Szolnok Megyei Néplap, 1955. június (7. évfolyam, 127-152. szám)

1955-06-21 / 144. szám

4 S20LN0KMEGTE! NÉPLAP 1865 júná’js 21 <5= Védekezzünk a burgonyabogár ellen! jA BURG ON \ A! egyik legvesze­delmesebb kártevője az amerikai kolorádóbogár, mely nyugatról-ke- letre irányuló terjedésében több helyen megfertőzte a tolunk észak­ra,. nyugatra és délre fekvő orszá­gok burgonyaföldjeit. A természe­tes terjedésén kívül növeli az is a veszedelmet, hogy az angolszász imperialisták repülőgépről mester­ségesen, károkozó szándékkal szór­ták le, amint azt Csehszlovákiában és a Német Demokratikus Köztár­saságban is megállapították. A véd ekezés a burgcnyabogár ellen oly módon lehetséges, ha fel­ismerjük, megtelepedését és elsza­porodását megakadályozzuk. A kolorádóbogár kisújjköröm nagyságú, s körülbelül 1 cm hosz- szű, tojásdad alakú, domború hátú. Könnyen felismerhető agyagsárga szárnyain levő tíz hosszanti fekete csíkozásról, valamint a nyakpaj- zsán viselt fekete rajzolatáról. To­jásait, amelyek másfél milliméter hosszú, narancssárga, ragadós pe­ték, húszas-harmincas csomókban rakja le a burgonyalevelek fonák­jára. Lárvája feltűnőéin domború hátú, körtealakú, vérpiros színű. Nyakán kiemelkedő színes, barnás- fekete csíkot visel. Lába és feje fekete színű. Teljes kifejlődését 12—15 milliméter hosszúságban éri el. A kolorádóbogár bábja narancs- vörös, egy centiméter hosszú |a KOLOR ÁDÓBOGÁR | 15_2o centiméter mélységben a talajban telel át és tavasszal, mikor a talaj 14—ig fokra felmelegedett, előbú­jik. A bogarak felkeresik a fiatal fcurgonyatöveket és mohón falják a leveleket. Hazai viszonyainkat figyelembe véve évente két nemze­dék követheti egymást és egyetlen nőstény utódiainak száma milliókra szaporodhat fel. A bogár legjobban szereti a burgonya levelét, de pusz­títja a paradicsom és a tojásgyü­mölcs levelét is. Megtalálható a pi- rosbogyójú ebszőlőn, a nadragu­lyán, a beléndeken, a maszlagom és az úgynevezett ördögcéma gyom­növényen. Nálunk ezideig a kártevő még nem telepedett meg, de a Dunán­túlom, Pest- és Heves megyében, sőt újabban a jászapáti és jász­berényi járás Pest, illetve Hews megyével határos községeiben is megjelent. Legutóbb Jászladányról jelentettek kolcirádcbogár fertőzést. A Kenderest Növényvédő Gépállo­más dolgozói már is megjelentek gépeikkel. A másfél holdas burgo- nyatábtón először észlelt kolorádó­bogarakat kiirtották és nagyobb területeken permeteztek ellene. A KÖZVETLEN védekezés mel­lett fontos a megelőző keres- tetés. A vasútvonalak, országutak, egyszóval a fertőzésnek leginkább kitett helyeken minden héten leg­alább egyszer át kell kutatni a burgonya- és paradicsom-parcellá­kat. A kereső csoportok tagjai a burgonyabokrokat egyenként vizs­gálják meg, a hajtásolcat felhajtva, alaposain kutassák át a növény minden részét, hogy a levelek fo­nákén levő tojáiscsomókat is ész­revegyék. Ha a bogárkereső cso­port kolorádőbogarát, lárvát, vagy tojáscsomót talál, gyűjtse azt a ma­gával vitt gyüjtőüvegbe. edénybe, amelynek aljára kevés