Szolnok Megyei Néplap, 1955. augusztus (7. évfolyam, 180-204. szám)

1955-08-09 / 186. szám

4 SZOLNOKMEGYEl NÉPLAP 1955 augusztus D. Közel 30 millió értékű terményt védték meg a Jisza árjától | regi 1GAZSAGI az, hogy ha ösz­­szefogunk, hegyeket tudunk meg­mozgatni. Az elmúlt hetekben, mi­kor a Tisza veszedelmesén meg­áradt, magunk is meggyőződtünk arról, milyen erő rejlik a szervezett, közös munkában. A bevetett árte­rületet Szolnoktól Csongrádig a pusztító víztől a Vízügyi Igazgató­ság a helyi tanácsokkal és a hon­védséggel együtt, a lakosság bekap­csolódásával igyekezett megmen­teni, A közös munka nem volt ered­ménytelen. Az a lelkes elhatározás, hogy megóvjuk az idei termést, a dolgozók kenyerét, erőt adott az elemek legyőzéséhez. |toszegfn I i2 km-es szakaszon ve­szélyeztették a folyó hullámai a gátakat. Kása János technikus irá­nyította itt a védekezést, s a falu segítségére sietett a honvédség is. Hat napon át ötven katona dolgo­zott a gátakon keményen. A helyi' tanács ki is számolta már, hogy mintegy 4,000.000 forint értékű bú­zatermést sikerült megmenteni a biztos pusztulástól. A Vízügyi Igazgatóság e helyen is köszöni a reptéri honvédség segítségét, |tiszavarkonyban.| a másik partmenti községben sem volt könnyű a helyzet. Itt mintegy 3 km hosszú szakaszon fenyegetett a ve­szély 600 katasztrális hold bevetett földet. Sikerült is megmenteni, s így 1,120.000 forint értékű termény­nyel lett gazdagabb államunk. Ve­­zsenyen 4 km hosszúságban 1000 kh. földön védett meg igazgatósá­gunk közel 3,000.000 forint értékű mezőgazdasági terményt. Tiszaje­­nőn 6 km hosszan veszélyeztette a víz a termést. A megmentett érték 880 hold föld termése, két és félmil­lió forint. Alpáron a nyári gát mö­gött 23 km hosszúságban 12.000 hol­don több mint 25 millió forint érté­kű terményt védtek meg. Itt a hon­védség kétszáz tagja a lakitelki holtgát elzárásánál segédkezett. | összesen] 17.330 hold bevetett területet szabadítottunk meg így a fenyegető veszélytől. A kapcsolatok kiépítésében nagy ,érdeme van Dá­vid Sándornak, a szolnoki szakasz­­mérnökség vezetőjének, Szegedi Jó­zsefnek, a félegyházi járási tanács elnökének. A védekezési munkákból azonban le kell vonni a tapasztalatokat is, hogy a jövőben csökkentsük a ve­szélyt. Szolnokon a harkányi csator­nát például el kellett tölteni. Ez 70 köbméter föld megmozgatását jelen­tette. Mindez azért vált szükséges­sé. mert a Tisza felőli tiltózár-szer­kezet a háború folyamán elveszett s ezt azóta sem pótolták. így ha egy magas vízállásnál nem végez­nék el az eltöltést, a csatorna men­tén 150 kh kapás és legelő kerülne víz alá. | helyes volna | ha az árvízvé­delmi csoport a téglaátereszt kicse­rélné egy állandó nyílással s a Ti­sza felőli oldalon ingaorsós zsilipet építenének be. így megtakaríthat­nánk az évente kétszer-háromszor szükségessé váló eltöltést, mely amellett, hogy 85 ember megfesztett munkájával jár, mégis bizonytalan. A Tiszamenti Vegyiműveknek a szennyvízlevezető csatornáját kell rendbehozni a hullámtéren, mert nem bír ellenállni magas vízállás­kor a nagy nyomásnak. Ezért leg­utóbb például 3 helyen tört ki a víz s a legnagyobb erőfeszítés elle­nére is 20 hold legelőt elöntött. Rá­adásul a szennyes ipari víz ki is ölte a füvet azon a területen. Még sikeresebben és még kisebb áldozatok árán csak