Szolnok Megyei Néplap, 1958. október (9. évfolyam, 232-258. szám)

1958-10-02 / 233. szám

8 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1958. október 2. Tudósítóink jelentik a megyei I. oszt. labdarúgó bajnokságról Mint már az elmúlt héten is meg­írtuk, a Jebdarúgó bajnokság min­den fordulója tartogat valami meg­lepetést. A szeptember 28-i mérkő­zések se mképeztek kivételt ez alól kivételt. Itt is akadt néhány érde­kes eredmény. így például a tisza- iöldváriak 6:0-ra győzték le a Kar­cagi MEDOSZ-t, de nagy meglepe­tésnek számít, hogy a fegyvemeki- ek 2:1 arányban győztek az elmúlt évi bajnoki Mezőtúri AFC ellen. — Ide lehet sorolni a kunszentmárto­niak győzelmét Jászberényben, ahol az NB. H.-es Vasas tartaiékcsapatát féktették kétvállra. Ilyen formán fennáll az a megállapítás, hogy — nincs lefutott mérkőzés a megyei I, osztályban, mely méginkább ér­dekessé teszi a bajnoki küzdelme­ket. igazságos döntetlent hozott a T. miklósi rangadó. Törökszentmiklósi Vasas — Tö­rökszentmiklósi Fáklya 1:1, (1:1)., Törökszenimilklós, 600 néző. Vezette: Hácz L. Vasas: Mák — Bíró, Polgár, Hálák — Pató, Szabó — Bana, Fülöp, Dar­vast, Balázs, Fekete. Fáklya: Tóth — Fábián, Hajlik, Ráczi — Kiss, Kriston — Kelemen, Karakas, Muszka, Szakáll, Dobos. Gyér érdeklődés mellett került sor a két helyi csapat találkozójára. A Vasas kezdte a játékot, de az el­ső lövést Szakáll küldte Mák kapu­jára. A Fáklya lépett fel támadólag az első percekben, majd feljöt a Vasas is, és az a. percben szögletet harcoltak ki. Ezután kiegyenlített lett a játék. A 10. percbén Karakas erős lövést küldött a jobbösszekötő helyéről kapura. Mák a labdát nem tudta megfogni, estében a befutó Dobos elé ütötte, áld egyből a ka­puba vágta. 0:1. Továbbra is nagy volt az iram, mindkét kapu előtt adódott helyzet, de a védelmek ide­jében hárítani tudtak. A 20, percben Pató vezette fej a labdát, s mintegy 25 méterről lövésre szánta el magát. Jól eltalált labdája a kapu jobb fel­ső sarkába hullott. Továbbra sem csökken az iram. A 29. percben Ba­lázs szép fejesét Tóth szögletre ütöt­te. A Vasas erőteljesebben játszott es valamivel többet támadott. A jól­záró Fáklya védelmet azonban nem tudták áttörni. A Fáklya támadások pedig a gyengén játsszó csatárok miatt eredménytelenek maradtak. Fordulás után a 3. percben Balázs teljesen tisztán Tóth kezébe fejelte a labdát. Az első percekben ismét a Fáklya volt fölényben. A 8. percben Muszka tisztán kapta a labdát, de fölé lőtt. Ezután kiegyenlített lett a játék. Hol a Fáklya, hol a Vasas ve­szélyeztetőt. Tartós íölényt azonban egyik sein tudott kiharcolni. Az utolsó 15—20 percben a Vasas táma­dott többet, mezőnyfölénye is volt, de a csatárok igazi veszélyes gól­helyzetet nem tudtak összehozni. Jóiramú, sportszerű mérkőzés, lát­hatott a közönség. A Vasas erőtelje­sebben játszott és valamivel többet támadott, helyzete is több volt. En- neknek ellenére az eredmény igaz­ságos. A Fáklyában a védelem ját­szott jól, a csatársor gyenge volt. GóUövők: Pató, illetve: Dobos. — Pató, Szabó, Balazs, illetve: Tóth, Hajlik, Kiss. A játékvezető jól mű­ködött és kellően kezében tartotta a mérkőzést. Törökszentmiklósi Fáklya ifi — Törökszentmiklósi Vasas