Szolnok Megyei Néplap, 1954. június (6. évfolyam, 128-150. szám)

1954-06-25 / 146. szám

4 SZOLNOKMEl-vYEl NÉPLAP 1934 Jtmius Z2. Magyarország—Nyugainémetország 8 13 (3:1) Blzel. Vezette: Ling (Anglia). GöllBvS: Kocsis, Puskás, Kocsis, Pfaff, Hidegkúti, Hidegkúti, Kocsis, Tóth 11. Rahn, Kocsis, Hermann. Magyarország: Grosics — Buzánszky, Lóránt, Lantos — Bozsik, Zakariás — Tóth II., Kocsis, Hidegkúti, Puskás, Czi­­bor. Nyugat-Németország: Kwiatowski — Bauer, Leibrech, Kohlmayer — Posipal, Mehus — Rahn, Eckel, F. Walter, Pfaff, Herrmann. Izgatott hangulatban kezdődött a mér­kőzés, amit elsősorban az idézett elő, hogy mindkét csapat szempontjából igen nagy­­fontosságú volt ez a találkozó. Nyugodtan mondhatjuk, hogy forró légkörben zaj lot J le a mérkőzés, ami egyrészt a kánikulái melegnek köszönhető, de jelentős mértek­ben hozzájárult az a körülmény is, hogy közel harmincötezer német szurkoló biz­tatta a nyugatnémet csapatot. Majdnem olyan hangulat uralkodott a stadionban, mintha nem is Svájcban, hanem Nyugat- Németországban került volna sor az ösz­­szecsapásra. . . . . A nyugatnémet csapat főleg védeke­zésre rendezkedett be, ezt támasztja alá az is, hogy sok védőjá­tékos szerepelt az együttesben. A nemetek tervszerű védekezésből gyorsan előrevágott labdákkal rajtaütésszerű támadásokat ve­zettek, s ez a játék elején bizony kissé meglepte a mieinket. Később aztán egyre jobban belelendült tizenegyünk. Csatáraink a tőlük megszokott gyors, ötletes húzásokkal, váratlan helycse­rékkel réseket tudtak ütni a németek védelmén és szép gólokkal jelentős ve­zetésre tudtak szert tenni. Az a nagy iram, amelyet a németek a játék elején diktáltak, később rájuk lett végzetes. Hamarosan kiderült ugyanis, hogy a német játékosok nem bírják foly­tatni az általuk diktált iramot. Nem tud­ták tartani a labdát, mindig több és több hibát vétettek. A magyar csapat nemcsak hogy át tudta venni a németek erős iramát, hanem a II. félidőben azt még fokozni is tudták, s ezzel teljesen szétzilálták ellen­felüket. A nyugatnémet csapat a II. fél­időben már egy fizikailag és erkölcsileg teljesen összetört együttes benyomását keltette. „lt__ A magyar válogatott a II. félidőben azt játszotta, amit előzetes nagy híre nyomán vártak tőle. A támadások előkészítése és a befejezések egyaránt mintaszerűek voltak. A magyar fiúk ebben a játékrészben a labdarúgás minden szépségeit csillogtatták, felvonul­tatták mindazokat az erényeket, amelyek alapján elsőszámú esélyesnek tartják őket a világbajnokság megnyerésére. Fényesen csillogott a magyar játékosok technikája, a váratlan, ötletes húzások nagyon sok­szor zavarba hozták az ellenfél védelmét, a nézőközönség körében pedig őszinte cso­dálkozást és elismerést váltott ki. Mind­ezekhez hozzájárultak még a jól időzített helycserék és az erős, pontosán irányított lövések is. Puskás szándékos harcképtelennététele megdöbbenést és elkeseredést váltott ki a magyar fiúkból. Ezt azzal bosszulták meg, hogy még nagyobb lendülettel és lelkesedéssel vetették magukat a küzdelembe és tíz emberrel is nemcsak nagy fölényt, harcoltak ki, hanem nagyszerűbbnél nagyszerűbb gólokat is lőttek. öröm volt nézni, hogy a magyar játéko­sok végig milyen nagyszerűen bírták az iramot, s ez különösen azért nagy szó, mert rekkenő hőség volt ezen a napon Bázelben. '"In-■-.