Somogyi Hírlap, 1994. március (5. évfolyam, 50-76. szám)

1994-03-07 / 55. szám

1994. március 7., hétfő SOMOGYI HÍRLAP 9 SPORTMAGAZIN Bagyula negyedik lett Berlinben A Berlinben rendezett nem­zetközi ugróviadalon a rúdug­rásban a szám királya, az uk­rán Szergej Bubka győzött; Bagyula István a negyedik he­lyet szerezte meg. A verseny végeredménye: 1. Szergej Bubka (Ukrajna) 585 cm, 2. Gyenyisz Petusinszkij (Orosz­ország) 575 cm, 3. Grigorij Jegorov (Kazahsztán) 570 cm, 4. Bagyula István (Ma­gyarország) 570 cm. Astafei a világ idei legjobbjával győzött Ugyanezen a berlini viada­lon a női magasugrást a világ idei legjobb eredményével nyerte a román Galina Astafei. Az olimpiai ezüstérmes spor­tolónő 202 cm-rel győzött a norvég Hanne Haugland (196 cm) és a szlovén Britta Bilac (193 cm) előtt. A férfiaknál a kubai Javier Sotomayor nyert 238 cm-mel, megelőzve a ba­hamai Troy Kempet (234 cm) és a francia Jean Charles Gicquelt (232 cm). Kaposvári és pécsi siker A pécsi városi sportcsarnok volt a helyszíne a Baranya Megyei Diáksport Bizottság ál­tal rendezett játékos sportver­seny országos elődöntőjének, amelyen a somogyi, a tolnai és a Baranya megyei verseny első és második helyezett álta­lános iskola csapata mérte össze egymással a tudását. Az alsótagozatos tanulóknak 10 különböző ügyességi gya­korlatot kellett teljesíteniük. Az országos elődöntő végered­ménye: 1. Pécs, Anikó utcai Általános Iskola 54 pont, 2. Kaposvár, Berzsenyi Dániel Általános Iskola 44 pont, 3. Nagyatád, Babay József Álta­lános Iskola 39 pont, 4. Mo­hács, Brodarics Általános Is­kola 37 pont, 5. Tamási 24 pont, 6. Tevel 12 pont. A már­cius 26-án Nagykőrösön ren­dezendő országos döntőn az első helyezett pécsi Anikó ut­cai iskola és a második ka­posvári Berzsenyi iskola kép­viseli majd Dél-dunántúlt. Városi diák­olimpiái torna­döntő Barcson Döntetlen a nyitányon Békéscsabai Előre FC-Siófoki Bányász 1-1 (0-0) Labdarúgó NB I Békéscsaba, 4000 néző. V.: Bede (dr. Bozóky, Fazekas). Békéscsabai Előre FC: Baji — Szenti, Usmajev, Dávid — Mracskó, Fodor, Csaté, Kasik — Váczi, Kulcsár, Szarvas. Edző: Pásztor József. Siófoki Bányász: Bíró — Keszeg, Bimbó, Olajos, Meksz — Tóth L, Jenei, Var­sányi, Marozsán — Szabó Z, Fischer. Edző: Pusztai László. Csere: Kasik helyett Grica- juk a 46., Jenei helyett Virág a 78., Kulcsár helyett Vancea a 78., Varsányi helyett Király a 90. percben. Szögletarány: 12-2 (5-0). Varsányi kísérletezett első­ként kapuralövéssel, de na­gyerejű bombája fölé szállt. Hasonlóképpen járt a túlolda­lon Mracskó is, aki a 16-os sarkáról vágta fölé a labdát. A 13. percben már a második szögletét végezhette el a Bé­késcsaba; Szarvas belövését Szenti csúsztatta fejjel alig a jobb kapufa mellé. Bíró jeles­kedett a 21. percben, amikor Váczi fejéről halászta le a lab­dát. Három perccel később ismét Bíró mentett, amikor Fodor elé kifutva tisztázott. A 28. percben Dávid nagyerejű, váratlan bombáját tette ártal­matlanná a siófoki portás, majd egy perc múlva Mracskó durrantott fölé. A 32. perc hozta a vendégek legnagyobb helyzetét, amikor a felezővo­nalnál Varsányi ellopta a lab­dát Fodortól, s villámgyorsan indította a jobb szélen felfutó Jeneit. A szélről bekanyarított labdát Marozsán hét méterről jó érzékkel a szabadon ha­gyott jobb alsó sarok felé fe­jelte, de Baji vetődve hárított. A folytatásban Keszeg a bal oldalhálóba lőtt erősen kisod­ródott helyzetben. A félidő utolsó eseményeként a bé­késcsabaiak előtt