Szolnok Megyei Néplap, 1959. május (10. évfolyam, 101-126. szám)

1959-05-04 / 102. szám

SZOLNOK MEGYEI NEPLAp 1959. május 4. A LABDARÚGÓ NB 1I-ÉRT Váratlanul, biztosan győzött a MÁV Szolnoki MÄV—Pénzügy­őrök 4:0 (4:0) MÁV sporttelep. Vezette: Far­kas I. Bpest (Aranyosi—Kapos­vári Bp.). Szolnok: Cselényl — Sándor, Abonyi, Kegyes — Len­gyel, Fehérvári — Tóth, Csábi, Horváth, Szekeres, Dobos. Ed­ző: Fazekas László. — Pénzügy­őrök: Szabadkai — Molnár, Ta­kács, Jerabek — Solymosi, Ké­pes — Gyenes, Jóssá, Iványos, Kovács, Mészáros, Edző: Nagy A borongós esőre hajló idő el­lenére nagyszámú közönség ke­reste íel a MÁV sporttelepet. A vendégek kezdték a játékot, de néhány akció után a MÁV vette át a kezdeményezest es felcsattant az állóhely felől a szurkolók biztatása Is, Az első gólhelyzet Csábi előtt adódott, aki az utolsó pillanatban elesett, majd Tóth beadásánál Szekeres kifejelte Szabadkai kraétoől a labdát, de az léc mellé került. Keményebbé vált a méikőzes es több belemenés, akadt. A 22. percben Tóth be­adását Szekeres az ellenkező ol dalléc mellett befejelte, miköz­ben arcán megsérült. *:®- ft**”" rósodott a hangulat a nézőtéren. A szolnokiak továbbra is roha­moztak, sőt Szekeres vlffizateré- se után újabb eredmény szüle tett. A 27. percben Horváth sza­badrúgását Szekeres visszaadta a balról befutó Dobos felé, aki­nek fejese védhetetlen volt Eredmény: 2:0. Aztam kissé nyugodtabb lett és főként a me zőnyben folyt a játék. A 27. percben Tóth L. a megzavart egy hazaadást, iami bői sarokrúgás lett. «kirvátt adását Dobos átlépte és a beíut* Csábi közelről a hálóba vágta a harmadik szolnoki gólt. 3:0. A megzavarodott vepdégvédelem megingását Tóth jól használta szúra sikerült és az eléje futó Szabadkairól kipattant a labda A kapus pillanatnyi tétovázását Csábi észrevette, elcsípte a lab­dát és ballal az üres kapuba bombázott. 4:0. Az ellentámadás- ' nál Cselényl csak nagy üggyel bajjal tisztázott, s vége volt a félidőnek. . Szünet után az első negyed­órában még szebbnél szebb tá­madásokat vezettek a szolno­kiak, s ezek reménytkeltoek vol­tak. Az 31. percben eleredt az eső, a csúszós füvön egyre ide­gesebben mozogtak a játékosok, végül is Szekerest reklamálás és feleselés miatt a játékvezető kiállította. A szolnokiak érthe­tetlenül megzavarodtak, s csak ezt lehetett látni, hogy Csábi nagy erővel a lelátóra rúgta a labdát, amiért a játékvezető fi­gyelmeztette, sőt hajszál híján majdnem őt is kiállította. A szépnek induló mérkőzés csap- kodóvá vált. A fáradhatatlanul küzdő vendégcsapat helyenként a kezdeményezést is átvette, több jó lövést is leadtak, de sze­rencsére Cselényl jól állt a he­lyén. A 71. percben pedig, ami­kor ’ már ő is verve volt, a .vendégek kapu mellé lőtték a labdát. Az utolsó percekben is­mét feljött Szolnok és Horváth mesteri szabadrúgását csak nagy szerencsével ütötte ki Szabadkai sarokra, de ez már nem hozott eredményt. Szolnok ezen a mérkőzésen harcos, rámenős játékmodorával felőrölte a kemény vendégvé­delmet és a gólhelyzetek kihasz­nálásával szép győzelemmel ör­vendeztette meg híveit. A köz­vetlen védelem tartja megbíz­ható formáját. A