Somogyi Hírlap, 2015. május (26. évfolyam, 102-125. szám)

2015-05-29 / 124. szám

14. VERSENY DIÁKSZEMMEL 2015. MÁJUS 29., PÉNTEK Duatlon rangadó - Balatonboglár az önkéntesek szemszögéből Ez sem volt kispályás futam Április 11-én szombaton a Ma­gyar Triatlon szövetség és a Balatoni úszóiskola jóvoltából 10 órakor elrajtolt Balatonbog­lár első országos Duatlon rang­adója. Horváth Norman Balázs BAUTORBOGUR-FOHYÓO A több száz induló zökkenőmentes ver­senyeztetését az MTSZ verseny­bírói, a BÚI edzői és persze a több mint 100 önkéntes segítet­te. Utóbbiaknál nagyon vegyes volt a felhozatal, néhány felnőtt, és a Középiskolai Közösségi szol­gálat keretein belül a Kaposvári Táncsics Mihály Gimnáziumból, a Bogiári Mathiász János szak- középiskolából és legnagyobb számban a Fonyódi Mátyás Ki­rály Gimnáziumból majdnem ki­lencven diák segített a verseny előtt, alatt és után is. A diákság beszervezése után Boglár város plakátolása követ­kezett. Több száz szórólap, lakos­sági tájékoztató és útvonaltérkép lett kiszórva Boglárra, ez majd­nem fél napos munkát, tizen­két lejárt lábat, két tubus tapéta- ragasztót és három guriga cellu­xot foglal magában. Munka volt bőven, és persze ezzel még nem volt vége. Balatonfüredről áthoz­tunk egy kisteherautónyi depóva­sat, amit a verseny előtti nap ösz- sze is szereltünk. A Postaparkoló kezdett úgy ki­nézni, mint egy igazi versenypá­lya célzónája és depója. Másnap reggel 6 órakor kezdés, néhány bátor önkéntessel a pálya minden egyes zuga elnyerte végleges ar­cát, így oda belépve mintha egy szinte teljesen más univerzum­| A siker titka Hatalmas buli volt nundannyt- unknak, és tálán EZ a hozzáál- t lás, nem az egesz nap feszen- I gő és robotos hangulat hozta meg a verseny sikerét. Segítsé­günket a szervezők hamburger­rel és egy életre szóló élmény­nyel jutalmazták, a palya szét­szedése közbeni ökörködés pe­dig már csak hab volt a tortán. Köszönjük minden önkéntesnek a hozzájárulást és a reggel 6-8 órától este 10-ig tartó munkát. A következő állomás már körvo­nalazódik. amint lesz erdemi in­formáció azonnal lehet önkén tesnek jelentkezni a szinten ha­sonló kaliberű eseményre! A sikeres fonyódi csapat. Bebizonyították, hogy jó hozzáállással, odaadással jönnek az eredmények ba csöppentünk volna. Lassan becsordogált a többi önkéntes is, mire a elérkeztünk a névsorolva­sáshoz meg is érkeztek a törpe korcsoport versenyzői. A nevezés után zene, irdatlan pörgés és per­sze komoly felkészülés várt min­denkire. 9 és 10 óra között a fu­tó- és a bringapályán is mindenki elfoglalta pozícióját, még egyszer utoljára gyors fejtágítást adunk a feladatokról és az esetlegesen fel­merülő problémákról. Eljött a vár­va várt pillanat, a verseny pont­ban 10:00-kor elrajtolt. Szeren­csére minden flottul ment, ám az első kör után az önkéntesek köré­ben rögtön kibuktak kisebb-na- gyobb problémák, ezeket a szer­vezőkkel és Gál Gergő kollégám­mal a rajt/cél-bringapálya-futó- pálya háromszögben megtett kb. 60-70 kilométernyi egész napos bringázás és motorozás árán per­sze azonnal megoldottuk. A vete­ránok futama már nem volt kispá­lyás, itt szó szerint az utolsó még talpon levő önkéntesig mindenki­re szükség volt, hiszen ez a kor­csoport hatalmas távot tett meg mind futva mind kerékpáron. A hatalmas táv persze nagy felké­szülést is igényelt mindkét oldal­ról, bár mi délután 3-kor már pon­tosan tudtuk mit kell csinálni. A fordítópontok, a frissítőbázisok és a lakosságterelő csapatok addigra már annyira összeszoktak, hogy szinte nem is akartuk hogy vége legyen a napnak. Versenyben a fonyódi Mátyás Király Gimnázium: jól számoltak a tanulóink minden megmérettetésen Diákjaink állták a Kenguru- és Öveges-próbát is A Bolyai matematikaversenyen indult csapattagok: Németh Dorina, Tóth Hanna, Iván Efraim Balázs, Radó Albert Szép eredmények fizikából: a legrangosabb versenyeken is helytálltunk FOWrdD Figyelemre méltó eredmé­nyek matematikából! Az elmúlt tanévben számtalan versenyben jeleskedtek a fonyódi diákok. Kiemelkedő teljesítményt ért el a Megyei Középiskolai Matemati­kaversenyen Iván Efraim Balázs (3. helyen végzett) és Radó Albert (7. helyezett lett). Tanáruk: Kasztl Rozália tanárnő. A megyei matematikaverse­nyen 5. helyet ért el Kovács Sza­bolcs, 6. helyen végzett Szalay Szabolcs. Tanáruk: Németh Lász­ló tanár