Szolnok Megyei Néplap, 1955. április (7. évfolyam, 77-7101. szám)

1955-04-26 / 97. szám

4 SZOLNOKMEGYEI NÉPLAP isse ápt®i‘as Egyre javuló játékával megérdemelten győzött a Szolnoki Dózsa együttese Aligha vonzó perspektíva Fred Seaton amerikai éllaimtit- kár-hedyetties nemrég nagy beszé­Szolnoki Dózsa—Budapesti Vasas 11:5 (3:2, 6:3). Szolnok, Damjanich uszoda, — vezette: Markovits. Szolnoki Dózsa: Borosa — Hasznos I., Pintér — Károlyi — Kelemen, Hasznos II., Kanizsa. Budapesti Vasas: Jenei — Kotrás, Szá­lai — Sefcsik — Hegrnann, Szívós, Szabó. A fővárosi csapatban a szolnokiaktól köl­csönkért Hegrnann is szerepelt. A Vasas csapata ér először labdát és Szívós nagy helyzetben hibáz. Utána a nagy lelkese­déssel. játszó kölcsönadott Hegrnann sza- b'adonhagyva, megszerzi a mérkőzés első gólját. 1:0 a Budapesti Vasas javára. A gól után ismét Szívós veszélyeztet, de a szolnoki Boross biztosan véd A második gól sem várat sokáig magára. Szívós Sef­csik jó átadásából küldi a Dózsa hálójába a labdát. - A gól után Pintér feladását Hasznos II. Jenei kapujába kettőzi. 2:1. Az iram megélénkül és a jóljátszó Sef­csik átadását Szívós Boross kapujába doplerozza. 3:1. Kezdés után Kotrán fautöl- ja Hasznos II.-őt, aki a büntetőt Kanizsá­hoz továbbítja, aki nagy gólt 15 a Vasas kapujába. 3:2. A második harmad rögtön szolnoki góllal kezdődik. Kanizsa átadását a jobbszére kihúzódó Hasznos II., Jenei felett a kapuba íveli. 3:3. A kiegyenlítő gól erősen megzavarja a budapesti csapa­tot, ezt bizonyítja a következő gól is. Amikor Kanizsa teljesen szabadon végig- ússza a pályát és Jenei felett a hálóba ejti a labdát. 4:3. Ezután a Dózsa tervszerűb­ben kezd játszani. Támadásaik átgondol- tabbak. A Vasas mezőnyjáték után nem képes ellenálláni az egyre jobban játszó szolnokiaknak. Ekkor Pintér átadásából Hasznos II. eredményez. 5:3. Majd nemsokkal később ismét a szolnoki középcsatár nagy lövését kell Jeneinek vé­denie. Azonban a lepattanó labdával Hasz­nos II. a hatodik szolnoki gólt lövi. A harmad utolsó másodperceiben Szívós pompás dobását Boross jó ütemben védi. A harmadik harmadban Kelemen helyett Szarvas áll be a szolnoki csapatba. Kezdés után azonnal a budapesti Szívós eredmé­nyes, 6:4. A másik oldalon pedig Károlyi átadásából Pintér távolról nagy gólt 15. 7:4.^ Újrakezdés után Károlyi elengedi g jólűszó Sefcsiket, aki egészen a szolnoki kapuig úszik és 3 méterről védhetetlen gólt lő* 7:5, Ezután a Budapesti Vasas tel­jesen visszaesik és a játék ebben a ré­szében Hasznos II., Károlyi, Kanizsa s végül ismét Hasznos II. góljaival biztosan szerzi meg a győzelmet az 1954. évi or­szágos bajnok vízilabda csapat. A tartalékosén kiálló Budapesti Vasas csak az első harmadban volt komolv ellen­fél. A szolnokiaknál Boross, Pintér és Ke­lemen. míg a Vasasnál Kotrás, Szabó Szí­vós játéka emelkedett az átlag fölé. * Totó 12 falálatos szelvénye 17. bét. 1. Ausztria—Magyarorsz, X 2:2 2. Magyarország B—Ausz­tria B 1 3:1 3. Ausztria ifj.