Szolnok Megyei Néplap, 1959. június (10. évfolyam, 127-151. szám)

1959-06-02 / 127. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NEPLAE 1959. június 1. Értékes pontszerzés a Népstadionban Divatbemutató és szépségverseny Tudósítás három falu szombatestéjéről Szolnoki MÁV—Budapesti Spartacus 1:1 (0:0) Népstadion, 20 ezer néző, ve­zette: Bihari Budapest (Nagy E., Juhász Kiss Budapest). — Szolnok: Cselényi — Sándor Abonyi, Kegyes — Lengyel, Fehérvári — Tóth, Csábi, Horváth, Szekeres, Dobos. — Edző: Fazekas László. Budapesti Spartacus: Hen­tes — Kónya, Kóczó, Fodor — Varga, Halasi — Csinos. Német, Széles, Korcsik, Be- kő. Edző: Magyar Aladár. Élményekben gazdag és emlékezetes napja volt, ez a vasárnap a Szolnoki MÁV együttesének. Ekkor ismerte meg legtöbbje a magyar sportélet monumentális alko­tásának. a Népstadionnak belső berendezését, játékterét és korszerű felszerelését. A büszike őröm ott ragyogott a szolnoki fiúk arcán, amikor vadonatúj kék-fehéT mezük­ben kifutottak a játéktérre és szívükben az elhatározás; mindent megtesznek a sike­res szereplés érdekében. Ha elhatározásuk a külön­féle gátló körülmények miatt nem is mindenben sikerült, nyugodtan elmondhatjuk, hogy becsülettel helytálltak és sportszerű magatartásuk­kal elismerést szereztek vá­rosunknak. Borongós időben, lengede­ző szélben a Spartacus kezd­te a játékot és máris sarok­rúgást ért el és utána éles lövés zúgott Cselényi kapuja mellett. A MÁV láthatóan tömör védekezésbe fogott és enyhe mezőnyfölénybe került a piros-fehér' mezes Sparta­cus. Ez a fölény főként a labda oldal és hátraadásával nem sok veszélyt jelentett, ezzel szemben a MÁV ellen­támadásainak — két sarok­rúgás és egy felsősarkos lö­vés — gól szaga volt. A csú­szós, vizes talajon a technd- kásabb fővárosiak jobban boldogultak; mégis kavarták védőinket., a 16-os táján azonban mindig akadt egy szolnoki fej vagy láb, amely útját állta az akcióknak. A három előre tolt csatárunk Dobos, Csábi és Tóth csak néhányszor tudták átjátszani a kissé kemény Spartacus védelmet, akiknek kímélet­len belépéseit kifütyülte a közönség, a 43. és 44. perc­ben a Spartacus hagyott ki helyzeteket. Szünet után Csábi elfutá­sa, majd Horváth éles lapos szabadrúgása volt esemény. Megélénkült a küzdelem, most már Szolnok is egyre több támadást kezdeménye­zett. A 65. percben Horváth kiugratta Dobost, akinek fut­tából leadott lövését nehezen védte Hentes. Néhány perc múlva két sarokrúgás és eev o’dalhálót érő lövés jelentet­te a szolnoki akciókat. A Spartacus mezőnybeli adogatása meddő volt. Á 75. percben egy nem is túl ve­szélyes labdát Kegyes a visz- szafelé futó Sándornak rú­gott, akiről menthetetlenül vágódott saját hálójába, ön­gól. A labdarúgó NB III ér! A labdarúgó NB in. május 31-1 fordulójában megyénk csapatai közül csak a Szolnoki MTE győ­zött. A Martfű Perecesen ha­gyott egy pontot, a Szolnoki Ki­nizsitől viszont a Nyíregyházi Spartacus vitte el az egyik pon­tot. így a martfűiek most már a negyedik helyre estek vissza. A FORDULÖ EREDMÉNYEI: Szolnoki MTE—Debreceni Goes 2:1, Pereeesi TK — Martfűi MSE 0:0, Szolnoki Kinizsi — Nyíregy­házi