Szolnok Megyei Néplap, 1960. március (11. évfolyam, 51-77. szám)

1960-03-09 / 58. szám

6 4ZOLNOK MEGYEI NÍPUí I960. március í A megyei labdarígí bajnokságból jelentjük Jászberényi Lehel—Szolnoki Vasutas 5:0 (2:0) Jászberény, vezette: dr. Barna. Lehel: Zaják — Fortuna, Pan- esics, Fehér — Jóna, Kiss — Szi­geti, Fekete I., Ficzek, Fekete IL, Fülöp II. Vasutas: Horváth I. — Torna, Grámán, Retkes — Palotai, Kovács — Horváth II., Rontó, Tóvizi, Cseh, Simon. Eléggé nehéz talajon a Va­sutas kezdte a játékot. Ok ve­zették az első támadást is, me­lyet a Lehel védők biztosan tisz­táztak. Rövid mezőnyjáték után Lehel támadás végén Fekete II. volt eredményes, 1:0. A vendég­csatárok főleg a középen pró­bálkoztak. A Lehel játszott - ek­kor fölényben. A 20. percben Kiss szöktette Fülöp Il.-t, aki biztosan talált a hálóba, 2:0. A félidő további részében is a Le­hel támadott, de lövéseik nem hoztak eredményt, mert a Vas­utas védelem, Grámánnal az élen é3 Torna kíméletlen játé­kával sikeresen hárított. A já­tékidő ebben a részében is több­ször kellett dr. Barna játékveze­tőnek közbeavatkozni, főleg a Vasutas durva játéka miatt. Fordulás után a 47. percben vendégtámadás alakult ki, de Rontó kapu mellé lőtt. Az ellen­támadás során Fekete II. volt eredményes, 3:0. A Vasutas is támadott, de Simon az 58. perc­ben hibázott. A játék az első félidőhöz hasonlóan, főleg a vendégek részéről kezdett mind­inkább eldurvulni. Ebben Ron­tó, Torna és Kovács járt az élen. A 62. percben Fülöp II. kiugrott és Horváth mellett a hálóba lőtt, 4:0. Időnként a Vasutas is ve­zetett támadást, de a Lehel vé­delem, Pancsiccsal az élen biz­tosan hárított. A 72. percben Szigeti állította be a végered­ményt, 5:0. A kíméletlen játék miatt a ha­zaiak vigyáztak a testi épségük­re és ezért ebben az időszakban a Vasutasok i9 feljöttek. A 85. percben a Lehel tizenhatosának előterében a vendégek vereke­dést próbáltak provokálni, azzal a váddal, hogy a közönség kő­darabokat dobói hozzájuk a pá­lyára. Dr. Barna játékvezető ezt az indokot nem fogadta el és amikor a vita után Kontót kiál­lította, az egész szolnoki csapat levonult a pályáról. A játékidő leteltével a játékvezető a mér­kőzést lefújta. A Lehel tavaszi bemutatkozása sikeres volt. — Mind technikailag, mind erőnlét tekintetében kielégítőt nyújtot­tak. Az újonc Fekete n. bemu­tatkozása sikerült. - Jók: Pan­csics, Jóna, Fülöp n., — illetve: Palotai, Grámán. Lehel ifi—Vasutas ifi 4:0, K. J. • Kunhegyesi MEDOSZ—Jász- árokszállás 1:1 (1:1) Kunhegyes, 300 néző, vezette: Kálmán. Kunhegyes: Kiss — Sza­bó Hl., Boda, Lipták - Kiás 11., Horgosi — Takács, Szőke, Szabó I., Szalai, Kovács. Jászárokszál- lás: André — Racskó, Sipeki, Győző, Racskó n., Füleki — Cza- gány, Ilkó, Kalla, Bagi, Kóczián. Napfényes szeles időben mind­végig jóiramú mérkőzést látha­tott a közönség. Mindkét csapat nagy becsvággyal játszott. A vendégek érték el az első gólt a 20. percben, amikor is a jobb­szélsőt Lipták lesre játszotta s az leshelyzetből a kapufának lőtte a labdát s onnan vágódott a hálóba, on. Továbbra is vál­takozó iramban folytatódott