Szolnok Megyei Néplap, 1960. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-06 / 210. szám

I960, szeptember 6. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 5 A megyei labdarúgó bajnokságból jelentjük A labdarúgó NB. H-ért Mezőtúri MAFC—Kun­hegy esi MEDOSZ 1:0 (1:0) Kunhegyes, 800 néző. Ve­zette: Csősz. Mezőtúr: Kerékgyártó — Szűcs, Török, Nagy I. — Egei, Tóth — Jenei, Gombás II., Csete, Nagy II., Gombás I. Edző: Magyar Zoltán. Kunhegyes: Kiss I. — Lip- ták, Boda, Horgosi — Kiss II. Lévai — Csörögi, Szőke, Ta­kács, Szabó I., Szalai. Edző: Mészáros Miklós. Hazai fölénnyel kezdődött a mérkőzés. Mindjárt az első percekben egymás után Csö­rögi és Szalai lőtt oldalháló­ba, majd Szalai lövéseit véd­te nagyszerűen Kerékgyártó. A vendégek csak ritkán ju­tottak át a felezővonalon. Ál­landósult a hazaiak fölénye, és úgy látszott, hogy a kunhe- gyesiek győznek. A 22. perc­ben egy vendégtámadás so­rán Nagy II. kavarodásból a vetődő Kiss hasa alatt a há­lóba gurított. A gól után is tovább rohamoztak a ha­zaiak. Úgyszólván állandóan a vendégek tizenhatosán folyt a játék. A jól záró ven­dég-védelem azonban min­den támadást visszavert. A 26. percben Szálait az egyik védőjátékos felvágta, a já­tékvezető 11-est ítélt. A bün­tetőt Lévai a kapus kezébe rúgta. Szünet után sem változott a játék kén A hazaiak szin­te egész idő alatt nagy fö­lényben játszottak. Sokat lőttek kapura azonban a nawszerúen védő Kerékgyár­tó mindent védett. Boda jó formában van és a csapat többi tagja is igyekezett» azonban a góllövés nem ment a csatároknak. A vendégek­nél a védelem játszott jól. — Kerékgyártó kapus önmagát múlta felük . A játékvezetői hármas jól vezette a mérkőzést. Mezőtúri MAFC ifi—Kun­hegyes! MEDOSZ ifi 2:1 (1:0) — Barócsl — Üjszászi Vasutas—Jász­berényi Vasas II. 4:1 (3:0) Ujszász, 800 néző. Vezette: Dr. Barna. Ujszász: Zérczi — Kálóczi, Rontó, Király — Nagy, Var­ga, — Szurmai, Zimonyi, Un- gi, Ivanics Kővári. Edző: Varga. Jb. Vasas II.: Kohári •— Dányi, Benedek, Sárközi I.,— Rigó, Keréki — Dombai, Szonda, Varga, Gedei, Sár­közi IL Mindkét csapat nagy iram­mal kezdett és váltakozva mindkét oldalon remek ak­ciók futottak a pályán. — A szép támadásokat élvezték a nézők. Ujszász lelkesedése és akarása lassanként felülke­rekedett és a 33. percben Varga hatalmas kapufájából Ungi remek gólt ragasztott a jászberényiek kapujába. A 36. percben már Szurmai ha­talmas bombája zörgette meg Jászberény kapuját. Négy pere múlva Zimonyi volt eredményes s a 44. percben Ungi bombalövése táncolt Jászberény hálójában. A második félidőben ki­egyenlített játék alakult ki. Az 59. percben Zimonyi gyö­nyörű lövése jutott hálóba. A mérkőzés végefelé már mindkét csapat kissé fárad­tan mozgott, ami nem is cso­da, mert az erős iram és a nagy meleg mindent kivett a játékosokból. A 88. percben Jászberénynek sikerült szé­pítenie az eredményen és így 4:l-re vgződött a mérkőzés. Az újszászi közönség