Somogyi Hírlap, 1993. január (4. évfolyam, 1-25. szám)

1993-01-11 / 8. szám

12 SOMOGYI HÍRLAP — SPORTMAGAZIN 1993. január H.^iétfö Magasabb bért követel a JT Még a múlt nyáron híre fu­tott, hogy a labdarúgó NB l-es liga egyetértésével az eddigi­eknél lényegesen magasabb bért követelnek a játékvezetők a mérkőzések levezetéséért. Akkor szóba került, hogy any- nyit a derék sípmesterek is megérdemelnek, mint a labda­rúgók. Nos, ezúttal — mel­lőzve a a saját véleményünket — közöljük, hogy vélhetően a terv csak vágyálom marad — legalább is egyelőre. A JT most azzal a javaslattal fordult az MLSZ elnökségéhez, hogy harminc százalékkal emelje meg az eddigi díjakat. Ha ez megtörténik, akkor az NB l-ben 3500, az NB ll-ben 2500, az NB lll-ban 1300, míg a megyei bajnokságban 850 forintot kapnának a mérkőzé­sek vezetői. Fonyódi jeges nap Fonyódról érkezett a friss hír a hét végén. Stadler Lász­lótól, a Magyar Bálint általá­nos iskola igazgatójától meg­tudtuk, hogy iskolájuk megtar­totta az idei tél első — remél­hetőleg nem utolsó — jeges sportnapját. A múlt pénteki rendezvényen kétszázötven tanuló vett részt a különböző gyorsasági és ügyességi ver­senyeket. Sajnos azóta a jég állapota sokat romlott, de a Balaton-parti városban bíznak abban, hogy jönnek még „ke­mény” napok és lehet folyta­tása ennek a sikeres nyitány­nak. Új lebonyolítás az Intertotó kupában Várhatóan megváltozik a lebonyolítás rendje a labda­rúgó Intertotó kupának. Az UEFA azt tervezi, hogy ez a mérkőzés-sorozat amolyan előselejtezője lenne az UEFA kupának. Ezzel bizonyára nőne a tekintélye és orszá­gonként igyekeznének minél jobb együtteseket benevezni. Mi itt Somogybán különös kí­váncsisággal várjuk a végle­ges döntést, mert mint ismert, a Siófoki Bányász kezdettől résztvevője volt ennek a kupa-sorozatnak. Új játékosok a Nyugati csoportban A labdarúgó NB II nyugati csoportjában számos új láb- darúgó mutatkozik be a ta­vasszal. A télen igazoltak kö­zül mutatjuk be azokat, akik már az új együttesükkel kezd­ték meg a munkát. Haladás VSE: Morozov (az MTK ból), ZTE: Karbuczky és Varga M. (ők visszatérők), Tatabánya: Alin Pop (Universitae Clujból), Pénzügyőr SE: Dukon Béla (volt FTC, most az FC Malley- től kölcsönbe), Mohácsi FC: Hánzs Tamás (PMSC-től), Tóth Attila ( Siófokról), Haffner Zsolt (Mohácsról), Burai Béla (Villányból) és Kovács Zoltán (a PVSK-ból). Ajkán az edző személye változott. Az új idényre a volt ifjúsági tréner, Csörnyei Lászó készíti fel a csapatot, miután Dálnoki Lá­szlóval közös megegyezéssel szerződést bontottak. A Benetton-terv Tom Walkinshaw, a Benet­ton Forma-1-es csapat versenyigazgatója azt ter­vezi, hogy két kocsit indít az IndyCar bajnokságon. A hírek szerint a két Lola-Ford kormá­nyánál a brit Martin Brundle, il­letve az amerikai Scott Pruett fog ülni. Az irányító Kovács László a Sant Pölten-i „darálóban” (Fotó: Csobod Péter) Harmadszor sem sikerült UKJ Süba St. Pölten-Kaposvári KC 92-86 (54-43) Kaposvár, városi sport- csarnok, 800 néző. V.: Szabó Gy., Váradi. St. Pölten: Asceric (38/9), Muschik (5), Nusterer D. (6), Koroljov (12), Orekhov (26/12). Csere: