Szolnok Megyei Néplap, 1958. május (9. évfolyam, 103-128. szám)

1958-05-21 / 119. szám

SZOLNOK MEGYEI NÉPLAP 1858. május ti: t '■ A|{>»»n» Szolnok megyei győzelemmel végződött a Heves-Nográd megyék elleni atlétikai Béke kupa verseny I. fordulója Ökölvívás ■> Katona József 14.12 m^es megyei felnőtt, — Nagy Gábor pedig 14.08 m-es meg yei ifjúsági és országos kö­zépiskolai csúcsot lökött súllyal. Nemesfalvi Melinda megyei felnőtt és ifjúsági csúcsbeállítással győzött súlylökésben. Kazi Olga 62.1 mp-et futott 400 méteren. — Cseh Katalin 145 cm-et ugr ott magasba. Szép versenyidőben kezdő­dött vasárnap délután 2 óra­kor. a Szotaok-Heves-Nógrád megyék közötti Béke Kupa verseny, a MÁV sporttele­pen. A rendezők és a ver­senybírók dicséretet érde­melnek a mintaszerű rende zésért. Azonban szokás sze- i-int sajnos mindig valami szépséghiba rontja meg nyugodt kimenetelt. Ugyanis a labdarúgó-mérkőzés kez­dete előtt több, mit két órá­val a labdarúgó rendezők le­küldték a tribünről a ven­dégcsapat vezetőit és ver­senyzőit. Azok pedig felhá­borodva panaszkodtak az at­létikai verseny rendezőinek a példátlan eljárásért. Köz­ben meg kell jegyezni, hogy megegyezés történt a MÁV SK vezetőségével, hogy labdarúgó-mérkőzés kezdete előtt egy órával a pályát át­adják -és a rendezők átvizs­gálhatják a lelátón lévők je­gyeit. Időszerű lenne már, ha végre a labdarúgás egyes elfogult vezetői és szurkolói tudomásul venné, hogy a magyar sport nemcsak a labdarúgásra épül. Egyesek ne arra törekedjenek, hogy elidegenítsék az aktív spor­tolókat egymástól. Becsüljék meg egymás munkáját, meid csak a közös munka és va­lamennyi sportág kedvelői és résztvevői alkotják az egyetemes magyar sportot és viszik győzelemre a magyar színeket. A Szolnok megyei ver­senyzők valamennyien arra törekedtek, hogy értékes mp-ekkel és cm-ekkel vi­gyek győzelemre megyéjük színeit. A verseny legszebb ered­menye a súlylökőkhöz fűző dik úgy férfi, mint női vo­nalon. Katona József szép megyei csúcsa, de különösen Nagy Gábor még ifjúsági versenyző 14.08 m-es ered­ménye igen szép teljesít­mény. Ebben az eredmény­ben nagy része van Porcsal- mi Lajosnak, a Szolnoki MÄV „legöregebb’1 súlylö- kőjónek, aki igen nagy sze­retettel foglalkozik tanítvá­nyával: Nagy Gabival. Ezen­kívül még sok szép ered­mény és győzelem született. Bizonyíték erre, hogy a 16 versenyszámból 12-ben Szol­nok megye versenyzői bizo­nyultak jobbnak. Cseh Ka talin magasugrásban elért győzelme, Nemesfalvi Me­linda súlylökésben, Takács Katalin 80 m-es gáton, He- gedűsné gerelyhajításban háromszor 800 m-cs női vál­tónk, férfi 4x200 m-es vál­tónk, Rékasi Gábor magas- és hármasugrásban, Nagy Gábor gerelyhajításban. — Oros János 400 m-an, Bede János 110 m-es gáton állt az eredményhirdető dobogó leg­magasabb fokára. — Bízunk abban, hogy megyei váloga­tottunk két hét múlva Sal­gótarjánban, a visszavágón is hasonlóan megállja a he­lyét. Részeletes eredmények: — Férfiak 100 méter: 1. Mi­hályfi