Szolnok Megyei Néplap, 1959. augusztus (10. évfolyam, 179-203. szám)

1959-08-26 / 199. szám

I 6 ZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1959. augusztus 28. ■i'v « V •<-*;v>^ v ■■ •.. s ______ A l abdarúgó NB III-ból jelentjük Szegedi Építők—Szolnoki MXE 5:4 (2:2) Szeged, 800 néző. Vezette: Bol­dizsár. Szeged: Kovács - Soly- mossl. Törköly, Emeséi - dr. Boldis, László - Géczi, Beltsik, Óvári, Tanács, Török. Edző: Pó­lyák Gyula. SZÓ. MTE: Solti — Molnár, Sári, Papp — Kókai, Nyári - Bánhidl, Wilisch, Kiss, Adámosi, Cs. Farkas. Edző: Hor­váth István. Kezdés után a 4. percben a Jól támadó MTE már is gólt ért el. Wilisch kapura lőtt, labdáját Kovács kiejtette és azt a szemfüles Kiss a hálóba lőtte, 0:1. Újrakezdés után újabb MTE támadás révén Wilisch szép egyéni akcióból volt ered­ményes, 2:0. Lanyhult az iram. Ekkor feljöttek a hazaiak is. A 20. percben Nyári szabályos sze­relését a Játékvezető erőszakos­nak minősítette és érthetetlenül 11-est ítélt a hazlak Javára.' A megítélt büntetőt Tanács védhe- tetlenül küldte a hálóba, 2:1. - Két pere múlva Sári szerelését minősítette a Játékvezető sza­bálytalannak és újabb U-est ítélt az MTE ellen, amit ismét Tanács értékesített, 2:2. A Já­tékvezető a túlszigorú és elha­markodott Ítéleteivel megzavarta az MTE védőket. Idegessé vál­tak. A 40-ik percben Sárit fele­selésért a Játékvezető kiállítót, ta. Helyére Adámosi húzódott hátra. Az eset a javuló formát mutató csapat Játékát megbé­lyegezte. I Szünet után nagy Iramot dik­táltak a hazlak A nagy nyomást a szolnokiak nem bírták sokáig. Az 57-ik percben Óvári, 2 perc múlva László, majd Viltsik gól­jával 5:2-re elhúztak. A 10 főre, olvadt Szó. MTE sem adta fel a harcot, nagy lelkesedéssel ját­szottak és Wilisch, valamint Cs. Farkas góljaival 5:4-re szépítet­tek. — Kis szerencsével ki is egyenlíthettek volna. * A megfiatalított MTE az eddi­ginél Jóval Jobb Játékot muta­tott. Ha Sári sportszerűtlen vi­selkedése miatt nem Jut a kiál­lítás sorsára, talán győzelem­mel térhettek volna haza. A ha­zai csapat csatársora jól, védel­me már sokkal gyengébben Ját­szott. Jók: László, Óvári, Ta­nács, Törők, - Illetve: WiUsch, Adámosi, Papp. t S- P, Cs. — Lelkes játék, 1 pont Törökszentmiklósi Fáklya-e Szarvasi SC 2:2 (1:1) Szarvas, 1900 néző. Vezette: Szeghalmi. T. Fáklya: Sándor — Fábián, Szecsei, Kosik — Papp, Kriston - Karakas, Vízi, Hajik, Kiss, Szakái, Edző: Rátfal Jó­zsef. Szarvas: Kondacs — Janu- rik, Csemus, Szító - Rohony, Lajto9 - Járó, Patkós, Kerekes III., Kerekes H., Podnal. Edző: Kerekes Imre. Jól gondozott pá­lyán Játszották a mérkőzést. — Kezdés után a játékosok kissé Idegesek voltak. A 4-lk percben Kriston hozta fel a labdát és a 16-ossal egy vonalból küldött lö­vése a kapu Jobb felső sarkába hullott. 