Szolnok Megyei Néplap, 1958. október (9. évfolyam, 232-258. szám)

1958-10-15 / 244. szám

SZOLNOK MÉGTE1 NÉPLAP 19*8 októfeer 15. # A labdarúgó NB lll-ból Martfű veretlenül áll az élen NB I-es női kosárlabda bajnoki Martfű—Nyíregyházi Építők 2:0 (0:0). Martfű, 1500 néző, vezette: Bonto- Vics. . Martfű: Papp — Papp R.; Seres, Gulyas — Szaraz, Szűcs — Pálin­kás. Rozsnyal, Mikus. Mészáros, Me- 2öteleki. Nyíregyháza: Hargitai, — Gálló, Gyomiczki, Lakatos — Boros, Szokol — Jobbágy. Barti, Lendvai, Papp, Grovoj. Góllövők: Mlkus, Mészáros. A martfűi csapat eddigi jó sze­replése igen sok nézőt vonzott a sporttelepre és a hazai közönség mellett a közeli vidékről is igen so­kan kíváncsiak voltak erre a talál­kozóra. A mérkőzés előtt a nyíregy­háziak. kiegyeztek volna egy döntet­lenben is, míg a hazai csapat — ti­tokban — a győzelemre gondolt. A szurkolók inkább a játékvezetőtől tartottak Ugylátszik, eddig igen rossz tapasztalatuk volt. Az első fél­idő hatalmas, kiegyenlített küzdel­met hozott. A játék igen változatos volt, hol az egyik, hol a másik ka­pu került veszélybe. Az első félidő­ben inkább a vendégeknek akadt több helyzete, azonban a volt DVSC játékos — Lendvai — rögtön az ele­jén két nagy helyzetet hagyoft ki. A hazaiak a volt NB Il.-es csapat szebb összjátékát hatalmas lelkese­déssel pótolták. A martfűiek is ve­zettek . szép támadásokat az Építők kapuja ellen, azonban a befejezés nem sikerült.. A második félidőben a nyíregyhá­zi játékosok at'61 tartottak, hogy Martfű ellőtte az összes puskaporát és bíztak az NB n-es játékuk sike­rében. Kezdésnél a vendégcsapat lé­pett fel támadólag és meleg helyze­tet teremtett a hazaiak kapuja előtt. Ekkor vette át az irányítást a mart­fűi együttes és még sokkal nagyobb iramot diktált, mint az első félidő­ben. Egyik támadást a másik után vezették és a védelemre igen nagy munka hárult. Nemcsak a védeke­zésben, hanem a támadásban is min­dig a martfűiek jártak elől és nem is csodálható, hogy a vendég csapat védelme lassanként kezdte feladni a harcot. Előbb Mikus előtt adódott nagy gólhelyzet majd pedig a vil­lámgyors Mezőleleki a balszélen ál­landó gólveszélyt jelentett az Épí­tők kapujára. Egyik szöglet követte a másikat, felváltva, hol a jobb, hol a bal oldalon. A hatalmas előny vé- gülis góllá érett és Mezőteleki be­adását a kifutó kapus feje fölött előkelőén a nyíregyházi hálóba he­lyezte. A gól után a nyíregyházi csapat feladta a harcot és inkább csak védekezésre rendezkedett be. Továbbra is a hazaiak irányították a játékot és befejezés előtt néhány perccel Mikus — a martfűi csapat csatársorának esze — okosan ugrat­ta ki Mészárost, aki tiszta helyzet­ből az ellenkező sarokba lőtte a lab­dát. 2:0. A hátralévő időben egy ka­pura folyt még a játék. A hazai csapat minden egyes tag­ja hatalmas lelkesedéssel küzdve, jól játszott. Rászolgáltak a győze­lemre. A vendégek közül kiemelke­dő játékot nyújtott Hargitai, Calló, Lakatos. Újra a régi MTE-t láttuk Szolnoki MTE—Debreceni Kini- ,, zsi 8:0 (3:0). Szolnok, MTE pálya, 1500 néző. — Vezette: Járási. Sz. MTE: Sárkány — Pege, Török, Sagáth — Barleza, Kiss — Pálmai, Szűcs Máté, Sári, Simon. Debreceni Kinizsi: Kántor — Oláh, I>lakó, Nyitrai — Lukács, Szabó — Kovács, Papp, Bagi, G. Nagy, Mik­ii rí. Ragyogó labdarúgó időben szép­számú közönség gyűlt egybe, hogy tanúja tegyen az MTE második ha­zai mérkőzésének. Kezdés u'án — azonnal az MTE támadott, s a 7. percben Sári lövését Kántor csak nagy bravúrral tudta kapu fölé tol­ni. Szebbnél szebb akciókat láthat­tunk. A közönség már ekkor megál­lapíthatta, hogy jó mérkőzésnek le­het szemtanúja. A 9. percben Sári lövését Kántor csak kiütni tudta. A másik oldalon a vendégeik ellentá­madással próbálkoztak, de az MTE védelmét nőm tudták áttörni, a 25. percben a 16-os vonalán közvetett szabadrúgáshoz Ju'ott az MTE. pa­rtéra szép csúsztatott labdáját Sári nagy erűvel vágta a hálóba. 