akkor tudunk szembenézni a magas vízállás ve­szélyével, ha már előre gondosko­dunk a hibák kijavításáról és a tervszerű megelőző munkákról. Vincze Vendel Vízügyi Igazgatóság Letartóztatták a beadást szabotáló cibakház! kutakat Az ország kenyerének biztosítása, a cséplés meggyorsításától, a ga­bonabegyűjtési tervek maradékta­lan teljesítésétől függ. Tanácsaink­nak, állami szerveinknek, az igaz­ságügyi szerveknek is komoly fel­adatot jelent a begyűjtési törvény betartása. Az osztályidegen elemek és a kulákok most is igyekeznek szabotálni a gabonabeadást. A kun­szentmártoni járási ügyészség le­tartóztatta Bálint Zsigmond cibak­­házi lakost, volt csendórtiszthelyet­­test. Bálint Zsigmond 1954. őszén, a törvényes rendelkezéseket sem­­inibevéve, — szóbeli megállapodás alapján — felesbérletbe adott 2 hold és 500 négyszögöl szántóterü­letet Széles Ferenc cibakházi lakos­nak. Megállapodtak abban, hogy a betakarítás alkalmával a megter­mett kenyérgabonát a keresztekből fogják szétosztani. Az aratás után valóban megfelezték a kereszteket, de Bálint Zsigmond az előírt be­adási kötelezettségének nem tett eleget. Tanácsi és igazságügyi szerveink ébersége azonban leleplezte a volt csendőrtiszthelyettes tevékenységét, az ügyészség pedig 24 óra lefor­gása alatt elkészítette a vádiratot s augusztus 6-án már a járásbíró­ság tárgyalta Bálint Zsigmond ügyét. Nevezett már volt büntetve közellátás érdekét veszélyeztető cselekedetéért. Mostani tettéért is elnyeri méltó büntetését. Csík Róza Sporttudósíiók, sportlevelezők figyelem ! Most, amikor megkezdődött á megyei labdarúgó bajnokság I. osztályának küz­delme, felhívjuk lapunk sporttudósítóit és levelezőit, hogy — mint a tavaszi idény­ben is tették — a megyei I. osztályú és az azzal párhuzamos ifjúsági bajnoki mér­kőzésekről tudósításaikat a mérkőzés le­játszása után félórával telefonon Szolnok 24—06 számra „R” beszélgetésre feltétlen adják le. APRÓHIRDETÉSEK köszönetnyilvánítás. Ezúton mon­dunk hálás köszönetét mindazoknak, akik — Antal Ferenc — szeretett férjem és édesapánk temetésén részt vettek és nagy fájdalmunkat enyhítették. (Karcag.) A gyászoló család. VILLAMOSSÁGI cikk és kerékpár szakmá­ban jártas eladót azonnalra felvesz a szolnoki Állami Aruház. A SZOLNOK! MÁV Utasellátó éjjel­­nappaj a dolgozók szolgáltában áll. A várakozó utasok idejüket itt kellemesen, lóminőségfl ételek és Italok fogyasztása meüett tölthetik eL A SZOLNOKI Építőipari Vállalat keres szakképzett „vizsgával rendelkező” köny­­nyű gépkezelőket. Jelentkezni Tehet; Szol­nok. Irodaház. II. e. 20-as szoba MOTORCSÓNAK test és 100-as Archimedes farmotor eladó. Szolnok, Madách-u. 45. VACSORÁZZON zene mellett a kunhegyes! földmű vesszövetkeze? vendéglőjében. Elő­zékeny kiszolgálás, kitűnő konyha, válasz­tékos italok. Este ,8—11 ó*áig tánc. AZONNALI beléDésre keresünk vásározó részlegünkhöz két textil szakmában gya­korlattal bíró szakembert. Kunszentmár­toni Földművesszövetkezet. NB áztassa él ruhái* az őszi esőben! Mindenféle Őszi ruházat! cikkeket, ballon­­kabátokat és nylonkabátot megvásárolhat a kunhegyes! töldmüvesszövetkezet áruhá­zában. KÉZI vízifeeskendőt keres megvételre a kunszentmártoni földművesszövetkezet. Nádpallát vásárolhat! ülsőüszai Nádgazdasápá! Szentes, Kossuth u. 27. Bármilyen mennyiségijén. 3 cm.-es beépíthető nádpalló 5 cm.