két fedezet fá­radhatatlanul rombolt és az első félidőben jól támogatta a csa­társort is. Az ötösfogat nem res­pektálta a keményen védekező és többször kíméletlenül harcoló ellenfelet és okosan kihasználta gyengéit. Átlagon felüli telje­sítményt Abonyi. Kegyes, Szeke­res, Dobos nyújtott, de a töb­biek is dicséretesen küzdöttek. Horváth higgadtságával nagy hasznára volt a csapatnak. — Az egyesek részéről megnyilvá­nuló sportszerűtlen magatartás azonban elvette a győzelem örö­mének ízét, zamatát. Ez teljesen érthetetlen és felesleges volt. A Pénzügyőrök csapata mind­végig teljes erővel küzdött. Vé­dőik Itt-ott testi erejüket is be­dobták a küzdelembe, de mesz- sze vannak régi formájuktól. A játékvezető döntő hibát nem vétett. Néhány ítéletével a kö­zönség nem értett egyet — s a füttykoncert őt is idegessé tette, ami inkább türelmetlenségében nyilvánult meg. A határbírák ellem kifogás nem emelhető. Szolnoki MÁV II. — Szolnoki Kinizsi vegyes 8:1 (4:0), vezette: Ozsvár, H. Gy. KELETI CSOPORT: Hz évezred mérkőzése Az utóbbi ezredév legnagyobb- szabású sporteseményére került sor csütörtökön délután a szol­noki Halászcsárda mögött fellel­hető második füves pályán. A Magyar Újságírók Országos Szö­vetsége ' helyi tagozatának kiváló labdarugói csaptaik össze ádáz küzdelemben a nyomdászok ti­zenegyével. A mérkőzés óriási küzdelmet, ritkán látott színvo­1. SZEAC 23 18 3 2 59:12 39 nalú (hogy alacsony, vagy ma­2. Debrecen 23 11 6 6 33:25 28 gas, arról nem beszélünk) csap­3. Borsodi B. 23 10 7 6 31:20 27 kodást hozott. Hol az egyik, hol 4. Kecském. 91 9 8 6 312:23 26 a másik kapu mellett táncolt a 5. Bp. Előre 2-1 11 3 9 42:38 25 labda. A két csapat fej-fej mel­6. Jberény 23 9 7 7 33:31 25 lett haladt, egészen 2:2-ig. Itt a 7. SZVSE 23 H 7 8 27:34 23 megjelent nézők tizeinek viharos 8. Ózd 23 9 5 9 25:34 23 rivalgása mellett óriási küzdelem 9. Egyetért. 23 8 6 9 34:34 22 indult a győztes dugóért. — A 10. Bp. Spart. 98 6 9 8 30:34 21 nyomdászok lendültek támadás­11. Szolnok 98 7 6 10 32:27 20 ba, de végül a labdát a MUOSZ­12. UTTE 98 7 6 10 23:30 20 válogatott jobbösszekötője ju.at­13. Saig. KSE 98 6 7 10 23:38 19 ta jólsikerült fej ess? 1 a kapuba 14. MMTE 23 6 6 11 27:35 18 és ezzel a nyomdászok javára 15. Pénzügy. 28 5 7 11 20:31 17 döntötte el a mérkőzést!? 16. Cegléd 23 6 3 14 24:50 15 bd. Nagy játékvezetői hibával vesztett a Vasas a bajnokjelölt SZEAC ellen — Jászberényi tudósítónk tói — Szegedi EAC—Jászberényt Vasas 2:1 (1:1) Szeged, SZEAC pálya, 8000 né­ző, vezette: Szaffián, — Szegedi EAC: Mészáros — Bénák, Portörő, Gát — Baxáth, Zallár — Szabó, Reményik, Ne­mes, Polyvás, Nyári. — Edző: Gyarmati János. — Jászberény: Balogh — Udvarias, Túri, Smid — Rétsági, Pintér — Kovács El­szántai, Buchár, Bíró, Hegedűs. Edző: Szépföldi József. Nagy érdeklődés előzte meg a a jászberényi csapat játékát a tiszaparti városban. Általában a bajnokjelölt győzelmét várták, de sokan úgy nyilatkoztak, hogy csak nagy küzdelem árán szerzi meg a SZEAC a két pontot. Ar­ra azonban senki sem gondolt, hogy ebhez a győzelemhez az igen gyengén bíráskodó Szaffián segédletére is szükség