petró­leumot, vagy fáradt olajat kell ön­teni. Azt a burgonyabokrot pedig, amelyen a bogaraik lárváját, vagy petéjét megtalálták, feltűnő módon jelöljék meg, A burgonyatermelők, vagy a bo­gárkereső csoport tagjai a burgo- nyatáblák átvizsgálása után észre­vételeiket jelentsék a helyi tanács­nak, Vasárnap megtartották iskolai évsárá ünnepélyeket áss általános Vasárnap a megye ált. iskoláinak többségében megtartották az ünne­pélyes évzárókat. Az évzárók legtöbb helyen tornavizsgákkal, a jó ta­nulók megjutalmazásá- val voltak egybekötve. Az évzárókon minde­nütt nagy számmal je­lentek meg a szülők, bi­zonyítva azt, hogy is­koláink, a nevelés ügye iránt egyre nagyobb érdeklődés tapasztalha­tó a dolgozók részéről. Az egész megyében az általános iskolákba a beiratkozások június 21-én és 22-én lesznek. Az iskolák mindenütt megszervezték a hasz­nált tankönyvek össze­gyűjtését. Így a beira­tások alkalmával a használt tankönyvekből biztosítani lehet — ha nem is teljes egészében — a tankönyveket. Az új tankönyvek rende­lése megtörtént. Ezeket a tanítás megkezdése előtt kapják meg az is- fco tófej ~ A SZOLNOKI VÁ­ROSI TANÁCS június 24-én, pénteken dél­után 5 órakor a tanács- háza nagytermében ta­nácsülést tart, amelyen e nyári mezőgazdasági munkákat vitatják meg. — A'SZOLNOKI TA­NÁCS végrehajtó bi­zottsága. tagjainak fo­gadóórái: Június 23: dr. Bene Zoltán, június 25: Bíró János, június HÍREK 27: Bognár József, jú­nius 30: Csényi László. A városi tanács végre­hajtó bizottságainak tagjai a tanácsháza 102. számú helyiségében tartják fogadóóráikat. Hétfőn és csütörtökön 9—12-ig, szombaton 8— 12-ig. — HARMINC KÖZ­SÉG tűzoltóinak verse­nyében az első díjat a negyventagú szanda- szöllősi önkéntes tüz- oltótestület nyerte el, — A szandaszöllősiek most a nyári tűzvédel­mi jeladatokra készül­nek, — A JÁSZBERÉNYI JÁRÁSI KULTÚR­OTTHON „Déryné együttese” nagy siker­rel játssza a városban és a környező falvak­ban Moliére „A férjek iskolája’“ című három- felvonásos vígjátékát. (Varga Imre jászberé­nyi levelező.) APRÓHIRDETÉSEK KÖSZÖNETNY ELVAN ITAS. Mindazoknak, akik Tószegen elhalt édesanyánk temeté­sén részvétükkel fájdalmunkat enyhítették, ezúton mondunk hálás köszönetét, Vígh család. MAGANTULAJDON B AN LÉVŐ SERTÉSEK biztosíthatók' a HIZLALÁS tartamára. Kár­térítést az ÁLLAMI BIZTOSÍTÓ nyújt az elhulláskor! súly szerint kg-ként 1750 Ft-ot. A biztosítási díj két részletben fi­zethető. ELADÓ 1 db Belga Sauer 2 csövű 16-os va­dászfegyver. Cím; Beszteri Mihály Jászbe­rény, Tanácsháza. Sztáiin-tér 18. ^ MEZŐGAZDASÁGI Viziépftő VáHalat felesleges készletéből üzem' konyhák, bölcsődék, nap «óz' otthonok részére kony­haié'szerelési és étkezdéi felszerelést ad- $9 it. Megtekinthető: Szo'nok Ujszászi-út. 