L. (Heves) 11.0, 2. Nagy S. Gy. (Szolnok) 11.4, 3. Oros J. (Szolnok) 11.5 mp. 400 méter: 1. Oros J. (Szolnok) 52.7, 2. Czinege J. (Szolnok) 53.2, 3. Köles T. (Heves) 54.2 mp. 1500 méter: 1. Mácsár J. (Heves) 4:03.4, 2. Gubancsik S. (Heves) 4:20.0, 3. Matint Gy, (Szol­nok) 4:22,4 p. 110 méter gát: 1, Bede J. (Szolnok) 17.5, 2. Schmidt G. (Nógrád) 17.7, 3. Bíró A. (Szolnok) 19.2 mp. 4x200 méter váltó: 1. Szol nők (Oros, Nagy S. Gy., Il­lés I., Czinege) 1:36.4, — 2. Nógrád 1:38.6 p. Magasug­rás: 1. Rékasi G. (Szolnok) 170, 2. Balassy P. (Szolnok) 165, 3. Pelle J. (Heves) 165 cm. Hármasugrás: 1. Rékasi G. (Szolnok) 13.10, 2. Balas­sy P. (Szolnok) 12.52, 3. Ker­tész G. (Nógrád) 12.45 m. — Súlylökés 1. Katona J. (Szol­nok) 14.12! 2. Nagy G. (Szol­nok) 14.08! 3. Pelle J. (He­ves 11.82 m. Gerelyhajítás: 1. Nagy G. (Szolnok) 52.39, 2. Nemes B. (Nógrád) 50.57, 3. Katona J. (Szolnok) 50.37 méter Nők: 100 méter: 1. Nágy K. (Heves) 13.0, 2. Kazi O. (Szolnok) 13.2, 3. Radnóti K. (Heves) 13.3 mp. 400 méter: 1. Bardóczy M. (Heves) 61.3, 2. Kazi O. (Szolnok) 62.1!, 3 Csesznak J. (Szolnok) 66.5 mp. 3x800 m váltó: 1. Szol­nok (Sass, Molnár, Mezei) 7:53.6, 2. Heves 8:12,2, 3. Nógrád 9:07.4 p. — 80 méter gát: 1. Takács K. (Szolnok) 13.2, 2 Braun H. (Heves) 14.0, 3. Magony A. (Szolnok) 15.3 mp. Magasugrás: 1. Cseh K. (Szolnok) 145, 2. Mihályli É. (Heves) 140, 3. Kóczién M. (Szolnok) 135 cm. Súly­lökés: 1. Nemesfalvi M (Szolnok) 11.201, 2. Darvasi E. (Nógrád) 11.08, 3. Szeke­res J. (Szolnok) 10.33 m. Ge­relyhajítás: 1. Hegedűs M- né (Szolnok) 30.72, 2. Bozóki M. (Heves) 29.53, 3. Polcnyi R. (Szolnok) 28.20 m. Az összesített pontverseny végeredménye: 1. Szolnok Z0.892, 2. Nógrád 15.042, 3. Heves 14.417 ponttal. Sz. J, Ma Szolnoki Kinizsi —Szolnoki MTE NB III-as bajnoki, az MTE pályán Ma délután 17.30 h-kor Szolnokon as MTE pályán játsszák le a Szolnoki Kini­zsi-Szolnoki MTE NB III-as bajnoki labdarúgó mérkőzést. A találkozó iránt városszerte nagy érdeklődés nyilvánul meg. Mint minden alkalom­mal, — most is nagy és izgalmas küzdelemre van kilátás. — Az a fontos, hogy a nagy izgalom hevében a csapatok és a szurkolók ne feledkezzenek meg a szo­cialista sporterkölcsről és sportszerű keretekről. Ne el­lenséget, hanem nemes ve- télytársat lássanak egymás­ban. Ha ezt tartják szem- előtt, akkor a közönség min­den bizonnyal jó sportese­ménynek lesz majd szem­tanúja. Előtte 15.45 h-kor a Szol­noki Kinizsi Ifi a Szolnoki MTE Ifi-vei játszik, ifjúsági bajnokit. Jászberényi Vasas— Szolnoki HAV edzőmér­kőzés Jászberényben Megyénk két NB Il-es lab­darúgó csapata a Szolnoki MÁV és a Jászberényi Vasas ma 17.30 órakor edzőmérkő­zést játszik Jászberényben. Az utóbbi időben mindkét csapat gyengén szerepel Ez a találkozó is a csapatok he­lyes kialakítása jegyében zaj­lik majd le. 4 pont előnnyel indult a Diósgyőri Vasas Vasárnap délelőtt az Észak- Kelet magyarországi területi bajnokság keretében mérte ösz- sze erejét a