Szolnok Megyei Néplap, 1955. szeptember (7. évfolyam, 205-230. szám)

1955-09-13 / 215. szám

SZOLNOKMEGYEI NÉPLAP 1955 szeptember 13. Az Uj Magyar Könyvkiadó ezév decemberére megjelenteti Shake­speare összes drámáinak új, biblio­fil kiadását; A drámákat immár klasszikussá vált Arany, Vörös­marty, Petőfi és Babits fordításo­kon kívül mai legjelesebb műfordí­tóink ültették át magyar nyelvre. A fordításokat avatott filológusok vetették egybe az eredeti angol szöveggel. Shakespeare összes drá­máit bibliapapiron félbőr- és egész- vászonkötésben a legigényesebb nyomdai kivitelben, művészi kön­tösben adják ki; A várható nagy­arányú érdeklődés kielégítésére az Állami Könyvterjesztő Vállalat elő­fizetést hirdet Shakespeare összes drámáinak négy kötetére; Az elő­fizetés fizetési könnyítésekkel is jár, amelyek részletei az állami könyvesboltokban megtudhatók; Az egészvászonkötésű kiadás körülbe­lül 280—300, a félbőrkötésű körül­belül 400—420 forintba kerül, a fél- vászonlcötés ára körülbelül 180— 200 forint lesz. Előfizetést minden állami könyvesbolt vagy az Állami Könyvterjesztő Vállalat Központja vesz fel; * A Híradó- és Dokumentum Film­gyárban dokumentum-film készül Bartók Béláról. A nagy magyar ze­neszerző halálának 10. évfordulója alkalmából Takács Gábor rendező és Herskó Anna operatőr levelek, fényképek, egyéb dokumentációk segítségével ismerteti Bartók Béla életét. Kodály Zoltán, a filmben a közös gyűjtésről beszéli A doku­mentum-filmben a II. szvit és a Concerto dáliamai is felcsendülnek. Vereséget szén vedlett a Légierő Dorogi Bányász—Szolnoki Légierő 4:1 (3:0) Dorog, 4000 néző, vezette: Bihari (Fe­kete 11., Tölgyesi). Dorog; Ilku I. — Buzánszky, Dacsev, Bakonyi — Pálmai, Kinczel — Pozsonyi, V.arga, Monostori, Prohászka, Ilku II, Edző: Szabó .Péter. Szolnoki Légierő: Garamvölgyi — Czu- czor. Jancsik, Sípos I. Hernádi, PauLás — Jagddics, Bárfi, Sípos II., Dombai, Nárai. Eciző: Jánosi Béla. Góllövők: Prohászka, Varga, Pozsonyi, Nárai, Varga. Szögletarány 4:2 (2:1) a Dorogi Bányász javára. Nem hozott jóformán semmi izgalmat a mérkőzés. A hazaiak az első félidőben kiváló csapatmunkájuk révén nagy fö­lényt harcoltak ki és jóformán már ekkor biztosították maguk számára a győzelmet. Szünet után a bányász-együttes csökken­tette az iramot és ekkor a Légierő is feljött, támadásaik azonban nem voltak korszerűek. A csatárok erőtlen kezdemé­nyezéseit a hazai védők könnyedén szét­rombolták. Az első percekben csak tapogatódzás folyt. Később a Bányász lendült támadás­ba, de az első komoly helyzet mégis a hazai kapu előtt adódott. Egy gyors ellen- támadás végén Buzánszkv szögletre sze­relt, a beívelt labdát Dombai, az üres ka­pura fejelte, de Buzánszky a gólvonalról mentett. Az első gól a tizenegyedik perc­ben született meg. Pozsonyi kiugrott., nagy lövését Garamvölgyi kiütötte, Varga ráíutott a labdára és az a vetődő kapus­ról Prohászka elé pattant, aki a bal alsó sarokba gurított. 