Szolnok Megyei Néplap, 1954. április (6. évfolyam, 77-102. szám)

1954-04-20 / 93. szám

4 SZOLNOKMEGYEI NÉPLAP 1954 április 20 Ragyogó győzelmet aratott Bécsben a Bp. Honvéd Hétfőn délután a bécsi Práter- Stadíonban újabb kettős nemzet­közi labdarúgó mérkőzésre került sor. Először a Bp. Honvéd és az Austria együttese találkozott. A két kitűnő együttes mérkőzése a Hon­véd biztos győzelmét hozta. BP. HONVÉD—AUSTRIA (BÉCS) 5:1 (2:1). P r á t e r-Stadion, negyvenötezer vezette: Seipelt (osztrák). A mérkőzés ellentétben a szom­bati Rapid—Bp. Honvéd találkozó­val, mindvégig szép játékot, jó küz­delmet hozott; a Bp. Honvédnak különösen a csatársora játszott ki­tünően és győzelme feltétlenül meg­érdemelt. Az osztrák együttes he­lyenként jól játszott, de nem tudta megakadályozni a budapesti együt­tes biztos győzelmét. Jók: Grosics, Lóránt, Kocsis, Pus­kás és Czibor, illetve Kominek, Ocwirk, Schleger és Stotz. (MTI.) As NB, 1, eredményei Bp. Vasas— Gyííri Vasas 2:1 (1:0) BP. VASAS: Kamarás — Sárosi, Teleki, Kontha — Vadász, Bundzsák — Raduly, Csordás, Szilágyi I., Szilágyi II., lüovsz- ky GYŐRI VASAS: Palotai — Kalmár, Kár­páti, Józsa — Fehérvári, Raffai — Dombos, Hegedűs, Pátis, Koós, Pálfy. A két csapat közül a budapesti ismerte fel Jobban, hogy ilyen szeles időben lapos, gurulós labdákkal lehet célt érni. Az első negyedórában a vendégcsapat játszott Job­ban A 14. percben Szilágyi I-et remek labdával ugratták ki és a közepcsatar megszerezte a vezetést a Budapesti Vasas csapata számára (1:0). A gól után a ha­zaiak hevesen rohamoztak, de a Bp Vasas védői Telekivel az élen, biztosan „rom­boltak". A szünet után a győriek ismét erősen támadtak és kiegyenlítő góljuk a levegő­ben lógott. A 14. percben kavarodás tá­madt a budapesti csapat kapuja előtt, a labda Koóshoz, a győriek balösszekötőjéhez került, aki közelről a hálóba fejelte (1.1). A kiegyenlítő gól után a nézőtéren éppen úgy, mint a pályán parázs hangulat ala­kult ki. Az Izgalom csak fokozódott, ami- kor a 25. percben Pális a kapuba rúgta a labdát, de a játékvezető les miatt nem ismerte el gólnak. A mérkőzés utolsó ré­szében a Bp. Vasas játékosai úgy Játszot­tak, hogy aki az eddigi. bajnoki - forduló­kon látta őket, szinte rájuk sem ismert. Pontos adogatásokkal közelítettek .meg az ellenfél kapuját és a második félidő du. percében a maguk javára döntotttek el a mérkőzést: Csordás elfutott í szélén, be­felé adta a labdát, amely a győri kapu előtt álló Kárpáti lábáról a hálóba pat­tant. öngól! 2:1 a Bp. Vasas javara Az utolsó negyedórában ^változatos volt a fáték. A győri csatárok a kínálkozó hely- zeteket nem tudták kihasználni a szívós, jó védőkkel szemben. Sztálin Vasmű Építők— Salgótarjáni Bányász 1 : 0 (1; 0) Sztálinváros, 1000 néző, SZTÁLIN VASMŰ: Bakó — Bagoly, Ull- mann, Ladányi — Halmai, Kotász — He­gedűs, Fejes, Szigeti, Bédl, Krasznal. SALGÓTARJÁNT BÁNYÁSZ: Oláh — Kiss, Para, Jedlicska — Szojka, David Bnblena, Aranyosi, Csuberda, Vasas, ópo­Á vizes füvön mindkét csapat játékosai sokat bizonytalankodnak, rengeteg a rossz leadás. Az első negyedórában úgyszólván semmi emlitésreméltó esemény nem törté­nik, tervszerűtlen a játék, a játékosok nem tudnak alkalmazkodni a rossz talajhoz. — Negyedóra eltelte után a vendégcsapat ta­lál elsőnek magára, sok helycserés táma­dást vezet, de a