már régen nem látott ilyen szép, változatos, sportszerű mérkő­zést, amiben nagy része volt Dr. Barna nagyvonalú játék- vezetésének. Az újszászi csa­patból nem lehet külön sen­kit megdicsérni mert a véde­lem megbízhatóan és a csa­társor Utlkí nagyszerű, önzet­len játékával kitűnően oldot­ta meg feladatát. Jászbe­rényből Kohári kapus, és azt lehet mondani, hogy a kiváló fiatal játékosokból álló csa­pat minden tagja az összjá- ték magasiskoláját mutatta be, csak a kapu előtt voltak bizonytalanok és így a lelkes újszásziakkal szemben alul­maradtak. Jászberényi Vasas ifi—Üj­szászi Vasutas ifi 3:2 — Bulyáki — Szolnoki MÁV II.—Szolnoki Vasutas 2:1 (2:1) Vezette: Boldizsár (Békés m), (Csák II.—Kiscsatári). Sz. MÁV II.: Donka — Ur- bán, Makai, Szabó — Kolláth, Császár — Csák, Sülé, Kar- kecz, Csete, Serfőző. Edző: Korom Pál Sz. Vasutas: Pál — Thoma, Palotai, Kovács — Sági, Ko­vács — Cseh, Rontó, Retkes, Tóvízi, Simon. Edző: Nagy Béla. Közepes iramú, de helyen­ként színvonalas mérkőzést vívott a két vasutas csapat. A MÁV II. jó csatárjátékkal lepte meg ellenie® és már az első negyedórában 2:0-ás vezetésre tett szert. Később a Vasutas vette át az irányí­tást, de gólt csak a félidő utolsó percében tudott elérni Simon révén. Szünet után nagy küzdelem volt a pályán, némi Vasutas fölénnyel. A MÁV ritkább, lendületes támadásai is sok veszélyt rejtegettek. Mindkét együttes több helyzetet kiha­gyott. A MÁV-nál a védelem a szokott játékot mutatta, a fedezeteknél és a csatársor­nál némi javulás észlelhető. Az első félidő Diósgyőri Bányász—Jász­berényi Vasas 3:2 (0:1) Miskolc, Népkerti pálya, 4^0 néző. Vezette: Horváth L; Diósgyőr: Stadinger IT. — Kiss, Verba, Kárpáti — Tóth, Paulás — Szabó I., Szabó II., Stadinger I., Pesti, bujtor. » Edző: Nagy György. Jászberény: Csikós — Hel­le, Túri, Deák — Rétsági, Pintér — Márkus, Szántai, Biró, Bató, Hegedűs. Edző: Mátsay András. Enyhe széllel szemben a Vasas kezdett, s a 3. percben Batót a tizenhatoson felvág­ták. A szabadrúgást Szántai a sorfalba lőtte, az onnan visszapattanó labdát pedig kapura vágta. A kapus szé­pen védett. Utána szöglethez jutott a Vasas, ezt Márkus ívelte be, Szántai remek fe­jessel alig küldte fölé. A Va­sas támadott inkább ebben a játékrészben, s a 8. percben szép vendégtámadás után Bí­ró lövését a kapus csak ne­hezen védte. A 12. percben vezette első támadását a he­lyi csapat, de csak egy szög­letet tudtak kiharcolni. A 16. percben szabadrúgáshoz ju­tott a Vasas, Pintér a tizen­hatosra ívelte a labdát, Szán­tai megszerezte azt, kiugrott a védők közül és a kifutó ka­pus felett hálóba emelte a labdát. 