1 0. A gól szárnyakat adott a csatároknak. Megjött a közönség hangja. Rég nem hallott lelkesedéssel bíztat'ák csapa­tukat. A 55. percben ragyogó gólt láthattunk. Szép támadás után K ss M. 25 méterről hatalmas lövéssel küldte a labdát a hálóba. 2:0. A 39. percben Simon volt eredményes. 5:0. A vendégek teljesen kapujukhoz szorultak. A 42. percben az előrehu- zódó Pege kapu fölé lőtt. Szünet után továbbra Is szépen, leik «en játszottak. A 48. percben Si" mon lerázva a védőket, elfutott és biztosan lőtt a hálóba. 4:0. Újrakez­dés után egy szép akció során Sári átadásávat Simon elfutott és labda, ja a hálóba kötött ki. 5:0. A ven­dégek tehetetlenségüket helyenként durva belemenésekkel igyekeztek ellensúlyozni. Szórványos eltentá- madásalk azonban nem jelentettek komoly veszélyt az MTE kapuiára. A 60. percben Sári—Szűcs majd Ba­riéra lövése adóit mnkát a vendégek kapusának. A 75. pereben Sári—Si­mon szép összjáték után Simon el­oltott és úiabb gólt szerzett. 6:0. Si­mont a védők nem tudták tartani. A ■EB. percben Simon szépen ívelt lab­dáját Sáli gyönyörű felessel küldte teapura. Kántor a labdát kiütötte, 07. ismét Sári elé pa'tant, aki habo­zás nélkül vágta a hálóba. 7:0. A be­fejezés előtt sem lanyhult az iram. s a 88. percben született meg a rpérkőzés legszebb gólja. Sári nehéz skögből kapura küldött labdája a bal felső kapufáról vágódott a há. léba. íi :0.­Ez. r mérkőzés inegmuta'ta, hogy 01. MTE komoly játékerőt képvisel. A pályáról levonuló hazai csapatot a Itózönség nagy ünneplésben részesí­tette. Az együttes minden tag'a tel­jes szíwel-lélekkel játszott. A fiata­lok ezen a mérkőzésen jól vizsgáz­tak. elveszett labdát nem ismertek. ■1A vendégek lelkesen küzdöttek. — Kár hogy a második félidőben be­jyenként durvaságukkal^ lerontották első félidei sportszerű játékukat. Az MTE csatárok fergeteges támadá­sait a védők képtelenek voltak hárí­tani. A szép teljesítmény azonban nem szülhet elbizakodottságot a játékosok körében. Jó és telkes játékkal kü­szöböljék ki az eddigi csorbát. Jók: Az MTE egész csapata dicsé­retet érdemel. Az ellenfél együtte­séből: Kántor, Makiári és Bagi já­téka emelkedett ki. P. X. Debreceni GÖCS—Szolnoki Kini­zsi 2:2 (1:1). Debrecen, Nagyerdei Stadion, 2500 néző. Vezette: Lengvárl. D. GÖCS: S;mon — Oláh, Fárkas, Deák — Balogh, Szurmai — Somo­gyi Hollós!, Hetei, Tátrai, Wolsz. Szó. Kinizsi: Benedek — Molnár, Karácsonyi, Gyémánt — Szurmai, Katona — Szatmári Géczi II., Gaj­dos, Márton. Sokvári. Az első félidő kezdetén a Kini­zsi vette át a játék Irányítását s ennek eredményeképpen az első nyolc percben négy szögletet értek el, azonban ezeket vagy a kapu kö­zelében adták be a szélsők, s így a kapus zsákmánya lett. vagy pedig a debreceni védők szabadítottak fel. A Kinizsi egyáltalán nem játszott alá­rendelt szerepet, sőt többet Is tá- mado't, mint a debreceni csapat — adódott gólhelyzetük is, azonban a debreceni védők idejében beavat­koztak. A debreceni csatársor is vezetett veszélyes támadásokat, kü­lönösen a jobbszélső Somogyi révén. A Kinizsi védelme azonban jól állt a lábán és hárított. Ilyen támadás alkalmával