1:0. A gól után is a Fák­lya támadott tovább és a 9-ik percben Hajik 25 méterről lőtt mellé. Azután mezőnyjáték kö­vetkezett. A 18-ik percben nagy kavarodás támadt a Fáklya ka­puja előtt. A felszabadító rúgás rövidre sikerült és Rohony 25 méterről kapu fölé lőtt. A 26. percben szögletet értek el a szarvasiak, melyet Podonl Ívelt be. de Szecsei fejjel mentett. Az egyik szarvasi támadásnál sza­bálytalankodtak a vendégek. A 17 méterről megítélt szabadrú­gást Kerekes II. védhetetlenül vágta a felső léc alá, 1:1. A 44- lk percben Kriston lövése száut kapu fölé. Szünet után a szarvasiak lép­tek fel támadólag. A 47-ik perc­ben szöglethez jutottak, melyet Sándor szépen hárított. Egy má­sik hazai támadásnál a Fáklya kapuja előtt szabálytalankodtak a törökszentmlklőslak. A meg­ítélt szabadrúgást Kerekes II. a sorfal mögött a hálóba küldte, 1:2. A gól után a 49-ik percben szabadrúgáshoz jutottak a ven­dégek. A büntetőrúgás Papptól - Vízi és Csernus feje fölött át­szállt és az ötösön esett volna le, de Kiss és Kondacs együtt szaladtak a labdára. Kiss érte el hamarabb és a felső sarokba küldte, 2:2. Ezután szarvasi tá­madások következtek. - A 80. perctől kezdve Ismét feljött a Fáklya, de az eredmény már nem változott. Két egyenlő Játékerőt képvi­selő csapat küzdelmét hozta a mérkőzés. A Fáklya lelkesedé­sével szerezte meg az egyik pontot. A helyzetek alapján győzhettek is volna. Jók: Sán­dor, Papp, Hajik, Kiss, Szakái, illetve: Csemus, Szító, Lajtos, Kerekes EL A Játékvezetőnek volt több fordított Ítélete, de ez az eredmény kialakulását nem befolyásolta. Papp L Mezőkovácsházi Petőfi— Martfűi MSE 3:1 (2:1) Mezőkovácsháza, 1500 néző. - Vezette: Bandur. Petőfi: Kiss - Csepregi, Gyuris, Juhász - Ser­főző, Gigacz — Szalka, Batke, Herjeczky, Kálmán, Kertmegi. Edző: Pasek Lajos. — Martfű: Papp — Járai, Seres, Gulyás — Ragó, szűcs — Pálinkás, Mészá­ros, Böjti, Bakos, Mezőtelekl. — Edző: Bencsik Mihály. Tapoga­tózó játékkal telt el az első öt perc. A 8-ik percben szöglethez jutottak a vendégek. Mezőteleki beívelt labdája érintetlenül hul­lott a mezőkovácsházi hálóba, 0:1. Ezután élénkebb lett a Já­ték. A vendégek továbbra is támadtak. Szebbnél-szebb lövé­sek szálltak a hazai kapura, de azok hol a kapufán csattantak, hol mellette zúgtak el. A 28-ik percben egy előrejvelt labdára Papp kifutott, lábbal akart men­teni, de a ráfutó Kálmán a há­lóba küldte a labdát. Egy perc sem telt el, már Is megszületett a hazlak vezető gölja, 2:1. A Já­tékidő nagyobb részében a mart­fűi csatárok nem tudták tartani a labdát. A második félidőt martfűi tá­madások vezették be. Az 56-ik percben Seres szabadrúgását csak szögletre tudták menteni. A 67-ik percben a mezőkovács­háziak jöttek fel a jobb szélen. A jobbösszekötő 25 méteres