#$( Feltétlenül említést kell tennünk a három kapott gólról is. Ezek bizony elkerülhetők lettek volna. Kétségtelen, hogy mindhárom gólt védelmi hibából kaptuk, még hozzá úgy, hogy védőjátékosaink mindhárom esetben könnvelműsködtek. Az egész mérkőzést összegezve elmond­hatjuk. hogy amíg a német játékosok ere­jük teljében voltak, amíg azt a játékot tudták játszani, amelyre nyilvánvalóan előre felkészültek, nem volt egyoldalú a játék, sőt eléggé kiegyensúlyozott képet mutatott. Csak, amikor már a magyar labdarúgók nagyszerű játékukkal felőröl­ték az erejüket és teljesen szétzilálták őket, attól kezdve játszottak alárendelt szerepet. A második félidőben már komoly klasz­­sziskülönbség mutatkozott a két csa­pat között, sjiá csatáraink a kidolgozott gólhelyzetek­ből többet kihasználnak, a nyugat-német csapat súlyosabb vereséget is szenvedhe­tett volna. A magyar válogatottban Puskás, Kocsis, Bozsik, Zakariás és Lantos játszott kitünően Grosics néhány esetben gyors kifutással ügyesen lépett közbe. A mérkőzés^ elejen elés sok dolga akadt. Ekkor néhányszor biztos kézzel tette ártalmatlanná a lövése­ket, látszott rajta, hogy igen jó formában van. Egy súlyos hibát azonban elkövetett, s ez fölényeskedésének tudható be: Rahn elől nyugodtan elrúghatta volna a labdát. A szélső góljában kizárólagosan ő a lu­das. A másik két gólt nem védhet te Buzánszky az első félidőben többször vétett helyezkedési hibát, gyakran bizony­talankodott. Habozott a hazaadásnál is, s ebből gól született. Szünet után erősen feljavult, főleg helyezkedésben. Lóránt még mindig nem érte el legjobb formáját. Buzánszkyhoz hasonlóan az első félidőben ő Is sokszor bizonytalankodott. Többször rossz ütemben ugrott fel fe­jelni. A II. félidőben már lényegesen job­ban játszott, akadt számos gyors közbe­lépése és szerelése. Lantos ezúttal is a védelem legjobbjá­nak bizonyult. Végig egyenletesen, meg­bízhatóan látta el feladatát. Gyorsan és biztosan keresztezett, jól helyezkedett, sok átadást csípett el és pontosan adta előre a labdát. Teljesítményének értékét emeli, hogy a legjobb német csatár volt az ellen­fele, s vele szemben is sikerrel állta meg a helyét. Bozsik az első negyedóra eltelte után nagyszerűen játékba lendült és szinte kor­látlan úr lett a pályán. Kitűnően és hasz­nosan cselezett, s mivel a német csapat többnyire védekezésbe vonult, nemcsak támadásépítésből vette ki a részét, hanem a befejezésből is. Szerelései is kitűnőek voltak. Látszott rajta, hogy egyre jobban játékba lendül. Zakariás játékára a legjellemzőbb: hiba nélkül látta el feladatát. Ragyogóan he­lyezkedett, az ellenfél csatárainak sok át­adását kaparintotta meg. Gyorsan, ész­szerűen és pontosan továbbította a labdát játékostársaihoz. Erővel Is kitűnően bírta Ismét a csatársorunk játszott gyengén Kőbányai Lokomotív—Szolnoki Lokomo­tiv 3:1 (2:0) Bp. Vezette: Foőr. Góllövo: Horváth (3), Haász. Kőbánya: Kelen — Vasdinnyel, Bőné, Sípos — K. Nagy, Péter —Besenyei, And­rási (Becze), Horváth, B. Nagy, Pál. — Szolnok: Lázár — Istvánl (Pintér II.), Ozsvár, Bozőki — Varga, Búza — Csábi, íóth II., Haász, Pintér L, Iván. EZEN A DÖNTÖ fontosságú mérkőzésen íz első félidő igen mérsékelt irammal kez­dődött. A kőbányaiak fokozatosan erősí­­ettek és fölényt harcoltak ki. Különösen savarta védelmünket a hazai csapat hátra­vont középcsatára. Teljesen szabadon mozgott és így eredményes is tudott lenni. •\ 20. percben 25 méterről Jól eltalált lö­véssel a bal felsősarokba