'A TURKEVET földművesszővetkezet cuk­rásziparban jártas dolgozót keres felvé­telre. Bérezés a szövetkezet bérrendszeré­inek alapján történik. Jelentkezni lehet a turkevei földművesszövetkezetnél. Turkeve, Kossuth Lajos-u. 18. BÁRMILYEN mezőgazdasági kisgépet és szerárut azonnal beszerezhet a kunhegyest löldművesszövetkezet vasboltjában. A SZOLNOKI pályaudvari Utasel'átó éjjel- uappal a dolgozók szolgálatában áll. A Várakozó utasok idejüket Itt kellemesen, Jóminőségö ételek és Italok fogyasztása mellett tölthetik el. BÚTOROZOTT szobát keres Szolnokon ál­lásban lévő házaspár. Szolnok, Beloian- risz-u. 57. Boronkay Antal. ELADÓ 125-ös Csepel lemezvillás motor- üzemképes, S&oiaoL Viola-iá. §• A SZOLNOKI Gépállomás felvesz traktor­vezetőket Besenyszög, Kőtelek. Szanda- szőlős községek területére. Előnyben a katonaviseltek és cséplőgéphez is értők. Fizetés gépállomási koPektiv szerint. A munkát azonnal fel lehet venni, Jelentke­zés naponta 7—9 óráig a Szolnoki Gépál­lomáson (a Rádió-leadó mellett.) ÉRTESÍTJÜK Szolnok város közönségét, hogy a VöröscsilLag-űti üzletházban, vala­mint a Rákóczi-út 25. szám alatt 1évő fodrászüzletünk mindennap reggel 7-től este 20 óráig váltott műszakkal dolgozik és szeretettel várja a város dolgozóit. Pontos, előzékeny kiszolgálás. ALLAMI FODRÁSZAT. FELHÍVJUK a megye lakosságának fi­gyelmét, hogy az új "őrlések megkezdése előtt a torlódások és várakozások elkerü­lése végett most - vigye őrölteim búzáját, mert július hó folyamán valamennyi mal­munk és azok raktárai vegyszeres fertőt­lenítést fognak végezni. A fertőtlenítés miatt a malom szünetelteti a vámőrlést. SZOLNOKI MALOMIPARI ES. ^zohmkme/ppei NÉPLAP politika? napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanács lapja Megjelenik hétfő kivételével mindennap Szerkeszti a szerkesztőbizottság Felelős szerkesztő: DÁVID FERENC Szerkesztőség: Szolnok. Irodaház, I. emelet Szerkesztőség: Telefon: 20—93, 23—20, 20-69 Szolnoki Nyomdaipari Vállalat Fele’ős vezető: Mészáros Sándor. Terjeszti a Megyei Hírlaphivata! Szolnok. Malinovszki-u. 19. Megrendelhető a megye valamennyi posta- hivatalánál és postáskézbesítőjénél Ugíizúési áf 1 hóra ü (órait. A Légierő csatársora ezúttal sem változtatott eddigi rossz játékstílusán Pécsi Dóssá—Szolnoki Légierő 1:0 (0:0) Pécs. 18.Ö00 néző, vezette: Soós (Korom- pai, Farkas I.) Pécsi Dózsa: Danka — Szöcs, Kocsis, Hegyi — Pleck Kresz — Kamondi,v Lehel Lovig, Brada. Horváth. Edző: Orczifalvi István. Légierő: Veres — Kapuszta, Jancsik, Sí­pos I. — Lazányi, Paulás — Domb a i, Sí­pos II., Bárfi, Csányi, Fischer. Edző: Kol- láth Ferenc. Góllövö: Kress. Szögletarány: 5:2 (4:0) a Légierő javára. A nagy meleg alaposan meglátszott a játék kepén. Csaknem az egész mérkőzés lanyha iramban folyt. Altaiaban mindkét csapat védekezésre rendezkedett be. A sok rossz leadás miatt kevés jó helyzet adódott a kapuk előtt, cie ezeket sem tudtak ki­használni a csatárok. Az első percekben a Légierő támadott többet. A 3. percben Veres röviden rúgta ki a labdát, azt Bra­da elcsípte de az üres kapu tőié lőtt. Ez­után a Légierő támadott, Bárfi, Sípos, Dombai lábán jött fel a vendégcsapat tá­madása, utóbbi Fischerhez továbbított, aki azonban tiszta helyzetben mellé lőtt. Ez­után Fischer, Sípos II., Dombai, Csányi volt a labda útja, utóbbi lövését azonban Danka nehezen hárítani