Szolnok Megyei Néplap, 1958. június (9. évfolyam, 129-153. szám)

1958-06-10 / 136. szám

8 SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1958. június 10 VIVÓVERSENYRŐL ~ VIVÓVERSENYRE Megnyitották a labdarúgó világbajnokságot Döntetlennel kezdett csapatunk A stockholmi stadion vasár­nap délután 13.20-ikor zsúfolá­sig magtelt, Megszólaltak a harsonák, s felszökött az ár­bocra a 16 résztvevő nemzet zászlója. Aytur Drewry, a Nem­zetközi Labdarúgó Szövetség elnöke ezután megnyitotta a VI. Labdarúgó Világbajnoksá­got. Tíz perccel két óra előtt Svédország és Mexikó csapata futott ki a pályára. Gusztáv Adolf svéd király üdvözölte a két csapat tagjait, majd a szov­jet Latüsev játékvezető sípje­lére pontosan 2 órakor meg­kezdődött a VB első mérkőzése. A találkozó a svédek 3:0 ará­nyú győzelmével végződött. Pontosan 7 órakor Svédor­szág hét városában; Malmőben, Halmstadtban, Norköpingben, Västerasban, Uddevallaban, Göteborgban és Sandvikenben 14 csapat kezdte meg a VB el­ső fordulójának mérkőzéseit. A magyar együttes Sand­vikenben a Jernvallen Sta­dionban lépett pályára— Walles válogatottja ellen. Együttesünk l:l-es félidő után 1 :l-es döntetlen eredménnyel végzett első mérkőzésén. Csa­patunk az első 20 percben leg­jobb napjaira emlékeztetőéin játszott. Ennek bizonyítéka a 2:0-ás szögletarány. Bozsik re­mek gólja és jónéhány viharos támadás. Később azonban meg­szakadtak ezek a támadás-so­rozatok és kapkodás lett úrrá. Ezután fokoizatosan feljöttek a wallesiek, gyorsabbak, erőtel­jesebbek voltak és az első 20 perctől eltekintve, csapatmun­kájuk is egységesebb volt a mieinknél. A döntetlen ered­mény megfelel a játék képé­nek. A legjobb 8 közé jutás szempontjából értékes pontot szereztünk, de ugyanakkor ér­tékes pontot veszítettünk is el. Az együttesből Grosics az első félidőben többször bizonytalan­kodott. A gól előtt jól indult ki, aztán megtorpant, vissza­táncolt. Ez lett a veszte. Egyéb­ként volt néhány komoly vé­dése. A hátvédhármas megtet­te kötelességét. Bozsik volt a csapat legjobbja. Barcs Sándor­nak, a Magyar Labdarúgó Szö­vetség elnökének véleménye szerint talán a londoni 6:3 óta nem mutatott ilyen teljesít­ményt. Berendi lelkesen har­colt, s végig bírta az iramot. A csapat legnehezebb pontja a csatársor volt. Talán csak a két szélsőről lehet azt monda­ni, hogy jól játszott, bár ők is követtek el hibát. Hidegkúti és Tichi nem nyújtotta a tőlük várt teljesítményt. Közvetlen a kapu előtt is a legjobb hely­zetben még jobb helyzeteket akartak kidolgozni és nem lőttek eleget. Pedig helyzetük volt elég. Csapatunk legközelebbi mér­kőzését Svédország ellen játssza június 12-én 19 órakor Solna- ban, majd június 15-én 19 óra­kor Sandvikendben Mexikó el­len lépnek pályára. E két mér­kőzés kimenetelétől függ a leg­jobb 8 közé való jutásunk. — Mexikó ellen minden körülmé­nyek között győznünk kell. Jászberényi tudósítónktól JÁSZBERÉNYI VASAS — BUDA­PESTI VÖRÖS