Spartacus 0:0. Ormosbá­nyai Bányász—Nyírbátori Spar­tacus 3:1, Diósgyőri Bányász— Kisvárdai Vasas 4:0. Debreceni Honvéd—Nyíregyházi SZSE 1:0, DebTpeeni EAC—Debreceni Kini­zsi 2:1. Debreceni Építők—Tisza- lok. ja Kiküldött tudósítónktól Kezdésnél Dobos lerohanta a fővárosiak védelmét, de lö­vése nem sikerült. A Sparta­cus csatárok egyik támadásá- nát Fehérvári fejéről majd­nem újabb önsói született, de Cselényi nagy bravúrral a léc fölé ütötte a gólba tartó labdát. Szolnok rákapcsolt és a 78. percben Csábit a 16-os táján felvágták. A bün­tetőnek Horváth állt neki és a sorfal fölött remek lövéssel kiegyenlített. 1:1. Az egyen­lítés szárnyakat adott a csa­patnak. Fergeteges hajrába kezdtek. Csábi, Dobos szinte ellenállhatatlanul rohamoz­tak. Dobos áttört az ellenfél védelmén, már a 11-es táján rohant, amikor ollóba fog­ták és fellökték, de a játék­vezető továbbot intett; ami­ért percekig tartó füttykon­certet kapott. A következő támadásnál Csábi éles lövését a kapus áteitette a vállán, de utána kapott és visszahúzta. A já- t ’kvezető ezt sem adta meg amiért ismét percekig tartó fütty volt az eredmény. A kitűnően hajrázó szolnokiak remek, gyors elfutásai meg­hódították a közönséget és a mérkőzés végén nagy tapsvi­har jelezte a megérdemelt elismerést. A szolnoki fiúk kissé el­fogódottan játszottak, hosszú Jászberényi Vasas—Szegedi VSE 2:1 (2:0) Jászberény, 1500 néző. Vezette: Máté. — Jászberény: Balogh — Udvarias, Túri, Smid — Rétsági, Pintér — Kovács H., Szántai, Buchár, Bíró. Hegedűs. Edző: Szépföldí József. SzVSE: uhrin — Bischoff, Veres, Réti — Ka- suba, Laczt — Farkas, Mösz- mer, Beeker, Frank, Horváth. Edző: Kalmár György. Az egész vasárnapdélelőtti eső­zés miatt felázott talajon került sor a találkozóra. Kezdés után mindjárt a Vasas lépett fel tá­madólag és már az első lefutás meghozta a vezetést. Rétsági labdájával Számai elhúzott a védők mellett. Hegedűshöz ját­szott, aki kapásból nagy gólt lőtt a jobb sarokba, 1:0. Hatal­mas örömujongással fogadta a közönség a váratlan és szép gólt. Utána tovább támadott a Va­sas. Kovács II. szépen adott be, de Uhrin a Levegőben úszva ki­ütötte a labdát a befutó Buchár elől. Nagyon jól játszott a Va­sas támadósor: feltűnő volt Buchár nagy Játékkedve, aki Igen sok jó labdával indí­totta el csatárait. A 12. percben Kovács n.. majd a 18. percben Szántai előtt volt nagy helyzet, de lekéstek. A 19 perc a mér­kőzés legszebb jelenetét hozta: Pintér Indította el a labdát, aki Buchárhoe Játszott. kapásból továbbította Bíró elé. aki egy csel után 18 méterről nagy lö­vést küldött a léc mellé, de a biztos gólnak látszó labdát Uh­rin a levegőben úszva szögletre tudta tenni. Ne.sv tapsot kapott a szép lövés és még szebb vé­dés. A vendégek csak ritkán tud­tak feljönni, de ezeket a táma­dásokat a Vasas védők könnyen szerelték. A 25. percben Szántai fa,képnél hagyta a vendégvédel­met, csak a kapussal állt szem­ben. de a nagy helyzetben a léc mellé gurított. Több szabad­rúgáshoz Jutott a Vasas. Ezek- után kissé esett az iram és vál­tozatosabb lett a íáték. de a Vasas csatárok támadási ekkor is veszélyesek. Enn»k eredmé­nyeképpen a »9. percben Bíró remek labdával tette ki Szán­tait, aki a kifutó Uhrin feje fe­lett a hálóba emelte a labdát. 