Szolnoki MÁV ököl­vívó csapata a Diósgyőri Vasas csapatával. Eredmény: 10:8 Diós­győr javára. A mérkőzést Grosz- virc Rezső (Budapest) vezette. Az első pár mérkőzése már a szorítón kívül elveszett a szol­noki fiúk számára, mert Balázs a mérlegelésnél 3 dekával több volt mint a súlyhatár. A találkozó így Pintér B. és Beviz M. bemutató öklözésével indult. A két fiatal szolnoki fiú mérkőzése azt bizonyította, hogy a csapat sokat ad az utánpótlás nevelésére. Majd a szolnoki Király lépett szoríteban a diósgyőri Gávellal. Az első menet kezdetén látszott, hogy a hasszúkarú diósgyőri fiú az esélyes, aki amúgyis hevesen kezdett. A meglepődött Király az első percben 8-ig állt, majd a második percben feladta reménytelen mérkőzést. 4:0 a Vasas javára! A Farkas, Tóth pár öklözése komoly csemegének Ígérkezett. Farkas gyönyörűen kezdett, amit Tóth csak szabálytalan mélyütéssel tudott viszonozni, ezért a bíró helyesen meginti. Az első menet utolsó félpercé­ben Farkast egy szerencsétlen gypmorszájütés éri és a bíró ki­számolja. 6:0 a Vasas javára. Válé—Kovács mérkőzése tapo- gatódzással kezdődik, majd Vá­lé jól kezdeményez, amire Ko­vács csak szabálytalan beltenye- ressel válaszol. A menet vége előtt Válé erősít és az egyik jó sorozat után Kovács feladta mérkőzést. 6:2 a Vasas javára. Ecsédi és Munkácsi mérkőzés­ből a szolnoki fiú került ki győztesen lelkes öklözésével. — Nehéz feladata volt Ecsédinek. mert a diósgyőri fiú keménysé­ge mellett sokat szabálytalan­kodott, amiért többször figyel­meztette a bíró és a harmadik menetben Munkácsit le is lép­tette. 6:4 a Vasas javára. Farkas—Kiss öklözése szépen indult. Farkas jól kezd. A diós­győri fiú válaszol, de szabályta­lanul és ezért figyelmeztetést kap. A menet közepén Farkas szerencsétlenül beleszalad Kiss erős ütésébe és 8-ig áll, majd tovább öklözik. A második me­netet Kiss heves támadása nyitja meg és Farkas feladja a kiváló Kissel szemben a mérkő­zést. 8:4 a Vasas javára. Dobos—Soós mérkőzése még bemutatkozásnak is kevés voltj A diósgyőri fiú kezdeményezett, azonban félperc alatt megsokal- lotta Dobos válaszát és feladta a mérkőzést. 8:6 a Vasas javára^ A Horváth — Gável mérkőzést ismét a diósgyőri fiú szabályta­lanságának sorozata jellemzi.- Horváth nyugodtan kezd és egyre-másra ül pontos ütése. — Azonban a szabálytalan ütések zavarják Horváthot. A második menet sem különb és Horváth egy jó ütéssel 8-ig a földre küldi Gávelt. A harmadik menetben mindkét versenyző hevesen kezd, de fáradtak és a sorozatos szabálytalanság miatt a bíró helyesen Gávelt lelépteti. Hor­váth igazságosan nyeri a mér­kőzést. 8:8. Kiegyenlített a MÁV. A Nagy — Gyurkota mérkőzés szintén a szabáltyalanságok mintapéldánya volt. Nagy gyö« nyörüen kezdett. Az első me­netben háromszor küldi 8-ig földre a Vasas venserr .őt. Azon­ban helytelenül átveszi Gyur­kota stílusát és ő is szabályta­lankodik. A második menetben a bíró mindkét versenyzőt sza­bálytalanságért lelépteti és így a mérkőzést az eredménybe nem számolják be.