szerezték meg a 18. pereben a debreceniek a vezetést, amtkoris Benedek rosszul rúgta ki a labdát, az. a jobbösszekötő elé ke­rült, az kiadta Jobbszélre a jobb­szélső hátraguríto't és a jó ütemben érkező Hollóul a hálóba rugia a deb­receniek első. vezető gó'iát. A gól nem kedvetlenítette el a Kinizsit, ha­nem továbbra is odaadással és lel­kesen küzdött. Ismét szögletek so­rozatát érték el és csak a szeren­cse mentette meg a debreceni ka­put a góloktól. A Kinizsi támadása* végül is gólt hoz'ak, amikoris egy partdobásnál Molnár Géczi fejére dobta a labdát, Géezt m-gcsusr.tatta az Gajdos elé került, aki lerázva a védőket, és az ötösről szögletből ha­talmas gólt rúgott. Kezdésre már nem volt idő és az első félidő vé­gétért. A második féltedben a Kinizsi csapata helytelenül már az elejét, védekezésre rendezkedett be. A tá­madások kezdeményezését átadták a helyi csapatnak, akik az. első 20. percben óriási fölénnyel játszottak. A Kinizsi a fél pályán is nagyon ritkán jutott túl. A vezető gólt a debreceni csapat a 49. percben érte el. A hihetetlenül gyors jobbszélső. Somogyi ismét elhúzott, hátra gurí­tott és most Hetei szerzett gólt. A 65. percben a Kinizsi ismét átvette a játék Irányítását. Szebbnél-szebb és V ezzé lyeseb bne l.vetzeiy eseb b ^tá­madásokat vezettek. A 73. percben meg is született az egyenlítő gól. — Géczi II. szépen átcselezte magát a védelmen, jobbszclröl beguritott és Gajdos két ember közül kiugorva, a hálóba rúgta a labdát. A gól után a Kinizsi csapata nagy fölénybe ke­rült. A Kinizsi lövéseit nem kísér­te szerencse. A 87. percben Sokvári a 16-osról hatalmas lövést zúdított a kapura, a kapus már verve volt, csak a jobb-hátvéd reflexszerü moz­dulata mentett. Az utolsó percek is Kinizsi fölénnyel teltek el. A Kinizsi ezen a mérkőzésen be­bizonyította, hogy lelkesen és jól is tud játszani. Annak ellenére, hogy csak tartalékosán álltak ki, még­sem veszítették el kedvüket. Jól vizsgáztak nem csak a vezetők, ha­nem a debreceni közönség megelé­gedésére is. Minden játékosa telke­sen, odaadóan küzdött. Mégis ki kell emelni Molnár Gyémánt, Szath- mári és Szurovecz játékát. A debreceniek közül különösen a jobbszámy és közülük is a jobb­szélső já'szott egészen kieme'kedő- en, aki gyors elfutásaival gyakran zavarba hozta a Kinizsi védelmét. Különben az egész debreceni csa­pat sportszerűen játszott. A játékvezetői hármas kifogásta­lanul látta el feladatát. — rerge — A megyei serdülő,ifjúsági és felnőtt férfi és női összetett atlétikai bajnok­ság második napja A Megyei Atlétikai Szövetség ren­dezésében lebonyolításra kerülő me­gyei ifjúsági, serdülő és felnőtt férfi és női összetett atlétikai bajnokság második napi versenyei a MÁV sporttelepen 3 órakor kezdőnek. — Ezen a napon a következő verseny­számokban vetélkednek a résztve­vők: férfi felnőtt Tizesverseny má­sodik napi számai (110 m. gát 1500 ro., diszkoszvetés, rúdugrás, gerely- hajítás), BVSC—Szolnoki Vörös Meteor 48:47 (24:21). Szolnok, Közgazdasági Techni­kum. Vezette: Mercz, Dékei. BVSC: Nemoda Tarrné, Lick, Babóczay, Lehóczky. Csere: Szappanos, Boczkó, Kiss, Bene, Szalontai. Szolnok: Deák, Horváthné, Fo­dor, Horgász, Pataki. Csere: Matkovits, Bohaty, Zeller, Ba­logh, Kovács. BVSC támadásokkal kezdődött a mérkőzés. A szolnokiak kemé­nyen védekeztek. A 7. percben 12:10-re vezetett a BVSC. Majd a 17. percben 22:15-re alakult az eredmény. Ekkor azonban fel­jött a Meteor és a félidő végére 24:21-re közelítette meg ellenfe­lét. A második félidőben továbbra is a Meteor támadott többet és sikerült is kiegyenlíteniök. 