úr. Kenguru matematika verseny megyei eredményei: 4. hely Ko­vács Szabolcs, 6. hely Szalay Sza­bolcs, 9. hely Városi Imre, 13. hely Szendrődy Csobán. Tanáruk: Né­meth László. All. helyen végzett Klung Dorina Tanára: Kasztl Ro­zália Dürer matematika verseny el­ső fordulójában országos 37. he­lyezést szerzett a fonyódi csapat. Tagjai Radó Albert, Tóth Hanna és Nagy Barnabás. Tanáraik: Kasztl Rozália ésGöncz Attila. Arany Dániel matematika ver­seny második fordulóba jutottak Iván Balázs, Radó Albert, Tóth Hanna és Göncz Mihály. Taná­ruk: Kasztl Rozália Bolyai országos matematika csapatversenyen a 9. évfolyam kategóriában 60. helyen végzett Öveges Laborok Országos Fizi­ka Csapatversenyen első helye­zést értek el: Frantal Ádám, Sza­lay Szabolcs és Iván Efraim Ba­lázs. Tanáruk: Németh László és Horváth István. KöMaL feladatmegoldó verse­nyen fizikából országos második helyet szerzett Iván Balázs. Taná­ra: Németh László tanár úr A Mikola Sándor Országos Fizika Tehetségkutató Versenyen 4. he­lyezést ért el Iván Efraim Balázs. Tanárai: Németh László és Ko­zák Attila. „Mikola Verseny Ennek a versenynek az országban nagy híre van, az egyik legrangosabb fizikaverseny. Már jól ismerem a verseny menetét, tavaly országos 14. helyezést értem el, nem vol­tam megelégedve azzal az ered­ménnyel, mert ennél jobb helye­zést szerettem volna.Idén még feljebb tettem a mércét, a cél ezennel az első öt hely, rosszabb esetben az első tíz közé bekerül­ni. Kozák tanár úr nevezett be a versenybe, Németh László tanár úr pedig kölcsönadta a Mikola- könyvet, hogy abból oldjak fel­adatokat. Izgalommal vártam a fordulók napjait (először az is­kolai, ezt követően a kaposvá­ri megyei majd a Pécsen megtar­tott országos forduló). Érdekes, hogy az első két fordulón nem tel­jesítettem jól, a megyei forduló­ba például két ponton múlt a to­vábbjutás. Az országos forduló­ra egész áprilisban készültem, ez meg is látszott a jegyeimen. De hát valamit valamiért. Harcolni kell a cél elérése érdekében, ha áldozatot kíván, akkor is. Az or­szágos forduló hamar elérkezett, de úgy éreztem, nagyon jól felké­szültem. Mérési feladatokat is vé­geztünk a tanár urakkal. Az or­szágos forduló két részből állt: számolásos feladatokból, vala­mint mérési feladatokból. Első nap a számolásos feladatokat kellett megoldani, négy feladat­ból hármat sikerült megoldanom, a negyedikre már sajnos nem ju­tott időm. A mérési feladat körül­belül ugyanúgy sikerült, mint a versenytársaimnak, így nagyrészt a számolásos feladatok voltak a döntőek. A verseny napjai folya­mán remek programokat szer­veztek a versenyzők számára: el­utaztunk Bátaapátira, megnéztük a radioaktív hulladéktárolót. Az eredményhirdetésen egyáltalán nem izgultam: lesz, ami lesz. Úgy éreztem, hogy kb. a 2030. helyen fogok lenni. Ám nem így lett: 4. lettem. Nagyon meg voltam elé­gedve, bár jobb lett volna, ha do­bogós lettem volna. Szeretném megköszönni a felkészítő tanára­imnak, hogy időt fordítottak rám. Érdemes volt a ok munka, jövőre OKTV, remélem ott is ilyen jól tel­jesítek majd.” a Kockák csapata (Fekete Noel, Horváth Ádám, Nagy Barnabás és Szabó Donát). Tanáruk: Göncz Attila tanár úr. A 10. évfolyam kategóriában 41. helyen végzett a Kezdő csoport csapata (Iván Efra­im Balázs, Németh Dorina, Radó Albert és Tóth Hanna) Tanáruk: Kasztl Rozália. A Bolyai matematikaverseny előkészületeiről így ír Iván Efra­im Balázs 10. c osztályos tanuló: „A versenyről Kasztl Rozália ta­nárnő értesített bennünket, már matekórán elosztottuk a négy fős csapatokat. Ugyanis ez egy diá­kokból álló csapatverseny volt. Az én csapattársaim Tóth Han­na, Nagy Dorina és Radó Albert voltak. Szerdánként a nyolcadik órákban összeültünk, és verseny- feladatokat oldottunk meg. A ver­seny napja hamar megérkezett. Nagyon erős csapatunk volt, bíz­tunk egymásban. Jól együtt tud­tunk működni. Megbeszéltük egymás között a feladatok elosztá­sát. A versenyen összesen 14 fel­adatot kellett megoldani, köztük volt egy kifejtés* szöveges feladat is, ez utóbbira nem maradt elég időnk, de a többi feladat jól sike­rült. Gyorsabban is haladhattunk volna a feladatmegoldásban, ha nem csak egy lapon kaptuk volna meg a feladatsort, mert így nem láttuk át mindannyian. Nagyon izgalmas volt a verseny, örülök, hogy részt vehettem benne.” Iván Efraim Balázs, 10. C