Szolnok Megyei Néplap, 1959. április (10. évfolyam, 76-100. szám)

1959-04-09 / 82. szám

6 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1959. április 9. Tudósítóink jelentik a megyei I. osztályból Mint már keddi lapszámunk­ban is közöltük, a megyei I. osztályú labdarúgó bajnokság április 5-i fordulójában több nem várt meglepetés született, tgy a fordulót nyugodtan nevez­hetjük a „meglepetések forduló­jának” is. Különösen meglepetés a hetek óta gyengén szereplő kunhegyesiek mezőtúri pontszer­zése, valamint a Törökszentmik­lósi Vasas jászárokszállási győ­zelme. Nem várt győzelmet ara­tott a fegyvemeki együttes is a Jászberényi Lehellel szemben. Fenti tények is egyre inkább bizonyítják, hogy nincsen előre lefutott mérkőzés és ha a toto- zóknak most megyei I. osztályú mérkőzésekre kellett volna tip­pelniük, bizonyára sok lett vol­na a csalódás. Tiszaföldvár—Kunszent- márton 2:1 (0:1) Tiszaföldvár, 800 néző, vezette: Tóth Gy. Tiszaföldvár: Tóth — Kőműves, Kávás!, T. Kovács — Lakatos, Sági — Eszteré, Ko­vács, Szathmári, Bállá, Széllndi. Edző: Potímaniczky József. Kun­szentmártoni Szabó I. — László, Hegedűs, Gyenes — Bozsik, Pin­tér — Harangozó, Botka, Viza, Szabó H„ Tóth. Edző: Rákóczi Ferenc. Nagy érdeklődés előz'e meg a mérkőzést. Kunszentmár­toniból is sokan kísérték el csa­patukat. Az első percekben vál­tozatos Játék alakult ki. Inkább a vendégek támadtak többet. Az újból hátvédsorba állított Kávási azonban visszaverte a meg-meg- újuló rohamokat. A 13. percben azonban lyukat rúgott, s a labda Vízi elé került, aki rögtön ka­pura húzott vele, de elhamarko­dottan Tóth kezébe lőtt. Utána fellőttek a hazaiak is. Két gól­helyzetük is akadt, de azt nem tudták kihasználni. A 33. perc­ben. Kőműves hibájából Tóth el­futott, közeli lövését a hazai kapus nagy bravúrral kiütötte, de balszerencséjére éppen Botika elé, aki biztosan lőtt a kapu közepébe. 0:1. A 41. percben is­mét a vendégek balszélsője fu­tott el, s a 16-osről küldött ha­talmas balfelsősarókba tartó lö­vését Tóth gyönyörű vetődéssel a levegőben úszva csípte el. A második félidő kiállítással kezdődött. A játékvezető a tisza- földvárl Ballát leküldle a pályá­ról. Ezután meglepetésre a 10 fővel játszó hazaiak . kerültek fölénybe. A 20. percben Kávási még a hazai térfélen szerezte meg a labdát, elindult vele a vendégek kapuja felé, egymás­után cselezte ki a kunszentmár­toni védőket, majd 28 méterről hatalmas lövést küldött kapura, s a labda a jobb kapufa tövéről perdült a hálóba, 1:1. A 28. perc­ben egy váratlan ellentámadást T. Kovács csak szögletre tudott szerelni. A 38. percben egy hazai támadásnál László szabálytalan­kodott, amiért a kiállítás sor­sára jutott. Az utolsó tíz perc­ben a hazaiak nagy hajrát vág­tak ki. A 40. percben baloldali hazai támadásnál Széllndi Sági elé emelte a labdát, aki fejjel kapu elé küldte, ott Kovács tol­dotta meg egy fejessel, majd a leeső labdát Szathmári az 3 ős­ről hátrahúzással kapásból a jobb kapufára lőtte, ahonnan a hálóba pattant. 