lőtte a labdát. Néhány perc múlva szögletrúgás után jz előbbi gól szerzője kapura fejeli a lab­dát, de Lázár csak a lécről lepattanó lab­dát tudja megszerezni és a játékvezető rótt ítél. 2:0. A félidő további részében Is nkább az ellenfél támad, _ csatársorunk szórványos támadásai szétesoek és terv­szerűtlenek. SZÜNET UTÁN a sérült István! helyett Pintér II. játszik balhátvédet. Bozóki lesz i jobbhátvéd. A játék kiegyenlítettebbé válik, de a hazai csapat támad többet. A 15. p-ben Horváth 20 méterről lőtt labdája s vetődő Lázár előtt felpattan és a sarok­­ia köt ki. (3:0). A gól után mi is veze­­ünk néhány támadást, de a csatársor a sorsdöntő pillanatokban mindig hibázik. Egészen rosszak, pontatlanok a labdaát­­s'dások. Végül is Pintér I. labdáját érté­kesítve Haász szépít az eredményen (3:1). Nem sokkal később Iván tiszta helyzetben kap labdát a jobboldalról, de kivár, majd cselezget és szöglet lesz a gólhelyzetből. A mérkőzés végéig mindkét csapat több támadást vezet. Lázár több alkalommal is bravúrosan véd. A kőbányai kapusnak azonban csak házaadásszerű lövésekkel van dolga. Elfelejtette a csapat, hogy ezen a mér­kőzésen talán a jövője Is múlik. Az első 20 perc, amit teljes erőbedobással kellett volna játszani az első gól megszerzésére, teljesen elmaradt. Pedig lehetett volna gólt elérni, mert a kőbányaiak jobbhát­védje egészen gyengén kezdett, de Iván alig kapott labdát. EGYÉNILEG a csapat tagjai a Cegléd elleni formájukat játszották. Lázár most is mindent megtett a gólok elhárítására. A harmadikat talán védhette volna, de ezenkívül két nagy lövést sikerrel hárí­tott. Összesítve jó teljesítményt nyújtott. A védelmben Ozsvár. Bozóki és a két fe­dezet, Búza és Varga óriási munkát vé­geztek. A második félidőben játszó Pintér II. is hasznára volt a csapatnák. A csa­társor azonban igen mérsékelt teljesít­ményt nyújtott. Pintér I„ Csábi és Tóth II. igyekezett, de Iván és Haász minden lelkesedés nélkül játszott. A JÁTÉKVEZETŐ Foór, amint a pesti közönség is megállapította, csak a Kőbá­nyának volt .foór”. — Ugyanis egészen feltűnő módon a hazai csapat javára té­vedett és ítéleteivel sorozatosan sújtotta a szolnokiakat. Ez feltétlenül hozzájárult az eredmény kialakulásához. Az első fél­időben minden támadásunkat az ellenfél szabálytalan szerelésekor is ellenünk Ítélt büntetőrúgással fékezte meg. Élénkeden működjenek a luinmártoni járás sportkörei ( járási TSB vasárnap rendezte meg ási ifjúsági atlétikai versenyét Kun­­rtonban, melyen az összes kunmártoni irtkörölt indítottak versenyzőt. A vidé­­k közül sajnos csak Öcsöd képvisel­te magát. A többiek a versenyen nem entek meg, pedig m.nd írásban, mind •mélyes agitáció útján felhívást kaptak versenyre való benevezésre. A távoima­­lás a sportkörök vezetőségeinek hanyag­ot tükrözi, ami hátráltatja járásunk étikai sportágakban való fejlődését. A VERSENY EREDMÉNYEI: fj. női: 100 m síkfutás: 1. Kollár Ágnes . Gimnázium) 15; 2. Koncz Éva 15.1; 3. <ab Anna 16.1. i00 m síkfutás: 1. Koncz Éva (K. Gim­­zium) 1;38.4; 2. Kollár Agnes 1:40; 3. lompár Ilona (Óvónőképző) 1:50. Iránátdobás: 1. Oszlányi Mária (Óvó­képző) 36.40 ; 2. Kollár Agnes 32.10; 3. móri Ilona (Óvónőképző) 4.30. fi férfiak: 100 m síkfutás: !. Baráth szló (K. Petőfi) 12.6: 2. Szeberényi Ti­­r (K. Gimnázium) 13. Jránátdobás: 1. Szepesi István (K. Al­pi Gazd.) KSK 59.50; 2. Tóth Károly Petőfi) 53.36; 3. Talmácsi Károly (K. töfi) 50 m. Súlydobás: I. Tóth Károly (K. Petőfi) 28; 2. • Szeberényi Tibor 12.45; 3. Kiss nő 8.84 m. rávolugrás nők: 1. Koncz Éva 365; 2. illár Agnes (K. Gimnázium) 343 cm. rávolugrás férfiak: 1. Bará*h László (K. tőfi) 562; 2. Bencsik István (K. Építők) V. 3. Cseuz István (K. Gimnázium) 476. Magasugrás: 1. Szepesi István (K. All. i7/l. KSK) 145: 2. Szeberényi Lőrinc (K. rnn.) 110; 3. Pugner Pál (K. Építők 140. 