Szolnok Megyei Néplap, 1960. szeptember (11. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-20 / 222. szám

e SSOLROK MEGYEI NÉPLAP I960. A labdarúgó NB II-ért Nehezen, de mégis sikerült a visszavágás Szolnoki MÁV—Kecskeméti Dózsa 1:0 (0:0) Szolnok, MÁV pálya, 4000 néző, vezette: Szegedi Barna (Kösztner—Fülep). Szolnok: Cselényi — Sándor, Abonyi, Kegyes — B. Nagy, Rozmis — Csábi, Draskóczi, Szeke­res, Sós, Dobos. Edző: Faze­kas László. — Kecskemét: Czéh — Magyar, Határ, Ker- pesics— Tardosi, Csordás — Nagy, Fülöp, Vékony, Sző- czei, Rozgonyi. Edző: Szabó G. A várakozásnak megfele­lően rekordközönség jelent meg az izgalmasnak Ígérke­ző mérkőzésen. Már az első percekben kitűnt, hogy mindkét együttes elsősorban a védekezést választotta és csak időnként próbálkozott támadással. Ez a taktika mezőnyjátékra kényszerítet­te a csapatokat és a kapuk csak ritkán kerültek ve­szélybe. Először a 10. percben ala­kult ki gólveszélyes helyzet, amikor parázs jelenetek után Rozmis jó fejese az el­lenkező felső saroklécre esett A Dózsa választáma­dása is méltó, mert ez is a felső lécről pattant vissza, s védőink nagy üggyel-bajjal mentették. Ebben az idő­szakban nagy küzdelem folyt a pályán, s a labda valami­vel többet volt a vendégek birtokában. A 22. percben majdnem sikerült a Dózsá­nak a gólszerzés — Cselényi kiejtett egy labdát, Abonyi csak röviden mentett. A MÁV ellentámadása so­rán a kapura törő Dobos elől csak az utolsó pillanat­ban mentettek a kecskemé­tiek. A támadásszövésekbe mindkét oldalon sok hiba csúszott; az iram sem volt túlságosan nagy. Kecskemét gyorsabban tudott védeke­zésből támadásba lendülni, s ez szemre tetszetősebbé tette játékukat. Ennek elle­nére Szekeresnek kétszer is adódott jó helyzete, de nem sikerült kihasználni. Az utol­só percekben sok szabadrú­gás volt ellenünk 20—25 méterről, védelmünk azon­ban elszántan és sikeresen hárította azokat. Szünet után még egy ideig nagy taktikázás folyt az első gólért Dobos egy lerohanása zavart okozott és sarokrú­gást ért el a MÁV. A szög­letet Dobos jól ívelte a kapu elé; a tömörült védők közül Szekeres emelkedett ki és fejese védhetetlenül vágó­dott a léc alá, 1:0. (50. perc.) „Olyan gól volt ez, amilyen a nagykönyv-ben van meg­írva^ — mondogatták öröm­mel a szolnoki szurkolók. A Dózsa azonban nem adta fel a küzdelmet és erős ellentá­madásokkal feleltek. Fel­hagytak a tömör védekezés­sel és minden erővel egyen­líteni igyekeztek. Szolnok azonban fokozni tudta az iramot és egyre jobban át­vette az irányítást. Formás támadások, jó lövések soro­zata tűzbe hozta az eddig elég passzívan viselkedő né­zőket is. Tomboló lelkese­dés, ütemes biztatás, tapsvi­har kísérte a szolnoki csapat mintegy 25 percig tartó ost­romát. A 70. percben Dobos szabadrúgását a felső léc védte A 75. percben a kifutó Cselényit Vékony megrúgta, de szerencséne nem volt sú­lyos az eset. A hátralévő időben a MÁV engedett az iramból és néhány Dózsa akció is futott, de komo­lyabb helyzetet a jól záró védelem ellen nem sikerült összehozni Bírálat: Az első félidőben teljesen egyenrangú volt a két jó formában lévő együt­tes. Szünet után a MÁV je­lentős fölényt harcolt ki és megérdemelten nyerte az igen fontos két pontot Cse- lényinek nem volt túl sok dolga, feladatát jól látta