0:1. A gól után a Bányász jött fel, Pesti távoli lövését Csi­kós védte. A Vasas vette át teljesen a játék irányítását, nagy fölénybe került. ‘Csak a 25. percben jött fel a Bá­nyász, amikoris szögletet harcoltak ki. Ezt Biró rövi­den rúgta ki és Bujtor lövé­sét Csikós csak nehezen tud­ta védeni. A 31. percben Tú­ri elvétett egy labdát, Verba veszélyesen ugrott ki, de Csi­kós ügyesen mentett. Tovább­ra is a Vasas támadott, azon­ban a csatárok — főleg a két szélső — rengeteg hibá­val játszottak. A 35. percben veszélyes vendégtámadás után a helyi kapus Szántai A Vasutasnál Palotai játszott átlagon felül; a többiek nem tudták teljes tudásukat kifej­teni. Szolnoki MÁV ifi—Szolnoki Vasutas ifi 7:0 (4:0) H, Cy. Törökszentmiklósi Vasas— Kunszentmárton 5:0 (4:0) Kunszentmárton, 300 néző. Vezette: Kovács. T. Vasas: Simái — Kiss, Ba­lázs, Polgár — Hálák, Biró — Darvasi, Katona, Szedlák, Kiss, Fekete, Edző: Szántó József. K. MTE: Szabó — Földi, Gyenes, Csornán — Pintér, Bozsik — Papp, Imrei, Sza­bó, Kovács, Barna. Edző: Vecseri Imre. A kunszentmártoniak álló játékkal kezdtek. A 4. perc­ben elfutó Feketének a szög­letzászlótól rúgott beadása érintetlenül hullt a kapuba és máris 1:0 volt az ered­mény. Utána a pontosan ado­gató Vasas csatárok tetszés szerint érték el a gólokat, a helyiek úgyszólván támadást sem indítottak. Fordulás után a helyiek kezdeményeztek, mégis öt perc múlva Darvasi az alap­vonalig futott a labdával, ahonnan a 11-es ponton álló Kiss elé gurított, aki újabb gólt lőtt. A második félidő változatosabb játékot hozott. A mérkőzés végefelé, amikor hűvösödött, a helyiek is ve­zettek Papp és Imrei révén néhány támadást. Ä vereség megérdemelt mivel a helyi védők nem találták meg a folyton mozgó csatárok ellen a védekezés ellenszerét. Jók: Balázs, Hálák, Darva­elől csak lábbal tudott men­teni. Teljesen beszorult a ha­zai együttes, levegőben ló­gott a Vasas második gólja, de a helyi védők a legmele­gebb helyzetben is önfelál- dozóan mentettek. Fordulás után az első tá­madást a Vasas vezette, Márkus beadását Stadinger II. a levegőben úszva húzta le. Az 50. percben egyenlített a helyi csapat. Bujtor elhú­zott a halszélen az alapvo­nalról visszajátszott, Pintér kirúghatta volna a labdát, de elkönnyelműsködte. Pesti szerezte meg, aki a kifutó Csikós mellett a hálóba gurí­tott. 1:1. A gól fellelkesítette a hazai csapatot, a Vasas kapkodni kezdett. Csapkodó, nívótlan játék alakult ki, sok hibával és enyhe hazai fölénnyel. A 67. percben veszélyes helyi tá­madást Helle csak nehezen tudott szögletre menteni, amit Csikós szépen húzott le. A 68. percben teljesen ve­szélytelen Bányász-támadás­nál Túri lyukat rúgott, Ste- dinger I.-hez szállt a labda, aki 8 méterről a hálóba vág­ta, 2:1 Ezután erősített a Vasas és beszorította ellenfelét, azon­ban a gólszerzést a helyi vé­dők kemény játéka megaka­dályozta. A 72. nercben Szán­tai szépen elment, 18 méter­ről hatalmas lövést küldött a felső sarokba, Stadinger II. azonban ritkán látott bravú­ros védéssel mentette a biz­tos gólnak látszó labdát. Utá­na ugyancsak Szántai lövése zúgott el a léc felett. Nagy volt ebben az időben ismét a Vasas fölénye, de a puha csa­tárok nem bírtak a helyi vé­dőkkel. A 80. percben egyen­lített a Vasas. Rétsági Bíró elé játszott, Bíró elhúzott a védők mellett és 16 méterről leadott nagy lövését Stadin­ger II. kapufára tolta, a ki­pattanó labdát Márkus a há­lóba vágta. 