a játék. Inkább a hazaiak voltak ekkor fölényben. A vendégvéde­lem azonban jól rombolt. A 38. percben a hazaiak néhány tet­szetős húzásából a labda a bal­szélre húzódó Takácshoz került, kinek lövése a belső kapufáról vágódott ki az ötösre s a befutó Szőke nagy erővel küldte a léc alá, 1:1. A második félidőben széllel szemben kezdtek a hazaiak. A vendégeknek néhány percig si­került a szél segítségével szo­rongatni, de lassan ismét a ha­zaiak jöttek fel és sokszor za­varba hozták a védelmet. Né­hány gólhelyzetet azonban ki­használatlanul hagytak. A hát­ralévő időben az eredmény már nem vlátozott. Jók: Boda, Sző­ke, Lipták. Lelkesedésükért az egész csapat dicséretet érdemel, Illetve: Szigeti, Bagi. A játékve­zetői hármas jól működött. s- Barócsi -* • Szolnok! Kinizsi—Kunszent­mártoni MTE 3:0 (2:0) Szolnok, cukorgyári pálya, 200 néző. A cukorgyáriak az alábbi összeállításban vették fel a küz­delmet: Koródi — Márton, Szabó, Mótyus - Gyémánt n.. Germán - Szabados, Géczi IL, Feigl, Kollóth. Munkácsi. Szeles időben kezdődött a mér­kőzés. A választás a Kinizsinek kedvezett, széllel hátban kezd­ték a Játékot. A kunszentmárto­niak védekezésre rendezkedtek be és így a hazai csatársor nem birt kibontakozni. Ehhez hozzá járult az Is, hogy a fedezetpár magas labdákkal indította el á támadásokat. Ebben az időben a vendégvédelem sok Kinizsi tá­madást hárított sikeresen. A 26. percben egy hazai támadás so­rán Kolláth ugrott ki a védők közül s a kifutó kapus mellett a hálóba lőtt, 1:0. Továbbra is a Kinizsi támadott. A 40. percben Gyémánt II. húszméteres lövé­sébe Feigl beletette a lábát s arról a labda a léc alá vágódott, 2 :0. A második félidőben a széllel szemben játszó Kinizsi jobban földre vitte a labdát, mint az elsőben. így több veszélyes tá­madást tudtak kialakítani. — A kunszentmártoniak is próbálkoz­tak ellentámadásokkal, de csa­táraik elügyetlenkedték a gól­helyzeteket. A 60. percben Géczi II. egy tizenegyest kapufára lőtt. A 65. percben Munkácsi nagy­szerűen ugrott ki a kunszent­mártoni védők közül, de a ki­futó kapus mellett már másod­szor gurította mellé a labdát. A 80. percben Szabados lövése a kapufát érintve vágódott a kun­szentmártoni hálóba, 3:0. Az utolsó percekben a vendégek is próbálkoztak, de a Kinizsi vé­delem minden esetben tisztázni tudott. A cukorgyári együttes a győ­zelem ellenére is a vártnál gyen­gébb teljesítményt nyújtott. Fő­leg a csatársor játéka volt igen vontatott. A védelmet nem kény­szerítették nagy munkára, de még így is hiba csúszott játé­kukba. Elfogadható teljesítményt csak Kolláth és Germán nyúj­tott. A vendégcsapatból a kö­zépfedezet és a kapus dicsérhe­tő. Kinizsi ifi—Kunszentmártoni ifi 3:1. (Sajnálatos, hogy mindkét csapat csak kilt.ic játékossal tudott kiállni.) Nagyszabású olimpiai nap Jászberényben és Martfűn A Magyar Testnevelési és Sport Tanács és a Megyei Testnevelési Sport Tanács Sajtó és Propaganda Bizott­sága március 12-én és 13-án (szombaton, vasárnap) nagy­szabású olimpiai napot ren­dez Jászberényben és Mart­fűn. Az olimpiai napon ököl­vívás, cselgáncs, torna, aszta­litenisz