—Magyar- ország ifj. X 0:0 4. Felsö-Ausztria — Ma­gyar utánpótlás 2 1:4 3. Szeged—Bp. Szikra 1 10 fi. Salg. Vasas—Debrecen 1 1:0 7. S pal.—Bologna X 1:1 8. A tatai 1 ta—C a tani« 1 4:0 9. Juventus—In ternazion. 1 3:3 10. Milan—Roma 2 0:2 11. Tri estina—Torino 1 2:1 12. Fiorentina—Napoli X 0:0 J.430.000 körül jár a beküldött szelvények száma. A Szolnok városi TSB közli Szerdán délután 4 órakor összeszoktak edzést tart a városi ifjúság) válogatott a Törekvés pályán Május 1-én Szegeden a város ifjúsági vá­logatott labdarúgót ellen játszik a.Szolnok városi ifjúsági válogatott. A szolnoki keret szerdán délután 4 órakor a Törekvés sport­telepen tartja második Ssszeszoktató edzé­sét. A városi TSB ezúton kéri az alant fel­sorolt játékosokat, hogy a fent megjelölt helyen és időpontban alsófelszereléssel meg­jelenni kötelesek: Sági (Törekvés), Juhász (Törekvés). Oláh (Törekvés), Urban I. (Tö­rekvés), Urban lí. (Petőfi), Debreceni (Vö­rös Meteor), Csák (Törekvés), Szűcs (Fák­lya). Sinda (Kinizsi), Gajdos (Kinizsi), íróbó (Törekvés), Cs. Kovács, Sagát, Tó- vfzl (Petőfi), Molnár (Haladás), Sikeresen szerepelnek kötöttfogású birkózóink a Karlsruhe-i világ• bajnokságon Magyar részről Pólyák világba.)- nofeságot nyert, Gurics második tett középsúlyban, Tarr Ikörmyű- súlylban negyedik helyem végzett. A szovjet birkózók közül Sztas- Uevics, Gamaroyik, Mamyejcv, Ka- tozia, Nyikolajcv és Mazur szer­zett világbajnokságot. • Szín eredményeket értek el asztali- teniszezőink az utreclitl világbajnokságon A. vegryespárosban a Sscepesl— K.óeziáti Éva pár világbajnoksá­got nyert, férfi egyesben Sidó (Magyarország) a japán Tamatka és a jugoszláv Bolinar mögött harma­dik lett. Női egyesben Kőcziám Éva harmadik helyem végzett. Bástya SE. néven egyesült a Petőfi, lendület és Fáklya A Petőfi SE közgyűlésére szombaton ke­rült sor a Közalkalmazottak Szakszervezete Puskin.utcai székhazában Budapesten. Az országom szervezőiroda vezetöle beszámolót tartott a Petőfi, Lendület és Fáklya sport- eg; esuléiek munkájáról és javasolta a köz­gyűlésnek. bogy a választmányi ülések ha­tározata alapján a Petőfi nevet változtas­sák meg Bástyára. A közgyűlés a Bástya SE nevet elfogad­ta és az egyesület színét fehér-azúrkékben határozta meg, A megyei labdarúgóba|nokság vasárnapi eredményei Jászberényi Petőfi Lehel—Török­szentmiklósi Petőfi 2:0 (1:0) Törökszentmiklós, vezette: dr. Magyar. Jászberényi Petőfi: Mészáros — Bozsik, Gulyás. Apter — Simon, Sárközi — Szigezi, Bíró U., Kovács, Bíró I., Csizmadia. Törökszentmiklósi Petőfi: Tóth — Sze- csei, Fakkelmann, Kósa — Kenyeres. Sza­káll — Darvasl, Karakas, Szűcs, Ráczi, Kalina. * GóHSvők: Csizmadia, Kovács. A helyi csapat a mezőnyben