ifi 2:1 (0:0). E. I. Jászberényből is két ponttal tér­tek haza a kunszentmártoniak Kunszentmártoni MTE — Jászbe­rényi Vasas II. 2:1 (1:1), Jászberény, vezette: Kovács S. (Mezőtúr). Kunszentmártoni Szabó, — Pintér, Baranyi, Oláh — Pintér II., Bozsik — Bolka, Szabó, Vizi, Vereb, B. Tóth. ' VSSas II.: Balogh — Gulyás, Rigó. Sárközi — Bugyi, Fenyvesi — Var­ga, Kiss, Benedek I., Benedek II., Cseh. A majdnem teljesen ifjúsági csa­pattal kiálló Vasas H. végig egyen­rangú ellenfele volt a jóképességű kunszentmártoniaknak. Az első fél­időben inkább a helyiek játszottak fölényben és sok gólhelyzetet hagy­ták ki. A 25. percben Benedek II. szerezte meg az első gólt, 0:1, Ezu­tán feljöttek a vendégek és több szép .támadás után Vízi nagy lövés­ser egyenlített, 1:1. Baloghnak utá­na akadt két szép védése. Az elsőt Vereb lőtte, amit csak szögletre tu­dott Pqjni.. Majd Vízi nagy lövését tetté ártalmatlanná. A 35. percben Benedek I: felső sarokba tartó lab­dáját Szabó szépen tolta szögletre. A félidő hátralévő részében emlí­tésre méltó esemény már nem tör­tént. A második félidő első eseménye Gulyás séfülése volt, aki elhagyta a pályát és nem is tért vissza. A 10 emberrel játss/p helyiek így is sok szép támadást vezettek. Az 55. perc­ben Cseh nagy lövése alig surrant el a léc fölött. Fokozatosan feljöttek a vendégek, s a 75. percben megsze­reztek a győzelmét jelentő gólt. Vfzi ceatárok nein tudták kihasználni a kedvező alkalmakat és így a félidő gól nélkül telt el. A játék alacsony színvonalú volt. Fordulás után a vendégek támadá­sával kezdődött a játék, de Sándor, illetve a védelem Dobossal az élén — magabiztosan hárított. Erős nyo­más alatt tartották a vendégek ka­puját. Bolyós, majd Kökény I. lőtt kapu mellé, illetve utóbbi a kapufát találta el. A 61. percben Utasi — Kö­kény I. — Kökény IL. volt a labda útja, s uutóbbi megszerezte a haza­iaknak a vezetést. 1:0. A vendégek nem adták fel a harcot, s alig pár perc múlva a 16-os tájékáról rúgott és ártatlannak látszó szabadrúgás után, kavarodásból Nagy révén egyenlítettek. 1:1. Ezután mindjob­ban kidomborodott a hazaiak fölé­nye, s a vendégek bevonultak véde­lembe. A 70. percben Kökény I. lö­vése szállt fölé, A 80. percben Szir­ze 12 méteres lövése a hálóba kötött ki. 2:1. A 82. percben ismét Szirzé- hez került a labda, őt azonban gán­csolták, sőt Cservölgyi még utána is rúgott. Ezért a játékvezető — mi­után már többször figyelmeztette — kiállította. Cservölgyi el is indult a játéktérről, azonban társai és szur­kolóik arra buzdították, hogy ma­radjon a pályán, mire ő leült. A já­ték négy percig állt. Végülis a jász- árokszállási intéző vezette le Cser­völgyit. A vendégcsapat szurkolói közül sokan az intézőhöz rohantak, szidalmazték. Végre a játék tovább folytatódott és az utolsó percekben Utasi góljával 3:l-re alakult a vég­eredmény. A jászárokszállásiak viselkedése elítélendő. Mintegy kétszáz főnyi szurkológárdával érkeztek Jászapá­tiba, kiknek sportszerűtlen magatar­tásuk. s a játékvezető iránti becs­mérlés megnyilvánulásuk igen sport­szerűtlen volt. A hazai közönség soraiban is vol­tak, akik elragadtatták magukat, mint például Utasi, aki játékosa volt az első csapatnak. Góllövők: Kökény