2:2. A 82. perc- ban Szabó II. a földön fek­vő Batóba szándékosan bele­si, Kiss, illetve: Gyenes Bo- zsik, Papp. A játékvezetők jól működtek. T, Vasas ifi—Kunszentmár­toni ifi 2:1. Szolnoki Kinizsi—Jászárok- szállás 2:1 (1:0) Jászárokszállás, 1000 néző. Vezette: Gyöngyösi dr. A technikásabb és takti­kailag jobban felkészült Ki­nizsi megérdemelte a győzel­met. További megyei eredmények: Jászapáti—Tiszaföldvár 0:0,. Fegy­vernek—Karcag 1:0. Szeptember 7-én, szerdán délután 4 órai kezdettel a Jászberényi Vasas együttese a Budapesti EVTK NB. II.- es csapatával játszik. A totó 36. heti eredménye 1. Székesfeh.—Szombatit. 1 2:0 2. Elektromos—Mosonm. 2 1:4 3. PBTC—Láng x 1:1 4. Komló—Sztálinváros x 0:0 5. Bp. Előre—BVSC 2 2:3 6. Szolnok—Egyetértés 1 3:0 7. Kecskemét—Pénzügyőr, x 2:2 8. Cegléd—Bp. Spartacus 1 2:0 9. Rennes—Reims x 2:2 10. Troyes—Angers 2 1:2 11. Le Havre—Sedan 1 1:0 12. Nimes—Stad F. 1 4:3 Délkeleti csoport állása 1. Gyula 5 3 2 — 14: 4 8 2. Szó. MTE 5 4 — 1 16: 6 8 3. Orosháza 5 3 2 — 9: 5 8 4. Kecskemét 5 3 1 1 10: 4 7 5. Szarvas 5 3 1 1 10: 6 7 6. Sze. Építők 5 3 — 2 9: 6 6 7. Sze. Spart. 5 3 — 2 10: 7 6 8. Tm. Fáklya 5 2 1 2 6: 5 5 9. Jászberény 5 2 1 2 7: 7 5 10. BCS. Építők 5 1 2 2 8: 9 4 11. Csongrád 5 1 2 2 6: 7 4 12. Makó 5 1 2 2 6:12 4 13. Bcs. Agyag. 5 1 2 2 4: 9 4 14. Martfű 5 1—4 6:14 2 15. MAV-HMTE 5—14 7:19 1 16. Kfh. Építők 5—14 2:10 1 1 rúgott. A magáról megfeled­kezett játékost a játékvezető leküldte a pályáról. A 88. percben egy ártatlan labda felpattant Rétsági felsőkarjá­ra és legnagyobb meglepetés­re a játékvezető 11-est ítélt (semmiesetre sem volt jogos a 11-es, mert sem szándékos­ság, sem pedig az ellenfél gól­helyzete ezt nem indokolta). A Vasas tiltakozni próbált, azonban a játékvezető hajt­hatatlan maradt, s a 11-est Paulás értékesítette. 3:2. Kezdésre már alig volt idő. Biztosnak látszó győzelmet engedett ki kezéből a Vasas. Az első félidő játéka alapján ezt gólokkal elérhette volna. Néhány játékos erőtlen, gyen­ge játéka nagyban hozzájá­rult az eredmény ilyen ala­kulásához. Egyénileg Csikós a gólokról nem tehetett. Hel­le fordulás után visszaesett. Túri jó játéka mellett a má­sodik gólnál döntő hibát vé­tett. Deák végig kitűnően ját­szott. A fedezetek teljesítmé­nye nem volt kielégítő, sok hibával játszottak. A csatár­sorban Szántai jó játéka volt önvendetes, utána Píró lelke­sedését lehetne kiemelni. A többiek nagyon gyenge napot fogtak ki. A Bányászból Sta- dinger II., Verba, Tóth és Pesti játszott jól. Horváth E. játékvezető vé­gig kitűnően vezette a mér­kőzést, de a 11-est jogtalanul adta meg. — G. J. — Az NB II állása Keleti csoport 1. Ganz-M. 5 4 1 — 12: 3 9 2. BVSC 5 4 — 1 10: 5 8 3. Ózd 5 3 11 7: 1 7 4. Bp. Spart. 5 3 1 1 li: 5 7 5. Cegléd 5 3 11 7: 5 7 6. Nyíregyh. 