1000 m síkfutás: 1. Lázi István (Kun­­márton) 3.15; 2. Németh Ottó 3.2; 3. Ká­­csor Pál 3.22. 10x100 ni váltófutás: 1. Kunmártoni ált. fiúiskola 2.10. Magasugrás (17 induló): 1. Kulik József (Kunmárton) 135; 2. Nagy László (Tisza­­kürt) 130; 3-4. Jernei Bálint és Gál Lajos 125 cm. Távoiugrás (16 induló): 1. Nagy László (Tiszakürt) 460 cm; 2. Kiss András (Kun­márton) 455; 3. Majzik István (Kunmárton) 445 cm. SúlyiÖkés (19 induló): 1. Szabó György (Csépa) 9.75; 2. Majzik István (Kunmár­ton) 8-54; 3. Mihályi László (Kunmárton) 8.43 cm. Gránátdobás (19 induló): 1. Kiss András (Kunmárton) 47.85; 2. Szabó Mihály (Kun­márton) 45.95; 3. F. Szabó István (Kun­márton) 45.55 cm. Csapatverseny végeredménye: Fiú úttö­rők: 1. Kunmártoni ált. fiúiskola 135 pont; 2. Tiszakiirti ált. fiúiskola 36 pont; 3. Csépai ált. fiúiskola 11 pont; 4. Tiszaino­­kai ált. fiúiskola 2 pont. Lányok: 1. Kunmártoni ált. leányiskola II. csapata 64 pont; 2. Tiszakürti általá­nos leányiskola 51 pont; 3. Kunmártoni ált. leányiskola I. csapata 47 pont; 4. Tiszainokai ált. leányiskola 3 pont. Ének- és tornabemutató A Költői Anna-úti ált. iskola 1954. június 22-én d. u. 6 órakor ha­gyományos ének- és tornabemutató tart az iskola udvarán. — Minden­kit szere tettel várunk! a sok mozgást. Betegségének nyoma sem látszott rajta. Egyik legjobbja volt a ma­gyar együttesnek. . , , Tóth Ii. elégé idegesen, kapkodva kez­dett, bár igaz, hogy egy ideig kevés hasz­nálható labdát kapott, de ezeket sem ját­szotta meg jól. Szünet után^ nagyon fel­javult, a csatárok lendülete őt is magával ragadta. Gyors helyváltoztatásaival né­hányszor zavart okozott a német védők között. Kocsis ezúttal is inkább elől tanyázott, bár sokszor ment hátra is labdáért, s az építésből is vállalt magára. Finom, ötle­tes húzásaival rendkívül na'gy veszélyt jelentett a német kapura, s ragyogó gó­lokat lőtt. Erőnléte kifogástalannak lát­szik. • 41 Hidegkúti az első félidőben bágyadtan mozgott. Úgy látszott, nvntha nem volna teljesen rendben. A második félidőben azonban ennek ellenkezőjét bizonyította. Frissen, lelkesen harcolt, s ebben ^az idő­szakban kitűnően látta el az építő közép­­csatár szerepét, s á kapura is veszélyes volt: két gólt lőtt. Puskás kiválóan játszott. Hatalmas lel­kesedéssel, a tőle megszokott nagy aka­rással küzdött, fáradhatatlanul harcolt és dolgozott. Sok labdát szerzett meg, kitű­nően hozta helyzetbe társait. Irányítója, lelke volt a magyar ötösfogatnak. Czibor nehezen találta fel magát. Eleinte kevés labdát kapott. Igaz, hogy ebben ő is hibás volt, mert nem mutatta magát. Néhánvszor ismét túlzásba vitte a csele­zést. Lövései sem sikerültek. Szünet után azonban nagyszerű fellángolásai révén gyakran jelentett veszélyt a német kapura. Jelentős mértékben elősegítette a német védelem felőrlését. II labdarugó VB I. fordulójának állása Az I. csoport eredménye 1—2. Brazília 2 11 — 3 1— 2. Jugoszlávia 2 11—3 3. Franciaország 2 1—12 4. Mexico 2---------2 — Brazília—Mexico 5:0; Jugoszlávia—Fran­ciaország 1:0; Brazília—Jugoszlávia 1:1; Franciaország—Mexico 3:2. Brazília és Jugoszlávia továbbjutott. A II. csoport állása 1. Magyarország 2 2-4 2— 3. Nyugat-Németország 2 1—12 2— 3. Törökország 2 1—12 4. Dél-Korea 2---------2 — Magyarország továbbjutott. Nyugat-Németország és Törökország holtversenybe került. Kedden egymással játszanak a továbbjutásért. A III. csoport eredménye 1—2. Ausztria 2 2--4 1— 2. Uruguay v 2 2-------4 3— 4. Skócia 2---------2 — 3—4. Csehszlovákia 2---------2 — Ausztria—Skócia 1:0; Uruguay—Csehszlo­vákia 2:0. Ausztria—Csehszlovákia 5:0. Uruguay—Skócia 7:0. Ausztria, és Uruguay továbbjutott. A IV. csoport állása I. Anglia 2 11—3 2— 3. Olaszország 2 1—12 2—3. Svájc 2 1—12 4. Belgium 2—111 Anglia—Belgium 4:4: Svájc—Olaszország 2:1; Anglia—Svájc 2:0; Olaszország—Bel­gium 4:1. ••K; Anglia továbbjutott. ^Olaszország és Svájc holtversenybe ke­rült. Kedden egymással játszanak a to­vábbjutásért. DÉLI CSOPORT Békéscsabai Építők — Vasas Dinamó 1:0 (1:0). Bihari-u., 500 néző'. V: Bácsván. — B. Építők: Andó — Kocziszky, Fíilöp, Gyu­ris — Palotai, Bohus — Mitykó, Zoller (Kern), Kliment, Lábos, Pécsi. Edző: Né­meth József. Dinamó: P. Szabó — Hor­váth, Budai, Karádi — Szőke, Tóth — Matis, Kovalik, Bircsák, Szondi (Béres), Szabó. Edző: Rátkai Ferenc. A keményen játszó és jól tömörülő békéscsabai védők­kel szemben minden esetben alulmaardtak a sokat tologató D:namó-csatárok. G: Kli­ment. Jó: Andó, Fülöp, Gyuris, Lábos, illetve P. Szabó, Horváth, Szabó. C. Lokomotív — Kecskeméti Honvéd 3:2 (2:1). Cegléd, 600 néző. V: Kösztner. C. Lók.: Mádarasi — G. Kiss, Várkonyi, Da­rányi — Máthé, Marton — Kökény, Perjé­­si, Fodor, Kugler, Halász. Edző: Bán Nándor. K. Honvéd: Kaiser — Göttlinger, Kerpesics, Kripl (Pálfalvai) — Szalai, Czimerman — Marczika, Hajós, Csobai, Szivák, Pecsenyiczki. Edző: Pólyák József. Helyenkint egészen nagyszerű volt a já­ték. A ceglédi védelem jobban állt a lá­bán, mint a kecskeméti. Mindkét csatár­sor sok gólelyzetet hagyott ki. G: Kökény, Kugler, Perjési, ill. Szivák, Csobai. Jó: G. Kiss, Máthé, Kökény, ill. Czimermann, Csobai. Sz. Lokomotív—Bp. Előre 1:0 (1:0). Fél­beszakadt. Szeged. 1000 néző. V: Bállá. Sz. Lók.: Harhai — Sebők, Veres II., Ka­­kuszi, Becker, Gyimesi, Károlyi. Edző: Sajtos István. Bp. Előre: Szőke — Sződi, Szalai, Káldy — Anda, Miksovszki — Dó­ra, Kerekes, Mészáros, Sarlós, Sörös. Ed­ző: Nádas Gábor. A szegedi egvüttes va­lamivel többet támadott. A játékvezető a 66. percben — a pálya fölött elvonuló zi­vatar miatt a mérkozést lefújta. G: Bec­ker. Jó: Radnai, Kakuszi, Becker, illetve Aszódi, Kerekes. Gv. Építők — Vörös Lobogó Sortex 4:0 (1:0). Gyula. 2500 néző. V: Fehérvári. — Gyula: Orovecz — Pásztor, Hack, Szigeti — Krisán. Berndt II. — Csűri TI., Ben­csik. Szakái, Varga, Nagy (Fodor). Edző: Kiss Andor. Sorlex: Pénzes — Szamosi, Aponyi, Hochrein — Pákozdl, Leéb — .Márkus, Kreisz, Dévényi. Földi (Tajti), Sidó. Edző: Szabó Antal. A fiatalokkal felfrissített gyulai csatársor szinte ellen­állhatatlan volt. Kreiszt a 65. percben fe­leselés miatt kiállították. G: Bencsik. Csű­ri II.. Krisán. Fodor. Jó: Krisán, Csűri II., Bencsik. Szakái, illetve Aponvi. Miárkus. Bp. Szikra—K. Kinizsi 2:0 (1:0). Kecske­mét. 2000 néző. V: Siklósi Gy. Bp. Szikra: Hórák — Kosa. Palásti, Hegedűs — Fizi, Barna — Bencsik (Lehőczk«), Bené, Hrtiza, Solti, Molnár. Edző: Szabó Pál. Kecske­mét: Varga — Máté, Bitó. Seres — Dom­bóvári (Krivi), Uzsokt II. — Englert, Jagodics, Uzsokt I., Ónodi, Nagy. Edző: Kősa Károly. Alacsony színvonalú mérkő­zésen a gólhelyzeteit jobban kihasználó csapat győzött. G: Bencsik, Bene. Jó: Horák. Palásti, Fizi, Bene, illetve Máté, Bi+ó, ónodi. Nagy. O. Kinizsi — 'Szegedi Petőfi 2:1 (1:1). Orosháza, 500 néző: V: Szegedi. Orosháza: Kmetvkó — Szimonidesz. Htnber. Gaidar — Berta. Szabó — Szökő. Becsei Bozó, Nyeste. Farkas.