2:0. Vendég-ellentámadás során Túri elengedte Beckert, aki majdnem gólt ért el. de lövése fölé ment. Vasas fölénnyel ért véget az első félidő. Fordulás ii**n már a 3. perc­ben volt izgalom. Szántai kiug­rott a védők közül és a kifutó Uhrin kézzel elrántotta a csa­tárt (tiszta 11-es). de a Játékve­zető nem ítélt semmit. Ezután feljöttek a vendégek és' több formás támadást vezettek. Az 54. percben Frank elfutott Túri mellett és 6 méteres lövését Ba­logh csak nehezen tudta tisz­tázni. Nagyon visszaesett a Va­sas. a csatárok nem tudták a labdát tartani. A védők is sokat bizonytalankodtak. A vendégek ezt ki Is használták és sok tá­madást vezettek. Ennek ered­ményeképpen a 66. percben re fektették a fősúlyt. Ebben az időszakban a csatársor já­téka széteső volt. Az öngól után hatalmas iramot diktál­va szinte lerohanták az el­lenfelet és csak játékvezetői hibák fosztották meg a győ­zelemtől a csapatot. Cselényi megbízható volt. A védelem első félidőben jól, szünet után zavarodottan játszott. A fedezetek nehezen boldogul­lak a pontosan adogató el­lenféllel szemben. A csatár­sorban egyenetlen volt a tel­jesítmény; eleinte sok hibá­val játszottak, csak a mér­kőzés vége felé mutatták azt a lendületes játékot, ami­vel eddigi győzelmeiket elér­ték. Tóth messze van igazi tonnájától. Csábi és Dobos csak a második félidőben volt igazi csatár. Szekeres óvatosan játszott. Horváthot látványos gólja dicséri. A Budapesti Spartacus me­zőnyben kitűnően, helyen­ként fölényesen játszott. Ol­dal és hátraadogatásaik csak labda tartósba volt jó. Igazi gólhelyzetük nem sok akadt. A játékvezető nagyjából jól vezette a mérkőzést, Dobos felvágásáért azonban a jogos 11-est nem adta meg, s ez­zel csapatunkat sújtotta. A szolnoki szurkolók hangja még a nagy tömegben is jól érvényesült. Uj fcajr oki elölt a megyei I. osztály­ban A megyei labdarúgó baj­nokság I. osztályának érde­kessége, hogy a legújabb eredmények alapján a Jász­berényi Lehel együttese lett az egyik bajnokjelölt. A for­duló általában a papírforma alapján várható eredménye­ket hozta, talán a T. Vasas­nak a jászapátiak feletti győ­zelmét lehet meglepetésnek mondani. A forduló eredményei: Me­zőtúri Honvéd—Tiszai öldvár 2:1, Törökszentmiklósi Vasas —Jászapáti 1:0, Szolnoki MÁV IT.—MAFC 5:2, Jászbe­rényi Lehel—Karcag 3:2, Tö­rökszentmiklósi Fáklya—Kis­újszállás 3:2. Jászárokszállás Kunhegyes 5:1, Jászberényi Vasas II. — Fegyvernek 2:0, Kunszentmártoni MTE— A bony 3:0. A TOTO 22. heti eredménve 1. MTK-FTC 0:1 2 z. DVTK—Tatabánya 0:0 X 3. Szombathely—MVSC 3:1 1 4. Vác—Szállítók 0:0 X 5. Magyaróvár—P. Dózsa 1:1 X 6. B. Spart.—Sztálinváros 3:0 1 7. Oroszlány—ZTE 2:0 1 8. Cs. Autó—Kaposvár 0:1 2 9. PVSK—Székesfehérvár 2:1 1 10: Cegléd—Bp. Előre 1:1 X 11. Pénzügy.