-es beépíthető nádpalló 20 cm.-es sfukatur nádszövet. FELHÍVJUK a vállalatok és Állami Gaz­daságok figyelmét, hogy a szolnoki Vas­ipari Vállalat kerékpáros részlege — Szol­nok. Szabadság-tér 4. — jelenleg szabad kapacitással rendelkezik és módjában áll határidőre gumicsizmák favítását elvállalni. ELADÓ kifogástalan állapotban lévő Zündapp 250 kem-es motorkerékpár. Érdek­lődni lehet ifj. Hudra Istvánná Jászberény, Bárány-u. 11. AUGUSZTUS I-től leszállítottuk árainkat! Óráját Javíttassa a szolnoki Vasipari Vál­lalatnál, Belolannisz-u. 11. Tőiidtuen a Sz.e-'jtokmeqyx.i NÉPLAP-ban! £ zt% fn&kmeqjpu NÉPLAP politika) napilap A megye) pártbizottság és a megyei tanács la'pja Megjelenik hétfő kivételével mindennap Előfizetési ár l hóra M forint Szerkeszti a szerkesztő bizottság Felelős szerkesztő: DAVID FERENC Szerkesztőség: Szolnok. Irodaház.' I emelet Szerkesztőség: Telefon: 20—93, 23—2o, 20-69. Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Szolnok. Mdlinovszki-u. 19. Felelős vezető: Mészáros Sándor. Terjeszti a Megvet riirlaohivatal Megrendelhető =» meg*? valamennyi posta­hivatalánál és postás kézbesítőiénél Három kg búza, egy kg árpa jut egy-egy munkaegységre előlegnek az újszászi Szabadság TSZ-ben Olyan változás történt az idén az újszászi Szabadság Termelőszövet­kezetben, amely mellett nem lehet szó nélkül elhaladni. A község egyé­nileg dolgozó parasztjai közül so­kan nem tudják, mire vélni ezt a nagyszerű átformálódást. A közös gazdálkodás óriási ereje van bonta­­kozóban s az idei győzelem csak kezdeti eredménynek számít, mert ezután még jobb lesz a tsz-tagok élete és még több lesz a jövedel­mük. A Szabadság TSZ-ben jó kezekbe került a vezetés. A tagok az elmúlt év őszén Pál Józsefet választották meg elnöknek, ö a kihelyezett me­zőgazdász, Fürj János segítségével derekas munkát végzett. És ezt nem a szavak mutatják, hanem a ter­mésátlagok növekedése. A tervszerű vezetés kiegészül az alapszabály betartásával. A közös gazdaság leg­főbb törvényét minden tekintetben betartották. De a közös gazdaság erejéről, a vezetők fáradhatatlan munkájáról, a tsz-tagok szorgalmá­ról, a szövetkezés fölényéről beszél­jenek most már a számok. 4 Szabadság TSZ-ben az ara­tást már rég elfelejtették. Jó né­hány nappal megelőzték az egyéni­leg dolgozó parasztokat és kevés veszteséggel takarították be termé­nyeiket, mert igénybevették a gép­állomás aratógépeit, valamint egy kombájnt. Száz hold búzát kom­bájnnal, száznegyven holdat arató­géppel takarítottak be. Náluk az idei esztendő volt a győzelem éve. A 8000 holdas újszászi határban ez évben dolgozott először kombájn. Munkáját megcsodálták az egyéni­leg dolgozó parasztok. A falu szo­cialista átszervezésének úttörői, a tsz-tagok pedig büszkék arra, hogy ők visznek a községbe új, pezsgő, eleven életet. Gabonából gazdag termést taka­rítottak be. Termésátlagaik jóval fe­lette vannak az egyéniekének. El­sőnek teljesítették állampolgári kö­telezettségeiket, 220 mázsa búzára értékesítési szerződést kötöttek és már azt is beszállították. 