Tiszavidék, 1957. december (11. évfolyam, 283-306. szám)

1957-12-20 / 299. szám

Ennek az olasz filmnek egy XX. századi Kolumbusz Kristóf a főszereplője, aki vagány barátjával, Gaetanóval nekjvág a tengernek, hogy újra felfedezze Amerikát. Az ő humorosnál humorosabb kalandjai elevenednek meg a vásznon. A két barát potyautasként száll hajóra. A turpisságra hamarosan rájönnek s izgalmas üldözés kezdődik. De a szélhámosokon nem lehet kifogni. Percenként változtatják ruhájukat és maszkjukat s így mindig túljárnak üldözőik eszén. Máskor a négereknek próbálnak bőrfehérítő folya dókat eladni, természetesen csúfos kudarccal. Ez reált né­hány epizód a filmből, amely a nevettető jelenetek egész sorával kétórás kacagást biztosít. A modem Kolumbusz szerepében a magyar közönség egy új színészt — Erminio Macario — ismer meg, aki néha chaplini magasságokat ér el. Macario kiváló komikus humora, parodizáló ereje arcjátékában van Szinte sze­münk láttára változik át zsonglőrré, tüzo1 tókapitánnyá Sziporkázó jókedve kifogyhatatlan. Partneréről, a Gaeta­­aóf alakító Carlo Ninchi-ről is hasonló megállapításokat lehet tenni. A Macario—Ninchi-pár ötletessége a főerős­sége a filmnek. Delia Scalá-t, a női főszereptől az özcnvíz előtt, a Róma 11 óra és a 7 lányom volt című filmekből is­merjük. Most is elbűvöl bennünket csinosságával, bájává’ s kedves játékával. Ismert szereplő még az együttesben Folco Lulli, aki egy délamerikai ültetvényest formál meg. A film a Tisza mozi műsora. ■ '«I » Jól sikerűit gYermebelőadás a kunhegyesí kuliúrházban Fokönvvelöt keres a« tJjszászi Földműves­­szövetkezet, azonnali belépésre. Jelentkezés « helyszínen vagy a Járási Központban. — Szolnok Irodaház. Pályázati felhívás Tiszasas Község Tanács vb mezőgazdasági felügyelői ál­lásra pályázatot hirdet. Je­lentkezni lehet a községi ta­nácsnál. A jelentkezők meg­felelő mezőgazdasági szakis­kolával rendelkezzenek. A SZOLNOKI SZIGLIGETI SZÍNHÁZ itu'Wivt a dec. 20 péntek este 7 órakor: A MOSOLY ORSZÁGA NEMENYl LILI vendégfelléptével dec. 21. szombat este 1 óra: A MOSOLY ORSZÁGA NEMENYl LILI vendégfelléptével dec, 22. vasárnap du. 3 óra: CSÓKOS ASSZONY dec. 22. vasárnap este 7 óra: A MOSOLY ORSZÁGA 9 'ImeuMdefí-i S P O R T]A Labdarúgó Játékvezetők ügye mébe! A Menyei Labdarúgó Játékvezetők lestii ete évi laogyülésé A Megyei Labdarúgó Játékvezetők Testületé értesíti tagjait, hogy december ,22-én (vasárnap) délelőtt 10 órakor a Megyei Tanács nagytermében tartja évi szokásos beszá móló „aggyűlését Az elnökség kéri megyénk játékvezetői nek teljes számban való megjelenését / Napirend: 1. Megnyitó: tartja Hamar Antal alelnöki 2 Elnöki beszámoló: tartja Magyar Gyula elnök; 3. Hozzá­szólások; 4. Jutalmazások. A Megyei Labdarúgó Alszövetség közleménye Intézői értekezlet A Megyed Labdarúgó Al- vétség hivatalos helyiségében szövetség, az alszövetség! I— kiértékelő értekezletet II. osztályú csapatok intézői j_n részére december 20-án (pén- tofe intézőinek megjelenése teken), 14 órakor, az alsaö- kötelező. CSANÁDI ÁRPÁD: A Fradi fiúk Ausztráliában A decemberi könyvnapra kességeivel stb. — ahogyan jelenteti meg a Sportláp- és azt a zöld-fehér labdarúgók .