Szabad Földműves, 1954. július-december (5. évfolyam, 27-52. szám)

1954-11-07 / 45. szám

1954. november 7. 11 m m m íľésxp o n r Ismét a Spartak Sokolovo vezet A köztársasági labda rugóba inokság 20. fordulóia ezúttal ismét sem volt teljes. A forduló már szerdán kezdő­dött a vršovicei mérkőzéssel, ahol a Spartak-Praha-Stalingrad meglepetés­szerűen legyőzte a vezető Spartak Sokolovot. Szombaton három mérkő­zés volt. Az eperjesi Tatran biztosan verte a prágai Dinamót, úgyhogy most már 3 ponttal a Tankista előtt áll. ami már elég a bajnokságban való bennmaradáshoz. A Tankista veresé­get szenvedett az ÜDA-tól is. ezért erősen leromlottak a kilátásai. Klad­­nóban az ottani Bánik legyőzte Zsol­nát és vasárnap Ostraván a Vörös Csillag heves harc után 0:2 arányú vereséget szenvedett. A tábla élén a helvzet továbbra is tisztázatlan, mert az élen álló mindhárom csapatnak egyformán 25 pontja van. A leját­szott mérkőzések száma szerint leg­kedvezőbb a Spartak-Sokolovo hely­zete, azonban hátra van még az Ost­­ravai és Bratislavában a Slovannal megvívandó mérkőzése. A Baník Ost­ravám az ÜDA-val szemben nehéz próba vár Prágában, a Vörös Csillag pedig otthon a kladnói Banikkal, Prágában pedig ,a Dinamóval játszik még. ÜDA—Tankista 2:1 (2:1) A Csehszlovák Hadsereg Stadion­ban 5.000 néző előtt, csekély gólkü­lönbséggel győzött a több tapaszta­lattal rendelkező és határozottabban játszó ODA csapata. A Tankista a második félidőben ugyan többet tá­madott. azonban az ellenfél kapu.ja előtt nem tudott gólhelyzetet terem­teni. A győztes csapatban jó volt Pavliš kapus, a hátvédek közül a legjobban Novák játszott, a fedezetek átlagszínvonalon mozogtak, a csatár­sorban olykor-olykor jó volt Hlavá­­ček és Pŕáda. A Tankista csapatában már új játékosok is szerepeltek, igy Kofenda, aki a hátvéd szerepét töl­tötte be és Pergl csatár. A Tankista legjobbjai Dankó. Anti. Pazdera és Kadraba voltak. A vezetést a 17. percben a Tankista ízerezte meg Anti büntető rúgásából. A 27. perc­ben azonban Hemele kiegyenlített, majd Hlavaček lőtte a győzelmet je­lentő gólt. Játékvezető Vicék volt. Baník Ostrava—Vörös Csillag 2:0 (2:0) . Ostraván magas színvonalon folyt le 12.000 néző teljes megelégedésére a mérkőzés. Mindkét csapat gyorsan, keményen, helves kombinálással és érett technikával játszott. Mindkét kapu előtt többször alakult ki drámai jelenet. Az első 25. percben a ven­dégek voltak fölényben, azonban a 28. perctől kezdve, amikor Simonek támadása után sarokrúgásból Hlavatv kapujába került a labda, az otthoniak fokozták iramukat és már a 31. perc­ben Siuda révén megszerezték a 2. gólt. A játék további során mindkét csapat kitartóan támadott. Baník Kladno- Iskra Žilina 3:1 (2:1) A Kladnón megtartott mérkőzésen, amelyet az ostravai Kozok gyengén vezetett a második félidő 13. percéig 