1:0. A tizennyolcadik percben Bakonyi keresztlabdáját Pozsonyi kapta, a jobbszélső egy csel után Vargá­hoz adott és a csatár 15 méterről a léc alá lőtt. 2:0. A huszonnyolcadik percben Varga lövését Garamvölgyi bravúrosan hárította. Nagy nyomás hárult ebben az időben a szolnoki védelemre és a hátvé­dek sokszor önfeláldozóan mentettek. A harminchatodik percben újabb hazai gól született. Pozsonyi—Varga összjáték után a jobbösszekötő kapura lőtt. A labda Sí­pos I. lábáról lepattant s a közbeugró Pozsonyi a kifutó kapus mellett a hálóba továbbított. 3:0. A félidő további részében a hazai csatárok sok helyzetet hagytak kihasználatlanul. Fordulás után a Légierő cserét eszkö­zölt, Sípos II. húzódott hátra fedezetnek és Hernádi lett a középcsatár. A csere mintha használt volna a szolnokiaknak. Ekkor szinte egyenrangú ellenfélnek bizo- nvultak. A negyvenhetedik percben Sínos II. Nárait szöktette s mielőtt Dacsev köz­beléphetett volna, a szolnoki szélső a ki­futó Ilku I. mellett a hálóba lőtt 3:1. Ek­kor a Légierő több lelkes támadást veze­tett. A második félidő közepén Ilku II. helyet cserélt Monostorival. A hetvenhar- madik percben Sípos II. hatalmas bombá­ját bravúrosan védte. Nem sokkal később egy dorogi támadásból a kitörő Vargát Jancsik a 16-os előtt szabálytalanul el­lökte. A megítélt büntetőt Varga az el­mozduló sorfal mellett a jobb alsó sarok­ba küldte. 4:1. A vendégek próbáltak erő­síteni, de eredményié lenül. Sípos II. sza­badrúgását Ilku védte. Az utolsó percek­ben ismét a Bányász együttes játszott fö­lényben. A Légierőben Garamvölgyi szinte kifo­gástalanul védett; mindig gyorsan, hatá- iczottan lépett közbe, talán csak a harma­dik gólnál hibázott. A hátvédhármasból a nagy munkabírású Jancsik játéka emelke­dett ki. Sokat segített társainak. Hernádi az első félidőben több támadást indított el. Sípos II. mint fedezet jobban játszott. Ezen a helyen nagy hasznára volt csapa­tának. A csatárok közül Dombai mozgé­konysága és Nárai szemfüles góliia dicsér­hető. A jobbszárny tagjai időnként elemi hibákat vétettek, nem járultak hozzá a folyamatos támadójáték kialakításához. A megyei labdarúgó-bajnokságért Sikerrel zárult a közlekedés-balesetelhárítási kiállítás A Szolnoki 55. sz; Autóközleke­dési Vállalat és a B; M; Szolnok megyei Főosztályának közlekedési csoportja az elmúlt héten közleke­dés-balesetelhárítási kiállítást ren­dezett Szolnokon; A kiállítás szemléltetően mutat­ta be Szolnok forgalmának növe­kedését, fejlődését. Erről csak egy számot említsünk meg: a szolnoki autóbuszok például az előző év el­ső 6 hónapjához viszonyítva azo­nos kocsiparkkal 17 százalékkal több utast szállítottak; Ugyanak­kor az országos főútvonal átmenő forgalma is jelentősen növekedett. A kiállítás másik része, az orszá­gosan előforduló tipikus balese­tekről mutatott gazdag képanyagot. Ezeken keresztül láthattuk azt, hogy az ittas gépkocsivezetők a szocialista társadalom legfőbb ér­tékében. az emberben milyen sú­lyos és pótolhatatlan veszteséget okoznak felelőtlenségükkel. Ezt nö­veli az az anyagi kár is. amely a bal­eset következtében tönkrement közlekedési