-könyvkiadó Vállalat Csanádi látták. Áit>ád: „A Fradi fiúk Auszt- Komoly leírások, tájrajzok ráliában*’ című riportköny- fűszerezik a végig eleven, sa­vét. játos műfajú alkotást. E könyvben képe* és sző- Az olvasó még Pakisztán, veges beszámolót kapunk a Thaiföld Malaya és Indoné- Ferencváros labdarúgó csa- zia életébe is betekinthet. — patának felejthetetlen túrá- Olyan országokról hallunk, járói. amelyek mostanában kerül-Nemcsalt a hosszú túraku- tek az érdeklődés homlok­­lisszatitkai tárulnak fel az terébe. olvasó előtt — a futball- A könyv terjedelme 160 élmények mellett megismer- oldal, a szöveget mintegy 70 tét a szerző Ausztráliával, db. érdekes fénykép élén­­népévd, szokásaival, érdé- kitt. Gyakoribbak lesznek a televíziós sportközvetítések 1958*ban & Budapesti Honvéd súlyemelői Sző dd on Pál Jós ef köséphúiyban új magyar CHue benL ítasui a \e*% hiacr<eiet Ho losi Tamas az I. osztályú szint e.éresét Kiséru meg. A Szolnok-' Hunyadi SC ezévben jó teljesíthiényt nyújtó sülj emelői — akik .óbb versenyen kitűnően sze­repeltek és az 1957. évi or­­>-ágos ifjúsági csapatbajnok­ságon harmadik helyen vé­geztek — egy igen színvona­lasnak Ígérkező versenyen kívánnak szolnoki közön­ség elé lépni. Eaern bemutat­kozó jellegű versenyre meg­hívták a Budapesti Honvéd 1957. évi országos ifjúsági csapatbajnokságot nyert együttesét. Mindkét csapait egyénileg is kitűnő erőkkel rendelke­zik. Több országos ifjúsági bajnok lép majd a dobo­góra, hogy megismertesse a szolnoki közönséggel a súly­emelősport technikáját és szépségét. A szolnokiak kö­zül elindulnak a versenyen Czakó László országos ifjú­sági lepkesúlyú bajnok és az ezévi ifjúsági bajnok­ság több olyan helyezettje, mint Pogány, Szendrai, Cson­tos, Szokoli Nagy, Bes-lkó, Farkas. Vereb, akik az el­múlt időkben is eredménye­sen képviselteik a szolnoki színeket. Versenyen kívül elindul Pál József sokszoros magyar válogatott, magyar csúcstartó is, aki az elmúlt vasárnap Budapesten a Tóth Gézával folytatott nagy küzdelem so­rán kétszer állított be új ma­gyar csúcsot, 377.5 kg-mal, melyet Tóth Géza egy kg-mal megdöntött. Most ezen a versenyen Pál József az új középsúlyú csúcsot szeretné miegdönteni. Továbbá Hollói Tamás két­szeres országos ifjúsági baj­nak, a Szolnoki Hunyadi te­hetséges fiatal versenyzője, az 1. osztályú színt elérésére tesz kísérletet. A fiatal ver­senyző eddigi legjobb ered­ményéből 2.5 kg hiányzik az I. osztályú szinthez. Az igen. érdekesnek Ígér­kező súlyemelő tsapatver­­senyt december 22-én, (va­sárnap) délelőtt 10 órai kez­dettel, a Szolnoki Móricz Zsigmond Kultúrteremben rendezi meg a Hunyadi SC vezetősége. BPRDHI1DETESEK SZOLNOK Megyei Tanács VB I. Pénzügyi Osztálya pályázatot hirdet a 27/11957. Mü. M. sz. uta­sításban megjelölt 224 kulcsszám szerinti illetmé.ívű főelőadói (re­vizori) állásra. Pályázati -feltéte­lek: mérlegképes vagy ennél ma­gasabb számviteli képesítés és megfelelő vállalati gyakorlat.-Pá­lyázati határidő: 1958. janftár- 15. KISIPARI diófa kombinált szo­babútor darabonként is eladó. Libl, Szolnok, Szabadság út 4. A SZOLNOK Megyei Tanács VB Építési és Közlekedési Osztálya a Szolnok Megyei Mélyépítő és Kútfúró Vállalat főmérnöki állá­­sának betöltésére — mélyépítési gyakorlattal rendelkező főmérnö­köt keres. Belépés. 1958. január 1-én. Pályázatot a Szolnok Me­gyei Tanács Építési és Közleke­dési Osztályára kell beadni. A BALLAI Állami Gazdaság Turkeve, feleskert^zt keres 4—5 kh öntözéses kertészetébe, vi­­rágkertésze^hez is értsen. Je­lentkezés mielőbb a gazdaságban személyesen. ELADNÁM, vagy földért elcse­rélném forgalmas úton lévő sa­­rok-üzletházamat, — vasúthoz, gyárhoz közel. Érdeklődni: Jász­berény, Rákóczi út 41/a. KUNSZENTMARTON. Béke utca 9 szám alatti 3 szobás fürdőszo­bás ház sürgősen eladó. Azonnal beköltözhető. ELADÖ beköltözhető egyszobás családi ház. Somogyi