METEOR 1:0 (1:0) Jászberény, 2500 néző, — vezette: Huszka J. Vasas: Balogh — Udva­rias, Túri, Schmid — Bonczi, Pin­tér — Márkus, Kovács, Rétsági, Bíró, Szentannai. Edző: Kerekes Imre. Bp. V. Meteor: Laposnyik — Molnár, Pozsgay, Bodzsár — Sep- rüs dr., Pekkler — Gábos dr., Csa­nádi, Schléger, Lipták, Kiss. Edző: Ónody Andor. Az első percekben inkább a pes­tiek vezettek több támadást, ekkor a Vasas érthetetlenül kapkodott. A Meteor támadásai azonban nem tudtak a Vasas 16-osánál tovább jutni. Az 5. percben jött fel elő­ször a Vasas. Utána ismét Meteor támadások következtek, de helyze­tet nem tudtak teremteni a körül­ményesen játszó pesti csatárok. A 10. perctől a Vasas vette át a játék irányítását, de csatáraik erőtlenek és puhák voltak. A kapu előtt a legjobb helyzeteknél is megtor­pantak. Csapkodó, gyenge színvo­nalú volt ekkor mindkét részről a játék. Helyzetek a kapu előtt alig SZOLNOKI MÁV—SZEGEDI VSE 1:0 (1:0) Szeged, 2000 néző, vezette: Kallós (Budapest), (Magyar-Paulik). Szolnok: Cselényi — Sándor, Fac- kelman, Borzi — Lengyel, Fehér­vári — Tóth, Pintér, Csábi, Szeke­res, Dobos. Edző: Csikós Gyula. — Szeged: Uhrin — Juhász, Veres, MŐszner — Kasuba, Laczi — Kal­lus, Becker, Gyimesi, Farkas, Se­bők. Edző: Kalocsai Géza. Izgal­makban bővelkedő nehéz mérkőzé­sen igen értékes győzelmet szer­zett a Szolnoki MÁV Szegeden. A vezetők — a mérkőzés fontosságára való tekintetei — a hét végén úgy döntöttek, hogy már szombaton elutaznak Szegedre, hogy pihenten léphessenek pályára. Szeged kez­dett nappal szemben. Az első per­cekben változatos volt a játék és kitűnt, hogy mindkét csapat na­gyon idegesen küzd. A 8. percben Szeged szögletet harcolt ki, de nem tudta kihasználni. A feltűnő sok hibával játszó hazaiak ellen egyre nagyobb fölényt harcolt ki Szol­nok. A 23. percben Tóth — Csábi helycserés akció után utóbbi éles lövése az ellenkező oldalléc mellett suhant az alapvonalon túlra. Köz­ben, a szegediek is formás táma­dásokat vezettek, sőt a 16-osról szabadrúgáshoz is jutottak, mely azonban elakadt a sorfalban. A kö­vetkező szolnoki támadásnál az újonc Pintérhez került a labda, aki szépen lekezelte és éles kapáslö­vése Uhrin mellett a sarokba vá­gódott. 1:0. Pár perc múlva újabb gólt érhetett volna el a MÁV Tóth L. lendületes elfutással kicselezte az egész szegedi védelmet, csak a kapussal állt szemben, de o'dal- hálóba lőtt. Ez volt egyik legna­gyobb helyzetünk. A veszélyes ha­zai ellentámadásra Cselényi rosz- szul futott ki, elhúzták mellette a labdát és Lengyel teste bedobásá­val mentett. Ez is nagy helyzet volt. Szünet után a szegediek enyhe mezőnyfölényt harcoltak ki. Több lövés is szállt Cselényi kapujára, de igazi veszélyt csak az 52. perc­ben elért oldalkapufa-ipvés jelen­tett. A szolnokiak egyre jobban vé­dekezésre álltak be,* Szekeres és Csábi is mélyen hátrahúzódva küz­döttek. Elől lévő csatáraink csak itt-ott avatkoztak a játékba, sőt1 később a sérült