tudta. Nem sokkal később Fischer. Csányi Bárfi támadás a La­kúit ki, melynek befejezéseként Bárfi 9 mé­terre tisztán állva, a kapu előtt, a labda helyett saját bokáját találta el. Ezután La­zányi szerezte meg a labdát, ő Dombaihoz játszott, aki Csányinak -továbbított, s előle Danka menteni- tudott. A 19. percben a hazaiak vezettek ellentámadást, de Veres a jó helyzetben lőni készülő Lovig elől merész előrevetődéssel menteni tudott. Ez­után a hazai csapat lassan enyhe fölényt harcolt ki. Hegyi és Csányi összecsapott, s a szolnoki játékos ápolásra szorult. A félidő második felében valamivel élénkebb lett az iram. Ekkor Sípos 25 méteres lövése szállt Danka kapuja mellé. A 34. percben Fischer szerezte meg a labdát és kapura tört. de előle a pécsi védők szögletre tud­tak menteni. Mintegy 5 percnyi ápolás után Csányi ismét visszatért és játékra jelentkezett. A 35. percben pécsi fölény alakult ki, de szórványos helyzeteiket a csatáro.k nem tudták gólra váltani. Az első félidő utolsó perceiben ismét a szolnoki csapat veszélyeztetett s Dankának két eset­ben is nagyszerű védéssel kellett tisztáznia. Szünet után a 47. percben Danka rosszul futott ki. Bárfi lövését Hegyi a gólvonalról vágta vissza a mezőnybe. Ekkor már job­ban igyekeztek a játékosok levinni a lab­dát a földre és egy-két szép, tervszerű tá­madás is kibontakozott, a lövések azonban pontatlanok voltak. Az 56. percben Csányi lövését merész előrevetődéssel védte Danka. A szolnoki csapat mintegy 10 perire meg­ingott s ebben az időszakban, érték el a pécsiek egyetlen góljukat, mely egyben a győzelmet is jelentette számukra. A 62. percben Dózsa támadásnál kavarodás tá­madt a Légierő térfelén. A balösszekötő helyén élőrehúzódó Kresz a kaputól mint­egy 6 méterről Jánosán a balsarokba lőtte a labdát. 1:0 a Pécsi Dózsa javára. A gól után a szolnoki csapat is rákapcsolt és fö­lényt harcolt ki a maga számára. A 77. percben Légierő támadásnál Bárfi jó hely­zetben kapura fejelt, de Danka hárítani tudott. A pécsi kapus a Játék e részében ragyogóan védett és a szolnoki csatárok minden helyzetből kapujára száljó lövéseit nagyszerűen hárította. A 85. percben szög­letrúgás után Dombainak akadt helyzete, de közelről Danka kezébe fejelte a Labdát. Egy perccel később Csányi, Bárfi támadás­mii utóbbi éles lapos lövését sarokra tolta Danka. Az utolsó tíz percben erősen szo­rongatott a vendég csapat, de Danka ekkor is minden esetben biztos kézzel hárította a lövéseket. A mutatott játék és a helyzetek alánján a döntetlen eredmény igazságo­sabb lett volna. Egyénileg a Légierőben Veres a gólt nem védhette. Ettől függetlenül most is igen Jól látta el feladatát volt néhány egé­szen bravúros védése is. Jancsik volt a legjobb hátvéd, jól rombolt. Sipos II. is jól láttál el feladatát. Lazányi csapata egyik legjobbjának bizonyult, főleg az első félidőben. Leadásai azonban gyakran rossz helyre szálltak. A második félidő 20. perce után azonban visszaesett, nem bírta az ira­mot. Paulás munkabírásával tűnt ki, nagy igyekezettel játszott. A