Istvánná Szolnok. Nyúl u. mellékköz. VALI ALATOK, szövetkezetek, magániparosok budapesti ügyin­tézést, anyagbeszerzését vállalja két agilis gyakorlattal rendelke­ző szakember. Cím: Varga József Bp., I. Hunyadi János u. 13. KOSTOLJA meg a Törökszent­miklósi Földművesszövetkezet Cukrászdájának gesztenyés és tejszínes süteménykülönlegessé­geit. vör"'beUJ> /Jujr&t Pályázati felhívás Pályázatot hirdetünk a Szolnok Megyei Tata­rozó és Építő Vállalat főkönyvelői állására — 1958 január l-ével. A pályázatot írásban kér­jük benyújtani a Me­gyei Tanács Végrehaj­tó Bizottsága Építési és Közlekedési Osztályára TIS7A VIDfiK a Szolnok Megyei Pártbizottság és a Megyei Tanács lapja Szerkeszti a szerkesztőbizottság Szerkesztőség Szolnok, Tisza Antal u. 2. 1. em. Telefon :0—93. üi—69. 23—20 Felelős kiadó: a Szolnok Megyei Párt-Vegrehaitő Bizottság Nyomatott: Szolnok) Nyomda Vállalat Felelős nyomdavezető: _____Mészára* Sándor Ezévben nálunk is megkezdőd­tek a televíziós sportközvetíté­sek. Májusban jelentek meg elő­ször sportesemenyeken a Magyar Televízió közvetítői. Már ezév­ben több érdekesebb hazai és nemzetközi találkozóról sugároz­tak egyenes adást. így például a szovjet, francia és a norvég vá­logatott elleni labdarúgó-mérkő­zésről. Két alkalommal atlétikái versenyről — a lengyelek és a nyugatnémetek elleni találkozó­ról. Csaknem hússzor volt egye­nes adás, emellett azonban su­gároztak már rövid sportműsort is, 6portfilmeket és a keddi ké­pes híradóban a vasárnapi sport­eredményekről készült felvétele­ket. Az első közvetítések általában sikeresek voltak, s mindössze egy alkalommal — atlétikai ver­senyen — akadtak kisebb zava­rok. Az 1958-as évben a technikai adottságok és felszerelések gya­rapodásával párhuzamosan nö­vekedik majd a televízió műsor­ideje, s ezzel egyidejűleg előre­láthatólag az ideinél sokkal több sporteseményen lesznek majd je­len. Előreláthatólag a televízió közvetítői ott lesznek majd a budapesti kötöttfogású birkózó­­bajnokságon, az asztalitenisz és úszó Európa-bajnokságon. A Ma­gyar Televízió a sportközvetíté­sek második évében még jobban ki akarja elégíteni az igényeket és minden bizonnyal további fej­lődést érnek majd el a televízió­nak ebben a munkájában tej Az Alszövetségi I. oszlály további, vasárnap <e,á szott merxözosei Kisújszállási MÁV MTE — Ti­­szaföldvári MEDOSZ 2:1 (1:1), Kisújszállás, 500 néző, vezette: Hamar. Óriási küzdelemben, a kapu előtt határozottabb csatársorral rendelkező csapat megérdemel­ten nyert. A Kisujszáuasi csapat támadósora tartalcaosan állt lel, mert volt csapatkapitányuk — Szőke II. — cserbenhagyni tár­sait, teljesen Indokolatlanul tá­vol maradt a mérkőzésről. — Nagy lendülettel kezdett a kis­újszállási csapát és már az el­ső percben a vendégek hálójá­ban táncolt a labda, ugyanis Ug­­rai 14 méteres lövése meglepte a vendégcsapat kapusát és csak nézni tudta a jobb alsó sarokba lőtt labdát. A gyorsan bekapott gól megzavarta a tiszaföldvárl csapatot, a védelem bizony sok hibát vétett és az egész csapat védekezni volt kénytelen és ha kapusuk nem véd olyan jól, — hamarabb eldőlt volna a mérkő­zés Sorsa. Az első félidő végefe­­lé egy 35 méteres szabadrúgás­hoz jutott a vendégcsapat és jobb-ö6szekötőjük kapu elé ívelt labdája az elbámészkodó, s rosz­­szul helyezkedő hazai védők kö­zött a bal felső sarokba suhant, illetve a kapufáról bepattant. A második íélidőben szintén a jobb erőnlét*el rendelkező hazai csapat lépett fel támadólag és a 68. percbon Sándor ellenállhatat­lanul száguldott