adódott nagy gólszerzési lehetőség, amikor egy Szarvas-Kulcsár kényszerítő végén az apró­termetű Szarvas már-már lőtt volna, de Bíró remek ütemben kivetődött a csabai játékos elé, és leszedte a lábáról a pettyest. Szünet után az 55. percben Mracskó két óriási lövése pat­tant ki a védőkről, másodszor Szarvas elé, aki viszont nyolc Marozsán és Olajos végig jól, hiba nélkül játszott Fotók: Király J. Béla méterről a bal kapufa mellé lőtt. Az 58. percben Jenei a 16-osról váratlanul lőtt, s Baji csak nézte, hogyan suhan el a jobb kapufa mellett a labda. A 64. percben Keszeg beadász- szerű lövését fogta Baji, a tú­loldalon pedig Kulcsár lőtt fölé. A 69. percben váratlanul gólt ért el a hazai csapat. Szenti hatalmas jobb oldali bedobása után a védők között pattogott a labda, Varsányi és Fodor állt legközelebb hozzá; a siófoki játékos nem kapcsolt elég gyorsan, nem úgy Fodor, aki 10 méterről a kapu bal ol­dalába lőtt (1-0). Két perc múlva Csató lövé­sét Bíró kitolta, majd Fodor szúrta kapura a labdát, amely Bíró melléről újra Fodor elé pattant, aki másodszor már fölé emelt. A 73. percben Keszeg tette a labdát a 16-oson álló Tóth L. elé, aki ráfordult a kapura, Usmajevet becsapta, majd a jobb alsó sarokba bombázott. A labda úgy vágódott a ka­puba, hogy Baji még bele tu­dott érni (1-1). A találkozó hajrájában Szarvas kecsegtető helyzet­ben lemaradt Vancea jó bea­dásáról, majd két perccel ké­sőbb ugyanő cselezte be ma­gát a 16-oson belülre, magára vonva a védőket. Ügyesen Váczihoz továbbított, a csatár azonban óriási helyzetben nemes egyszerűséggel mellé bikázott. Egy héttel korábban a Ma­gyar Kupa-mérkőzésen egy nagyon harcos Békéscsaba lépett pályára a Rába ETO el­len. Akik akkor kint voltak a jaminai pályán, meg voltak győződve arról, hogy nem le­het nehéz dolga a viharsarki­aknak a bajnoki nyitányon a Balaton-parti együttes ellen. Ám nem így történt: a nagy le­hetőség — mármint hogy az élre tornászhatja magát a Bé­késcsaba — béklyót kötött a hazaiak lábára. Nem úgy a vendégekére, akik a kezdeti óvatos, puhatolódzó játék után egyre inkább belelendül­tek, s nemcsak tetszetős kont­rákkal riogatták Bajit, hanem időnként szervezett támadá­sokat szőttek. A csatárok irányzékával azonban baj volt mindkét oldalon, így jószerivel a kapusoknak csak a kirúgá­sokkal kellett törődniük. A fordulás után a Siófoki Bányász méginkább vérsze­met kapott, egyre másra ve­zette a tetszetős támadáso­kat, a Békéscsaba pedig — tő­lük szokatlan módon — be­szorult. Mégis a hazaiak sze­rezték meg a vezetést, igaz, kis szerencsével és eléggé váratlanul. Nem sokáig tartott azonban az örömük, mert a szervezetten játszó vendég­csapat hamar egyenlített, s végül megérdemelten vitte el az egyik bajnoki pontot Bé­késcsabáról. Jók: Usmajev, Mracskó, Csató, illetve Bimbó, Olajos, Marozsán. Jávor Péter A napokban Barcson ren­dezték meg a városi diákolim­piái tornadöntőt. A 3-4. osz­tályos leányoknál Darány lett a győztes 131,3 ponttal, meg­előzve a barcsi Deák Ferenc Általános Iskola „A” csapatát (127,7 pont), a szintén barcsi 2. sz. Általános Iskolát (125,7 pont) és a Deák Ferenc Álta­lános Iskola „B” csapatát (122,7 pont). A fiúknál Deák-siker született (124,1 pont), míg az 5-8. osztályos leányoknál a 2. sz. Általános Iskola csapata került ki győz­tesen 134,8 póttal, maga mögé utasítva a a 131,9 pon­tot szerzett darányi iskolát. Asztalitenisz NB I Nők, „Alcsoport 1. Statisztika II. 2. Tolna SE 3. Orosháza 4. Hejőcsaba 