lesz. Remek időben és jó talajú pá­lyán került 6or a találkozóra. Már az első percekben látszott, hogy a Vasas jó formában van. A 3. percben Rétsági szépen tet­te ki Szántait, aki csak a ka­pussal állt szemben, de nagy helyzetben csúnyán mellé lőtt. Utána helyi támadás kővétke­zett, de Nyári elől Pintér szög­letre tudott menteni, amit Túri kifejelt. A 18. percben majdnem gólt kapott a Vasas. Pelyvás el­húzott Smid mellett, beadott, Balogh kifutott rá, de elvétette a labdát és Remenyik lövését Túri az üres kapuból vágta ki a mezőnybe. A 22. percben Szántai szöktet­te Kovács n.-őt, aki elhúzott Bénák mellett, de a lövés pilla­natában a 11-es pont táján csú­nyán felvágták. Mindenki 11-est várt, de a játékvezető továbbot intett. Tiszta 11-es volt. Idegessé vált a játék. Mindkét oldalon több rossz leadás és szabályta­lanság akadt. Szaffián játékve­zető sok fordított Ítélete is izgal­mat okozott. A 32. percben Ba­logh húzott le egy veszélyes be­adást. A 36. percben a Vasas megszerezte a vezetést. Rétsági átment két emberen is, kitette Szántait, aki a kifutó Mészáros mellett a jobb sarokba lőtt. 0:1. A gól után is a Vasas támadott. Szántait kétszer egymás után is csak szabálytalanul tudták sze­relni a helyi védők. A 41. perc­ben szép SZEAC támadás futott a pályán. Szabó ívelt be egy lab­dát, Smid elfejelhette volna, de elnézte, s így az a tisztán álló Nyári elé került, aki kapásból nagy gólt lőtt. la. Váltakozó já­tékkal ért véget a félidő. Fordulás után nagy erővel tá­madott a SZEAC. de nem tud­ták áttörni a Vasas védelmet. Helyzethez nem is tudtak jutni, csak az 52. percben, amikor Nyá­ri lövését kellett Baloghnak vé­denie. Utána Kovács H. szépen elment, de szögletre szerelték. Izgalmassá vált a játék. A Vasas volt inkább támadásban. Jól ját­szott a csatársor. Bíró átment három emberen is, leadását Szántai kapta, aki elhúzott a védők mellett és lövésszerű be­adást küldött a kapu felé. A lab­da az üres kapu mellett suhant el, s a befutó Kovács II. nem tudta a hálóba lőni. Óriási hely­zet volt! Nyomban utána Bírót csak szögletre tudták szerelni. Ezután feljöttek a hazaiak. Nagy munkában volt a Vasas véde­lem. A közönség harsányan biz­tatta a helyieket, akik nagy har­cot vívtak a győztes gólért. Sok szögletet harcoltak ki, de a ven­dégvédők ezeket is jól hárítot­ták. A Vasas csatárok gyors tá­madásokkal próbálkoztak, de most már nem tudtak megbir­kózni a helyi védőkkel. Ügy nézett ki, hogy döntetlen marad az eredmény, amikor a 86. percben egy hatalmas játék­vezetői hibával a Vasas elveszí­tette a mérkőzést. Szabó elhú­zott a cselezgető pintér mellett és kapura lőtt. mely a 16-os ol­dalvonalon álló Simid vállához vágódott. Megszólalt a játékve­zetői síp, s mindenki megdöb­benésére a ll-es pontra muta­tott. A Vasas játékosok tiltakoz­tak az Ítélet ellen. Percekig állt a játék. A játékvezető megkér­dezte a partjelzőt is és ismét a 11-es pontra mutatott. Végre helyreállt a rend és Portörő állt a büntetőnek, aki azt a balsa­rokba helyezte, s ezzel a SZEAC 2:l-re nyerte a mérkőzést. Erdemetelen vereséget szenve­dett a Vasas. A nagyszámú kö­zönség általános