egyenlő el­lenfele volt a jászberényieknek, sok táma­dást vezettek, de a csatársorban nem volt meg az átütő erő. A vendégek jobban kihasználták gólhely­zeteiket, többet lőttek kapura, s így meg­érdemelten biztos győzelmet szereztek. Jók: Simon, Kovács, Bíró I., illetve Kó­sa, Kenyeres és Kalina. Jászberényi Petőfi ifi — Törökszentmiklósi Petőfi ifi 3:2. Kunhegyest Traktor—Martfűt Vörös Lobogó 3:1 (1:0) Kunhegyes, 500 néző. vezette: Bállá. Kunhegyesl Traktor: Kiss — Pál, Takács I., Lévai — Faragó, Takács II. — Kovács, Molnár, Zlatarics, Szabó, Kilián. Martfűi Vörös Lobogó: Csendes — Mező­teleki, Seres, Nagy — Varga, Gulyás — Révész, Mancza, Wachtier, Mikus, Bóka. Gótlővők: Molnár (2). Gulyás (öngól), il­letve Seres. Már az eső félidő elején a hazai csapat kerül fölénybe, lelkes játékával megérde­melten Jutott vezetéshez. A második félidő­ben tovább fokozták jó játékukat, végig kezükben tartották a mérkőzés irányítását. Végeredményben megérdemelten jutottak a két bajnoki pont birtokába. Jók: Takács I., Lévai, Molnár, Szabó, il­letve Seres, Gulyás és Mikus. Martfűi Vörös Lobogó ifi — Kunhegyes! Traktor ifi 2:1. Jászberényi Vasas—Szolnoki Kinizsi 2:1 (0:0) Jászberény, 2500 néző, — vezette: Srankó (Debrecen). Jászberényi Vasas: Nikolicza — Udvarias Túri, Smidt — Bonczi, Kelemen — Rétsági, Pintér. Potemkin, Fenyvesi, Látó. Szolnoki Kinizsi: Erdei — Molnár, Szu- rovecz, Csák — Géczi II., Fehérvári — Szatmári, Gyémánt, Szekeres, Kiss II., Bíró. GóHővők: Rétsági (2), illetve Gyémánt. Már az első percekben hatalmas iram­ban kezdődött a mérkőzés, a nagy iram és izgalmas küzdelem végigvonult a talál­kozó egész ideje alatt. Mindkét együttes tudása legjavát nyújtotta, A Jászberényi csapat ebben az arányban megérdemelten győzött. Jók: Nikolicza, Túri, Fenyvesi, — illetve Erdei, Szurovecz, Bíró II. Mezőtúri Traktor—Szolnoki Petőfi 2:0 (1:0) Mezőtúr, 1000 néző. vezette: Réka©L Mezőtúr? Traktor: Baranvi — Bessenyei, Gáspár, Veress — Mikes, Aiolnár — Máté, Nemes, Kerekes, Magyar, U. Szabó. Szolnoki Petőfi: Krizsán — Szurovecz, Závodszki, Török —■ Honti, Csaba — Tóth B., Paál, Tóth S., Csépe, Hovodzák. Góllövő: Kerekes (2). Az első félidőben nem alakult ki szép játék, mert a hirtelen feltámadt szél erő­sen befoyásolta a játék menetét így In­kább^ csak ^ küzdelem volt, sok pontatlan leadással. Egyik fél csatárai sem veszélyez­tették komolyan lövéseikkel a kaput. Fő­leg mezőnyjáték folyt, melyet a védelmek mindkét részről jól hárítottak. Az első fél­idő gólja a 29. percben esett, amikor Ke­rekes egy szélről beadott labdát 14 méterről nagy erővel a szolnoki Petőfi kapujának bal felső sarkába továbbította 1:0. A második félidőben a szél elállt és ek­kor szebb és változatosabb játék alakult ki. Mindkét csapat lényegesen többet tá­madott, mint az első félidőben. A csatárok azonban — főleg ? mezőtúriak — több biz­tosnak látszó gólhelyzetet hagytak ki. A 49. percben Nemes, az 51. percben pedig Magyar lő jó helyzetből kapu mellé. A mérkőzés második gólja a?. 52. percben eslk, amikoris a mezőtúri Máté beadását Kerekes közelről a hálóba lövi. A vendégek támadása a 64. percben szögletet eredmé­nyez, de ebből sem tudnak eredményt el­érni. Egy másik szolnoki támadás végén a 66. percben Csépe kapufát lő. A mérkőzés hátralévő részében szintén a hazaiak tá­madnak. gól azonban már nem esik. Jók: Magyar (a mezőny legjobbja). Ke­rekes, Mikes, illetve Csépe, Hovodzák. Mezőtúri Traktor ifi — Szolnoki Petőfi Ifi 2:1. Karcagi Szpartakusz—Törökszent­miklósi Vasas Iá) (0:0) Karcag, 1000 néző, vezette: Horváth. Karcagi Szpartakusz: Kónya — Gombos, Fodor, Paxi dr. — Ruszkai, Pallagi — Soós, Kovács, Vona, Dénes, Zilahi. Törökszentmiklósi Vasas: Papp — Csala, Tóth, Balázs — Mihók, Szabó — Csemán, Bíró, Lesitz, Pintér, Fekete, .Góllövő: Ruszkai. Karcagi támadásokkal kezdődik a mérkő­zés. JVona három emberen is átkígyózik, de lövése a kapus zsákmánya lesz. To­vábbra is a Szpartakusz Játszik fölényben. A Vasas egy-egy ellentámadását könnyen hárítja a hazai védelem. Egy hazai lefutás után az előreívelt labdából a karcagi csa­társorból lábról-lábra száll a labda. Végfll- ís Zilahi az ötös sarkáról óriási helyzetben fölé lő. Ezután váltezatosabb lesz a Játék képe, de a védelmek mindkét oldalon jól működnek. A második félidő elején Ismét a Szparta­kusz irányítja a játékot, de csatáraik nem tudják bevenni a törökszentmiklósi Papp kapuját. A 25. percben dől el a mérkőzés sorsa. Pallagi hatalmas partdobása a török­szentmiklósi csapat 16-osán belülre száll, az előrehúzódott Ruszkai lövése a sok láb között utat talál a hálóba. A vendégek nem adják fel a küzdelmet. Az utolsó tíz percben nagy lendülettel rohamoznak. Le­vegőben lóg az egyenlítő gól, azonban a Szpartakusz védői? az utolsó pillanatban sikeresen hárítanak. A nelyi csapat a mér­kőzés nagy részében támadott és megér­demelten szerezte meg a számára igen szük­séges két pontot. Jók: Fodor (a mezőny legjobbja), Vona, Kovács, Ruszkai, illetve Papp, Csala, Ba­lázs és Mihók. Törökszentmiklósi Vasa« ifi — Karcagi Szpartakusz ifi 2:1. Ujszászi Törekvés—Kunszent­mártoni Törekvés 2:0 (1:0) Kunszeritmárton, vezette: Szentesi K. Ujszászi Törekvés: Kelemen — Tóth, H5- gye, Pataki — Nagy I„ Király I. — Nagy II., Király II., Tasi, Kővári, Kiss. Kunszentmártoni Petőfi: Vágó — Sindely, Kelemen, Sági — Lengyel, Bíró — Papp, Vá­gó II.. Busái, Károlyi, Fehér II. Góllövők: Nagy II., Tasi. Az első félidő változatos játékában az újszászi csapat támad többet és egy sze­rencsés góllal, mely a kunszentmártoni Vágó hasa alatt kerül a hálóba, vezetéshez jutnak. A második félidőben a helyenként túlkeményen játszó vendégek támadásait nehezen veri vissza