Somogyi Hírlap, 1993. október (4. évfolyam, 229-253. szám)

1993-10-18 / 243. szám

1993. október 18., hétfő' SOMOGYI HÍRLAP 9 SPORTMAGAZIN Hat helyett négyen A Világ Kupa-pontverseny élén végzett férfi és női öttu­sázók a héten a franciaországi Amelie les Bains-ban döntik el: ki lesz egy évig a kupa­védő. A viadalon való szerep­lésre három-három magyar férfi és női tusázó szerzett jo­got. A kiírás szerint egy nem­zetet legfeljebb csak hárman képviselhetnek a VK-ban. A szövetség főtitkára, Molnár Gábor kellemetlen hírről tájé­koztatta az MTI-t. A nők közül nem indulhat Pécsi Mónika, akinek a lábát porccal műtöt­ték. Betegség miatt kénytelen volt lemondani a részvételt Köblő Emese is, így Kovács Irén verseng. A férfiaknál sze­rencsére nem „tizedelt” a be­tegség, így jövő pénteken Martinék János, Kálnoki Kis Attila és Sárfalvi Péter indul a magyar színek képviseleté­ben. Pálinkás nem pályázott A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége pénteki határidővel pályázatot hirde­tett a női válogatott vezetőe­dzői munkakörének betölté­sére. Pálinkás József szövet­ségi kapitány, akinek szerző­dése ez év júliusában lejárt, tökéletesen időzítette nem kis meglepetést keltő bejelenté­sét. Baráti légkörű beszélge­tésre invitálta a Háromszív ét­terembe az újságírókat, majd néhány órával a nevezett pá­lyázat határidejének lejárta előtt közölte az egybegyűltek­kel: nem küldte el jelentkezé­sét. A bejelentést követően röviden összefoglalta mind­azon szempontokat, amelyek a távolmaradás melletti dön­tésre sarkallták. Legfőképpen a Liga és a személye között kialakult „ellenséges viszonyt” emelte ki. Bernard Tapie mentelmi jogát felfüggesztik? Még le sem zárult a francia labdarúgó bajnokság bundá­zással vádolt idei győztesé­nek, az Olympique Marse- ille-nek ügye, de Bemard Ta- pie-t, a csapat tulajdonosát, a híres üzletembert máris egy újabb kínos vád fenyegeti. Egy francia ügyész pénzügyi szabálytalanságokra bukkant Tapie egyik vállalatánál, s most gazdasági visszaélé­sekre hivatkozva kérte a nem­zetgyűléstől a volt miniszter — most képviselő — mentelmi jogának felfüggesztését. Tyson továbbra sem reménykedhet Ismét csalatkozniuk kellett azoknak, akik abban biztak, hogy mégiscsak sikerül perúj­rafelvételt kicsikarni a nemi erőszak vádjával 1992-ben hatévi börtönbüntetésre ítélt Mike Tyson ügyében. A profi nehézsúlyú ökölvívás ameri­kai ex-világbajnoka felmen­tése érdekében már eddig is több kísérlet történt, ám a leg­újabb próbálkozás is kudarcba fulladt. Indiana-állam legfel­sőbb bíróságának illetékes testületé ugyanis nem járult hozzá az eset újratárgyalásá­hoz. így egyre bizonyosabb­nak tűnik, hogy az amerikai „nehézfiú” legkorábban is csak 1995-ben szabadulhat, mármint ha addig kifogástala­nul viselkedik, ugyanis csak ebben az esetben felezhetik meg büntetését. Kosárlabda NB i Tizenöt perc parádé Kaposvári KC-Hódmezővásárhelyi KK 93-71 (50-26) Kaposvár, városi sportcsar­nok, 600 néző. V.: Görgényi, Galambos. Kaposvári KC: Mitjus (5), Monok (14/3), Kovács (15/9), Filipovics (20), Bognár (13). Csere: Vojvoda (10),, Kis (10/3), Hoffmann (4), Ágfalvi (2), Antalics (2). Edző: Stickel Péter, Dér Tamás. Hódmezővásárhely: Ko­csergin (20), Czuprák (11/6), dr. Borbáth (15/9), Jáhni (15), Parádi (8). Csere: Gémes (2), Imre (-), Véh (-), Tauma (-). Edző; Valaczkay Győző, Gu- óth Árpád. A kaposvári csapatból hi­ányzott Nagy László, akinek a mérkőzés napjának hajna­lán fia született. A boldog új­donsült apuka a cserepadon szorított társai sikeréért. A tavaly még B-csoportos vásárhelyiek az esélytelenek nyugalmával léphettek pá­lyára, s már az első percek­ben bátran kísérleteztek tá­voli dobásokkal. Ezek sike­rültek is, így öt perc alatt 14- 7-re elhúztak. Időt kért a KKC, ami használt is a csa­patnak. A védekezésre nagy figyelmet fordítottak Bogná­rék, s a vendégek ezután dobóhelyzetig is alig jutottak el. Amit pedig rádobtak, az rendre célt téveszett. A 9. percben Filipovics zsákolása már a házigazdák vezetését jelentette (18-16), majd pa­rádés passzok után Kis trip­lájának tapsolhatott a kö­zönség. Igazi kosárparádét mutattak be ekkor a házi­gazdák Kovács vezérletével, aki remek passzokkal hozta helyzetbe társait, s emellett a kosarakkal sem maradt A hazaiak játékosa, Miljus (fehér mezben) a vendégek gyű­rűjében Fotó: Csobod Péter adós. Rajta kívül Filipovics, Bognár és Kis jeleskedett a pontszerzésben. A hódme­zővásárhelyieknek 15 perc alatt mindössze 12 pontra tellett az erejükből, míg a KKC 43-at dobott. A félidő végére olyan nagy lett a kü­lönbség, hogy már ekkor nem lehetett kérdés, melyik gárda nyeri a találkozót. Szünet után egyre több cserejátékos lépett pályára mindkét együttesben, s ez meglátszott a mérkőzés színvonalán. Egyre több hiba csúszott a játékba, a KKC a nagy előny birtoká­ban könnyelműsködni kez­dett. A 28. percben még harmincpontos előny (71- 41), négy perc alatt tizen­nyolcra olvadt (74-56). Stic­kel edzőnek ismét rendeznie kellett a sorokat, ami sikerült is, mert a hátralévő időben ismét nőtt a különbség. A lényegesen gyengébb játékerőt képviselő vendé­gek ellen magabiztos győ­zelmet aratott a kaposvári gárda. A csapat legjobbjai Kovács, Filipovics és Monok voltak, míg a vendégeknél leginkább Kocsergin jeles­kedett. Ifjúsági mérkőzésen: Kaposvári KC­Hódmezővásárhely 74-81 - Kele ­Győzelem húsz perc „alvás” után Battai KE-Balatel KE 64-72 (41-35) Százhalombatta, 200 néző. V.: Balogh, Bernáth. Balatei KE Siófok: Dodeusz (14/6), Csarnai (9/3), Szafra- nov (15), Laczházi (11/3), Go- dena (14). Csere: Hajnics (-), Szabolcs (5/3), Hon/áth (4), Blaumann (-). Edző: Kersák István. Az elején egymás hibáiból élt a két „álmosan” pályára lé­pett csapat. 16-12-re még a Siófok vezetett a 9. p-ben, ám ezután a Battai KE percei kö­vetkeztek. Nagyobb bizton­sággal használták ki helyzete­iket, ugyanakkor Godenáék néha nehezen magyarázható szarvashibákat vétettek, főleg támadásban. Nem találták a ritmust a somogyiak, a játék felpörgetésére pályára küldött Horvát egyedül maradt ezzel a szándékával. Ezúttal is nyil­ván volt mit mondania Kersák edzőnek a szünetben, ám a folytatás első percei azt sejtet­ték, hogy nem értették meg já­tékosai. A 21. percben ugyanis már 10 pont volt a ha­zaiak előnye. (45-35). Ekkor történt a fordulat. Ad­dig meglehetősen dekoncent- rált siófoki kosarasok egy kissé jobban odafigyeltek. Támadásban és védekezés­ben is úgy összpontosítottak, ahogy azt az elejétől fogva