Ciubotă, Viorel - Nicolescu, Gheorge - Ţucă, Cornel (szerk.): Jurnal de operaţiuni al Comandamentului Trupelor din Transilvania (1918-1921) 2. (Satu Mare, 1998)
Istorie şi Geografie Istorică / Geschichte und Landeskunde / Történelem és országismeret - Nationalităţi, minorităţi etnice şi stat / Nationalitäten, ethnische Minderheiten und Staat / Nemzeti és etnikai kisebbségek, állam
230 TiLKOvszKY Lóránt 1926-ban az ez év elején indult Ostland című nagyszebeni folyóiratban Richard Csáki által a szatmári németek kérdéséről írt cikkel polemizál Jakabffy a Magyar Kisebbségben. Az ottani visszanémetesítési akciót ismertetve, és azt Mussolininak a déltiroli németek "visszaolaszosítására" irányuló erőszakos törekvéséhez hasonlítva, kijelentette: "Kötelességünk, hogy ezzel a szellemmel szemben a harcot felvegyük".8 Az ezt követő két számban Kardhordó Károly "Néhány adat a Szatmár-vidéki asszimilációhoz" című közleménye a németek ide telepítését követő első száz évvel foglalkozik,9 majd Cogitator álnéven az 1928-as évfolyamban nyolc részletben 1918-ig tárgyalja "A szatmárvidéki asszimiláció" témáját.10 11 Ezt követi Cogitator "A szatmári sváb asszimiláció a román impérium alatt" című két részes közleménye.1’Az egész sorozat különnyomat formájában is megjelent.12 Az ezekben kifejeződésre jutott felfogás szerint: "Hosszú évtizedes, sót százados volt az út, mely az asszimilációhoz vezetett... Az asszimilációs folyamat akadálytalanul, minden ellentmondás nélkül haladt a maga útján a teljes befejeződés felé... Jött azonban az impériumváltozás, és vele azon törekvés, mely a magyarság politikai és kulturális megtépázását tűzte ki feladatául ... Most egyszerre a szászok is, meg a nemzeti ébredés szakába lépett bánsági* svábok is ott teremnek Nagykárolyban, s türelmetlen mohósággal igyekeznek "einheimsolni" [bekebelezni] gazdasági és politikai szervezkedésük körébe azt a népet, melyet a román népszámlálás nekik juttatott ... És mi magyarok, Románia népeinek kisebbségi magyarjai, úgy is, mint a múlt igaztalan ódiumának viselői, de úgy is, mint magyarságunk erkölcsi és fizikai állagának orei és védelmezői, mit szóljunk ezen kettős [német-román] támadáshoz, mely bennünket Szatmár vidékén ér? Vajon akad-e egy is közöttünk, aki közömbösen nézné a magyar lélek kényszeredett kisajátítását azoknál, kik bár vér szerint nem is a mieink, de a népek súrlódási felületén hozzánk simultak? ... Felvetjük a szatmári sváb kérdés egész anyagát, kezdve annak történeti múltjától, a topográfiai és etnográfiai vonatkozásokon át, egészen annak politikai és társadalomtudományi elemzéséig. Értékes és megbízható statisztikai adatainkat is oda állítjuk a megvilágítás szolgálatába. Mindezek alapján döntsön majd közöttünk e nagy 8 Magyar Kisebbség, 5. évf. (1926) 6. sz. 197-200. 1. "Mussolini szelleme Szatmár vidékén". 9 Magyar Kisebbség, 5. évf. (1926) 7. sz. 261-267, 8. sz. 298-302.1. 10 Magyar Kisebbség, 7. évf. (1928) 3. számtól. 11 Magyar Kisebbség, 7. évf. (1928) 14. sz. 533-542.1. és 14-15. sz. 585-592. 12 Cogitator: A szatmárvidéki asszimiláció. Nemzetpolitikai tanulmány. Lugos, 1928.