csatárok keveset vagy erőtlenül lőnek. A félidő közepetáján a ha­zai csapat veszi át a iáték irányítását, s elsősorban két jóformában lévő játékosa, Kotász és Fejes révén harcol ki fölényt. A sorozatos hazai támadások a 35. perc­ben érnek góllá. - Bédi nagyszerűen kiug­rasztja Fejest, aki ellenállhatatlanul tor kapura és éles, lapos lövéssel védhetetlenul küldi a hálóba a labdát (1:0). A szünet után a sztálinvárosi csapatban a sérült Bagoly helyére Sátori áll be. Is­mét a salgótarjániak kezdenek jobban. — Nagy erővel küzdenek a kiegyenlítésért és fölényben játszanak. A 15. percben egy elo- revágott labdával Szigeti kiugrik a kifutó Oláh mellett kapura gurít, de labdaja a kapufát találja el. Változatos, izgalmas küzdelem után a 31. percben Bablena előtt nyílik egyenlítési alkalom, de a tarjani jobbösszekötő csúnyán mellé 15. Az utolsó tíz percben esik a játék irama, a játéko­sokon a fáradság jelei mutatkoznak. Az eremény már nem változik. Bp. Dózsa Diósgyőri Vasas 1:1 (1:1) Diósgvőrött igen nagy érdeklődés nyil­vánult meg a Bp. Dózsa és Diósgyőri Va­sas labdarúgó találkozó iránt. Csúszós, «árostalajú pályán a következő összeállí­tásban áll fel a két csapat: ’ DIÓSGYŐRI VASAS: Károlyi — Dudás, Kakuszl, Kékesi - Ritter, Peiler — Nagy, Dobó, Szigeti, Gondos, Pocsai. BP. DÓZSA: Henni — Rajna, VarhicH, Farsang — Borsányi, Gyurik — Egresi, Virág, Deák, Szusza, Tóth. Felázott, vfztócsákkal tarkított Játéktér ellenére jó, izgalmas játék alakul ki a pá- Wán. A 11. percben a diósgyőri védők a lb-osnál szabálytalanul szerelnek r egy Dózsa-támadást. A megítélt szabadrúgást .Szusza nagy erővel a kapu bal sarkába lövi. 1:0 a Budapesti Dózsa javára. A gól után a diósgyőriek hatalmas „tűzijátékot" rendeznek Henni kapuja előtt, de a csa­tárok a legjobb helyzeteket is kihagyjak. Feltűnik, hogv a két diósgyőri fedezet, Reitter és Peller Jobbnál jobb labdákkal küldi támadásba csalártársalt. Ennek ered­ményeként a 37. percben egyenlít a hazai csapat. Szigeti nagyszerűen eltalált lövés­sel megszerzi az egyenlítő gólt. 1:1. A II. félidő is izgalmasan indult. A játékosok még jobban fokozták az iramot és a gyors játék időnként szín­vonalas is volt. A küzdelem sokkal kiegyensúlyozottabbá vált, mint az T. félidőben, a kemény vé­delmek azonban mindkét oldalon mindig sikeresen tudnak beavatkozni. A 65. percben Deák szépen kiugrott és már csak Károlyi­val állt szemben, a diósgyőri kapus azon­ban kitűnően hárította a 8 m-es, hatalmas lövést. Nemsokkal később Károlyi remek belevetéssel tisztázott a kapura törő Vi­rág elől. Az élénkülő szél támogatásával a hazai csapat a 75. perc után ismét feljött és fölényt harcolt ki, de gólt ekkor sem tudtak elérni. Csepeli Vasas—Vasas Izzó 0:0 Az átázott, erősen síkos csepeli pályára kellemetlenül hűvös esőben így vonult ki a két csapat: CSEPELI VASAS: Tóth I. — Sípos, Mednyánszky, Takács — Csernai, Klelbán — Tóth II., Horváth, Keszthelyi, Lovász, Ughy. VASAS IZZÓ: Komáromi — Tunyogl, Kéri, Harimann — Kirádi, Fürjes — Vár­nai, Samus, Városi, Bárfi, Virágh. Az első percekben úgy látszott, mintha a nehéz talaj nem akadályozhatná meg a szép játék kifejlődését: váltakozó támadá­sok viharzottak Komáromi, majd Tóth I. kapuja felé. Az első veszélyes helyzet a csepeliek 16-osán belül alakult ki, Várnai szögletrúgása után Sípos Virágh lábára