eszközök értékéből ered; A megdöbbentő képek, me­lyek a ronccsá vált gépkocsikat, a felismerhetetlenségig összeégett, összetört vezetőket, a szerencsétle­nül járt utasokat mutatták, egy­úttal demonstrálták azt is. hogy milyen veszéllyel jár a közleke­dési eszköz kormány kereke^, mel­lett ülő, meggondolatlan vezető. Ezekből a dokumentumokból nem­csak a járművek vezetői, hanem az az ötezer felnőtt és fiatal látoga­tó is sokat tanulhatod, aliifc fa kiállítást megtekintették; Most. amikor a kiállítás bezárult, meg kell állapítanunk; hogy nem volt eredménytelen, mert a példák so­kasága többeket megóv majd a közlekedési balesetektől; Meg kell azonban emlékeznünk a kiállítást szervező vállalatnak a közlekedés balesetmentes lebonyo­lítása terén elért jó eredményei­ről is. A vállalat 2 éves fennállása alatt gépkocsivezetőinek hibájá­ból halálos kimenetelű baleset vagy nagyobb anyagi kárral karambol nem volt. Vannak olyan kocsive­zetők is, mint Kiss Dénes, H. Ko­vács Károly. Takács Vendel, Sin- ka Sándor és még többen mások, akik együttesen 2.890.090 kilomé­ter útat tettek meg balesetmente­sen és jó munkájukkal mindanv- nyian a kitüntető sztahanovista cím tulajdonosai; Szeretnünk, ha minél többen követnék példájukat, hogy közlekedésünk biztonsága nö­vekedjen és hogy minél több gép- járművezetőnek csillogjon a mel­lén a jó munkáért járó kitüntetés. APRÓHIRDETÉSEK OJ Pannónia" motorkerékpár eladó. Szol­nok. Dobó l.-u. 33/b A FELSOJASZSAGI Állami Gazdaság Jász­berény, Cornwall tenyészsertés telepére felvesz gyakorlott sertésgondozókat, fize­tés kollektív szo'int. Jelentkezni lehet a gazdaságban; Jászberény. Th8köly-u. 17. sz alatti központi irodáiában. ASZTALOS szakmunkásokat azonnal fel­vesz * Karcagi Mezőgazdasági KSZ. VAS. festék szakmában Jártas eladókat keres a klsulszállási egységeibe a Karcag és Környéke Kiskereskedelmi Vállalat. Je­lentkezni lehet; a központban Karcagon. (Duclos-o. 20.) A PALOTAS1 Állami Gazdaság felvesz éj­jeliőr! munkakörbe dolgozókat. — Étkezés üzend konyhán biztosítva. Érdeklődők for­duljanak a gazdaság központjához a dél­utáni órákban. Iglól Pál gondnok. A MESTERSZÁLLÁST Gépállomás gyakor­lattal rendelkező üzemgazdászt, műhely- szerelőt. kőművest keres felvételre. Bő­vebb felvilágosítás kapható; Gépállomás, Mesterszállás. VASESZTERGÁLYOS és kovács szakmun­kásokat felvesz a szolnoki Mezőgazdasági KTSZ, Beloiannlsz-u. 36. BARNA teli háló eladó. Kurucz. Szolnok, Thököly-u. 57. MEZŐTÚRON, kövesúton kisebb családi ház eladó. Érdeklődni lehet: Mezőtúr, Rá- kóczl-út 11. Ugyanott 650 n-öl hereföld eladó. NEGYVEN év körüli gyermekszerető, hosz- szú bizonyítvánnyal rendelkező, íőznl tudó mindenest keres tanítói házaspár. — Cím: Bessenyei Pál Igazgató. Jászivánv. GUMISKOCSIHOZ lóhaltókat és segéd­munkásokat felvesz: Talajerőgazdálkodási pzemegység. Szolnok, Hubay F.