véleménye az volt, hogy a döntetlen lett vol­na az igazságos. A gyenge játék­vezető a Vasasnak az első fél­időben egy jogos 11-est nem adott meg Kovács n. felvágása miatt. Az utolsó percekben pe­dig egy teljesen jogtalan lH-es­sel kellett a herényieknek vesz­tesként elhagynia a játékteret. Az együttes formája megnyug­tató. Legtöbb játékos frissen és igen jó formában játszott. Ezzel a játékkal nem sok pontot ad­nak le a hátralévő mérkőzése­ken. Egyénileg: Baloghnak vol­tak igen szép védései. A gólok­ról nem tehet. Udvarias jó tel­jesítményét rontotta, hogy sok­szor fedezetlenül hagyta szélső­jét. Túri végig nagy munkát végzett. A levegőben szinte ver­hetetlen volt. Smid igyekezett. A 11-esnél nem hibázott, mert hát­tal állt a lövésnél. A két fede­zet játékánál csak Rétságit le­het jó osztályzattal jutalmazni. Végig remekül játszott. Pintér mélyen formája alatt játszott. Ezt azzal is tetőzte, hogy feles­legesen cselezgetett. A csatársor legjobbja Szántai volt. Utána Ko­vács II. a sorrend. A fiatal csa­tár formája félfelé ível. Bíró a tőle megszokott lelkes játékot nyújtotta. Buchár a hátravont középcsatár feladatát most sok­kal gyengébben oldotta meg, mint eddig. A SZEAC-ból Por­törő. Baráth, Szabó és Nyári emelkedett ki. Szaffián játékvezető óriási hi­bákat követett el, mely döntő volt a mérkőzés kimenetelére. A ll-es megadása ezt betetőzte. G. 3. AM heti eredménye 1. Kaposvár—Komló 2. KISTEXT—Pécsi Dózsa 3. Székesfehérvár—Vác 4. Szállítók—B. Spartacus 5. Sztálinváros—Oroszlány 6. Budafok—Láng 7. PVSK—Mosonmagyaróv, x 1:1 . 8. DVSC—Bp. Spartacus 9. Szolnok—Pénzügyőrök 10. Egyetértés—Borsodi B. 11. MMTE—Ózd , 12. UTTE—Cegléd X 0:0 X 0:0 1 2:1 1 3:1 1 2:1 1 3:1 X 1:1 X 0:0 1 4:0 1 1:0 2 1:2 1 2:1 Elmosta az eső ifjúsági labdarúgó válogatottunkat NOGRAD—SZOLNOK MEGYE 1:0 (1:0) Szolnok, vidámkerti sporttelep, vezette: Pósa (Budapest). Szolnokom a május 1-i ünnepi sportműsor keretében bonyolí­tották le a Magyar Labdarúgó Szövetség megyék közötti ifjú­sági válogatott tornája keretében a találkozót. A találkozóról el lehet mondani, hogy elmosta az eső. Zuhogó esőben, sáros, csú­szós talajra a következő felállí­tásban futottak ki a csapatok. — Nógrád m: Telek — Molnár. Ki­rály, Kőházi — Menczel. Kovács — Balázs, Kukéi, Jancsó, Salgó, Sándor. Szolnok m: Balázs — Papp, Karakas, Danka — Bán- hldi, Debreceni — Deák, Bene­dek, Bagi, Adámosi, Csizmadia. A vezetőkön kívül nézőt még véletlenül sem lehetett látni a pályán. Az első percekben a szol­nokiak vezettek sorozatos táma­dásokat, de a csatárok tehetet­lensége következtében a tiszta helyzetekből sem lett gól. A ven­dégek védelme jól állta a sarat. Főleg a -középhátvéd végzett jő munkát. A bányász fiúkon lát­ható volt: hogy jobb erőnléttel bírják a mérkőzés nehézségeit. így egy váratlan nógrádi táma­dás végén — a 30. percben a jobbösszekötő Kukéi révén a vezetést is megszerezték. 