5.000 néző előtt egyenrangú küzde­lem folyt. Azonban a harmadik ka­pott gól után a zsolnaiak már nem bírták az iramot és az otthoniak győzelme kétségtelenné vált. Az első gólt Kuchler lőtte a 20. percben. Egy perccel később Kokstein lövését Ru­fus kapus sarokra mentette, majd Majer Kladnó vezetését 2:0-ra emel­te. A 28. percben büntető rúgásból Ganzner javított az eredményen. A játék 58. percében lőtte Kuchler csa­patának harmadik gólját. Tatran Prešov—Dinamo Praha 3:0 (1:0) Az első félidőben túlnyomó részben az otthoniak irányították a játékot. A 34. percben Citák II. büntető rú­gásával megszerezték a vezetést. Vál­tás után a vendégek támadtak töb­bet azonban a 65. percben a Tatran Petros révén megszerezte második gólját is. A 78. percben Éliás beállí­totta a végeredményt. A leningrndi Zpnit 2:0-ra legyőzte a Spartak Sokolovót A szovjet labdarúgók igazolták jó hírüket. A gyors és kitartó játéko­sok ötletesen cserélgették helyeiket és pontos összjátékkal közelítették meg ellenfelük kapuját. A védelem biztosan szerelt és mindig idejében lépett közbe' A Spartak csak az első félidőben játszott jól. Akkor heves támadáso­kat intézett a szovjet csapat kapuja ellen, azonban a Zenit védői jól tö­mörültek. A vendégek közül kitünő­en játszott Ivanov kapus, továbbá Gartwig, Szeverov, Vojnov és a há­rom belső csatár. A Spartakban Se­necký játszott jól, amíg meg nem sérült. Jók voltak még: Menclík, Procházka és Hejský, a csatárok kö­zül a játék kezdetén a Starý-Jareš jobbszárny. A mérkőzés a vendégek támadásá­val kezdődött és Houška többször is jól hárított. Ezután a Spartak vette át a kezdeményezést és a 16, perc­ben Starý lövése csak kevéssel ke­rülte el a Zenit kapuját. A követ­kező percben Starý büntető rúgását Ivanov kapus csak gyengén üti visz­­sza a mezőnybe és Svoboda a kapu­fának vágja a labdát. A 19. percben Preis lövése ismét a kapufáról pattan vissza. Kevéssel ezután Jareš az üres kapura lő, azonban Severov az utol­só pillanatban ment. A 28. percben Katrovszky Houška hibája folytán megszerzi a vezetést. A Spartak ezu­tán még egyideig támad, azután a vendégek kerülnek fölénybe és a 39. percben Dobrikov 2:0-ra növeli a Zenit előnyét. A második félidőben a leningrádiak eleinte sokkal célszerűbben játszot­tak, később azonban a Spartak is kidolgozott néhány jó gólszerzési al­kalmat, de a Zenit jólmüködö védőin nem tudott áttörni. A magyar Ha­rangozó kitünően vezette a játékot. Partbírák Belok (Szovjetunió) és Ka­ras (Csehszlovákia) voltak. Dolgozóink szorgalmasan készülnek az Országos Spartakiádára EFSz Bátorkeszi—EFSz Szelőce 3:2 A szelőcei futballcsapat Bátorkeszi­­vel mérte össze erejét a bajnokság őszi fordulójának utolsó találkozóján. A szelőceiek tartalékosán álltak fel erre a mérkőzésre s így kevés remé­nyük volt a győzelemre Az eredmény