Tiszavidék, 1957. március (11. évfolyam, 51-77. szám)

1957-03-27 / 73. szám

< I neműt at j uh a Szolnoki Meteor Sit l-ctt női kottárlabda-etiaputát Elmúlt lapszámainkban már hírt adtunk arról a nagy­szerű fegyvertényről, amelyet a Szolnoki Meteor női ko­sárlabda csapata csinált, a Nemzeti Bajnokság 1. osztá­lyába való feljutása. Két év kemény munkája tette lehe­tőve ezt a nagyszerű sportsikert, két év szorgalma az NB T-ben való szereplés és a KPDSZ Országos Elnökségének elismerése. A KPDSZ Országos Elnöksége is értékelte a fiatalok elért eredményét és a csapat minden tagját és vezetőit a „Jó munkáért” című aranykoszorús jelvény­nyel tüntette ki. A megye sportkedvelői nevében ezúton gratulálunk mi is a szép sikerhez és az alábbiakban mu­tatjuk be a női csapat tagjait és vezetőit. HORVATH JÁNOS edző HOKSART JANOS, szakosztályvezető HIMER ZOLTÁN intéző OEAK ERZSÉBET csapatkapitány FATAKt ERZSÉBET HORVATH JANOSN* PINTÉR MARIA FODOR MARIA MATKOVICS BORBÁLA HORGÁSZ ERZSÉBET BOHATY MARIA HEGMAN ÉVA DEÁK ILONA SPOKI PÁLYÁKBÓL JELENTIK in iiiiiiiiiu ni unni uiiiii iiiuiMH minin iiiiiHiiiiiiiiusM iiuiiimm.HUiMimiiMULi iiiiiimmimiimmiiiiiiiiuiiimtiiMMiir.iiu A labdarugó J\ß llí-ba lulascrí Karcagi Hunyadi — Jászapái! Vasutas 3:1. (2:0.), Karcag, 1.200 néző. Vezette: Bállá. Karcag: Kónya, — Pallagi. Fo­dor, Zsiros — Zilahi, Pajti, —■ Fa­­cur, Káldi, Csintalan, Molnár, Bo­­ta. Jászapáti: Káli, — Tóth. Dohos, Horváth, — Búzás, Utasi, Bo - lyos, Varga, Ferenczi, Kökény.. SzirZe. A nagyerejű szél ellenére nagy­számú közönséget vonzott az új­jászervezett karcagi csapat első hazai osztályozó mérkőzése. Az félidőt a széltől támogatott Hu­nyadi nagy fölénye jellemezte. A 22. percben Csintalan ívelt lab­dája a hálóban kötött ki. A ve­zetés szárnyakat adott a Hunya­dinak. A vendégek alig-alig ju­tottak el Kónya kapujához. — A 32. percben Pacur labdája át­szállt a. fejek felett és a jó ütemben felugró Bóta mintasze­rűen helyezte át a felső sarok­ba. 2:0. Ezután is a Hunyadi tá­madott többet. A három előre tolt csatár nem egy esetben ve­szélyeztette a vendégek kapuját Két perccel a befejezés előtt a vendégek szabadrúgása a befu­tó Varga elé pattant, aki Kökény elé játszott, kinek lövése a há­lóba jutott. A látottak alapján a Karcagi Hunyadi győzelme fel­tétlenül megérdemelt. Jók: Fo­dor (a mezőny legjobbja), Palla­­gi, Pajti, Bóta és Káldi, illetve: Dobos, Utasi, Horváth, Varga. A játékvezetői hármas igen jól mű­ködött. Törökszentmiklósi Vasas — Me­zőtúri Honvéd 2:1 11:1), Török­szentmlklós. vezette: Járási (Bé­kés megye). Xörtiks/cmmlklos Papp, — Bí­ró, Balázs, Tóth II.. — Mihók, Szabó, — Fülöp, Bana, Kiss II., Fekete, Kiss I. Honvéd: Kucsera, — Tömöri, Bessenyei, Donkó,, — Mikes, Bu­­la, — Járó, Betkó, Pasztrovics, U. Szabó. A Vasas kezdte a játékot a szél­iéi szemben. A széltől támoga­tott Honvéd fölénybe került és többet támadott. Támadásaik szé­pen gördültek és veszélyesek voltak. A 23. percben egy lefu­tás végén az üresen hagyott Já­ró kapta a labdát és nagy lö­véssel a léc alá vágta. 