adta a labdát, Tóth I. azonban biztosan védett. Hamarosan kiderült, hogy a szét­eső csatársorok képtelenek megbirkózni a gyors, erélyes védelmekkel. A II. félidő csepeli támadásokkal indult, Tóth II. beadásából Lovász kapu fölé vágta a labdát. Utána ismét az Izzó csa­társora próbálkozott sikertelenül. Az össz- játék sehogy se javult, az egyre csúszó- sabb talajon pedig az összecsapások ve­szélyesen szaporodtak. De Sípos játékve­zető megakadályozta a játék eldurvulását. A 20. perc után megélénkült a játék. A 25. percben Várnai helyett Kovács állt be, hozott is magával némi friss erőt. de gólra ebből sem futotta.Az utolsó percek­ben az Izzó már csak azért küzdött, hogy megtartsa a döntetlen eredményt. Ez felélt meg a játék képének. Dorogi Bányász—Szegedi Haladás 2:2 (2:1) DOROGI BÁNYÁSZ: Ilku — Buzánszky, Kónya II., Bakonyi — Dacsev, Hargittai- Pozsonyi, Varga, Molnár, Prohászka, Horváth 111. SZEGEDI HALADAS: Mészáros — Bé­nák, Faragó, Bodzsár — Baráth, Zallár — Bojtos, Gziráki, Csáki, Csányi, Rózsavöl­gyi. Nagy lendülettel kezd a hazai csapat és már a 6. percben megszerzi a vezetést; Ilku hosszú kirúgásával Molnár tör ki és a 16-Osról a bal felső sarokba lő (1:0). Ve­szélyben a szegedi kapui Előbb Horváth III. lő mellé hajszállal — majd Prohászka levését Mészáros üti szögletre. A Dorog sokat támad, de ezek a támadások nem vezetnek eredményre, mert a sok apró leadással szőtt előretörések rendre elakad­nak a sárban. — A 25. percben a kitörő Varga elől Mészáros lábravetődéssel tisz­táz. Fölényben játszik a hazai csapat. A 36. percben Faragó elvéti a labdát, s Var­ga 16 méterről laposan a bal alsó sarokba lo (2:0). Fokozatosan játékba lendül a sze­gedi csapat is, a 42. percben sorozatos tá­madások után szépít az eredményen. Boj­tos labdáját Ilku Csányi elé üti. Csányi közelről a bal alsó sorakba 15 (2:1). A második félidőben megváltozik a játék képe. A hosszú „meredek” labdákkal ját­szó szegedi csapat kerül fölénybe, a doro­giak feltűnően erőtlenül játszanak. A 17. nercben Horváth III. helyeit Révész I. lesz a balszélső. A 25. percben Révész nagyszerű labdával ugratja ki Molnárt, de a középcsatár élőt Faragó az utolsó Pilla­natban ment. Még ebben a percben Rábai Jen be Zallár helyére. A 28. percben nagy­szerű támadást vezet a dorogi csatársor, amelynek végén Molnár óriási helyzetben ■Mészáros lábába rúgja a labdát. Á Sze­gedi Haladás jobb erőnléte révén egyre nagyobb fölénvbe kerül. Az egyenlítés a 39. percben sikerül. Rózsavölgyi elfut a dorogi védők mellett és 18 méteres lapos lövése Ilku kezéről a hálóba pattan (2:2). Az utolsó percekben nagv harc indul meg a győztes íróiért — eredménytelenül. Az első félidőben a dorogi, a szünet után a szegedi csapat volt fölénvbpu. A döntet­len eredmény igazságos. (MTI). A FIFA ifjúsági tornáján: Magyarország;—Jugoszlávia 1:0 (O'O) Limburg, április 18. (MTI). A befejezés előtt áll a FIFA nyugatné­metországi ifjúsági labdarúgótornája. A magyar ifjúsági válogatott vasárnap dél­után erős küzdelemben 1:0 (0:0) arányban legyőzte Jugoszlávia ifjúsági válogatottját és ezzel az ötödik helyen végzett a nem­zetközi tornán. A magyar csapat ma Kölnben résztvesz a záróünnepségen. Ennek keretében a tor­na első helyéért Spanyolország és Nyugat- Németország mérkőzik a harmadik hely sorsa pedig az argentin-török