csatárok közül Fischer sokat segített hátul is, a többiek közül Csányi és Bárfi jelentett időnként, veszélyt a pécsiek kapujára. A csatársor úgy látszik még mindig nem tanult az ed- digi mérkőzésekből és ezúttal is mindent középen igyekezett megoldani. Nem foglal­koztatták eleget a szélsőket s keresztlab­dákkal nem igyekeztek szétzúzni a mezőnyt. A Pécsi Dózsában Danka egy' rossz kito­lásától eltekintve, ragyogóan védett. Orosz­lánrésze van a győzelem megszerzésében. A hátvédek közül Kocsis bizonyult a leg­jobbnak. Hegyi jól őrizte szélsőjét, Kreszt szemfüles gólja dicséri. A támadó sorból senki sem nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Jól sikerült a Szolnoki Törekvés idei első ússóversenye Az elmúlt napokban a szakszervezeti sportünnepély keretében rendezte meg a Szolnoki Törekvés SK ided első úszóverse­nyét, úttörő, serdülő és ifjúsági verseny­zők részvételével. A találkozón a Dózsa lton véd és Törekvés úszók álltak rajthoz. Részletes eredmények: FIUK: 100 méteres gyors: 1. Kádár György íDózsa) 1:10; 2. Kiss Gábor (Dózsa) 1:14; 3. Hegmann Gergely (Dózsa) 1:16.7; 4. Ko­vács Károlv (Honvéd SE) 1:17. 100 méteres fiú hát: 1. Jeges! László (Dózsái 1:26.2; 2. Gőz Sándor (Törekvés) 1:38.1; 3. Dobos Zoltán (Honvéd SE) 1:42.2. Versenyen kívül Kuczora Ferenc (Dózsa) 1:18.4. 50 méteres fiú hát: 1. Maglód! Ottó (Tö­rekvés) 43.5; 2. Bergendy István (Törekvés) 46; 3. Tóth Károly (Törekvés) 47 mp. 50 méteres mell: 1. Pápai István 48.8; 2. Vészeli László 54.8; 3. Szendrey László 58.2 mp. 100 méteres serdülő mell: T. Vajay Jó­zsef (Törekvés) 1:29.5; 2. Pintér Géza (Dó­A labdarúgó NB I. vasárnapi eredményei Dorogi Bányász—Bp Dózsa 1:0, Csepeli Vasas—Győri Vasas 3:1, Diósgyőri Vasas—Vasa6 Izzó 3:0, Bp. Vasas—Szombathelyi Törekvés 3:1, Bp. V. Lobogó—Salgótarjáni Bányász 1:1. Az NB I. állása 1. Bp V. Lobogó 15 12 2 1 47:14 25 2 Budapesti Honvéd 14 !1 2 1 45:24 24 3. Budapesti Vasa« 15 !0 2 3 40:25 22 4. Bpesti Kinizsi 14 9 3 2 37:10 21 5. Dorog 15 6 5 4 15:17 17 6. Pécs 15 6 3 6 17:18 15 7, Salgótarján 15 3 8 4 15:27 14 8. Győr 15 4 3 8 25:33 11 9. Diósgyőr 15 4 3 8 21:28 11 10. Csepel 15 4 3 8 20:30 11 11. Szombathely 15 4 2 9 18:37 tó 12. Budapesti Dózsa 15 2 5 8 19:25 9 13. Izzó 15 3 3 9 17:33 9 14. Légierő 15 3 2 10 12:30 | zsa) 1:37.7: 3. Bencsik József (Törekvés) 1:40. Versenyen kívül Szegedi Varga Káz- mér (Dózsa) 1:30.8. 50 méteres úttörő gyors: !. Tóth (Törek­vés) 34.5; 2. Maglód, (Törekvés) 37.6; 3. Dávid (Törekvés) 38.0; 4. Szentendrei (Hon­véd SE) 46 mp. LEÁNYOK: 50 méteres mell: 1. Vajay Márta (Törek­vés) 47.5; 2. Mondok Mária (Dózsa) és Maglód! Katalin (Törekvés) 4S.8; 3. Juhász Katalin (Törekvés) 52.8; 4. Kiss Lea (Tö­rekvés) 53.3. 50 méteres úttörő hát: 1. Konkoly Emőke (Dózsa) 43.9; 3. Mlskolczy Mária (Törek­vés) 1:01.3. TEHETSÉGKUTATÖ SZAMOK: 50 méteres fiú hát: 1, Szendrey (Törek- 49; 2. Szendrei 55.2; 3. Kronberg 56.7; 4 Förgeteg 66 mp. 50 méteres fiú hát: 1. Szendrey (Tönek- vés) 53.2; 2. Kronberg (Törekvés) 59; 3. Förgeteg (Törekvés) 59.4 mp. 30 méteres leány mell: 1. Juhász (Törek­vés) 50.5. 