TX, Szirze, Ufca- si, illetve: Nagy. Jók: Sándor és a hátvéd-hármas. Szirze, Kökényl., illetve: Kókai, Bagi. Jászapáti ifi — Jászárokszállási ifi 2:1 (2:0). H. I. * Mezőtúri Honvéd — Szolnoki MÁV II. (2:0), (1:0), Mezőtúr, 700 né­ző. Vezette: Árvái. Mezőtúr: Kucsera — Lieb, Nagy, Csete — Geriiezki, Flaskai — Ko­vács, Kmetyó, Farkas, Mikes, Piros. Edző: Kókai József. MÁV II.: Lázár — Abonyi, Sági, Kolláth — Lazányi, Vigh —■ Serfőző, Pintér, Makad, Rontó, Kosztolányi. Edző: Pintér Ferenc. Honvéd támadásokkal indult a mér­kőzés. A 4. percben kemény és sza­bálytalan belemenésekért szabadrú­gáshoz jutott a hazat együttes. — Mikes lövése alig suhant el a kapu­fa mellett. A 13. percben Kmetyó nagy helyzetben a kapusba lőtte a labdát. Tovább támadott a Honvéd és igen veszélyesen. A 15. percben Kmetykó csak a kapussal állt szem­ben, a védők utolérték és szabály­talanul szerelték. A megítélt 11-est Csete értékesítette. 1:0. A 40. per­ben Farkas a kapust is kicselezve, a labdát szögletre tudta továbbíta­ni és az az oldalhálóba kötött ki. A második félidő is Honvéd táma­dásokkal kezdődött. Az 50. percben Geriiezki 25 méteres bombája kapu­fát érintve hagyta el a játékteret. Egymás után vezették szép támadá­saikat a vendégek is. Az 57. perc­ben Lieb a kiállítás sorsára jutott. A vendégek erősen rohamoztak, de a 16-oson kívül a Honvéd védők min­dent hárítottak. A 80. percben ma­gára talált a Honvéd, Piros, majd Mikes lövése adott munkát a kapus­nak. A 81. percben Abonyit durva játékáért kiállították. A 85. percben Flaskai elfutott és szép gólt lőtt, 2:0. Góllövők: Csete, Farkas. Jók: Mi­kes (a mezőny legjobbja), Nagy, Farkas, illetve: Lazányi, Serfőző, Pintér, Kosztolányi. A játékvezető jól vezette az idő­közönként kemény mérkőzést. Tassi Lajos ki mérkőzés elhalasztását ren­delte el. A mérkőzés elmaradása mo­sott olyan súlyos sportszerűt­lenség gyanúja forog fenn, me­lyet nem nézhet tovább tétle­nül senki, aki hisz a szoeialista sport tisztaságában és a sport- becsületben. A vidék sportja elvárja, hogy halogatás nélkül félreérthetet­len, világos választ kapjon e példátlan sportszerűtlenség in­dító okairól és háttéréről. NAGY GÁBOR (Szó. MÁV) országos ifjúsági bajnokságot nyert súlylökésben A fővárosban rendezték meg a BEAC Mező utcai sporttelepén az országos ifjúsági atlétikai bajnoksá­got. Az ország valamennyi részéről összejött ifjúsági versenyzők nagy küzdelmeket vívtak a helyezésekért. Valamennyi számban igen népes mezőnyök indultak. A Szolnoki MÁV versenyzői közül tíz versenyző állt rajthoz a különböző vensenyszá- mokban. A legszebb eredményt Nagy Gá­bor érte el, aki a 14 fős súlylökő mezőnyben 13.31 méteres dobásával került a bajnoki emelvény legmaga­sabb fokára. Nagy Gábor a kisúj­szállási gimnázium tanulója volt, ez- évben fejezte be tanulmányait. Igen szorgalmasan készült erre a ver­senyre. Az eredmény nem is maradt el, hiszen majdnem 1 méteres előny­nyel győzött. A többi versenyzők a várakozáson alul szerepeitek. Takács Katalin 14.0 mp-et futott 80 méteres gáton, 13.o mp-ét 100 méteren. Bede János 62.0 mp-et 400 méteres gáton, 110 méteres gáton pedig 18.3-at. Nagy’ S. Gyula 100 méteren 11.9 mp-et, 200 méteren pedig 24.2 mp-et. Cseh Katalin 140 cm-t ugrott magasban. Ugyancsak ezen a versenyen a Kisújszállási MÁV MTE kalapácsve- tője, Mészáros László a harmadik helyen végzett új megyei ifjúsági csúccsal. Katona József 13.66 m. nyerte a súlylökést Sopronban. A Szolnoki MÁV I.