2:1. A fiatal erők­ből álló kunszentmártoni csapat­ban a tiszaíöldvári közönség jó együttest ismert meg. Az első félidőben megérdemelten jutot­tak az egygólos vezetéshez. A második félidőben azonban a tíz főre olvadt hazaiak megérde­melten fordították a maguk ja­vára, a már vesztésre álló mér­kőzést. Az egész csapat kitűnően küzdött, de így is ki kell emelni Tóth kapust, aki hosszú szünet után ismét kiválóan védett. Ká­vási ezúttal csapata legjobbjá­nak bizonyult. Ügy látszik, még­iscsak hátvédben van az igazi helye. T. Kovács a szokott meg­bízható volt. — A csatársorban Szathmárit győztes góljáért ille­ti dicséret. A vendégcsapat leg­jobbja Hegedűs, Tóth és Vizi voltak. — Tóth Gy. játékvezető apróbb hibákat vétett, egészben- véve azonban jól működött. * A két kiállítás egy kicsit túlszigorú volt, de talán ezzel biztosította a mérkőzés sportszerűségét. Tiszaföldvár! Ifi—Kunszentmár­toni ifi 3 1. V. A. Szolnoki MÄV II.—Kisúj­szállási MÄV 1:0 (0:0) Kisújszállás, vezette: Tátrai. — Szolnok: Balázs — Urbán, Czott- ler, Borzi — Draskóczi, Kolláth — Csák, Csordás, Makak B. Nagy, Serfőző. Kisújszállás: Ko­vács — Szenczi, Sáfár, Csizi — Radics, Bogdán — Szabó. Farkas, Nánási, Ferenczi II., Tóth. Jó küzdelmet, szép játékot hozott a két vasutas csapat találkozója. Először Szolnok lépett fel táma­dólag, de szögletrúgásból csak kapufát találtak, majd Makai lőtt kapu fölé. Továbbra is Szol­nok támadott, s az együk lefutás közben Sáfár a 16-oson belül el­esett.. Makai kapura lőtt, de Ko­vács biztosan védett. Ezután ma­gukra találtak a hazaiak, egy­másután vezették támadásaikat. tak menteni. A hazaiak lövései azonban emberben akadtak el, vagy a kapus hárította azokat. A másik oldalon kialakuló szolno­ki ellentámadásokat Sáfár és Szenczi jól hárította. Az első félidő, végéig több jó k sujszál- lási támadást áhított meg a jól működő szolnoki védelem. A második félidőben a szolno­kiak kezdtek nagy lendülettel. Veszélyes támadásaik majdmin- dig a széleken alakultak ki. A kisújszállási védelem azonban jő ideig bírta a rohamokat, sőt még ellentámadásokat is Indítottak. A 75. percben szép szolnoki tá­madás alakult ki. Csák elé szállt a labda, a kapus kifutott rá, Csák ekkor Makai elé ívelt, aki biztosan helyezte az üres kapu­ba, 1:0. A kisújszállásiak nem adták fel a küzdelmet. Támad­tak, s ekkor Faikas lövését kel­lett védenie Balázsnak. Az utolsó negyedórában Makai, Csordás, Csák szép kombinációit figyel­hette a közönség, de jól állt a lábán a kisújszállási védelem is,. Tátrai játékvezető Igen jól ve­zette a mérkőzést, bár a sport­szerűen játszó csapatok nem ál­lították neház feladat elé. Jók: Czottler, Kolláth, Serfőző, Csák, Illetve: Kovács, Sáfár, Radics, Ferenczi. Szolnok ifi—Kisújszállási ifi 6:0. — Porcsalmi L. — A megyei I. osztályú labdarúgó A labdarúgó AB il. állása Keleti csoport bajnokság állása 1. Sz. Máv H. 20 15 3 2 49:21 33 2. T. Fáklya 20 m 7 2 41:22 29 3. Mfcuri H. 20 11 6 3 21:14 25 4. Japáti v. 20 13 2 5 48:24 28 5. Jároíkszáll. 