Lengyel és Borzi jött előre és az egészségesek men­tek hátra. így nem tud ak igazi veszélyt jelenteni Uhrin kapujára. A szegedi nyomás egyre fokozó­dott és az utolsó 10 perc hatalmas küzdelemmé alakult. Ügyszólván az egész szolnoki csapat a kapu torkában védekezett. Cselényi per­cenként védett, veszélyesebbnél ve­szélyesebb labdákat. A 85. perc­ben szabadrúgást lőttek a szege­diek. A labda a sorfal mellett az oldalléc éléről befelé vágódott és a kapu előtt végig-gurulva a másik oldalléc mellett került ,az alapvo­nalon túlra. Nagy szerencse volt!!! Az utolsó percekben több sarok­rúgást ért el Szeged, de a végső erőfeszítéssel küzdő szolnoki véde­lem — élén Fackelmannal — min­dent mentett és így Szolnok elhoz­ta az értékes két pontot. A két pont megszerzése szegedi pályán a szerencsés körülmények ellenére igen komoly teljesítmény. De nagy hiba lenne szemet hunyni együt­tesünk hibái felett. — A csapat — bár hősiesen küzdött — igen sokszor elemi hibát is vé­tett. Rengeteg labda ment az el­lenfélhez. A csatársor a teljesen előrehúzódott hazai védelmet egy­két lyukrafuttatással áttörhette volna és nem következett volna be az utolsó percek hallatlan izgalma. Sajnos, néhány játékosunk erőn­léte is gyenge, s a hátralévő vég- küzdelem nem sok jót Ígér. A jól küzdő együttesből Cselényi, Fac- kelman. Lengyel, Fehérvári emel­kedett ki. Csatáraink közül Pintért ügyes gólja dicséri. Csábi és Sze­keres főként a védekezésben voltak iók. Tóth és r>obos most csak he­lyenként vállalkozott és 'nem hasz­nálták ki gyorsaságukat. — Külön meg kell dicsérni a maroknyi szurkoló gárdát, akik a kritikus időpontban biztatásukkal komoly se«rítsé°ret nvúitottak csapatunk­nak. Szeged főként az I. félidőben gyenge játéka és balszerencséje miatt vesztett. Kallós játékvezető kitűnő felfogásban, erélyesen ve­zette a mérkőzést és az utolsó ne­gyedóra fonó légkörében is több­nyire ellenállt a hazai közönség terrorjának H. Gy. voltak. Csak a 22. percben Márkus­nak adódott alkalma, aki szépen elfutott, de őt szögletre szerelték. Egymás után több szöglethez ju­tott a Vasas, de ezek mind ered­ménytelenek voltak. — A pestiek csak szórványosan jutottak át a félvonalon. Ekkor Csanádinak volt helyzete, de 16 méterről csúnyán fölé lőtt. A 30. percben Márkus lö­vés helyett begurította a labdát, azonban nem volt a közelben senki és így oda volt a nagy helyzet. A 36. percben szabadrúgáshoz jutot­tak a pestiek, Lipták nagy lövését Balogh kitolta szögletre. A 38. perc ben megszületett a Vasas vezető és egyben győzelmet jelentő gólja. — Pin'ér elment két Meteor játékos mellett, a labdát Rétsági elé tette, aki 14 méterről a jobb kapufa mel­lett a hálóba lőtt. 1:0. Utána mint­ha élénkült volna az iram, főleg a Vasas részéről, de komolyabb ese­mény nem történt az első félidő­ben. A II. félidő kezdetén a Vasas tá­madott többet, de fokozatosan fel­jött a Meteor is. Az 51. percben Lipták jó helyzetből kapásból