Szolnok Megyei Néplap, 1958. szeptember (9. évfolyam, 207-231. szám)

1958-09-17 / 220. szám

8 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1958. szeptember 17. Valóraváltották szavukat a Szolnoki Kinizsi kerekesei Kissé kint a város szélén, a szajoli útelágazásnál rajtoltak a dél-magyar versenyzők, a Me­gyei Kerékpáros Szövetség pont­szerző egyesületi kerékpárverse­nyén. A jó munka megihczza gyümölcsét, így tartja a közmon­dás a sportnál is, ha az edző 'szavát megtartja a versenyző. Most is így történt, mert a vas­kerekes serdülő futamot Bozsó (Szó. Kinizsi) elmenéssel nyerte és a Kinizsi egy biztos első he­lyezés birtokosa lett. Jó helyezé­sének elérésében nagy segítségé­re volt klubtársa — Tóth József, aki mint rutinosabb, idősebb versenyző, lefogta ellenfeleit és így engedte el az újonc ver­senyzőt Utána szintén Kinizsi-fiút le­hetett volna a dobogó legmaga- -------——................. Ko moly labdarúgó program^ ígérkezik megyénkben Az elkövetkezendő hónapok­ban a magyar labdarúgó válo­gatott csapatok négy alkalom­mal játszanak hírverő mérkő­zést megyénkben. Az MLSz megyénk labdarúgó sportja iránti megbecsülésére mutat, amikor négy alkalommal küldi el válogatott csaipatunkat me­gyénkbe. így október 30-án a magyar „A“ válogatott vendégszerepei Szolnokon, ahol az MTE és Ki­nizsi válogatottja ellen szere­pelnek. Október 23-én a magyar után­pótlás válogatott Kunhegyesre látogat el. ahol a község válo­gatottja ellen lép pályára. Október 30-án a magyar „B ’ válogatott Mezőtúron játszik a MAFC és a Honvéd kombinált ellen. November 6-án a magyar ,3“’ válogatott Törökszentmiklóson a város válogatottja ellen játszik hírverő mérkőzést. Reméljük, hogy megyénk csa­patai az elkövetkezendő hírverő mérkőzéseken igazolják majd megyénk labdarúgó sportjának fejlettségét. Minden bizonnyal a közönség is nagy számban ke­resi majd fel a mérkőzéseket, hogy ezen keresztül is megis­merjék a jövő válogatottját és az új tehetségeket. Szolnoki MÄV II.—Jászárok- száliás 2:0 (2:0) Szolnok, MÁV pálya, vezette: Rácz. Szolnok: Lázár — Abonyi, Sági, Ju­hász — Draskóczi, Lazányi — Ser- főző, Rontó, Makái. Csordás, Kosz­tolányi. Edző: Pintér Ferenc. Jász- arok szállás: André— Bagi, Sipeki, Győzd — Kókai, Cservölgyi — Hor- vát. Cagány, Nagy, Mogyorósi, Új­laki. Edző: Belényesi István. A jó erőkből álló jászárokszállásiak me­zőnyben teljesen egyenrangúak vol­tak az NB II.-es tartalékcsapattal, de gólhelyzeteiket nem \tudták ki­használni. Góllövők: Serfőző, Dras­kóczi. . Szolnoki MÁV ifi—Jászárokszáilás ifi 4:0 (4:0). SZOLNQK MEGYEI NÉPLAP Szolnok Megye] Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: • a Szolnok Megyei Párt-Végrehajtó Bizottság Szerkeszti a szerkesztőbizottság , Szerkesztőségi Szolnoki Tisza Antal in U L cm. Telelőn: »—8S-. 20—«9. SS—M A lapot előfizetésben és árusításban • Szolnok megyei postahivatalok és fiókposták terjesztik. A lap előfize­tési dija egy hőra U.