Zawodsky (3/3), Nusterer N. (2). Edző: Hubert Schreiner. Kaposvári KC: Vojvoda (20), Kolicsev (15/3), Kovács (11/9), Filipovics (11), Hoff­mann (8). Csere: Nagy L. (3/3), Venclovas (4), Kis (12/3), Bognár (2). Edző: Simon Károly. Egyperces gyászszünet előzte meg a találkozót. A kaposvári játékos Nagy Imre elhunyt édesapja emlékének tisztelegtek a jelenlévők. A kezdésnél úgy látszott, a korábbi vereségekből so­kat tanult a KKC. Jól véde­keztek, s gyors indításokból szerzett kosarakkal nyolc pontos előnyt szereztek. Hoffmann kitünően őrizte az előző két találkozó legjobb­ját, a horvát vendégmunkás Ascericet, a támadásokat pedig jól fejezte be Kolicsev és Vojvoda. Időt kért az osztrák edző, majd egy-egy triplát köve­tően — némi meglepetésre — Simon Károly is. Az idő­kérések a vendégeknek használtak, a következő öt percben ledolgozták a hát­rányt. Egyre több hiba csú­szott a kaposváriak védő­munkájába, a 9. percben már egy plusz egy büntetőt dobhattak az osztrákok a KKC nyolcadik személyi hi­bája után. Sajnos, Hoff- mannt le is kellett cserélni a negyedik fault után, ezt kö­vetően pedig Ascericet nem lehetett tartani, nagyon bele­lendült a játékba. A félidő hajrájáig még fej fej mellett haladt a két csapat. A haza­iak nagyon igyekeztek, de az utolsó percek a St. Pöl- tené voltak. A lepattanó lab­dákat szinte kivétel nélkül a vendégek szerezték meg, a remekül irányító Orekhov pedig a pontszerzésből is ki­vette részét. A folytatásban a félideji kilenc pontos elő­nyüket tovább növelték a vendégek. Úgy tűnt ekkor, mintha a házigazdák felad­ták volna a mérkőzést. Fel­tűnően sokat hibázott Filipo- vic, aki tiszta helyzetekből sem volt képes kosarat dobni. A vendégek is fáradni látszottak, ami törvényszerű volt, hiszen kulcsembereik pihenés nélkül játszották vé­gig a találkozót. A KKC-játé- kosok küzdöttek, hajtottak, s ennek eredményeképpen — a jól játszó Vojvoda vezérle­tével — a 37. percben há­rom pontra jöttek fel (83- 80). A végére azonban ismét előjöttek a korábbi hibák, s az osztrák együttes a három idegenlégiósa vezérletével bebiztosította győzelmét. Harmadszor is bebizonyí­totta a St. Pölten együttese, hogy jobb csapat a kaposvá­rinál. A különbség nem volt nagy, s ha nem játszik a vendégeknél a horváth As­ceric, lehet, hogy más az eredmény. Ő azonban ját­szott, s nem is akárhogy. A pontszerzésben, a lepatta­nók szedésében és a társak irányításában is kiválót nyúj­tott. Elsősorban az ő klasz- szisa döntötte el a két pont sorsát, pedig az irányító Orekhov és a center Korol­jov is megtette a magáét. A mérkőzés egyes szakasza­iban türelmetlen hazai kö­zönség az elbocsátott Gri- gast szerette volna látni a pályán. Egy biztoskezű dobó elkelt volna a csapatban, de a vereség oka nem itt kere­sendő. A palánkok alatt senki nem tudta felvenni a versenyt a magas ellenfe­lekkel szemben, s ez döntő volt. Hiányoztak a lepattanó labdák, sok biztos helyzet is kimaradt. A játékosok közül csak Vojvoda ponterőssége és Hoffmann védőmunkája dicsérhető. A csapat küzdeni tudásá­nál nem volt baj, s ez min­denképpen előrelépés a Domzale elleni mérkőzés után. Ha mindehhez