lö­vését Papp előrevetődéssel csak kiütni tudta és a befutó Batke a hálóba lőtte, 8:1. A vendégek ezután sem adták fel a küzdel­met és ekkor Seres 40 méteres szabadrúgása a kapufán csat­tant. A Petőfi gólhelyzetét Job­ban ki tudta használni és így megérdemelten győzött. A játék­vezető elég nagy hibaszázalék­kal működött. Többször téves Ítéleteivel sújtotta a vendége­ket. Jók: Juhász, Serfőző, Kál­mán, illetve: Mezőteleki, Seres, Gulyás. CS. K. ]ól szerepellek a Szolnoki Honvéd úszói Jászberényben A Jászberényi Lehel országos úszóversenyt rendezett s városi uszodában. A Szolnoki Vörös Meteor 16, a Szolnoki Honvéd 12, a Jászberényi Lehel pedig 41 versenyzővel állt rajthoz. A 17 úszószám közül a Szolnoki Hon­id versenyzői 6 első, 3 második és 2 harmadik helyezést szerez­tek. Az egyes számokban a követ­kező eredmények születtek: 50 méter úttörő fiú mell: 2. Turóczi (Szó. Honvéd) 42.5, 2, Sági L (Szó. Honvéd) 46.6 mp. 50 méter gyermek békaúszás: 1. Sági II. (Szó. Honvéd) 57.4 mp. 50 méter úttörő fiú gyors: l. Kuti (Szó. Honvéd) 39.8 mp. 50 méter serdülő fiú mell: L Raj- noha (Jb. Lehel) 40.3, 3. Lugossy (Szó. Honvéd) 40.8, 4. Sarkad! (Szó. Honvéd) 42.2 mp. 50 méter serdüld fiú piUangó: L Nyíri (Szó. Honvéd) 47.1 mp. 50 méter serdülő fiú hát: 2. Deák (Szo- Honvéd) 45.5, 3. Nyíri (Szó. Hon­véd) 51.6 mp. 100 méteres Ifjúsági mell: L Wenlnger (Szó. Honvéd) 1:28.9 p. 100 méter ifjúsági fiú gyors: 1. Czakó (Jb. Lehel) 1:09.4 p. 4x50 méter férfi vegyes úszás: 2. Wenlnger (Szó. Honvéd) 3:00.9 p. 4x50 méter serdülő fiú mell váltó: 1. Szó. Honvéd 2:55 p. 1x50 méter férfi vegyesváltó: 1. Szó. Honvéd 2:51.2 p. Az úszóverseny után barátsá­gos vízilabda mérkőzés követke­zett: Szolnoki Vörös Meteor—Jb. Lehel 30. A tiszántúli körversenyről A tiszántúli kerékpáros kör­verseny első napjáról beszámol­tunk már, most a második napi eseményeket ismertetjük. A második napi Békéscsaba—Deb­recen közötti 132 km-es távra 62 fő nevezett. Szép, napsütéses Időben oldalszéllel Indultak a versenyzők. A 62 Indulóból a debreceni célba 46-en érkeztek. A nagy lemorzsolódás oka, bogy a táv kb. 25 kilométeres szaka­szán az út makadám burkolatú volt. Illetve Javítás alatt állt. Volt olyan szakasz, ahol réten kellett a kerekeseknek áthalad­nia. Ez az Időeredményeken is megmutatkozik. EREDMÉNYEK: Egyéni verseny: 1. Juszkő Já­nos (Szegedi Vasutas) 3:55.05, 2. Dévai János (Pécs) 3:55.05, 3. Euenberger Miklós (Bp. vasas) 305.05, 4. Lendval Tibor (Bp. Tudósítóink kőslik a megyei I. osztályból Tiszai öldvár—S zolnoki Kinizsi 4:3 (1:3) Tiszaföldvár, 700 néző. Vezette: Kovács S. Tföldvár: Tóth *— Kiss, T. Kovács, Kőműves — La­katos, Sági — Mráv, Kávási, Szatmári, BaUa, Szelindi. Edző: Szebeni J. Szó. Kinizsi: Makula - Gyémánt n., Szabó, Mátyus - Kiss