mérkőzésen dől el. A budapestiek hé!, a viűékhk öt győzelmet szereztek az országos ifjúsági ökölvivú-bajnoxság döntőjében Magyarország 1954. évi országos ifjúsági egyéni ökölvívó-bajnokságának döntőit va­sárnap délelőtt rendezték meg Győrött a MÁV kultúrtermében. Az érdeklődés meg­lepően gyér volt. Alig 500-an voltak kíván­csiak a mérkőzésekre, pedig a találkozók legtöbbje általában jó sportot hozott. A legtöbb összecsapás szoros küzdelem után dőlt el. A döntőben a budapestiek hét. a vidékiek öt bajnokságot szereztek. A mérkőzésvezetői teendőket Zádor István és Kecskés Rezső látta el. Magyarország 1954. évi országos egyéni ifjúsági ökölvívó-bajnokságának végered­ménye. Papírsúly: 1. Flesser, 2. Török, 3. Pócsi (Bács). Légsúly: 1. Jaczkó, 2. Mé­hész II., 3. Kelemen (Pest). Harmatsúly: 1. Hart, 2. Görög. 3. Sulyok (Bp). Pehely, súly: 1. Marton. 2. Fürjes, 3. Ginti (Győr). Könnyüsúly: 1. Vona, 2. Tóth L., 3. Szűcs (Pest). Kisváltósúly: 1. Sebők, 2. Nagy, 3. Török (Pest). Váltósúly: 1. Borslcs, 2. Áros, 3. Varga Gy. (Bp). Nagyváltósúly: 1. Nagy Gy., 2. Balcza, 3. Kinti (Bp). — Középsúly: 1. Zsika. 2 Péntek. 3. Méhész 1. (Hajdú). Nagyközépsúly: 1. Horváth, 2. Muzslaj, 3. Grösszer (Bp). Félnehézsúly: 1 Fésű, 2. Oláh, 3. Somogyvári (Bp). Ne­hézsúly: !. Hámori, 2. Petiöczl, 3. Mada­rász (Szolnok). A Totó 12 találatos szelvénye 16. hét 1. Rapid—Bp. Honvéd törölve 2. Austria—Flamengo törölve 3. Diósgyőr—Bp. Dózsa X 1:1 4. Sztálin Vasmű—Salgótarján 1 1:0 5. Győr—Bp. Vasas 2 1:2 5. Győr—Bp. Vasas 2 1:2 6. Dorog—Szeged X 2:2 7. Légierő—Kecskeméti Honvéd törölve 8. Gyula—Kőbányai Lokomotív X 2:2 9. Orosháza—Dinamó 1 2:0 10. Generátor— Békéscsaba X 0:0 11. Lazio—Róma 2 1:2 tí. Napoli—Internazlonale 1 2:1 13. Nagykanizsa—Tatabánya, elmaradt törölve 14. Sajószentpéter— Eger 1 2:0 15. Pereces—Miskolci Honvéd 1 3:1 16. Székesf. Honvéd—P. Dózsa X 0:0 — A pályázók által beküldött szelvények száma 320.000 darab felett jár. Külföldi hírek és eredmények A kerékpáros békeversenyre készülő len­gyel válogatott keret második válogató versenyét 145 km-es távon, hegyes, nehéz terepen futották. Wilczewski lett az első 4:05:27-es idővel, — Grabowski és Króják előtt egy másodperces előnnyel. Szófiába érkezett az NDK férfi és női asztalitenisz-csapata. Prága férfi kosárlabda válogatottja a lengyelországi Gdanskban 77:49-re győzött a Spojnia ellen. A szovjet labdarúgó-bajnokságért: Kiev! Dinamó—Moszkvai Szpárták 2:4, Harkovi Lokomotív—Leningrádi Zenit 1:2. A baj­nokságban 6 ponttal a Tbiliszi Dinamó ve­zet. IJj világcsúcsot állított fel a 4x100 yar- dos női gyorsúszóváltóban a washingtoni Walter Rood klub ifjúsági versenyzőkből álló váltója Dayton Beach-ben (Florida) 3.50.2 mp-es idővel. — A régi világcsúcs 4:00.6 mp volt. A váltó közül Shelley Man és Marie Gilett 16. Kay Nap 15, Wanda Werner pedig 13 éves. A montecarlói nemzetközi teniszverseny szombati eredményei. Férfi páros: Brichant (belga), Ulrich (dán) — Gulyás, Sikorszki 6:2, 6:3. Vegyespáros: Bujtor, Kermina (francia)—Bouseu. Verdie (francia) 6:2, 6:2, Franciski. Jávori—Fox (amerikai), Föl­mér (osztrák) 4:6, 6:2, 6:4, Bujtor, Kermina (francia)—Valin, Sausslne (francia) 7:5, 6:1. Jancsó, Lehmann (amerikai) — Moli- nary (francia). Buttler (angol) 5:7. 