“ Ei.^5: Ordögh László. — Szeged: Horváth — Kun-Szabó, Hetest, Szobofa — Gréczi. Honti — Polyvás. Ne­mes I., Sebők, Nemes II.. Bacsó. Fclző: Harangozó Sándor. A 8. percben hatalmas felhőszakadás miatt félbeszakadt a játék, később azonban tovább folytatták. Két egvenlő erejű csapat küzdelméből a hely­zeteit lobban kihasználó együttes gvőzött. rí: Fa-l'as. Szö1rő. ill. Polvvás. Jó: Szabó, Boz5, Farltr.:?, ill, Horv«»:.h, Po!yv.'s, Cebők. Brazília lesz a magyar labdarugó válogatott ellenfele a negyeddöntőben Mint ismeretes a labdarúgó vi­lágbajnokság nyolcad döntői során — négy csoportban — lebonyolított mérkőzések után Brazília, Jugo­szlávia, Magyarország, Uruguay, Ausztria és Anglia került eddig a negyed döntőbe. A további két hely sorsa az újrajátszandó Svájc— Olaszország és Nyugat-Németország —Törökország mérkőzésén dől el. A FIFA Világbajnoki Rendezőbi­zottsága vasárnap késő éjjel meg­állapította az újrajátszásra kerüld mérkőzések színhelyét, időpontját, majd hétlőre virradóra kisorsolták a negyed döntő párosítását, kijelöl­ték ezek időpontját, színhelyét és játékvezetőit. Eszerint a magyar labdarúgóválogatott június 27-én Bernben, magyar időszámítás sze­rint 18 órakor Brazília együttesével mérkőzik a legjobb négy közé ju­tásért. A találkozó játékvezetője az angol Ellis lesz. A világbajnokság további mű­sora: Újrajátszandó mérkőzések: június 23, Bázel: Svájc—Olaszor­szág, jv.: Griffiths (Walles); június 23, Zürich: Nyugat-Né­metország—Törökország, jv.: Vin­­centi (Franciaország). Negyed döntő mérkőzései: június 26. Bázel: Anglia—Uru­guay, jv.: Steiner (Ausztria); június 26, Lausanne: Ausztria— Svájc—Olaszország győztese, jv.: Fraultless (Skócia); június 27, Bern: Magyarország— Brazília, jv.: Ellis (Anglia); június 27: Jugoszlávia—Nyugat- Németország—Törökország győzte­se, jv.: Zsolt (Magyarország). Valamennyi mérkőzés kezdési időpontja — magyar időszámítás szerint — 18 óra. (MTI) Tiszakürfön gyenge a sportfegyelem A kunmártoni Építők csapata Tiszakürtön játszott bajnoki labdarúgómérkö­­zést, melyet a járás egy fiatal, törekvő és jól működő játékvezetője veze­tett le. A tiszakürti közönség már a mérkőzés elején durva és sértegető magatar­tást tanúsított, amiért a játékvezető a mérkőzést félbeszakította és az egyik né­zőt eltávolíttatta a néztőtérről. A második félidőben a közönség tobábbra is sérte­gette a játékvezetőt, s az Építők játékosait. Amikor az Építők csapata egyenlített, az egyik tiszakürti játékos a játékvezetőt durván támadta és ténykedését becsmé­relte. A játékvezető a sportszerűtlenül viselkedő játékost kizárta a játékból. Ekkor a tiszakürti közönség berohant a pályára és a játékvezetőt bántalmazni akarta, játékosaink pedig a játékvezető védelmére siettek. A kiállított Gyurik Ferenc nevű tiszakürti játékos ekkor visszarohant a pályára és meg akarta verni a játékveze­tőt, de Kiss József csapatkapitány feltartóztatta. A