1:0. To­vábbra is a Honvéd támadott többet. A 35. percben U. Szabó nagy lövése okozott nagy gon­dot Pappnak. Ezután a Vasas i9 feljött és a 45. percben egy szép támadást Fekete góllal fejezett be. 1:1. Újrakezdésre már nem volt idő. Fordulás után ismét a Va­sas vette kezébe a játék irányí­tását. Csatáraik azonban adósak maradtak a lövésekkel. A 61. percben Fekete lövésszerű bea­dását Kucsera elhibázta és Kiss II. a hálóba nyomta a labdát, 2:1. Ezután végig a Vasas tá­madott többet. Akadt is gólhely­zetük, de azokat nem tudták ér­vényesíteni. Védelmük pedig biztosan állította meg a vendé­gek támadásait. Az első félidő­ben a Honvéd, a második félidő­ben a Vasas játszott jobban. — Góllövők: Fekete, Kiss IT., illet­ve: Járó. — Jók: Bíró. Mihók Fekete, illetve: Bessenyei, Bula. Pasztrovics; Lesz-e Szolnokon Lengyel Vasutas val.—Szolnoki MÁV ökölvívó találkozó? Labdarugó szakosztályi vezetők, figyelem! Itt az alsiövetségi II—in. osztályú labdarúgó bajnokság — A TISZAVIDÉK TOTO ta­nácsadója helyszűke miatt cső­­törtök! lapszámunkban jelenik meg. A Szolnoki MÁV Ökölvívó J Szakosztálya nagyszerű ' sportcsemegével akar ked­veskedni Szolnok város és a megye ökölvívó sportja ra­jongódnak. Éppen ezért terv­be vették, hogy április 12-re meghívják Szolnokra az igen komoly erőt képviselő Len­gyel Vasutas válogatottat és úgy tervezik, hogy március 12-én délután 6 órai kezdet­ted a szolnoki Városi Szín­házban megrendezik a Len­gyel Vasutas válogatott — Szolnoki MÁV barátságos ökölvívó találkozói;. Amikor a Szolnoki MÁV ökölvívó szakosztálya e ta­lálkozó megrendezésére vál­lalkozott, sokak előtt nem is ismeretes, hogy milyen nagy fába vágta a fejszét. — Igen jelentős az az összeg, amiben a lengyel vá­logatott szolnoki szereplésé­nek megrendezése kerül. A Szolnoki MÁV-nak ugyanis viselnie kell a nemzetközi sportegyezmények értelmé­ben a külföldi versenyzők ré­szére járó különleges költsé­geket és ellátással járó fel­tételeket is. Továbbá meg kéül küzdeni a technikai ne­hézségekkel is. melyhez szük­séges a város vezetőinek, a hatóságoknak és a karhatal­mi szerveknek a segítsége is, Ugyanezen a napon a Szig­ligeti Színházban is lesz elő­adás, melynek kezdési idő­pontja az előtte sonralierülő ökölvívó találkozó miatt lé­nyegesen eltolódna és így a színház előadás vége már a kijárási tilalom határidejébe' nyúlna bele. Éppen ezért egy olyan megoldást kellene találni, hogy a színház elő­adás jegyei a kijárási tilal­mon túl való közlekedésre szolgáljon. Ezenkívül a szük­séges költségek előteremtésé­hez arra is gzükség van, hogy a közönség vállalja a nem­zetközi találkozónak az eddi gieknél lényegesen magasabb rendezési költségeinek elő­teremtéséhez szükséges ma­gasabb hely árakat. Ha a fenti akadályokat el­hárítjuk az útból, — melyre megvan a lehetőség, — tűi­kor minden bizonnyal, jó sportesemegében lesz része a város és a megye ökölvívó-ra­jongódnak. A lengyel váloga­tott igen komoly erőt képvi­sel. Közismert, hogy Len­gyelországban az ökölvívás nemzeti sport. A lengyel vá­logatott gerincét az a dan­­cigi együttes