meglepő, mert ilyen sikert ettől a tartalékos csapattól nem vártunk. Szelőce igen lelkesen és nagy oda­adással küzdött a játék egész ideje alatt. A vendégcsapat olyan játékost állított a kapuba, aki életében még sohasem szerepelt ezen a poszton A második félidőben Fekete állt be a szelőceiek kapujába és bravúros vé­déseivel sok veszélyes lövést tett ár­talmatlanná. Egyetlen hibát vétett öt perccel a mérkőzés befejezése előtt s ez eldöntötte az eredményt. A sze­lőceiek közel álltak a győzelemhez, hiszen Mocskos két góljával ki is egyenlítettünk. A játékvezető súlyos hibákat követett el csapatunk rová­sára. A bátorkeszi csapat ugyancsak jól állta a sarat, hiszen nagy tétről volt szó. Ezzel a győzelemmel ismét biz­tosították a bentmaradást és megér­demelt győzelmet arattak. Hampl József Szovjet tiszteietdíjet kapott egy angol távfutó A napokban nyújtották át Ch. Chattaway, angol távfutónak a Szov­jetunió tisteletdíját. aki október 13- án Londonban megdöntötte Kuc ak­kor érvényben volt 5.000 méteres vi lágcsúcsát, (13:56,6) és 13:51,6 per­ces idővel egvszerre 5 egész másod percet faragott le a régi rekordból. A londoni szovjet követségen uraik őből készült remek cigarettatárcát adtak át Ch. Chattaway-nak. azon kívül a moszkvai rádió egyik esti sportműsorának keretében Szerencsek ivánatait fejezte ki Ch. Chattaway­­nak. Egyébként V. Kuc, aki prágai csehszlovák-szovjet atlétikai viada­lon 13:51.2 percet futott, ismét az 5000 méteres táv világcsúcsának bir­tokosa lett. Ezzel 8 hét folyamán háromszor futota ezt a távot 13:57 másodpercen belül. A csehszlovák jégkorong válogatott előkészítő mérkőzése Október közepén újra megnyíltak pompás téli stadionjaink kapui, ahol most a műjégen napról-napra gyako­rolnak a fiatalok, a mű- és gyors­­korcsolyázók, főképpen pedig a jég­­korongozók. Naponta tervszerűen jönnek el a téli-stadionba és a ko­rareggeli óráktól késő estig gyakor­latoznak a jégkorong-csapatok, hogy edzésükkel minél jobban felkészül­jenek a bajnoki versenyekre. Ezen edzések során baráti mérkőzéseket tartanak leendő ellenfeleikkel. A csehszlovák válogatottak is. akik a berlini Werner Seelenbinderhalleban néhány napig edzést tartottak, ezen a héten előkészítő mérkőzést játsza­nak. Prágában ma legjobb jégkoron­­gozóinkból összeállított két csapat küzd egymással. A hét végén (péntektől vasárnapig, november 7-ig) Prágában tartják meg a Csehszlovák-Szovjet Baráti Szövetség serlegéért folyó jégkorong­mérkőzés ezidei versenyét, amelyben a Spartak Praha Sokolovo, a brnoi Vő fős Csillag, a Baník Vítkovice és a Spartak Smichov Tatra csapatai vesznek részt. Állandó műsor BRATISLAVA: 5.00 Hírek. 5.10 Ze­nével a munkába. 6.00 Dolgozóinknak 6.30 Hírek. 7.00 A Pravda vezércikke. 9.55 Vízállásjelentés. 12.30 Hírek. 14.30 Közlemények, időjárásjelentés. 