IL, Katona — Munkácsi, Hangodl, Feigl, Sokvári, Géczi I. Edző: Csabai J. Úgy kezdő­dött a mérkőzés, hogy a Kinizsi biztos győzelmet arat. A 6. perc­ben egy hosszú előreívelt labda gurult a házi kapu felé, melyet T. Kovács kisér. Közben Tóth kiindult, hogy fölszedje, T. Ko­vács mögött futó Hangodl azon­ban elórenyúlt és az 6 lábáról a hálóba gurult a labda, 0:1. Ez a gól megzavarta a hazaiakat és l perc múlva Sokvári újabb gólt szerzett, 0:2. A 9. percben sza­badrúgáshoz Jutottak a hazaiak. Szelindi labdáját Kávási az ötös­ről pompás fejessel küldte a hálóba, 1:2. A 39. percben Kiss n. szabadrúgásából Hangodl volt eredményes, 1:3. A n. félidőben a hazaiak nagy iramot diktáltak, és szinte lehen­gerelték ellenfelüket. A 49. perc­ben Szatmári lövése Bglla lábáról perdült-a hálóba. A 'Játékvezető először gólt ítélt, majd a part­jelző megkérdezése után vissza­vonta. A 67. perben Makula le­futotta a Kinizsi védőket és lab­dája a bal kapufáról vágódott a hálóba, 2:3. A Kinizsi védők ek­kor sokat szabálytalankodtak. A 77. percben Kávási beadását Bal­ia a kapuba nyomta, 12. A 8t. percben Káváslt a 16-oson belül felvágták. A büntetőt T. Kovács mellé lőtte. A 85. percben Sági a balszélen futott el, majd íél- magasan kapu elé játszott és a befutó Kávási a meglepett Ki­nizsi védők meUett a kapuba fe­jelt, 4:3. Rendkívül Izgalmas nagylramú mérkőzés vólt. Az első félidő­ben a Kinizsi megérdemelten vezetett. A n. félidőre a hazaiak levetkőzték Idegességüket, óriási akarással küzdöttek és jó Já­tékkal harcolták ki a győzelmet. A hazai csapat minden tagját dicséret illeti lelkes játékáért. A vendégcsapat legjobbja: Sza­bó, Kiss n. és Hangodi volt. - Kovács S. Jól bíráskodott. Tfőldvár Hl—Kinizsi ifi l:t *■ V. A. ­Szolnoki MÁV II.—Jász­berényi Vasas IL 4ä (2:2) Szolnok, 1500 néző. — Vezette: Tátrai. MÁV II.: Lázár - Juhász, Makai, Ondók - Lengyel, Császár - Tóth, Gazső, Csete, B. Nagy, Bagl. Vasas II.: Csikós - Dányl, Rigó, Sárközi - Dancsa, Feny­vesi — Móczó, Fekete, Vígh, Schmidt, Kiss. A két NB n.-es tartalékcsapat nagy küzdelmet vívott egymással. A játék he­lyenként színvonalas volt. A hazaiak vezetését a vasasok két­szer is kiegyenlítették. Szünet után a nagy kedvvel játszó Tóth és Bagl újabb géljé­vel elhúzott a MÁV és megérde­melten nyert. • H. Gy. e Több meglepetés a megyei I. osztályban A megyei labdarúgó baj­nokság II; fordulójában akadt néhány nem várt meg­lepetés. Ezek közül legki­emelkedőbb a tiszföldváriak győzelme a tavalyi NB III.— as Szolnoki Kinizsi ellen. — Ilyen a Mezőtúri Honvéd győzelme is a Jászberényi Lehel ellen. De arra sem igen számítottunk, hogy a Mezőtúri MAFC elhozza az earik Don tot Jászapátiból. A többi mérkőzések általában papírforma szerinti ered­ményt hoztak. EREDMÉNYEK: Tf öld vár—Szó. Kinizsi 4:3 T. Vasas—Fegyvernek 2:0 Sz. MÁV II.