6:3, 6:3. Samun, Libanon elnöke április 16-án fo­gadta a Libanonban tartózkodó szovjet sportküldöttséget. Samun elnök beszédében hangoztátta, hogy a libanoni és szovjet sportolók találkozói elősegítik a Libanon és a Szovjetunió közötti barátságot. Kaunaszból Kievbe érkezett a Szovjet­unióban tartózkodó koreai válogatott női és férfi kosárlabda-csapat. A koreai kosár­labdázók több mérkőzést játszanak Kiev- ben is. Montevldeoból Párizsba utazott a Szov­jetunió sakk-küldöttsége. A szovjet sakko­zók a francia sakkozókkal mérkőznek. A szakszervezeti női kosárlabda­válogatott újabb győzelme Franciaországban La Seyne sur Mer, április 18. (MTI). Vasárnap délelőtt a La Syne sur Merben tartózkodó női szakszervezeti válogatot­tunk tagjai többórás kiránduláson vettek részt a közeli tengerparton. Megtekintet­ték a közeli hajógyárat, ahol a dolgozók nagy örömmel fogadták a magyar spor­tolókat. Délután került sor a Neuchatel—Servette (Svájc) csapata elleni mérkőzésre. Ezt a magyarok 70:15 (27:9)-re megnyerték. Asztaliteniszezőink 5:l-re győztek a francia válogatott ellen Párizs, április 18. (MTI). A londoni asztalitenisz világbajnokságon résztvett magyar csapat tagjai szombaton reggel megérkeztek Párizsba. Este a Con- bertin Sportcsarnokban került sor a ma­gyar—francia válogatott mérkőzésre, ame­lyet a magyar csapat 5:1 arányban meg­nyert. A magyar asztaliteniszezők résztvesznek a hétfőn kezdődő párizsi nemzetközi via­dalon. Boivinnik újra megszerezte a vezetést A sakkvilágbajnokságért folyó párosmér­kőzés 15. játszmájára szombaton került sor. A világos bábokat vezető Szmiszlov a szicllai védelem zárt változatába terelte a játékot. Botvinnik a 6. lépésben szokat­lan folytatással kísérletezett. Szmiszlov nem találta el a legjobb eüenjátékot, rá­adásul még sok időt is használt el, s nagy időzavarba került. Ekkor Botvinnik szép kombinációval gyalogot nyert, majd pon­tos lebonyolítással a 36. lépésijén feladásra kényszerítette ellenfelét. A párosmérkőzés állása 8:7 Botvlnlk Ja­vára. A 16. játszmát keddre tűzték ki. Az NB I. állása 1. Bp Honvéd 5 5 — — 24: 3 10 2. Izzó 6 3 2 1 7: 6 8 3. Diósgyőr 6 3 1 2 13: 8 7 4. Győr 6 3 1 2 13:12 7 5. Bp. Kinizsi 5 3 — 2 7: 3 6 6. Bp. V. Lobogó 5 2 2 1 7: 4 6 7. Bp. Dózsa 6 2 2 2 9: 8 6 8. Csepel 6 2 2 2 5:10 6 9. Sztálin Vasmű 6 2 1 3 9: 9 5 10. Salgótarján 6 2 1 3 11:12 5 11. Bp. Vasas 8 2 1 3 4:12 5 12. Szombathely 5 1 2 2 6: 8 4 13. Szeged 6 1 1 4 7:13 3 14. Dorog 6 — 2 4 6:20 2 MOTORKERÉKPÁROS ÉS AUTÓS gyor­sasági versenyt rendezett a Bp. Vörös Me­teor vasárnap délelőtt a Hármashatárhe- gyen. A Béke Kupa idei védője a Bp. Dó­zsa csapata. (Szűcs, Bürger. Máté, Szál­kái) lett 10 ponttal. A küzdelmeket az esős idő ellenére is több mint tízezren nézték végig. cizalnakmeyyei NÉPLAP politikai napilap A megyei pártbizottság és a megyei tanára lapja. Megjelenik hétfő kivetélével mlDdpnnap Szerkeszti; a szerkesztőbizottság Felelős kiadó: DÁVID FERENC Szerkesztőségi Szolnok Beloiannisz ntea ! I emelet. Szerkesztőség: Tel.: ’0-93; 23-29; 20-«9 Kiadóhivatal: Szolnok. Kossuth Lajos.otea 19 Telefon: 20—91 Egyszámlaszám: 00S7S 064 —49 Szonlokmegyel Nyomdaipari Vállalat Szolnok Mallnovszki-n. 19 Felelős vezető: Mészáros Sándor . Megyei labdarugóbajnokság Szolnoki Szikra — Martfűi Vörös Lobogó 1:0 (1:0). Martfű, vezette: Balázs (Bcsaba). Góllövő: Török. A mérkőzés nagyobb ré­szében a hazai