20 13 2 5 34:22 28 6. MAFC 20 10 3 7 49:27 23 7. Jb. Lehel 20 10 2 8 33:25 22 8. Karcag 20 9 3 8 35:35 21 9. Tföldvár 20 7 4 9 39:39 18 10. Kmárton 20 6 5 9 31:40 17 11. T. Vasas 20 6 2 12 25:30 14 12. Fegyvern. 20 6 2 12 20:49 14 i£ Khegyes 20 5 4 11 18:40 14 14. Jb. V. II. 20 5 2 13 22:44 1« 15. Kszállás 20 2 6 12 21:39 10 16. Abony 20 3 3 14 14:48 9 ?VTTTTVTrTTT»TTTTTTr»TTTTTT» Má'us 1-től 15-ig lehet jelent ezni oz Á lami Balett Intézet felvételi vizsgáira Az Állami Balett Intézet szak- mailag sokoldalúan képzett, hi­vatásos táncművészeket nevel. A magyar állam megad minden tá­mogatást ahhoz, hogy az intézet növendékei kilenc éven át állami költségen a legalaposabb képzést nyerjék el. Az intézet fennható­sága alatt működik egy általá­nos és egy középiskola. Felvételre jelentkezhet minden fiú és leány gyermek, aki elvé­gezte az általános iskola in. vagy IV. osztályát és nem töltötte még be a tizenegyedik életévét. Az idei felvételi vizsgára a jelentke­zések május 1-től 15-ig lesznek. 1. SZEAC 20 15 3 2 45.ua 33 2. Borsodi B. 20 10 7 3 31:17 27 3. Debrecen 20 10 5 5 30:21 25 4-6. SZVSE 20 8 6 6 26:26 22 4-6. Jb erény 20 8 C 6 28:28 22 4-6. Bp. Előre 20 10 2 8 36:36 22 7. Kecském. 20 7 7 6 25:21 21 8. Ózd 20 7 5 8 22:30 19 9. Egyetértés 20 6 6 8 29:31 18 10. Misk.MTE 20 6 6 8 25:27 18 11. Bp. Spart. 20 5 8 7 29:33 18 12. UTTE 20 5 6 9 18:24 16 13. Saig. KSE 20 5 6 9 18:34 16 14. Szolnok 20 5 5 10 25:25 15 15. Pénzügyőr 20 4 7 9 20:24 15 16. Cegléd 20 5 3 12 19:38 13 VILLANYSZERELŐ szakoktatót keresünk technikumi, vagy szak­munkás képesítéssel, azonnali felvételre. MŰM 605. sz. Ipari­tanuló Intézet Szolnok, Petőfi u. 3. szám. TÖBBÉVES gyakorlattal rendel­kező mérlegképes könyvelőt azonnali belépésre felvesz a Kar­cagi Mezőgazdasági KTSZ. 55-től 60-ig férjet keres intelli­gens iparos volt felesége. „Tava­szi napsugár” jeligére a kiadóba. MÉHCSALÁDOK, kaptárai és méhészeti felszereléseik -eladók. Mártonná, Tiszaföldvár,' Deák u. 2. szám. A NAGYRÉV! Földművesszövet­kezet kisüstön főzött kékszilva pálinkát, bármilyen mennyiség­ben elad. 10000 db egykampós tetőcserép eladó, á 90 fillér. Jászapáti, Jó­zsef Attila u. 11. Msdveczki Sán­dor. BEKÖLTÖZHETŐ fél ház eladó. Szolnok, Hunyadi u-.- 1L ______ BE KÖLTÖZHETŐ családi ház el­adó. Szolnok, Beloiannisz u. 7«. BEKÖLTÖZHETŐ kétszobás csa­ládi ház eladó. Szolnak, Csalló­köz 38. Érdeklődés Rákóczi u. 43. BEKÖLTÖZHETŐ ké‘ szobás csa­ládi ház melléképületekkel eladó. Szolnok, Hunyadi u. 34. 350 n-öl gyümölcsös, házzal Al- másikert, Szellő u. 15. sz. eladó. — Érdeklődni: Csemai Károly Szolnok, Csokonai u. 1/a. 123-ös Csepel príma motorral el­adó. Tiszabura, iskola. JÁSZAGOI Földművesszovetikezet azonnali belépéssel vegyesbolt vezetőt keres. Erkölcsi bizonyít­vány szükséges. Telefon: 3. Hálastaféta Szolnokon Hazánk felszabadulása 14. évfordulójának előestéjén Szolnok város fiataljai és sporto­lói a város különböző pontjairól fáklyás hálastafétát indítottak a Tisza Szálló melletti szovjet emlékműhöz Jól sikerült a MHS szolnoki motoros versenye Sikerrel zárult a Szolnokon megrendezett