­Továbbra is 8:8 a mérkőzés állása. Az utolsó pár salnos nem mérkőzött. A szolnoki fiú a mérlegen elvesztette a mérkő^ zést, mert 15 dekával könnyebb­nek bizonyult és ezzel a köny- nyen szerzett két ponttal a diósgyőriek 10:8 arányban nyer-* ték a találkozót: A két csapat közül a veszte« ség ellenére is a szolnoki fiúk: versenyeztek szebben. Jellemző volt a csapatra a sportszerűség a szorítón belül is. Az ered­mény azt mutatja; hogy a leját­szott 8 mérkőzésből 4-et a szol­noki fiúk, 3-at a Vasas verseny« zői nyertek, 1-nél szabálytalan­ságért nem hirdettek ered­ményt; A diósgyőriek között sok jó versenyző van, azonban sok a szabálytalan ütés, amit bizonyí­tott ez a találkozó is. A bíró végig kifogástalan; igazságossággal vezette ezt a nehéz találkozót. A közönség lelkesen biztatta kedvenc csa-* patát. Előlállók a szolnokiak; — ab — Martfű. 1000 néző, vezette: Srankó. Martfű: Papp—Papp R., Seres, Gulyás — Munká­csi, Sziics — Horti, Tömöri, Rozsnyai, Mészáros, Pálinkás. Edző: Horváth Ferenc. Szol­noki MTE: Solti — Csaba, Török, Kunicz — Baricza, G. Kiss — Cs. Farkas, Máté, Józsa, Villisch, Simon. — Edző: Selmeezi. — A válasz­tás a szolnoki csapatnak ked­vezett, mert a játékot szél­nek háittal kezdte. A rangadó izgalmába knyoma sem lát­szott a csapatokon. Szépen, tervszerűen vezették támadá­saikat. A\z eredmény kialaku­lását azonban a jó védelmek­nek sikerült megakadályoz­ni. Az időnként megélénkülő széllel szemben is sok szép támadást vezettek a hazaiak, különösen a balszárnyon, de a befejezések nem sikerültek, így az első félidő gól nélkül telt el. Az első félidő nagy iramát a hazai csapat a má­sodik félidőben tovább tudta fokozni. — A szép támadás eredményeképpen a 15. perc­ben Honti beadását Rozsnyai a kapuba fejelte, l:0-ra veze­tett a hazai csapat. E veze­tés azonban nem sokáig tar­tott, mert a 18. percben Villisch lövésébe — fejelés közben — Seres kézzel érin­tette a labdát, amiért a já­tékvezető 11-es ítélt. A bün­tetőt Máté a bal sarokba he­lyezte, Papp ugyan érintette a latidát, de a kezéből a há­lóba pattant, 1:1. A szurkolók fergeteges bíztatása mellett $ hazaiak szebbnél-szebb tá­madást vezettek. Két ízben is Soltinak minden tudására szükség volt, hogy kapuját megmentse az újabb gólok­tól. A bajnokjelölt csapat is feljött és sok szép támadást vezetett, de sokat pepecselő csatársorát a hazai védelem mindig idejében tudta szét­rombolná. A 27. percben meg­született a győzelmet jelentő gól Papp R. a 16-os vonalon szerelte Cs. Farkast, akit ‘az MTE védelmet nem támadott ki és ügyesen a másik térfél 16-osáig vitte a labdát és ott keresztbevágta a baloldalra és így a befutó Pálinkás gyö­nyörű gólt fejelt. A megder­medt szolnoki védelem az el­lentámadásnál nem tudott beavatkozni. A gól nem törte le ugyan az MTE csapatát, továbbra is szépen, tervsze­rűen játszott, de említésre- méltó esemény nem történt! A mérkőzés nyomán mindkét csapat