-u. 9. őejolnjakmtqjpü. NÉPLAP politikai napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanács lapja Megjelenik hétfő kivételével mindennap Előfizetési ár 1 hóra 11 forint Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős szerkesztő: DAVID FERENC Szerkesztőség: Szolnok, Irodaház, 1. emelet Szerkesztőség: Telefon: 20— 93, 93—20, 20—69 Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Felelős vezető: Mészáros Sándor Készlelrendezési kiállítást rendez a Magyar Kemzeti Bank és a Műszaki Bizo­mányi Vállalat Budapest. XI., Egri József-n. 20—22. volt Mű­szaki Főiskola kultúrterme (Petőfi híd budai hídfőjénél, Verpeléti útnál, az új egyetemi épületben) 1955. IX. 19-től 26-ig vállalatok, intézmények, szövetkezetek és kisiparosok részére — széleskörű anyagbeszerzési lehetőségek nyílnak vas, szerszám, műszaki, vil­lamossági, textil, vegyi munkavédelmi papír, fa és egyéb anyagok vásárlására. Jászberényi Bástya — Mezőtúr 3:0 (0:0) Jászberény, 1000 néző, — vezette: Lombos. Jászberényi Bástya: Mészáros — Novotni, Simon, Apter — Sárközi Bíró II. — Gon­dos, Kovács, Szigeti, Bíró I., .Csizmadia. Mezőtúri Traktor*. Kerekes — Bessenyi, Mikes, Veres — Kun, Urbán — Csete, Gombos, Magyar, U. Szabó, Balázs. Gól­lövők: Csizmadia, Gondos Bíró II. (11-es- ből). Közepes iramú mérkőzésen váltako­zó mezőnyjáték alakult ki. A hazai csa­pat csatársora jobban kihasználta a lehe­tőségeket, a második félidő vége felé a mezőtúri együttesből két játékost kiállí­tottak. Végeredményben a hazaiak meg­érdemelten jutottak a két bajnoki pont birtokába. Jók: Simon, Gondos, Kovács, illetve: Kerekes, Mikes. Veres, Magyar. A Mezőtúri Traktor ifi—Jászberényi Bás­tya ifi mérkőzés elmaradt, mert a mező­túri együttes nem jelent meg. * Szolnoki Törekvés — Törökszentmiklósi Bástya 4:2 (3:0) Törökszentmiklós, 2000 néző, vezette: Varga Gy. Szolnoki Törek­vés: Lázár — Bozóki, Ozsvár, Juhász — Lengyel, Ragó — Héricz, Horváth, Illés, Csábi, Pintér. Törökszentmiklósi Bástya: Tóth — Kosa, Fakkelmann, Ráczi — Ke­nyeres. Márton — Karakas, Tóth, Szűcs, Szakái, KaLina. — A mérkőzés mindvégig naygiramú, helyenként színvonalas,' élve­zetes, szép játékot nyújtott. Az első per­cekben a Bástya fölénybe került és Lá­zár csak nagy önfeláldozással és némi szerencsével mentette meg kapuját a gó­loktól. A hetedik percben mégis a Törek­vés jutott vezetéshez, amikor Ragó várat­lan lövése a kapufáról a hálóba vágódott. 1:0. Ezután Horváth bombalövésébe Tóth bátran belevetette magát és menteni tu­dott. A hazaiak nagy lelkesedéssel játszot­tak és Szűcs hatalmas lövése a kapufát érte. A harmincötödik percben feljött a Törekvés és Csábi—Pintér összjáték után Héricz nagy erővel védhetetlen gólt lőtt. 2:0. Két perc múlva Csábi kitört, Tóth eléje rohant, de a labda a csatárnál ma­radt, aki közelről a hálóba továbbított. 3:0. Szünet után a Törekvés fölénybe ke­rült, de Héricz jó helyzetben hibázott. Az ötvenedik percben védelmi hibából öngól­lal szépített a Bástya. 