5. Kaposplast 6. Kecskemét 7. Gamma SK 10 10 - - 130: 50 20 10 8 - 2 122: 58 16 9 6 - 3 98: 64 12 9 3 1 5 75: 87 7 11 3 1 7 89:109 7 10 2 2 6 66:114 6 9 - - 9 32:130 0 További eredmények Kispest-Honvéd FC-Vác FC-Samsung 4-2 (2-0) . Vác, 4000 néző. V.: Vad. Gólszerzők: Illés (38. p.), Csehi (42. p.), Hamar (84. p.), Hahn (öngól — 62. p.), illetve Füle (49. p.), Dzurják (75. p.). Ferencváros-B VSC-Dreher 4-2 (2-1) Budapest, Üllői út, 12 000 néző. V.: Piller. Kiállítva: Urbányi (BVSC-Dreher) a 82. percben. Gólszerzők: Wukovics (8. p.), Balogh G. (30. p.), Szeke­res (66. p.), Lisztes (76. p.), illtve Bognár (80. p.), Páling (öngól — 32. p.). Győri Rába ETO-Vasas SC 3-2 (2-0) Győr, 7000 néző. V.: Molnár L. Gólszerzők: Popescu 2 (17. p. és 34. p.), Klausz (77. p.), il­letve Szenes (81. p.), Galas- chek (84. p.). MTK-PMSC-Fordan 3-2 (0-1) Pécs, 5000 néző. V.: Tóth V. Gólszerzők: Vancsa (54. p.), Hrutka (64. p.), Komódi (75. p.), illetve Dorobantu (20. p.), Mészáros (63. p.). Csepel-Kordax-Haladás VSE 2-0 (0—0) Budapest, Csepel-stadion, 1500 néző. V.: Kiss G. Kiállítva: Sánta (Haladás VSE) a 49. percben. Gólszerzők: Puskás (48. p.), Pena (85. p.). Újpesti TE-Soproni LC 0-0 Budapest, Megyeri út, 4000 néző. V.: Nyilas. Kiállítva: Majoros (Soproni LC) az 54. percben. Parmalat FC-Debreceni VSC2-1 (1-0) Székesfehérvár, 4000 néző. V.: Vágner. Gólszerzők: Jován (8. p.), Czéh (78. p.), illetve Pető (64. P)­A bajnokság állása: 1. Békéscsaba 16 10 3 3 38-13 23 2. Vác FC 16 9 5 2 36-18 23 3. Ferencváros 16 10 3 3 31-15 23 4. Kispest-HFC 16 8 4 4 37-21 20 5. Rába ETO 16 8 4 4 28-18 20 6. Csepel-Kordax 16 8 4 4 23-27 20 7. Debreceni VSC 16 8 3 5 24-19 19 8. Újpesti TE 16 6 4 6 22-19 16 9. Parmalat FC 16 5 5 6 20-25 15 10. Siófok 16 4 6 6 19-27 14 11. Soproni LC 16 4 5 7 22-30 13 12. PMSC-Fordan 16 3 6 7 16-26 12 13. Vasas SC 16 4 3 9 21-26 11 14. MTK 16 3 5 8 19-34 11 15. BVSC-Dreher 16 2 5 9 16-37 9 16. Haladás VSE 16 2 3 11 14-31 7 Kosárlabda NB I Megcsappant remények Fehérvár KK-Balatel KE Siófok 84-72 (46-43) Siófok, Foki-hegyi iskola tornacsarnoka, 300 néző. V.: Dr. Gencsev, dr. Smied. Fehérvár KK: Vesely (15), Góczán (13/3), Milivojsa (22/3), Gosztonyi (19/15), Rajkó (15). Csere: Varga (-). Edző: P. Nagy Ákos. Balatel KE Siófok: Hajnics (17), Dodeusz (13/3), Csarnai (13/3), Laczházi (7), Horváth I. (17/9). Csere: Dreifinger (-), Blaumann (5/3). Edző: Kersák István. Az eredmény alakulása. 8. perc: 17-12. 13. perc: 24- 28. 18. perc: 37-36. 32. perc: 61-64. 37. perc: 74-72. 39. perc: 81-72. i A rájátszás nyitómérkőzése előtt mindkét csapatnál ugyan­arról panaszkodtak: elfogytak a játékosok, a cserepadra már csak kiegészítő emberek jutot­tak. A siófokiak két centerüket is nélkülözték, így három kis emberrel kezdett Kersák edző csapata. A szoros csatában in­kább a vendégek vezettek, az­tán a 10. percben „elkapta a fonalat” a Balatel. Hajnics eb­ben az időszakban kitűnően pótolta Szafranovot és Gode- nát, Csarnai és Dodeusz pedig felgyorsította a játékot. A már-már törvényszerű vissza­esés viszont most sem maradt el: az első félidő végére visz- szavette a vezetést a fehérvári gárda. Az ex-kaposvári Gosz­tonyi egyszerűen nem tudott hibázni a hárompontos dobá­soknál. Fordulás után hosszú ideig egymás hibáiból éltek a csapa­tok. A vendégek semmi külö­nöset nem mutattak, ám a Sió­fok nem tudta kihasználni a Fehérvár KK megingásait. A 32. percben 64-61 arányú sió­foki vezetésnél mégis úgy tűnt, hogy