Tóth Károly (szerk.): Ezredforduló. A tudomány jelene és jövője a kisebbségben élő közösségek életében c. konferencia előadásai - Nostra Tempora 3. (Dunaszerdahely, 2001)
A humán tudományok és a tudományos műhelyek szerepe a nemzeti kisebbségek társadalmi és kulturális életében - Biró A. Zoltán: A szakmai kapcsolatok intézményesítésének lehetőségeiről (határon túli szempontból)
A szakmai kapcsolatok intézményesítésének lehetőségeiről érzett problémák megoldására etnikai, regionális léptékű „tudománypolitikák“ és intézmény(rendszer)ek alakuljanak ki? Az elmúlt tíz év kutatási és intézmény menedzselési tapasztalatai alapján ma a kérdésnek ezt a megfogalmazását tartom a leginkább aktuálisnak. A kérdés ilyetén fölvetése részben módosít azon az optikán, amelyből a támogatási gyakorlatot nézzük. Az utóbbi időben egyre több szó esik arról, hogy a határon túl élő kutatók számára hasznos lenne egzisztenciális támogatást nyújtani. Ez az elképzelés jelentős előbbrelépést jelent a korábbi évek gyakorlatát domináló eseti, alkalmi támogatások gyakorlatához képest. Az általam fölvetett szempont nem a személyi alapú egzisztenciális támogatásról beszél, hanem a szerkezeti jellegű, ún. egzisztenciateremtő törekvések szükségességéről. Olyan intézményi keretek létrehozásáról, amelyek - működésük révén - meg tudják teremteni a saját feladatok megoldásához szükséges regionális, etnikai „tudománypolitikák" legitimitását. S amelyek biztosítják a kutató számára azt az infrastrukturális, logisztikai keretet, amelyben dolgozva esélye (is) lehet arra, hogy saját magának egzisztenciális biztonságot szerezzen. Példaként egy Csíkszeredái kezdeményezést szeretnék röviden ismertetni. A szerkezet teremtési kísérlet lényege egy olyan tudományos „inkubációs“ központ létrehozása és működtetése, amely a legkülönbözőbb szakterületeken dolgozók számára (1) biztosítja a munkavégzés azon feltételeit, amelyet külön-külön szinte senki nem tud megteremteni magának, és amely (2) szervező-menedzselő szerkezetként működve magára tudja vállalni az intézményi képviselet azon feladatait, amelyek megoldására a tudományos területen dolgozók közül csak keveseknek van hajlama, ideje, energiája. A mellékelt Tervezet összefoglalja a „Tudomány és Technika Központja" névre keresztelt intézményteremtő kezdeményezés alapelveit és várható szakmai, regionális szerepeit. Amennyiben elfogadható az, hogy a tudományművelés regionális, etnikai dimenziója is létezik (legalábbis a kisebbségi környezetben dolgozó kutatók számára), akkor ennek az intézményteremtő kezdeményezésnek kétségkívül van létjogosultsága. 48