6800 fo­rint gyorsbeadási jutalmat, 47 má­zsa korpát és a szabad búzáért 62 ezer forintot kaptak. Néhány nap­pal ezelőtt befejezték a munkaegy­ség-előleg osztást. Egy munkaegységre előlegként 3 kiló búzát és 1 kiló árpát osztot­tak. összesen 6 vagon búza és 2 vagon árpa került szétosztásra, de még ugyanennyi tartalékolva van. Előreláthatóan tehát mintegy 5 kilogramm búza jut minden mun­kaegységre az idei gabonatermés­ből. Farkas Sándor a mostani jöve­delem-osztáskor 12 mázsa 96 kiló búzát, 430 kiló árpát, 2911 forint készpénzt kapott. Földi János 11 mázsa búzát és 2640 forint kész­pénzt vitt haza. A Szászbereki Gépállomás trakto­ristái szíwel-lélekkel segítik a szövetkezeti tagok boldogulását. D. Kovács Sándor traktoros és Farkas .................. János aratógépkezelő az aratással egyidőben éjjeli műszakban hántol­ta fel a tarlót. A tagok pedig ide­jében elvethették a másodnövénye­ket. 77 holdon tarlókukoricát, csa­­lamádét, szudáni füvet és kölest ve­tettek. Ezek már szépen zöldéinek. A sokoldalú gépesítés minden mun­kafolyamat elvégzését lehetővé te­szi. Elsősorban ennek köszönhetik, hogy a gazolókapálással sem marad nak el. A 70 hold négyzetesen vetett ku­korica gazolókapálását néhány nap­pal ezelőtt kezdték meg Bóta Bor­bála DISZ-titkár vezetésével a fia­talok. A cukorrépát ötször gyomta­­lanították és most ott is a gazoló­kapálás folyik. Ez a növény dísze az újszászi határnak, holdanként megtenni a 200 mázsát. Kukoricá­ból 30 mázsás átlagtermésre számí­tanak. Ezekről az eredményekről érdemes beszélni. Akik még Ujszú­­szon mindig nem hiszik el, hogy a dolgozó parasztok felemelkedését csakis a szövetkezés biztosítja, azok nézzenek körül a Szabadság Ter­melőszövetkezetbem A községben egyre kevesebb a kétkedő. Január 1-től huszonhét űi belépővel gyarapodott a Szabadsás TSZ s ezekben a napokban egyre több dolgozó paraszt határozza el. hogy áttér a nagyüzemi gazdálko­dás útjára, hiszen érdemes szövet­kezeti gazdának lenni: Szabó Pál levelező Ujszász labdarúgó bajnokságért A megyei Szolnoki Szikra—Törökszent­miklósi Vasas 3:0 (0:0) Szolnok, Törekvés pálya, — vezette: dr. Magyar (Tóth, Rékasi). Szolnoki Szikra: Raskó — Kádár, Vörös, Dobos I. — Tamasi, Takács — Dósa, Ba­­ricza, Dobos II., Bolyhos, Papp. Törökszentmiklósi Vasas: Csikós — Csala, Tóth, Rozinál — Mihók, Szabó — Csemán, Márton, Lesitz, Pintér. Fekete. Az első félidő elején a Szikra veszé­lyeztet, majd a Vasas veszi át a játék irányítását. A 24. percben Lesitz óriási helyzetben a felső kapufát találja ej. A íélidő végén Pintérnek van jó helyzete, le késlekedik és a Szikra védők menteni tudnak. Szünet után a 3. percben Dobos II. a kifutó kapus kezéből kisodorja a lab­dát és az üres kapuba gurít. 1:0. Kezdés után újra a Szikra támad és Dobos II. távoli ívelt labdája a túlságosan elől álló Csikós fölött a hálóba hull. 2:0. Nagy kapushiba vöt. A gyors eredmény fellel­kesíti a hazaiakat. Mindjobban fölényt harcolnak ki a mezőnyben jól küzdő el­lenféllel szemben. A 24. percben az előre­húzódó Dobos I. beadását Papp elcsípi és közelről a hálóba vágja. 3:0. A félidő vé­gén a Vasas teljesen beszorul s a nagy kedvvel küzdő Szikra csatároknak nem sikerül újabb gólt elérni . A győztes csapat hatalmas lelkesedéssel küzdött. A védelem legjobbja Kádár volt. A fedezetek fáradhatatlanul romboltak. A támadósor Baricza építőmunkája révén igen sok helyzetet teremtett, de a gólok mégis Dobos II. leleményességét dicsérik. A Vasas szép összjátékkal dolgozott,^ de a csatársorban nem volt elég az átütőerő a jó papírgyáriakkal szemben. Dr. Ma­gyar jól vezette a mérkőzési. Szolnoki