alkotja, mely a közelmúltban kintjárt ma­gyar Vasutas válogatottat 16:6 arányban győzte le. —■ Mindegy, hogy mi lesz a ta­lálkozó eredménye, egy bizo­nyos, hogy jó sportot láthat­nak majd a jelenlévők. A Lengyel válogatott személy­szerinti ismertetésére és a találkozóval kapcsolatos kö­zelebbi tájékoztatásra ké­sőbbi lapszámunkban vissza­térünk. Szolnoki Vasutas — Tisza* kécskei SC 2:2 (1:1), Szolnok, va­sutas pálya, 500 néző. Szolnoki Vasutas: Bíró, — Órá­mén. Szabó, Magyar, — Palotai, Urbán, — Horváth, Csabai, Tóvi­­zi, Tarcsa, Simon. Tiszakécske: Parádi. — Bagí. Bállá. Zsák, — Rácz, Uzsovlcs, — Sánta. Varga, Zámborl, Hla­­vács, Tordai. Erősen szeles időben kezdte első bajnoki mérkőzését a két csapot. A mérkőzést zászlócsere előzte meg. Az első félidőben vál­tozatos, csapkodó játék alakul! ki. A hazai csapat többet tá­madott, de a vezető gólt Zám­­boti révén a vendégcsapat érte el a 10. percben. A 20. perc­ben a hazaiaknak sikerült Hor­váth révén egyenlíteniük. A ha­zaiak ezután is lendületesebben játszottak, de csatáraik nagy gól­helyzeteket hagytak ki. A má­sodik félidő első felében a ven­dégek, második felében a haza­iak irányították a játékot. A ve­zető gólt a vendégek szerezték meg. De ez nem törte le a va­sutasokat, sőt lelkesítette őket Ennek eredményeként Horváth csúsztatott fejessével sikerült ki­egyenlíteniük. A játékidő hátra­lévő részében a vasutasok állan­dó fölényben voltak, s először Tóvizi, majd Tarcsa, a kapus­sal szembenállva hagyott ki nagy gólhelyzetet. A második íélidPi játék alapján a Vasutas csapat győzhetett volna, ha csatáraik ki­használták volna helyzeteiket. — Jók: Magyar, Csabai, Simon, 11* letve: Bállá, Varga, Zámborl. Martfűi MSE — Ujszászl V«' sutas 1:0 (0:0)., Ujszász, vezet­te: Almási. Ujszász: Kelemen; — Tóth, Ko­vács, Nagy, — Pataki, Király I, *— Ungi, Molnár, Ivanics, Király II., Kővári. Martfű: Csendes, — Papp R., Seres, Pál, — Gazsó, Munkácsi, •— Bóka, Mészáros, Mikus, Szűcs, Mező teleki. Igen erős szélben nem alakul­hatott ki szép játék. A pálya­­térválaszlás az ujszásziakrtak — kedvezett. Az első félidőt hát­széllel játszották, de ezt az előnyt nem tudták kihasználni. A vendégcsapat széllel szemben is erősen támadott és többször sikerült átlörniök a hazai védel­met. A 13. percben egy hatal­mas lövés a felső kapufát ta­lálta el. Utána a hazai csapat tört fel egészen az ellenfél ka­pujáig, ahol nagy kavarodás ke­letkezett, azonban gólt elém! nem tudtak. A 38. percben 11- eshez jutottak a hazaiak. — Ezt sem tudták kihasználni, mert a lövés a felső kapulécről vágódott a mezőnybe. A második félidő­ben a vendégcsapat már kissé fáradtan játszott, azonban így is szép összjátékkal többször ve­szélyeztették az ujszász! kaput A hazai csapat Is magára ta­lált és ekkor vezetett Is egy pár szép támadást. Eredményi elérni azonban nem tudtak. A 35. percben Király n. a kiállítás sorsára jutott. A hazaiak 10 fő­vel sem adták fel a reményt és váltakozó iramú, heves játék ala­kult M, időnként durvasággal párosulva. Végül a 39. percben Mikus révén a vendégek