és súlyemelő sport­ágakban rendeznek bemuta­tót, válogatott, illetve olim­piai kerettagok részvételével ökölvívásban Szabó Lász­ló, Fazekas, Dubovszky és Oláh lépnek kötelek közé. — Valamennyien a válogatott keret tagjai. Tornában töb­bek között a válogatott Új­vári bemutatóját láthatják majd. A nem mindennapi sport- rendezvényre Jászberényben szombaton délután 18 órakor, a Déryné művelődési Otthon­ban, Martfűn pedig vasárnap délelőtt 10.30 órakor, a Tisza Cipőgyár művelődési ottho­nának nagytermében kerül sor. Mostoha rádiósok Kedvenc rádiójukkal hó­nuk alatt vagy tizenhatan szoronganak a keskeny pult előtt. Türelmesen, szótlanul várják sokan harmadik-ne­gyedik órája, hogy a RÁ VÉL mestere megvizsgálja a be­teg készüléket s kötelező ígé­retet tegyen, mikorra vállal­ják a reperációt. Még kívül is várnak — ha­talmas televízióval beprése- lődni ide teljesen reményte­len s így a „boldognak” ne­vezett TV-tulajdonosok — készüléküket testükkel oltal­mazva a járókelőktől — bol­dogtalan órákat töltenek odakint míg bejuthatnak. Sok helyen jártunk: üzle­tekben, javítóműhelyekben, autóbuszon, de ilyen zsúfolt­ságot seholsem láttunk még, mint a posta-műszakhoz tar­tozó RAVEL szolnoki Beloi­annisz úti műhelyében. — Tíz éve vagyunk bepré- selődve e két piciny lyukba — mondja a műhely vezető­je s két év óta minden kö­vet megmozgatunk — me­gyünk fűhöz-fához, hogy egy becsületes helyiséget adja­nak. 1959 nyarán kaptunk is „biztos” ígéretet egy üzlet- helyiségre, ahol megfelelő körülmények között dolgoz­hattunk volna. Végülis ezt a KISKER kapta. A pult mögé kerülünk. A zsúfoltság itt sem kisebb, mint előtte, ahol a türelmes rádióhallgatók préselődnek egymáshoz úgy, hogy még az ajtót sem lehet benyitni. Tíz rádióműszerész és RÁVEL- dolgozó javítgatja itt egy A labdarúgó NB III-ért — Közepes iramú mérkőzés — Törökszentmiklósi Fáklya — Szegedi Építők 4:2 (4:1), Törökszentmiklos, 1200 néző, vezette: Boldizsár. T. Fáklya: Ernst — Sze- csei, Karakas, Fábián — Papp, Hajik — Deák, Musz­ka, Kriston, Ráczi, Szakái. Edző: Selmeczi János. Sz. Építők: Palotai —Soly- mosi, Dr. Boldis, Emesei — Dr. Bóka, Bezsenyi, Gréczi, Tanács, Biltsik, Övári, Rácz. Edző: Emődi Rezső. A hideg, szeles idő ellené­re nagyszámú közönség előtt Budapest-Varsó ifi párbajtőr csapatverseny 10: B — Feke három győzelmet szerzett Vasárnap 17 órakor Buda­pesten, a Sportcsarnokban került sor a Budapest—Varsó ifjúsági párbajtőr csapatver­senyre. — Mind a két csa­patban a legjobb négy ifi versenyző kapott helyet. A csapatok tagjain meglátszott, hogy átérzik felelősségüket, s nagy odaadással küzdöttek minden találatért. Az első csőriét a lengyelek nyerték, 0:1. Kiegyenlített a magyar csapat, majd 3:l-re el is húzott. Ezután heveseb­bé vált a küzdelem. A len­gyel vívók rendkívül lelke­sen küzdöttek, s 6:6-ra alakí­tották a mérkőzés állását. A kiegyenlítés nagyon fellelke­sítette a vendégeket, míg a magyaroknál Szekeres és Préda bizonytalanabb szerep­lése miatt rossz hangulat mutatkozott. A következő csőriére Feke állt fel Uafalowszkiva! szem­ben. A tét nagy