Szikra ifi—Törökszentmiklósi Vasas ifi 2:0. * Szolnoki Kinizsi—Szolnoki Bástya 4:0 (1:0) Szolnok, cukorgyári pálya, 300 néző, — vezette: Höfflinger (Árvái .Csabai). Szolnoki Kinizsi: Erdei — Molnár, Kiss. Csák — Géczi II„ Fehérvári — Gajdos, Gyémánt, Szekeres, Bíró, Géczi I. Szolnoki Bástya: Krizsán — Szurovecz, Závodszki, Sárközi — Monti, Csaba —* Kovács, Török, Tóth B., Csépe, Pál. Góllövők: Bíró, Géczi I., Géczi II., Sze­keres. Végig nagyiraimú, élvezetes játékot ho­zott a mérkőzés. Az első félidő 14. percé­ben Géczi II. labdájával Bíró kiugrott, magamögött hagyta a Bástya védelmét és az elmozduló Krizsán mellett a hálóba vágta a labdát. 1:0 a Kinizsi javára. A 38. percben 11-eshez jutott a Bástya, de Török gyengén helyezett lövését Erdei szépen védte. Ebben a félidőben a Kinizsi csatárok többször hibáztak, vagy az igen jó formában védő Krizsán fogta a veszé­­lyesebbnél-veszélyesebb lövéseket. A má­sodik félidőben az élelmezésiek átvették a játék irányítását. Egy szabadrúgásból előreívelt labdából Géczi II. rúgta a má­sodik gólt. Ezután a Bástya 10 perce kö­vetkezett. A Kinizsi védelme azonban Kis­sel és Csákkal az élen minden támadási visszavert. A 21. nercben Géczi II. 16-os* ról leadott kapáslövésével szemben Kri­zsán lehetetlen volt. 3:0. A 23. percben egy Kinizsi támadás során Szekeres futott el és közvetlen közelről a hálóba nyomta a labdát. A hátralévő húsz percben a Bástya már nem bírta erővel és a kapu előtt tömörülve, csak az újabb gólok el­hárítására törekedett. Ez sikerült is. Egvénileg a Kinizsiből: Kiss, Csák, Gé­czi II., Fehérvári és időnként Szekeres,, míg a Bástyából: Krizsán (aki csapata legjobbja volt). Csépe, Sárközi, Csaba és Tóth B. játszott jól. Höffligner egv-két hibától eltekintve Jól vezette a mérkőzést. * Törökszentmiklósi Bástya— Újszászi Törekvés 1:1 (0:1) Törökszentmiklós. vezette: Balcző. Törökszentmiklósi Bástya: Ernszt — Szecsei, Fakkelmann, Kosa, Kenyeres, Tóth — Darvasi, Szakáll, Szűcs, Ráczl, Kalina. Újszászi Törekvés: Varga — Tóth, Hő­r,ve, Pataki — Bakó, Királv TT. — Nagy IT., Mo1riár, Juhász, Kiss. Kővári. Góllövők: Fakkelmann. Hőgye (11-esböl). A mérkőzés előtt a két csapat vezetői sportszerű viselkedésre szólították fel já­tékosaikat. Már az első percekben nagy iram alakult ki, de szép játékot nem lát­hatott a közönség. Inkább csak küzdelem volt a pályán. Az első félidőben inkább a vendégek támadtak többet és ekkor l:0-ás vezetést is kiharcoltak. A második félidőben a Bástya kapujához szögezte ellenfelét, a jól védekező újszásziak azon­ban minden támadást hárítani tudtak. A rohamozások során végülás a 89. percben egy kavarodásból született meg a hazaiak egyenlítő gólja. jók: Fakkelmann, Kosa, Kenyeres, il­letve: Varga, Király II., Kővári. Törökszentmiklósi Bástya ifi—Újszászi Törekvés ifi 4:0. * Jászberényi Vasas Aprító— Kisújszállási Traktor 2:1 (1:1) Kisújszállás, vezette: Füiöp (Debrecen). Jászberényi Vasas Aprító: Nikolicza — Udvarias, Túri, Schmidt — Bonczi, Kele­men — Rétsági. Fenyvesi, Potemkin, Pin­tér, Waldeck. Kisújszállási Traktor: Szalai — Sáfár, Márton, Kövér — Szabó, Radics — Erdei, Ugrai, Tóth, Szeczi, Szathmári. A mérkőzés egyenrangú ellenfelek küz­delmét hozta. A feljavult Kisújszállási Traktort csak nehéz küzdelem árán tudta legyőzni a bajnok-aspiráns Jászberény. Az első félidő 22. percében Erdei révén a hazai csapat szerezte meg a vezetést. A 38. percben Pintér távoli lövését elnézte a kapus és a labda a hálóba esett. 