5 3 11 4: 4 7 7. Szolnok 5 3 — 2 10 í 4 6 8. Pénzügyőr. 5 2 2 1 9: 5 6 9. Egyetértés 5 13 1 5: 5 5 10. Diósgyőr 5 2 1 2 7: 9 5 11. Kecskemét 5 1 2 2 7: 8 4 12. Miskolc 5 2 — 3 4: 9 4 13. SZVSE 5 1—4 2: 7 2 14. Borsodi B. 5 — 2 3 1:8 2 15. Bp. Előre 5—14 3:12 1 16. Jászberény 5 » as s 5:14­alapján győzhetett volna a Vasas (Jászberényi tudósítónktól.) Nagy küzdelem után imponáló győzelem Szolnoki MÁV—Egyetértés SC Budapest, 3:0 (1:0) Szolnok, 3000 néző. Vezet­te: Major II. Budapest. (Ka­sza Szeged—Geréb Békéscsa­ba). MÁV: Cselényi — Sándor, Abonyi, Kegyes — B. Nagy, Rozmis — Tóth, Draskóczi, Csábi, Szekeres, Soós. Edző: Fazekas László. Egyetértés Bayer — Orosz, Csákó, Schmida — Bérezi, Ombódi — Budai III., Bozsik III., As- pirány, Szing, Bozsik II. Ed­ző: Pyber István. Ragyogó napsütésben, vi­szonylag kellemes időben Egyetértés lerohanással kez­dődött a játék, de az ellentá­madás sem volt rossz és Tóth elől szögletre mentettek. — Mindkét csapat a gondos vé­dekezésre rendezkedett be, s így a csatárjáték nem volt folyamatos. Egyik csapatnak sem sike­rült felülkerekedni, s ez ér­dekessé tette a játékot. A 11. percben Rozmis hosszú part­dobása, a J6. percben Csábi érvénytelen gólja okoz izgal­mat. A 17. percben az előre­törő B. Nagy összeütközött a kifutó Bayerral, mire a ka­pus arconütötte. Ezért bizony kiállítás és 11-es járt volna, de a játékvezető csak B. Na­gyot látta vétkesnek és kife­lé ítélt büntetőt. A 38. perc­ben Szekeres átcselezte ma­gát a védőkön, bukdácsolva eljutott a kapu előterébe és a rávetődő Bayer alatt a bal­sarokba gurította a vezető gólt, 1:0. Üdvrivalgás fogadta a nagyszerű csatárteljesít­ményt a szolnoki táborban. Heves Egyetértés támadások következtek. Az utolsó perc­ben Soós a balszárnyon jó helyzetbe került, de lövése a kapufa előtt suhant el. Szünet után a MÁV már a 47. percben újabb gólt ért el. Sándor szép ívelt labdával kiugratta a középre húzódott Tóthot — aki faképnél hagy­ta őrzőjét — a kapujából későn kiinduló Bayer mellett elgurította a labdát és bekí­sérte a hálóba, 2:0. Tapsor­kán nyugtázta a második gólt. Rövid ideig még Szolnok támadott. A játék egyre ke­ményebbé vált, s szinte fél­percenként szólt a játékveze­tő sípja. A kíméletlen játék­nak előbb Tóth, majd néhány perccel később B. Nagy, — majd Abonyi esett áldozatul és rendkívül feszültté vált a hangulat. A forró légkörben a rende­zőség és a szolnoki játékosok közbelépésére helyreállt a rend és folytatódott a ke­mény küzdelem. Szolnoki sa­rokrúgások után kavarodás támadt Bayer kapuja előtt és Csábi közelről a hálóba ko­torta a labdát, 3:0. Vastaps követte a váratlan gólt. A sérültek hosszabb ápolás után bejöttek a pályára, de csak statisztálni. Abonyi se­gítségére Szekeres ment' hát­ra, B. Nagy helyére Draskóczi került. A csapat ezután lab- daitartásra törekedett. Némi szerencsével sikerült is gól nélkül kihúzni a hátralévő perceket, A szolnoki