—Jb. V. II. 4:2 Mturi Honv.—Jb. Lehel 3:2 Szó. Vasutas—Khegyes 3:1 Járokszállás—Karcag OK) Kmártcn—Jákóhalma 3:1 Jászapáti—MAFC TU Építők) 4:02.50 óra ... 25-ik Deák István (Szó. Kinizsi) 4:24.45 . • • 28. Bíró Mihály (Szó. Kinizsi) 4:28.45, 29. Szőke Imre (Szó. MÁV) 4:28.45 ... 33. Haris Ká­roly (Szó. Kinizsi) 4:36.15 óra. Csapatverseny eredmények: 1. Pécs 11:48.00, 2. Bp. Építők I. 13:34.10, 3. Bp. Építők H. 12:42.00, Bp. Vasa3 13.00.15, 5. Szegedi Vasutas 13:05.00, 6. Szó. Kinizsi (Bíró, Haris, Deák, Kovács) 13:29.45, 7. Békéscsabai Pamut 13:39.20, 8. Ganz W. 13:55.05. A harmadik napon- Debrecen­ből indultak a versenyzők Szol­nokra. Majd ezt követően a ne­gyedik napon - augusztus 23-án - Szolnokon házvömbkörüll ver­sennyel zárult a nagy tiszántúli körverseny. — A háztömbkörüli verseny rajtja regg 8 órakor a városi tanács Táncsics Mihály úti oldalánál volt. További út­szakasz: Magyar utca — Költői Anna út - Szabadság út és Tán­csics Mihály út volt. A nagy­szerű időben lebonyolított ver­seny iránt nagy érdeklődés nyil­vánult meg. Az útvonal mentén mindenütt nagyszámú közönség szurkolt a versenyzőknek. Az egyes kategóriákban az alábbi eredmények születtek: Vaskerekes serdülők, táv 10 kör (1 kör 820 méter): 1. Hor­váth Endre (Pécsi Vasutas) 14:20. 2. Orvos József (Szó. MÁV) 15:10, 3. Mondok Ferenc (Szó. Kinizsii 15:20, 4. Magyart László (Szó. MÁV) 17:05 perc. - Vaskerekes ifjúsági, (áv 10 kör): 1. Rech Imre (Pécsi Vas.) 14:21, 2. Bádel Ferenc (Pécsi Vas.) 14:22, 3. Tóth József (Szó. Kinizsi) 14:30, 4. Ba­lázs István (Szó. MÁV) 15.00. — Vaskerekes III. osztályúak, táv 10 kör: 1. Hegyi Imre (Pécsi Vas.) 14:25, 2. Ulisz János (Bé­késcsabai Pamut) 15:20, 3. Csík József (Békéscsabai Pamut) 17:05 perc. Versenykerekes serdülők, táv 15 kör: 1. Csonka Károly (Pécsi Spart.) 20:45, 2. Kővári István (Ganz Mávag) 20:45, 3. Hoffman László (Pécsi Vas.) 20:45, 4. Baj­éi Károly (Pécsi Spart. 21:00, 5. Bujdosó János (Szó. Kinizsi) 22:00. - Versenykerekes ifjúsági, táv 15 kör: 1. Dévai András (Pé­csi Vas.) 20:40, 2. Borsó Antal (Szó. Kinizsi) 20.50, 3. Tóth Lász­ló (Szó. Kinizsi) 21:00 p. össze­vont kategória, táv 20 kör: 1. Tóth Imre (Bp. Építők) 28:40, 2. Horváth Sándor (Bp. Spart.) A megyei I. osztályú labdarúgó bajnokság állása ang • 24­én 1. Sz. MÁV EL 2 2 0 0 6:3 4 2. Járokszállás 2 2 1 0 6:0 3 3. MAFC 2 1 1 0 3:1 3 (4.J4szt máidon 5. Szó. Vasutas 2 1 1 0 3:1 3 2 1 1 0 4:2 3 6. Mturi Honv. 2 1 1 9 3:2 3 7. Karcag 2 1 0 9 1:0 3 8. Tm. Vasas1 2 1 0 1 2:1 2 9. Jb. Lehel 2 1 0 1 6:5 2 10, Tiszaföldvár 2 1 0 1 4:5 2 11. Japáti VSC 2 0 1 1 2:3 1 12. Szó. Kinizsi 2 0 1 1 4:4 1 13. Fegyvernek 2 0 1 1 0:2 1 14. Kunhegyes 2 0 1 1 1:3 1 15. Jb. Vasas II. 2 0 0 2 4:8 0 16. Jákóhalma 2 0 0 2 1:9 0 28.40, S. Balogh Sándor (Bp. Va­sas) 28:40, 41. Muskovszky Lász­ló (Fejér megye) 28:45, 5» Jánosi Tibor (DVSC) 28:50 p. I.