sok tapsot és elisme­rést kapott játékáért. A szép­számú közönség megelégedet­ten távozott, mert vérbein já­tékot látott. Srankó játékve­zető igazolta jó hírnevét, a mérkőzést kifogástalanul ve­zette. Elismeréssel nyilatko­zott a két csapat játékáról és a közönség magatartásáról. Sajnálattal kell megemlí­teni, hogy már második íz­ben fordul elő mérkőzésü­kön, hogy az egyik partjelző nem jelent meg. Mindkét csapat tagjai dicsé­retet érdemelnek sportszerű és jó játékukért. Góllövők: Rozsnyai, Pálin­kás, Máté (ll-esből). %' A labdarúgó NB 111 -ért Martfűi MSE—Szolnoki MTE 2:1 ÍO:Oi Szolnoki Kinizsi—Szarvas 0:0 Szarvas, 1000 néző, vezette: Szeghalmi (Csongrád). Szolnoki Kinizsi: Erdei — Molnár, Szurovecz, Kiss II — Gyetvai, Katona — Szath- mári, Géczi II., Gajdos, Sza­bados, Sokvári. — Szarvas: Kecskés — Rohony, Csernus, Pál — Kerekes I., Patkós — Járó, Bodnár, Sebő, Kerekes II., Burázs. Kissé szeles időben, na­gyon rossz talajú pályán ke­rült son-a a mérkőzés. Az Első 15. percben mezőnyjá­ték alakult ki és így egyik kapu előtt sem adódott ko­molyabb gólhelyzet. A 17. percben Szathmári jobb ol­dalon szépen elhúz, bead és beadását Szabados ballal 14 méterről a felső sarokba bombázza. A gólt a játék­vezető nagy meglepetésre nem hagyta meg, mivel lest ítélt már azután, amikor Sza­bados lövéséből gól lett. — A gól teljesen szabályos volt, mivel Szabados a két védő között rúgta hálóba a labdát s a meg nem adott gól után Kerekes II. szándékosan meg­rúgta Géczit. A játékvezető csak_ figyelmeztette, noha ki­állítás járt volna érte. A já­ték eléggé eldurvult, sok volt a szándékos balemenés mind­két részről, ami a játék szép­ségének rovására ment. A 32. percben -Géczi Szathmárit buktatta. Szathmári két vé­dőn is átcselezte magát, már csak 14 méterre volt a kapu­tól, amikor lőni készült, Pat­kós hátulról felvágta. Vitat­hatatlan 11-es. A játékvezető sípja azonban néma maradt. Szathmári ennél az esetnél meg is sérült, kiállt és csak a félidő utolsó perceiben, az orvosi ápolás után tért ismét vissza. A második félidő kezdetén a szarvasi csapat nagy fö­lénybe került, de a Kinizsi védelem Erdei kapussal az élen, minden szarvasi táma­dást időben hárított. A máso­dik félidő közepén a Kinizsi is feljött, vezetett formás tá­madásokat is, de a csatársor lövéseit nem kísérte szeren­cse. Körülbelül 10 perces Ki­nizsi fölény után a szarvasiak vették át ismét a játék irá­nyítását. Támadtak is sokat, de a Kinizsi védelem szilár­dan állt a iábán. A 40. perc­ben Szabadosnak adódott gól­szerzési alkalma, de jó hely­zetben hibázott. Az utolsó percben a Kinizsi kapuja előtt adódott meleg helyzet, de most a szarvasi csatárok hibáztak. A Kinizsi ezen a mérkőzésen lelkesedésből je­lesre vizsgázott, mivel min­denegyes játékos mindent megtett a siker érdekében. A csapat legjobb része a köz­vetlen védelem volt Erdei kapussal együtt. Átlagon fe­lüli téljesítményt . nyújtott még Gyetvai és Gajdos is. — A szarvasi csapat