együttes jó küz­dőszellemmel; javuló formá­ban igen értékes és régóta várt győzelmet szerzett. A védelem a mérkőzés nagy ré­szében megbízhatóan látta el feladatát. A rangsor Kegyes, Cselényi, Abonyi, Sándor volt. A két fiatal fedezetünk egymást múlta felül, B. Nagy a támadásban, Rozmis a vé­dekezésben volt jobb. A tá­madósor sok hibával játszott. Mind Szekeres, mind Tóth L. gólja inkább remek egyéni csatárteljesítmény volt. Csábi gólja is sziemfülességét dicsé­ri. Soós és Draskóczi szürkén, de hasznosan küzdöttek. Az Egyetértés az első fél­időben kitűnően játszott, és nyilttá tudta tenni a mérkő­zést. A szünet után kapott két gól azonban felborította a csapat lelkiegyensúlyát és az alattomos faultok soroza­ta felingerelte a nézőket. A csapat legjobbja az „öreg” Aspirány volt, aki mindvégig sportszerűen játszott. A já­tékvezetőhármas higgadtan és a kritikus percekben eré­lyesen kezében tartotta a „rá­zós” mérkőzést. Bayer pofoz­kodásának elnézése nagy hi­ba volt. H. Gy. • Ganz-MAVAG—Borsod 1:1 (1:0) Cegléd—Bp. Spartacus 2:0 (1:0) BVSC—Bp. Előre 3:2 (3:0) Nyíregyháza—Ózd 1:0 (0:0) Szegedi VSE—Miskolc 2:1 (1:1) Pénzügyőr.—Kecském. 2 ;2 (1:0) A ladarúgö NB Mért Jászberényi Lehel—Csong­rádi Petőfi 2:2 (1:0) Jászberény, 800 néző. Ve­zette: Marsi. Jb. Lehel: Sze­keres — Kiss, Pancsics, Fe­hér — Józsa, Zaják II. — Magyar, Fekete I., Ficzek, Lugosi, Fülöp II. Edző: Kol­láth Ferenc. Csongrád: Ma­jor — Borda, Gáth, Barta — Vérségi II., Kálmán — Pus­kás, Busa, Palásti II., Vikor, Popcsik. Edző: Szilasi Vil­mos. Az első 15 percben a ven­dégek próbálkoztak támadá­sokkal, helyenként megköze­lítették Szekeres kapuját. — Vikor, Busa lövéseit védte Szekeres. A 15 perc eltelte után kiegyensúlyozódott a já­ték, s ekkor a Lehel is tá­madásokat vezetett. Egyik ilyen támadásnál a 28. perc­ben Major nehezen tisztázott. Nagy helyzet volt. A 33. perc­ben szögletrúgás után 18 mé­terről jó lövést küldött Kál­mán Szekeres kapujára. A félidő végéig mezőnyjáték alakult ki. A 44. percben Józsától indult a támadás, s szép jobboldali akció révén, Ficzek tejelte a labdát a há­lóba, 1:0. Fordulás után nagy iram­mal kezdett a Lehel, több lö­vést küldtek Major II. kapu­jára, majd Fekete I., Lügösi, Fülöp II. és Magyar lövése adott gondot a vendégeknek, azonban a nyomasztó fölény nem tudott góllá érni. A hetvenharmadik p-ben a tizenhatoson belül Fülöp II.-t felvágták, s a megítélt bün­tetőt Fehér juttatta a hálóba, 2:0. A 81. percben baloldali támadás révén Busa jutatta a labdát a Lehel hálójába. A vendégek a szerzett gól után nagy iramot diktáltak, táma­dásokat vezettek, a helyi vé­dők helyenként idegeskedve tisztáztak. A 85, percben Pus­kás révén jobboldali támadás alakult ki, melyből Palásti II. szerezte meg a vendégek má­sodik gólját. Jók: Józsa, Pancsics, Fü­löp II., illetve: Kálmán, Pa­lásti II. és Puskás. Marsi játékvezető a mér­kőzést elég sok hibával ve­zette. ,a=! K. J» í“ SfPtOf R M