2. Cseh (Törekvés) 53; 3. Kron­berg (Törekvés) 55.9 mp. B Toló 12 találafos szelvénye 25. hét !. Salgótarján—Bp, Vörös Dobogó X 1:1 2. Szombathely—Budapesti Vasas 2 1:3 3. Dorog—Budapesti Dózsa t 1:0 4. Pécs—Légierő 1 1:0 5. Csepel—Győr 1 3:1 6. Internazlonale—Norara 1 3;0 7. Catania—Napolj X 1:1 3, Genoa—Torino 1 2:0 9. Juventus—Sampdotfa X 2:2 10. Pro Patria—Milan X 1:1 11, Spal—Roma 2 2:5 12. Udlnese—Aíaíanta 1 3:1 * A beérkezett szelvény* száma 1 580 000 db felett jár. Ennyi szelvényt eddig még sohasem küldtek be. A megyei labdarúgó bajnokságért Szolnoki Törekvés—Jászberényi Vasas Sprite 2:0 (2:0) Szolnok, Törekvés pálya, 2500 néző. — Vezette: Szűcs (Kecskemét). Szolnoki Törekvés: Lázár Lengyel, Sándor. Bozóki — Rontó, Ragó — Héricz, Csábi. Horváth, Pintér, Iván. , Jászberényi Vasas Aprító: Nikolicza — Udvarias, Túri, Schmidt — Bonczi, Kele­men. Rétsági, Fenyvesi, Potemkin, Látó, Vámos. Igazi rangadó hangulatban indult a nagy érdeklődéssel várt találkozó. Feltű­nően sok vidéki volt látható a nézőtéren. Igen nagy bizakodás mutatkozott meg, fő­ként a jászberényi szurkolók táborában. A Szolnoki Törekvés baráti köre hangszóró­kon át köszöntötte a vendégcsapatot és annak szurkolótáborát. Amikor a két csa­pat a játéktérre lépett, felzúgott a Hajrá Vasas! Hajrá Szolnok! a közönség sorai­ból. , Szűcs játékvezető sípjelére indult a já­ték. Megkezdődött a szurkolók hangpróbája is. Ebben először a Vasas volt a győztes, a pályán viszont Pintérnek volt nagyszerű helyzete, de elhibázta. Az iram mindjob­ban^ fokozódott de a rendkívül változatos mezőnyjáték nem hozott eredményt. A Va­sas csatársor veszélyes támadásokat veze­tett, de a Törekvés védelme résen volt. Ebben a játékidőben inkább a vendégcsapat volt fölényben. A 30. perctől fokozatosan feljött a hazai együttes és ekkor Pintér nagy lövését kellett védenie Nikoliczának, majd Iván lábáról szedte le a labdát. A. 37.^ percben Látónak egy hátra adott le­adása Csábit tiszta helyzetben találta, aki néhány lépés után a kétségbeesetten vetődő Nikolicza mellett a há'óba továbitott. 1:0, Továbra is a Törekvés ’ támadott, a Vasas csak szórványosan volt veszélyes. A 41. percben szabadrúgást ért - el a Törekvés, mintegy 25—30 méterről a Vasas kapujá­tól. Horváth futott neki és a sorfal mellett a jobb felső sarokba bombázott. 2:0. Rö­viddel utána a megzavarodott Vasas védők mellett Csábi ugrott ki és sikerült is neki a hálóba továbbítani. Gólját azonban les címén nem adta meg a játékvezető. Szünet után tovább támadtak a szolno­kiak. Pintér a balszélen futott el, szépen beívelt és a befutó Csábi ragyogó fejessel küldte a felső sarok felé a labdát, de az a lécről az alapvonalon tű Ina pattant, óriási helyzet volt. A 60. perctől a Törek­vés védekezésre rendezkedett be. Hátra­vonták Horváthot és Pintért is. Az iram csökkent és a Játék fokozatosan eldurvult. A Vasas fölénybe került, de a tömörülő vasutasok ellen nem sikerült eredményt el­érniük. A sikertelenség idegessé