14.35 Vízállásjelentés 16.00 Hírek, műsoris­mertetés. 18.00 A moszkvai rádió mű­sorából. 19.30 Időjárásjelentés. 22.50 Hírek. BESZTERCEBÁNYA magyar műsora: 6.20 Hírek, sajtószemle, 14.00 Hírek. 17.20 Hírek. Minden szombaton: 16.10 Üttörőknek. Minden vasárnap: 6.40 Hí­rek. MOSZKVA Minden nap 7.00— 7.30-tg a 25. 31 és 41 méteren. 18.00—18 30-ig a 49 méteren. — Ezenkívül hétfőn és pénteken 16.00—16 30-ig' 49 méteren. UŽHOROD: 9.00 és 17.30 a 337.1 méteren. KOSSUTH-RÁDIO: 4.30-tói reggeli zenés műsor. 6.U0: A Szabad Nép mai vezércikke. 6.59 időjelzés. 7.00 Hirek. időjárás jelentés. 7.30 Naptár. 8.20 Müsi «-ismertetés Í0 00 Hírek, idő já­rás jelentés. 12.00 Hírek, lapszemle dőia-as jelentés 13.59 Időjelzés. 14.00 Hírek. 14.10: időjárás- és vízállásjelen­tés 17.00: Hírek. 18.30 Hangos Újság. 19 59 Időjelzés. 20.00: Hírek. 22.00: Hírek, sport. 24.00 Hírek, idő.iárSsje­­ľe-nés. 0 10: Vizjelzőszolgálat. 0.15: Műsorzárás. Hétfő BRATISLAVA — 6.55 Nyelvoktatás. 7.20 Reggel, hangverseny. 10.00 Há­rom elbeszélés. 10.35 Szórakoztató ze­ne. 11.30 Népszerű hangverseny. 12.00 A rádió népi együttesének műsora. 13.30 Balettzene. 14 00 Üzemi együt­tesek. 14.40 Romantikusok műveiből. 15.30 Operazene. 16.00 Egészségügyi előadás. 17.00 Jelenetek a „Rusalke" című operából. 17.20 Táncoljunk, da­loljunk. 18.30 Ki vánsághang verseny. 20.00 K. Szimonov: „A jó név”, ko­média. 21.40 Szimfonikus hangverseny. 22.20 Tánczene. 22.50 Leoš Janáfek: ..Káfa Kabanová". opera. KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 Zenekari hangverseny. 10.10 Cembalilózene. 11.00 Mozart operáiból. 12.10 Részle-Á D.I é m u s tf r 1954. november 8-tól 14-ig hangverseny. 10.40 eZneoktatás. 11.15 Zenekari táncok. 11.30 Operazene. 12.00 Népdalok. 12.15 Tarka zenei mű­sor. 14.00 Fúvószene. 15.40 Fedor Šel­­japin életéből és műveiből. 16.00 O- peredallamok. 16.30 Szombati vigada­lom. 17.00 Kívánsághangverseny. 18.30 Kívánság-hangverseny. 22.20 Szombatról vasárnapra. tek a „Két szerelem” és „Fekete csil­lagok” című operettből. 13.00 M-agye-r népdalok és csárdások. 14.50 Heti ze­nés kalendárium. 16.00 Ifjúsági fejtö­rő. 16.25 A gyermekirádió műsora. 17.30 Egy falu, egy nóta. 18.20 Kórus­­művek. 19.00 Jó munkáért szép mu­zsikát. 21Д0 Tánczene. 22.20 Hazánk zenei életéből. 23.26 A fővárosi népi zenekar játszik. Kedd BRATISLAVA — 7.15 Reggeli hang­verseny. 10.00 Ifjúsági hangverseny. 10.35 Kamarazene. 11.00 A szabadsá­gért. 11.20 A rádió zenekarának hang­versenye. 12.00 Föld-művesemkrek. 12.10 Operazene. 12.50 Tarka zenei műsor. 14.00 A rádió zenekarának hangversenye. 14.40 Dallal a békéért. 16.00 A rádió énekkarának hangver­senye. 16.30 Dal és mosoly. 17.00 A dolgozók politikai iskolája. 17.20 Ének és tánc. 18.30 Kívánsághang verseny. 19.27 Zene. 19.40 „Öröm” kultúre­­gyübtes műsora. 