a Petőfi védelem. A iáték ebben a részében a hazaiak is fel­jönnek, de csatáraik jóformán nem is lő­nek kapura. Egy ujszászi támadás során a kunszentmártoni kapu előtt keletkezett kavarodásból a kifutó Vágó mellett az üres kapuba küldik a labdát és ezzel beállítják a végeredményt. Jók: Kiráy, Kővár! Hőgye. Pataki, Illetve Kelemen, Fehér II., Károlyi, Lengyel. A játékvezetői hármas jól működött ösz- sze, jől látták el feladatukat. Szolnoki Haladás—Kisújszállási Petőfi 2:0 (0:0) Szolnok, vezette: Labáth. Szolnoki Haladás: Benedek — Neubauer, Mészáros, Szabó — Nagy, Horgos — Me- gyik, Machovits, Kökény, Bőhm, Ignác. Kisújszállási Petőfi: Szalai — Sáfár, Már­ton, Érsek Szabó, Radics — Erdei, Köves, Ugrai, Rónaszéki, Rácz. Az első félidőben a Haladás valósággal kapujához szögezte a szél segítségével el­lenfelét. A nagy fölényt azonban nem tud­ták az egyetemi csatárok gólokra váltani. Nem találta meg a tömörülő kisújszállási védelem ellen a mezőny széthúzásának ellenszerét. A játék ebben a részében a vendégek lelkes védekezésükkel tűntek ki. Fordulás után sokan a kisújszállásiak győzelmét jósolták. Az egyetemi csapat ek­kor igen nagy lelkesedéssel játszott s bár ellenfeleinket is több helyzete adódott, biz­tosan nyerte meg a mérkőzést. Az eső gól a második félidő huszonötödik percében esett, amikoris a balhátvéd Szabó meg­unva a csatársor meddőségét, előretört és 30 méterről ritkán látott bombogólla! Jut­tatta vezetéshez együttesét. Továbbra Is a Haladás támadott és 11) perccel később Me- gyik jó lövését a kapu torkában álló Ignác a hálóba segítette és ezzel beállította a végeredményt. Jók: Neubauer (s mezőny legjobbja)', — Szabó, Nagy, Ignác, illetve Sáfár, Szalai, Ugrál. ^Szolnoki Haladás MTSK - Kisújszállási Jászapáti Törekvés—Szó. Szikra 3:2 Hatalmas küzdelem volt Becsben, a magyar csapat közelebb állt a győzelemhez Magyarország-Ausztria 2:2 (2:2) Góllövők: Fenyvesi, Probst, Hi- deglkuitá, Probst. | A nagy lelkesedéssel játszó és igen szervezetten védekező osztrák együttes nehezen harcolta ki a döntetlent. A csúszós, egyenetlen talaj és a váltakozó szél volt a legnehezebb ellenfél. A játékidő nagyobb részében jobbak voltunk, többet támadtunk. A váltakozó erej ű és irányú szél, valamint a játéktér nagyrészén az egyenetlen talaj azonban sok nehézséget oko­zott a mieinknek. Úgyszólván min­den labdát le kellett kezelniök, át kellett venniük csatárainknak, mert félő volt, hogy a talajról ki­számíthatatlan irányban pattan el. A magyar válogatott minden tagja lelkesen, teljes erőbedobás­sal játszott. A mérkőzés sportszerű körülmények között folyt le, a szabálytalanságok nem voltak szán­dékos durvaságok. A magyar csa­pat legjobbjai Fenyvesi, Puskás. Buzánszky, Bozsik és Oláh — az osztrák együttesből Hanappi kiváló teljesítményt nyujlwtt, kívüle Otzwir, Schléger és Bocik játszott JÓL Sebes Gusztáv, az OTSB. elnök- helyettese a következőket mondotta a mérkőzésről: „A mieink kissé óvatosabban játszottak, néha meg- illetődtek az osztrák védőktől. A belső csatárok nem játszották szo­kott játékukat, ez eredménnyel elégedett vagyok.