területi női középiskolás tornászbajnokság A Szolnok Megyei Diák Sport Tanács április 4—5-én igen jó rendezésben bonyolította le a te­rületi női középiskolás tornász- bajnokságot. Csongrád, Bács-Kis- kun, Békés. Pest és Szolnok me­gye,. valamint Szeged város kö­zépiskolás bajnokcsapatai és egyéni versenyzői vetélkedtek. Mind az első, mind a második osztályban jól felkészített ver­senyzőket láthattunk. Ez a tény a testnevelő tanárok fáradtságot nem ismerő, céltudatos, lelkiis­meretes munkáját dicséri. RÉSZLETES EREDMÉNYEK A. osztály összetett csapat: 1. Ceglédi gimnázium 175, 2. Békéscsaba közg. techn. 169.6, 3. Hódmezővásárhelyi gimn. 167, 4. Békési gimn. 166,3, 5. Szentesi gimn. 156,5, 6. Jászapáti gimn. 154,3 ponttal. A. osztály összetett egyéni: 1 Pánczél Éva (Ceglédi gimn.) 71,6, 2. Rácz Ildikó (Békéscsaba közg. techn.) 71,2. 3. Nóvé Kata- linn (Hódmezővásárhelyi gimn.) 69.2, 4. Rácz Erzsébet (Békéscsa­ba közg. techn.) 67,7, 5. Tekiüics Éva (Szentesi gimn.) 67,5, 6. Hor­váth Izabella (Ceglédi gimn.) 67,5 ponttal. B. osztály összetett csapat: 1. Bajai gimn. 170,7, 2. Békés­csaba közg. techn. 167.5, 3. Sze­ged Tömörkény gimn. 165,2, 4. Gyulai gimn. 163,9, 5. Kiskunfél­egyházi gimn. 160,8, 6, Váci gimn. 160,2 ponttal. B. osztály összetett egyéni: 1. Szarvas Katalin (Békéscsaba közg. techn.) 08.6, 2. Nagy Ágnes (Váci gimn.) 67,2, 3. Rafai Mária (Váci gimn.) 65.4, 4. István Mária (Békéscsabai g'njn.) 65, 5. Lovas Mária (Kiskunfélegyházi, gimn.) 64.2, 6. Vámos Gabriella (Békés­csaba közg. techn.) 64 ponttal. Április 5-én nagyszerű motoros terepversenyt rendezett az MHS szolnoki motoros klubja, amelyen a Pest megyei MHS (Nagykőrös), Budapesti Honvéd, Danuvia gyá­ri MHS és a Szolnoki MHS mint­egy 28 versenyzője vett részt. A versenyt a szandai réten bonyo­lították le 125, 250, 350 köbcenti­méteres vegyes és 350 köbcenti­méteres oldalkocsis kategóriák­ban. Az izgalmas küzdelmet többezer szolnoki és környékbeli érdeklődő szurkolta végig. A verseny során egy bukás történt. Ócsai Ernő a Pest megyei MHS (Nagykőrös) versenyzője mintegy 16—17 métert úszva a levegőben zuhant. A mentők a szolnoki közikórházba szállították. Külö­nösebb sérülése nem történt. — Kórházba szállítása után egy órával már el is távozott. Az egyes kategóriákba az alábbi eredmények születteki 125 köbcentiméteres motorok: 1. Gál László Bp. Honvéd Da­nuvia MHS, 2. Hamar Zsigmond Bp. Honvéd Danuvia MHS, 3. Nagy Gyula Bp. Közp. MHS. 250 köbcentiméteres motorok 1. Aranyos István Pest megyei MHS (Nagykőrös). 2. Balogh Jó­zsef Szolnoki MHS, 3. Ocsai Ernő Pest megyei MHS (Nagykőrös). 350 köbcentiméteres és vegyes kategória: l. Gál László Bp. Hon­véd Danuvia MHS, 2. Nagy Gyu­la Bp. Központi MHS. 3.