1:1. A második félidőben védelmi hibából a 27. percben Potemkin megszerezte a győztes gólt. A Traktor nem adta fel a küzdel­met, hanem tovább harcolt az egyenlítés­ért, de a Vasas jól védekezett és így már gól nem esett. Jók; Túri, Potemkin, illetve: Kövér, Erdei. Kisújszállási Traktor ifi—Jászberényi Vasas Aprító ifi 1:1. * Szolnoki Törekvés—Kunszent­mártoni Bástya 4:1 (2:1) Kunszentmárton, vezette: Flóra (Békés­csaba), Klimon, Tóth J. Szolnoki Törekvés: Lázár — Lengyel, Ozsvár, Sándor — Ragó, Rontó — Héricz, Horváth, Csábi, Pintér, Iván. Kunszentmártoni Bástya: Pásztor —­­László, Busái, Vígh — Papp, Bíró — Vá­gó I., Lengyel, Kelemen, Szakáll, Fehér II. Góllövcik: Iván (2), Horváth (2, egyet ll-esből), illetve Kelemen. A Törekvés kezdi a játékot, de mindjárt a hazaiak veszik át az irányítást. Szakáll, Bíró, Lengyel, Kelemen, Vágó támadás alakul ki, utóbbi lövését szögletre men­tik a Törekvés védők. A beívelt szögletet Lengyel nagy lövéssel küldi a mezőnybe. Ismét a hazaiak támadnak, Fehér, Szakáll a labda útja, utóbbi elől Ragó csak ne­hezen tud partra menteni. Ezután feljön a Törekvés és egyik támadás végén Hé­ricz kapu mellé lő. Majd Horváth szök­tetné Pintért, de az nem éri el a labdát, s az a partra megy. Bedobást Pintér fog­ja el, Horváthoz továbbít, ő Ivánhoz ját­szik, akit azonban a kunszentmártoni Papp szerelni tud. Most a Törekvés szo­rongat, de a hazai védelem Búsaival az élen jól áll a lábán és hárítani tudja a helyzeteket. Most a hazaiak kezdeményez­nek. Lengyel, Fehér, Szakáll támadás vé­gén utóbbi kapu mellé lő. Az ellentáma­dásnál Horváthot lesen állítja meg a já­tékvezető sípja. Újra a hazaiak lendülnek támadásba, s végre a 16. percben gólt is érnék el. Papp a jobbszélső Vágót szök­teti, aki jól elfut, s a középcsatár Kele­menhez Játszik, aki a szépen beívelt lab­dát, jó érzéssel felugorva, szép fejessel küldi Lázár kapujába. 1:0 a kunszent­mártoni Bástya javára. A gól után a né­zőtéren felzúg a „Hajrá Bástya!” bizta­tás. Az iram tovább fokozódik. Erősen tá­madnak a vendégek, Pintér Ivánhoz ját­szik, aki veszélyesen tör kapura, de Pász­tor kifutva, elvetődve, menteni tud. Utána két Törekvés lefutásnál Horváth, majd Héricz földbe rúg és így oda a helyzet. Pintér, Iván támadás alakul ki, utóbbit László támadja meg, akit Ivan csúnyán letalpal. A • játékvezető figyelmezteti a szolnoki bals^élsőt, Csábi e’ől Vígh szög­lete ment. IJfnbb Törekvés Umadá? kö­­ve,,’ftz.ik. Hér’cz c-*'V a kh',3 iV.’a. f,e utóbbi iofpu nve'ié L". Fzu'án Rrgó labda- 1 jával Horváth ugrik meg, akinek maga­san ívelt labdájára Iván ugrik fel és lej­jel Pásztor hálójába küldi. 1:1. Az egyik Törekvés támadást a hazai kaputól mint­egy 18 méterre szabálytalanul akasztják meg a Bástya védők. A megítélt büntetőt Horváth hatalmas csavart lövéssel küldi a hálóba. 