“1 Magyarország „B“’—Asztria „B“ 3:1 (1:0.) Góllövők: Szilágyi I* Hafflbaucr, Csordás, Szilágyi I, A magyar csapat néhány tagja feltűnően idegesen kezdett, első­sorban a két összekötő és a két fedezet szokatlanul sek hibát vé­tettek a helyezkedésben, főleg pe­dig a labda átadásokban. Sok hi­bával játszottál?: az osztrákok is. Szünet után higgadtabban és job­ban játszottak „B‘‘ válogatottunk tagjai. A magyar csapat győzelme nemcsak megérdemelt volt, hanem — naigyobbarányú is lehetett volna Nyugatmagyarország —■ Alső- ausztria 8:0 (6:0), Góllövők: Fálffy, Tidhy, Pólfi. Tichy, Tichy, Raduly, Raduíy, Kal­már XXL Délmagyarország — Stájer válo­gatott 3:2 (2:1), Pécs, 15.000 néző. Góllövők: Hofflka, Baboicsay, Kesztler, Varga, Mühlbauer. Magyar utánpótlás válogatott— Fetsőausztria 4:1 (3:0). Ausztria ifjúsági válogatótt—-Ma­gyarország ifjúsági válogatott (0:0). Rz országos nagyoályás férfi kézilabda bajnokságért Megérdemelt győzelmet eratott o Martfűi Yöros Lobogó Martfűi Vörös Lobogó—Rákospaleta 10:8 (6:2). Kunszentmárton, vezette: Keszthelyi. Martfűi Vörös Lobogó: Varga — Faze­kas, Karai, Bencsik — Szlankó, K. Nagy — KÖSZÖNJÜK a kedves rokonok és Jóbará­tok részvételét, akik édesapánk temetése alkalmával fájdalmunkat megjelenésükkel enyhíteni igyekeztek. Pató család, Törők- szentntíklós. 1. SZ. Epületelemsryár felvesz férfi segéd­munkásokat. Betanításról a vállalat gon­doskodik. Korszerű szállás, ügetni ebéd biztosítva. Jelentkezés; Budapest, XI., Budafoki-út 78. sz. * MAGAS szakkéuzettséggel rendelkező gé­pészmérnököt *és gépésztechnikust, nagy szakmai gyakorlattal és kifogástalan bizo­nyítványokkal alkalmaz azonnali belépésre a Szolnokmegyei Téglagyári Egyesülés, Mezőtúr. KŐMŰVES- ács szakmunkásokat állandó alkalmazásra felveszünk. Jelentkezés he­lye: Szolnokmegyei Terményforgalrni Vál­lalat, Szolnok, Tisza Antal-u. 2. Műszaki Osztály. BÚTORVÁSÁRLÁSÁNÁL tekintse rneg a. május 3-ával megnyitó bútorüzletünket, Jászberényben, a Sztálin téren, ahol a legszebb hálók, konyhabútorok és vegyes bútordarabok külön is kaphatók. Szeretet­tel várja a vásárlóközönséget a Jászberé­nyi földművesszövetkezet. I6-os ..BELGA" gyártmányú kakas nélküli vadászfegyver eladó. Vasas Lajos Turkeve, Hajdú Benedek-u. 14. sz. ELÖVI PAG, koszorúk, esküvői csokrok a legszebb kivi telheti kaphatók. Litkei János virágüzletében. Jászberény, Rákóczi és Thököly-u. sarok. TELEPES és hálózati rádiók alkalmi áron. Javítás és csere adás-vétel. Nagy Béla műszerész, Jászberény, Rákóczi-ut (Autó­busz üzemháznál). A JÁSZBERÉNYI Községgazdálkodási Vál­lalat