legjobbja Csernus középhátvéd volt. de rajta kívül jó teljesítményt nyújtott Kecskés, Járó és Ke­rekes II, is. A játékvezető a gól meg nem adásávál na­gyot hibázott és a 11-est is meg kellett volna adni Szath­mári felvágásánál. — E két döntő hibától eltekintve, a mérkőzés további részében kielégítően működött. — A szarvasi közönség igen sport­szerűen viselkedett. P, M. Talán segíteni lehetne... Mezőtúrról Kuncsorba köz­ségbe hetenként kétszer, szer­dán és szombaton közlekedik egy harrrmic személyes autó­busz. Mire Kuncsorbára ér, már teljesen zsúfolt. így az utazóközönség nagyrésze to­lakodni kénytelen, ha nem akar éppen lemaradni. — So­kán akadékoskodnak és az AKÖV-öt hibáztatják, pedig néha a kalauzokban is van hiba. Mi kuncsorbaiak meg­értjük a Szolnoki Autóközle­kedési Vállalat gondját, ba­ját, de azért mi is szeretnénk kényelmesebben utazni. T*. Ián lehetne valamiképpen se­gíteni a mi bajunkon is és egy nagyobb befogadóképes­ségű autóbuszt állítanának üzembe a Mezőtúr—Kuncsor- bai vonalon. Földes hajós, Kuncsorba, X. dűlő 2. (apróhirdetések) KŐMŰVES szakmunkásokat GYÓGYULNI, pihenni akar? Jöj­azonnal felvesz az Epületkar- bantartó KTSZ Szolnok, Ady E. utca 63. szám. 125-ös lemezvillás Csepel motor- kerékpár eladó, Gondánál, Ho­mokon. jön el a Túrkevel Gyógy- és Kádfürdőbe. Orvosi felügyelet. Nyitvatartás reggel 8-tól este 8 óráig. Mindenkit szeretettel vár a Gyógyfürdő Vezetősége. 125-ös Csepel príma állapotban, új gumikkal, első teleszkópos, betegség miatt eladó. — Török- szentmiklós, Lenin út 112. EGY hold szőlő-gyümölcsös el­adó, Törökszentmiklóson. Ér­deklődni Kovács Mihálynál, Vö­rösmarty utca. EPITOK, figyelem! Sárléc és te­tőléc 1.00—1.20 fm hosszúságban megrendelhető a Szolnok me­gyei All. Erdőgazdaságnál, Szol­nok, Ady E. u. 99 szám alatt és valamennyi erdészetnél (Abád- szalók, Kisújszállás, Kunszent- márton, Jászberény, Szolnok). Igényüket bejelenthetik úgy ál­lami vállalatok, mint magáno­sok. SERVKÖTO, gyógyhaskötő, lúd­talpbetét. Kérjen díjtalan képes ismertetőt. Horváth Imre Buda­pest, V., Néphadsereg u. 3; GYORS- és gépírónőt — ko­moly tudással — továbbá általá­nos adminisztrátort, aki egyben jó gépíró, azonnal alkalmazunk. Kézzel írott önéletrajzokat kér­jük postán beküldeni. Szemé­lyes megjelenést csak meghí­vásra kérünk. Gyógyszertári Központ Szolnok, Ságvári Endre u. 27. szám. A szolnoki Szigligeti május 21. szerda este 7 óra: CSENDES OTTHON május 22. csütörtök este 7 ó: CSENDES OTTHON május 23. péntek este 7 óra: CSENDES OTTHON május 24. szombat este 7 ó: CSENDES OTTHON május 25. vasárnap este 7 ó: IPAFA! LAKODALOM »▼TVVTTTTVTrVVVVTTTTTTTTTTTTf Szolnok megyei NÉPLAP Szolnok Megyei Pártbizottság es a Megyei ranacs lapja Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt-vegrenano Bizottság Szerkeszti a Szerkesztőbizottság Szerkesztőse.?. Szolnok. Tisza Antal m 2* t em. Telefon: .0—93. m—69: 23—ve Szolnok! Nyomda vállalat Felelős nyomdavezető: Mészáros Sándor