el, egy-két esetben határozat­lannak tűnt. A védelem — Sándor — Abonyi — Kegyes összetételben volt jobb. Játé­kuk szünet előtt néhányszor zavart, kapkodó volt. Szü­net után hibátlanul játszot­tak. A csapat gerince Roz­mis — B. Nagy fedezetpár. A jól küzdő Dózsa csatársor nem birt velük. A csatársor főként szünet után sok jó támadást vezetett, a helyze­teket azonban nem tudták kihasználni. Szekeres örcjön- gős cselezései nem mindig voltak hasznosak; gólja mes­teri volt Csábi harcos felfo­gásban játszott Dobos lelke­sen, sokat mozgott, lövései­vel most nem volt szeren­cséje. Draskóczi és Sós meg­feleltek a várakozásnak. A Kecskeméti Dózsa az utolsó percig nem adta meg magát Az együttes legjobb­jai: Czéh, Határ, Csordás, Vékony és Rozgonyi voltak. A mezőnyben kitűnően ját­szottak, a szünet utáni kri­tikus percekben a védelem többször megingott A játékvezető — bár meg­engedte a testtel való játé­kot ■— mindvégig határozot­tan bíráskodott Nem dőlt be a műeséseknek, de a szán­dékosságot többnyire jól bí­rálta el. Két határjelzőjével közmegelégedettségre Látiták el feladatukat — H. Gy. — A labdarúgó NB II. állása 1. BVSC 7 6 — 1 IS: 6 12 2. GanzrM. 7 4 3 — 13: 4 11 3. Ózd 7 4 2 1 10: 3 10 4. Szolnok 7 4 1 2 12: S 8 5. Diósgyőr 7 4 1 2 11:10 9 l. Bp. Sp. 7 3 2 2 12: 7 8 7. Cegléd 7 3 2 2 7: 7 8 8. Nyiregyli. 7.3 2 2 4: 6 8 9. Pénzügyő. 7 2 3 2 11: 9 7 10. Kecském. 7 2 2 3 9: 9 6 m. Miskolc 7 2 2 3 S:10 6 12. SZVSE 7 2 1 4 6: 8 S 13. Egyetért. 7 1 3 3 5: 9 S 14. Bp. Előre 7 1 2 4 9:13 4 15. Borsod 7 — 3 4 2:11 3 16. Jberény 7 — 1 6 6:20 1 A forduló eredményei Budapesti VSC —Ceglédi VSE 2:0 (0:0), Borsodi Bányász—Mis­kolci VSC 0:0, Ózdi Kohász- <3anz—MAVAQ 1:1 (0:0), Bp. Spartacus — Nyíregyházi Spar­tacus 0:0, Szegedi VSE — VM Egyetértés 3:0 (2:0). Nemzetközi vízilabda mérkőzés Szolnokon Nagyszerű sporteseményre kerül sor a hét végén a Dam­janich uszodában. Hazánkba látogat a Tbiliszi Dinamó jó­képességű vízilabda csapata és első mérkőzését Szolnokon játsza a Dózsa ellen. Előre- reláthatólag szombaton és vasárnap kerül sor a találko­zóra, a pontos időpontot a később közöljük. Tovább emelkedett a SZOT-üdülésben részvevők száma A most lezárult nyári idényben csak a balatoni für­dőhelyekre 53 600 — turnu­sonként megközelítőleg 5800 — dolgozó jutott el a SZOT kedvezményes üdültetési ak­ciója révén. A gyógyüdülők­be beutaltak száma ebben az évben eléri a 11 500-at és 1200-an kapnak helyet bel­földi üdülőhajón. Ehhez já­rul ezerhatszáz dolgozó anya és gyermek együttes üdülte­tése, valamint az ezerkétszáz fiatal számára szervezett fő­iskolai üdültetés. Külföldi üdülésben a SZOT az idén mintegy kilencezer dolgozót részesít Közülük körülbelül hatezerháromszá­zan jutnak külföldre a SZOT üdülőhajóján, a Budapesten és a MAHART-tól bérelt üdülőhajón. Az idén először szervezték meg a kedvezmé­nyes külföldi turistaüdülést 1200 dolgozó számára. A SZOT üdültetésben ré­szesülő felnőtt dolgozók szá­ma ebben az évben eléri a száznyolcvanezret — ez a szám tizenötezerrel haladja meg az előző évit. És ebben az adatban nem szerepel a SZOT szervezésében üdülő harmincháromezer gyermek és természetesen azok a száz­ezrek sem, akiknek üdülésé­ről nem a SZOT, hanem sa­ját szakszervezetük vagy vál­lalatuk gondoskodik. (MTI) összefüggés a