­szott. A játékvezető nagyon gyen­gén vezette a mérkőzést. Sok hibát nem torolt meg, főleg kapu előtt. Ezzel befolyásol­ta az eredmény kialakulását. Góllövők: Szirze (20. perc­ben), Horváth (35. percben), illetve: Géczi II. (75. percben). Szó. Kinizsi ifi—Jászapáti ifi 6:0 (2:0) — Géczi — Szolnoki Vasutas—Jász­berényi Vasas II. 2:1 (0:1) Szolnok, Vasutas pálya, 300 néző, vezette: Szarka (Kun- szentmárton). Szó. Vasutas: Tatai — Thoma, Palotai, Ko­vács — Sági, Mészáros — Cseh, Rontó, Retkes, Grámán, Simon. Edző: Nagy Béla. Jó. Vasas II.: Kohári — Dányi, Benedek, Sárközi — Teréki, Szonda — Kiss, Rigó, Varga, Bató, Csizmadia. Edző: Udvarias. A megfiatalított jászberényi Vasas II. csapata veszélyes támadásokat vezetett — főleg Bató révén, melyet a vasutas védelem — Palotaival az élen — sikerrel vert vissza. A 15. percben Retkes szöktette jó labdával Simont, akinek bal­lábas lövése a kapulécről vá­gódott vissza a mezőnybe. A vendégek csatársora formás, szép támadásokat vezetett, de a hazai védelem időben tisz­tázni tudott. A vasutas csa­tárok sokat körülményesked- , tek. különösen a jobbszárny. A fáradtan mozgó Cseh so­kat cipelte a labdát. A 25. percben Rigó remek labdával ugratta ki Batót, aki először a kifutó Tataiba lőtt, majd az újra elékerült labdát má­sodszorra a hálóba rúgta. 0:1 A második félidőben a vas­utas játékosok heves táma­dásokat vezettek, mely utólag góllá érett. A 80. percben a későn kimozduló Kohári mel­lett a lepattanó labdát Retkes egyből rúgta a kapu jobbol­dalába. 1:1. Két perccel később Cseh beadását Simon kapásból a hálóba rúgta, de a játékvezető nem adta meg a gólt Ezután Simon szögletét a jászberényi védők rövidén rúgták el és a labdát Rontó mellel maga elé tette és egy­ből jobbal a kapus mellett a hálóba rúgta. A látottak alapján a Szol­noki Vasutas megérdemelten jutott a két bajnoki ponthoz. Gőllövők: Retkes, Rontó, illetve: Bató. Jók: Palotai (a mezőny leg­jobbja), Kovács, Mészáros, Rontó, Simon, illetve: Bene­dek, Csizmadia, Bató. A játékvezetői hármas jól látta el feladatát Jászberényi Vasas ifi—Szol­noki Vasutas ifi 1:0 — Lauer István — GÉPKOCSI service ÜJ GÉPKOCSIK VEVŐ­SZOLGÁLATA garanciális átvizsgálás, kar­bantartás és Javítás a KPM. által kijelölt garanciális ser- vlceüzem személy- és teher­gépkocsik általános karban­tartása és futójavítása. A TÜRKEVEI GÉPÁLLOMÁ­SON. Telefon: 34. Jászberényi Vasas — Szege­di Vasutas 1:1 (0:0), Jászbe­rény, 1500 néző, vezette: Szi­geti L. Jb. Vasas: Csikós — Helle. Túri, Végh — Rétsági, Pin­tér — Márkus, Deák, Szántai, Bíró, Hegedűs. Edző: Mátsay András. Szeged: Uhrin — Juhász, Veres, Mőszmer — Balázs, Laczi — Farjas, Kasuba, Ha­lász, Frank, Tóth Zs. Edző: Kalmár György. A Vasas kezdte a mérkő­zést és már az 1. percben szöglethez jutott ezt azonban Uhrin szépen lehúzta, majd a 3. percben Deák labdáját védte. Ezt követően Bíró re­mek lövése suhant el a léc mellett. Ebben a játékidőben igen jól játszott a Vasas, nagy fölényt harcolt ki. Sok szép akció futott a pályán, de a gólszerzés nem sikerült. A 12 nercben nagy helyzet maradt kihasználatlanul. Bíró átment a védőkön, a tisztán álló He­gedűs elé tette a labdát. Uh­rin kapus kifutott a szélső elé, aki az üres kapura lőtt, de a befutó Veres mentett. A 19. percben a kiugró Deákot Veres csúnyán fel­vágta, amiért a játékvezető figyelmeztette. A 22. percben Pintér ívelt be egy labdát a tizenhatosra, Bíró tisztán kanta, de az ötösről mellé fe­jelt Fordulás után Rétsági ve­szélyesen tör előre, de lövése mellé szállt, maid Márkus tizenhatosról adott lövését védte szénen Uhrin. A 49. percben parázs helyzet ala­kult ki a Vasas kapu előtt. Lövés lövés után következett, de a védők mindent tisztáz­tak. végül Szántai lövését Uhrin nagy szerencsével o^öglotlre mentette. A ven­dégek 8—10 emberrel is vé­A 80. percben pedig meg­szerezték a vezető gólt is. Egy előrevágott labdát Far­kas megszerzett, a tisztán ál 16 Halász elé tette, aki ka­pásból hálóba talált. 