még jó játék is társul majd, akkor ta­lán a győzelem sem marad el. A következő ellenfél a Tungsram-Honvéd lesz. A mérkőzést — aminek ered­ménye a magyar bajnok­ságban számít — szerdán játsszák a fővárosban. Kele János Az utolsó percek döntöttek Kaposvári Honvéd-TFSE 101-90 (48-51) Kaposvár, városi sport- csarnok, 150 néző. V.: Szabó Gy., Elmauer. Kaposvári Honvéd: Ker­tész (10), Takács S. (18/6), Doma (12/3), Jakabfy (26/3), Horváth I. (6). Csere:. Kon- tics (8), Balogh Cs. (2), Né­meth Ős. (5/3), Russai (9), Garai (5). Edző: Ékes Ta­más. TFSE: Kégel (9/3), Klucsik (32), Gottschling (20), Po­rosz (15), Kosa (-). Csere: Kovács A. (2), Ronkay (5/3), Borka (3/3), Rabb (2), Bá­csalmási (2). Edző: Ránky Mátyás. Kimaradt Honvéd-kosa­rakkal kezdődött a találkozó, s a vendég fővárosi egyete­misták már 6-0-ra vezettek, amikor — két és fél perc el­teltével — végre a kaposvári együttes is megszerezte Doma révén első dupláját. Kiegyenlített volt a játék, de a TFSE tudta tartani néhány pontos előnyét. A 14. perc­Pécs, sportcsarnok, 100 néző. V.: Bacsfay, Vasvári Siófoki Azulev Kerámia KE: Szabolcs (4), Dodeusz (19/6), Hajnics (14), Szafra- nov (20), Ősarnai (8). Csere: Laczházi (6), Godena (5), Blaumann (2). Edző: Kersák István. Pécsi Postás: Varazsdi (10), Krikciunas (20), Ramu- nas (20/3), llcsik (3/3), Kö­vecses (4). Csere: Richter (8/6), Priger (9/3), Gáspár (- ). Edző: Rabb József. Meglepetésszerű roha­mokkal kezdték az év első meccsét a pécsiek, és kilenc ben aztán a csereként pá­lyára lépő Balogh Cs. kosa­rával sikerült egyenlíteni (31-31), de ezután ismét csak a vendégek szereztek előnyt. Baj volt az irányzók­kal, ugyanakkor rengeteg volt a fault: a Honvéd játéko­sai csak az első játékrész­ben 21 személyi hibát szed­tek össze, míg a TFSE 11 -et. Az egyetemistáknál Klucsik, Gottschling és Po­rosz ontotta a kosarakat — igaz, elsősorban büntetőkből voltak eredményesek (a TFSE az első 20 percben 51 pontjából 22-őt szerzett bün­tetőből) —, míg a Honvédből elsősorban Jakabfy és Ta­kács tartotta velük a lépést. Nagy dobópárbajjal kez­dődött a második játékrész, s a 26. percben újra egyenlő volt az állás (66-66). Két perccel később már a Hon­véd vezetett 72-71-re. Köz­ben három emberét is el­vesztette a kaposvári együt­ponttal sikerült is elhúzniak az első 10 percben a vendé­gektől. Ennyi kellett ugyanis, hogy magára találjon a Bala­ton-parti gárda, amely az orosz „idegenlégiós” Dode­usz vezérletével fokozato­san ledolgozta hátrányát, így négypontos hazai előnnyel vonulhattak a csapatok az öltözőbe. Szünet után fordult a kocka; a siófokiak indítottak óriási rohammal, mintha rög­tön az elején el akarnák dön­teni a találkozó sorsát. Két percig úgy tűnt, sikerül is ez nekik, mert az egy pontos tes: Garai megsérült, a pont­erős Takács és Kontics pe­dig kipontozódott, míg a má­sik oldalon Kovács A. jutott ugyanerre a sorsra. Ezután sokáig felváltva estek a ko­sarak, egyik csapat sem tu­dott elhúzni. Az utolsó per­cekben aztán „robbantott” a Honvéd: villámgyors leindí- tásokkal állva hagyták elfá­radt ellenfelüket, s ekkor már szinte tetszés szerint ér­ték el