Kovács Attila (szerk.): Határok mentén. Fejezetek Csekefa, Kisfalu, Pártosfalva, Szentlászló és Szerdahely történetéből (Pártosfalva - Ljubljana - Lendva, 2015)

Bartos Róbert: Prosznyákfa, Pordasinc, Csekefa, Szerdahely és Szécsiszentlászló családnevei az összeírások tükrében (1720-1848)

Bartos Róbert: Prosznyákfa, Pordasinc, Csekefa, Szerdahely és Szécsiszentlászló CSALÁDNEVEI AZ ÖSSZEÍRÁSOK TÜKRÉBEN (1720-1848) FORRÁSKÖZLÉS A 18-19. századi névtár összeállítását két érv is indokolja. Az első azzal a ténnyel kapcsolatos, hogy az öt falu más-más birtokosi körhöz tartozott: Szécsiszentlászló és Csekefa a fel­­sőlendvai uradalomhoz, Prosznyákfa, Pordasinc és Szerdahely köznemesi birtokosokhoz. Szentlászló ráadásul egy másik me­gyéhez, Zala megyéhez tartozott. Pordasincot néha-néha nem tekintik önálló településnek, ezért leggyakrabban Prosznyákfa összeírásaiban tűnnek fel a pordasinci családfők nevei. Éppen ezért az olyan bemutatásuk, amely eltekintene az összehason­lítástól, az egymás mellett szerepeltetéstől, hiányos, torz képet adna a történetükről. A másik érv úgy fogalmazható meg, hogy egy forráshiányos korszakban, amit az idéz elő, hogy egyrészről a nagy uradalmak adminisztrációja a kicsi falvakról elenyésző egyedi adatot jegyzett fel (Csekefa, Szécsiszentlászló), másrészt a köznemesi birtokos családok levéltárai nem maradtak fenn, vagy csak töredékesen (Prosznyákfa, Pordasinc, Szerdahely). Tehát szintén adatszűkében lehet csak az alaposabb kutatást elvégezni, ha az öt falu együttes bemutatását egységes törté­netben elmesélni nem is lehetséges, egy történeti családnévtár keretében mégis föl lehet vázolni. 38

Next

/
Oldalképek
Tartalom