—n. osztályú versenyzői Sopronban versenyeztek a vasárnap délután megrendezett országos atlétikai versenyen. A sop­roni ünnepi hetek alkalmával meg­rendezett országos versenyre szép­számú versenyzőgárda gyűlt össze az ország minden részéből. A szín­vonalas versenyszámokat szépszámú, mintegy 2000 főnyi közönség szur­kolta végig. Olimpiai bajnok, olim­piai helyezettek, Európa-bajnokok i és a magyar atlétika legjobbjai gyűltek erre a versenyre, hogy be­mutatót rendezzenek,j ízelítőt ad­janak Sopron város ünneplő közön­ségének az atlétika szépségeiből. A szolnoki versenyzők a hosszú fárasztó utazás után a várakozásnak megfelelően szerepeltek. Katona Jó­zsef ért el legjobb helyezést, aki a súlylökésben győzött. Czinege Jó­zsef 800 méteren végzett a második helyen jó eredménnyel. Matini György harmadik lett 1500 méteren. Oros János második helyezést ért el 400 méteren. Csillag Vilmos gerely­ben került a harmadik helyre. — A nők közül Hegedűs Menyhér ne diszkoszvetésben, Szabó József né tá­volugrásban, Mezei Margit 800 méte­ren, Nemesfalvi Melinda pedig súly­lökésben végzett a harmadik helyen. Részletes eredmények: FÉRFIAK: Sülylökés: 1. Katona József 13.06, 2. Csillag Vilmos 10.50 m. 400 m.: 2. Oros János 52.6 mp. 800 m.: 2. Czinege József 2,00.6. 6. Nagy Zoltán 2:06.7 p. 1500 m.: 3. Matint György 4:18.1 p. 4x100 m.: 3. Szolnoki MÁV (Nagy, Tóth, Czinege, Oros) 3:41.7 p. Gerelyhajítás: 3. Csillag Vilmos 44.76 m. 10Ü m. 7. Tóth András 11.9, 11. He­gedűs Menyhért 12.3 mp. NŐK: 100 m.: 4. Szabó Józsefné 13.6 mp. 800 m.: 3. Mezei Margit 2:55.7 p. Távolugrás: 3. Szabó Józsefné 470 cm. Súlylökés: 3. Nemesfalvi Melinda 10.15 m. 7. Tóth Andrásné 8.68 m. Diszkoszvetés: 3. Hegedűs Meny­hértté 28.63 , 5. Szedlák Borbála 26.84, 6. Nemesfalvi Melinda 26.09, Tóth Andrásné 22.48 in. 4x100 m.: 1. BVSC — Szolnoki MÁV közös váltó (Kazi Aranka, Túri, Ne­mesfalvi, Hegedüsné) 55.6 mp. Sz. J. A vízilabda OB II-érí / Érzékeny vereséget szenvedett u Szolnoki Honvéd Szegedi EAC — Szolnoki Honvéd 5:4 (3:1), Szeged, 500 néző. — Vezet­te: Nagy. A szolnoki csapat az aláb­bi összeállításban szállt vízbe: Ege- di — Generál, Ratkai — Sztanó — Mara tics. Horvát, Novák. Szolnoki támadások vezették be a mérkőzést, de ennek ellenére az el­ső percekben a gym's szegedi Lantos kétszer talált a hálóba. Igaz ugyan, ihogy a gólt mindkétszer szabályta­lanság előzte meg. melyet a játék­vezető nem vett észre. Ezután No­vák volt eredményes, majd Szendrei a hazai csapat részéről beállította a félidő végeredményét. A második félidőben a szolnokiak határtalan lelkesedéssel kezdtek, — azonban a játékvezető nagy mér­tékben sújtotta őket ítéleteivel. — Horváth 2:3-ra javított. Ezután No­vák négyméterest hagyott ki, majd Szendrei emelte a szegediek elő­nyét. Maratics hibájából. Ezt köve­tően Sztanó remek gólja fellelkesí­tette a szolnokiakat, de ez sem segí­tett, mert Egedi egy baloldalról tör­ténő ejtést elnézett és így a szege­diek máris 5:3-re vezettek. A gól után egy szolnoki támadás követ­kezett, mely végén Ratkai szépített. 