kel­lett volna. Állandó hibázásra kényszerítették az ellenfél já­tékosait, s a 26. p-ben már a Balatelnél volt az előny. (45­46). A továbbra is az első fél­idő lassú ritmusán játszó ha­zaiak 7 p-es kosárszünet után eredtek a Siófok nyomába, ám ébredésük késői volt. Bár néha sikerült felzárkózniuk a 6-8 ponttal vezető Balatelhez, egyenlítési esélyük nem volt. Ebben nagy szerepet játszott a második félidőre feljavult orosz Dodeusz, aki mind a 14 szerzett pontját a szünet után dobta. A siófoki gárdában senki nem nyújtott egyenletes teljesítményt. Dodeusznak és Csarnainak voltak emlékeze­tes percei. A hazaiak leg­eredményesebb dobói: Ve­ress (16), Bánsági (13/3) és Veres (13/6) voltak. Fónai Imre Labdarúgó NB I Jubileumi pontszerzés BVSC-Dreher-Siófoki Bányász 0-0 Budapest, Szőnyi u., 500 néző. V.: Nyilas (Hamar, Ma­rosvári). BVSC: Balássi - Kosa - Zentai, B. Szabó, Bába - Nagy, Mundi, Bognár, Urbányi - Borgulya, Negrau. Edző: Egervári Sándor. Siófok: Bíró - Bimbó - Ke­szeg, Olajos, Meksz - Barna, Kovács, Varsányi, Király - Kirchmayer, Fischer. Edző: Pusztai László. Csere: Kirchmayer helyett Hausner, Negrau helyett Ana- nia (a szünetben), Kovács he­lyett szabadi, Nagy helyett Bükszegi a 81. percben. Sárga lap: Urbányi (53. p. beszédért). Szögletarány: 7:1 (3:0) a BVSC javára. A 20. percig kellett várni az első érdemleges akcióra, ekkor Negrau ívelt be balról a kapu elé, az érkező Nagy fejjel a bal kapufa mellé to­vábbított. Egy perc múlva hajszál híján öngólt szerzett a Bányász: Olajos gurított haza, és az ellenkező irányba mozduló Bíró csak nagy nehézségek árán láb­bal tudott menteni. Siófoki részről is volt két villanás: Kirchmayer először szabad­rúgásból, utána futtából lőtt kapura, Balássi mindkétszer öklözve mentett. Egy perccel később Fischer és Kirch­mayer egyszerre ugrott ki egy előrevágott labdára, de összeütköztek, s így odalett a helyzet. A második félidő 2. percé­ben a BVSC óriási helyzetet hagyott ki: Bába ugratta ki Borgulyát, aki senkitől sem zavartatva 7 méterről az ol­dalhálóba lőtt. Az 55. perc­ben Mundi szöktette a jobb oldalon Bognár, aki két csel után 12 méterről lőtt, Bíró pedig bravúrral öklözött. Egy perc múlva szintén Bíró volt a főszereplő, akkor Kosa közeli bombáját ütötte ki. A 60. percben még rátett egy lapáttal a siófokiak portása: Anania szöktetésével Nagy törhetett kapura; 14 méterről leadott lövését hárította újabb nagy bravúrral. A 74. percben volt először jó hely­zete a Bányásznak: Meksz előrevágott labdájára Haus­ner startolt, a 16-os jobb sarkánál rálőtte és a labda úgy suhant el a jobb kapufa tövénél, hogy az előtte egy védő lábán megpattant. A hátralevő percekben fel­váltva támadgattak a csapa­tok, különösebb gólveszély nélkül. A 10. forduló ezen mérkő­zése „méltó” volt a többi hét­hez, már ami a gólok számát illeti. Sőt, itt egy sem esett, igaz, nem is törték érte ma­gukat a csapatok. Lehet, Párizs-Dakar monstre derby holnaptól Rajtra kész sárkányok százan - Tunéziában (Folytatás az 1. oldalról) A holnap induló monstre-derby a 150 kilo­grammnál nem nehezebb Ult- ralajt repülők Párizs-Dakar versenye. Az afrikai forróság és a Szahara véget nem érő homoktengere mellett a fő ne­hézség várhatóan az a Kebili melletti