meg­szerezték a vezetést és egyben a győzelmet jelentő góljukat Gól­lövök: Mikus. Jók: Martfűnél: az egész csapat, illetve: Kele­men, Tóth, Kovács. Az díszövet sági l. oszt. labdarugó bamokságért Tápiőszele — Jászárokszállás 2:2, (1:1), Tápiőszele, vezette: Balczó. Az erős szél miatt; — nem alakulhatott ki jó és szép játék. A vendégcsapat nagyobb tudását a hazaiak elelkesedése és sok esetben sportszerűtlen be­­lemenésekkel ellensúlyozták. —. Góllövők: a tápiószelei balszél-* ső (2), illetve: Szabó (2)j csoportbeosztása és az A Közép-Tiszai labdarúgó al­szövetség intézőbizottsága aláb­­biak szerint eszközölte az alszö­­vetségi II.—HL osztályú labda­rúgó bajnokság csoportjainak a beosztását és sorsolását, Alszövetség! II. osztály négy csoportban: Kunsági csoport: Kunmadaras! Hunyadi, Abádszalők; Kenderes, Tiszapüspöki, Tlszagyenda, Tö­rökszentmiklósi Vasas H„ Kar­cagi Építők, — I. forduló, már­cius 31-én: Kunmadaras, — Abádszalók, Kenderes — Tisza­püspöki, Törökszentmiklósi Va­sas n. — Karcagi Építők, Tl­szagyenda szabadnapos. Jászsági csoport: Jánoshida, Jászkisérx Hunyadi, Szászberek, JáEzszentandrás, Jászfényszarú, Tiszasülyi Hunyadi, Alattyán, — Jászdózsa; Jászladány; Jászalső­­szentgyörgy* I. forduló, március 31-én: Jász­klsér — Jánoshida; Szászberek — Jászszeutandrás, Jászfénysza­rú — Tiszasüly; Alattyán — Jászdózsa, Jászalsőszentgyörgy— Jászladány, ® %iui(unde&r> 1957; március 27. első fordulók sorsolása. Tiszai csoport: Öcsöd, Tiszaug, Martfű H., Tlszasas, Csépa, Ti-, szakürt, Kengyel, Szelevény. I. forduló, március 31-én: Öcsöd — Tiszaug, Martfű II. — Tiszasas, Csépa — Tlszakürt, Kengyel — Szelevény. Szolnoki csoport: Zagyvaré­­!:as. Szolnoki Helyiipari Pető­fi, Szajol, Szolnoki Vegyiművek, Tószeg, Szolnoki TITASZ, Szol­noki MTE II.; Szandaszőllős. I. forduló, március 3l-én: Zagyvaré kas — Szolnoki Helyi­ipari Petőfi, Szajol — Szolnoki Vegyiművek, Tószeg — Szolnoki TITASZ, Szolnoki MTE n. — Szandaszőllős. Mo NB lll-as és I. osztá­lyú labdaruqó szakosz­tályok intézőinek értekezlete A Közép-Tiszai labdarúgó al­­szövetség intéző bizottsága az NB. m-ba Jutásért játszó és az alszövetség I. osztályába részt­vevő sportkörök intézői részére március 27-én délután 5 órakor az alszövetség helyiségében — (volt MTSB) értekezletet tart. A sportkörök képviselőinek meg­jelenése kötelező; MEGYE! SPORTLEXIKON Beszélgetés Horváth Istvánnal, az „aranyjelvényes“ KÖLASZ válogatott játékossal m'tmrr-r' - r:V:v •• s fic flláírfflm st nrnfi- látólráf: n f*vnr«3 Ir^m^nT»­­— a hm*.TM Horváth István; a népszerű s.Csibi“ 16 évee korában rezdte el a labdarúgást. A Zug­ói SE középcsatára volt. — A zuglói csapatból a Dorogi AC tatársorának a tengelyébe ke­­•ült. Tehetsége, szorgalma ki­­;melte a többi fiú közül. Kül­­:öldre távozott, hivatásos — pro­­ü — játékosnak. — Szerződési ajánlatot kaptam i csehszlovákiai FC Komamo csapatától. Minden fiatal játé­kos álma, vágya, hogy minél |obb, minél híresebb Játékossá záljék. Én magam is így gondol­koztam; amikor elfogadtam 02 ajánlatot és aláírtam a profi­szerződésemet a csehszlovák csa­péihoz. Sok szép emlékein ma­radt külföldről. — Máshol is járt külföldön? — kérdeztük Horváth „Csibé­től. I géni A Zuglói SE csapatá­val résztvettem egy jugosz­láviai portyán. Az FC Komarno­­tól, amikor hazajöttem, a Szol­noki AK játékosa lettem. Mini SZAK Játékos 8 évig szerepel­tem Szolnokon. 