3:1. Majd Kalina révén a hatvankilencedik percben 3:2-re alakult az eredmény. A nyolcvankettedik percben Csábi közelről a hálóba helyezte a negyedik gólt is. 4:2. A további ostrom főként Fakkelmann és Tóth önfeláldozó védelmi munkája miatt eredménytelen ma­radt. A Törekvés csapatában Lázár nagy­szerűen védett, az öngólban erősen benne volt. A védelemben Juhász mindvégig, a többiek csak helyenként játszottak jóL A legjobb rész. a támadósor játéka, élményt jelentett. Kiemelkedett Csábi bátor és gyors kitöréseivel, Horváth és Pintér pontos adogatásaival. Illés becsületesen harcolt. Héricznek nemi sikerültek a lö­vései. A Bástya igen jól játszott és nz el­ső félidőben kis szerencsével vezetést is szerezhetett volrra. Legjobbjaik: Tóth, a kapuban, Fakkelmann, Szűcs, Kalina, de az egész csaoat nagy akarással küzdött, helyenként fölényben is volt. A Játékve­zető kifogástalanul működött. Szolnoki Törekvés ifi—Törökszentmiklósi Bástya ifi 1:0. lV7 * Szolnoki Kinizsi — Kunhegyes? Traktor 5:2 (1:1) Szolnok, cukor gyári pálya. 300 néző, vezette: Kiss (Gyöngyös). Szolnoki Kinizsi: Erdei — Molnár, Kiss, Csák - Géczl IT., Fehérvári — Szatmári. Gvémánt. Szekeres, Sokvári, Géczi T. Kunhegyesi Traktor: Kiss I. — Barnokl, Lévai, Sze­keres — Kiss II., Házi — Ágoston, Mol­nár, Gáspár, Szabó I. Szabó II. GóIIövck: (Szekeres (2), Gyémánt, Kiss II., Fehér­vári 11-esből), illetve: Molnár. Gáspár. Az első félidő közepes iramban indult. A kun- hegyesieken látszott a kiesés ellen való elkeseredett küzdelem. Minden labdán rajta voltak és a Kinizsi váratlan gólja után azonnal egyenlíteni tudtak. A máso­dik félidőben megváltozott a játék képe. Hatalmas iram alakult ki, a vendégek sze­rezték meg a vezetést, de az átcsoportosí­tott Kinizsi csatársor hat perc alatt meg­fordította az eredményt. A második félidő huszonkilencedik percébep Molnárt a Ki­nizsiből, a negyvenedik percben Gáspárt a Kunhegyesből kiállították, utánrúgásért. Szögletarány: 26:5 a hazaiak javára. Jók: Kiss, Fehérvári, Géczi II., Szatmári, Sok- vári, illetve: Kiss I. (a mezőny legjobbja), Lévai, Gáspár, Szabó I. és Szabó II. Szolnoki Kinizsi ifi—Kunhegyesi Traktor ifi 3:0. Szolnoki Szikra—Szolnok! Haladás 3:1 (0:1) Szolnok, vezette: Höflinger. Szolnoki Szikra: Raskó — Dobos, Vörös, Kuruc — Török, Takács — Dobos II., Kádár. Ba- ricza, Bolyhos. Tamasi. Szolnoki Haladás: Benedek Császár, Bőhm, Megyik — Nagy, Horgos — Urbán, Kökény. Jani, Molnár, Ignác. Góllövő: Baricza, Tamasi, Kádár, Illetve: Ignác. Elég színvonalas, kemény mérkőzés alakult ki a két szol­noki együttes között. A jobb csatárjátékkal rendelkező Szikra megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Az egyetemistáknál a védelem lelkesen, önfeláldozóan játszott. A csatársor teljesítménye elmaradt a vé­delem mögött, különösen Urbán és Jani fogott ki gyenge napot. Jók: Kuruc, Rns- kó. Takács, illetve Császár, Bőhm, Me- gyík. * UJszászj Törekvés — Martfűi Vörös La­bogó 4:0 (3:0) Uj szász, vezette: dr. Ma­gyar. Ujszászf Törekvés: Varga — Tóth, Hőgye, Pataki — Nagy I.. Király I. — Nagy TI.. Molnár Bakó, Király II., K5- várj. Góllövő: Bakó (2). Király II.. Kő­vári. Jóiramú, kemény mérkőzést vívott a két együttes. Az első félidőben a hazaiak játszottak fölényben és megérdemelten