20.00 Szlovák Filhar­monikusok hangversenye. 21.00 A né­pek szabadságáért. 21.20 Operazene. 22.20 ' Lírai hangulat. 22.50 Cseh és szlovák zeneszerzők műveiből, KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 A MR né­pi zenekara. 9.00 Indulók. 10.10 Köny­­n.yű muzsika. 11.00 Délelőtti hangver­seny. 11.50 Szép szerelem, Shakes­peare szonettje. 13.30 Operett­­kettősök. 15.25 Részletek „Anye­gin“ c. operából. 16.40 Az állami népi együttes műsorából. 17.30 Régi magyar dalok. 18.20 Szív küldi szív­nek ... 18,37 Közvetítés a nemzeti színházból. „Othello”, tragédia 5 fel­vonásban. 22.57 Előadóművészeink mű­sorából. Szerda BRATISLAVA — 7.15 Operazene. 10.00 Ján Šver-m-a életrajza. 10.35 Az ifjúság énekel. 11.00 Asszonyok fél­órája. 11.30 A rádió zenekarának hangversenye. 12.00 Földmű veséinknek. 14.00 Szlovák szerzők lírai műveiből. 14.40 Operahangverseny. 15.20 Morva és cseh táncok. 16.00 Amelita Galii és En-rico Cerusso énekelnek. 4^7.20 Tán­coljunk, daloljunk. 18.30 Kívánság­hangverseny. 19.40 Katonai együtte­sek műsorából. 21.20 Operazene hall­gatóink kívánságára. 22.20 Szimfoni­kus hangverseny. 23.20 Tánczene. KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 Operarész­letek. 10.10 Muzsikáról mindenkinek. 11.00 Hangverseny ifjúság számira. 11.30 Filmzene. 12.15 Tánczene. 13.00 Műsor Schiller születésének 195. év­fordulójára. 13.20 A MR népi zeneka­ra. 14.50 Emlékezzünk a régiekre. 16.20 „Az arany-róka" szimfonikus köl­temény. 17.10 Nemzetközi kérdések. 17.25 Szív küldi szívnek . .. 18.00 A virágzó mezőgazdaság útján. 18.30 La­katos Vince és zenek-ara. 19.15 Jó munkáért szép muzsikát. 20.20 Zenés irodalmi műsor. 21.20 Tánczene. 22.10 Tíz perc külpolitika. 22.20 Szimfonikus hang-verseny. 23.30 Éji zene. Csütörtök BRATISLAVA — 6.55 Nyelvoktatás. 7.15 Tarka zenei műsor. 10.35 Orgo­­naműve-k. 11.00 A kassa-i rádió zene­karának hangversenye. 11.30 Zenekari szvi-ttek. 12.00 Földműveseinknek. 12.10 Színes muzsika. 13.15 Operazene. 14.00 A rádió zenekarának hangverse­nye. 14.40 A kolhozok és szövetkeze­tek dalaiból. 15.30 Tá-nczen-e. 17.00 Ze­neoktatás. 17.20 Alexander Borodin műveiből. 18.30 Kivá-nsá-gheingvenseny. 19.40 Konstantin Lisztov: „Rojkovia”, operett. 22.20 Tarka zenei műsor. 22.50 Mozart: Szerenád D-du-r. KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 Zenekari hangverseny. 10.10 Maavar népei a ok. 10.30 Kedves szóval, vidám dallal. 10.50 Szimfonikus táncok. 12.15 Ma­gyar művészek operahan-gverserjye. 13.00 Tudósok a mikrofón előtt. 13.20 Klasszikus operettek, 15.15 A magyar mezők v-irá-gai. 15.30 Az épülő kom­munizmus nagy országában. 16.00 A román művészegyüttes műsorából. 16.40 Szív küldi szívnek ... 17.30 Egy falu, egy nóta. 18.20 Operett és film­­dalok 19.30 Tánczene. 20.00 Esti hír­adó. 20.20 Verbunkosok. 20.30 Opera­közvetítés, Mejtus: Ifjú gárda. 