félig kiszáradt sós mo­csár lesz, amit a mezőnynek át kell repülnie. A Tuniszból induló flugos futam különle­gessége, hogy a sárkányokon kívül még tucatnyi kategóriá­ban indulhatnak a versenyzők, így külön értékelik a terepjáró­kat, a motorokat, a hőlégbal­lonokat és a sárkányrepülőket is. Szabados tavaly előtt már részt vett Algériában a Transz-Szahara elnevezésű sivatag- átrepülő versenyen, és kategóriájában az első he­lyet szerezte meg. Most Tu­néziában egy új géppel az egri Apolló cég sárkányrepülőjével próbálja leküzdeni a távot. A repülőt hetekkel ezelőtt készítették fel speciálisan a versenyre. A kisebb felületű szárny segítségével akár 140 kilométeres sebességgel is tud haladni. Póttartályokat szereltek fel, amelyek csak­nem 80 liternyi üzemanyag számára elegendő. A versen startjánál Kebiliben a tikkasz­tón meleg ellenére erős északi szél fúj. A meteorológiai jelen­tések szerint légáramlás mára tovább erősödik, ezzel téve még nehezebbé a sivatagi pi­lóták amúgy sem könnyű dol­gát. Barna Zsolt hogy a borús, esős idő volt az oka, de még a „megszo­kott” NB l-es produkciókhoz mérve is nagyon keveset ad­tak aki magukból. A BVSC — főleg második félideji já­tékával — akár nyerhetett is volna, de tehetetlen csatára­inak — és Bíró védéseinek — köszönhetően a Bányász bekasszírozhatott egy pon­tot. így legalább valamelyest elmondható, hogy a jubile­umi, 250. NB l-es mérkőzé­sükről nem tértek haza „pon­tatlanul”. Jók: Zentai, Bognár, illetve Bíró, Keszeg. Istvándi Sándor Ferencváros-Rába ETO 2-1 (1-0) Üllői út, 9000 néző. V.: Puhl. Góllövők: Albert 20. és 56. p., illetve Kuttor 71 p. Vasas-Békéscsaba 1-0 (0-0). Fáy u. 3500 néző. V.: Varga S. Góllövő: Galaschek 65. p. Videoton-Waltham— PMSC-Fordan 1-0 (1-0). Székesfehérvár, 3000 néző. V.: Bognár. Kiállítva: Varga 57.(Video- ton), Fehér (PMSC). Góllövő: Czéh 36. p. Debreceni VSC- Vác-Samsung 0-1 (0-0). Debrecen, 8000 néző. V.: Pillér. Kiállítva: Medvid (Debre­cen). Góllövő: Füle 77. p. Soproni LC-MTK 1-1 (0-0) Sopron, 4500 néző. V.: Lett- rich. Góllövők: Horváth B. 85.p., illetve Talapa 68. p. Csepel-Kordax—Újpesti TE 1-0 (1-0) Csepel, 6500 néző. V.: Kurmai. Góllövő: Somogyi 17.p. Haladás VSE-Kispest- Honvéd 1-1 (0-1) Szombathely, 7000 néző. V.: Stamler. Góllövők: Elekes 64. p. il­letve Plókai 27. p. A bajnokság állása: 1. Ferencváros 2. Debreceni VSC 3. Vác FC-Samsung 4. Csepel-Kordax 5. Békéscsabai EFC 6. Kispest-Honvéd 7. Rába ETO 8. Siófoki Bányász 9. Újpesti TE 10. Videoton-Waltham 11. EMDSZ-Sopron LC 12. BVSC-Dreher 13. Vasas SC 14. MTK 15. Haladás VSE 16. PMSC-Fordan 10 7 3 - 10 7 1 2 10 5 4 1 10 5 3 2 10 5 2 3 10 4 3 3 tO 4 3 3 10 3 3 4 10 3 2 5 10 2 4 4 10 2 4 4 10 2 4 4 10 3 1 6 10 1 5 4 10 2 2 5 10 1 4 5 22- 8 17 17-10 15 16-10 14 15-16 13 20-11 12 23- 12 11 15-11 11 12-14 9 11- 13 12- 15 12-16 8-19 13- 18 13-19 11-17 8-19 8 TOTO 1. BVSC-Siófok 0-0 x 2. Csepel-Ujpest 1-0 1 3. Haladás-Kispest 1-1 X 4. Vasas-Békéscsaba 1-0 1 5. Dortmund-Hamburg 2-1 1 6. Freiburg-Bremen 0-0 x 7. Uerdingen—1860 München 1-0 1 8. Meppen-Rostock 4-1 1 9. Cagliari—Napoli 1-2 2 10. Cremonese-Parma 0-0 x 11. Foggia-Milan 1-1 X 12. Reggiana-Udinese 1-1 X 13. Sampdoria-Roma 0-1 2 Pluszmérkőzés: 14. Palermo-Bari 1-0 1