el a jobbszélen, s jól eltalált csavart lövése véd­­hetetlenül szállt a földvári ka­pu jobb felső sarkába. Továbbra is támadásba maradt a kisúj­szállási csapat, a vendégek ka­pusa több gólnak látszó lövést Is kivédett. A mérkőzés utolsó negyedórájában kiegyensúlyo­zottabb lett a játék, ekkor a ven­dégek is több támadást vezet­tek, de a hazai védők és Ferenci most már jól állt a lábán. A 80. percben a hazai csapat középhát­védje — Márton — feleslegesen szabálytalankodott a büntető te­rületen belül, de a kisújszállási csapat szerencséjére, a vendégek jobbösszekötője a megítélt 11-est kapu fölé helyezte. Ezzel a ven­dégcsapat el is lőtte puskaporát és a további percekben újból a kisújszállási csapat rohamozott, de a vendégek kapusa kitűnően védett. A látottakat összegezve, végig igen sportszerű, fair iáték folyt. Dicséretére válik mindkét csa­patnak, hogy a szoros eredmény alakulása ellenére sem próbál­lak sportszerűtlen eszközökhöz nyúlni. GóUövők: Ugrál, Sándor, Il­letve: Mráv. Jók: Csizi, B. Nagy, Sándor, Tálas, illetve: a ttsza­­földvári csapat kapusa, balfe­dezete és két összekötője Tlszaföldvári ifi — Kisújszál­lási ifi 3:1. Jászárokszállási SC — Jászberé­nyi Lehel 1:1 (0:0) Jászárokszál­­lás, 800 néző, veze.te: Csák llj Hatalmas Iramú, végig kemény mérkőzést vívott a két együttes az eléggé csúszós, sáros pályán. A közönségtől lelkesen biztatva, rögtön a hazaiak léptek fel tá­madólag, és az egész első fél­időt enyhe hazai fölény jelle­mezte. A 9. percben Czagány ha­talmas bombája a felső lécről vágódott a gólvonalra, a vendé­geknek azonban sikerült tisztáz­ni. Ezután a Jászberényiek le vezettek néhány támadást. A legtöbb esetben a gyors Szi­getit keresték a labdával, őt azonban biztosan tartotta a ha­zai védelem. Az utolsó 15 perc­ben Ismét több lövés 6zállt a vendégek kapujára, azonban a Lehel alacsonytermetű kapusa mindig a helyén volt. A 38. perc­ben Győző ugrott ki, s 7 n.% er­ről óriási erővel lőtt kapura, — melyet azonban a vendégkapus szögletre tisztázott. Nem sokkal később Czagány lövése kerülget­te a felső sarkot, majd Bagl és Horváth labdáját hárította a vendégkapus. Az első félidőben általános vélemény volt, hogy az a csapat győz, amelyik tóvá1'1' bírja a nagy iramot. A játékvezető is úgy nyilatko­zott, hogy a mérkőzés Játékve­zetői szempontból Igen nehéz: tekintettel az óriás iramra és a nehéz sáros talajra. A második félidőt is hazai támadások ve­zették be. Mintegy negyedórái meddő fölény után megszületett a hazaiak első vezető gólja. No­­vákot mintegy 20 méterről az el­lenfél kapujától felvágták. A büntetőt Novák szépen ívelte be és a Jó ütemben befutó Győző 3 méterről a kapuba továbbított. A 71. percben nagy védelmi hi­bából egyenlítettek a vendégek. A fél pályán tanyázó hazai vé­delem mellett Szigeti jó labdával kiugratta a jobbörszekotőt, aki a 16-osig futott és onnan nagy erővel lőtt kapura, de André szögletre mentett. A szögletet szépen ívelték be és a teljesen őrizetlenül hagyott balszélső ka­pura fejelt, melyet André ki­ütött, azonban azt ismét — a még mindig t'sztán hagyott bal­­szélső a hálóba küldte. 