Szolnok Megyei Néplap, 1960. május (11. évfolyam, 102-127. szám)

1960-05-25 / 122. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP i960, május 25. Az országos vízilabda bajnokságért Óriási küzdelem után győzött a Dózsa Szolnoki Dózsa — Vasa3 izzó 4:3 (3:2), Újpest, 500 né­ző, vezette Bánfai Gy. Szolnoki Dózsa: Boros — Brinza, Pintér — Koncz, — Kanizsa, Hasznos II., Kuczo- ra. Izzó: Molnár — Dancsa, Ipaes — Mohácsi, — Kőrös­hegyi, Sztanó, Szikora. A szépfekvésű újpesti uszo­dában kellemes idő és jó viz fogadta a csapatokat. Kez­dés után egy perc sem telt el és máris Boros kapujá­ban táncolt a labda. Kőrös­hegyi ejtése a jobbsarokba hullt. 0:1. Feljött a Dózsa, majd Mohácsi kiállítása ré­vén emberelőnyhöz jutottak. Brinza első lövését ki, a má­sikat pedig szögletre ütöt­ték. A harmadik végre utat talált a hálóba. 1:1. Újra az ízre támadott, Molnár, majd Szikora lövését hárította Boros. Közben Kuczora part­ra került. Továbbra is az Iz­zó támadott, de eredményte­lenül. Ezután Kanizsának si­került megszereznie a lab­dát, de kisodródott a kapu mellé és itt szerelték. Az emberelőnyt Dancsa váratla­nul kihasználta. Ismét az Izzó jutott vezetéshez. 1:2. Erős rohamozásba kezdett a Dózsa ezután. Előbb Kanizsa volt eredményes, majd Koncz szögletét Kuczora ejtette a hí’^a. 3:2. Ezután Brinzát és Kőröshegyit állították ki. Mindenki azt várta, hogy a második félidőben folyta­tódik a Dózsa fölény. Sajnos rém így történt. Teljesen F"”-'"'-angu ellenfelek küz­döttek a vizben. Izzó szög­lettel kezdődött a játék, — majd Pintér távolról a ka­pusba ejtett. A válasz Sziko­ra fölélövése volt- A másik oldalon Koncz labdája szállt kapufölé. Utána Boros védé­A labdarúgó NB Ill-ból jelentjük Kecskeméti TE — Szolnoki MTE 3:2 (3:2), Kecskemét, 1500 néző. Vezette: Horváth Nándor. Kecskemét: Pintér—Nagy, Bitó, Mészáros — Csejtei, Vass — Barcsi, Szentgyörgyi, Kacs, Szabó, Bertlef. Szolnok: Sárkány — Papp, Török, Zalai — Gyetvai, Sá­ri — Cs. Farkas, Wilisch, Kiss, Pallai, Pálmai. Kellemes futball-időben találkozott a két együttes. — Kezdés után a csapatok so­kat bizonytalankodtak. A tá­madások egyik oldalon sem sikerültek. A 15. perctől a szolnokiak magukra találtak MA; a magyar labdarúgó válogatott Martfűn vendégszerepei Maprsrszig, Peru, Franciaország és India egy csoportban az olimpiai labdarúgó torna 16-os döntőjében Hatalmas érdeklődés nyil­vánul meg a magyar labda­rúgó válogatott martfűi ed­zőmérkőzése iránt. A skó­tok ellen készülő válogatott ellenfele a Martfűi MSE NB Ill-as együttese lesz. A ta­lálkozóra a Tisza Cipőgyár sporttelepén kerül sor. Jászjákóhalmi Spartacus— Szabó László HSE 2:1 (1:0) Jászjákóhalma, 300 néző. Ve­zette: Horváth. (Baranyi — Do­bos). Jászjákóhalma: Nagy I. — Muhari, Fodor I., László — Nagy n., Sándor — Fodor II., Kozmóczky, Lukácsi, Koppány, Facskó. — Szabó László HSE: Demjén — Scmogyvári, Kutast, Göncz — Kovács, Diós! — Se­ben, Túrái, Gáspár, Serbán, Horváth. A helyi csapat lépett fel tá­madólag, 9 a 4. percben Fodor II. beadásából Lukácsi fejelt a hálóba, 1:0. A gól után változa­tos küzdelem alakult ki. A he­lyiek támadtak többet, de az eredmény a félidő végéig már aem véitozo«, se következett. Kuczora el­lenfeléhez passzolt, Dancsa kapufát lőtt, Kanizsa ismét megugrott, de újra kihagyta a biztos helyzetet. Majd pe­dig