—Kecskemét 3:1 1 12. Ózd—UTTE 0:0 * Három községben jártam szombat este: arról szeretnek beszámolni, amit ezen az úton láttam. Jászfényszarun szombaton először rendeztek divatbe­mutatót a község történeté­ben. A helybeli áruház, vala­mint a Ruhaipari Tervező Vállalat bemutatta a leg­újabb modelleket. Bódi Mar­git szövetkezeti dolgozó, Rá­kosi Erzsébet pedagógus és még sokan mások öltötték magukra a csinosabbnál csi­nosabb ruhákat. Az ízléses az idénynek megfelelő olcsó ruhák elnyerték a termelő­szövetkezeti asszonyok tet­szését. A 150—300 forintos Úron kapható könnyű nyári ruhák vitték el a pálmát. Az estélyi ruha sem városi kiváltság ma már, mert leg­alább négyfajta ilyen ünnepi alkalomra illő ruhát mutat­tak be. A termelőszövetke­zeti lányok hosszú tapssal ju­A Pannónia Filmstúdió­ban júniusban megjelenő filmek feliratozásán dolgoz­nak. Adamov bűnügyi tár­gyú regényéből készült A TARKÁK UGYE című szov­jet film. Karel Hőgér új csehszlovák filmje az ITT OROSZLÁNOK VANNAK, egy magára maradt ember érdekes története. Egy sors­jegyen nyert bunda körül bonyolódik Giovanna Ralit NERCBUNDA című olasz vígjátékának meséje. A lát­ványos filmek kedvelői jú­niusban találkozhatnak az osztrákok színes jégrevűjé- vel ARANYSZIMFÖNIA címmel. A filmstúdióban rövidesen elkészülnek a Balatoni Film- bemutatók műsorainak fel­iratai. Többek között már megkezdték a szovjet KO- CSUBEJ, a nyugatnémet RO­SEMARIE és a KENYÉR, SZERELEM, FANTÁZIA cí­mű Lollobrigida film felira­tozását. MEZŐGAZDASÁGI termelőszö­vetkezetbe. épület készítéshez, átalakításához ajánlkozom, mun­kakönyvvel, vagy Ideiglenesen. ..Köröszug” Jeligére a Kunszent­mártoni Hirdetőbe. RUHÁZATI, vas-műszaki, üveg- percelán. vegyi szakmában 5 éves bolti gyakorlattal rendel­kező kereskedőt — erkölcsig bi­zonyítvánnyal — felveszünk, szolnoki munkahelyre. Jelentke­zés a Szolnok és Vidéke Ven­déglátóipari Vállalat Áruforgal­mi Osztályán. Szolnok. Ségvári út 7. Személyesen, vagy levél­ben. A PALOTASI Állami Gazdaság azonnali belépésre keres á"S szakmunkást. Jelentkezés a gaz­daság Magasépltkezési Irodájá­ban. KERESÜNK Irodai gyakorlattal rendelkező gyors- gépírót azon­nali belépésre. Fizetés megegye­zés szerint. TTTÁS7 Üzletigaz­gatóság. S7.olnok. Rékasl út. VILLANYSZERELŐ ioarl tanuló felvételt hirdet a TTTÁSZ V. Szolnok városi üzemegysége. Je­lentkezés) feltétel: érettségi, vagy 8 általános Iskola. Nyolc általános Iskolával rendelkezők részére korhatár 14—16 évig Je­lentkezni lehet minden munka­napon Szolnok, Sáavárí Endre u. 26. sz. alatt. ÉTTERMI felszolgálót keres azonnali belépésre a Ttszaföld- várí Földművesszövetkezet. Je­lentkezni lehet Írásban, vagy személyesen a földművesszövet­kezet irodájában. JÖLELKÜ házaspár öröklakás­ért Idős házaspár, vagy özvegy gondozását vállalja. Leveleket a Törökszentmiklósi Hirdetőbe. KONYHABÚTORT. rekamiét, kedvezménnyel kisiparostól. Bu­dapest, Üllői út 5. (Kálvin tér­nél!) 125-ös ..Danuvia” Igényesnek eladó. Sebestyén László tanító, Cibakháza. talmazták a jólsikerült mo­delleket. Itt is, ott is halk suttogás hallatszott: Ebből a ruhából én is veszek. Jászapátiban nyolc órakor kezdődött a dwatbemutató. Az étterem otthonos levegője fogadott bennünket. — Az emelvényen éppen Dud- novszki Tatjána énekelte a Csárdáskirálynő egyik leg­kedveltebb dalát. Itt is, mint Jászfényszarun, a község lá­nyai mutatták be a helybeli áruház kollekcióját. Különö­sen