volt. Győze­lem esetén biztosnak vehető a győzelmünk, de vereség esetén a lengyelek győzelme a valószínű. Találati arányuk jobb volt Az első találatot Rafalow- szki érte el 0:1. Feke kvart- second átvitellel támad, s ki­j’ocöűcaűcxioaacxxxx: RÖVID filmhírek Párizsban kiállítást ren­deztek „Jiri Tmka kis vilá­ga” címmel, amelynek kere­tében Tmka legkiválóbb báb- 'ilmjeit is bemutatták. • Szeptemberben kezdik F ranco'se Sagan „Szereti Brahmsot?” című regényének amerikai megfilmesítését. A főszerepet Ingrid Bergiman játsza. A rosztovl dokumentum- film-studióban „Jasznaja Polnaja” címmel színes kétré­szes film készült, amely L. Tolsztoj pedagógiai tevé­kenységét és a mai Jasznaja Poljana-I iskolát mutatja be • Roberto Rossellini olasz filmrendező május hónapban kezdi meg Jugoszláviában „Naponta egy asszony" című filmjének forgatását. Egy nagy amerikai film­gyártó vállalat tervbevette, hogy egyik legközelebbi film­jének főszerepeit Simone Signorét és férje, Yves Mon­tand fogja alakítani. • Hollywoodi filmszínészek bizottságot alakítottak, amelynek feladata a nukle­áris fegyverkísérletek végle­ges betiltásáért vívott harc. • A Budapesti Filmstúdió je­lenti: A Magyar Filmhíradó munkatársai 50 ÉV címmel rendkívüli kiadást készítettek a nemzetközi nőnap 50. év­fordulója alkalmából. A stú­dióban elkészült a felszaba­dulás 15. évfordulójának tisz­teletére a HÁROM CSILLAG című új játékfilm. A HÁROM CSTLLAG-ot a mozik március 31-éa tűzik műsorra. egyenlít 1:1. Ezután három együttes találat következett, s4:4-re alakult a csörte. Óva­tos tempó keresés után Feke erőteljes támadását Rafalow- szki nem tudta kizárni. Az eredmény 5:4. A csapatver­seny eredménye 7:6. — Ez a győzelem láthatólag meg­nyugtatta a csapat tagjait, a hátralévő három csörtet szin­te végigtámadva nyerték meg. Ezzel a végeredmény 10:6-ra alakult. A magyar csapat minden tagja nagy igyekezettel ví­vott, s ha csúsztak is a kivi­telezésbe hibák, nem keltet­tek csalódást. — Különösen Schmidt és Feke vívása és eredménye volt kiemelkedő. Mind a ketten 3—3 győzel­met szereztek, Szekeres és Préda pedig kettőt-kettőt. — Lengyel részről Galszki és Rafalowszki 2—2, Sindiziszki és Dotka 1—1 győzelmet szer­zett. Feke bátran támadott vé­gig, s ezért vívása színesebb lett. Egyenes támadásai és tempó-szúrásai megérdemelt tapsot kaptak. Alulra irá­nyuló támadást egyszer sem indított kötés nélkül, de né­hány esetben nem sikerült kiváltania a kötésből. Első válogatottsága alkal­mából jól megállta a helyét, s bebizonyította, hogy az egyesület színeiben levívott csapatmérkőzések eredménye, nem véletlen volt. Jó csapat­vívó. A fejlődés lehetősége előtte van. Szorgalmas mun­kája minden bizonnyal meg­hozza számára rövidesen az I. o. minősítést. a Fáklya kezdte a játékot. Mindjárt kezdés után a sze­gediek támadtak és Papp csak szögletre tudta szerelni óvárit. Az 5. percben szege­di támadás alakult ki, de Tanács labdája lesen találta Réczot. A másik oldalon De­ák jó érzékkel a kapuba fe­jelt, 1:0. A gól után meg­jött a szegedi közönség hang­ja és feljöttek a hazaiak. De a vendég védelem