Kuczora a kapusba lőtt. Égvre idegesebbek lettek a játékosok. Forróbb lett a hangulat a nézőtéren. Lát­szott, hogy nem bír egymás­sal a két csapat. Koncz a ka­pusba lőtte a labdát. Majd páros kiállítás következett. Hasznos II. és Dancsa kerül­tek partra. Mindjárt követ­te őket Kuczora. Sztanó ka- oufölé lőtt. Ipacsot is kiállí­tották és néhány másodperc­cel később ez lett a sorsa Pintérnek is. A kapusokon kívül már csak öt "játékos maradt a vizben, két szolno­ki és három újpesti. Két perc volt hátra és az izgalom a tetőfokára hágott. Ha az Iz­zó az időt húzza és az utolsó pillanatban használja ki a le­hetőséget, az eredmény dön­tetlen marad. Szerencsére nem így történt. Szikora gyorsan kiegyenlített. 3:3. — Kiegészültek a csapatok, de nem sokáig. Hasznos II. és Dancsa ismét partra került, majd Mohácsi is követte őket. Másodpercek voltak hátra. Az egész szolnoki csa­pat feluszott és pillanatok­kal a befejezés előtt Brinza megszerezte a győztes gólt, 4:3. Bírálat: Nagyan nehéz mérkőzés volt. Az Izzó vé­gig egyenrangú ellenfélnek bizonyult. Voltak olyan idő­szakok, amikor mindenki elégedett lett volna a döntet­lennel. Csapatunk érthetet­lenül nehezen talált magára. ° jelenlegi formája egyálta­lán nem meggyőző a szom­bati rangadó előtt. Taktikai­lag sok esetben teljesen éret­lennek bizonyulnak. Még és sok szép támadást indítot­tak a hazai kapu ellen. A 20. percben Kiss értékes labdá­ját Wilisch góllá értékesítet­te, 0:1. A gól megszerzése fel­villanyozta az MTE csapa­tát és a szolnoki csatárok kezükbe vették a játék irá­nyítását. A támadásokra a hazai együttes ellentámadás­sal válaszolt, azonban a vé­delem mindig időben közbe­lépett. A 25. percben egy ve­szélyes támadást Kiss kéz­zel hárított. A kaputól 25 méterre megítélt büntetőből Bitó hatalmas lövéssel küld­te a labdát a hálóba. 1:1. Az egyenlítés nem törte le az MTE csatárok játékkedvét, Ezalkalommal meleg sze­retettel köszöntjük körünk­ben a skótok ellen készülő magyar labdarúgókat. Mart­fűi előkészületi mérkőzésük bizonyára sokáig emlékeze­tes marad azok számára, akik ellátogatnak ma dél­után 17 órakor a Tisza Ci­pőgyár sporttelepére. Fordulás után ismét erősen rohamoztak a hazaiak és az 51. percben egy gyors akcióból Koppány szerzett újabb gólt, 2:0. A gól után feljöttek a vendé­gek. de a helyt védők sikeresen hárítottak. A 82. percben sza­bálytalanság történt a hazaiak tizenhatosán belül. A megítélt büntetőt Somogyvárl küldte a hálóba, 2:1. A gól után változa­tos mezőnyjáték alakult ki, de az eredmény már nem válto­zott. A mérkőzés Igen soprtszerü légkörben zajlott le. Kár, hogy mindkét csatársor meglepően idegesen és kapkodva Játszott. Ez a Játék színvonalának rová­sára ment. A játékvezetői hár­mas kitünően látta «4 feladatát. ea sas s mindig látni eladott labdá­kat. Sok a biztos gólhelyzet kihagyása is. Időnként telje­sen átengedik a kezdemé­nyezést az ellenfélnék. Az emberelőny kihasználása te­rén is sok a javítani való. A játékosok közül fenntartás nélkül csak Brinzát lehet di­csérni. A többiek még^ min­dig nem érték el régi for­májukat. Az Izzónak minden játékosa derekasan küzdött. Bánfai kielégítően bírásko­dott. Nemzetközi horgász­verseny Budapesten Budapesten érdekes és újsze­rű sporteseményt bonyolítanak le május 29.