C. Tóth Norbert: A Magyar Királyság nádora. A nádori és helytartói intézmény története (1342–1562) - Századok Könyvek (Budapest, 2020)

1. A nádori méltóság betöltésének módja és szabályozása (1342–1562) - 1.1. Historiográfiai bevezetés - 1.1.1. Egy kis módszertan

A NÁDORI MÉLTÓSÁG BETÖLTÉSÉNEK MÓDJA ÉS SZABÁLYOZÁSA (1342–1562) 31 országgyűléseket.65 Rögtön az elsőt a király koronázásakor! Az okleveles és elbeszélő adatok egybehangzó tanúsága szerint ugyanis Lajos koroná­zása „a főemberek, előkelők, bárók, lovagok és Magyarország nemesei kö­zössége egységes akaratából”,66 illetve „a bárók, főpapok és az ország ne ­mesei egyhangú óhajából”67 ment végbe. Ugyanezt hangsúlyozza Lajos király Telegdi Csanád esztergomi érsek számára 1343. április 27-én kiál­lított adománylevele is: e szerint az érsek érdemei elismerése fejében, amelyeket többek között „Lajos Csanád általi, a főpapok, bárók, előkelők és az országlakosok jóváhagyásával és akaratából történő megkoronázásá­ban és trónra emelésében teljesített”68 kapta az adománylevélben leírt bir ­tokot. Nem tagadható – még ha forrásaink némi költői túlzással írják is le az eseményt –, hogy mindegyik tartalmazza azt a kifejezést (communitas nobilium regni, nobiles regni , regnicolae), amely alapján – noha szokás a források sztereotip fordulatának tekinteni69 – nem lehetnek kétségeink afelől, hogy Lajos koronázásakor – amúgy az elvárható és megszokott mó­don – országgyűlést tartottak. Ezen összejövetelnek egyetlen, a források­ban is említett „napirendi” pontja Lajos trónra emelése lehetett.70 (A má ­sik, amelyet csak közvetetten tudunk igazolni, a hivatalban lévő méltóság- 65 Az eddigi adatok alapján 1351-ben és 1352-ben biztosan, 1347-ben pedig valószínűsíthe­tően tartottak országgyűlést. 66 Lajos király krónikája 11. – „magnatum, procerum, baronum, militum ac communitatis nobilium regni Hungarie voluntate unanimi” (Chronica Hungarorum 161., 14–15. sor). 67 „...de prelatorum, baronum et nobilium regni unanimi et concordi voto” (az adatokat lásd Piti F.: Új elemek 130–131.). – A koronázás jogosságára vonatkozó formula egyébként érdemes lenne legalább két szempontból további vizsgálatokra: (1) a király milyen okból hangoztatja ilyen nyomatékosan trónjogosultságát; (2) miért csak – néhány királyi okle­véltől eltekintve – az országbíró okleveleiben tűnik fel a formula rendszeresen. 68 Anjou oklt. XXVII. 210. sz. – „in solemnitate coronationis et intronizationis nostrae per ipsum de beneplacito, concordi et unanimi voluntate omnium praelatorum, baronum, pro­cerum et quorumlibet regnicolarum nostrorum laudabiliter factae exhibitas et impensa” (Telegdiek pere 121.). 69 Lajos 1342. júl. 21-i székesfehérvári koronázásán részt vevőkre az általános utalásokon (lásd az idézett adatokat) túl egyetlen személyről, az országbíróról mutatható ki, hogy azokban a napokban Fehérváron volt (Anjou oklt. XXVI. 391. sz.). 70 Vö. Mátyás és II. Ulászló királyok esetével (Neumann T.: II. Ulászló koronázása 334– 335.).

Next

/
Oldalképek
Tartalom