- Reich István Bp. Honvéd Danuvia MHS, 4. Hamar Zsigmond BP Honvéd Danuvia MÍ1S. 350-es oldalkocsisok: 1. Kucora László, utasa: Cserhalmi Gyula, Szolnoki MHS’, 2l Polacsik An­tal, utasa: Karkec Kálmán, Szol­noki MHS. Vegyes csapatverseny: 1. Szol­noki MHS (Polacsik András, Ba­logh József, Karkec Kálmán), 2. Pest megyei MH1S (Nagykőrös). Állami Gazdaságok és Termelőszövetkezetek! Mezőgazdasági gépek, zsákok, zsinegek, lószerszá­t mok, vasvázas gépszínek és dohánypajták, — és mindenféle építőanyagok értékesítésével foglalko­zik a Hegyei Mezőgazdasági Eszközöket Értékesítő Szövetkezeti Vállalat SZOLNOK, IRODAHÁZ, I. emelet 14—17. Az asszony — zárva jó Palermóban a 48 éves Salvato­re Orlando jogosan pályázhat a legféltékenyebb férj címére. Esz­telen féltékenységében 32 éves feleségére, akivel már közel 12 esztendeje él együtt. Az asszony végül is megunta az állandó ma­gánzárkát, feljelente'te férjét, Szolnoki Dózsa—Budapesti Építők 17:0 (5:0, 11:0) Szolnok. Vezette: Goór, Há- mori. A két csapat az alábbi ösz- szeállítóeban szállt vízbe: Dózsa Boros, (Selmeczi) — Hasznos I.. (Hegmann), Brinza, (Pintér) — (Kelemen) — Kanizsa, Hasznos II., Koncz. (Kuczora). Bp. Épí­tők: Garán — Koller, Fölkér — Mez — Berger, Kántor. Soltész. Góldobók: Kanizsa (6), Hasznos n. (4), Pintér (2), Kelemen, Heg­mann, Koncz, Hasznos I. A Szolnoki Dózsa csapata há­romharmados idénynyitó mérkő­zésén az egész játékos állomá­nyát szerepeltette. Természetes :n az iíiúságiakát is. Az első hazai edzőmérkőzés a magyar bajnok­csapat nagy gólarányú győzel­mével végződött. A mérkőzés megmutatta, hogy a Dózsa máris biztató formában van. — Igaz Haris biztató formában játszottak a Szolnoki Dózsa vízilabdázói aki' ellen most eljárást indítottak személyi szabadság 'korlátozása miatt. O-4-O 4 ugyan, hogy még sok h:ba volt a csapat játékában. Különösen az adogatások és a helycserés támadások kivitelezése nem si­került úgy, ahogyan azt mi a szolnoki f áktól megszoktuk. — Nem szabad azonban elfelejteni, hogy csak az idény elején tar­tunk és van még közel egy hó­nap a bajnoki rajtig. A szolnoki fiúk hatalmas fölénnyel győzték le az OB Il.-es edzőtársukat, akik különösen a passzolások és kondíció szempontjából jeles­kedtek. A hazai csapatban a válogatot­tak biztató formát árultak el. Az ifjúsági Selmeczi ügyes ka­puvédőnek bizonyult. A második és harmadik harmadban beállt játékosok is ötletesen játszottak. Az ellenfél, meddő játékával a nagyobb arányú vereséget akar­ta elkerülni. SZOLNOK MEG VEI NÉPLAP Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt- Végrehajtó Bizottság Szerkesztőség: Szolnok. Tisza Antal u. 2. I. em. Telefon: 20—93. 20—69. 23—20 A nagy küzdelem egyik jelenete. Elől Hamar Zsigmond (10 es rajtszámmal) a Bp. Honvéd Danuvia MHS versenyzője, aki a 125-ös kategóriában második, a 350 es vegyes kategóriában negyedik lett- Mögötte Gál László (S4-es rajtszámmal) ugyancsak a Bp. Honvéd Danuvia MHS motorosa látható, aki a 125-ös és a 350-es vegyes kategóriában elsőséget szerzett. A lapot előfizetésben és árusí­tásban a Szolnok megyei posta- hivatalok és fiókposták terjesz­tik. A lap előfizetési díja egy hóra 11.— Ft. Előfizthető: bár­mely postahivatalnál és kézbe­sítőnél. Szolnoki Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor Nyomatott a Szikra Lapnyomd* körforgógépein. Felelős vezető: Kulcsár Minaiy