fölé lőtt, utána Schmid Schlégerrel ösz- szeesapo'.t, aki megsérült és lesán- tikált a pályáról. Feljött a Vasas, fölényt harcolt ki, d2 a Meteor vé­dők cnfeláldozóan küzdöttek. Az 59. percben Szentannai elment, 16 méterről leadott lövése a kapufa mellett csúszott ki az alapvonalra, A másik oldalon Lipták nagy lö­vését Balogh csak szögletre tudta ütni. Nagy volt az iram. A Meteor nagyon rákapcsolt, de eredményt nem tudott elérni. A 65. percben Rétsági labdájával Szentannai szé­pen ment el, de az ötösről a ka­pusba lőtt. Utána a 16-osról rúgtak szabadrúgást a pestiek, de a labda a sorfalban elakadt. Nagy erővel támadó't ezután a Meteor, beszo­rult a Vasas. A védelem azonban — Túrival az élen — mindent visszavert. A Vasas csatárok nem tudták tartani a labdát, sok volt a pontatlan leadás. A Vasas győzelme ellenére sem mutatott megfelelő játékot. Egyes játékosok — de főleg a csatárok — puhán és fáradtan játszottak, de a védelem egyes pontjai sem voltak meggyőzőek. Sokszor jöttek za­varba. Egyénileg Balogh hibátlanul vé­dett, mos* jól rögzítette kifutásait is. Udvarias főleg a II. félidőben nagyon visszaesett. Túri kezdetben bizonytalankodott, később fokoza­tosan jött bele a játékba és külö­nösen a II. félidőben kitűnő telje­sítményt nyújtott. — Schmid végig egyenletesen játszott, Bonczi szív­vel küzdött az első percektől az utolsóig. Pintér az első féldiőben sokat cselezett feleslegesen, a II. félidőben már sokkal jobb felfo­gásban játszott. — A csatársorból Márkus játékát lehet kiemelni, aki­nek voltak jó megoldásai és igen jó labdákat adott társainak. Bát­ran kell neki lövésre vállalkozni. Kovács az első félidőben puhán játszott, a II. félidőben sokat segí­tett a védelemnek. Rétsági nem a ! megszokott játékot nyújtotta. Gól- ! ja szép teljesítmény volt, de végig * lassú volt és lemaradt a támadás­ban. Bíró nagyon erőtlenül játszott és feleslegesen sokat cselezett. — 1 Szentannai nagy akarással küzdött, j de a lövésekkel nem volt szeren- ' cséje. . j Muszka játékvezető kitűnően ve-1 zette a mérkőzést. Gervai Az elmúlt hét ismét bővelkedett vívóeseményekben, melynek a szol­nokiak is résztvevői voltak. A mis- kolczi Földes Gimnázium tornater­mében rendezték meg az országos középiskolai vívóbajnokságot. Ezen a Verseghy Ferenc gimnázium férfi és női tőrcsapata vett részt. — A Hank — Balázs, — Török — Köves- di összeállítású csapatban csupán Hank szerepelt a két év előttiek közül. Az új együttes szereplése elé bizalommal tekintettünk, de egy kis aggodalmat is éreztünk, hogy vajon a legifjabbak hogyan válnak be. Kellemes meglepetés volt jó szereplésük. Nehéz eldönteni, hogy Török találaterőssége, vagy a leg­fiatalabb Kövesdi jó vívása szer­zett-e több örömet. Sajnos; Hank és Balázs gyenge napot fogott ki. A csapatot régebbi helyezése alapján kiemelték, s a döntőbe jutásért csak a második fordulótól kellett küzdeniök. Meg is feleltek a biza­lomnak, mert Gyöngyös ellen 12:4 arányú győzelmet arattak. Hank, Balázs, Török, Kövesd! 