5:4. Idő még volt a kiegyenlítésre, mivei 3 perc volt hátra és az ellen­fél védelme megingott. De a SZEAC találta fel magát és labdatartásra rendezkedett be. A Honvéd későn vette észre ezt a taktikát, s utána a játékvezető már nem fújt le sem­mit. A szolnoki csapatot végered­ményben igen sújtotta, hogy a já­tékvezető megengedte a hazaiak sza­bálytalan játékát. Ugyanakkor a vé­delem is ludas volt két gólban. Ez­zel a vereséggel a szolnokiak a ha­todik helyre estek vissza. Sz ökölvívó NB l-be jutásért Szolnoki MÁV—Debreceni VSC 16:4 Szolnok, Járműjavító kultúr­terme. Szeptember 28-án a Jármű­javító kultúrtermében került sor a nagy visszavágóra. A ta­lálkozó sorsa alig fél óra alatt eldőlt a szolnokiak javára. — Ugyanis a DVSC csak hat in­dulásra jogosult versenyzőt tu­dott kiállítani, és így a bajnoki pontokat a MÁV szerezte meg 16:4 arányban. A megjelent ver­senyzők azonban még így is kötelek közé léptek és nemhí- vatalos barátságos mérkőzést vívtak. Amikor egyik részről örülhe­tünk a küzdelem nélküli győ­zelemnek, ugyanakkor sajnála­tos, hogy a közönség elesett egy vérbeli bajnoki küzdelemtől. Ez előre nem látható okokból tör­tént, melyről a szolnoki vezetők nem tehetnek. Ugyanis a deb­receniek jelentek meg csupán 6 fővel. Az elmaradt bajnoki küzdelemért az ökölvívó sport hívei vasárnap a Gyöngyösi Honvéd elleni találkozón min­den bizonnyal kárpótlást nyer­nek. Ez a találkozó egyformán fontos mindkét csapatnak. Le­hetséges, hogy itt dől majd el az NB I-be jutás kérdésé. A gyöngyösiek ugyanis győzelem esetén rnár bejutottak .az NB I-be, De meg kell mondani, hogy a szolnoikak sem adják meg egykönnyen magukat, ők is számot tartanai? az NB I-re. Éppen ezért hatalmas küzde­lemre van kilátás és a szurko­lók vérbeli bajnoki küzdelem­nek lehetnek szemtanúi. Remél­jük, szép számmai keresik majd fel 10.30 órakor a Járműjavító kultúrtermét, hogy lelkes bízta­tással segítsék fiaik jó szerep­lését. Előtte 9 ómkor a Szolnoki MÁV utánpótlás csapata a Ceg­lédi Vasutassal mérkőzik, visz- szavágó keretében; Szolnok megyei NÉPLAP Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megye) Párt-Végrehajtó Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Szolnok: Tisza Antal u. 2; I. ein; Telefon: 20—83, 20—69, zs—20 A lapot előfizetésben és árusításban a Szolnok megyei postahivatalok és fiókposták terjesztik. A lap előfize­tési díja egy hóra 11.— forint. Elő­fizethető bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor lövése kikötött a hálóba. 2:1. A hát ralévő időben Benedek I.-nek vol még nagy helyzete, de lövéséta ka puía mentette. Gőllövök: Vízi (2), Illetve: Bene dek H, Jokj_ Baranyi, Botka, Vízi Vereb, illetve: Balogh, Sárközi Fenyvesi, Benedek II. A játékvezető jól működött Jászberényi Vasas Ifl — Kunszent j mártani MTE ifi 3:i (3:0). G. , A lelkesen és időnként jól ját szó Tiszaíöldvár még ilyei arányban is megérdemelten győzött Tiszaföldvár — Karcagi MEDOS5 6:0 (2:0)., Tiszaföldvár, 400 néző. Ve zette: Lesán. (Klimon—ítaez M.) Tiszaföldvár: Burján — Szabó, Ko váes I., Kiss — Lakatos, Sági — Esz teró, Tóth, Szatmári, Kovács II. Kőműves. Karcag: Balogh — Pallagi, Fodor Hosszú — Kálói, Varga — Kiss, Ko vács, Bóta, Nagy, Pajti. Az eléggé szeles, hűvös időben ; tiszaföldváriak kezdtek széllel é nappal szemben és már az els percben Szatmári lövését védte Ba logh. Karcagi ellentámadás alakul ki. Sági remeküi szerelt, Kováé H.