-én. A Magyar Or­szágos Horgász Szövetség ren­dezésében itt kerül sor az első magyarországi nemzetközi hor­gász dobóversenyre, amely táv- és célbadobásból áll, A versenyt úgynevezett köz­használati — a horgászatban is általában alkalmazott — botok­kal, valamint kizárólag erre a célra készített felszerelésekkel bonyolítják le. A Nemzetközi Horgász Szövet­ség minden évben megrendezi a horgász dobó világbajnokságo­kat. Az idén Krakkóban kerül sor a világbajnoki versenyekre, és Itt elsőízben jelennek meg a magyar színek képviselői. (MTI). Ugyancsak rajthoz állt 200 méteres síkfutásban a Szol­noki MÁV fiatal tehetséges sprintere, Habozi László is. — Előfutamában 23,9 mp-es eredménnyel második lett. A középfutamban 23,7 mp-el ugyancsak a második helyet szerezte meg. A döntőben a hat legjobb magyar ifjúsági futó között 23.3 mp-es kitű­nő idővel negyedik helye­zést ért el. Ezzel elérte a II. osztályú minősítési szintet. Habozi László teljesítménye nagyszerű. A fiatal szolnoki fiú még mindössze egy éve atletizál. Tavaly nyáron kap­csolódott be e sportágba, de már akkor is látni lehetett, hogy kiváló képességekkel rendelkezik. Habozi László különben a Verseghy Gim­názium negyedik osztályá­nak kitűnő tanulója. Remél­jük, hogy a jövőben még további szép sikereiről és at­létikai pályafutásának felfe­lé íveléséről adhatunk szá­mot. 7 — V. J. — A nemzetközi * p jrtkapcsolatok fenntartásáért A világ sportközvéleménye meg­ütközéssel értesült arról, hogy a május 29-re Moszkvába kitűzött Szovjetunió — Spanyolország nemzetek közötti válogatott lab­darúgó mérkőzés létrejöttét a Francó kormány megakadá­lyozta. Mélyen elítélendő cselekmény, hogy a fasiszta spanyol kor­mány illetéktelenül és durva mó­don avatkozott be a nemzetközi sportkapcsolatokba. Bizonyára világszerte felvető­dik a kérdés, hogy lehet-e a jö­vőben a spanyol sportszövetsé­gekkel megállapodásokat kötni nemzetközi találkozók rendezé­sére, ha ezek létrehozása a spa­nyol kormány kénye-kedvének van kitévé? A jelenlegi helyzetet a Nem­zetközi Labdarúgó Szövetségnek is meg keli tárgyalnia, annál is inkább, mivel a spanyol labda­rúgás érdekelt a Nemzetek Ku­pájában, — a bajnokcsapatok Európa Kupájában, de benevez-1 tek az 1962-es Világ Bajnokság­ra is. Megengedhetetlen, hogy egyes nyugati kormányok meg­zavarják a nemzetközi sport­kapcsolatok békés, nyugodt lég­körét. Kedden délben a FIFA zürichi székházéban megtar­tották az olimpiai labdarú­gó torna tizenhatos döntőjé­be került csapatok csoportbe­osztását. Először Tajvan kérdésében született döntés. Mint ismere­tes, az ázsiai zónában szere­pelt Tajvan és Dél-Korea mérkőzése 1:0 arányú tajvani veztésnél félbeszakadt s bi­zonytalan volt, melyik csa­pat jut tovább. A bizottság elismerte az 1:0-ás eredményt s így Tajvan lett az olimpi­ai labdarúgó torna tizenhar­madik résztvevője. Ottorino Barassi, a FIFÄ Olimpiai Bizottságának elnöke vezette le a sorsolást A ti­zenhat együttest négy négyes csoportba sorolták, amelyek beosztása a következő: 1. csoport: Jugoszlávia, Bul­gária, Törökország, Egyesült Arab Köztársaság; 2. csoport: Olaszország, Nagy Britannia, Brazília, Tajvan; 3. csoport: Lengyelország, Dánia, Argentína, Tunisz; 4. csoport: Magyarország, Franciaország, Peru, India. A csoportokon belül kör­mérkőzésekre kerül sor, az első helyezettek jutnak az elődöntőbe. Itt összesorsolják a négy csapatot s a győztesek játsza.