csapat támadott, de fölé­nyét nem tudta értékesíteni. Jók: Kiss, Vörös, Török és Baricza, illetve Varga, Tasnádi, Bóka és Esztaró. * Jászberényi Vasas — Kunhegyes! Traktor 2:0 (1:0. Jászberény, vezette Varga. Gól­lövő: Kovács és Simon. Mindkét csapatban csak a védelmek játszottak jól. Különö­sen a jászberényi hátvédhármas. Udvarias, Túri és Smidt nyújtott elsőrangú teljesít­ményt. — Jók: az előibbek .illetve Takács T., Nemes és Takács II. Szó. Légierő II. — Szó. Kinizsi 1:0 (L0) Szolnok. Vezette: Dr. Magyar. — Góllövő: Csintalan. A Kinizsi mindkét félidőben job­ban játszott, mint ellenfele, de csatársora igen gyenge napot fogott ki. Jók: Fodor, Csintalan, illetve Csák és Urbán. s * Mezőtúri Lokomotív—Kisújszállási Loko­motív 5:1 (4:1) Mezőtúr. 600 néző. Vezette: Sági (Bcsaba).Góllövő: Magyar (2), Bes­senyei (2), Mikes, illetve Iván. A két Lo­komotív csapat találkozóján a hazai csa­pat sokkal jobb volt és ebben az arány­ban is megérdemelte a győzelmet. 3Öfcí Magyar, Mikes és Veres, — illetve Szőke, Iván, Marton és Varga. * Szó. Petőfi—Jászberényi Petőfi 1:1 (1:1) Szolnok. Vezette: Párdi. Góllövő: Pege, il­letve Szigeti. Mindkét csapat nagy küzdel­met vívott a győzelemért. A játék alapján az eredmény igazságos. Jók: Szurovecz, Csépa, Krizsán és Tóth, illetve Gulyás, Ko- hári, Csizmadia és Szigeti. Karcagi Spartakusz — Kunmártoni Petőfi 2:1 (1:1) Kunmárton, 700 néző. Vezette: Polónyi. Góllövő: Hollós és Keszler, ill«1 Károlyi. A mezőnyben egyformán csapko- dóan játszó csapatok közül a szerencsésebb Karcagiak győztek. A második félidőben tíz emberrel is lelkesen küzdő hazai csa­pat megérdemelte volna az egyik pontot. Jók: Molnár, illetve Károlyi és Bíró. * Ujszászl Lokomotív—Szó. Haladás 2:0. * A mezőtúri Lokomotív Sportkör 1954. IV. 22-én, csütörtökön délután 5 órai kezdet­tel a Vasutas Kulturotthonban tartja veze­tőségválasztó gyűlését. Minden tagot sze­retettel vár a vezetőség. Dobronyi országos csúccsal győzött a Bp. Dózsa 25 kilométeres futóversenyén Vasárnap délelőtt a Margitsziget sétá­nyain kimért 1000 méteres körpályán ren­dezte a Bp. Dózsa 25 km-es futóversenyét. Állandóan hideg, szemerkélő esőben hosz- szútávfutóink zöme rajthoz állt. Dobronyit a kedvezőtlen időjárás nem tartotta visz- sza attól, hogy komoly iramban, egyenle­tes erőbeosztálssal, már az idény elején kiváló új csúcseredmény elérésével bizo­nyítsa be alapos felkészültségét. 25 km*. 1. Dobronyi (Bp. Előre) 1:22:15, országos csúcs (régi: Dobronyi: 1:22:59.6, 1952), 2. Esztergomi (Bp. Előre) 1:25:14, 3. Rusovszky (Bp. Lók.) 1:25:16.6, 4. Simon II. István (Bp. Dózsa) 1:16:37, 5. Kiss Jó­zsef (Bp. Dózsa) 1:26:58. 6 Váczi M. (Kő­bányai Lók.) 1:27:37, 7. Sirnó (Köb Lók.) 1:28:58.2, 8. Pataki (Bp. Előre) 1:31:34.6, 9. Zalavári (Bp. Lók.) 1:32:26, 10. Szabó Géza (Bp. előre) 1:33:38. Csapatverseny­ben: *1, Bp. Előre I. Dobronyi, Esztergomi, Pataki). 11. 