közönség szabályismerete igen hiányos Tiszakürtön. Sőt egyes ottani vezető­ségi tagok sincsenek tisztában a szabályokkal. Tüntettek, hangoskodtak, a játék­vezető ténykedését bírálták, amivel természetesen a közönséget csak felbuzdították a botrányok kirobbantására. Nem térhetünk napirendre az ilyen és ehhez hasonló sportszerűtlen magatartás felett. A mi mérkőzéseink rendben folynak le és amióta az Építők a járási bajnok­ságban szerepelnek, ilyen botrányokat egyik ellenfelünknek sem okoztunk. Szeretjük a sportot, betartjuk a soortfegyelmet, mert ezzel szocialista sportunk célkitűzései­nek megvalósítását segítjük elő. Elvárjuk a Kunmártoni Járási TSB-től és a Társadalmi Labdarúgó Szövetség Fegyelmi Bizottságától, hogy járásunk területén úgy a játékvezető, mint játéko­saink testi épségét veszélyeztető magatartást és rendbontást szüntessék meg. Hoz­zon olyan határozatot a rendbontókkal szemben, ami szilárdan biztosítani fogja fej­lődésünket, sportunk tisztaságát és további működésének sikerét. KUNMÁRTONI ÉPÍTŐK VEZETŐSÉGE. ____________________ ÉS JÁTÉKOSAI. a Tofo 12 (alálafos szelvénye VB-szelvény 1. Magyarország—Nyugat- Németország 1 8:3 25.hét 1. Magyarország—Nyugat- Németo. végeredmény 2. Magyarország—Nyugat-1 8:3 2. Törökorsz.—Ny-Németo. 2 1:4 Németo. I. félidő 1 3:1 3. Brazília—Jugoszlávia X 1:1 3. Olaszo.—Belgium, v. e. 1 4:1 4. Franciao.—Jugoszlávia 2 0:1 4. Olaszo.—Belgium, I. f. 1 Iá) 5. Franciaország—Mexico 1 3:2 5. Anglia—Svájc, v. e. 6. Anglia—Svájc, I. f. 1 1 2:0 1:0 6. Ausztria—Skócia 1 1:0 7. Törökország—Dél-Korea 1 7:0 7. Uruguay—Skócia 1 7:0 8. Nagybátony—D. Honvéd 1 2:0 8. Ausztria—Csehszlovákia 1 5:0 9. Szfv. Építők—Csillaghegy 1 2:1 9. Anglia—Belgium X 3:3 10. K. Kinizsi—Ep. Szikra 2 0:2 10. Anglia—Svájc 1 2:0 11. Szegedi Lók.—Bp. Előre félbeszakadt törölve 11. Olaszország—Svájc 2 1:2 12. C. Lók.—Kecsk. Honvéd 1 3:2 12. Olaszország—Belgium 1 4:113. Szombath. VL—Várpal. 1 5:2 ■ APRÓHIRDETÉSEK______ Apróhirdetések díja 10 szóig: hétköznap 10 forint, vasár- és ünnepnap 20 forint, Minden további szó hétköznap 1 forint, vasár- és ünnepnap 2 forint. IPARf tanulókat keresünk szeptember 1-re felvételre sütőipari szakmába. Jelentkezés a törökmiklósi Sütőipari Vállalatnál, Tö­­rökmiklós, Felszabadulás út 21. sz. MEGNYÍLT a Kertészeti Magtermeltető és Vetőmagellátó Vállalat VETŐMAG­­BOLTJA Szolnokon, Beloiannisz-utcá 9. szám alatt. Konyhakerti, gazdasági és virágmagvak, növényvédőszerek, műtrá­gyák, kerti eszközök szakboltja. A SZOLNOKMEGYEI Baromfi és Tojásbe­­gyüjtő Vállalat gyakorlattal rendelkező gyors- és gépírót keres, azonnali beié. pésre. Jelentkezni lehet; Szolnok, Iroda­ház, III. emelet. AZ ß. M. 62/5. Építő Szakipari Vállalat keres azonnali belépésre kubikos- és se­gédmunkásokat, vidéki és hetyi munka­helyeikre. Jelentkezni lehet Szolnok Má­tyás király utca 23. Vidékieknek szállás és 13 Ft különélés! díj biztosítva, valamint havonta egyszer ingyenes hazautazás, he­tenként kedvezményes utazás biztosítva. KŐMŰVESEKET, vasbetonszerelőt, ács- és segédmunkásokat felveszünk. — Étkezést, munkásszállást, védőruhát és bakancsot biztosítunk. Jelentkezni lehet a Szolnoki Vágóhíd és Húsfeldolgozó Vállalatnál, Vágóhíd utca 70. A SZOLNOKI Háziipari Szövetkezet min­denféle tehérnemü, ágynemű, asztalnemű Javítását, harisnya stoppolást, szemszedést, gombhúzást, szőnyegszövést, zsákfoltozást, előnyomást