felhívja az állami házingatlanok bér­lőit a lakóházak gondos használatára. A gondatlanságból és rendellenes használat­ból keletkezett károsodásokat terhűkre ja- vítattjuk meg, a bérleti jogviszony egy­idejű felmondása mellett. Jakab, Ktmdolf, Kesjár, t\ Tóth, Fodor. Rákospalota: Füzesi — Kiss, Seres, Herr —Szakácsi: Rozner — Mohácsi, Bíró, Egri, Bagi, KrasznavölgyI, csere: Csepéz. Góldobók: Kesjár (5), Fodor (2), Szlankó, Kundolf, L. Tóth, illetve Egri (5), Mohácsi (2), Kiss. A martfűiek tervszerű ötletes Játékukkal megérdemelten szerezték meg a vezetést. Továbbra is szép, korszerű játékot mutat­tak. A második félidőben feljöttek a rákos- palotaiak is és ekkor már kiegyensúlyo­zottabbá vált a Játék. A mérkőzés végefelé ismét a martfűiek voltak fölényben és to­vább növelték előnyüket. Ha helyzeteiket jobban kihasználják, nagyobb arányban Is győzhettek volna. Jók: Varga, Kesjár, Fazekas, illetve Mo­hácsi, Bíró, Seres. Keszthelyi játékvezető Jól, erélyesen ve­zette az elég kemény mérkőzést. CSALADIHAZ pékséggel, ^agy anélkül el­adó, azonnal beköltözhető. Tlszafőldvár, Karai sütőmester. ELADÓ 4 HP-s új „Mia” motor 3 colos szivattyúval, vagy elcserélném 2 colos szivattyúval egybeépítve. Érdeklődni lehet: Mezőtúr, ßzalma-u. 36. PONYVÁT 6x5 méteres méretben vásárol­na a szolnoki Háziipari Terméig Szövet­kezet Szolnok, Kossuth-utca 27. sz. A SZOLNOKI pályaudvari Utasellátó éjjel- nappal e dolgozók szolgálatában áll. A várakozó utasok idejüket tt? kellemesen, jóminőségű ételek és Italok fogyasztása mellett tölthetik el. ELADÖ Jó állapotban lévő 8 HP német- gyártmányú 4 ütemű 2 hengeres stabil ben­zinmotor. Kenderes, Somogyi Béla-u. 25. MAGÁNYOS asszonyt keresek háztartásba, azonnali felvételre. Koncsek István, Jász- boldogháza 33. A SZOLNOKI Cukorgyár Célgazdaságában felesleges készletből !00U db szalmazsákot és 300 db kötőfékfejet (komplett) közüle­tiknek és TSZ-eknek átad, illetve elad. — Érdeklődni lehet a Célgazdaságnál, Szol­nok, Vörö§hadsereg-U. 31. AZONNALI belépésre keresünk 2 kovácsot. Jelentkezni lehet: BELSPED Szolnok, Be- loiannisz-utca 13., a munkaügyi előadó­nál. Ugyancsak mezőtúri telepünkre rako­dómunkásokat keresünk. — Jelentkezés, a Belsped kirendeltség vezetőjénél, Mezőtúr, Kossuth-u. 4. HIRDESSEN a Szolnokmegyei NÉPLAP-ban! _____ APRÓHIRDETÉSEK ______ Ap róhirdetések díja 10 szóig: hétköznap 10.— forint, vasár- és ünnepnap 20.— forint. Minden további szó hétköznap 1.— forint, vasár- és ünnepnap 3.— forint. det mondott az egyik kansasi kol­légiumiban. Beszédében arról bizto­sította haligaióit, hogy az új há­borúban, amelyet Amerika agresz- szív körei szándékoznak kirobban­tani, az ógyútöfliteldk nem az ame­rikai, hanem, az európa iiLfjúság lesz. A sajtéjelewtésiek szerint Sea­ton kijelentette: „Az eljövendő há­borúban a hadiflotta és a légi had­erő legnagyobb részét az Egyesült. Államok adja, de ugyanakkor arra számít, hegy szövetségesei a szá­razföldi haderőket adják." Mister Seaton azonban nem vette figye­lembe, iiogy az amierifcaá hadveze- tőség számára oly vonzó perspek­tíva aligha fog tetszeni az Egyesült Államok „szövetségeseinek.