3—3 győ­zelmet szerzett. A döntő első mér­kőzését Kecskemét ellen vívták. Itt 10:6 arányban nyertek: Török 4, Hank, Balázs és Kövesdi 2—2 győ­zelmével. Kezdett a rossz állás miatti fáradtság kiütközni a fiúkon. A következő fordulóban teljesen le­törtek, s Kaposvártól 13:3-ra kikap­tak. Utolsóként kerültek szembe az Eötvös Gimnáziummal, ahol az ifi és nagyválogatott Kamuti László mellett az ifi válogatott keret tag­jai között ott találtuk Nyomárkait és Sárosit is. Fiataliaink nem ijed­tek meg a nevektől. Török 3. Kö­vesdi. Hank és Balázs 1—1 győzel­mével csupán 10:6 arányban ma­radtak alul. Sajnos, Balázst né­hány téves ítélet is sújtotta, mely tárgyilagosan bírálva, az első. vagy második helyet jelentette volna, így azonban a harmadik hellyel is meg kellett elég'xini. Szép ered­mény ez is, de több tárgvilagos- sággal jobb eredményt értek volna el. Ahalában magatartásuk oélda- mutató vol*. A sérelmes ítéleteket is megjegyzés nélkül fogadták. Sajnos, a női csapat 9:4 arányú vereséggel kezdett, s ezzel kiesett a további küzdelemből. Ellenfeleik között két balkezes vívó volt. már ez is nagyon zavarta őket. de a versenvbázts nagyon erőt ve't raj­tuk. Nagv Éva 2, Könkey. Dobos 1—1. Nagy Kati o győzelmet szer­zett. Szombathelyen került sor az or­szágos vasutas vivo-ba.iiokságra. Ezen a Szolnoki MÁV-ot öt férfi és két női tőröző képviselte, mi­után többen betegek voltak, s csak 1.. II. osztályúak kaptak meghí­vást. Az egyes számok hatalmas küzdelmet hoztak. — Férfi tőrben Szentistvány vég g egy-egy vere­séggel állt B. Nagy-gyaí együtt. Úgy látszott, hogy kettőjük holt­versenye dönti majd el az elsősé­get. Sajnos nem így történt. Em- berzsű ivel folyt a verseny, s mi­kor már veszélyessé kezdett válni a szolnokiak jó szereplése, a két legfiatalabb és leggyengébb vívóval mindkettőjüket megverették 5:4 arányban. Kiábrándító volt a bírák magatartása. Végül is meg kellett elégednünk a 4., 6., 8. és 10. hely- lyel. B. Nagy 6 győzelemmel, 13 kapott és 10 adott találattal máso­dik lett. Szentistvány 6 győzelmet szerzett, csak 2 találatkülönbséggel szorult a 4. helyre. A bírák sport­szerűtlen magatartása nagyon le­törte. Dernecs 5 győzelemmel 6. lett. Hank 3 győzelemmel 8. he­lyen végzett. Feke győzelem nél­kül lett tizedik. A tőrverseny izgalma rányomta bélyegét a kardversenyre is. Hank és Feke ugyan simán kerültek a döntőbe, de az ideges, elkedvetle­nedett Szentistvány holtversenybe került. A főbíró sportszerűtlenül leadatott egy csörtét az egyik kez­dő kardozónak Detrével, aki vá­logatott kerettag. Emiatt Szentist­vány visszalépett és lejegyzőköny­veztük az esetet. így Feke és Hank indult a döntőbe. Feke két győze­lemmel 7. lett. Hank teljesen ki­fáradva 1 győzelemmel 9. lett. — A női versenyben Ácsai igen gyen­ge, erőszakos vívással a 10. helyet szerezte meg. összevetve az egészet, az ere<j- ményekkel meg lehetnénk elégedve, ha nem bírói beavatkozás ütötte volna el a szolnokiakat egy-egy jól megérdemelt kettős győzelemtől. Szerdán játsszák le a Szolnoki Kinizsi—Szolnok* Vasutas NB lll-as labdc- rúgómérkőzést Szerdán (június 11-én) játsz- szák le a Szolnoki Kinizsi— Szolnoki Vasutas NB III.