kosaraikat. A hab a tortán Jakabfy látványos megmozdulása volt, aki vé­dőjével a nyakán zsákolt egy hatalmasat. Sikerült visszavágnia a fő­városban (hosszabbításban) elszenvedett vereségért a Kaposvári Honvédna k. Bár ezúttal hiányoztak a triplák — mindössze csak ötöt lát­hattunk belőle —, az utolsó percek alapján mégsem le­hetett vitás, hogy melyik együttes nyeri a találkozót. Ékes Tamás edző csapata hátrányból ennyi idő alatt öt pontos előnyt kovácsoltak. A Postás ugyanis sorozatban eladott labdákkal, kihagyott ziccerekkel könnyítette meg a dolgukat. Aztán a vendég­látók is megemberelték ma­gukat, majd amikor a félidő közepén már kétszer figyel­meztetett siófoki edző miatt kapott technikai hibából hat pontot szereztek (érvényes kosár, két értékesített bün­tető, plusz a megkapott lab­dából újabb kosár), ismét át­vették a vezetést. Innentől kezdve fej fej mellett halad­tak a csapatok a rendes já­A Honvéd egyik legjobbja, Takács célozza meg a gyű­rűt (Fotó: Csobod Péter) ekkor ugyanis nemes egysze­rűséggel felőrölte ellenfele erejét; szinte levegőhöz sem engedték jutni a TFSE játéko­sait, s végül magabiztosan hozták a mérkőzést. Jók: Jakabfy, Takács, Doma, Kertész, Russai, illetve Klucsik, Gottschling, Porosz. Fenyő Gábor tékidő végéig, és hatalmas csatában a vendég siófoki­aknak sikerült kicsikarniuk a hosszabbítást. Ehhez azonban az is kel­lett, hogy a pécsi együttes, egyben a mezőny legjobbja, a litván vendégjátékos Krik­ciunas összeszedje ötödik személyi hibáját és kiponto­zódjon. A hosszabbításban a Postás már nem bírta az idegőrlő harcot, így a mér­kőzés képe alapján kissé meglepő vendéggyőzelem született. Szűcs Zsolt Varga csatát vesztett Tóth sportszerűségi díjas Tokióban folytatódott az if­júsági és junior korú asztalite­niszezők Világjátékok elneve­zésű sorozata. A magyarok közül Varga Zoltán a juniorok egyéni szá­mában negyeddöntőt vívott. A magyar fiatal jól harcolt, de dél-koreai ellenfelével szem­ben végül csatát vesztett. Lee Sang Joon (dél-koreai)- Varga Zoltán 5:2 (9, 4, 8, -9, ­7, 4, 8). Varga Zoltán 2000 dollár­hoz jutott. Háromezer dollárt vehetett át Tóth Krisztina, aki sportszerűségi díjat kapott a szervezőktől. A Világjátékokon más pénzdíjak is gazdára találtak, így a legtechnikásabb játé­kosnak ítélt japán Toshio Ta- zaki 2000 dollárt könyvelhetett el. Az edzőket is díjazták. Kö­zülük a lengyel Adam Gersz és a svéd Peter Sartz 3000- 3000 dollárral gazdagodott, míg a legjobb játékvezetők (az amerikai Tom Miller és Azmy Ibrahim, továbbá a svéd Ho- kan Skoglund) 2000-2000 dol­láros díjat vett át. Lebonyolítottak már két döntőt is. Az eredmények: Ifjúsági leányok: Ryu Ji Hye (dél-koreai)-Fumie Kawano (japán) 4:2 (8, -10, -4, 7, 8, 4). A két bronzérmes: Kim Hyon Hűl (észak-koreai) és Yuki Takakusa (japán) Junior fiúk: Peter Nilsson (svéd)-Kim Myong Jun (észak-koreai) 5:1 (-9, 3, 7, 8, 5, 8). • A 3. helyért: Kinjiro Naka­mura (japán)-Lee Sang Joon (dél-koreai) 4:3 (9, 8, -5, -7, 8, -6, 8). Az első helyezett 12 ezer, a második 8 ezer, a harmadik 5 ezer dollárt kapott. Siófoki Azulev Kerámia KE-Pécsi Postás 78-74 (34-38,69-69)