30:30. Közben Pataky a kipontozás sor­sára jutott. A 35. percben 38:36- ra vezetett a Meteor, majd 42:42 lett az eredmény, amikor lejárt a játékidő. Ekkor hosszabbításra került a sor. A hosszabbítás után Deákot és Matkovicsot kipontozták. Tíz másodperccel a befejezés előtt Lick szabálytalankodott, de a bí­ró nem fújta le és tovább en­gedte a játékot. Ezt követően Horváthné szabálytalankodott, melyet természetesen a játék­vezető lefújt és személyit ítélt a BVSC javára. A fővárosiak ezt értékesítették. 48:47. Újrakezdés után már jelezték is a mérkőzés végét. Így a játékvezetői segéd­lettel a fővárosiak szerezték meg a győzelmet. A Meteor mutatott játéka alap­ján föltétien győzelmet érdemelt volna. Csupán a játékvezetői működés ütötte el a győzelem­től. Jók: Nemoda, Tarrné, Lehócz­ky, Boczkó, illetve: Deák, Hor­váthné, Fodor. — Kiss Gy. — A nemzetközi sportbarátság jegyében — Karcagi labdarúgók a Szovjetunióban ­Az elmúlt héten karcagi sport­küldöttség járt a szolotvinói sportkör vendégeként a Szovjet­unióban. Az együttes először Szolotvinóban, majd Uzsgorodon játszott barátságos mérkőzést. A szolotvinói együttes.. NB. III-as osztályúnak felelt meg, míg az uzsgorodiak jó NB. II-es játék erőt képviseltek. A karcagiak a mérkőzéseken a következő játékosokat szerepel­tették: Balogh, Kónya, Soós, Fo­dor, Székely Káldi, Varga, Pal- lagi, Kovács, Vona, Bóta. Nagy, Zsíros, Kiss. A mérkőzést a szolovinói csa­pat 2:1 arányban nyerte meg Ill­és félidő után. Ezen a találkozón a karcagiak nagy küzdelemben maradtak alul. A játék képe alapján az eredmény akár fordított is lehe­tett volna. — A karcagiak gólját Bóta szerezte. Uzsgorod — Karcag 4:0. (3:0) Az uzsgorodiak nem ismeret­lenek Magyarországon. Tavaly ugyanis resztvettek a Debrecen ben megrendezett labdarúgó tornán, ahol az NB. I-es Dorogot l:0-ra győzték le. míg a DVSC- vel döntetlen eredményt értek el, A karcagiak illetödötten kezd­tek és 3 gólos hátránnyal for­dultak. A második félidőben a karcagiak magukra találtak és a mezőnyben ekkor egyenrangú el lenfélnek bizonyultak. A kitűnő uzsgorodi kapusnak azonban gólt lőni nem tudtak. A mérkőzésen Fodor a karcagiak középfede; te összefejelt az egyik uzsgorodi játékossal és megsérült. A csa pat tagjai elmondották, hogy a szívélyes fogadtatás és vendéglá tás nagy élményt jelentett szá mukra. — Sz. I. ­Jól szerepellek a Szolnoki MÁV és a Marii MSE atlétái a kecskeméti országos atlétikai versenyen Vasárnap délután 2 órakor ren­dezte meg a Bács-Kiskun megyei Atlétikai Szövetség a „Hírős Napok“ rendező bizottságának megbízásából a Kecskeméti KTE sporttelepen az országos I—II. osztályú atlétikai versenyét. A nagy budapesti szak­osztályok. MTK, MAFC, Vörös Me­teor. BVSC, Csepel. Törekvés, KÖZ­ÉRT versenyzőin kívül rajthoz áll­tak a szegedi debreceni, bajai, kecskeméti, valamint megyénkből a Szolnoki MÁV és a Martfűi MSE legjobb I—II. osztályú atlétái. Vala­mennyi versenyszámban hatalmas mezőnyök indultak. Több válogatott atléta is rajthoz állt. Az igen köze­pes talajú pálya ellenére több ki­váló eredmény is született. A szol­noki versenyzők közül Czinegc Jó­zsef 1500 méteren elért eredménye talán a legértékesebb. A két futam­ban indított mintegy 30 fős mezőny­ben magasan túlszárnyalva eddigi legjobb eredményét, az 5-ilc helyen végzett. Ezt a számot a sokszoros magyar bajnok, Szabó Miklós nyer­te. Igen szép helyen végzett Oros János 100 és 400 méteren. 