2. Bp. Dózsa 23; 3. Köb. Lók. 31, 4. Bp. Előre II. 36. NB. II. Déli Csoport Vasas Generátor—Békéscsabai Építők 0:0. Sírkert-u. 200 néző. V: Kern. Generátor: Makiári — Acs, Menczo, Tóth — Németh III. Pólyák — Pauer, Németh I., Ullmann, Kassai, Molnár (Vásárhelyi). Edző: Szojka Kornél dr. B. Építők: Andó — Weiner, Fü- löp, Gyuris — Palotai, Bohus — Mitykó, Zoller. Kern, Lábos (Kocziszky), Pécsi. — Edző: Németh József. A békéscsabaiak szebben, a fővárosiak erőteljesebben ját­szottak. — Jó: Mencző, Acs, Tóth, illetve Weiner, Fülöp, Palotai. Gy. Építők — Kőbányai Lokomotív 2:2 (2:2). Gyula, 3000 néző. V: Kasza. Gyula: Orovecz II. — Kiss, Pásztor, Szegedi — Gabiik, Fodor — Nagy, Gerdán (Bencsik) Krisán, Varga, Petrovszki. — Edző: Kiss Andor. K. Lók.: Verczkei — Sípos, Becze, Boné — K. Nagy, Péter — Besenyei, Ko­vács, Horváth (Podhorszki), B. Nagy, Po- vázsai. Edző: Szűcs Gyula. Az I. félidő­ben hullámzó játék, az Építők már 2:0-ra vezettek. Szünet után többet támadott a hazai együttes, a vendégek azonban lelke­sen védekeztek. G: Nagy, Krisán, illetve B. Nagy (2). Jó: Kiss, Szegedi, Nagy, il­letve B. Nagy (a mezőny legjobbja), Sí­pos, Becze. K. Kinizsi—Szolnoki Lokomotív 4:2 (1:1). Kecskemét, 1200 néző. V: Kallós. K. Kini­zsi: Varga — Máté, Uzsoki II. Seres — Önodi, Kolarics — Englert, Dombóvári, Szabó, Bitó. Nagy. Edző: Kósa Károly. — Sz. Lók.: Horváth — Istváni, Ozsváth, Bozóki — Búza, Varga —, Tóth. Haász, Csábi, Pintér T., Pintér II. (Iván). Edző: Korom Pál. Sáros pályán a többet és ve­szélyesebben támadó Kinizsi biztosan sze­rezte meg a győzelmet. Búzát a 75. perc­ben feleselés miatt kiállították. G: Bitó, Dombóvári, Uzsoki II.. Varga (öngól), il­letve Haász, Csábi. Jó: Máté, Uzsoki, 111. Englert, Dombóvári, ill. Horváth, Ozsváth, Tóth. Vörös Lobogó Sortex — Bp. Sfcikra 2:2 (1:0). Halom-utca. 1000 r.ézö. V: Szelei. Sortex: Pénzes — Hochrein, Szamosi, Aponyi — Pákozdi, Leéb — Márkus, Kreísz, Deutsch, Földi, Sidó. Edző: Szabó Antal. Bp. Szikra: Kasz — Kósa, Óvári I. (Bencsik), Bene, Hruza, Solti, Molnár. —s Edző: Szabó Pál. A nagy sárban helyen­ként durva játék folyt. A 35. percben Hru- zát kiállították, de a Szikra tíz emberrel is egyenrangú ellenfélnek bizonyult. — A Sortex az utolsó percekben egyenlített. G: Aponyi, Deutsch, illetve Solti (2). Jó: Pén­zes, Pákozdi, Leéb, illetve Óvári II., Pa­lásti, Solti. Bp. Előre — Szegedi Petőfi 7:0 (2:0) Sport-utca. 300 néző. V: Mecseki. — Bp. Előre: Szőke — Miksövszkl, Szalai, Káldy — Anda, Sebáj — Kerekes, Klötzl, Dóra, Sarlós, Sörös. Edző: Nádas Gábor. Sz. Petőfi: Horváth I. — Széli, Sebők, Böő — Honfi, . Szobota — Horváth II., Gréczi (Hujbert), Hetesi, Polyvás, Bacsó. Edző: Pusztaszeri Miklós. Végig többet és terv­szerűbben támadott az Előre. A vendég­csapat egy tizenegyest kihagyott. — Gj Dóra (3), Szalai (2. egyet 11-esből), Sar­lós, Kerekes. Jó: Miksovszki, Anda, Klötzl, Dóra, illetve Széli, Honti. Sz. Lokomotív — Ceglédi Lokomotív 3:1 (0:1). Szeged. 1200 néző. V: Páldi. — Sz. Lók.: Fekete — Tóth I., Radnaí, Varga — Beczker, Vincze — Tóth II. Vígh, Juhász, Veres II.. Károlyi. Edző: Pólyák Gyula. C. Lok.: Madarasi — G. Kiss, Várkonyi, Darányi — Máthé, Marton — Kugler, Per- jési. Fodor, Lakatos (Botos), Deli. Edző:' Bán Nándor. A ceglédiek veszélyesebben támadtak, de az utolsó húsz percet a ha-' zai csapat bírta jobban. G: Juhász, Veres II., Károlyi, illetve Fodor. — Jó: Tóth I., Vincze, Veres TI.. Károlyi, illetve Várko­nyi. Darányi. Máthé. O. Kinizsi — Vasas Dinamó 2:0 (0:0). Orosháza. 