—II. osztályúak (válogatott keret) táv 30 kör (24,6 km): 1. Dévai János (Pécsi Vasas) 40:20, 2. Lendval Tibor (Bp. Építők) 40:20, 3. Juszkó János (SZVSE) 40:20, 4. László János (Bp. Vas.) 40:20, 5. Bíró Mihály (Szó. Ki­nizsi) 40:35 ... 16. Deák István (Szó. Kinizsi), 17. Haris Károly (Szó. Kinizsi) ... 19. Kovács Jó­zsef (Szó. Kinizsi). A négy nap összesített ered­ményei alapján a tiszántúli kör­versenyt Juszkó János a magyar válogatott keret tagja, a Szege­di VSE versenyzője nyerte meg. Második lett Dévai (válogatott keret), 3. Urbán (válogatott ke­ret). A csapatversenyt a Buda­pesti Építők L csapata nyerte meg. Második Pécs, 3. Bp. Va­sas I. (Itt a válogatott keret ver­senyzőit nem értékelték). A szolnoki verseny.; során a résztvevőknek mintegy1 tíz tisz­teletdíjat adott át a Megyei Ke­rékpáros Szövetség, melyeket a KISZ és a városi TST adomá­nyozott. Köszönetét fejezi ki ez­úton is a Megyei Kerékpáros Szövetség a Megyei Testnevelési és Sport Tanácsnak, amiért je­lentős anyagi segítségével előse­gítette, hogy megyénk verseny­zői is résztvehettek a négynapos nagy kerékpáros megmozdulá­son. Az összesített eredmények alapján megállapíthatjuk, hogy az igen komoly színvonalú ver­senyen a nagy tudást képviselő fővárosi és válogatott keret ta­gokkal teli mezőnyben, megyénk fiataljai jól megállták helyüket. .. -------------------—.T.l— TANULOK nyári foglalkozása Néhány héttel ezelőtt ko­moly elhatározás született meg a szolnoki Varga Ka­talin Leánygimnáziumban. — Az iskola KISZ szervezeté­nek tagjai vállalták, hogy egyhónapos nyári gyakorla­ton vesznek részt a Héki Ál­lami Gazdaság Alcsiszdgeti < Üzemegységében. A gyakor-" lat célja az volt, hogy a fia­talok közelebbről is megis­merkedjenek a mezőgazda- sági munkával és hogy segít­sék a nyári tennivalók be­fejezését. — Az elhatározást csakhamar tett követte és az iskola növendékei — szám- szerint mintegy 18—20-an — Nagy Antal KISZ tanácsadó tanár vezetésével megkezdték a nyári foglalkozást. — Bizony eleinte szokatlan volt a fizikai munka — mondja Lajos Éva az iskola harmadik osztályos tanulója. Az első napokban mégcsak ismerkedtünk a répaszedés­sel és a kapálással. Ekkor még az is előfordult, hogy az egyik leány kikapálta a pa­radicsomot, mert nem tudta megkülönböztetni a gyomtól. De a későbbiek folyamán már megismertük és megsze­rettük ezt a munkát és többé nem fordult elő ilyesmi. Az egész foglalkozás egyéb­ként vidáman telt el. Dél­előtt krumplit szedtek, vagy éppen répát egyeltek, délben a közös ebéden vettek részt, munka után pedig fürödtek és napoztak. — Hamar eltelt az idő, — vélekedik Balázs Ágnes