az olcsó és szép kivitelű gyermekruhák arattak sikert. Jászladányba már sajnos, későn érkeztünk, befejező­dött a szépségverseny és a divatbemutató. A földműves- szövetkezet helybeli vezetői szerint soha nem látott ér­deklődés mellett nagy siker­rel mutatták be a Ruhaipari Tervező Vállalat manekenie a Brüsszeli Világkiállítás'"' díjnyertes modelleket. Érdekes szovjet film szink­ronizálására készülnek á Pannónia Filmstúdió műter­meiben. Megtörtént esemény szolgál alapul a RENDKÍ­VÜLI TÖRTÉNET című szovjet film forgatókönyvé­hez. Egy szovjet kereskedel­mi hajó legénységét és tiszt­jeit foglyul ejtik a tajvani kuomintangisták. A feszült cselekményű film bővelkedik izgalmas jelenetekben és meglepő fordulatokban. Állami támogatással, az al­koholizmus elleni harc segí­tésére készül a francia MI­ÉRT JÖSSZ OLY KÉSŐN? című film, amelynek női fő­szerepét, egy párizsi ügyvéd­nő alakját Michele Morgan személyesíti meg. Juan Antonio Bardem spa­nyol filmrendező, aki külö­nösen az Egy kerékpáros ha­lála és a Főutca című film­jeivel aratott világsikert, je­lenleg SZERELMI SZONÁ­TA címmel forgat filmet Me­xikóban. A VAROS dolgozóinak kívánsá­gára átvevő üzleteink nyitva­tartási idejét 1969. június 1-tól meghosszabbítjuk. Ezek szerint a szombati nap kivételével a 60-as mellett lévő I.-es Vegyi üzletünk, a 33-as mellett lévő n.-es Vegyi üzletünk és a Be­loiannisz út SÍ. sz. alatt lévő Pipere üzletünk reggel 7-től dél­után 6-ig tart nyitva, míg szom­bati napokon reggel 7-től dél­után 3 óráig. A LEGÚJABB divatú férfi in­get, kötött blúzt és mindenféle rövidárú és kötöttárú szükség­letét beszerezheti a Mezőtúri Földművesszövetkezet újonnan megnyílt Rövid-kötőttt Boltjá­ban a Dózsa György úton. Elő­zékeny kiszolgálás. Bő áruvá­laszték. EGY hold Jó állapotban lévő sző­lő lakóházzal együtt eladó. Tiszá- földvár. Övirághegy Hl. út 27. vállalatok es közüle TEK FIGYELEM! Nlkkeleztee- sen Jászapátln. Motorkerékpár kerékpár, varrógép, Írógép Ja­vítását szakszeűen végezzük. — Jászapáti Vae és Faipari KTSZ Karbantartó kőműveseket és ácsokat vidéki munkák elvégzésére % felvesz a SZOLNOK ME­GYEI TERMfiNYFORGAL- MI VÁLLALAT (Szolnok, Zagyvarékasi úti Irodaház, n. emelet.) Fizetés órabér + kiküldetési díj. Köszönetnyilvánítás Ezúton mondunk hálás kö­szönetét mindazoknak, akik drá­ga férjem és édesapánk teme­tésén fájdalmunkat részvéttt«kei enyhítették. Ozy. Mondok ABttlné és családja időn át inkább a védekezés­it. Gy. Első félidei jó játékával győzött a Vasas — Jásiberéayi ísdétítéiMéi — Becker lövését Balogh csak ki­ütni tudta és a befutott Hot váth a hálóba kotorta a latodét. 2:1. A gól után is a vasutasok támadtak, a Vasas csatárok csak szórványosan jöttek fel. A vendégek fölénye a 65. per­cig tartott és utána fokozato­san ismét feljött a Vasas és nagy fölénybe került, de a já­ték csapkodó és tervszerűtlen volt. Több szöglethez is jutot­tak, de ezek eredménytelenek voltak. Egy vendég-elíentámadás során Pintér könnyelműsége miatt adódott meleg helyzet a Vasas kapuja előtt. A 87. perc­ben Kovács n. a nap legnagyobb helyzetét hagyta ki, szépen el­ment és négy méterről a felső