1:1. A mérkőzésen látottak alap­ián a dön'etlen eredmény igaz­ságos, bár az első félidőben a hazaiaknak lényegesen több gól­helyzetük volt Jók: Kőkai, No­vák, Sip“ki, C'ervttjgyt, illetve: Muéza, Szigeti, Racskó. A játék­vezető kisebb hibáktól eltekint­ve jói működött a játékvezetői szempontból elég nehéz mérkő­zésen. A két jónevü határbíró. Balta Gv. és Almásl kifogástala­nul működött. — méla — A Mezőtúri Gimnázium snortéte-eboí Barátságom kosárlabda mérkőzés Mezőtúri Gimnázium—Szolnoki Közgazdasági Technikum 53:31 (25:11) Mezőtúr, vezette: Simon- Káplár. Mezőtúri Gimnázium: Szilvási, Bezzeg, Németh, Ko­vács, H. Szűcs, csere: Kiss. — Szolnoki Közgazd. Technikum: Kálmán, Csabai, Szabó, Tóth, csőre: Gál. Madarast. A mérkő­zés elején a szolnokiak húztak el 14:2-re. nem sokkal később azonban feljöttek a mezőtúriak és szép akciókkal változtatták meg a mérkőzés eredményét. Az első tíz perc után fölényesen dobálták a kosarakat a mező­túrnak és biztosan nyerték a mérkőzést. Kosárdobók: Kovács (24), Szilvási (12), Németh (11). H. Szűcs (6), illetve Tóth (14), Dósa (12), Csabai (4), Gál, Kál­mán (2—2‘. Jók; Kovács (a me­zőny legjobbja), Szllvsl, Né­meth, illetve: Tóth, Dósa Asztaliteniszező nk pedig 13:3 arányban győzték le a szolno­kiakat. Ebb-n a spor*ágban kü­lönösen Molnár és Oláh emel­kedtek ki. Fenti mérkőzéseket a közép­iskolák közötti sportkapcsolat elmélyítése érdekében rendez­tük, és a jövőben is kívánunk hasonló találkozókat létrehozni^ Szatmári József Mezőtúr. Glmnáziusa A napokban a kunhegyes! Kossuth utcai Általános Is­kola pedagógusainak rende­zésében gyermekelőadás volt a kultúrházban, amely nagy sikert aratott A műsor túl­nyomó részét a négy alsó ta­gozat tanulói adták elő. — Minden egyes műsorszám te­lítve volt a tanulságok soro­zatával, mind felnőttek, mind gyermekek részére. Külön dicséretet érdemeinek a kor­hű jelmezek is. A műsorból kiemelkedett a néger házaspár’* tréfás dala és- a VI. osztályos lányok „balettkísérlete*’. —- Hátránya volt a műsornak, hogy — bár a szünetek rövidek vol­tak — majdnem három és fél órát vett igénybe. így a túlzsúfolt, meleg teremben a vége felé már unalmassá vált. De helyes lett volna az is, ha az előadás idejére a színpadot legalább egv fél méterrel meg lehetett volna emelni, mert több jelenet­ben, már a terem első har­madából sem lehetett látni a pöttömnyi szereplőket. Re­mélhető, hogy a legközelebbi alkalommal segítenek ezen a bajon. Tóth Barna, Kunhegyes Tollhegyen Ho| Mostanában sok szó esett Szolnok tisztaságáról. De a látszat mégis azt matatja, hogy van­nak — sajnos — elég szép pzámmal, akik úgy viselked­nek, mintha erről mitsem hallottak volna. A gyalogjárdát ..egyesek” — te­kintettel a széljá­rásra — kevésszer vagy egyáltalán nem sötrrLk le. .:, Nem is „igazi fiatalember”. ak* nem_.,.az1. úttestre dobja flegmán a körmére égett csik­ket .;: A htíTladékgvfíj. tő 'ládák meneti való' -5 gos szemét, dr-rbnk «.me'ked­pék. ami abbó adódik, hogv szol­noki szokáshoz hí­ven, nem a gyűj­tőbe, hanem elébe öntik a szemetet. A MÁVAUT megállóknál a le­járt jegyek tömke­legét sodorja a csípős téli szél. Igaz — nem is messze — ott függ a gyűjtőláda. de kár leme beleej­teni.. hiszen nem­ié" festették. Figyelemre mél­tó az Úttörő utcá­ban elhelyezett fi­­gveimeztető tábla: ...Szemetet lerakni batósági’ag tilos!” Persze mondanom sem kell. mellette van a legtöbb ve­gyes hulladék, kezdve a salaktól, romlott káposzta­’pvéljg. Nagy mozgal­masságra vall a Gépipari Techni­kum udvara. A futópálya körül valóságos csikkré­teg teszi változa­tossá a szétszórt papírszele*ektő duzzadó eleven föl­det. Megmagyarázha­tatlan okok miatt emelkedik a Me­gyei Bíróság élőt* tégl a törmelékek­ből nem egy rom­ba1 máz. Ezek után nem lennénk reálisak ha nem említenén’­­meg a rp*«za Anta’ és a Hátnál ute® Vp-i-aca) „icé— él újonnan alakúi* gvűi*rb»lvet — Hiába, a sze­­me+e'édKen is akad újdonság. — A. —