1:0. A félidő végéig az eredmény már nem változott. A második félidő mindvégig a vendégek fölényét jellemezte, de az eredmény nem változott. A Nógrád megyeiek példamu­tató fegyelmezettséggel, Jobb erőnléttel és jó védekező takti­kájukkal tűntek ki. Szolnok megye Ifjúsági válo­gatottja ezúttal sem bizonyult egységesnek. A csatársor tehe­tetlensége igen sok esetben meg­mutatkozott. A fedezetsor, vala­mint a közvetlen védelem jól állta a sarat. Balázs jó védései­nek tudható be, hogy a nógrá­diak győzelme nem lett nagyobb arányú. Jók: Király, Kukéi. Sán­dor, — Illetve: Benedek, Balázs, Danka. Pósa játékvezető képességeit nem mutathatta be ezen a mér­kőzésen, ugyanis a sárban és vízben csak nehezen mozogha­tott. , De így is meg látszott, hogy az ország legjobbjai közé tarto­zik. — H. 3. — Németország ... cg n a gyo bti ci rkiis za • - • i • •• * ■ '• • . f i É 7Siti ■' ISIM / 7/m / ’S'­‘tv CSAK 5 NAPIG! A CSAK S NAPIG! Budapesti világsiker után SZOLNOKON a a MÁV sporttelep előtti téren 1959. május 14-től 18-ig Előadások: a megnyitás napján este 8 órakor, a többi napokon fél 4 órakor és este 8 órakor. tt AEROS Nagycirkusz monstre reiűje „150 év a porondon! Az utóbbi 20 év legnagyobb eirkuszé menye! JEGYEK ELŐVÉTELBEN KAPHATÓK: Az „AEROS’' Nagycirkusz pénztáránál. (Tel.: 13—00.) Az „AF.ROS’' elővételi pénztárkocsinál a Ságvári és Beloiannisz utak torkolata nál. Az „AEROS’' szervezési irodájában (IBUSZ IRODA, telefon: 11—TI, Kossuth Lajos utca 20.) és az Üzemi közönségszervezőknél. MINDENKINEK LÁTNI KELL AZ ..AEROS” NAGYCIRKUSZ CSODALATOS MŰSORÁT!!! Felhívás! A Fővárosi Nagycirkusz igazgatósága közli, hogy az elmúlt évekhez hasonlóan a Budapesti Ipari Vásár megnyitásától (május 15 —31-ig): „ATRAKCIÓK RANDEVÚJA’* című látványos, nemzetközi műsorából naponta két előadást tart. — A hétköznap dél­utáni előadásra az Ipari Vásárra érkező ifjúsági csoportok részére kedvezményes tanuló-jegyet biztosítunk.— Tekin­tettel a már beérkezett igényekre, felkérjük az Oktatási Osztályt, valamint az iskolák igazgatóságát, hogy igény­lésüket a legrövidebb időn belül, posta útján a Magyar Cirkusz és Varieté szervezési osztályára (Budapest, VI., Népköztársaság útja 61. Telefon: 225—643) adják meg. (APRÓHIRDEtá sTiT) VIZSGÁZOTT gépkocsielőadót felvételre keres a Törökszentmik­lósi Baromfifeldolgozó Vállalat. Erkölcsi bizonyítvány szükséges. -Jelentkezés személyesen, vagy írásban, önéletrajzzal a vállalat­nál. KERTÉSZET minden ágában jár­tas szakember, középiskolai vég­zettséggel, elhelyezkedne. Leve­lekét: „Kertész” jeligére a Szol­noki Hirdetőbe kér. FIATAL házaspár különbé járatú bútorozott szobát keres Szolno­kon. Értesítést Szolnok, Magyar utca 12. számra kér. SÉRVKÖTÖK. gyógyhaskötő. — lúdtalpbetét. Kérjen díjtalan is­mertetőt, Horváth Imre Buda­pest, V. Néphadsereg u. 3. OPEL-Kadett személygépkocsi jó karban eladó. Cím: Gyógyszertár, Rákóczifalva. A TURKEVEI Búzakalász Terme­lőszövetkezetnél igáslovak, to­vábbá 19 egyéves és 10 két—há­roméves csikó van eladó. Érdek­lődni a helyszínen. A Magyar Rádió szolnoki adójának műsora 1959 május 4, 15—20 óra Szív küldi szívnek szívesen. — Nőknek szól. — Élő szóval! Hí­rek, riportok a nap eseményei­ből. — Tánczene. — Mezőgazda- sági híradó. — Népdalok. — Tu­dományos kérdezz — felelek. — Sport. Május 1-én nyitotta kapuit a BEREKI gyógy- és strandfürdő Üdülhet, pihenhet, szórakozhat. A fürdőben: szálloda, penzió, hideg-meleg ételek, hűsitő ita­lok állandóan kaphatók. Minden este zene, tánc! iillllOlllllíiílioiliiluuiiiiiiiiiiiiUliillllllilllllillUIIUIIIU TAVASZI könyáidonsígolttt vásárol jón a Turkevei Földművesszövetkezet önkiszolgáló Boltjában. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt- Végrehajtó Bizottság Szerkesztőség: Szolnok, Tisza Antal u. Z. I. en Telefon an—9S 20—«9. 23—ao szolnoki Nyomda vájiajai Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor Nyomatott 9 Szikra Lapnyomda körforgógépein. Felelős vezető: Kulcsár MiháJy Május 1-én volt negyvenéves a Szolnoki HITE 1919. május hó elsején a a dicső Tanácsköztársaság idején g bontotta ki először zászlaját a a legendás hírű Szolnoki Munkás ö Testedző Egylet. Sok szolnoki a szív dobban meg e név hal.avá- e ra. Sokezerre rúg azoknak a fc sportembereknek a száma, akik t a fekete-fehér MTE színekért a csaknem három évtizeden át küzdöttek és bizonyára eszükbe i jutnak az akkori szép eredmé- r nyék és azok minden egyes pil- ( lanata. A megalakult egyesület i egybefogta a szélforgácsolt erő- s két és nagy politikai leleményes- t ségével, sokszor a legnagyobb j erőfeszítések és veszélyek árán, g mindvégig becsülettel, a tiszta | amatőrsport szellemében nevel.e, ( szervezte és ütőképessé tette a munkásság erejét. A sporton ke- í resztül biztosította a proletariá- t tus szervezettségét. 1 Az egyesület a legbiztosabb bá- 1 • zisra, a dolgozók legszélesebb * rét-egére, a kisemberekre támasz- ] kodott. A munkásság poli ikai j éleslátásával megérezte és érté- } kelte, hogy mit jelent számára ] az MTE. Éppen ezért minden ] anyagi és erkölcsi erejével tá­mogatta egyesületét. Különösen a fatelepi munkások, a vasműn- ; kások és a kisiparosok egyes ré­tegei, cipészek, asztalosok, vet- , ték ki részüket a munkából. Pél­dául a Pintér, a Csényi család, szülők, fiúk és leányok, akik a legnagyobb odaadással erősítet­ték a munkás sportegyesületet. A politikai öntudattól fűtött szervezőmunka meghozta a sport- beli sikereket is. Igen jó torna, birkózó és kerékpár szakosztálya volt az MTE-nek. A birkózók kö­zött több közép-magyar bajnok volt található, mint többek kö­zött Gojzer sporttárs. De igen jóképességű volt Schrankó Sán­dor is, jelenlegi debreceni NB I.-es labdarúgó játékvezetőnk édesapja. Dékány István szak­osztályvezető igen lelkesen irá­nyította fiait és a legnagyobb nehézségek árán is igyekezett minden feltételt biztosítani mun­kájukhoz. Fenti sportágakon kívül első­sorban a labdarúgás fejlődött je­lentősen. Az egyesület, amely a munkásifjúság sportolási lehető­ségét és nevelését biztosította, a kitűnő játékosok egész sorát ad­ta a szolnoki sportnak. Az ál­landó utánpótlást biztosító utcai csapatok a „grundok” segítése ’ révén rövidesen kialakult egy olyan együttes, mely rettegett ellenfele volt a legjobbaknak is. A vezetőség legjobbjai abban * az időben Tabák Endre, a Stem­1 berger és Grósinger testvérek voltak. Az egyesület mindjobban megizmosodó ereje és tömegbá­zisa kivívta az áüamhatalmi szer­‘ vek gyanakvását, féltékenységét i és minden lehető módon