hárított. A 10. percben törökszent­miklósi támadásnál Kriston jó labdát adott Deáknak, de őt szerelte Emesei. Váltako­zó mezőnyjáték alakult ki ezután. A 19. percben sza­badrúgáshoz jutottak a sze­gediek. Bezsenyi állt a labdának, Bilcsikhez játszott, aki ka­pumellé lőtt. A 21. percben kavarodás támadt a szege­diek kapuja előtt és Muszka elől Emesei szögletre men­tett. Ráczi ívelte be a lab­dát, melyet Szakái védhetet- lenül küldött a hálóba, 2:0. A 29. percben szabadrúgás­hoz jutottak a szegediek. A szabadrúgást Gréczi küldte a jobb felső sarokba, 2:1. Ez­után Szakái tizenegyesből 3:l-re, a 35. percben pedig Rácz 4:l-re alakította az eredményt. Fordulás után Kriston jó labdával szöktette Szakáit, akit Solymosi szerelt. Fel­jöttek a szegediek. Az 50. percben Rácz elfutott a bal­szélen, Tanács elé gurított, aki közelről a hálóba lőtt, 4:2. A hátralévő időben mindkét csapat előtt nyílt gólszerzési alkalom, de azo­kat kihasználatlanul hagy­ták, vagy a védelmek hárí­tottak sikeresen. Góllövők: Szakái, (kettő), Deák, Ráczi, illetve: Gréc­zi, Tanács. Jók: Deák, Hajik, Karakas, illetve: Vilcsik és Solymosi. A játékvezető jól működött. A mérkőzés után történt egy helytelen esemény. A szegediek edzője: Emődi Re­zső a levonuló játékvezető­vel vitába szállt a nézők előtt, illetve megtámadth, hogy minden játékosukat megrúgták. Helytelen és sportszerűtlen magatartás az ilyen, szocialista sportember­hez méltatlan. A vereséget is el kell viselni, még Emő­di edző sporttársnak is. — Papp I. — Termelcía*övetlie*eiek 1 Termelőszövetkezeti tagok ! Nagyobb jövedelem fokozása érdekében új sertéshizlalási lehetőséget BIZTOSIT AZ ALLA TFORGALMI VÁLLALAT! 1. Háztáji szerződéses sertéshízlalás szervezése és bo­nyolítása után a Tsz 0.50 Ft—1.50 Ft-ig kg-ként le­bonyolítási díjat kap. Fokozzuk tehát a háztáji gaz­daságban a szerződéses sertéshlzlalást. 2. 1959. január 1. után alakult, illetve jelentős terü­lettel felfutott Tsz-nél a tagok háztáji gazdaságá­ban lévő kocák szaporulatára kötött süldőszerződés­ből eredő süldőkre a Tsz 1961. évre köthet határ­idős sertéshizlalási szerződést! ÉRDEMES SZERVEZNI A TAGOKNÁL A KOCA­TARTÁSI AKCIÓT! Ez az akció az 1961. évi árualapot biztosítja. A sza­porulat közösbe való hizóbaállításakor rövidlejáratú hitelt kap a Tsz. 3. 1959. január 1-e után alakult, illetve jelentős terü­lettel felfutott Tsz-nél a tagok részére, — indokolt esetben a Tsz részére is iv arérett süldőkocát ad a vál­lalat a szaporulatból történő kifizetésre, illetve Tsz- nél középlejáratú hitelből történő kiegyenlítésre. A Tsz kocánként 2 o kölcsöntakarmányt is igényel­het! EZ AZ AKCIÓ IS ÁRUALAPOT BIZTOSIT ELŐZE­TES BEFEKTETÉS NÉLKÜLI Részletes felvilágosítást nyújt a vállalat központja és valamennyi kirendeltsége. SZOLNOK-HEVES MEGYEI ÁLLATFORGALMI ▼. szobának is kicsiny helyiség­ben a beteg készülékeket. A rádiók plafonig íelstószolva egymás tetején, s polcok tel­ve velük roskadásig. S vajon mi történik, ha egy ingatag rádióhegynek nekiütközik valaki a zsúfoltságba s há­rom méter magasról földre pottyan néhány rádió. Több­ezer