ju­tottak 3:0-ás vezetéshez. Fordulás után lanyhult az iram és ekkor a játék inkább durvaságokba csápott át. Végeredményben első félidei játéka alapján a vasutas csa­pat megérdemelte a győzelmet. Ujszászi Törekvés ifi - Martfűi Vörös Lobogó ifi 3:3. Karcagi Szpartakusz—Jászberényi Vasas 0:0 Karcag, vezette: Ha.rsányi (Debrecen). Karcagi Szpartakusz: Kónya — Dénes. Fo­dor, Pallagi — Zilahi, Székely — Tóth, Balyi, Vona, Szabó, Sinka. Végig Jóiramú mérkőzést játszott a két csapat. A Vasas csatársora révén különösen az első félidő­ben mezőnyföllényt harcolt ki. A Szparta­kusz védelme azonban Kónyával az élen nagyszerűen hárított. A II. félidőben a Szpartakusz is több veszélyes támadást vezetett, de gólt nem tudott elérni. Vég­eredményben megérdemelten jutott a kar­cagi együttes az egyik pont birtokába. Jászberényi Vasas ifi—Karcagi Szparta­kusz ifi 4:1. # Szolnoki Bástya — Kisújszállási Traktor 1:0 ,0:0) Kisújszállás, vezette: Jakusovsz- ki. Szolnoki Bástya: Krlzsán — Szurovecz, Török, Csépe — Honti. Csaba — Tóth B. Tóth I., Kovács, Pege! Cs. Farkas. Gó1- lövő:_ Csépe (szabadrúgásból, a második félidő 26. percében). A vendégcsapat már az első -félidő elején jobb játékkal, sokkal többet kezdeményezett. Sokkal tervszerűb­ben adogattak. A kisújszállásiak teljesen szétesőcn Játszottak. A hazaiaknak csupán két kapufa lövése érdemel említést. A szolnokiaknak a íróion kívül még három hatalmas helyzetűk is volt, melyeket azonban nagy balszerencsével kihagytak. A Bástya végeredményben megérdemelten jutott a két pont birtokába. Jóik: Csépe, Török, Szurovecz, Krizsán. A két fedezet Honti és Csaba szintén Jól játszott bár még nincsenek erőnlétük teljében. Pege volt a támadósor lecriobbja, utána a sor­rend: Kovács. Cs. Farkas, Tóth I., Tóth B. Jakusovszki játékvezető hibátlanul mű­ködött. Törökszentmiklósi Vasas—Jászapáti Tö­rekvés 2:1 (1:0). Törökszentmiklósi Vasas If! — Jászapáti Vasas ifi 3:2. Az országos nagypályás kézilabda-bajnokságért Martfűi Vörös Lobogó—Diósgyőrt Vasas tl:8 (7:3) Törökszentmiklós, — vezette: Szabó. A vidéki rangadó igen jő Játékot és _végig hatalmas küzdelmet hozott. A győztes csapat nagyszerűen alkalmazta az emberfogásos módszert. Góldobók: Fodor (4) , Kesjár (3), Bencsik, K. Nagy, Tóth, Fazekas, illetve: Lajkó (3), Vouszka (2), Tomorszky (2). Tóth. Jóik: Fodor (a me­zőny legjobbja), Kundolf. Szőke, illetve: Lajkó, Tomorszky. » Budakalászi Vörös Lobogó — Kunszent­mártoni Traktor 13:9 (9:4) Budakalász- Alsó, vezette: Penényi. Az első félidőben sok veszélyes támadást Indított a tartalé­kosán is jói játszó Budakalász. Szünet után kiegyenlített s gyakran durva küz­delem folyt a pályán. Góldobóik: Kunsági (5) , Koller (3), Belos I.. Bíró. Gáspár. Kasza, Túrán, illetve: Pugner (3), Pásztor II. (2), Pásztor III. (2), Csordás. Schwin- gula. Jók: Kunsági (a mezőny legjobbja), Belos II,. Molnár, — illetve: Pugner és Pásztor II. A forduló további eredményét: Budapesti Dózsa—Budapesti Haladás 10:7, Budapesti Kinizsi—Vasas Turbó mérkőzés elmaradt, *! > 