akadá­lyozták működését. Példa erre,- hogy már a megalakuláskor 5 bankgaranciát követeltek. Máskor . pedig a csapatot sújtották lehe­* tetlen intézkedésekkel. Továbbá, hogy működésüket zavarják, az akkori uralkodó- osztály létrehozta a MOVE sport­egyesületet, ahol jóval nagyobb lehetőségeket biztosítottak a ver­senyzőknek, hogy ellensúlyozzák az MTE munkáját. A lelkesedés n izonban a legnagyobb nehézsé­geket is áthidalta. A munkásság i baloldali kisiparossággal kar- jltve erkölcsi segítség mellett, myagiakkal is támogatta az igyesületefc. Sokszor lehetetlen körülmények között is, de ki­tartva az elv mellett álltak helyt az MTE sportolók. Czmarkó Ernő, Horváth István Labdarúgók pL abban az időben munkanélküliek voltak és, hogy ök is eltudjanak menni a mér­kőzésekre, társaik biztosították számukra ■— a sokszor kétnapig tartó útra — az élelmet. A csa­pat tagjai maguk vásárolták fel­szerelésüket. De ilyen nehézsé­gek közepette is végig verték az egész mezőnyt. Kik is voltak ezek a kiváló sportemberek, akik a tiszta ama­tőrsport ilyen nagyszerű példáját mutatták. Pl. Bulyáki László későbbi kiváló NB I.-es játéko­sunk, vagy Ragó József, a Szol- nojki Víz- és Csatorna Művek igazgatója, Kalocsai Béla a me­gyei tanács kereskedelmi osztá­lyának vezetője és társaik, aki­ket sok volna mind felsorolni. A felszabadulás után már sza­badon működhetett az MTE. Lel­kes sportolók és szurkolók arra törekedtek, hogy fejlesszék és erősítsék az egyesületet. A lab­darúgó csapatuk hosszú évekig az NB Il.-ben játszott. Komoly eredményeket könyvelhetnek el ebben az időben a birkózók, • ökölvívók, asztaliteniszczők, de különösen a motorosok. Molnár Béla és Bozóki Kálmán többször nyertek magyar bajnokságé4, di­csőséget szerezve a fekete fehér színeknek. 1950-ben egy téves sportpolitika folytán feloszlatták az egyesüle­tet. Az 1956-os ellenforradalom leverése után az MTE hagyomá­nyaihoz hű, lelkes sporemberek azonban ismét, felvetették az új­jáalakulás gondolatát, mely va­lóra is vált. Az alakuló ülésen öröm volt nézni, amint a sók ne­héz harcban edzett régi sportem­ber hitet tett az újjászervezés mellett. Elsőnek a labdarúgó szakosztályt hozták létre, majd követte ezt a sakk- és ökölvívó. A labdarúgók az NB III.-ba ju­tásért vívtak osztályozót, s azt megnyerte bejutottak. Az 1937-es őszi fordulóban az országban egyedülállóan veretlenül szerez­ték meg a csapatelsőséget. Azóta az NB III.-ban szerepelnek vál­takozó sikerrel. A sakkozók és ökölvívók is komoly eredmé­nyekről adhatnak számot. Most, amikor az egyesület alakí­tásának negyvenedik évforduló­ját ünnepli, szeretettel köszönt­jük a sok nehéz küzdelemben megedzett veterán MTE istákat, sportbarátokat. Kérjük, segítsék további sikerek elérésében az MTE mai sportolóit. Most negy­ven év távlatából elmondhatjuk, hogy az 1919-es MTE sportolók harca nem volt hiábavaló. A maiak büszkén vallják magukat dicső hagyományaik folytatóinak. Az ő sikerük adjon erőt és lel­kesedést a mai MTE-istá,knak. A negyven éves évforduló napján elvtársi és sportbaráti üdvözlet­tel köszöntjük az MTE régi, új sportolóit és sportbarátait. VINCZE—POLGÁR