forint értékű kár. Erről beszélnek Takács Rudolf, Nagy János, Ócsai László, özv. Tímárné s a töb­biek. összesen tizen, akiknek munkahelyük ez a takarítha- tatlan, poros, zajos szobáes- ka, ahol elektromos vezeté­kekkel és készülékekkel dol­goznak idegesen s tegyük hozzá veszélyben a zsúfolt­ságtól. Ennyit láttunk, hallottunk a RÁVEL-nél s tudjuk azt is, nem könnyű ma egy közüle­tet elhelyezni. Azért az új üzlethelyiségek átadásánál mégis figyelembe kellene venni igényüket az illetéke­seknek. Naponta 50 rádiót hoznak ide és ötvenet visz­nek el — közte 8—10 televí­ziót. Ha van megfelelő, sőt reprezentatív helyiségük a presszóknak, vendéglőknek, különféle árudáknak, kell egy hely azoknak az embe­reknek is, akik a megyében egyedül ápolják a rohamo­san gyarapodó televízióké­szülékeket s az összes gyártó vállalatok garanciális javítá­sait végzik. Ha nem gondol­nak rájuk, számolni kell az­zal, hogy gátat vetünk a tele­vízió és rádióelőfizetéseknek. fP-t) iiiiiiiiMmiiiiimmimiHmiiimiiiiiiHiiiiimi Szolnoki Kinizsi- Szolnoki MTE Ma, 14.30 órakor Szolnokon, a cukorgyári sporttelepen kerül sor az NB III-as MTE és a me­gyei bajnokság élmezőnyében lévő Kinizsi barátságos mérkő­zésére. Mint mindig a találkozó iránt nagy érdeklődés nyilvánul meg. Köszönetnyilvánítás Ezúton mondunk hálás kö­szönetét a Nyomdaipari Vál­lalat és Vasipari VáUalat dol­gozóinak és mindazoknak, — akik felejthetetlen édesapánk temetésén résztvettek és rész­vétükkel fájdalmunkat eny­hítették. Faragó csalid Szolnok APROHIRDETESEK VASBETONSZERELŐKET állan­dó munkára azonnal felvesz a Szolnok megyei ütépítő Válla­lat. Felvétel esetén az útiköltsé­get megtérítjük. Cím: Szolnok, József Attila u. 89. SZOLNOKI telephelyű építőipart vállalat nagy építőipart gyakor­lattal rendelkező és anyagisme­rettel bíró anyagkönyvelőt keres azonnali belépéssel. Leveleket: „Csak építőipari gyakorlattal" jeligére kérjük a Hirdető Válla­lathoz (Szolnok, Kossuth tér 10. szám.) ESZTER HAZAI korai és Madamn Mouta szamóca palánta nagy mennyiségben kapható a Türke- vei Búzakalász Termelőszövetke­zetben. SZOLNOK BELTERÜLETEN a Partos kápolna tövében házhely­nek is alkalmas 3 és fél kh szán­tó eladó. Érdeklődni lehet: Szol­nok, Bercsényi út «■ EZERKILOS mérleg vasból, ál­latmérlegelésre is jő, — eladó. Gerő, Törökszentmiklós. 1.1—> ........ 1 Sz olnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás párt Szolnok mesyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja MB felelős szerkesztő: Lazányi Józsetné Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal U.IL em Telefon: 80—6*. 83—2». *»—«8 Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó VáUalat Igazgató: Fülemen Lajoe Kiadóhivatal: Szolnok, irodaház, fszc. *. Telefon: tó-M Megjelenik hétfő Kivételével mindennap. A lapot előfizetésben es árusí­tásban a Szolnok megyei pos­tahivatalok es fiókposták tör­lesztik. A lap előfizetési dl]«: egy hóra IL— PL Előfizethető bármely postahivatalnál éa kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda vállalat I960, március 7. - »00 Felelős nyomdavezetőt Mészáros Bande«