2:1. Rontó, Horváth. Iván tá­madás alakul ki, a szolnoki balszélső is­mét durván talpalja az őt megtámadó kunszentmártoni védőjátékost. A Játékve­zető ismét figyelmezteti. A félidő hátra­lévő részében az eredmény már nem vál­tozik. Szünet után hazai támadással kezdődik a Játék — Busái, Lengyel, Fehér, Kele­men a labda útja, utóbbi jó helyzetben kapu fölé lő. Papp, Lengyel, Szakáll, Fe­hér, Kelemen támadás végén Vágót szök­tetik, kinek gyenge lövését Lázár könnyen védeni tudja. Ezután Csábi, Pintér, Hor­váth akció alakul ki, de a vasutas csatár elől Vígh fejjel ment. A másik oldalon Lengyel, Kelemen, Vágó, Lengyel táma­dást Ozsvár fejjel tudja hárítani. Ismét hazai támadás alakul ki. Bí"ó, Lengve], Fehér lábán jön előre a labda, aki Kele­ment szökteti, a hazaiak középcsatára azonban jó helyzetből élesen fölé lő. Nrgy egyenlítési helyzet volt. Most a vendég­csapat negyedórája következik. Ragó, Hé­ricz támadás jön fel. Héricz Pintérhez Ját­szik, Ivánhoz továbbít, őt Bíró megtá­madja, de Iván a Bástya fedezetet igen veszélyesen talpalja. A játékvezető ismét figyelmezteti a vasutas csatárt. Horváth. Csábi, Héricz támadás bontakozik ki, de utóbbi mellé lő. A játék kezd mindinkább eldurvulni a játékvezető gyengesége miatt. Most egy hazai támadásnál Bíró labdájá­val Kelemen ugrik ki, Ozsvár a szolnoki középhátvéd megtámadja és igen durván, ellöki a hazaiak középcsatárát, aki a földre terül. Ráadásul még rá is ugrik. Kelemen hosszú ideig földön marad, a játékvezető ennek ellenére továbbot int. (Az eset 11-est érdemelt volna.) A labda Ivánhoz kerül, aki félpályáról indul el. Az egész játéktéren végig fut és a meg­lepett hazai védők mellett gólt lő. 3:1. Teljesen érthetetlen volt, hogy amikor sérült játékos feküdt a pályán, a játék­vezető tovább engedte az akciót, amiből gól. is született. Ezután a játék mindin­kább eldurvul. Egy Törekvés támadásnál a hazaiak 16-osán belül Vágó utána rúg az egyik szolnoki csatárnak. A játékve­zető kiállítja és 11-est ítél. A megítélt büntetőt Horváth védhetetlenül küldi a hálóba. 4:1. A hazaiak is durváskodnnk és így Papp, majd Kelemen a kiállítás sorsára kerül. Sajnos a játékvezető későn nyúlt a kiállítás eszközéhez, a mérkőzés elején elkövetett hibáit az utolsó percek sorozatos kiállításaival már nem tudta helyrehozni. A mérkőzés további részében említésre méltó esemény neri} történt. A színvonalas és az első negyedórában izgalmasnak Ígérkező játék a durvaságok és főleg a játékvezető gyengesége miatt — aki a durvaságokat nem torolta meg kellő eréllyel — elromlott. .Különösen a mérkőzés a mezőnyben egyenrangú erők küzdelmét hozta, a kapu előtt a vasuta­sok jobban kihasználták helyzeteiket, s így sikerült győzelmet elérniök. Szolnoki Törekvés ifi— Kunszentmártoni Bástya ifi 3:1. * Mezőtúri Traktor—Kunhegyes! Traktor 5:0 (2:0) Mezőtúr, 1000 néző, vezette: Bal1 a. Mezőtúri Traktor: Kerekes — Gáspár, Mikes, Veres — Kun, Besenyi -r- Gugyán, Nagy, Magyar, Molnár III., U. Szabó. Kunhegyesl Traiktor: Kiss — Pál. Léva’, Takács I. — Faragó, Szekeres — Takács II., Molnár, Gáspár, Szalai, Zlatarics. Góllövők: Nagy, Gugyán, U. Szabó (2), Magyar. A megfiatalított mezőtúri együttes már az első félidő eleién szénen rajtolt. Sokat kezdeményezett. Fölényük már az első félidőben 2;0-ás vezetésben mutatkozott meg. Fordulás után továbbra is a hazaiak irányították a játékot és újabb 3 góllal terhelték meg a kunhegyesnek kapuját. Végeredményben a játék képe alánján « Mezőtúri Traktor ebben az arányban is megérdemelten nyerte a mérkőzést. Jók: Magyar, Mikes, Gáspár, Kerekes, Veres. Nagy, U. Szabó, illetve Kiss, Lé­vai. Gáspár. Mezőtúri Traktor ifi—Kunhegyes! Traktor ifi 3:3.