— torint. Elő­fizetheti bármely postahivatalnál és kézbesítőnél. Szolnoki Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezetői Héeeáíes Sándor sabb lépcsőjére állítani, ugyanis Tóth Laci és Urbán hajráztak az első helyért, a fakerekes serdü­lők futamában. Végül Tóth, az ügyesebb, rutinosabb 4 méterrel előbb futott át a célvonalon. Gyulaiak voltak a soronlévő győztesek, mert Kardos nagysze­rű hajrával első lett a vaskere­kes ifjúságiak futárnában. Rövid várakozás után került sor a „nagymenők”-re. Elől Bozsik (Szegedi Kinizsi) II. o. verseny­zője haladt. Nagyszerű elmené- sével biztos első lett. (Deák sé­rülése miatt nem indult.) Utána a fakerekes III. osztály verseny­zője tűnt fel — Szőke (Szó. MÁV) személyében. Nagyszerű hajrával és kétkilométeres előnyével biz­tosan nyerte a szegediek előtt e versenyszámot. Végül megérkeztek az ifjúsági fakerekesek. A Kinizsiek nagy örömére a futam nagy hajráját Kovács újította meg, de még meglátszott rajta az erőnlét hiánya, mert újból egy zöldme­zes fiú vette át a kezdeménye­zést, és ragyogó sprintjükkel ke­rék-kerék mellett haladt át a há­rom Kinizsi-fiú elsőnek a cél­vonalon. Ezek után ünnepélyes keretek között adta át a Kinizsi-fiúknak, illetve a többi legjobbaknak Deák István a Megyei Szövetség elnöke a megérdemelt dijakat. RÉSZLETES EREDMÉNYEK: Vaskerekcs serdülök (táv: 20 km): 1. Bozsó Antal (Szó. Kinizsi) 8.10— 9.12, 2. Kelselc István (Szegedi Ki­nizsi) 8.40—9.14, 8. Tóth József (Szó. Kinizsi) 8.40—9.14 óra. Vaskerekes ifik (táv: 30 km): l. Kardos János (Gyulai Helyiipar) 8.45—9.53, 2. Mészáros Zoltán (Bé­késcsabai Pamut) 8.45—9.53, 3. Cson­ka Antal (Szegedi Kinizsi) 8,45—9.54 óra. Vaskerekcs III. osztályúak (táv: 40 km): 1. Tóth Imre (Szegedi Ki­nizsi)* * * 8.35—9.4«, 2. Csatári Lajos (Békéscsabai Pamut) 8.35—9.48), 3. Temesi István (Gyulai Helyiipar) 8.35—9.49 óra. Fakerekes serdülök (táv: 40 km): 1. Tóth László (Szó. Kinizsi) 8.28— 9.46, 2. Urbán Sándor (Szó. Kinizsi) 8.28—9.46, 3. Pluhár Miklós (Békés­csabai Pamut) 8.28—9.47 óra. Fakerckes ifjúságiak (táv: 80 km): I. Sípos István (Szó. Kinizsi) 8.25— II. 07, 2. Misik Rezső (Szegedi Kini­zsi) 8.25—11.07, 3. Kovács József (Szó. Kinizsi) 8.25—11.07 óra. Fakerekes III. osztályúak: (táv: 80 km): 1. Szőke Imre (Szó. MÁV) 8.20—10.54, 2. Csala László (Szegedi Kinizsi) 8.20—10.57,.. 3. Bánszid Pál (Szegedi Kinizsi) 8.20*—10.57 óra. I.—II. osztályúak: 1. Bozsik László (Szegedi Kinizsi) 8.20—10.5'i, 2. Fé­terfi János (Szegedi MÁV), 3. Gu­lyás István (Szegedi Kinizsi). (Mind­ketten buktak és feladták a ver­senyt. Győzelemmel kezdett a magyar kosárlabda válogatott Bolognában Olaszországban megkezdődtek a Mairanó Kupa nemzetközi ko­sárlabda torna küzdelmei. Vá­logatottunk első ellenfele Olasz­ország volt. A mérkőzés a ma­gyar csapat 74:60 (27:30) arányú győzelmével végződött. Válogatottunk következő mér­kőzésére Bulgária együttesével lép pályára. I udóüitóink jelentik a megyei I. o?ziá>yú labdarúgó bajnokságról Jászapáti Vasutas—Tiszatöldvár 2:1 (1:0) Tiszatöldvár, 500 néző, vezette: Kiss S. Jászapáti: Sánckor — Pásztor, Polgár, Ferenczi — Horváth, Utassi — Bolyós, Kökény I., Kökény II., Adám, Szirze. Edző: Korom Pál. Tiszaföldvár: Burján — S^abó, T. Kovács, Kiss G. — Lakatos, Sági — Eszteré, Tóth J., Szathmári, Ko­vács. B. Nagy. Edző: Podmaniczky József. Az első negyedórában a hazai együttes játszott jobban, s több tá­madást vezetett, a jászapáti véde­lem azonban biztosan állt a lábán. A 10. percben Sági hosszan előre­ívelt labdájára Tóth J. a védők gyűrűjéből kiugrott és a tehetetlen Sándor mellett a kapu közepébe lőtt. A játékvezető, azonban a tel­jesen szabályos