1500 néző. V: Bihari, Orosháza: Szőke — Szecsei, Szendi, Hegedűs — Huj- ber, Szimonidesz — Leopold, Berta. Far­kas, Bozó, Szökő (Szabó). Edző: Órdögh László. Dinamó: P. Szabó — Horváth. Bu­dai, Kun II. — Szőke. Tóth I. — Béres, Kovalik. Bircsák. Szondi, Tóth IT. (Schmit­zer). Edző: Rátkai Ferenc. A kitűnően Ját­szó hazai csapat mindkét félidőben többet támadott és biztosan győzött. G: Leonold, Farkas. Jó: Szecsei, Hufber. Szimonidesz, Berta, ill. P. Szabó, Szőke, Bircsák. A próhirdetéseh ELADÓ 100-as Csepel, motorkerékpár Szol­nok, Úttörő utca 1/a. SZAKMUNKASOKAT keresünk _ esztergá- lyost, lakatost, kovácsot a Mezőtúri Álta­lános Vasipari Javító Vállalathoz. Mezőtúr, Rákóczi-út 21. A SZOLNOKI „Patyolat” Vállalat azon­nali belépésre 20—3Ö év közötti árukihor- dót keres. A SZOLNOKI Háziipari Szövetkezet mindenféle fehérnemű ágynemű. asztal­nemű javítását, harisnya stoppoiást. szemszedést. gombhüzást szönyeKsaövést, zsákfoKozást és előnyomást vállal, Üz­letünkben nagy választékban készáru kapható 8zolnok. Kossuth Lajos-n. 2T. szám. KERESŐNK szolnoki állandó foglalkozta­tásra azonnali belépésre kádármestert. — FŐSZERT Vállalat. Ságvári-u. 2. Szolnok. MOZGÖ árusokat azonnal felveszünk fagy- falt és cukorka eladásához. Szolnoki Ven­déglátóipari Vállalat. VENDÉGLÁTÓ IPARI Vállalat részére lég- pumpás szúrócsapot veszünk. — Szolnoki Vendéglátóipart Vállalat. Szolnok, Ságvárl E.-utca 7. KIÁLLÍTÁSON díjat nyert tenyész- kacsák keltetésére alkalmas tojásai vá. sárolhatók a Martfül Állami Gazdaság­ban. Telefon: Tiszaföldvár S. Kőműve­seket alkalmaz a Martfűi Állami Gaz­daság Kollektív elhelyezést, üzemi konyhán való étkezést biztosítunk A TISZA Szálló Vállalat keres megvételre üvegajtós könyvszekrényt. MEGNYÍLT Szolnokon Belolannisz-ulca 21 alatt Építőipari Munkásfelvétel! Iroda. — mely az építőiparban szak- és segédmun­kásokat telvesz. Tájékoztatást az iroda ad. GYAKORLOTT könyvelőt [elveszünk. — Szolnoki Belsped. A Komlói Szénbányászati Tröszt bányaüzemeihez nagy szám­ban felveszünk dolgozókat. Jelentkezhet minden 18. évét betöltött, 42 évét meg nem haladott dolgozó, aki egészséges. 'A szorgalmas dolgozókból egy éven belül szakmunkásokat, vájárokat képezünk ki. — Kereset a bányászat kollektív szerint. Ezen felül minden dolgozó fizetése 10 százalékát komlói pótlék címén megkapja, a nős és családfentartók évi 40 q illetményszénben részesülnek, — egy év eltelte után saját tulajdonukat képező hűségruhát kapnak és minden évben a bányásznapon alapkeresetük 3—5 százalékig terjedő összegben hűségjutalmat. Ezek a kedvezmények azonban csak azokat illetik, akik igazolatlanul nem mulasztanak. Napi 8.70 Ft-ért háromszori bőséges kosztot biztosítunk. Le­gényszállás díjtalan. A családos dolgozók részére — amennyiben megfelelően dolgoznak — ez év végéig lakást biztosítunk. Mindazon dolgozók, akik nem önkényesen kilépettek és nem elbocsátottak, orvosi vizsgálat és beosztásuk után. szerződést köt­hetnek és a földalatti munkára szerződött dolgozóknak 600.— Ft toborzási jutalmat fizetünk ki. A földalatti munkára jelentke­zett dolgozók a rendelkezéseknek megfelelően vájártanfolyamra jelentkezhetnek és vájárok lehetnek. Az M. T. határozat szerint Komlóra jelentkezőket a vállala­tok és üzemek — kivéve a bányavállalatokat —> kötelesek el­engedni. Jelentkezni lehet Komlón (Szénbányászati Tröszt Munkaügyi Oszt.), Budapesten (Bp. V. Tanács krt. 10), Baján (Kossuth Lajos utca 21.) Akik a fenti irodáinkban jelentkeznek, a vállalat költ­ségén utazhatnak Komlóra. KOMLOl SZÉNBÁNYÁSZÁT! TRÖSZT.