1 1:0 1 4:1 törölve mert a Turbó Játékosok szerelése nem ér­kezett meg idejében. Budapesti Vasas- Budapesti Vörös Meteor 9:8, Budakalászi Szpartakusz—Rákospalotai Törekvés 14:6. II Toló 12 tal&atos szelvény« 37. hét t. Csepel—Bp. Kinizsi 2. Budapesti Dózsa—Győr 3. Izzó—Budapesti Vasas 4. Diósgyőr—Bpestl V. Lobogó 2 1:2 5. Dorog—Légierő < t 4:1 6. Salgótarján—Bpestl Honvéd 2 3:5 7. Szombathely—Pécs 1 2:0 8. KIST EXT—Szeged 2 0:4 9. Békéscsaba—Budapesti Szikra t 1:0 10. Űzd—Bpestl Vörös Meteor 2 0:3 11. Bp. Spartacus—Sztállnvároa x 2:2 12. Sahtyor— Dinamo Kiev x 0:0 13. Cegléd—Debrecen 2 1:5 A beérkezett szelvények száma 1 200 000 db felett jár. Jól sikerült a Szolnok Városi TSB úszóversenye Vasárnap reggel á Damjanich uszodá ban rendezték meg a Szolnok városi TSB felnőtt, serdülő, ifjúsági, férfi és női úszóversenyét. A versenyen a Dózsa, a Törekvés és a Honvéd úszói álltak rajt­hoz. Voltak olyan számok, melyekben ko­moly eredmények is Bzülettek. Részletes eredmények: 100 méteres fiú Ifjúsági hát: 1. Ratkai (Dózsa) 1:22.2. 2. Jegesi (Dózsa) 1:22.8, 3. Nemesfalvi (Honvéd) 1:26.8, 4. Gőz (Tö­rekvés) 1:32.4. 50 méteres úttörő leány, mell: 1. Kiss (Törekvés) 0.50, 2. Tárnái (Törekvés) 51.2, 3. Kronberg (Törekvés) 52.2. 50 méteres fiú, pillangó: 1. Bergend! (Törekvés) 50.1, 2. Kovács (Honvéd) 1:04. 100 méteres ifjúsági női, hát: 1. Kon­koly (Dózsa) 1:35.8, 2. Miskolczi (Törek­vés) 1:58 3. Tassi (Törekvés) 2:20.2. 200 méteres férfi mell: 1. Kónya (Dózsa) 3:06.9, 2. Ládái (Törekvés) 3:08, 3. Ma­gyar (Törekvés) 3:35.8. 100 méteres ifjúsági fiú gyors: !. Gőz (Honvéd) 1:07.4, 2. Karmazsin (Dózsa) 1:09.2, 4. Tóth (Törekvés) 1:27.8. 50 méteres úttörő leány pillangót 1. Maglód! (Törekvés) 46, 2. Muhr (Törek­vés 54, 3. Munkácsi (Törekvés) 55.8. 200 méteres női mell: 1. Geszthelyi (Dó­zsa) 3:35.8, 2. Balázs (Törekvés) 3:57.4. 400 méteres férfi gyors: 1. Ratkai (Dó­fl Budapesti Honvéd Tisztiház labdarúgó csapatának vendégszereplése Kunszentmártonhan HONVÉD TISZTI HAZ-KUNSZENT- MARTON I BASTYA 0:0 _ A szokottnál nagyobb közönség gyűlt össze vasárnap délután 5 órára a kun­szentmártoni sportpályán megrendezésre került barátságos labdarúgó mérkőzésre Ez részben annak tudható be, mivel az ott vendégszereplő Honvéd Tiszti Ház ka­puját Grosics Gyula védte. A két együt­tes a következő összeállíjásban lépett pá­lyára: Honvéd Tiszti Ház: Grosics — Du­dás, Balázs, Kisfalvi — Pékár, Muszka — Zombori, Kövesdi, Szécsányi, Gonyec, Matkovics (Török). Kunszentmártoni Bás­tya: Füzesi — Zsindely, Busái, Fehér I. — Papp. Vörös, Vágó, Pugner Lengyel, Bíró, Fehér II. A mérkőzés kezdetén a‘ Bástya több erős rohamot intézett a vendégek kapujára, ahol Grosics Gyulának nyújtott alkalmat, hogy bemutassa tudását. A közönség egy- egy könnyed megmozdulását is nagy taps­sal jutalmazta. Érdekessége volt a mér kőzésnek, hogy a nézők a pálya főleg arra a részére húzódtak, ahol a ritka vendéget láthatták. A Bástya csatárai a második félidőben lanyhább játékot mutattak ugyan, de még így is jóval többet lőttek kapura és így többször szereplésre késztették a vendégcsapat kapusát. A mérkőzés után mindkét csepat tagjai és vezetői barátságos hangulatú, közös vacsorán vettek részt. Az országos vízilabda bajnokságért Budapesti Vörös Meteor — Budapesti Tö­rekvés 3:2, Budapesti Dózsa — Budapesti Vörös Lobogó 3:2, Budapesti Kinizsi— Gheorghiu Dej Hajógyár 5:2, Budapesti Honvéd—Egri Bástya 8:0. zsa) 5:53.2, 2. Zsidót .