van esély a nagyon várt hazai sikerre. Ám a végjáték nem Csarnai- éké volt. Az „Alcsoportban nagyobb rutint szerzett fehér­váriak jó összpontosítással fordítottak, majd egyre inkább elhúztak. Ekkor csak Horváth István nyújtott elfogadható tel­jesítményt a Balatelből, a töb­biek vagy nagyon elfáradtak, vagy egyszerűen megremegett a kezük. Az utolsó négy percben például egyet­len egy kísérletük sem járt si­kerrel... A Balatel KE-nek túl nagy hátrányt jelentett két centere kiesése: a pályára lépők nem tudták feledtetni a hiányukat. A Fehérvár KK a tripladobó pár­bajt (a vendégek hétszer, míg a hazaiak hat alkalommal talál­tak a gyűrűbe a hárompontos vonal mögül) és a centerek csatáját is megnyerte. így az­tán — bár a látottak alapján verhető ellenfélnek tűnt — to­vábbra is jó eséllyel pályázhat a székesfehérvári együttes az „Alcsoportot jelentő helyek egyikére, míg a siófokiak re­ményei alaposan megcsap­pantak. Legközelebb szerdán Nagykőrösön lép pályára a Ba­latel KE csapata. Jók: Vesely, Milivojsa, Gosz­tonyi, illetve Hajnics, Csarnai, Horváth I. Fónai Imre Megyei diákolimpiái kosárlabdadöntő Toldi-siker a Perczel ellen Kaposváron a Táncsics Mi­hály Gimnázium tornacsarno­kában rendezték meg a me­gyei kosárlabda diákolimpia V. korcsoportos (17-18 évesek) elődöntőit és döntőjét. A ko­rábbi csoportmérkőzéseken nyújtott teljesítménye alapján három kaposvári (a Táncsics, a Munkácsy és a Toldi gimná­zium), valamint egy siófoki (a Perczel gimnázium) középis­kola csapata került a legjobb négy közé, s mérkőzött meg a területi döntőbe jutást jelentő első helyért. Először a két elődöntőt ját­szották le. Az első összecsa­páson a Perczel gimnázium szoros első félidőt követően biztosan győzött a végére el­fáradó Munkácsy ellen. A má­sik ágon végig izgalmas mér­kőzésen a Toldi hat ponttal verte a hazai pályán játszó Táncsicsot. Az előrehozott döntőnek is beillő találkozón végig a Toldi vezetett; a Tán­csics a 36. percben érte utol ellenfelét (50-50), de a végjá­ték a jobban összpontosító Csapó-tanítványoknak sikerült jobban. A „kisdöntőben” némi meg­lepetésre fölényesen győzött a Munkácsy a gyengén játszó Táncsics ellen. A siófokiak kezdtek nyugod- tabban a fináléban: az első percekben náluk volt az előny. A Toldi lassan lendült játékba, de a szünetben már 16, a 26. percben pedig 21 pont volt a két gárda között a különbség. Úgy tűnt, hogy eldőlt az első hely sorsa, ám a Perczel nem adta fel, és egy perccel a vége előtt már 73-72 volt az állás. Kiss P. végül bedobott két büntetőt, s így három ponttal diadalmaskodott a Toldi. Eredmények Elődöntők: Perczel gimnázium- Munkácsy gimnázium 70-52 (30-29) Legjobb dobók: Szűcs P. (30/3), Szűcs J. (27), illetve Kraliczki (17), Várfalvi (14/9). Toldi gimnázium-Táncsics gimnázium 60-54 (28-23) Legjobb dobók: Kiss P. (26), Ágfalvi (14), illetve Kilián (14), Klujber (13/3), Sótonyi (13). A harmadik helyért: Munkácsy gimnázium- Táncsics gimnázium 83-56 (44-18) Legjobb dobók: Gáspár (22), Várfalvi (14), Kraliczki (14), illetve Sótonyi (12), Kluj­ber (10). A döntőben: Toldi gimnázium-Perczel gimnázium 75-72 (39-23) Toldi gimnázium: Brantmül- ler (18/6), Ágfalvi (16/9), Kiss P. (15), Szabó (4), Bondor (3/3). Csere: Fehér (13/3), Bingler (6), Nagy E. (-), Bogár (-), Bíró Gy. (-). Edző: Csapó Gábor. Perczel gimnázium: Hrivnák (4), Pető (-), Zeisky (13/3), Szűcs J. (24/3), Szűcs P. (28/3). Csere: Nyikos (3), Klu- sóczky (-). Edző: Medgyessy Péter. Orosz Ferenc