-ak majd az első-má­sodik, a vesztesek pedig a harmadik negyedik helyért. A sorsolás eredményéről a kora délutáni órákban sze­reztek tudomást az MLS2­A brüsszeli világkiállítá­son a szovjet szakemberek bemutattak egy érdekes mű­szert: bioáramokkal irányí­tott műkezet. Az elektronika mesterséges érzékszervek létrehozására felhasználható. Franciaországban például mesterséges „fület” szerkesz­tettek. Ennek egy mikrofon az alapja, amelyből az elek­tromos jelzések közvetlenül a hallóidegbe kerülnek. A mesterséges fül még elég torz A JASZKISERI Vegyes KTSZ zománcozó üzemébe műszaki vezetőt keres azonnali belépésre. Gépészmérnök előnyben. Fize­tés megegyezés szerint. NAGY gyakorlattal rendelkező anyagkönyvelőt azonnal felve­szünk. Jelentkezni a Szolnoki Vas- és Faipari KTSZ-nél, Os­tor u. 1. sz. A SZOLNOK megyei Tanács Építési és Szerelőipari Vállalata vidéki munkára kőműveseket és segédmunkásokat vesz fel. — Bérezés teljesítménybérben. Je­lentkezés a vállalat munkaügyi csoportjánál, Szolnok, Dózsa György u. 5. sz. alatt. ben. Volentik Béla, az olim­piai csapat edzője a követke­zőket mondatta: — Magyar szempontból jól sikerült a sorsolás, nem ke­rültünk a legerősebb csoport­ba. Ellenfeleink közül két­ségtelenül Peru válogatottja a legjobb. A perui együttes nem vett részt a svédországi világbajnokságon, s így olim­piai csapatát a leg jobbakból állíthatja ki. Játékerejükről elég csupán annyit, hogy má­sodikok lettek a dél-amerikai bajnokságban. A perui csa­pat edzője egyébként a sok­szoros magyar válogatott Orth György. A franciák amatőr­csapatát ismerem, nem kép­viselnek különösebb erőt míg az indiaiakról nem so­kat tudunk. Az első és a má sodik csoportot tartom a leg erősebbnek, különösen az el sőt, ahol a jugoszlávok, bol­gárok és törökök hatalmas harcot vívnak majd a cső portelsőségért. Elmondotta még ennek kapcsán Volentik Béla, hogy alakul a magyar olimpiai csapat programja. Végleges, hogy június 15-én a Népsta­dionban a brazil Fluminense ellen játszanak esti. mérkő­zést s az is biztos, hogy jú­lius 27-én Koppenhágában a dán olimpiai csapattal talál­koznak. Minden valószínűség szerint július 20-án Tunisz csapata látogat Budapestre. (MTI) hangérzetet nyújt, de már világosak a készülék tökéle­tesítésének reális utjai. Van­nak tervek olyan egyszerű fotoelektromos műszerek elő­állítására, amelyek bizonyos fokig pótolhatják a látás hi­ányát. Csupán néhány példát so­roltunk fel, de már ezek is mutatják, milyen óriási le­hetőségek rejlenek a tudomá­nyos-technikai kutatások új irányaiban. ADMINISZTRÁCIÓS munkában is jártas, gyakorlattal rendelke­ző férfi könyvelőt, levelezőt azonnalra felvesz a Szolnoki Sörklrendeltség, Magyar u. 3. AGRONOMUSOKAT felvételre keres a Talajjavító Vállalat Dl- gozó Főcsoportja. Szolnok, Tóth Ferenc u. 5. sz. BÚTOR! A Jászjákóhalmal Asz­talos Szövetkezet rendelésre ké­szít kívül belül fényezett 2 ré­szes hálószoba bútort 9680.— Ft- os áron. Megrendelhető: Aszta­los Szövetkezet, Jászjákóhalma ELADÓ 7 család méh, Balogh méretű kaptárral. Jászberény, Hatvani út, Káplár. A TÖRÖKSZENTMIKLÓSI Tan­gazdaság felajánl elfekvő kész­letéből új és használt lószerszá­mokat megvételre. Érdeklődni a Fenti elmen. Telefon: Barta 2. Szolnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munka­párt Szolnok megyei Bizottság* és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztős Varga József Szerkesztőség; Szolnok. Tisza Antal u. I. L em Telefon: 20—98, 23—20. 