(Honvéd) 5:54.2, 3. Bozsó (Honvéd) 6:00.2. 50 méteres úttörő fiú gyors: 1. Molánat (Dózsa) 34.9, 2. Bergend; (Törekvés) 36.2, 3. Dián (Dózsa) 37.4. 100 méteres ifjúsági női pillangó: 1 Hegtnann (Dózsa) 1.44. 100 méteres ifjúsági női gyors; 1. Kon­koly (Dózsa) 1:22.4, 2. Cvekán (Dózsa) 1:31. 100 méteres ifjúsági pillangó: 1. Kucora (Dózsa) 1:20.6. 2. Kovács (Honvéd) 1:27.2 50 méteres leány gyors: 1. Maglód! (Tö­rekvés) 39.4, 2. Muhr (Törekvés) 46.2, 3. Miskolczi (Törekvés) 52.8. A labdarúgó NB I. vasárnapi eredményei Budapesti Dózsa—Győri Vasas 4:1, Cse­peli Vasas—Budapesti Kinizsi 1:0, Buda­pesti Honvéd — Salgótarjáni Bányász 5:3, Budapesti Vörös Lobogó—Disőgyöri Vasas 9:1. Szombathelyi Törekvés — Pécsi Dózsa 2:0, Budapesti Vasas—Vasas Izzó 4:0. Az NB I. állása í. Bpestl Honvéd T9 15 3 1 67:33 33 2. Bp. V. Lobogó 19 14 4 1 57:18 32 3. Bpestl Kinizsi 19 12 4 3 51:19 28 4. Bpesti Vasas 19 13 2 4 53:33 28 5. Dorog 19 7 7 5 29:26 21 6 Salgótarján 18 4 9 5 21:34 17 7. Bpesti Dózsa 19 5 6 8 32:30 16 8. Pécs 19 6 4 9 19:28 16 9. Csepel 19 6 3 10 30:38 15 10. Győr 19 5 5 9 31:40 16 11. Szombathely 19 6 2 n 24:46 14 12. Diósgyőr 19 4 4 it 26:40 12 13. Izzó 19 3 3 13 18:47 9 14. Légierő 18 3 2 13 14:40 9 i Egy ritka természeti jelenség: Virágzó philodendron Szolnokon Szolnokon, a Szabad­ság-téri autóbuszmeg­állónál lévő gyógyszer­tárba ezekben a na­pokban sokan betér­nek, hogy szemtanúi le­hessenek egy hazánk­ban ritkán előforduló természeti jelenségnek, a philodendron virág­zásának. Tihanyi Lajosné, a gyógyszertár dolgozója hatéves tphilodendron- ja elsőizben nyitott vi­rágot. A philodendron (Monstern deliciosa) az Aracea-félék családjá­ba tartozó, középameri­kai (Vera Cruz-i) ere­detű dísznövény. Mele­get és sok világosságot kíván. Legjobb egyen­letes, éjjel-nappal azo­nos hőmérsékletű szo­bában tartani. A szoba lehetőleg délkeleti vi- lágítású, a cserép földje pedig mindig gyengén nedves legyen. A kifej­lődő léggyökereket vi­zes poharakba szokás ereszteni. A philodendron vi­rágzása 8—14 napig tart. Gyümölcse ehető, a virág szülőföldjén nyalánkság. Előzőleg azonban alaposan le kell masni, mert a reá­tapadó virágpor torok- gyulladást okozhat. A gyümölcs egyébként két esztendeig érik, s illata az ananászéra emlékez­tet. A philodendron ha­zánkban csak igén rit­kán, gondos ápolás mellett és kedvező életkörülmények között virágzik. Ha a virág­zás feltételei megvan­nak, évenként virágot bont, hazánkban azon­ban ez nagyon ritkán fordul elő. Ezért csodálják meg sokan Tihanyi Lajosné philodendronját a Sza­badság-téri autóbusz- megállónál lévő gyógy­szertárban.