tette kissé a jászberénvieket és rendkívül keménnyé vált a játék. A nagyszerűen bíráskodó Szűcs játékvezetőnek igen sűrűn kellett közbeavatkoznia. Előbb Héricz és Schmidt csaptak össze, később Kelement kellett fi­gyelmeztetnie. aki durván feleselni kezdett a játékvezetővel, mire az kénytelen volt kiállítással sújtani a magáról megfeledke­zett játékost. Közben a Vasas csatársor veszélyesen támadott, főként Potemkin volt veszélyes a szolnoki kapura. A gól a leve­gőben lógott, de az önfeláldozóan küzdő Törekvés védőknek sikerült kapujukat meg­menteni. A rangadó győztes okos taktikáiéval megérdemelten nyerte meg a mérkőzést. A csapat mai formáját figyelembe véve kénytelenek voltak az igen fontos bajnoki pontok biztosabb megnyerése érdekében a második félidőben védekezésre berendez^ kedni. A játék változatossága ezzel meg­szűnt de a szurkoló tábor nagyrésze meg­ér térté és helyeselte a biztonsági játékot. Lelkes, harcos küzdőképességéért az egész csapatot melegen ünnepelték a nézők. A Vasas együttese igazolta jó hírét. A mérkőzés nagyobb részében méltó ellen­fele volt otthonában is a Törekvésnek. — Nagy kár, hogy a kétségtelenül meglévő tudásuk, lelkesedésük és győzniakarásuk helyett a kíméletlen keménységet alkal­mazták és ezzel a saját játékstílusuknak ártottak a legtöbbet. Szűcs játékvezető munkája igen Jó be­nyomást keltett. A rendkívül nagyiramú első félidőt hibátlanul vezette. A második félidőben, amikor a játék még keményebbé és elszántabbá vált, mindvégig kezében tartotta a vezetést és megfelelő ítéleteivel a helyes keretek között tudta tartani az elkeseredett küzdelmet. * Szolnoki Szikra—Mezőtúri Traktor 3:2 (1:0) Szolnok, Törekvés pálya. Vezette: Veress (Debrecen). Szolnoki Szikra: Helmreich — Kádár, Vörös, Kurucz — Török, Takács —- Dósa, Dobos II., Tamasi, Baricza. Papp. Mezőtúri Traktor: Kerekes — Molnár II., Gáspár, Kovács — Mikes. Molnár II. — Bessenyei, Csete, U. Szabó, Magyar, Veress. Nagy melegben, közepes irammal kezdő­dött a mérkőzés. Változatos mezőnyjáték alakult ki, némi mezőtúri fölénnyel. Előbb a Szikrának adódott jó helyzete, de Papp közelről a kapu mellé fejelt. Ezt köve­tően a 28 percben a mezőtúri csatárok lövése a kapufát találta el. A 35, percben Dobos II. a mezőtúri térfélen kiugrott, ket­ten is rárohantak a védők közöl s elnyom­ták a szolnoki csatárt. Dobos elesett és a játékvezető azonnal 11-est ítélt. A bün­tetőt Baricza értékesítette. 1:0 a szolno­kiak javára. Váltakozó mezőnyjátékkal ért véget a félidő. Szünet után a Szikra jobban lábrakapott és Papp, majd Dósa szerzett szép gólt együttese részére. 