gólt les címén nem adta meg. Ezután inkább a vendé­gek irányították a játékot, és a 24. percben Kökény I. a 16-osról hatal­mas kapufát lőtt. A 26. percben a büntetőterületen belül Lakatos fe­leslegesen kézzel ért a labdához, a 11-est Kökény biztosan lőtte a há­lóba. 1:0. A 36. percben szögletet ért el a hazai csapat, amely után nagy kavarodás keletkezett a ven­dégek kapuja előtt és Sándor csak merész belevetődéssel tudott tisz­tázni. A második félidőben ismét a hazaiak kezdtek jobban és már a 49. percben egyenlítettek. Szatmári hozta fel a labdát, majd 20 méter­ről váratlanul kapura lőtt. Hatal­mas lövése védhetetlenül vágódott a bal felső sarokba. 1:1. Az 57. perc­ben a vezetést is megszerezhették volna a hazaiak. Kovács ívelt be szögletet a baloldalról, az ötösre szálló labdát Eszteró szerezte meg, de lövését Sándor nagy bravúrra] kiütötte. A 61. percben Szirze a fél­pályáról elfutott és 16 méterről nagy golt lőtt. 2:1. A 71. percben Sági hatalmas partdobása az ötösön álló Pásztor kezére szállt, a játék­vezető azonban nem minősítette szándékosnak a kezezést. Az utolsó negyedórában a hazai csapat nagy fölénybe került, a vendégek védel­me azonban — éléé Polgárral — mindent háritotl A mérkőzés vé­gig hevesiramu, időnként színvona­las küzdelmet hozott. Végered­ményben a vendégcsapat jobb csa- táisora révén szerezte meg a győ­zelmet. A játék képe és a helyze­tek alapján azonban a döntetlen igazságosabb lett volna. Egyénileg a győztes csapat védelmében Pol­gár kitűnően jálszott, a fedezetpár­ból Utasi játéka tetszett. A támadó­sor legjobb tagja Szirze volt. de nem sokkal maradt mögötte Kökény I. sem. A hazaiak együtteséből T. Kovács játéka emelkdett ki. méltó segítőtársa volt a fiatal Kiss G., aki mérkőzésről-mérkőzésre jobban ját­szik. Rajtuk kívül még Kovács ját­szott jól. A játékvezető több hibát vétett a hazaiak terhére. Tévedései a mérkőzés eredményét is befolyá­solták. Tiszaföldvár ifi—Jászapáti ifi 4:1. Verbök A. Karcagi MEDOSZ—Mezőtúri Honvéd 0:0 Karcag, vezette: Zágóni. (Debre­cen). Karcag: Balogh — Soós, Fo- dar, Székely — Káldi, Varga — Kiss, Kovács, Vona, Bóta, Zsíros. Mezőtúr: Kucsera — Lieb, Nagy B., Csete — Flaskai, Gerliczki — Ko­vács, Kmetykó, Nagy G., Mikes, Piros Karcagi támadások vezették be a mérkőzést, majd kiegyenlített me­zőnyjáték alakult ki. Mindkét csa­társor próbálkozott kapura lövéssel, azonban a védelmek mindent hárí­tottak. A 29. percben Bóta elsósar- kos lövését Kucsera kiütötte, majd Zsíros lövését tette ártalmatlanná. A karcagiak fölényt harcoltak lel. A 36. percben a Honvéd védők sza­bálytalankodtak. Vona 16 méterről küldött nágyérejű szabadrúgása a felső lécet érintve hagyta el a já­tékteret. A félidő vége felé a Hon­véd is vezetett néhány veszélyes támadást. A 42. percben Piros hú­zott el a halszélen, azonban lövése elsuhant a kapu előtt. A második félidőben a Honvéd lendült támadásba, de Piros nagy helyzetben • hibázott. A másik olda­lon a kapuból kifutó Kucsera el­vétette. a labdát, az Vonához került aki kapura ívelte, de Nagy B. ki­fejelte a. gólba tartó labdát. Majd pedig Kucsera mentett. Ezekben a percekben igen változatos volt a játék. Az enyhe mezőnyfölényben játszó MEDOSZ két szögletet ért el, mindkettőből adódott helyzet, azon­ban a Honvéd védők időben közbe­léptek. A 