1930-ban a Ma­gyarság SE kölcsön kért a SZAK-tól egy olaszországi túrá­ra. Itt Is sok ízép élményben volt részem. Igen tetszett nekem Velencében a Dozse-palota. Fel­tűnt számomra, hogy abban az időben Igen sok olasz csapatnál működött magyar edző. Szere­peltünk többek között az FC Montevartl csapatával, akinek Csapkay Károly személyében — szintén magyar edzője volt. — Mit tapasztalt Olaszország­ban? m f] a párhuzamot akar az em­­bér vonni az akkori ma­gyar és olasz labdarúgás között, tárgyilagosan meg kell állapí­tani, hogy Igen magas fokon állt abban az időben az olasz csapatok és játékosok Játéktu­dása. Neken nagyon tetszett az olasz labdarúgás. Az «laszok- M Játékát a gyors; kemény; lendü­letes Játék jellemezte. Szerény véleményem szerint akkor az olasz labdarúgók technikai kép­zettségben semmivel sem vol­tak lemaradva a mi élvonalbeli labdarúgóinktól. — Volt még szép emléke Játé­kos pályafutása alatt? — Bizony volt! Mint a Szolno­ki AK játékosa, mintegy húsz ízben voltam tagja a KÖLASZ válogatottnak, amiért aranyjel­vénnyel tüntettek ki. Ezekben a válogatottságokban sok szép győzelem akad, amikre mindig örömmel emlékszem vissza, ikor hagyta abba a lab­darúgást? — 1939-ben fejeztem be lab­darúgó pályafutásomat. Ezután edzősködni kezdtem. 1942-től — 1943-ig a Zombori SE kezdő ed­zője voltam. A felszabadulás után 1950-ig a Martfű csapatát edzettem. Közben 1940-tól 1950- ig a KÖLASZ szövetségi kapi­tányi tisztségével Is engem bíz­tak meg. 1951-ben a Szolnoki Ki­nizsi edzője lettem, majd a — Szolnoki Szikrához távoztam. — Mig most ismét a Szolnoki Cu­korgyár! Kinizsi csapatának az edzője vagyok. — Mint edző milyen kellemes emléke- maradt? — A Martfűi Tisza Cipőgyár edzője voltam, amikor 1949-ben Csehszlovákiában portyáztunk. Igen emlékezetes és szép em­lék a Gottwaldowban megrende­zett mérkőzésünk. Kellemes em­lék fűz a Szolnoki Kinizsihez Is. Edzőségem elején, amikor Új­jáalakult a Kinizsi, osztályozót kellett játszanunk a megyei lt osztályba jutásért. Ezt meg­nyertük. Szép siker volt az — 1956-os évben a Jászberényi Ap­rító Vasas mögött elért máso­­szerencsével még bajnokságot is nyerhettünk volna. így azonban még nincs NB. H-es csapatunk; * ^ ovábbi céljai? — Szeretnék minél több fiatal tehetséget nevelni a jelenlegi csapatomnak, a Szolnoki Cukor­gyár! Kinizsinek. Minden vá­gyam és törekvésem, hogy sike­rüljön a csapatomat a-/. NB. Hl; bajnokságon keresztül az NB. H- be felvinni. Ahogy mi ismerjük; Horváth ,.Csibi“-t, és ahogyan Ismerjük jelenlegi játékosállományát, —> mindkét vágya teljesülhet. Vá­gyai teljesüléséhez kívánunk — Horváth István edzőnek, aa „aranyjelvényes“ KÖLASZ váló« gatott labdarúgónak, sok sikert és még hosszú sportpályafutást; atv OTTO t r<