Is, az iskola második osztályos tanulója, aki szintén a leg­szorgalmasabbak közé tarto­zik. — Azután jött a fizetés napja. Mert fizetést is kap­tunk. Igaz, nem kerestünk nagyon sokat, de annak a néhány száz forintnak na­gyon örültünk. A beszélgetés során a lá­nyok azt is elárulják, hogy ki mit vásárolt az első kere­setből. Balázs Ági például új ruhát vett magának. — Büszke is rá, hiszen becsü­lettel megdolgozott érte. Má­sok cipőre, könyvre és egyéb hasznos dolgokra költötték el a pénzt. És hogyan vélekednek er­ről a szülők, az hamarosan kitűnik Balázsné szavaiból: — Két gyermekem van, mindkettő középiskolás. Fér­jem az Űtépítő Vállalatnál dolgozik. Jól keres, de azért mégis jól esett, amikor kis­lányom az első keresetét ideadta. A másik dolog pe­dig, amiért nagyon örülök a nyári foglalkozásnak, hogy munkaszeretetre nevelik a gyerekeket. Ez így igaz. A tanulók a nyári foglalkozásokon nem- dsak megismerték, hanem meg is szerették a mezőgaz­dasági munkát. Erről tanús­kodnak Hegedűs Erzsébet és Szabó Anna szavai is, akik búcsúzáskor ezt mondották: — A jövő nyáron is sze­retnénk valamelyik állami gazdaságban, vagy termelő- szövetkezetben dolgozni. Reméljük, hogy az illeté­kesek ezt ismét lehetővé te­szik számukra. — cselényi — miniiiiiiiHMiiMiiimtiiiiiiiimiiiiiiiiiimiMii Egy hétéves kisfiú a pullóverkötés 1 bajnoka A califomiai Rosevilleben egy pulloverkötő versenyen csodálatosképpen egy 7 éves kisfiú nverte meg az első dí­jat. Dennis Wielert nagyma­mája tanította meg pullovert kötai, amikor a rossz idő miatt télen a szobába kény­szerült. A nagymama igen büszkén vette tudomásul kis­un oká ja nagyszerű teljesít­ményét, annál is inkább, mivel ez még olvasni sem igen tud, úgy hogy a kötés­minták útmutatásait neki kellett a kis Dennisnek fel­olvasnia. (AP.) A vadállatokat nem érdekli a mozi A tokiói állatkertben két szibériai tigris és egy leo­párd előtt levetítettek egy dzsungel filmet, hogy meg­figyeljék, miképpen reagál­nak a vásznon lezajló „isme­rős” körülményekre. Az ál­latkerti ketrecek előtt levetí­tett film semmi különösebb hatást nem váltott ki a vad­állatoknál, amelyek végig- aludták az előadást. A kí­sérlet alatt csupán egy nős­tény majom tanúsított heve­sebb érzelmeket, mert a dzsungel-dobok ütemes hang­jától annyira megijedt, hogy ápolójának nyakába kapasz­kodott. A kísérlet céljára a tokiói állatkertben a svéd „Dzsungel Saga” című filmet vetítették. (AP.) Kézfogás áramütéssel Valahányszor Eugen Gers­tenmaier, a nyugatnémet Bundestag elnöke irodájában kezetfogott egy látogatójá­val, az illető mindig úgy érezte, hogy áramütés éri. Vizsgálatot folytattak Gers- tenmaier irodájában és meg­állapították, hogy az elnök valóban „elektromos töltésű”. Ennek a furcsa jelenségnek oka az a műanyag