és paplankészftést vállal. Üzle­tünkben nagy választékban készáru kap­ható. Kossuth Lajos u. 27. «2. A SZOLNOKI Sütőipari Vállalat Ipari ta­nulókat vesz fel. Korhatár; 16-tól 18 évig. Jelentkezni lehet: Sütőipari Vállalat, Szol­nok. Csarnok utca 20. FIGYELEM! FIGYELEM! Motorkerékpárok, személy és tehergépkocsik, mezőgazdasági erő- és munkagépek, nagyjavítását, szere­lését gyorsan és megbízhatóan elvégzi a kunmártoni Vegyesipari Javító Vállalat, Kunmárton, Köztársaság tér 6. — Gumi­abroncsköpeny és tömlőjavítását, henger­­fúrást, főtengelygörgözést, gépjárműelek­tromossági munkákat, bádogos és vízveze­tékszerelést, akkumulátorok töltését és savazását, dukkózást, valamint minden egyéb vas- és gépipar körébe tartozó ja­vítási és karbantartási munkákat felelős­séggel, határidőre csökkentett áron elvál­lal a Vegyesipari Javító Vállalat Kun­márton. A MEGYEI Tanács Bánya- és Építőanyag­ipari E. S. Szolnok, Arany Járos-utca 2. sz. vásárol 6—10 HP benzin, vagy olaj­meghajtású üzemképes motorokat meghaj­tószíjjal együtt. Felvásárol továbbá kala­pácsos darálógépet. EGYPÁREVEZŐS csónak eladó. Tisza­püspöki, Molnár József, A MEZŐMÉ KI Állami Gazdaság azonnali belépésre asztalos, ács, kőműves szak­munkásokat és egyéb munkásokat vesz fel. Üzemi étkezés, munkásszállás biztosítva. Gabonajuttatást (fejadagot) szintén bizto­sítunk. Jelentkezés bármikor a Gazdaság Központi Irodájában. Bagithajor, Vasút­állomás. EGY lakóház, kétszoba, konyha, 376 négy­szögöl telekkel, termő gyümölcsössel be­ültetve, melléképülettel eladó Azonnal be­költözhető. Megtekinthető helyszínen. Ti­­szaföldván, Kereszt-u. 1. A NAGYKÖRŰI Földművesszővetkezet Kis Áruházában textiláruk, méteráruk, cipők, vegyiáruk, valamint permetezéshez rézgá­­lic és a permetezéshez szükséges perme­tezőanyagok állandóan kaphatók. Igyek­szünk vevőinket pontos és udvarias kiszol­gálásban részesíteni. A KUNMADARAST Mezőgazdasági Felsze­relést Gyártó KTSZ asztalos, kerékgyártó, kovács, lakatos, műszerész, villanyszerelő, szobafestő, kőműves, órás részlegei vállal­nak mindennemű javítási munkát. Fokozot­tabban kielégítik a lakosság szükségleteit. MEGVÉTELRE keresünk egy drb. billiárd­­asztalt. Cím: Mezőgazdasági KTSZ, Kun­madaras. A Megyei Tanács felhívása! A Megyei Taoács VB. Munkaerögazdál­­kodási Osztálya telblvja mindazon dolgo­zókat, akik nanyamurikára szándékoznák elmenni, jelentkezzenek a megyei. Járás», városi tanács Vb Munkaerögazdálkodasl Osztályán. Jelentkezhet: minden 18. életévét betöltött, aki a 43. életévét nem haladta meg. — Kereseti lehetőségek a legjobbak. Kerese­ten telüli Jutalmak: llletményszén 43—54 q, családi pótlék, fizetett szabadság, betegség esetén táp­pénz. Ingyenes munkaruha, dlszegyenruha, büség Jutalom, Jubileumi Jutalom, ingye­nes szállás — teljes ellátás, egyeves szer­ződéskötés esetén 600 forint. Az étkezésért napi 8 40 Ft-t kell fizetni a dolgozóknak. Az érdeklődőknek helyt tanácsaink bő­vebb felvilágosítást adnak. <^zo ln0kmjtQ.tj.ei NÉPLAP politikát napilap A megye) pártbizottság es a megyei lapja. Megjelenik hétfő kivételével mindennap Felelős kiadó DAVIO FERENC Szerkesztőség} Szolnok. Belotannlsz-utca ?. L emelel Szerkesztőség: Telelőn: 20—03, 23—20, 20—61 Kiadóhivatalt Szolnok, Kossuth Lafo*-atca 18 leleíont 20—04 Egyszámlaszárm 00979.064—40 Szoinokmegyel Nyomdaipart Vá’lalai Szolnok. Mallnovsikl-utca 19 Felelős vezető: Mészáros Sándor,