3:0. A vendégcsapat nem adta fel a küzdelmet és ellentámadásai a- bizonytalankodó Szikra védelem jóvoltából eredményesek voltak. Előbb U. Szabó, majd Magyar révén 3:2-re szépítették az eredményt. A győztes csapat legjobb része a véde­lem volt. Itt különösen Kádár játéka emel­kedett. ki. A csatársorban Baricza nagy munkabírással keltett tetszést. A többiek is lelkesen küzdöttek és jól kihasználták a kínálkozó helyzeteket. Mezőtúr még mindig nem tudta vissza­nyerni idénveleji jó formáját. A mérkőzés véffe felé feljavult az együttes, de a nagv előnyt már nem tudta behozni. A kemény Szikra védelem nem feküdt a körülménye­sen támadó mezőtúri csatároknak. A csa­patból Mikes és U. Szabó játéka érdemel különösen dicséretet. * Ujszászi Törekvés—Törökszent­miklósi Vasas 1:1 (0:0) Ujszász. Vezette: dr. Magyar. Ujszászi Törekvés: Kelemen — Tóth. Hő­gye, Pataki — Nagy I., Nagy II. — Mol­nár, Juhász, .Király, Kővári, Kiss, Törökszentmiklósi vasa8: papp — Csela Tóth, Rozinái — Mjhók Márton — Bíró,’ Lesitz. Csikós. Pintér, Fekete. Góllövők: Kővári, Lesitz. Lanyha iramú, alacsony színvonalú já­tékkal kezdődött a mérkőzés. A Lanyha iram az egész 90 perc alatt i'ánvomta bé­lyegét a játék képére. Mindkét félidőben a hazaiak többet támadtak, de csatáraik a kínálkozó helyzeteket nem tudták gólokra változtatni. Jók: Tóth. Hőgye, illetve Csala, Pintér Fekete. Ujszászi Törekvés ifi — Törökszentmiklósi Vasas ifi 4:1. • Jásza páti Törekvés—Martfűi Vörös Lobogó 2:1 (0:1) Jászapáti, 1000 néző. Vezette: Hamar. Jászapáti Törekvés: Tóth — Ecseki, Do­bos, Bozóki — Nagy I. Modla — Ferenczi, Varga, Nagy II., Horváth, Jakab. Martfűi Vörös Lobogd: Csendes — Pap- pel, Révész, Nagy I. - Varga, Mlfcus - Király, Mancza, Mezőteleki, Wachtler. Boka. Góllövők: Varga, Modla (11-esbSl), Il­letve Mancza. A hazai együttes az első félidőben nagy fölényben játszott de csatárai nem igen vállalkoztak lövésre. A vendégcsapat 3 10 percben egy gyors lefutás során váratlan gólt ért el. A második félidőben a lelkesen játszó jászapáti együttes Varga és Modla góljavai megérdemelten szerezte meg a győzelmet. Jók: Dobos. Nagy T., Varga, Horváth (a mezőny legjobbja), Pappel, Wachtler Jászapáti Törekvés Ifi-Martfűi Vörös Lo­bogó Ifi 5:1. Szolnoki Kinizsi—Karcag! Szpartakusz 2:9 (0:9) Karcag, 1000 néző, vezette: Rácz Szolnoki Kinizsi: Erdei - Molnár, Szu- lovecz. Csák - Géczl II., Fehérvári - Szathmári, Kiss. Bíró. Géczi I„- Karcagi Szpartakusz; Kőnva — Dttie=, Fodor, Székely —Ruszkai, Pallagi — Soós, Vona. Bay, Zilahy, Sinka, Cióilövő: Gé.zi, Bíró. Az első félidő egyenlő erők küzdelmét hozta. Mindkét csapatnak volt gólhelvzete de csatáraik nem tudták azokat gólokra váltani. A második félidőben a Kinizsi ragadta magához a kezdeményezést és a 1i. percben Géczi I góljával megszerezte a vezetést. A gól után tovább fokozódott az Iram. A karcagiaknak ekkor egyenlítési alkalmuk is lett volna, de azt kihasználat­lanul^ hagyták. Vona gólbatartó labdáját Molnár az üres kann gólvonaláról vágta ki. A 34. percben Bí-ó váratlan lövéséből megszületett a vendégcsapat második gól­ja s ezzel^ beállították a végeredményt. A mérkőzés végén a sportszerűen játszó Kinizsi játékosokat nagy tapssal futalmaz- ta a karcagi közönség. Rácz játékvezető mindkét fél megelégedésére kiválóan ve­zette a nogyiramú mérkőzést. * Kunszentmártoni Bástya—Szolnoki Haladás 3:2 ■ Szolnok, vidámkerti pálya. Vezette: Szathmári. ' » • 4 -i A mérkőzés tudósítását holnapi számunk-i ban közölj ülj,