borításos padló, amely Gerstenmaier dolgozószobájában van. A to­vábbi áramütések elkerülésé­re a padlót most megfelelően földelték. (A „Schweizer Illustrierte”-bői.) (apróhirdetések) talajjavító vallalat 9. SZ. TERÜLETE MEZŐTÚR. Ag- ronómusgkat keres technikumi, vagy ennél magasabb iskolai végzettséggel, - motorkerékpár jogosítvány szükséges. Ugyanitt motorkerékpár és vontatóveze­tői jogosítvánnyal rendelkező vontató szerelőt keresünk G, Il­letve GS 35-ös vontatókhoz. Ta­laj javító Vállalat Mezőtúr, Kos­suth utca 38. SZÁLLÍTÁSI vizsgával és szak­mai gyakorlattal rendelkező szállítási előadót keres a Szol­nok megyei FŰSZERT Vállalat. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. Jelentkezés: délután 15 őrétől 19-lg. n. sz. Irodaház, L emelet. BUZAKALASZ MEZŐGAZDA- SÁGI TERMELŐSZÖVETKEZET. TOROKSZENTMIKLOS. - ezen feliratú bélyegzője 1959. augusz­tus hó 15-én elveszett. Haszná­lata a jelzett Időponttól ér­vénytelen. A JÁSZAPÁTI Vas- és Faipar) KTSZ műszerész részlege vál­lalja rádió, televízió, vlllanyva- saló. mosógép, porszívó, mag­netofon, hangerősltó és villany­motorok Javítását és tekercse­lését, - akkumulátorok Javítá­sát és töltését, kerékpár, motor- kerékpár. író- és számológép valamint varrógép javítását. PIROS Pannónia eladó. Szol­nok, Vas Gereben utca 11. sz. 350-es IZS jó állapotban 15-ezer- ért eladó — Szolnok, Achím András u. 55. délután 4-8 óráig. VENNEK Szolnok belterületén kétszobás, esetleg nagyobb mé­retű egyszobás házat, készpénz és havi részlettörlesztésre. Cím a kiadóhivatalban. Többéves gyakorlattal ren­delkező mérlegképes köny­velőt főkönyvelőnek felve­szünk. JELENTKEZÉS: Szolnoki Vas- és Faipari KTSZ, Ostor utca 1. A JÁSZBERÉNYI 10. SZ. AUTÓKÖZLEKEDÉSI VÁLLALAT autószerelő szakmunkásokat keres felvételre. Jelent­kezni lehet: 10. sz. AKÖV. Jászberény, Petőfi tér 2. szám. KISÚJSZÁLLÁSON vasútállo­más mellett Rákóczi út 6 számú nagy családi ház eladó. Eredek- lődni: Drávetzky Elemémé Deb­recen 2, Postafiók 36. EPULO ház Szolnokon, Thököly úti Iskolánál eladó. Érdeklődni: Szolnoki Hirdetőben. (IIIIIIhlllllllllllllllllKltlIIHIIIIIIilllllllllllll Szolnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Kiadja a Szolnok megye) Néplap Lapkiadó Vállalat Felelős szerkesztős B. Kiss Mátyás Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal a. 1. L em Telefon: 20-93. 23- 20, 20-69 Kiadóhivatal: Szolnok, trodanaz. fszt. S. Telefon: 30-94 tgazgató: Fülemen Lajos Megjelenik hétfő kivételével minden nap A (apót kézbesítésben és áru­sításban a Szolnok megyei postahivatalok és fiókposták terjesztik. A tap előfizetést dlía egy hóra 11.- Ft. Előfizet nető bármely postantvatama é* kézbesítőnél Szolnoki Nyomda va< ....... 195 9. augusztus 25. - 291 f FeieiOs nyomdavezető Mészáros Sándor