foglalkozás és az egészségi állapot között A napokban Angliában közzétett egészségügyi szem­le statisztikai adataiból ki­tűnik hogy a bányászok az ország legkönnyebben meg­betegedő emberei. Három­szor több közülük az influen­zában és a reumában megbe- tegedök száma, mint a más foglalkozásúak körében. A statisztikai adatokat kli­nikai adatok alapja állítot­ták össze. Megállapították, hogy 24 százalékkal maga­sabb a beteg tyínyászok ará.iyszáma, mint a más fog­lalkozásúaké. A legjobb kondícióban lévő emberek a mezőgazdaságban dóig' zók. ök kevésbé vannak kitéve számos betegségnek, mint az országban lévő bár­mely foglalkozásúak. Az latokból kitűnt az is, hogy jóval több művezető szenved ryomorfek ”’jben, mint vállalati igazgató. — A rr ezetők és üzemvezetők mellett • az autóbusz vezetők és egyéb közlekedési dolgozók között a legtöbb a gyomor- fe'.élyes. A pincérek és egyéb olyan foglalkozásúak, akik „szemé­lyek ’ örüli szolgálatot telje­sítenek”, kapnak a leggyak­rabban magas vérnyomást. A legtöbb neurotikus rr..g- betegedés ugyancsak a ter­melést közvetlenül irányítók körében található, A megyei labdarúgó bajnokságból jelentjük Mezőtúri MAFC—Kunszent­márton 7:0 (3:0) Mezőtúr, '200 néző, vezet­te: Dr. Barna. MAFC: Papp — Csurgó, Török I, Nagy I. — Egei I., Tóth — Gombás II., Máthé, Csete, Nagy II., Gombás L Edző: Magyar Zoltán. Kunszentmárton: Szabó — Hegedűs, Ggyenes, Pintér — Vágó, Bozsik — Harangozó, Imrei, Szabó, Csornán, Kovács. Edző: Vecseri Imre. Hazai támadással kezdő­dött a mérkőzés. A 3. perc­ben Máté remekül ugratta ki Csetét, aki biztosan lőtt a hálóba. 1:0. A gyors hazai gólt vendégtámadások követ­ték, de Csurgó kétszer is szépen védett. Változatos és igen élénk volt a játék. A hazai csatársor gyors hely- eserés támadásai gyakran nagy veszélyt jelentettek a vendégek kapujára. A 9. percben Gombás I. hatalmas kapufája jelentett nagy ese­ményt. Majd Szabó hagyott ki nagy helyzetet az ellen- támadás során. Feljöttek a vendégek és mezőnyfölényt harcoltak ki. Fölényüket két szöglet jellemezte. Az egyik­nél a hazaiak jobbhátvédje a gólvonalról fejelte ki a labdát. Ezután mezőnyjáték alakult ki mindkét részről. Majd a 27. percben egyik gyors hazai lefutás végén( Gombás újabb kapufát lőtt. A 40. percben Máté átadását Nagy II. lőtte a vendégek hálójába. A 45. percben Gombás I. beadását Máté ballábbal küldte a felső sa­rokba. 3:0. A félidő hátralé­vő része jobbára mezőnyjá­tékkal telt eL A második félidőt heves vendégtámadások vezették be. Harangozó kétszer is re­mekül ment el, de Nagy I. biztosan szerelt. Majd feljöt­tek a hazai csatárok és sza­badrúgásból újabb gólt lőt­tek Nagy II. révén. Két perc­cel később Gombás I. elfu­tott és megszerezte a hazai csapat ötödik gólját. Ezután a vendégek is vezettek táma­dást, de elhamarkodottan. Kapu fölé, vagy mellé lőttek. Ezután az iram csökkent, mintha a hazai csapat meg­elégedett volna az eredmány- nyel, körülményesen, arány­lag elég lassan játszottak. De még így is mezőnyfölény­ben voltak a lelkesen játszó vendégekkel szemben. A 70. percben Csete átadásából Máté szerzett újabb gólt. Nem sokkal később remek akció végén Csete beállítot­ta a végeredményt. 