79. percben a fürge Piros húzott kapura, de lövése a kapufa mellett süvített el. Ezután Honvéd támadások következtek. A MEDOSZ védők szögletre mentettek. Szabad­rúgáshoz jutott a Honvéd. Mikes 16 méteres lövése azonban a sorfalról lepattant és a védők felszabadítot­tak. a mérkőzés mezőnyjátékkal ért véget. A két csapat találkozóját a küz­delem jellemezte, melyben a védők remekeltek. Karag többet támadott, és több helyzete is volt, azonban a jól záró Honvéd védelem időben hárított. A sportszerű, kemény, fér­fias játék igazságos döntetlent ho­zott. Jók: Soós, Fodor, Varga, Vo­na, — illetve: Kucsera, Nagy B., Csete. Szöllősi Jászberényi Lehel—Kunszent­mártoni MTE 1:0 (0:0) Kunszentmárton, vezetfe: Szentesi. Jb. Lehel: Hajak — Fehér, Mucza, Fortuna — Gere, Elldesz — ■ Szigeti, Fekete, Sebestyén, Kiss. Molnár. — E. MTE: Szabó — Fintér, Kelemen, Oláh — Bozsik, Bárányt — Botka, Vágó, Vizt, B. Tóth, Kakukk Kunt zen tmárton kezdett nappal szemben. A második percben szög­letet harcoltak ki. melyből azonban nem született eredményt. Ezután a vendegek kerekedtek felül és 5—6 percig szép játékot mutattak. Ez azonban gyorsan felengedett és a következő tíz percben már a kun­szentmártoniak harcoltak ki me- zönyfölényt. Gólhelyzeteik is adód­tak, de csatáraik mindig kivártak és a kemény Lehel védők közbe tudtak avatkozni. Botka előtt nyí­lott gólszerzés! alkalom, de lövés helyett beadott és Mucza fel tudott szabadítani. Ezután váltakozó me­zőnyjáték alakult ki, hol egyik, hol másik kapu volt veszélyben, majd- egy hazai támadásnál Vízi átvere- kedte magát az egész védelmen, de közelről mellé lőtt. A kővetkező akciónál Játájoti, Vízi három védőt is át- de nagy helyzetből küldőit éles lövése kapu mellé szállt. Ez­után feljöttek a vendégek, de szin­te minden megmozdulásuk:szabály- talan voLt. Sok volt részükről a provokáció, amikot is ők ugrottak a kunszentmártoni játékosra, s mégis ők estek a földre. Ehhez a játékvezető is segédkezet nyújtott nekik. A 33. percben egyik jászbe­rényi lefutásnál, amikor a hazaiak is törleszteni akartak, — Kelemen csúnyán felvágta a kitömi akaró Sebestyént, amiért — jogosan — a kiállítás sorsára jutott. A félidő végéig gól egyik részről sem szüle­tett. A második félidőben az MTE kez­deményezett, még a védők is fel­jöttek a félpályán túlra. Botkát szöktették, aki elől Fortuna partra mentett. A 30. percben Sebestyén egy ártatlannak látszó jászberényi támadás végén átjátszotta az MTE védelmet és a kapus mellett a bal­sarokba lőtt. 1:0. A gól után to­vábbra is a jászberényiek marad­tak fölényben és az egyik támadás­nál Kiss elől Szabó előrevetődve védett, majd Szigeti lövését fel­ugorva hárította. A vendégek to­vábbra is sokat szabálytalankodtak, A 23. percben az egyik kunszent­mártoni támadás során Vizit sza­bálytalanul szerelték, a csatár föld- reesett, a játékvezető sipja azonban néma maradt. Víz! néhány másod­percig még a földön feküdt, ami­kor a játékvezető még mindig nem állította le a játékot. Erre a közön­ség erősen tüntetett a bíró ellen. Kb. fél perc múlva egy herényi tá­madás során Sebestyén földreke- rült, a hazaiak pedig gólveszélyes akciót alakítottak ki. A játékvezető ekkor azonnal leállította a táma­dást. Az. utolsó negyedórában a 10 emberre] is nagy lelkesedéssel küz­dő hazaiak