-as bajnoki labdarúgó mérkőzést. A találkozóra az SZMTE pó­lyán 18 órakor kerül sor. A két együttes az utóbbi mérkőzésein javuló formáról tett tanúságot, éppen ezért a két szolnoki együttes összecsapása izgalmas, jó játékot ígér. Ez a TOTO telitalálat 1. Anglia—Szovjetunió 2:2 X 2. Osztrák—Brazil 0:3 2 3. Svédország—Mexikó 3:0 1 4. Magyarország—Wales 1:1 X 5. Eger—Bp. Előre 0:0 X 6. Bp. Honv.—Cs. Autó 3:3 X 7. MMTE—DVSC 2:1 1 8. MÁVAG—Szállítók 0:0 X 9. Sz. Pamut—BÉMTE 2:0 1 10. PVSK—Láng 2:3 2 11. KMTE—ZTE 1:1 X 12. Z. Dózsa—K. Kinizsi 1:1 X Az A’szövetségi I. osztó yú labdarúgó bajnokság június 8-i eredménye Rákóczifalva — Kunhegyes 3:1, Ujszász—MAFC 2:1, Szó, MÁV II.—Tápiószele 3:0. Szó. V. Meteor — Tmiklósi Fáklya 2:2, Fegyvernek — Abony 3:1, | Jászberényi Lehel — Jászárok- j szálás 4:1, Kunszentmárton— Karcag 3:0, Tiszafölvár—Kisúj­szállás 4:1. SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP Szolnok megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt-Végrehajtó Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szerkesztőség: Szolnok, Tisza Antal u. 1. I. em. Telefon: 20—93, 20—69, 23—20 Szolnoki Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor a SZOLNOK 1 J.ß _. a . ' « «fcyei s $Mni,rf.kuuíak.(i(t nuao&a • ■ ■■■■■■■■■■■■■■iá*....... • 1958. JÜNIUS 9—11-IG: Abádszalók 10—11 Cibakháza 9—11 Fegyvernek 9—11 Jánoshida 10—11 .Tászalsószentgyörgy 10—11 Jászapáti 9—11 Jászárokszállás 9—11 Jászberény 9—11 Jászdózsa 10—11 Jászfényszaru 9—11 Jászkisér 9—11 Jászladány 9—11 Karcag 9—10 Kenderes 9—11 Kisújszállás 9—11 Kunhegyes 9—11 Kunmadaras 9—11 Kunszentmárton 9—11 Mezőtúr Dózsa 9—11 Mezőtúr Szabadság 9—11 Öcsöd 9—11 Rákóczifalva 9—11 Szolnok Vörös Csilláé 9—11 Szolnok Tisza 9—11 Szolnok Kert 9—11 Szolnok Milléneum 10—11 Tiszaföldvár 9—11 Tiszafüred 9—11 Tiszakürt 10—11 Törökszentmiklós 9—11 Törökszentmiklos Kert 9—10 11 Túrkeve 9—11 Ujszász 9—11 Pickwick-club Huszárok Elbeszélés az első szerelemről Ötlábú birka IS évfel. Csalódás Benderáthi eset Naplemente előtt Becsületrablók Szerelem, ahogy az asszony akarja Csendes otthon 420-as urak x.—II. rész Don Quijote Pipó 7 éjszakája Mindig veled A kapitány és hőse A test ördöge 16 éven felülieknek Egy kerékpáros halála 16 évfel. Égi madár Párbaj A császár parancsára Hetet egy csapásra Becsületrablók Négy lépés a fellegekben San Salvatore Hoffmann meséi Egy kerékpáros halála 16 évfel. A sipkaszoros hősei Fájdalom nélkül 16 évfel. örök visszatérés 18 évfel. Az anya A spanyol kertész Azokban a napokban Egy halálraítélt megszökött Az én lányom Tudósítónk jelenti a labdarúgó NB li-bói Gyäzötf a Sí. MSV Szerelten