0:1. A gól után teljesen védekezés­re rendezkedtek be, elől úgy­szólván senki sem tartózko­dott. Óriási nyomás alatt volt a szegedi kapu. A 87. percben egy szabadrúgást Szántai szé­pen ívelt a kapu elé és Végh kiemelkedve nagy gólt fejelt a hálóba. 1:1. Az egyenlítés után a Vasas támadott, de az eredmény megváltoztatására már nem volt idő. Az első félórában igen jól játszót a Vasas. Úgy látszott, hogy simán nyeri a mérkő­zést. Sok gólhelyzete volt. ezeket azonban nem tudták kihasználni. A helyzetek alaoián többgólos győzelmet kellett volna a Vasasnak sze­reznie. de az eredménytelen­ség idegesség, kapkodóvá tet­te a játékot A szegediek nagyon lelke­sen küzdöttek, legjobbjuk- és a mezőny legiobbja — Uhrin kapus volt, aki néhány biz­tos góltól mentette meg háló­ját. Kívüle még Veres, Mősz­mer és Halász játszott jól. Szigeti L. játékvezető a szegedi gól előtt nagy hibát vétett, amikor indokolatlan szabadrúgást ftélt a Vasas el­len. Egyébként jól vezette a mérkőzést. G. J. A totó 37. heti eredménye 1. Láng—Szállítók 2 1:2 2. ZTE—Komló 2 2:4 3. K. Lomb.—Elektr. 1 3:1 4. Mosonm.—Szfehérv. 1 3:0 5. Vác—Budai Sp. 1 4:1 6. Budafok—EVTK x 0:0 7. Miskolc—Előre x 1:1 8. Nyegyh.—Kecském. 2 0:2« 9. Lens—Reims 1 2:0 10. Angers—Nimes törölve 11. Rimoges—R. Paris 2 0:1 12. Lyon—Nice törölve 13. Jberény—SZVSE x 1:1 14. Pézgyőr.—Szolnok x 1:11 Ä labdarúgó AB ll-ért Pontosztozkodás a Pasaréti úton... Szolnoki MÁV — Pénz­ügyőrök 1:1 (1:1), Budapest, Pasaréti úti pálya, 2.500 né­ző, vezette: Virág (Petri— Farkas). Szolnok: Cselényi — Sán­dor, Abonyi, Kegyes — B. Nagy, Rozmis — Tóth, Csábi, Szekeres, Sós, Dobos. Edző: Fazekas László. Pénzügyőrök: Szabadkai — Molnár, Takács, Jerabek — Kepes, Varga II. — Józsa, Szamosi, Kajas, Matus, Mé­száros. Edző: Nagy Józset A sorsolás a szolnokiaknak kedvezett és a hazaiak nap­pal szemben kezdték a mér­kőzést. Ekkor még viszonylag gyenge volt az iram és tapo­gatózó a játék. A 7. percben Szekeres átcselezte magát a védőkön és jobbról lőtt éles keresztlabdája az ellenkező oldallécről kipattant a bero­hanó Dobos elé, aki a hálóba sodorta. A játékvezető sajnos, les címén nem adta meg a szerintünk szabályos gólt. V« A 18. percben Cselényi csak bravúros védéssel ütötte ki a kapujába tartó labdát, amely az oldallécet súrolva hagyta el a játékteret. A 20. percben egy előreívelt labdát Szekeres fejjel a lyukrafu- tő Csábi elé csúsztatott, akt a kifutó kapus fölött a háló­ba emelte. 1:0. Ezután ki­egyenlített, váltakozó me­zőnyjáték folyt, jobbára a két tizenhatos között. Igazi gól­helyzet nélkül. Ebben az idő­szakban több szabadrúgás is volt ellenünk, de Cselényi résen volt. A 40. percben még­is egyenlítettek ' a hazaiak, amikor formás támadás után lesgyanús helyzetből Mészá­ros közelről a léc alá lőtt. 1:1. A választámadások során a 44. percben Dobos váratlan lövése a felső lécet találta el. Szünet után már a 46. percben sarokrúgást ért el az ellenfél, majd fokozva az ira­mot, teljesen beszorította csa­patunkat. Egyre nyomasztóbb volt a Pénzügyőrök fölénye, s itt-ott valóságos ostrom jelle­get öltött. Védelmünk — kü­lönösen a két fiatal fedezet — nagyszerűen állta a harcot. Ebben az időszakban csatár­sorunk is visszahúzódott és csak elvétve, raitaiitésszerű- lefutásokkal próbálkoztak — minden siker nélkül. A 60 nercben egy éles lövés védő­inken irányt változtatva a felső lécen’ csattant. A 65. percben szabadrúgás után, majd ezt kővetően óriási vé­delmi hiba miatt Cselényi csak nagy szerencsével men­tett. Az utolsó negyedórában ismét feljött a MÁV; telje­sen átvette a játék irányítá­sát. Több jó támadás alakult ki: előbb Csábi kapáslövése kapott nagy tapsot, majd Do­bos kitörése okozott izgalmat, amikor egyedül rohant a ka- púra és csak 11-es gyanúsan tudták ártalmatlanná tenni. Utána még egy veszélyes ha­zai lerohanás és keresztlövés okozott veszélyt, de szeren­csére kihagyta az ellenfél és vége volt az érdekes mérkő­zésnek. Bírálat: A Pénzügyőrök nagyon ,,rá­hajtottak” erre a mérkőzésre. Mezőnyben többet volt a lab­da birtokukban, de helyzetei­ket nem tudták eredményre váltani. Legjobbjaik: Takács, Kepes és Matus. A játékvezetés kielégítő volt. a. Gy« sr p^o/