teljes mezőnyfölényt harcoltak ki, de elidegeskedték a helyzeteket. Az ekkor ismét kim•'■- letlenül játszó jászberényi hátvéd- hármas játéka nyomán újra ír: b szabadrúgást rúgtak. A mérkőzés jobboldali jászberényi támadással ért véget. Góllövő: Sebestyén. Jók: Fortu­na, Mucza, Sebestyén, illetve: pin­tér, Baranyi, B. Tóth, Bozsik. Szentesi játékvez.ető többször be­bizonyította már. hogy tud jő! ve­zetni, de ezen a mérkőzésen igen ro66Z napot fogott ki, ,s teljesen egyoldalúan í'élkezett hazaiak terhére i* & Biztató formák9 több meglepetés a vasárnapi vívóversenyen A szakszervezeti nap alkalmából rendezett versenyen ví­vóink biztató formában mozogva, szép küzdelmet vívtak az egyes számokban. Az idő rövidségére való tekintette! közvet­len kieséses rendszerben bonyolították le a versenyt. Mint előre is látható volt, a legnagyobb küzdelem ferfi- tórben alakult ki. Jellemző, hogy már az első fordulóban csak 5:4 arányban tudott győzni Póta — Kövesd! ellen. Kövesdi mindjobban felzárkózik az idősebb versenyzőkhöz. Másik 5:4 arányú csörtében Balázs István nyert Hank ellen. Balázs fej­lődése töretlen. Szorgalmas edzéseivel tartja jó formáját. A második fordulóban Szent ist vány 5:3 arányban győzött Póta ellen, B. Nagy — Balázs ellen, Dcmccs pedig Feke ellen Hármuk közül kétszeri körvívás után végül is Dcinecs lett az első, B. Nagy a második és Szentistvány a harmadik. Nagy­szerű küzdelem szemtanúi leheltünk e hármas körmérkőzés során. A látottak bizakodással tölthetnek el bennünket a kö­zelgő csapatmérkőzések előtt. Párbajtőrben a Balaton bajnokságon mutatott forma érv - nyesült. Az első körben 5:3-ra győzött B. Nagy Balázs ellen. Féke Hank ellen. Dcmccs Pótát, Szentistvány pedig Köveseit győzte le egyaránt 5:4-re. A második körben 5:2-re győzött B. Nagy Fcke ellen, Dcmecs pedig Szentistvány ellen. A döntő csörtében B. Nagy 5:2 arányban győzte le Demccsct. A harma- : dik helyen Féke végzett. A Balatonon is ők hárman kerültek a legjobb tizenhat közé. I Kardban több fiatal is indult, — de formájuk még nagyon idényeleji. Meglepetés azonban itt akadt a legtöbb. Az első körben továbbjutott ellenfél nélkül Szentistvány, Gál, Pót.i. Hank, Féke. Balázs győzött 5:2 arányban a megilletődött Nagy Attila ellen, Hegedűs 5:3-ra Mészáros ellen, — Munkácsi 5:3 arányban Hargitai ellen. A második fordulóban Szentistvány— i Gál 5:0, Balázs—Póta 5:4, Hank—Hegedűs 5:1, Munkácsi—Feke 1 5:4. Ez utóbbi mérkőzésen meglepetés lógott a levegőben, de Féke nagy versenytapasztalata végül is érvényesült. A harma­dik fordulóban Szcntistványi—Balázs 5:2, Hank—Fcke 5:3. A döntő mérkőzésen nagy meglepetés született, mert seprős fej­fej melletti küzdelem után Hank 5:4 arányban legyőzte Szcnt- istványt. A harmadik helyre szintén meglepetésre Balázs ke­rült, aki Féket 5:0 arányban verte meg Női tőrben az első fordulóban Nagy—Józs» 4:1, Pintér— Danics 4:0, Dobos—G. Kiss 4:1. A második fordulóban Kőnkéi —Nagy 4:1, Dobos Pintér 4:0. A döntőn Dobos 4:3 arányban nyert Kőnkéi ellen Harmadik helyen Nagy Éva végzett. Eb­ben a számban meglepetés, hogy hosszabb idő óta minden ver­senyen Kőnkéi végzett előbb, mint a többi szolnoki. A mutatott formák alapján folyó hó ZJ-co a Vasutas Ku­pában (ifik) Dobos, Kőnkéi, Nagy, Kövesdi, Balázs, Török, Hank és Fok«* indulnak