“ Milliós értékek pusztulása A „Der Stem" hamburgi folyó­irat ezzel a eteméi közölt cikket a volt porosz állami könyvtár köny­vednek sorsáról. A hiábarú idején a könyvtár könyvállományának nagy- részét Berlinből Marburgba (Nyu- gat-Németország) szállították. A könyveket a marburgi kastély pin­céiben és a kálisólbányák régi tár­náiban helyezték ed, s mind a mai napig ott hagyták. 250.000 értékes könyv és körülbelül 30.000 föld­rajzi térkép a föld alatt átnedve­sedett és majdnem teljesen itönk- rörraent. Az értékes könyvek’ megmenté­sére a bonni kormánynak „nincs pénze." Bezzeg hatalmas összege­ket költ laktanyák, repülőterek, építésére és más katonai célokra. Ez a bonni „kultúrpolitika“, ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦»♦•♦♦ tMM jm> 4 JWfno VezetÉicisrÁpíÓ műsora 1955 április 27-től május 4-ig: Szerda: Híreit. — „Ifjúság Hangja!” A DISZ Me­gyebizottság műsora. — Miért nem teljesí­tette I. negyedévi tervet a Mezőtúri Parnul- szővö? — Kereskedelmi tanácskozás Szá ­nokon. — A karcagi Gábor Áron állami ál­talános iskola énekkarának műsorából. Csütörtök: A Kossöftt Rádión Verdi: Aida című eye- Tájának közvetítése. Péntek! Levelezők írása. A hozzánk érekezett le­velekre válaszolunk, — Magyar költók a Tiszáról. Szurmai Ernő tanár, az Ismeret- terjesztő Társulat tagjának előadása. — Közvetítés a II. Békekölcsön sorsolásáról a Szolnoki Szigligeti Színházból. Szombat: Hírek. — Sport. — Hogyan készülnek Szolnok m gye dolgozói május 1-re. Vasárnap: Szabad május 1-ék. Az Ismeretterjesztő Társulat előadása. — Hangképek a május 1-1 ünnepségekről. Hétfő: Hírek. — Sport. — Népművészek között. Látogatás a Szolnokmegyei népművészek­nél. — Hogyan készül? Riportkép a Karcag- Berekfűrdői Üveggyárból. — Tiszasülyi tör­ténet. Tóth Kornél riportja. Kedd: Hírek. — Termelőszövetkezeti Híradó. — Levelezők írása. A hozzánk érkezett leve­lekre válaszolunk. Művelődni? szórakozni, tanulni akar? Vegye meg a Kincses Kalendárium í 9 5 5 évi számát. Kapható valamennyi föld- müvesszövethezetben . Smluakmejmei. NÉPLAP politika) oapi'ap A megyei pártbizottság es a megye) tanáé» lapja Megjelenik Hétfő kivételévé» mindenné Szerkeszt) 9 «zerkesztöbi/ottság Feleiős sze>*ke$/tó .DAVID FERENC Szerkesztőség: Szolnok Irodaház l. emelet* Szerkesztőség: Teiet on: 20— 03, 83—20, eo-6ö Terjeszt) a Megye* Htrlaphivatal Szolnoki Nyomdaipar) Vállalat Szolnok YlaMtinv«zki~u. 19 Felelős </ezeíf»* Méfzároc Sándor Megrendelhető a megy® valamennyi posta hivatalánál és postáskézbesitőjénél Előfizetési ára I bóra U forint.