léc mellé helyezte a labdát. Két ellentétes félidő jellemez­ze a mérkőzést. Az elsőben a Vasas végig fölényben játszva irányította a játékot és ekkor két remekbe szabott gólt és Igen szép támadásokat és lövé­seket láthatott a közönség. For­dulás után úgy nézett ki, mint­ha nem Is az első félidőben sze­repelt csapattal állt volna fel a Vasas. Egyes játékosok erőtle­nül és nagyon sok hibával ját­szottak. ami fokozatosan ragadt át az egész együttesre, így a Sporf ered m £ nyeK KÉZILABDA NAGYPÁLYÁS FÉRFI NB I. Martfűi MSE—Dunakeszi 12:10 (5:4). Népliget. Pető« pálya. VÍZILABDA OB I. Szolnoki Dózsa—Budapesti Vö­rös Meteor 12:1 (6:1). Szolnok, Damjanich uszoda. A részletes tudósításokra viez- sza térünk. Szolnok megyei NÉPLAP A Magyar Szocialista Munkás­párt Szolnok megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Megjelenik hétfő kivételével minden nap Felelős szerkesztő: B. Kiss Mátyás Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal út 2. I. em. Telefon: 20—93 . 23—20 . 20—69. Kiadja a Szolnok megyei Néplap Lapkiadó Vállalat Igazgató: Fülemen Lajos Kiadóhivatal: Szolnok. Irodaház, fezt. 3. Telefon: 20—94 A lapot előfizetésben és árusí­tásban a Szolnok megyei pos­tahivatalok és fiókposták ter­jesztik. A lap előfizetési dija egy hóra 11.— Ft. Előfizethe­tő: bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor vendégeknek alkalmuk nyílt a szépítésre, Az utóbbi mérkőzéseken már tapasztalt ilyen jelenségeknek feltétlenül az egyes játékosok­ban mutatkozó erőnléti hiányos­ság az okozója. Egyénileg: Ba- loghnak csak kevés dolga volt. a gólt nem védhette. Udvarias a hátvédhármas legjobbja, végig egyenletes teljesítményt nyúj­tott. Túri sokszor bizonytalan­kodott és felesleges kitámadá- saival Is rontott a teljesítmé­nyen. A fedezetek közül Rétsági játéka volt élmény, aki a me­zőny legjobb játékosa volt. Pin­tér formája nem volt megnyug­tató. A csatársor csak az első félidőben volt jó. Ekkor Buchár volt a legjobb, de fordulás után erősen visszaesett. Bíró sokat cselezett és ezek rendre nem sikerültek. Kovács II. kevés lab­dát kapott és ezeket Igyekezett jól megjátszani. Szántai az első félidőben szinte ellenállhatatlan volt. A vasutasból Uhrin bebi­zonyította. hogy remek kapus: sok biztos góltól mentette meg kapulát. Jók voltak még Hasú­ba, Farkas és Möszmer. Máté játékvezető a meg nem adott 11-esnél hibázott. — egyébként 161 vezette a mérkőzést. G. J. A Magyar Rádió szolnoki »dójának műsora 1959. június 2. „Tizenöt éve történt!” — Elő­szóval! Riportok, tudósítások. — Könnyű zene, hangulatos per­cek. — Mezőgazdasági híradó. — Csárdások. — Levelezőinknek válaszolunk. Jogi tanácsadás. >0000000000000000000' S79UKW! SZWUWTI SZÍN ház műsora június 2. kedd este 7 órakor: HOTEL NEVADA június 3. szerda este 7 óra: HOTEL NEVADA Ifj. előadás jún. 4. csütörtök du. 4 óra: HOTEL NEVADA Ifj. előadás június 5. péntek este 7 óra: HOTEL NEVADA június 6. szombat este 7 óra: ILYEN NAGY SZERELEM jún. 7. vasárnap este 7 óra: ILYEN NAGY SZERELEM (9—12-ig előadás a színházban nincs.) jún, 13. szombat este 7 óra: HOTEL NEVADA (TELEVÍZIÓ KÖZVETÍTÉS) ("apróhirdetések)