7:0. Ez­után jobbára a két tizenha­tos között folyt a játék. Góllövők: Csete (2), Nagy II. (2), Máté (2), Gombás I. Jók: Török I., Tóth, Máté, Nagy II., illetve: Harangozó, Bozsik, Gyenes. A játékveze­tő jól vezette a mérkőzést. A hazai csapat megérde­melten győzött az egyébként lelkes, mezőnyben is megfe­lelően játszó vendégek el­len. MAFC ifi—Kunszentmárton ifi 4:0- Szatmári Jászapáti—Mezőtúri Honvéd 2:2 (1:0) Jászapáti, 600 néző. Ve­zette: Lesán. Jászapáti: Gál — Pataki, Utasi, Mihályi — Horgász, Demeter — Bolyós, Kökény I, Horváth, Kö­kény II., Szirze. Edző: Kor­sós Miklós. Mezőtúr: Dem- jén — Molnár, Kudecz, Hor­váth — Gáspár, Diós, Csete, Márkus, Kovács, Serbán, Galicza. Edző: Kerekes Imre. A hazai csapat az első félidőben lehengerelte ellen­felét. A 12. percben Kökény II. révén a jászapátiak meg­szerezték a vezetést. 1:0. A gól után újra a hazaiak tá­madtak, de gólt nem tudtak elérni. A mezőtúriak gyenge támadásai nem veszélyeztet­ték a hazaiak kapuját. A félidő mezőnyjátékkal ért véget. A hazai támadások egyre erősödtek és Szirze távoli lövése a mezőtúriak hálójá­ba szállt 2:0. Ellentámadás révén azonban a mezőtúriak kihasználva a hazai csapat védelmének gyengeségét, 2 li­re szépítettek az eredményen Egyre inkább feljöttek a mezőtúriak, de gólt egyenlő­re nem tudtak elérni. A kiegyenlítő gólt 11-es révén szerezték meg. Ezután a mezőtúriak vé­dekezésre összpontosítottak és a hazaiak támadásai el­akadtak. A mérkőzés 2-2-es döntetlen eredménnyel ért véget Góllövők: Kökény II., Szir­ze, illetve: Márkus és Diósi. Jók: Mihályi, Horváth, Sin- kó, Kökény I, illetve: Már­kus, Diós. Pongó — Kunhegyes! MEDOSZ— Szolnoki Vasutas 2:1 (1:1) Kunhegyes, 500 néző; ve­zette: Legényi (Debrecen). Vasutas: Tatai — Tóvízi, Pa­lotai, Kovács — Grámán, Mészáros — Hasznos, Rontó, Szilágyi, Retkes, Simon. Ed­ző: Nagy Béla. — Kunhegye­st MEDOSZ: Kiss 1. — Lip- ták, Boda, Horgosi — Kiss II., Lévai — Csörögi, Szőke, Szabó III., Szabó I., Szalai. Edző: Mészáros Miklós. Vasutas kezdett jobban. Néhány perces mezőnyjáték után a Horgosról lepattanó labdát Retkes a vetődő Kiss mellett a hálóba lőtte, 0:1. Nagy védelmi hiba. A gól felrázta a hazaiakat és nagy hajrába kezdtek. Átvették a mérkőzés irányítását és igye­keztek egyenlíteni. A Vasutasok csak néhány esetben jöttek át a felező vo­nalon. Akkor azonban igen veszélyesen támadtak. Állan­dósult a h:.zaiak fölénye, több esetben po-gő lövéssorozatok­kal veszélyeztették a Vasutas hálóját. A lövések azonban vagy emberbe akadtak el, vagy a kapufáról alapvona­lon túlra kerültek. Ebben az időben több sa­rokrúgás is jellemezte a MEDOSZ nagy fölényét. Az egyenlítő gól a 30. percben esett. Amikor is az egyik ha­zai csatár közelről sarokkal a vetődő kapus keze alatt a hálóba lőtt. A MEDOSZ tá­madott és folyta .ódott az erős nyomás. Félidő végétől a Vasutasok is próbálkoztak és néhány szép elfutással kö­zelítették meg a MEDOSZ kapuját. Azonban a most már feljavult haza. védelem rendre hárított. A félidő me­zőnyjátékkal ért végett. Szünet után a játék szín­vonala igen alacsony volt. A hazaiak a két pont megszer­zésére törekedtek, ami az 58. percben sikerült is nekik. Szabó a középcsatár helyén megszerzett labdával elhú­zott és 20 méterről nagy lö­vést eresztett meg. A labda a jobb felső sarokban kötött ki. A kapus meg sem pró­bálta védeni, 2:1. A gól után felgyorsult a játék, s