-vel játszott össze, aki ügyese: tette a labdát a kapura futó Tőtl elé, aki a kimozduló Balogh mellet a hálóba gurított. 1:0. Igen nagy vol az öröm a pályán és a nézőtéré: egyaránt. Egy perc sem telt el, s - máris Sági lövése zúgott a kapu ba alsó sarkába: 2:0. Ezután a hideg zuhany után mintha magukra talál tak volna a karcagiak és több for más támadást vezettek. A hazai vé delem azonban jól állt a lábán. A 43. percben Tóth megsérült é elhagyta a játékteret. A második félidő úgy kezdődött mintha mindkét fél belenyugodot volna az eredménybe és a játék eb ben a részében a helyzet nem igei alakult ki egyik kapu előtt sem. In líább a tiszaföldváriak vezettek töbl formás támadást. Az 56. percbe: Szatmári mintegy 50—60 métert ve zette a labdái, Kovács II. elé tá lalt, kinek lövését Balogh csak érin terű tudta. 3:0. Alig 4 pere mulvi a késlekedő Fodor elől Szatmári sze rezte meg a labdát, s a kifutó Ba logh felett a hálóba emelte. 4:0. - Majd nem sokkal később Szatmár újabb góljával 5:0-ra emelte a gólol számát. A befejezés előtt 10 percce Kovács II. állította be a végered' ményt. 6:0. Az Igen sportszerűen le folyt mérkőzésen a jobb kondíció ban lévő és nagyobb lelkesedéssé játsszó helyiek még Ilyen aránybai is megérdemelték a győzelmet. / csapat minden tagja dicséretet ér demel lelkes játékáért. Góllövők: Tóth, Sági, Szatmári (2) Kovács (2). Jók: Sági (a mezőny leg­jobbja), Kovács I., Szatmári, Kovác: 11., illetve: Fodor, Bóta. Lesán játékvezető kifogástalanul működött a végig izgalmas, változa­tos mérkőzésen. & Kun István A jászapátiak nyerték a jászsági rangadót Jászapáti VSC — Jászároltszállás 3:1 (0:0), Jászapáti, 600 néző. Ve­zette: Tóth S. (Kövér-Mátyás). — Szögletarány: 6:4 (2:2). Jászapáti: Sándor — Pásztor, Do­bos, Horváth — Polgár, utas! — Bolyhos, Adám, Kökény II., Kökény 1., Szüze. Jászárokszállás: André — Cza- gány, Sipeki, Győző — Kókai, Cservölgyi — Novák, Bagi, Nagy, Horváth, Csordás. Mindkét csapat Igen készült a ta­lálkozóra, mely jó iramúnak Ígér­kezett. A mérkőzés azonban csaló­dást öltözött, mert az első félidő­ben csapkodó játék alakult ki. A 10. percben egy jászapáti lefutás során gól született, azonban a játékvezető les címén nem adta meg. A 11. perc­ben Sipeki kézzel érintette a labdát a 16-os táján. A büntetőt Horváth vé­gezte el, labdája azonban elkerülte a kaput. Mintegy 10 percen át jász- árökszállási fölény alakult ki ,de a hazai védelem jól állt a lábán, A A sportbecsüiet nevében HÜDAHESl-VlUttí 1:0 Szolnokon igen sokan rajon­ganak a sportért és ezen belül a vízilabdáért. Ezrek várták teg­nap a vízilabda rangadót a BVSC — Szolnok találkozót — hiába! Mérhetetlen kiábrándulást és mély felháborodást keltett az összegyűltek körében a Magyar Úszó Szövetség utolsó órákban küldött közlése, melyben a szer­dára kisorsolt és a hétfőn meg­tartott ülésen megerősített idő­pontot megváltoztatta és a bajuo-