A Hódmezővásárhelyi Szeremlei Társaság Évkönyve 2007 (Hódmezővásárhely, 2008)

ADATTÁR - TALMÁCSl GYÖRGY: Vásárhely jeles sportolói. 1. rész

zések miatt, mindjárt a legjobb négy közé jutottak. Mivel az elődöntők sem hoztak meglepetést, a római olimpia döntője ismétlődött meg Tokióban. A szovjet lányok meg akarták védeni a Rómában kivívott elsőségüket, a magya­rok pedig egyenlíteni szerettek volna. Nagydöntőt rendeztek tehát, és a két nagy ellenfél eddig még soha nem látott akarással feszült neki a másiknak. A Népsport tudósítója így kommentálta az eseményeket: „Először Sákovicsné lépett a pástra, ettől a pillanattól kezdve hevülni kezdett a Waseda csarnok levegője, s aztán forrt, míg az eddigi legnagyobb magyar-szovjet női tőrcsa­pat döntő véget nem ért. [...] A 2:0-as vezetés birtokában egy kicsit felléle­geztünk, de örömünk korainak bizonyult. Gorokhova láthatóan nem ítélte túlzottan súlyosnak a helyzetet, mert nagy nyugalommal vívott Juhász ellen, és érvényre juttatta vele szemben minden keménységét, tudását. 2:0-ra veze­tett már, amikor viszont Juhász kezdett óriási hajrába, nagyszerűen kivárt minden lehetséges találatszerzési alkalmat, jókor támadott és így egyenlíteni tudott. 3:3 lett, de utána Gorokhova támadása ült. [...] Következő csörtéjét Prudszkovával vívta, 2:1, 3:1, 3:2 után Kati kizáró feltartó szúrással bevitte a győztes találatot és a magyar csapat 5:3-ra vezetett ezzel a győzelemmel. [...] Harmadik csörtéjében Sisova ellen lépett pástra és ezt is megnyerte. A találatarány a szovjet csapatnak kedvezett, tehát amennyiben a hátra le­vő három csörte közül akár egyet is megnyer - olimpiai bajnok. Ebben az idegtépő helyzetben Rejtő vívott előbb Prudszkova ellen. Gyógyírként hatott felborzolt idegeinkre, hogy viszonylag könnyen, 4:2-re győzött, és ezzel befogtuk ellenfelünket. A következő feladat Juhász Katira várt. 2:0, 2:1, 3:2, 3:3-ra állt Samusenkóval. Egyetlen vétett mozdulat, egyetlen találat és elve­szett minden. Juhász a pást határvonalához leszorította ellenfelét. Bemondták az egy percet, de ennek ellenére hosszú ideig úgyszólván semmi nem történt (Hosszú ideig?! Egy perc sem volt, egy évszázadnak tűnt!) ... Juhász nagy­szerű támadással bevitte a negyedik találatot is. A még hátralevő perceket a Sákovicsné - Sisova csörte történéseit, hangulatát visszaadni teljességgel lehetetlen. [...] Sákovicsné ideges volt, hogy is ne lett volna ideges, első támadását is elsiette - 1:0 Sisova javára. 1:0, aztán 2:0, két elrontott támadás. Pillanato­kig tartott az egész, [...] meg volt a 2:1 sőt rögtön utána a 2:2. Pattanásig feszültek az idegek, ugrásra készen feszültek az izmok ... [...] Sákovicsné támadott - talált. Aztán Sisova is talált. Egyetlen találatba sűrűsödött tehát minden. Egyetlen parányi találaton múlott az olimpiai bajnokság. Sákovicsné ismét támadást kockáztatott meg - érvénytelen. Még egyet - az is. [...] Har­madszor is támadott Sákovicsné, s harmadszorra talált! Olimpiai bajnok lett 465