a ME­DOSZ veszélyesen támadott. A vasutasok kétségbeesetten védekeztek. Néhány esetben a durva játék határát súro­ló keménységgel akarták megvédelmezni kapujukat a több góltól. Csak amikor higgadtan játszottak, sike­rült ellentámadásba lendül­niük. Ezek a támadások mindig veszélyt jelentettek Kiss kapujára. Azonban a mérkőzés végén már nem tudtak a vereségen változ­tatná. A MEDOSZ helyzetei alapján nagyobb gólarány- nyal is győzhetett volna. Jók: Lipták, Boda, Horgosi, illetve: Palotai, Grámát, Tó­vízi, Mészáros. A játékvezető néhány eset­ben eltűrte a Vasutas játé­kosok reklamálását. MEDOSZ ifi—Vasutas ifi 1:0 Barócsi — Jászberényi Vasas II- — Tiszaföldvár 2:2 (1:0), Tisza- földvár, 400 néző, vezette; Tátrai. Jászberényi Vasas II.: Ko­hári, — Dányi, Benedek, Sár­közi — Szonda, Beréki — Kiss, Csizmadia, Varga, Bató. Farkas, edző: Udvarias János. Tiszaföldvár: Tóth — Szé- csi, Lakatos, Kőműves — Bal­ia, Sági, — Eszteró, Kávási, Szatmári, Szántai, Kupeczki. A hazai csapat kezdett job­ban és a 3. percben szögletet ért el. Kupeczki beívelt lab­dáját Kávási mintegy 15 mé­terről fejelte kapura, a labda azonban a jobb kapufáról ki­perdült. A 15. percben Szat­mári a jobbszélen vezetett támadást. Beadását Kávási mintegy 20 méterről nagy erővel lőtte a bal felsősarok felé, Kohári azonban bravú­ros vetődéssel szögletre men­tette. A 30. percben a másik oldalon Bató került nagy helyzetbe, de 10 méteres lö­vését Tóth jól védte. A 40. percben Csizmadia, távoli jobb felső sarokba tar­tó lövését Tóth a levegőben úeszva védte A 45. percben Csizmadia futott el a jobb szélen, beadását Baltó kapta és mintegy 8 méterről a bal sarokba lőtte, 1:0. A második félidőben nagy erővel támadott a hazai csa­pat, az egyenlítést azonban csak a 70. percben érték el. Eszteró villámgyorsan futott el a szélen, beadását a jó ütemben érkező Kupeczki közvetlen közelről kapuba vágta, 1:1. A 71. percben jnár a földvári csapat veze­tett. Bállá beadását a bero­hanó Kupeczki a léc alá lőt­te, 1:2.* Még az újrakezdés percé­ben egyenlített a Vasas. La­katos kezezése miatt meg­ítélt szabadrúgást Bató mintegy 25 méterről küldte a balsarakba, 2:2. A mérkőzés hátralévő ré­szében a hazai csapat táma­dott, Kávásinak volt még egy nagy helyzete, a kapu­tól mintegy 10 méterre már csak a kapussal állt szem­ben,, de csúnyán mellé lőtt. A jó iramú, helyenként szín­vonalas mérkőzésen, igazsá­gos döntetlen eredmény szü­letett. Jók: Kohári, Bene­dek, Csizmadia, a mezőny legjobbja volt, illetve: Tóth, Lakatos és Kupeczki. A já­tékvezető jól bíráskodott. Jászberény ifi-—Tiszaföldvár ifi 3:0 (1:0). — Vebók .— Szolnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottság, ás a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztőt Varga József Szerkesztőségi Szolnok. Iroda naz. L emelet Telefon: 20—93. 23—20. 20—69 Cladja a Szolnok megyei Nepiaj Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen bajos Kiadóhivatal: Szolnok. Irodaház. fszt. í. Telefon: 20-*« A lapot előfizetésben es árusí­tásban a Szolnok megyei pos- tahlvatalok es Oőkp.*ták ter- i eszük. A lap előfizetési dija ?gy bóra II.— 9-t. Előfizethető bármely postamvatalnAJ ta kézbesítőnél. Sziiin. Ri nvi rnda Vállalat 1960. szeptember 19. — 3299 Felem« ny maavezetOt Mészáros Sándos isrp^o/pyr