23.20 Magyar könnyű zene. Péntek BRATISLAVA — 6.55 Nyelvoktatás. 7.15 Reggeli hangverseny. 10.35 A rá­dió zenekarának hangversenye. 1100 Asszonyok félórája. 11.30 Népszerű hangverseny. 12,00 Földműveseinknek. 12.15 Napjaink dalai. 12.50 A rádió zenekarának hangversenye. 14.00 Sza­badtéri hangverseny. 14.40 Részletek Igor herceg című operából. 15.15 Az ifjúságé a szó. 16.00 Kórusmű/ek. 16.30 Együttesek műsora. 17.00 Ku-1- túrszem-le. 17.20 Táncoljunk, daloljunk. 18.30 Kívánsághan-gve-rseny. 19 40 Táncdallamok. 20.00 A rádió népi e­­gyeteme. 20.30 Néptáncok. 21.00 Ale­xander Borodin: I. szimfónia. 21.35 Szimfonikus hangverseny. 22.20 Tánc és szórakoztató zene. 23.20 Éji kama­razene. KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 A belügy­­minsztérium zenekara játszik. 9.00 Kó­rusok. 11.00 Oparettkettősök. 12.15 Ma-gyen tájak dalai. 13.00 Tánczene. 15.30 Részletek Lehár: Oigányszerelem című operettjéből. 16.40 Dalok. 17.10 „Egyesüljön minden igaz hazafi”. 17.30 Szív küldi szívnek... 18.30 A MR népi zenekara. 19.00 Külpolitikai kérdésekre válaszolunk. 19.15 Jó mun­káért szép muzsikát. 22.20 Tánczen-e. 23.00 Éji zene. Szombat BRATISLAVA — 7.15 Népi han­gon. 10.00 Elbeszélés. 10.15 Szabadtéri KOSSUTH-RÁDIÖ — 8.30 Táncok és indulók. 9.50 Mai operettek. 10.10 Strauss-kenngők. 10.40 Zongoramu­zsika. 11.00 Fiatal művészek hangver­senye. 12.15 Szórakoztató zene. 13.00 Népi muzsika. 15.40 Szív küldi szív­nek ... 16.10 Chopin-művek. 18.00 Egy falu, egy nóta. 18.30 Aj épülő kommunizmus nagy országában. 19 00 Zenés esték Budapesten. 20.20 Vidám zenés műsor. 22.30 Tánc éjfélig. Vasárnap BRATISLAVA — 6.00 Vidám vasár­nap. 6.30 Reggeli hangverseny. /.00 Híres zeneszerzők műveiből. 8.30 Ros­sini operáiból. 9.00 Vidám műsor. 10.30 Zongorakettős. 11.00 Klassziku­sok hagyatékából. 12.05- Szórakoztató zene. 12.50 Népdalok és táncok. 13.30 Beszélgetés földműveseinkkel. 14.00 Tánczene. 14.30 Operanyitányok, 15-00 A hallgató beszél. 15.30 A hadsereg zenekarának műsorából. 16.30 Falusi képek. 17.30 Népszerű szimfonikus hangverseny. 18.30 Kívánság-hangver­seny. 19.00 A rádió heti újsága. 19.30 A Szovjetunió népeinek dalaiból. 20.00 Szatírák. 20.30 Él-munkásainknak. 21.30 Sporthírek. 22.10 Esti hangverseny. 23.00 Szórakoztató és tánczene. KOSSUTH-RÁDIÖ — 6.00 Népzene. 8.10 Egy falu, egy nóta. 9.00 Zenés fejtörő. 10.00 Vasárnapi levél. 10.10 A gyermekrádió műsora. 12.15 Jó e­­bédhez szól a nóta. 13.15 Jó munká­ért szép muzsikát. 14.00 Helyszíni közvetítés a Magyárors-zág—Ausztria nemzetek közötti le-bdarúgómérkőzés­­ről. 15.50 Szív küldi szívnek ... 17.00 Tánczene. 17.40 Kincses kalendárium. 19.30 Az épülő kommunizmus nagy országában. 20.20 Magyar népdalok. 20.10 Helyszíni közvetítés a salzburgi ünnepi játékokról. 23.00 A Főváros Operettszínház műsorából.