400 méte­Szolnok meqyei NÉPLAP Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megye» Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Part-Végrehajtó Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Szolnok: Tisza Antaj u. 2. I. eim Telefon: 20—9S. vo—h9. n—ve A lapot előfizetésben és árusításban b Szolnok megyei oostahivatalok és fiókposták terjesztik. A lao előfize­tési dija egy hóra M.— forint. Elő­fizethető bármeiv posta hivatalnál és kézbesítőnél. Szolnoki Nvomda vanaiat Felelő® nyomdavezetői Mészáros Sándor ren 22 induló közül az igen értékes második helyet szerez e meg, 100 méteren pedig 30 induló közül az 5. legjobb eredményt érte el. Dicséret illeti Katona Józsefet, aki a nagy- létszámú mezőnyben diszkoszvetés­ben a második, súlylökésben pedig a harmadik helyen végzett. Ezt a számot a magyar csúcstartó Varjú Vilmos nyerte. Magasugrásban Ba- lassy Péter csak hajszállal levert 180 cm-es ugrásával került a harmadik helyre. Igen biztatóan ugrott a fia­tal Balassy. Ebben a számban sz'n_ tén a magyar csúcstartó, Bodó Ár­pád végzett az első helyen. A nők közül a Nemesfalvi Melin­da, Szabó Józsefné, Pálinkás Erzsé­bet. Takács Katalin összeálií'ású 4xlÓ0 méteres váltó végzeit a leg­jobb helyen. A kilenc induló csapat közül a BVSC mögött a második helyre kerültek. Szabó Józsefné 100 méteren 22 induló közül a negyedik legjobb eredményt futotta, úgyszin­tén a negyedik helyen végzett tá­volugrásban. A martfűi atléták is mcgállták a helyüket ezen a »ehéz versenyen. 4x200 méteres váltójuk Molnár, Bus, Vass. Asztalos összeállításban a 11 váltó csapat közül a hatodik helyre került, 1:40.6 p-es eredménnyel. Asz­talos Ferenc pedig a 30 fős 100 mé­teres mezőnyben a 6. legjobb ered­ményt futotta. Vass István 400 mé­teren 22 induló közül a 10. helyre került. Részletes eredmények: Férfiak: 10« m.-. (30 Induló) 5. O János 11,6, 6. Asztalos Ferenc (Mart­fű) 11,7 mp. 400 m.: (22 induló) 2 Oros János 52,8, 10. Vass István (Martfű) 55,3, 16. Molnár István (Martfű) 57.0 mp. 1500 m.: (30 induló) 5. Czinege Józser 4:13.2 p. 110 m. gát (6 induló) 5. Bede János 17.9 mp 4x200 m.: (ll induló) 6. Martfű (Mol­nár, Bus, Vass, Asztalos) 1:40.6 p Magasugrás: (18 induló) 3. Balassy Péter 175 cm. Súlylökés: (15 induió) 3. Katona József 13.81 5. Nagy Gá­bor 12.38 m. Diszkoszvetés: (17 indu­ló) 2. Katona József 40.86, Nagy Gá­bor 33.39, Oros János 30.51 m. Hár­masugrás: (ll induló) Bus János (Martfű) 11.17 m. Nők: 100 m.: (22 induló) 4. Szabó Józsefné 13,4 mo., Takács Katal 14,1 mp. 80 m gát: (6 induló) 4. Ta­kács Katalin 13.7 mp. Távolugrás: (28 induló) 4. Szabó Józsefné 478 cm Súlylökés: (18 induló) 7. Nemesfálvi Melinda 10,06 m. Diszkoszvetés: induló) Szedlák Borbála 27.41, He­gedűs Menyhértné 26.53 Nemesfalv Melinda 24.76. Tóth Andrásné 24.51 m. 4x100 m: '(0 induló) 2. Szolnoki MÁV (Nemesfalvi, Szabóné, Pálin­kás, Takács) 54.4. 5. Szó. MÁV „B 55.9 mp. Sz« J. Ma NB III-as bainolil labdarúgó mérkőzés a MTE-pályán Ma délután 15 órakor. Szolno­kon az MTE sporttelepen kerül megrendezésre a korábbról elma­radt Szolnoki MTE — Debreceni Honvéd NB. III-as labdarúgó mérkőzés. A volt NB. II-cs deb­receni együttes már a barátságos mérkőzés során is megmutatta nagyszerű képességeit. Éppen ezért a szolnoki fiúk legnagyobl tudására és lelkesedésére Is szűk ség lesz, ha sikerrel akarnak sze repelni a D. Honvéd együtte ellen. Mi bízunk abban, Iiogy a fii megismétlik vasárnapi nagysze rű játékukat és szurkoló tábf* ruk lelkes buzdítása mellett eredményt érnek majd eL