20—69 Kiadja a Szolnok megyei Néplar Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal: Szolnok. Irodaház, fszt, 8. Telefon: 20—24 Megjelenik hétfő kivételével ____________mindennap____________ A lapot előfizetésben és árusí­tásban a Szolnok megyei pos­tahivatalok és fiókposták tör­lesztik. A lap előfizetés! dija: egy hóra 11.— Ft. Előfizethető bármely postahivatalnál és kézbesltönéL Szoinnto Nyomda Vállalat 1960. május 24. — 1933 Felelős ny -rndsvezetői Mészáros Sándor — pataki — Újabb atlétasíberek A Szolnoki MÁV ifjúsági atlétái Budapesten az Előre 1. osztályú ifjúsági — és fel­nőtt atlétikai versenyén áll­tak rajthoz. A találkozóra a Sport utcai pályán került sor. Több szám az ifjúságiak részére válogató-jellegű volt. 400 méteres gátfutásban rajt­hoz állt a szolnoki Oros Fe­renc is. Idei eddigi legjobb eredménye 200 méter gáton 26,1 volt. Tavaly 26,7 mp-et ért el. Ezen a versenyen is várható volt sikeres szerep­lése. A szolnoki fiú lassan kezdett, 300 méterig még az utolsó helyen futott. Az utol­só 100 méteren azonban erő­síteni tudott és felküzdötte magát a második helyre. Ezt végig tartami is tudta és így kiváló 58,9 mp-es eredmény­nyel másodiknak futott a célba. Tavalyi legjobb 400 méteres eredményét — mely 59,7 mp volt — is megjaví­totta. Ha továbbra is ilyen szorgalmasan edz, akkor bi­zonyára rövidesen tagja lesz a magyar ifjúsági válogatott keretnek. nagy hajrát indítottak a ha­zai kapu ellen és a 30. perc­ben Pallai szép beadásából Wilischnek sikerült a háló­ba lőni, 1:2. A gól után a ha­li csapat lendületesen tá­madott. Egyik ilyen táma­dásnál Bertlefnek sikerült a védelmet leráznia, tiszta helyzetben a kapura lőtte a labdát. Sárkány lábbal vé­dett, a visszapattanó labdát azonban Bertlefnek sikerült a hálóba küldeni, 2:2. Újabb kecskeméti támadások kö­vetkeztek és a 43. percben Kacs hatalmas lövésére Sár­kány rávetette magát, de a labda a kezét érintve a há­lóba pattant, 3:2. Szünet után az MTE me­zőnyfölénybe került, a hazai csapat teljesen védekezésre rendezkedett be. Az MTE ré­széről sok szép akció szüle­tett, különösen Wilisch és Pallai ossz játékából, de az akciók befejezetlenek marad­tak, így a kiegyenlítés nem sikerült. Az MTE nem érdemelte meg a vereséget. A megfia­talodott csatársor jól moz­gott, igen sokat támadott és szokatlanul gyors volt. A két fiatal — Pálmai és Pallai — szereplése új színt vitt a csa­társor játékába. A védelem — Török kivételével — gyen­ge teljesítményt nyújtott, eb­ből született meg a vereség. A fedezetpár igyekezett megoldani a feladatokat, de ez nem minden esetben si­került. A hazai csapat lelkesen és igen sportszerűen játszott. — forváth játékvezető a mér­kőzést kitűnően és hiba nél­kül vezette, így az végig sportszerű küzdelmet hozott. A partjelzők is jól látták el feladataikat. Jók: Szentgyörgyi (a me­zőny legjobbja), Bertlef, Bitó, illetve; Wilisch, Pallai és Tö- rök. P. P. Tekintse meg a* IPARI VÁSÁR O % ____________________________________ 1 a Kőolajipari Tröszt és az kiállítását Szaktanácsadás és kenésteenikai szolgálat A megyei labdarúgó bajnokságért A forduló meglepetése Uj mesterséges érzékszervek (apróhirdetések)